 |
Refleksje o uboju, czyli jedzonko. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-03-2010 19:25 | devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Refleksje o uboju, czyli jedzonko.
7 na 7 | Wynalazłem dawny film zwący się 'Le Sang des betes' z roku 1949 w reżyserii Georges Franju, którym chciałbym się podzielić z - poniekąd - świadomą społecznością racjonalisty.pl, mając także nadzieję, że nie tylko ja interesuję się najróżniejszymi aspektami ludzkiej egzystencji. W tym ubojem zwierząt. Bowiem, jako rzecze Biblia 'Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi': www.youtube.com/watch?v=QFAUA8_mfXs( OSTRZEŻENIE! Film zawiera sceny, których nieletni winni nie oglądać - choć pewnie czym prędzej w takim razie click'ną w ten link - jednakże ostrzegam, nie każdy to 'przełknie'. Nawet co wrażliwszy - co wcale nie jest wadą - dorosły.) I tak zastanawiam się, już nawet pomijając ohydę tego, co robi nasz rodzaj, by żyć - czy to absolutnie jedyne wyjście - ażeby jeden gatunek musiał rozwijać się kosztem drugiego? Wegetarianizm to nie odpowiedź, ewolucyjnie przystosowanego żołądka do mięsiwa nie zmienisz 'od tak', a wszelkie smęcenie o tym 'jakie to straszne i smutne', a następnie robienie tego co zwykle, również nie ma sensu. Czyli, że jak - mus pogodzić się z przeznaczeniem drapieżcy? I jakie to sarkastyczne - dywagować nad cierpieniem tych istot - które niewątpliwie cierpią - by jutro zjeść choćby hamburgera. Ale najwyraźniej świat jest cholernie cyniczny. A my tacy 'humanitarni', jak choćby George Bernard Shaw, który do naukowców zwrócił się z prośbą o stworzenie 'humanitarnego' narzędzia, które pozwoliłoby 'bezboleśnie' likwidować 'gorszych'. No i dostaliśmy Cyklon B (tj. gaz używany w obozach zagłady). Czy naprawdę, choćby nie wiem jak mocne, przeświadczenie o 'wyższości' nad czymkolwiek co istnieje, daje nam prawo (a może tymczasowy przywilej?) do decydowaniu o życiu i śmierci - kogokolwiek? Na to wychodzi. W takim razie zrozumiałe stają się mordy w imię wiary w jakąkolwiek wyświechtaną frazę. Albowiem skoro 'mój Bóg' jest po 'mojej stronie', to Tyś robaczek, a mym obowiązkiem Cię zdeptać na drodze do 'Królestwa Niebieskiego'..? A skoro to 'Bóg', tj. najwyższy, i na dodatek udzielający mi pozwolenia (gdzie, psiakrew, list uwierzytelniający do czegoś takiego..?!), to mogę sobie robić cokolwiek sobie.. Wytłumaczę..? Chyba o to chodzi - o wytłumaczenie zbrodni. Tak, by sumienie nie gryzło. Sądzę, że to warte przemyślenia. I dlatego napisałem to, co powyżej. Bo przecież warto dążyć do dobra. Prawda? (Wiem, że nie rozpoczyna się zdania od 'bo' - ale ja lubię.) | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Dalej..| devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. |
> A skąd to wiesz? Bardzo łatwo jest nie jeść mięsa, wielu ludzi nie je mięsa.> Spróbuj.A skąd to wiesz? Bardzo łatwo jest nie być złym, wielu ludzi zachowuje się dobrze, nie kłamie, nie pije, nie zabija. No i? I tu nie chodzi o fakt, że łatwo jest lub nie jest jeść mięsa - a oto w jakich warunkach ono powstaje. Sądzę, że na gatunku takim jak my, ciąży swego rodzaju odpowiedzialność za świat, którym coraz lepiej zarządzamy. No, ale mogę się przecież mylić.  Podobnie jak Ty. Wątpliwości, ha, uber alles. |
| Besaleelem (160 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > To się nazywa RZECZYWISTOŚĆ i ona jest taka, a nie inna.dokładnie, ludzie spożywający duże ilości mięsa trudniej myślą przykładami kontr..faktycznymi. Tą zależność łatwo sprawdzić nawet w bliskiej rodzinie, u osób które odżywiają sie dużą ilością mięsa.  |
