 |
Wypełnione proroctwo Biblijne Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-11-2010 19:53 | Chechło (-28 punktów) | Wypełnione proroctwo Biblijne
-3 na 3 | Właściwie ten temat to kontynuacja tematu- "Niepodważalne świadectwo" cierpiącego Mesjasza żydów . W temacie tym rozgorzała dyskusja na temat proroctwa zawartego w księdze Daniela, które to proroctwo określa dokładny czas przyjścia Mesjasza na świat ,z kilkusetletnim wyprzedzeniem. Wydaje mi się , że rozumiem temat nieco lepiej niż osoby które próbowały objaśnić znaczenie tego proroctwa w poprzednim temacie więc pozwolę sobie opisać dokładnie co , jak i dlaczego. Jeśli proroctwo jest prawdziwe i Daniel rzeczywiście opisuje przyszłe wydarzenia z wyprzedzeniem , to jest to chyba konkretny dowód na to , że Biblia była spisywana pod natchnieniem. Właściwie to liczę na jakąś konstruktywną krytykę i wykazanie , że się mylę . Przeciwników Biblii na tym forum pewnie nie brakuje, więc liczę , że ktoś podejmie dyskusję . W księdze tej daniel otrzymał serię wizji przedstawiających przyszłe losy świata. Nie będę się w ,to zagłębiał na razie i przejdę od razu do proroctwa o Mesjaszu. Więc podczas jednego z widzeń daniel dostał informację , że świątynia Boga będzie deptana przez okres 2300 dni i nocy, po którym to czasie zostanie przywrócona do stanu pierwotnego. Daniel 8;14 Więc przyleciał anioł do daniela i mówi mu :Wiedz, człowieku, że widzenie odnosi się do czasów ostatecznych" (Daniel 8;14) i daje mu częściowe zrozumienie , a co do czasu 2300 dni mówi "Widzenie zaś o wieczorach i rankach, jakie opowiedziano tobie, jest prawdziwe. Ty jednak widzenie okryj milczeniem, bo dotyczy ono dni odległych". Daniel 8;26 Danielowi jednak nie dawało spokoju to widzenie i jak sam napisał : "ja, Daniel, dociekałem w Pismach liczby lat, które objawił Pan prorokowi Jeremiaszowi, że ma się dopełnić siedemdziesiąt lat spustoszenia Jerozolimy. Zwróciłem więc twarz do Pana Boga, oddając się modlitwie i błaganiu w postach, pokucie i popiele." Daniel 9;1 Modlitwy zostały wysłuchane i dalej czytamy : Gdy jeszcze mówiłem i modliłem się, wyznając grzechy swoje, swojego narodu, Izraela, i składając przed Panem, Bogiem moim, swe błagania za świętą górę mojego Boga, gdy więc jeszcze wymawiałem [słowa] modlitwy, mąż Gabriel, którego spostrzegłem przedtem, przybył do mnie lecąc pospiesznie około czasu wieczornej ofiary. Przybył, rozmawiał ze mną i powiedział: "Danielu, wyszedłem teraz, by ci dać całkowite zrozumienie. Gdy zacząłeś swe błagalne modlitwy, wypowiedziano słowo, ja zaś przybyłem, by ci je oznajmić. Ty jesteś bowiem <mężem> umiłowanym. Przeniknij więc słowo i zrozum widzenie: Ustalono siedemdziesiąt tygodni nad twoim narodem i twoim świętym miastem, by położyć kres nieprawości, grzech obłożyć pieczęcią i odpokutować występek, a wprowadzić wieczną sprawiedliwość, przypieczętować widzenie i proroka i namaścić to, co najświętsze. Ty zaś wiedz i rozumiej: Od chwili, kiedy wypowiedziano że nastąpi powrót i zostanie odbudowana Jerozolima, do Władcy-Pomazańca - siedem tygodni i sześćdziesiąt dwa tygodnie; zostaną odbudowane dziedziniec i wał, w czasach jednak pełnych ucisku. A po sześćdziesięciu dwóch tygodniach Pomazaniec zostanie zgładzony i nie będzie dla niego... Miasto zaś i świątynia zginie wraz z wodzem, który nadejdzie. Koniec jego nastąpi wśród powodzi, i do końca wojny potrwają zamierzone spustoszenia. Utrwali on przymierze dla wielu przez jeden tydzień. A około połowy tygodnia ustanie ofiara krwawa i ofiara z pokarmów. Na skrzydle zaś świątyni będzie ohyda ziejąca pustką i przetrwa aż do końca, do czasu ustalonego na spustoszenie"». Taka ciekawostka : "Niech kości rąk i palców zniszczeją i rozpadną się temu kto otwiera strony księgi Daniela aby odnaleźć czas określony w Danielu 9:24-27 i niech pamięć o nim zostanie starta z powierzchni