 |
Czy okupowany może wszystko? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-05-2010 09:21 | prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Czy okupowany może wszystko?
3 na 3 | Pan Jacek Cieślicki napisał: "Uważam, że każdy okupowany ma moralne prawo do niszczenia okupanta w każdy dostępny mu sposób." "Gloryfikuję jedynie Dalal'ę Al-Mughrabi, 19-toletnią piękną dziewczynę, która poświęciła swoje życie dla Ojczyzny." wysadzając się bombą w autobusie pełnym niewinnych ludzi. Ja się z takim poglądem nie zgadzam. Polska też była okupowana, ale polscy bojownicy nie strzelali do niemieckich kobiet i dzieci. Nikt nie jeździł do Berlina, żeby tam podkładać bomby w przedszkolu, czy restauracji. Owszem był zamach np. na Café Club w Warszawie, ale był to lokal rozrywkowy, przeznaczony tylko dla Niemców, gdzie dwukrotnie przeprowadzono zamachy na znajdujących się tam Niemców. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 Dalej..Jacek Cieslicki (1555 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | > Niewiele jest spraw, gdzie jestem zdecydowanie anty, a najważniejsza, to jestem przeciw głupocie. I co z tego wynika? Nic! Zupełnie nic! A wcale nie. Ja dzięki Twoim postom robię się mniej głupi - fakt, mój poziom startowy jest bardzo niski, dlatego jestem bardziej otwarty dla Twoich przemyśleń, niż ci z najwyższego poziomu. Nie bądż więc pesymistą, proszę, pamiętaj, że nawet najsztywniejszy czytelnik Twoich postów może dostać nagłego Oświecenia i wyjść ze swoich ram. Pozdrawiam
Tęsknię za Tobą, Dalal'o Al-Mughrabi! |
Jacek Cieslicki (1555 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy okupowany może wszystko? |
> Sam choć jestem nominalnym katolikiem, to zdarza mi się jeść mięsiwo w Wielki Piątek, gdyż jestem ateistą, ale staram się aby moi współpracownicy, wierni Kościoła Katolickiego, tego nie widzieli - pomimo tego, że stos raczej mi nie grozi. Uważam, że marani to bardziej wstyd dla Hiszpanów niźli dla Żydów. Hiszpanie powinni się wstydzić swojego okrucieństwa, metod uśmiercania i tego co robili z resztkami zwłok. Jestem pełen szacunku dla dzielności i religijnej niezłomności maranów/marranów kultywujących swoją starą wiarę, mimo zagrożenia okrutną śmiercią. Żydom maranowie (? marani?) wyszli bokiem: od tamtych czasów wzięło się przekonanie, chyba najmocniej wpojone w katolików: "raz Żyd, zawsze Żyd" - ile przez maranów wycierpiał Tuwim i inni? Pozdrawiam
Tęsknię za Tobą, Dalal'o Al-Mughrabi! |
| Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | Nie istnieją ludzie pozbawieni próżności i jeżeli, ktoś tak twierdzi, to tylko znaczy, że jest próżnym hipokrytą. Dlatego powiem, że gdyby nie siwe włosy, to zarumieniłbym się. Jestem dosyć stary i sporo czasu poświęciłem na meblowanie mojej głowy i uświadomienie sobie obszarów własnej niewiedzy. To już dużo - jak trochę się wie, czego się nie wie. Nigdy nie przeszkadza mi poziom startowy ani poglądy rozmówcy. Zawsze przeszkadza mi głupota, pod którą rozumiem nie uczenie się i nie staranie się o zrozumienie tego, co nasz polemista chciał powiedzieć. A także dufność we własne racje. Nie, nie jestem pesymistą i bardzo się cieszę z uciułanych tu plusów, które są wynikiem akceptacji moich wypowiedzi, a nie innych gratyfikacji. Więc się komuś przydały! Miałem to szczęście, że mogłem oglądać, a czasem i porozmawiać z ludźmi różnych kultur i religii. Widziałem, jak większość z nich walczy z codziennością o poprawę bytu własnego i swojej rodziny. I podstawowym stwierdzeniem w wyniku tego oglądu jest to, że wszyscy ludzie są bardzo podobni do siebie. Dlatego