#93 1 na 1 | Besaleelem (160 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Zastanawianie się nad tym czy jeść mięso czy nie jest wg mnie błędem, błędem polegającym na tym, że zawężamy problem. Świat w którym żyjemy jest tak skonstruowany, że aby żyć jedne istoty muszą zabijać drugie, żeby przeżyć. Jedne zwierzęta żyją dzięki zjadaniu innych, istoty na ziemi żyją dzięki zjadaniu nie tylko siebie nawzajem ale też na koszt królestwa roślin.Podejmujesz stary problem. Według mnie nie ma przyrodniczej konieczności, aby musieliśmy jeść mięso, tym tego nie usprawiedliwisz. Cechą naszą jest, że jako istoty rozumne, sami powinniśmy decydować, kiedy mamy się poddać takiej konieczności a kiedy nie. "Mięso jest mi niezbędne", sam sposób takiego myślenia przemawia na rzecz nie jedzenia mięsa. |
| Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > >A skąd to wiesz? Bardzo łatwo jest nie jeść mięsa, wielu ludzi nie je mięsa.> >Spróbuj.> A skąd to wiesz? Bardzo łatwo jest nie być złym, wielu ludzi zachowuje się dobrze, nie kłamie, nie pije, nie zabija. No i?> I tu nie chodzi o fakt, że łatwo jest lub nie jest jeść mięsa - a oto w jakich warunkach ono powstaje. Sądzę, że na gatunku takim jak my, ciąży swego rodzaju odpowiedzialność za świat, którym coraz lepiej zarządzamy. No, ale mogę się przecież mylić.  > Podobnie jak Ty. Wątpliwości, ha, uber alles.> Zacznij zmieniać świat od siebie, i nie jedz mięsa. Ja tak zrobiłem. Powodzenia, Adam |
#95 2 na 4 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > Zacznij zmieniać świat od siebie, i nie jedz mięsa.> Ja tak zrobiłem. Ale chyba Ci umknęło, że zmienić świat można zaczynając od siebie i na sobie kończąc, bo cóż możesz zmienić na świecie? Możesz zmienić jedynie swoją jego percepcję. Chyba, że co innego rozumiemy pod słowem "świat". Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być, ale nie są też inne, jak ktoś tu ma ładnie w stopce napisane. |
| Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > >Zacznij zmieniać świat od siebie, i nie jedz mięsa.> >Ja tak zrobiłem.> Ale chyba Ci umknęło, że zmienić świat można zaczynając od siebie i na sobie kończąc, bo cóż możesz zmienić na świecie? Możesz zmienić jedynie swoją jego percepcję.Być może tak naprawdę to jest to samo. > Chyba, że co innego rozumiemy pod słowem "świat".> Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być, ale nie są też inne, jak ktoś tu ma ładnie w stopce napisane.No właśnie, j.w. Adam |
#97 4 na 4 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > >>Zacznij zmieniać świat od siebie, i nie jedz mięsa.> Być może tak naprawdę to jest to samo. Więc po co dajesz komuś rady, które może tylko Twój świat zmieniają? A prawie na pewno czyjś świat zmienią inaczej. Jedyna myśl, jaka mi się nasuwa, to taka, że samo radzenie komuś coś Ci zmienia, załatwia. > No właśnie, j.w. Na pewno? |
