Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wychodzi szydło z worka ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
06-09-2010 19:12kognitywista (3391 punktów)Wychodzi szydło z worka ?
Ocena 9 na 9
Gdy widzę bezbrzeżną rozpacz chrześcijan po stracie bliskiej osoby, to zawsze wątpię w tę ich wiarę w życie pozagrobowe i perspektywę spotkania po śmierci.
Czyżby był to znak, że u przeważającej większości osób wierzących, indoktrynacja nie jest aż tak głęboka, by objąć sferę emocjonalną ? A jedynie wystarcza do jako-takiej manipulacji przekonaniami post factum ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..
#1
06-09-2010 19:38
 Ocena 2 na 2
sable (465 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
>Gdy widzę bezbrzeżną rozpacz chrześcijan po stracie bliskiej osoby, to zawsze wątpię w tę ich wiarę
>w życie pozagrobowe i perspektywę spotkania po śmierci.
Też tak myślę, a przecież śmierć jest dla nich drogą do spotkania się z Bogiem, do którego chrześcijanie modlą się przez całe życie. Nic z tego nie rozumiem. Nie widzę żadnej różnicy w zachowaniu żałobników chrześcijańskich wierzących w życie pozagrobowe w chwale Boga, a żałobnikami innych religii, dla których życie kończy się w momencie śmierci.

#2
06-09-2010 21:01
 Ocena 2 na 2
julek (1527 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
>Czyżby był to znak, że u przeważającej większości osób wierzących, indoktrynacja nie jest aż tak
>głęboka, by objąć sferę emocjonalną ?

Nie ma tu prostej odpowiedzi - ten argument często jest wykorzystywany przez racjonalistów w dyskusji z wierzącymi , sam go używam ,ale z niesmakiem .

Dla równowagi przypomnę jak usilnie poszukujemy sensu życia , choć wiemy że oprócz małych przyjemności zasadniczym sensem jest li tylko lub aż , podtrzymanie rzeki genów naszego gatunku.

Upraszczając powiem : - Stawiam na emocje i to musi nam wystarczyć .

Pozdrawiam Julek

#3
06-09-2010 21:16
 Ocena 5 na 5
coreless (16088 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?

Nic nie rozumiesz.
Prawdziwy chrześcijanin rozpacza, ponieważ odczuwa wielki żal, że nie może razem ze śp. nieboszczykiem uczestniczyć w rajskich rozkoszach, nie może oglądać oblicza Pana Boga, Jezusa, Matki Boskiej i chwały wszystkich świętych, itp.
Widać, że twoje zarzuty są formułowane ze z góry przyjętych i fałszywych pozycji światopoglądowych. A fe!
Troszkę więcej zaufania do ludzi i ich szlachetnych serc, proszę!


Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.

#4
06-09-2010 21:40
 Ocena 10 na 10
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi coreless
>Nic nie rozumiesz.
>Prawdziwy chrześcijanin rozpacza, ponieważ odczuwa wielki żal, że nie może razem ze śp. nieboszczykiem uczestniczyć w rajskich rozkoszach, nie może oglądać oblicza Pana Boga, Jezusa, Matki Boskiej i chwały wszystkich świętych, itp.

Hmmm... paskudne charaktery te chrześcijany mają... .
Bo przecie póki śp. nieboszczyk jeszcze nieboszczykiem nie był, chrześcijanie wcale z powodu niemożności oglądania Oblicz (Tych Oblicz) nie rozpaczali - zaczynają to czynić dopiero, gdy okazuje się, że tamten już może, a oni nie.
Znaczy się - rozpaczają, że innym lepiej.
Zawistniki jedne .

#5
06-09-2010 21:42
 Ocena 1 na 1
Sylwek (15472 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?

Nie sądzę by u kogokolwiek przekonania i koncepcje o świecie zmieniały funkcjonowanie sfery emocjonalnej.

coreless (16088 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi Sylwek

A gdzie nabiłeś na liczniku tyle punktów? Czy to jest sprawiedliwe?

Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.

#7
06-09-2010 21:57
 Ocena 3 na 3
kognitywista (3391 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi sable
>żałobnikami innych religii, dla których życie kończy się w momencie śmierci.
Chyba niewiele jest takich religii ...

Sylwek (15472 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi coreless
Słucham?

#9
06-09-2010 22:01
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi Sylwek

Słuchaj, słuchaj, a ja płaczę... Taka już sprawiedliwość na tym świecie.

Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.

#10
06-09-2010 22:21
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi big_zyd

Oj, bo ty nic nie rozumiesz.
Oni sobie dopiero wtedy przypominają, jaka wielka to radość cieszyć się rajskimi rozkoszami. I dlatego płaczą nad sobą.


Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.

#11
06-09-2010 22:46
 Ocena 1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi julek
>Upraszczając powiem : - Stawiam na emocje i to musi nam wystarczyć .
>Pozdrawiam Julek

hej,
Emocje zwykle bywają bardzo złym doradcą !
Emocje są instynktowne a tym samym niejako automatyczne .
Ponieważ są automatyczne są bezrefleksyjne , nierozumne .
A ponieważ są nierozumne trudno doszukiwać się w nich świadomego , racjonalnego wyboru wartości .
pozdrawiam
makuś

#12
07-09-2010 06:02
 Ocena 4 na 4
coreless (16088 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi makuś

>Emocje zwykle bywają bardzo złym doradcą!

Tak, a to od kiedy?

>Emocje są instynktowne a tym samym niejako automatyczne.

Co znakomicie się sprawdza w nieskomplikowanych sytuacjach.

>Ponieważ są automatyczne są bezrefleksyjne, nierozumne.

No i co z tego? Od kiedy to emocje są przeciwieństwem rozumu? Przeciwieństwem rozumu jest głupota, a nie uczucie.

>A ponieważ są nierozumne trudno doszukiwać się w nich świadomego, racjonalnego wyboru wartości.

A mimo to często na podstawie emocjonalnych automatyzmów jesteśmy w stanie dokonać całkiem trafnego wyboru "wartości".


Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.

#13
07-09-2010 07:52
 Ocena 4 na 4
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi coreless
>Oni sobie dopiero wtedy przypominają, jaka wielka to radość cieszyć się rajskimi rozkoszami.

   Co im wcale nie przeszkadza lecieć do doktorów gdy tylko piardną lub kichną, bo a nuż jest to choroba śmiertelna!!! Coś mi tu śmierdzi w tej argumentacji!

Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.

Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi coreless
Masz + na otarcie łez.

Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.

#15
07-09-2010 08:15
 Ocena 1 na 1
apud (4399 punktów)Odp: Wychodzi szydło z worka ?
W odpowiedzi coreless

>No i co z tego? Od kiedy to emocje są przeciwieństwem rozumu? Przeciwieństwem rozumu jest głupota, a nie uczucie.

No to po co sie ciskasz?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365