drażnią mnie wszystkie stereotypy. Wywyższanie siebie swojego narodu, kultury, religii, a poniżanie innych. Fajnie rzucić: "Brudni muzułmańscy terroryści". Ale już pamiętać, że dużo więcej do ogólnoświatowego poziomu wiedzy naukowej wnieśli uczeni muzułmańscy, jak chrześcijańscy, to już nie sposób. Że w pełni europejscy bośniaccy muzułmanie, byli mordowani przez chrześcijan moment temu - tego przyznać też nie łatwo. "Głupie Ruskie" - byłem przez kilka miesięcy w Kaliningradzie po upadku ZSSR. Podziwiałem walczących z rzeczywistością Rosjan i z pogardą patrzyłem na moich nowobogackich rodaków, którzy Rosjan mieli za nic. Na południe Europy jeźdzę przez Czechy i Słowację i podziwiam jak sobie te "głupie Pepiczki" z wszystkim sobie radzą! A może to z nami coś nie bardzo? Szczególnie z tymi, którzy mają genetyczny patriotyzm.Nic nie jest proste. Dlatego trudno o jednoznaczne oceny. Zwyczajni ludzie, to tylko różne odcienie szarości. Bardziej czarno-białe oceny należą się politykom, dziennikarzom, klerowi i innym "inżynierom dusz". Pozdrawiam. @@@ . |
#79 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | > Jestem pełen szacunku dla dzielności i religijnej niezłomności maranów/marranów kultywujących swoją starą wiarę, mimo zagrożenia okrutną śmiercią.> Żydom maranowie (? marani?) wyszli bokiem: od tamtych czasów wzięło się przekonanie, chyba najmocniej wpojone w katolików: "raz Żyd, zawsze Żyd" - ile przez maranów wycierpiał Tuwim i inni?Czy Polacy nie są dumni, że pomimo zaborów pozostali Polakami? Nie bardzo wiem, co u Pana znaczy "Żyd", bo jeżeli np. chodzi o narodowość, to według mnie każdy jest takiej, jakiej członkiem się uważa. "Żyd" pisany z małej litery, to inaczej wyznawca judaizmu, a więc może być różnej narodowości. Ludzie wywodzący się z kultury żydowskiej w dużej części stawali się nie tylko pełnoprawnymi obywatelami państw, które zamieszkiwali, ale tak wrastali w ich kulturę, że wnosili w nią dorobek znacznie przekraczający procentowy udział jednostek tego pochodzenia w państwie zasiedlenia. Tak było np. w Niemczech. A przy okazji większość Polaków byłaby ogromnie zdziwiona jak wielki dorobek intelektualny wnieśli do polskiej kultury i nauki ludzie pochodzenia żydowskiego. Jak wielkie zdziwienie by okazywali, że ten Polak wywodzi się ortodoksyjnej żydowskiej rodziny i w jego żyłach polskiej krwi, to naprawdę nie ma. Polak ci on, czy nie Polak? Jak wielkimi okazywali patriotami i ile dla naszej wspólnej ojczyzny poświęcili Polscy Żydzi. Postępowali też nieładnie, ale co, to my byliśmy lepsi czy gorsi? I będziemy na nasze nieładności się licytować? Proponuję poznawanie problemu żydowskiego od lektury książki Kuncewicza.  @@@ . |
#80 1 na 1 | Sylwek (15472 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | > W odróżnieniu od pana Cieślickiego nie mam zamiaru niszczyć tego okupanta 'w każdy dostępny sposób', bo owo niszczenie byłoby tworzeniem męczenników,A ja myślałem, że rozsądnym powodem jest zło zabijania ludzi. Bo nawet ksiądz też człowiek. |
| Vytautas (4394 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | > ...pozostaje jeszcze kwestia, kto ma zatwierdzać fakt okupacji. Czyżby sam okupowany ? Ale jest wszakże różnica między okupacją w Generalnej Guberni, okupacją kraju Basków i okupacją Padanii przez Włochów. Korwin-Mikke niestrudzenie twierdzi, że okupuje nas III Rzeczpospolita.> A według mego widzi mi się okupuje nas Watykan. Już przed wojną Boy pisał artykuły o naszych okupantach. Do strzelania do dzisiejszych 'folksdojczów' w sutannach nie wzywam, mnożenie męczenników ich tylko wzmacnia. |