#98 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > A cóż z drugą stroną tego topiku..?> forum.axis(*)ebc23dea725b53a7efbc2&start=15> oraz wypowiedziami 'michael mills'a..?Jak sądzę, chodzi Ci o wypowiedź z 7 lipca, 06:23 Cytat:It appears that Engels (...) wrote: "All the other large and small nationalities and peoples are destined to perish before long in the revolutionary world storm. For that reason they are now counter-revolutionary... The next world war will result in teh dissappearance from the face of the earth not only of reactionary classes and dynasties, but also of entire reactionary peoples. And that, too, is a step forward." Ten fragment każe mi powątpiewać w kompetencje tego, kto tekst Engelsa tłumaczył na angielski. Jakim cudem mógł Engels użyć w roku 1849 jakiegoś sformułowania odpowiadającego angielskiemu "the next world war"? Tłumacz najwyraźniej wkładał w tekst własne asocjacje z całkiem innej epoki pochodzące. Tak też pewnie i z tym "holocaustem" było. Cytat:In relation to those statements by Engels, the source quoted by Homer1 made the following comment: "Today Engels's viewpoint may seem outrageously politically incorrect, but in the middle of the XIX century the idea of 'historical' and 'nonhistorical' nations was common. It was first voiced by Hegel, who based his philosophy of history on the principle of the world progress to be accomplished by Germans and Anglo-Saxons. This, however, does not imply that Hegel called for destruction of any nations. Engels does not call for destruction of 'counterrevolutionary' nations either; he merely predicts that those peoples will be destroyed during a world war by those opressed 'progressive' nations." Ten - całkiem trafny - komentarz, mym zdaniem, zamyka sprawę. > Nie wystarczy, że powiesz, iż 'cytat sfałszowany'. Mniemam, że oglądałeś owe dzieło ('The Soviet Story') i orientujesz się w temacie lepiej, aniżeli ja - a skoro tak - mógłbyś wskazać inne, o ile wystąpiły, w tym filmie przekłamania - by być może wyciągnąć mnie z mylnego mniemania na ten temat?Niestety, filmu nie widziałem, odnosiłem się jedynie do tego, co nim pisałeś. > A nuż, był już tu wątek o tym filmie, do którego mógłbym się odnieść na racjonaliście, jako, że ciekaw jestem tego..?Nie wiem, czy był, ale nie wydaje mi się. > I czy jesteś w 100% pewny, że było właśnie tak, jak mówisz - a swą pewność czerpiesz choćby z książek, które przeczytałeś - jeśli tak, zechciałbyś podać tytuły, bym mógł zagłębić się w ich lekturę..?  Tak na bardzo szybko mogę polecić: 1. Michał Heller i Aleksander Niekricz "Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego"; ja mam wydanie takie jeszcze pół-podziemne: Oficyna Wydawnicza "Universitas", Wrocław 1989; ale zdaje mi się, że wyszło to i później już oficjalnie. 2. Władimir Bukowski "I powraca wiatr...", Res Publica, Warszawa 1990 - najlepsza znana mi analiza systemu sowieckiego. > Przy okazji, zgodzisz się jednak ze mną, że zarówno Marks jak i Engels popierali eksterminację pewnych grup społecznych, nieprawdaż..?Nie zgodzę się - popieranie eksterminacji pewnych grup społecznych jako takiej na gruncie marksizmu sensu żadnego nie ma. Inną sprawą jest, że Marks i Engels rozlew krwi przepowiadali, kierując się zdroworozsądkową obserwacją, że uprzywilejowani dobrowolnie z przywilejów rezygnują nieczęsto. |
#99 1 na 1 | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > >>>Zacznij zmieniać świat od siebie, i nie jedz mięsa.>Być może tak naprawdę to jest to samo.> Więc po co dajesz komuś rady, które może tylko Twój świat zmieniają?> A prawie na pewno czyjś świat zmienią inaczej.> Jedyna myśl, jaka mi się nasuwa, to taka, że samo radzenie komuś coś Ci zmienia, załatwia.> >No właśnie, j.w.> Na pewno?okej, zrozumiałem, dzięki. |