na zawsze "( Talmud str.978 ,sekcja2,linia 28) .A w przypisach w Biblii tysiąclecia czytamy "Mimo podawanych konkretnych liczb tygodni-lat, autor myśli, jak się wydaje, raczej okresami niż dokładną liczbą lat. Toteż próby ustalenia na podstawie proroctwa ścisłej chronologii (do śmierci Chrystusa, do zburzenia Jerozolimy) zawodzą." Jak widać ktoś ma w tym interes żeby tego nie liczyć. Ja policzę : I tutaj musimy zastosować zasadę liczenia lat profetycznych czyli 1dzień=1rok .Skąd ta zasada? Już cytuję "Podaję ci lata trwania ich winy w liczbie dni.....Liczę ci jeden dzień za każdy poszczególny rok." EZ4;6 "Poznaliście kraj w przeciągu czterdziestu dni; każdy dzień teraz zamieni się w rok ..." Liczb 14;34 Więc chyba logicznym jest , że przy liczeniu Biblijnych proroctw trzeba trzymać się zasady Biblijnej- dzień za rok. Więc tydzień=7 lat , 70 tygodni = 490 lat . Teraz tylko musimy wiedzieć od kiedy zacząć liczyć , a to już nam powiedział anioł cytowany wyżej. Od momentu kiedy został wydany dekret o odbudowie Jerozolimy(w czasach Daniela była zniszczona przez Babilończyków) , do przyjścia Mesjasza ma być 7tygodni+62tygodnie=69tygodni=483lat profetycznych. W pierwszych 7tygodniach=49lat od wydania dekretu miał być odbudowany wał i gościniec świątynny , a po okresie 483 lat Mesjasz miał być zabity.Kto i kiedy wydał dekret odbudowy Jerozolimy ? Nie będę cytował bo mi się kończy ilość znaków , więc macie linka www.biblia.pl/rozdzial.php?id=1334 Ezd:7 . Więc biblia podaje , że było to w 7 roku panowania Artakserkses I , czyli w roku 457p.n.e. Możecie sobie sprawdzić gdziekolwiek , że Artakserkses zaczął rządzić w 465r p.n.e. Dekret o odbudowie Jerozolimy 457r p.n.e. + 483 lat = 27r-wtedy miał przyjść Mesjasz wg. anioła. Jak wiemy Jezus zaczął działać jako mesjasz w wieku 30 lat więc skąd mamy 27 ? To całkiem proste bo Jezus przyszedł na świat w roku nie 1 ale w -4 . W ewangelii Mateusza czytamy że Herod zmarł kiedy Jezus był jeszcze niemowlęciem. Cytuję z wiki teraz "Zgodnie z danymi historyka Józefa Flawiusza (por."Dawne dzieje Izraela" XVII,6,4 i 9,3) Herod Wielki zmarł przed świętem Paschy poprzedzonym zaćmieniem Księżyca (między 12 marca i 11 kwietnia 4 p.n.e. wedle wyliczeń Keplera). Tak więc Jezus w 27roku miał 30lat bo po roku -1jest 1. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..#91 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | . > Nikt nie jest zmuszany do wypowiadania się na tym forum.Jako wam rzecze stary forumowicz. 13 grudnia 2010 r., godzina 14.30. Mamy siedem wypowiedzi pana Urasa w obronie racjonalności pytań pana Chechły. --------------------------------------------------------------------------------------------------- A jak ktoś ma taki mus, że choć wie niewiele to pop....ć publicznie sobie musi, gdyż inaczej wewnętrzna mądrość - której nikt w jego otoczeniu nie chce słuchać - go udusi? Tu wolno wiele, gdyż jutro zamiast "Urasa" może być "Masa" i od nowa idzie trętwa rozmowa.@@@ . > |
#92 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | . > Czy na Frondzie wypowiadają się ludzie, którzy udowodnią Chechle, że się myli?Nie, ponieważ tacy ludzie w ogóle nie istnieją. Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda. > Na Racjonaliście trafić można na takich użytkowników jak Andrzej.51 lub Meretseger, którzy są w tym bardzo dobrzy i dlatego napisałem, że ten portal jest dobrym miejscem do dyskusji.Zgoda i dlatego warto z nimi podejmować rozmowy, a nie z panem Chechłą. @@@ . |
#93 3 na 3 | Chlodwig (10939 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > >Nie chce mi się dyskutować z każdym nawiedzeńcem.> Rozumiem, że nie chcesz. Ale skoro nie chcesz, to po co to robisz? Nikt nie jest zmuszany do wypowiadania się na tym forum. Cytat:Racjonalista jest serwisem który tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę.