Jacek Cieslicki (1555 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy okupowany może wszystko? |
> >Żydom maranowie (? marani?) wyszli bokiem: od tamtych czasów wzięło się przekonanie, chyba najmocniej wpojone w katolików: "raz Żyd, zawsze Żyd" - ile przez maranów wycierpiał Tuwim i inni?> Czy Polacy nie są dumni, że pomimo zaborów pozostali Polakami?> Nie bardzo wiem, co u Pana znaczy "Żyd", bo jeżeli np. chodzi o narodowość, to według mnie każdy jest takiej, jakiej członkiem się uważa. Nie bardzo wiem, czy Pan zrozumiał moje pytanie, miałem na myśli, na przykładzie J.T., podejrzliwość goji co do prawdziwych intencji Ż/żydów. > Proponuję poznawanie problemu żydowskiego od lektury książki Kuncewicza.> @@@Dziękuję za wskazówkę, kupię to sobie na Allegro, jednocześnie proszę, jeśli byłby Pan łaskaw, wskazać mi jakieś pozycje analogiczne: cosik jakby "Ż/żyd patrzy na goja" - poza "Malowanym ptakiem", "Sąsiadami", "Strachem" (te 3 miałem, zatruwały mnie antysemityzmem), oraz poza "A Cork On The Waves" (ta mnie odtruwa z antysemityzmu). Pozdrawiam
Tęsknię za Tobą, Dalal'o Al-Mughrabi! |
#83 1 na 1 | Vytautas (4394 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | > No a Przewrót Majowy, to chyba nie majówka była. Majówka to faktycznie nie była, ale też nie był to akt terroryzmu. To był zamach stanu, czyli walka o władzę. Zamachowcy na World Trade Center nie walczyli o władzę w USA jak Piłsudski o władzę dyktatora w Polsce. |
| Vytautas (4394 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | > > W odróżnieniu od pana Cieślickiego nie mam zamiaru niszczyć tego okupanta 'w każdy dostępny sposób', bo owo niszczenie byłoby tworzeniem męczenników,> A ja myślałem, że rozsądnym powodem jest zło zabijania ludzi.> Bo nawet ksiądz też człowiek. O sancta simplicitas, uważasz że zawsze da się uniknąć zabijania ludzi? Czasami trzeba wybierać mniejsze zło. |
#85 1 na 1 | apud (4399 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? |
> Dziękuję za wskazówkę, kupię to sobie na Allegro, jednocześnie proszę, jeśli byłby Pan łaskaw, wskazać mi jakieś pozycje analogiczne: cosik jakby "Ż/żyd patrzy na goja" - poza "Malowanym ptakiem", "Sąsiadami", "Strachem" (te 3 miałem, zatruwały mnie antysemityzmem), oraz poza "A Cork On The Waves" (ta mnie odtruwa z antysemityzmu).Polecam roczniki Völkischer Beobachter i Rosenberga Mit 20 wieku. www.archiv(*)s/TheMythOfTheTwentiethCenturyAle zeby Kosińskiego w jednym rzędzie wymieniać ze Strachem i Sąsiadami? Moze lepiej by było przeczytać Malowanego Ptaka co? PS Za to koniecznie nie należy czytać listy nagród Nobla, dla ciebie moze to byc ... niezdrowe? |
#86 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | > Nie bardzo wiem, czy Pan zrozumiał moje pytanie, miałem na myśli, na przykładzie J.T., podejrzliwość goji co do prawdziwych intencji Ż/żydów.Bardzo dobrze zrozumiałem. Jestem Polakiem, który znakomitą większość życia w kraju, a gdzie indziej, to głównie poznawczo. Nasłuchałem się przeróżnych opinii sporo. > jednocześnie proszę, jeśli byłby Pan łaskaw, wskazać mi jakieś pozycje analogiczne: cosik jakby "Ż/żyd patrzy na goja"Jeszcze raz podkreślę, że Żydzi to tacy sami ludzie jak inni /choć oczywiście, że tradycje religijne i życie w diasporze wytworzyły w nich pewne charakterystyczne cechy mentalne/ i dlatego spotkamy wśród nich przeróżne poglądy. Zacietrzewiony antypolonizm także, ale moim zdaniem, to obraża ich tak samo, jak Polaków antysemityzm. Pomimo tego, że w swojej bibliotece mam sporo pozycji interesujących, to nie wiem co Panu polecić. Może warto ściągnąć i obejrzeć film "Austeria", a później przeczytać "Opowieści chasydów" wielkiego żydowskiego filozofa Martina Bubera. Wydaje mi się, że najbardziej zwyczajne powieści opisujące życie tego narodu, pokazują nam i jego specyfikę i ogólnoludzki uniwersalizm. Pozdrawiam. @@@ |
