 |
Wychodzi szydło z worka ? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-09-2010 19:12 | kognitywista (3391 punktów) | Wychodzi szydło z worka ?
9 na 9 | Gdy widzę bezbrzeżną rozpacz chrześcijan po stracie bliskiej osoby, to zawsze wątpię w tę ich wiarę w życie pozagrobowe i perspektywę spotkania po śmierci. Czyżby był to znak, że u przeważającej większości osób wierzących, indoktrynacja nie jest aż tak głęboka, by objąć sferę emocjonalną ? A jedynie wystarcza do jako-takiej manipulacji przekonaniami post factum ? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..#46 1 na 1 | Wolnomyśliciel (7257 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? |
Kilka dni temu(a może już tydzień minął?) widziałem w TV relację z wizyty we Włoszech Muamara Kadafiego. W swoim przemówieniu zachwalał zalety islamu w porównaniu z innymi religiami. W islamie kobiety traktowane są z należnym szacunkiem, to na mężczyźnie spoczywa obowiązek utrzymania rodziny, kobieta zajmuje się domem i dziećmi. Otóż zanim skończył przemówienie kilka z kilkunastu stewardess słuchających go już zadeklarowało chęć przejścia na islam(a może się przesłyszałem?). Najgorsze są stereotypy i opinie ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o religii muzułmanów. Kamienowaniu dla przykładu podlega zarówno zdradzająca kobieta jak i zdradzający mężczyzna - zasady są jasne. Nie wiem jaka kara czeka złodzieja, jeśli jest to obcięcie dłoni to surowa, ale sprawiedliwa. Zanim ktokolwiek sięgnie po cudzą własność z pewnością się zastanowi...  Pozdrawiam - Zbyszek Bryłowski  (agnostyk/ignostyk/sceptyk)
Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć. [Voltaire(?)] |
#47 3 na 3 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > >Jeśli w imię religii można przełamać tabu zabijania innych ludzi, na przykład na ślicznym stosie - to zmieniają.> ... albo w imię ideałów Wielkiej Rewolucji Francuskiej - na jeszcze ładniejszej, lśniącej gilotynie ...Z ciekawości zapytam - masz coś przeciwko Wielkiej Rewolucji Francuskiej? |
| kognitywista (3391 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > Z ciekawości zapytam - masz coś przeciwko Wielkiej Rewolucji Francuskiej?tak ... te gilotyny ... czyli takie tam ... błędy i wypaczenia |
#49 7 na 7 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > >Z ciekawości zapytam - masz coś przeciwko Wielkiej Rewolucji Francuskiej?> tak ... te gilotyny ... czyli takie tam ... błędy i wypaczeniaWprowadzenie gilotyny było w swoim czasie wielkim zwycięstwem humanitaryzmu - dzięki niej egzekucje stały się odtąd szybkie i bezbolesne (chyba?). Dla porównania kartka z dziejów monarchii: 2 marca 1757 wyrokiem Parlamentu Paryskiego niejaki Robert-Francois Damiens, który (będąc prawdopodobnie niepoczytalny) nieskutecznie zamachnął się na króla Ludwika XV, skazany został na publiczną pokutę przed głównym wejściem do Kościoła Paryskiego, dokąd miał być wieziony i doprowadzony na wózku, obnażony, w jednej koszuli, z płonącą gromnicą wagi dwóch funtów w ręku; potem w rzeczonym wózku na placu Greve i na szafocie, który tam wzniesiony zostanie, szarpany obcęgami w piersi, ręce, uda i łydki; prawica dzierżąca nóż, którym dokonał pomienionego Ojcobójstwa, przypiekana siarką, a miejsca, skąd będą drzeć pasy, polewane płynnym ołowiem, wrzącą oliwą, gorącą żywicą, woskiem i siarką gotowanymi pospołu; następnie ciało rozwłóczone i rozerwane w cztery konie, potem członki i korpus spalone, obrócone w popiół, a popioły rozrzucone na wiatr (cyt. za Michel Foucault Nadzorować i karać. Narodziny więzienia wyd. Aletheia-Spacja, Warszawa 1993, s. 7). Dnia 28 marca 1757 wyrok jak najskrupulatniej wykonano, o czym w barwnych relacjach donoszą prasa z epoki i pamiętnikarze. |