|
#94 1 na 1 | Uras (25 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > Nie, ponieważ tacy ludzie w ogóle nie istnieją. Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda.Może to dlatego, że jestem niewierzący, ale wydaje mi się, iż pan Andrzej.51 przedstawia argumenty, które dowodzą błędów w rozumowaniu pana Chechło. Co do cierpliwości i czasu - oczywiście, trzeba mieć ich wiele, jeśli ktoś ma ochotę na podjęcie dyskusji. A zaletą forum jest to, że można nie zwracać uwagi na bezsensowne tematy i bezowocne dyskusje. |
#95 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > >Nie, ponieważ tacy ludzie w ogóle nie istnieją. Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda.> Może to dlatego, że jestem niewierzący,Trudno kogoś poznać na podstawie kilku bardzo krótkich postów, ale te dwa zdania, co bardzo łatwo zrozumieć z kontekstu dotyczyły Pana Chechły. Tu, gdy piszę odnoszę się tylko do tekstów, a nie ludzi za nimi stojących, których nie znam. > ale wydaje mi się, iż pan Andrzej.51 przedstawia argumenty, które dowodzą błędów w rozumowaniu pana Chechło.Nie, pan Andrzej nie jest w stanie przedstawić żadnych kontrargumentów dla rozumowania pana Chechły, gdyż nie istnieją kontrargumenty do czyjejś wiary. Wiedza i racjonalne myślenie pana Andrzeja może być przydatne tylko ludziom otwartym na wiedzę. Gdy ktoś wierzy, że czarne jest białe, to żadne argumenty go nie przekonają, że jest odwrotnie. Czytam wypowiedzi pana Andrzeja z zainteresowaniem poznawczym i intelektualną przyjemnością. Cieszę się, że Panu też się podobają. > A zaletą forum jest to, że można nie zwracać uwagi na bezsensowne tematy i bezowocne dyskusje.Szanowny Panie, ja nie skaczę z forum na forum. To jest jedyne internetowe forum w jakim uczestniczę, ale jestem tu już od dawna i mogę Panu powiedzieć, że jego największą zaletą jest to, iż tu jest najmniej "bezsensownych tematów i bezowocnych dyskusji". Prawdą też jest, że stale próbują włączać się w dyskusję jacyś nawiedzeni lub przygłupiaste trole, z których część jest bardzo płodna, uparta oraz upierdliwa i dlatego są już długo z nami, ale dopóki stanowią mniejszość, to nasze forum jest interesujące. Dlatego apeluję do wszystkich, którym zależy na naszym forum: - Pomimo, że jest to bardzo trudne, w imię racjonalizmu walczmy z głupotą, zwracając na nią uwagę i nazywając ją po imieniu. Czy to tylko wołanie na puszczy? @@@ . |
#96 -1 na 1 | Chechło (-28 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | Staram się bronić na tyle na ile umiem. W tym wątku, to jeszcze chociaż dyskusja w miarę na temat czyli o proroctwie.W kolejnym, to już tylko atak na Biblię i moja obrona na kolejne zarzuty. Dlaczego ja tu jestem ? Chciałem usłyszeć racjonalne wytłumaczenie na fakt, że Biblia opisuje wydarzenia, o których ówcześni autorzy nie mogli wiedzieć. Wydaje mi się ,że w tym wątku do czegoś jednak doszliśmy. Zgadzamy się już chyba, że w Biblii znajduje się proroctwo, które stwierdza, że ma przyjść zbawiciel. Według wyliczeń jakie przedstawiłem miałoby to mieć miejsce w roku 27 A.D. Dokładnie omówiłem dlaczego liczy się to w taki a nie inny sposób. Księga Daniela pochodzi , z okresu grubo przed Chrystusem i to też tutaj wykazaliśmy. Krótko mówiąc był sobie Daniel, który napisał kilkaset lat przed naszą erą, że objawi się Mesjasz obiecany dla Żydów w roku 27. Przypadkowo 2500 lat później 1/4 świata wierzy, w niejakiego Jezusa Chrystusa, który to uznawany jest przez nich za zbawiciela i żył w czasie opisanym dokładnie przez Daniela. Mamy również źródła pozabiblijne, które mówią że naprawdę istniała taka postać w tych czasach, kilka z nich podawałem wcześniej. Samo to chyba powinno dawać do