Jacek Cieslicki (1555 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy okupowany może wszystko? |
> >jednocześnie proszę, jeśli byłby Pan łaskaw, wskazać mi jakieś pozycje analogiczne: cosik jakby "Ż/żyd patrzy na goja"> Pomimo tego, że w swojej bibliotece mam sporo pozycji interesujących, to nie wiem co Panu polecić. Może warto ściągnąć i obejrzeć film "Austeria", a później przeczytać "Opowieści chasydów" wielkiego żydowskiego filozofa Martina Bubera. Wydaje mi się, że najbardziej zwyczajne powieści opisujące życie tego narodu, pokazują nam i jego specyfikę i ogólnoludzki uniwersalizm. Trudno Panu mnie zrozumieć, już po raz drugi, prawda? Muszę się więc szerzej rozpisać: zależy mi na poznawaniu "spojrzenia" Ż/żyda na goja, bo szukam odpowiedzi na pytania z zakresu relacji Ż/żydzi - goje. Między innymi: 1) Dlaczego Ż/żydzi uratowani przez Polaków nie protestują przeciwko powtarzającemu się tak często określeniu "polskie obozy śmierci"? 2) Dlaczego nie przypominają swoim pobratymcom, narzekającym na rzekomy brak pomocy ze strony Polaków, że Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie w którym karano śmiercią za pomoc Ż/żydom? Mam więcej takich pytań, tutaj nie ma na nie miejsca, lepiej pasują do przyszłego wątku: "Skąd się biorą antysemici?" Pozdrawiam
Tęsknię za Tobą, Dalal'o Al-Mughrabi! |
#88 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? | . > Trudno Panu mnie zrozumieć, już po raz drugi, prawda?Wydaje mi się, że rozumiem Pana bez problemów. Przedstawiane tu przez Pana poglądy na temat Żydów są bardzo w Polsce typowe. Natomiast sądzę, że ja z moim przesłaniem otwartości na drugiego człowieka niezależnie od jego narodowości trafiam w próżnię. > Muszę się więc szerzej rozpisać: zależy mi na poznawaniu "spojrzenia" Ż/żyda na goja, bo szukam odpowiedzi na pytania z zakresu relacji Ż/żydzi - goje.> Między innymi:> 1) Dlaczego Ż/żydzi uratowani przez Polaków nie protestują przeciwko powtarzającemu się tak często określeniu "polskie obozy śmierci"?Protestują, wystarczy otworzyć oczy i poczytać, a że nie wszyscy, to chyba normalne. Wśród Polaków głupców i fanatyków jakby trochę więcej. > 2) Dlaczego nie przypominają swoim pobratymcom, narzekającym na rzekomy brak pomocy ze strony Polaków, że Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie w którym karano śmiercią za pomoc Ż/żydom?Przypominają i to zarówno w Polsce i Izraelu, jak i świecie całym. Że inni twierdzą, że biernie przyglądaliśmy się zamordowaniu narodu, że łatwiej wybaczają Niemcom, jak Polakom, to też normalne, w każdym narodzie mamy różnie myślących. Czasem na pograniczu idiotyzmu. > Mam więcej takich pytań, tutaj nie ma na nie miejsca, lepiej pasują do przyszłego wątku: "Skąd się biorą antysemici?"Sądzę, że nie warto do tego aż całego wątku: Z niewiedzy połączonej z wielowiekową propagandą antysemicką chrześcijaństwa, a głównie Kościoła Katolickiego, z frustracji, z głupoty np. nacjonalistycznej, ugruntowanych stereotypów. Przyczyn jest wiele, ale większość doskonale omawia psychologia, socjologia, psychiatria, a znacznie mniej dotyczy to wieków wspólnej historii. Zresztą kogo Polacy lubią: Ruskich, Arabusów, Pepiczków, Szkopów, Żabojadów, czy Angoli? To my jesteśmy wybrańcami Boga i jak mogą głupi Żydzi twierdzić, że to oni są narodem wybranym! Pozdrawiam.
