 |
Refleksje o uboju, czyli jedzonko. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-03-2010 19:25 | devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Refleksje o uboju, czyli jedzonko.
7 na 7 | Wynalazłem dawny film zwący się 'Le Sang des betes' z roku 1949 w reżyserii Georges Franju, którym chciałbym się podzielić z - poniekąd - świadomą społecznością racjonalisty.pl, mając także nadzieję, że nie tylko ja interesuję się najróżniejszymi aspektami ludzkiej egzystencji. W tym ubojem zwierząt. Bowiem, jako rzecze Biblia 'Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi': www.youtube.com/watch?v=QFAUA8_mfXs( OSTRZEŻENIE! Film zawiera sceny, których nieletni winni nie oglądać - choć pewnie czym prędzej w takim razie click'ną w ten link - jednakże ostrzegam, nie każdy to 'przełknie'. Nawet co wrażliwszy - co wcale nie jest wadą - dorosły.) I tak zastanawiam się, już nawet pomijając ohydę tego, co robi nasz rodzaj, by żyć - czy to absolutnie jedyne wyjście - ażeby jeden gatunek musiał rozwijać się kosztem drugiego? Wegetarianizm to nie odpowiedź, ewolucyjnie przystosowanego żołądka do mięsiwa nie zmienisz 'od tak', a wszelkie smęcenie o tym 'jakie to straszne i smutne', a następnie robienie tego co zwykle, również nie ma sensu. Czyli, że jak - mus pogodzić się z przeznaczeniem drapieżcy? I jakie to sarkastyczne - dywagować nad cierpieniem tych istot - które niewątpliwie cierpią - by jutro zjeść choćby hamburgera. Ale najwyraźniej świat jest cholernie cyniczny. A my tacy 'humanitarni', jak choćby George Bernard Shaw, który do naukowców zwrócił się z prośbą o stworzenie 'humanitarnego' narzędzia, które pozwoliłoby 'bezboleśnie' likwidować 'gorszych'. No i dostaliśmy Cyklon B (tj. gaz używany w obozach zagłady). Czy naprawdę, choćby nie wiem jak mocne, przeświadczenie o 'wyższości' nad czymkolwiek co istnieje, daje nam prawo (a może tymczasowy przywilej?) do decydowaniu o życiu i śmierci - kogokolwiek? Na to wychodzi. W takim razie zrozumiałe stają się mordy w imię wiary w jakąkolwiek wyświechtaną frazę. Albowiem skoro 'mój Bóg' jest po 'mojej stronie', to Tyś robaczek, a mym obowiązkiem Cię zdeptać na drodze do 'Królestwa Niebieskiego'..? A skoro to 'Bóg', tj. najwyższy, i na dodatek udzielający mi pozwolenia (gdzie, psiakrew, list uwierzytelniający do czegoś takiego..?!), to mogę sobie robić cokolwiek sobie.. Wytłumaczę..? Chyba o to chodzi - o wytłumaczenie zbrodni. Tak, by sumienie nie gryzło. Sądzę, że to warte przemyślenia. I dlatego napisałem to, co powyżej. Bo przecież warto dążyć do dobra. Prawda? (Wiem, że nie rozpoczyna się zdania od 'bo' - ale ja lubię.) | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Dalej..| Besaleelem (160 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > >Eksperyment myślowy.> Musimy sobie jeszcze wyobrazić, że owi Obcy mają identyczny jak my metabolizm. A to już byłby cud.To cudem jest życie na Ziemi?  |
#32 6 na 6 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Pewnie, że zgodne, ale nie znaczy to, że dobre.Nie wiem, co to jest "dobre" w historii. Dla kogo? > A Marks i Engels, tak, a owszem - przynajmniej ten pierwszy - swe informacje czerpię z filmu dokumentalnego 'The Soviet Story', w którym to właśnie takowy cytat znalazłem,Cytat sfałszowany. > a który teraz potwierdziłem (poniekąd)  > nie leniąc się jak Ty  > i sprawdzając to w miarę pewnych źródłach. A więc:> www.marxists.org/archive/marx/works/1853/03/04.htm> (drugi akapit od dołu, mniej więcej w połowie jego - wymagana znajomość angielskiego)Cytat: The classes and the races, too weak to master the new conditions of life, must give way. But can there be anything more puerile, more short sighted, than the views of those Economists who...etc. A o 'holokauście' ani dudu!  > oraz> forum.axis(*)topic.php?f=6&t=154676&start=0> (dyskusja na temat słowa holocaust, użytego już nawet w 1190, jakoby)Poczytaj tamże wypowiedzi użytkownika Homer1, który kwestię podniósł, sprawdził (wypowiedź z 5 lipca 2009, 12:29) i orzekł (wymagana znajomość angielskiego  ): Cytat:I checked it. Apparently Marx said nothing about Holocaust. (...) According to the authors of the film, Karl Marx, the founder of Marxism, called for destruction of small nations.