| apud (4399 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > >Z ciekawości zapytam - masz coś przeciwko Wielkiej Rewolucji Francuskiej?> tak ... te gilotyny ... czyli takie tam ... błędy i wypaczenia> koscielne i religijne? |
| kognitywista (3391 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > Wprowadzenie gilotyny było w swoim czasie wielkim zwycięstwem humanitaryzmu - dzięki niej egzekucje stały się odtąd szybkie i bezbolesne (chyba?).Aha ... czyli coś jak komory gazowe w miejsce tradycyjnych rzeźni ... nic tylko chwalić. Nie chodzi mi o szczegóły techniczne a o skalę zbrodni Rewolucji. Czyli, że tak to ujmę, brak wyraźnych wskazań do zabiegu. |
| kognitywista (3391 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | No przecież błędy i wypaczenia są wyłącznie kościelne i religijne. Jakżeby inaczej ? |
#53 6 na 6 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > Aha ... czyli coś jak komory gazowe w miejsce tradycyjnych rzeźni ... nic tylko chwalić.Po pierwsze: błąd prezentywizmu popełniasz. Kara śmierci (stosowana także wobec politycznych przeciwników) była wówczas powszechnie akceptowanym sposobem utrzymywania społecznego porządku. Ocenianie XVIII wieku wedle naszej dzisiejszej wrażliwości jest po prostu ahistoryczne. Gilotyna była zaś na te czasy rzeczywiście symbolem humanitaryzmu, przez co skądinąd protesty gawiedzi wywoływała. Znów sobie na cytacik pozwolę: Pierwszą ofiarą gilotyny był niejaki Nicolas Jacques Pelletier - złodziej recydywista. Gilotyna przedłużyła mu, paradoksalnie, życie o parę miesięcy. Kiedy bowiem 25 września 1791 Zgromadzenie Narodowe uchwaliło, iż "każdy winowajca skazany na karę śmierci będzie miał uciętą głowę", czyli wieszanie stało się niezgodne z prawem, machina nie była jeszcze gotowa. Pelletier skazany 24 stycznia 1792 - wbrew zwyczajom francuskim nakazującym natychmiastową egzekucję sentencji - czekać więc musiał na finał prac wykończeniowych. Co się odwlecze, to wszakże nie uciecze. 25 kwietnia 1792 wobec tłumu ciekawskich przybyłych obejrzeć nowy sposób uśmiercania włożył wreszcie Pelletier głowę w tak zwaną lunetę. Wszystko poszło tak szybko i sprawnie, że widzowie rozgoryczeni tak mało efektownym zjawiskiem zaczęli skandować: "Oddajcie nam naszą szubienicę! Oddajcie nam naszą szubienicę!"  Ludwik Stomma, Tomasz Dominik Żywoty zdań swawolnych wyd. Twój STYL, Warszawa 1998, ss. 47-48. Po drugie: argumentum ad Hitlerum. Gratuluję. > Nie chodzi mi o szczegóły techniczne a o skalę zbrodni Rewolucji. Czyli, że tak to ujmę, brak wyraźnych wskazań do zabiegu.Nad tymi paroma tysiącami zgilotynowanych markizów i wicehrabiów ( przepołowionych  ) litować się nie mam najmniejszego zamiaru. Arystokracja francuska w wielowiekowym trudzie na Rewolucję sobie solennie zapracowała. Jeśli już szukać zbrodni Rewolucji, to w Wandei prędzej. No, ale w Wandei prostych chłopów masakrowano, a przecie kto to widział buractwo pańszczyźniane na Symbol awansować. I tak po dziś dzień - nawet pomimo zwycięstwa rewolucyjnych ideałów  . |