Z wiarą nie ma dyskusji! @@@ . |
#89 1 na 1 | apud (4399 punktów) | Odp: Czy okupowany może wszystko? |
> 1) Dlaczego Ż/żydzi uratowani przez Polaków nie protestują przeciwko powtarzającemu się tak często określeniu "polskie obozy śmierci"?No to udowodnij to. Staruszkowie pewnie nawet nie wiedza co od czasu do czasu jakaś gazeta napisze. Prawdopodobnie, aby nakład zwiększyć. Polacy tak ładnie reagują na każda bzdurę! > 2) Dlaczego nie przypominają swoim pobratymcom, narzekającym na rzekomy brak pomocy ze strony Polaków, że Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie w którym karano śmiercią za pomoc Ż/żydom?Nie była jedynym kochasiu. I chodziło o łamanie zarządzeń Heinricha, aby Żydów wyizolować ze społeczeństw, tworząc dla nich getta. Polak czy Francuz czy tez Grek za łamanie niemieckich zarządzeń byl karany odpowiednio zgodnie z niemieckimi przepisami. Jakos nie słyszałam, aby analiza różnic w niemieckich przepisach prawnych obowiązujących w okupowanej Europie została wydana. Moze i gdzie jest, ciekawe by to było czytanie. Zwroc uwagę, ze polityka i traktowanie Żydów nie we wszystkich krajach było takie same. Węgrzy na przykład zmuszeni zostali to wyłapywania Żydów dopiero w 44 roku kiedy zostali okupowani przez Niemców. Niemcy zdawali sobie sprawę, ze nie w każdym podbitym kraju społeczeństwo i kolaborujące władze absolutnie popierały niemiecka politykę exterminacji Żydów. Zdaje sie, ze Rumuni i Francuzi byli generalnie bardziej antysemiccy niz Polacy. "Sprawiedliwym wśród narodów swiata" stawał sie określony człowiek a nie jego kraj. W Polsce więcej krzyku robi sie o kilkanaście tysięcy ofiar Katynia niz 3 miliony zamordowanych polskich Żydów. Sakd sie biorą antysemici? Z religijnej indoktrynacji kochanienki. |
#90 1 na 1 Jacek Cieslicki (1555 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy okupowany może wszystko? |
> >Mam więcej takich pytań, tutaj nie ma na nie miejsca, lepiej pasują do przyszłego wątku: "Skąd się biorą antysemici?"> Sądzę, że nie warto do tego aż całego wątku:> Z niewiedzy połączonej z wielowiekową propagandą antysemicką chrześcijaństwa, a głównie Kościoła Katolickiego, z frustracji, z głupoty np. nacjonalistycznej, ugruntowanych stereotypów.> Przyczyn jest wiele, ale większość doskonale omawia psychologia, socjologia, psychiatria, a znacznie mniej dotyczy to wieków wspólnej historii. Ja nie zapominam, że do wieków wspólnej historii należy dodać, tak na sam początek: lichwę, obrzynanie złotych monet, a na sam koniec Gazę, Madoff'a, "Goldman Sachs". Uważam, że koniec "wspólnej historii" zacznie się w USA, gdy Chiny przestaną powiększać swoją górę dolarów i obligacji USA, a Stany Zjednoczone zmuszone zostaną do płacenia za ropę pieniądzem nie pochodzącym z drukarni, lecz będącym dochodem z eksportu. Pozdrawiam
Tęsknię za Tobą, Dalal'o Al-Mughrabi! |
1 2 3 4 5 6 7 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|