(...) Two references are given (...) All this seems solid and should convince the viewer of the film's authors' claims. However, striking facts show up if we check these sources. To begin with, Marx's article (...) did not contain words about "classes and races", which should give way to somebody. As a matter of fact, the article is concerned with general economic problems (...) Verification of the second quotation regarding the "revolutionary Holocaust"(...): the author is Engels, not Marx, and the words about the "revolutionary Holocaust" cannot be found there also. Engels wrote about "revolutionary" and "counterrevolutionary" nations, the former viable by their nature, whereas the latter are not (...) Krótko mówiąc: autorzy filmu dopuścili się ORDYNARNEGO FAŁSZERSTWA i tyle. > No i jeszcze, jak takiś ciekaw - udemokrati(*)marx-interessante-sitater.htmlJak wyżej  . Nawiasem: słowo "Holocaust" (całopalenie) było oczywiście stosowane od dawna, ale w ściśle religijnym sensie - nie zaś na oznaczenie masowego masakrowania ludzi, jak zwykle używa się go dzisiaj; tego znaczenia nabrało dopiero po II Wojnie Światowej. Nie mógł go zatem w tym znaczeniu użyć Marx, choćby i chciał (a nie chciałby, bo w kontekście całej jego filozofii nie miałoby to sensu) mimo, że był z Narodu Wieloma Prorokami Słynącego...  . |
#33 8 na 8 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. |
> To cudem jest życie na Ziemi?  Nie, drugie identyczne życie byłoby cudem. Albo serialem "Star Trek". |
#34 3 na 3 | Gosia (9452 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. |
> Przepraszam bardzo, to dlaczego widziałam na jakimś kanale przyrodniczym materiał o tym jak kilka samców goniło po drzewach marmozetę (czy co to tam było, jakaś taka mała małpeczka z ogonkiem), by potem rozrywając ją na strzępy podzielić się "zwłokami" z samicami? > To, że przez większość czasu jedzą roślinki nie znaczy, że nie polują. A róbią to tak samo jak człowiek...> Źródła ci nie podam bo nie pamiętam gdzie to leciało David Attenborough - serial z 1984 - "Żyjąca planeta. Portret Ziemi"
Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Św. Tomasz z Akwinu |
| devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | A cóż z drugą stroną tego topiku..? forum.axis(*)ebc23dea725b53a7efbc2&start=15oraz wypowiedziami 'michael mills'a..? Nie wystarczy, że powiesz, iż 'cytat sfałszowany'. Mniemam, że oglądałeś owe dzieło ('The Soviet Story') i orientujesz się w temacie lepiej, aniżeli ja - a skoro tak - mógłbyś wskazać inne, o ile wystąpiły, w tym filmie przekłamania - by być może wyciągnąć mnie z mylnego mniemania na ten temat? A nuż, był już tu wątek o tym filmie, do którego mógłbym się odnieść na racjonaliście, jako, że ciekaw jestem tego..? I czy jesteś w 100% pewny, że było właśnie tak, jak mówisz - a swą pewność czerpiesz choćby z książek, które przeczytałeś - jeśli tak, zechciałbyś podać tytuły, bym mógł zagłębić się w ich lekturę..?  Przy okazji, zgodzisz się jednak ze mną, że zarówno Marks jak i Engels popierali eksterminację pewnych grup społecznych, nieprawdaż..? |
#36 2 na 2 | plodzien (7378 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > > Najbliższymi krewnymi człowieka są szympansy i są one roślinożerne. >> Przepraszam bardzo, to dlaczego widziałam na jakimś kanale przyrodniczym materiał o tym jak kilka samców goniło po drzewach marmozetę (czy co to tam było, jakaś taka mała małpeczka z ogonkiem), by potem rozrywając ją na strzępy podzielić się "zwłokami" z samicami? >Po to, żeby móc powiedzieć samicom: A co mi tu będzie liście i owoce jeść!!! |
#37 2 na 2 | marek milczewski (2335 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > >A ja lubię wegetarian.> >Mają takie fajne, chude, kruche mięso.> To fakt, ale są lekkostrawni z wyjątkiem móżdżków - te mają na ogół zlasowane i zalatujące ideologiczną bryndzą.  > No i strasznie wybredni - jeden chciał mi zwiać już z marynaty, bo wybrzydzał na mało ekologiczny piekarnik, delikutas jeden.  > Pochodzenie słowa wegetarianin wywodzi się z języka staro-indiańskiego i brzmi - "bojący się polować"  . Ja w ogóle bardzo lubię naturę, a oni wyjadają jej żarcie. 
dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam |
#38 6 na 6 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Pochodzenie słowa wegetarianin wywodzi się z języka staro-indiańskiego i brzmi - "bojący się polować" . Ma głębsze korzenie niż przypuszczasz - niedawno polscy archeolodzy odkryli w jaskini saharyjskiej rysunki sprzed 200 tysięcy lat i między innymi portret takiego dupka z podpisem: Cytat: ten frajer uciekał przed mamótkiem. Rzyczliwy . Ten napis uczeni z Uniwersytetu w Mławachusetts uznali (nie wiedzieć dlaczego? *) za pierwowzór korespondencji z Urzędem Skarbowym, ale najnowsze doniesienia (url=www. polityka.archeo.com[/url]) mówią o interpretacji w kierunku odchyleń vege. * - może z powodu łupanej pisowni? |
#39 1 na 1 | marek milczewski (2335 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Zwłaszcza, że zazwyczaj z tymi 'ideologiami' idą w parze zbrodnia, nienawiść ('w nienawiści jest strach' przed koniecznością weryfikacji swoich poglądów) i hipokryzja, która karze wierzyć w coś 'jedynego i czystego'. Jedna partia, jeden naród, jedna rasa, jedna religia, jedna gospodarka, a od tego tylko krok do wyrżnięcia tych 'Plugawych Przeszkód na Drodze Ku Większemu Dobru'.Idąc Twoim tropem, można napisać, parafrazując "Misia", Hitler był wegetarianinem (a wiemy co zrobił), więc wszyscy wegetarianie, to złodzieje i bandyci. Można robić sobie "podśmiechujki", ale Ty zdaje się na poważnie 
dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam |
#40 5 na 5 | marek milczewski (2335 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. |
> niedawno polscy archeolodzy odkryli w jaskini saharyjskiej rysunki sprzed 200 tysięcy lat i między innymi portret takiego dupka z podpisem: Cytat: ten frajer uciekał przed mamótkiem. >Rzyczliwy .Ci sami uczeni odkryli obok tej jaskini, na głębokości 8.5 m szkielety kilku mamutów. Co dla wegowców jest dowodem, że mamuty żyły w norach i nieprawdą jest, iż polowano na nie powszechnie.
dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam |
| devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | Litości, nie miałem na myśli wegetarianizmu, a niezachwianą wiarę w słuszność swoich racji kogokolwiek, tj. to, czym kierowało się wielu zbrodniarzy - pewnością, że robią dobrze... ... I z jakimi konsekwencjami wiąże się ubzduranie sobie, że jak np. 'jedyna religia jest słuszna' to trzeba zlikwidować wszystkie inne... Ech, czy wyraziłem się wystarczająco jasno..? ^^ |
#42 4 na 4 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Ci sami uczeni odkryli obok tej jaskini, na głębokości 8.5 m szkielety kilku mamutów. Co dla wegowców jest dowodem, że mamuty żyły w norach i nieprawdą jest, iż polowano na nie powszechnie. Bo każde dziecko wie, że na mamutki polowano tylko w podziemiu. I wcale nie mam na myśli kreciej roboty neo(po)litycznych vegan.  |
#43 1 na 1 | marek milczewski (2335 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Litości, nie miałem na myśli wegetarianizmu, a niezachwianą wiarę w słuszność swoich racji kogokolwiek, tj. to, czym kierowało się wielu zbrodniarzy - pewnością, że robią dobrze...Meretseger napisała - "Wegetarianizm to piękna i szlachetna ideologia, tylko niech się nie podpiera fałszywymi twierdzeniami."Ty - "Zwłaszcza, że zazwyczaj z tymi 'ideologiami' idą w parze zbrodnia, nienawiść ('w nienawiści jest strach' przed koniecznością weryfikacji swoich poglądów) i hipokryzja, która karze wierzyć w coś 'jedynego i czystego'. Jedna partia, jeden naród, jedna rasa, jedna religia, jedna gospodarka, a od tego tylko krok do wyrżnięcia tych 'Plugawych Przeszkód na Drodze Ku Większemu Dobru'."
Myślę, że jednak zasadne jest twierdzenie, iż od kapusty i świniny do Hitlera i Stalina.
dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam |
| devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | To nie myśl. Odnosiłem się do wypowiedzi Adamiaka, ""Piękna i szlachetna ideologia"... Coś takiego w przyrodzie nie występuje.", które znajdowało się pomiędzy dwoma przytoczonymi przez Ciebie. Poza tym, powiedz, psiakrew, czy pisząc 'Jedna partia, jeden naród, jedna rasa, jedna religia, jedna gospodarka(...)' wymieniłem też 'jedne warzywo' albo choć 'jedna dieta'..? A skoro nie, to czego się czepiasz? Błędnej interpretacji tego, co napisałem? Nie do mnie pretensje. ^^ |
#45 1 na 1 | Besaleelem (160 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Besaleelem, przeczytaj fragment "Dzienników Gwiazdowych", zacytowanych (jako pierwsza odpowiedź na mój wątek) dzięki uprzejmości Spray. To dopiero nie tyle co przeraźliwa tajemnica, a rubaszna groteska, na domiar złego - mistrzowsko popełniona.  Przeczytałem. Gorsze niż obrady sejmu. Ja bym dał wszystkim kiełbasy w ryj.  Ten fragment "Dzienników Gwiazdowych", mi to pachnie wstrętem do ciała, ogólniej życia. Taki odchył filistrów zaprzestających rozmnażania się, ślęczenia w starych golfach nad książkami. Mogą mięsa nawet nie jeść, a krowa i tak stanie się turem. ps. sam mięsa nie jem, bo jest drogie  , to drugie (bo jest drogie) to oczywiście żart. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|