| kognitywista (3391 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > Ocenianie XVIII wieku wedle naszej dzisiejszej wrażliwości jest po prostu ahistoryczne.A ocenianie wedle tejże wrażliwości okresu II Wojny Światowej ? > Po drugie: argumentum ad Hitlerum. GratulujęOd kołyski jesteśmy uwrażliwiani wybiórczo na zbrodnie hitleryzmu, więc jeśli u kogoś ta selektywność przetrwa do dorosłości (pomimo nabywanej wiedzy historycznej) - jaki argument będzie lepszy niż uporczywe, do znudzenia, przywoływanie tej właśnie analogii ? > Nad tymi paroma tysiącami zgilotynowanych markizów i wicehrabiów (przepołowionych ) litować się nie mam najmniejszego zamiaru. Arystokracja francuska w wielowiekowym trudzie na Rewolucję sobie solennie zapracowała.A te cholerne Żółtki zapracowały sobie na to, czy nie ?  |
#55 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > >Ocenianie XVIII wieku wedle naszej dzisiejszej wrażliwości jest po prostu ahistoryczne.> A ocenianie wedle tejże wrażliwości okresu II Wojny Światowej ?Ahistoryczne nie jest - żyją jeszcze bowiem, wypowiadają się i tym samym na bieżąco też naszą dzisiejszą wrażliwość kształtują uczestnicy wydarzeń. > A te cholerne Żółtki zapracowały sobie na to, czy nie ?>  A i owszem - nie trzeba było zaczynać wojny  . Akurat ten temat był obszernie analizowany w tym wątku. |
| kognitywista (3391 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > Ahistoryczne nie jest - żyją jeszcze bowiem, wypowiadają się i tym samym na bieżąco też naszą dzisiejszą wrażliwość kształtują uczestnicy wydarzeń.Już niedługo wymrą i z ofiar holokaustu będziemy rżeć jak z tamtych przepoławianych ? |
#57 2 na 2 | Myflowers (2721 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > >Ahistoryczne nie jest - żyją jeszcze bowiem, wypowiadają się i tym samym na bieżąco też naszą dzisiejszą wrażliwość kształtują uczestnicy wydarzeń.> Już niedługo wymrą i z ofiar holokaustu będziemy rżeć jak z tamtych przepoławianych ?(...)Pozostanie po nas tylko złom żelazny i głuchy, drwiący śmiech pokoleń.../Tadeusz Borowski/
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ |
#58 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > Już niedługo wymrą i z ofiar holokaustu będziemy rżeć jak z tamtych przepoławianych ?Po pierwsze: żart miał charakter literacki. Po drugie: nie widzę niczego niewłaściwego w żartowaniu z odległej przeszłości. Po trzecie: dowcipy o holokauście pojawiły się, i to obficie, już w trakcie jego trwania - zatem czynnik czasu nie jest wcale niezbędny. Po czwarte wreszcie: nasz dzisiejszy stosunek do holokaustu też kiedyś tylko historią będzie. Cokolwiek by o tym nie sądzić, dystans czasowy i/lub przestrzenny nieuchronnie zmieniają optykę. |
#59 5 na 5 | liliac (147340 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? | > W islamie kobiety traktowane są z należnym szacunkiem, to na mężczyźnie spoczywa obowiązek utrzymania rodziny, kobieta zajmuje się domem i dziećmi.A te durne, które chcą inaczej, same sobie zasłużyły na to, co je czasem za to spotyka. O. I na szacunek już nie zasługują, bo durne przecież. > Kamienowaniu dla przykładu podlega zarówno zdradzająca kobieta jak i zdradzający mężczyzna - zasady są jasne.Aaaa, to już insza inszość. To dobre prawo jest. Było nie cudzołożyć. > Nie wiem jaka kara czeka złodzieja, jeśli jest to obcięcie dłoni to surowa, ale sprawiedliwa.Za kradzież jabłka przykładowo. W pełni sprawiedliwa. Podoba mi się twoje poczucie sprawiedliwości. |
#60 4 na 4 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Wychodzi szydło z worka ? |
> >Kamienowaniu dla przykładu podlega zarówno zdradzająca kobieta jak i zdradzający mężczyzna - zasady są jasne.A zgwałcona kobieta jest kamieniowana też za cudzołożenie a gwałciciele uchodzą z życiem często zupełnie bezkarnie. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|