#100 5 na 5 | zolv (1640 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | > I tak zastanawiam się, już nawet pomijając ohydę tego, co robi nasz rodzaj, by żyć - czy to> absolutnie jedyne wyjście - ażeby jeden gatunek musiał rozwijać się kosztem drugiego? Wegetarianizm> to nie odpowiedź, ewolucyjnie przystosowanego żołądka do mięsiwa nie zmienisz 'od tak', a wszelkie> smęcenie o tym 'jakie to straszne i smutne', a następnie robienie tego co zwykle, również nie ma> sensu. Czyli, że jak - mus pogodzić się z przeznaczeniem drapieżcy?Według mnie jest rozwiązanie. Zgodzić się trzeba, że idea cierpienia siedzi w mózgach (lub odpowiednich jednostek centralnych) wszelakich istot. Dlatego właśnie cierpi człowiek, krowa, pies, mysz, kurczak, ... ale już nie drzewo, burak czy soja. Dlatego też należy genetycznie lub przez sterowany dobór naturalny wyhodować np.: kurczaka bez głowy (czytaj: bez mózgu (czytaj: bez miejsca gdzie odbierałby cierpienie)). Oczywistym jest, że taki kurczak nie byłby w stanie sam funkcjonować a mianowicie znaleźć sobie pokarmu czy już o rozmnażaniu nie mówię. Byłby to taki sztucznie wytworzony przez człowieka twór właśnie dla celów gastronomicznych. Byłaby to w zasadzie taka żywa tkanka aniżeli zwierzę. Ale tyle wystarczy. Kurczak nie cierpi a my możemy sobie zrobić gotowaną pierś z tegoż kurczaka  I wszyscy zadowoleni.
"Wszyscy mamy dwie matki: matematykę i nadzieję" |
| devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | Daje Ci rację (póki co^^) i przyznaję się do błędu, mylnie widocznie mniemając, że film ten ( www.filmweb.pl/f479740/Soviet+Story,+The,2008), zresztą finansowany przez Unię na rzecz Europy Narodów, zawiera takie przekłamania - z drugiej strony, wypowiadają się w nim jakoby historycy/pisarze, w tym Wiktor Suworow, którego to cenię za m. in. 'Akwarium'. Postaram się więc zagarnąć w niedalekiej przyszłości drugą pozycję, jaką poleciłeś ("Władimir Bukowski "I powraca wiatr...", Res Publica, Warszawa 1990 - najlepsza znana mi analiza systemu sowieckiego."), i dopiero wtedy, ewentualnie, wykształcę swoje stanowisko w tej sprawie. Jednakże, skoro zgodnie z tym co rzekłeś o dziełach Marksa i Engelsa (czytałeś je?), wydaje się to być jeszcze gorsze i przesycone do cna tępotą. Fakt, że ludzie tacy jak Lenin i Hitler, po lekturze ich, wypaczyli je do tego stopnia, by stworzyć takie makabreski, jak chociażby nazizm. Ach, no ale, cytując Sapkowskiego - 'A ja myślę, że całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji.' Sprawę w takim razie uznaję za tymczasowo zamkniętą. Dzięki za informacje, a na dodatek - trzecie dzieło do zgłębienia.  Pozdrawiam tedy, bez urazy.  |
| devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | Poniekąd ciekawy pomysł, ale niespecjalnie - np. ja - wiem, czy uda się rozwój jakiegokolwiek organizmu zwierzęcego (w tym człowieka) bez mózgu - wszakże to on odpowiedzialny jest niemal za wszystko, podobnie jak i rozwój; kontrolowanie metabolizmu, zachowanie ciepłoty ciała i wszelkie inne funkcje niezbędne do funkcjonowania. A nuż, jakiś suplement? Ale tak skomplikowany i złożony? (Nawet kurczaka.) Sądzę, że to temat na osobny, równie szeroki wątek.  Pozdrawiam.  |
#103 2 na 2 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | Można hodować same włókna mięśniowe, podobno niezłe w smaku, tylko na razie ok, 10 razy droższe niż tradycyjne mięso.Ale to się szybko zmieni. |
Jarosław Ziółkowski (972 punktów) (zablokowany) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | |
| devares aka. mentalrapist. (605 punktów) | Odp: Refleksje o uboju, czyli jedzonko. | Jakiś link, który potwierdzi rzetelność tej informacji..?  |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|