myślenia. Szkoda ,że nikt się nie pokusił żeby mi odpowiedzieć na temat w 2 moim wątku. To czy Jezus był zbawicielem czy nie, to jeszcze można kwestionować natomiast pewnych faktów historycznych już nie. Kilka ciekawostek też tam zamieściłem. onasz 2:6 "Wody objęły mnie zewsząd, aż po gardło, ocean mnie otoczył, sitowie okoliło mi głowę. (7) Do posad gór zstąpiłem". O górach pod wodą zdaje się, że dowiedzieliśmy się dopiero w 20 wieku. Hioba 26:7 "a ziemię zawiesił na niczem" O tym też wiemy od niedawna zdaję się. Inne religie głosiły, że ziemia podtrzymywana jest przez Atlasa przykładowo. List do hebrajczyków 11:3 "iż rzeczy, które widzimy stały się z rzeczy niewidomych" Czyżby mowa tu o atomach? Izajasza 43:16 "Tak mówi Pan, który sposobił na morzu drogę, i ścieszkę na bystrych wodach." psalmy 8:9 "i cokolwiek chodzi po ścieszkach morskich" O prądach morskich ? Izajasz 40:22 "Ten, który siedzi nad okręgiem ziemi," Okrąg ? Przecież wtedy wierzono, że Ziemia to placek. Coś nie mogę wersetu znaleźć ale Biblia też stwierdza, że gwiazdy na niebie są niezliczone. O tym dowiedzieliśmy się dopiero od Galileusza. Skąd pochodzi ta wiedza??? Czekam aż ktoś się odniesie chociażby do tych wersetów. > Andrzej.51 przedstawia argumenty, które dowodzą błędów w rozumowaniu pana ChechłoNapisz mi cytat po cytacie, bo chciałbym zobaczyć gdzie źle rozumowałem. Może i racja, nie wiem. |
#97 4 na 4 | czes (4083 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > Czekam aż ktoś się odniesie chociażby do tych wersetów.Zepsuty zegar wskazuje dokładny czas dwa razy na dobę. 
Pozdrowienia dla wszystkich miłych i rozsądnych tak ateistów jak i teistów piszących na tym forum. |
#98 11 na 11 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne |
> Księga Daniela pochodzi , z okresu grubo przed Chrystusem i to też tutaj wykazaliśmy.Księga Daniela pochodzi z II w. p.n.e. > Krótko mówiąc był sobie Daniel, który napisał kilkaset lat przed naszą erą, że objawi się Mesjasz obiecany dla Żydów w roku 27.Tego akurat nie napisał (to tylko interpretacja) i nawet nie Daniel. > Mamy również źródła pozabiblijne, które mówią że naprawdę istniała taka postać w tych czasach, kilka z nich podawałem wcześniej.Bardzo cienkie te "źródła", a większość z nich bazuje na istniejących już tekstach chrześcijańskich. > onasz 2:6 "Wody objęły mnie zewsząd, aż po gardło, ocean mnie otoczył, sitowie okoliło mi głowę. (7) Do posad gór zstąpiłem". O górach pod wodą zdaje się, że dowiedzieliśmy się dopiero w 20 wieku.Znacznie, ale to znacznie wcześniej. Każdy starożytny żeglarz o nich wiedział. > Hioba 26:7 "a ziemię zawiesił na niczem" O tym też wiemy od niedawna zdaję się. Inne religie głosiły, że ziemia podtrzymywana jest przez Atlasa przykładowo.Niekoniecznie. O Atlasie było w Grecji, ale np. w Egipcie świat powstał jako pagórek benben, który wyłonił się z oceanu Nicości. > List do hebrajczyków 11:3 "iż rzeczy, które widzimy stały się z rzeczy niewidomych"> Czyżby mowa tu o atomach?Nadinterpretacja. Wszak w Biblii stoi, iż Bóg stworzył świat z niczego "Nic" jest niewidoczne. > Izajasza 43:16 "Tak mówi Pan, który sposobił na morzu drogę, i ścieszkę na bystrych wodach." psalmy 8:9 "i cokolwiek chodzi po ścieszkach morskich"> O prądach morskich ?Nie, o szlakach. BTW - piszemy "ścieżka". > Izajasz 40:22 "Ten, który siedzi nad okręgiem ziemi," Okrąg ? Przecież wtedy wierzono, że Ziemia to placek.Tak, ale okrągły placek. Horyzont widział każdy wół, i widział, iż jest okrągły. > Coś nie mogę wersetu znaleźć ale Biblia też stwierdza, że gwiazdy na niebie są niezliczone. O tym dowiedzieliśmy się dopiero od Galileusza.Nie, każdy wół to wiedział, gdy gapił się w niebo i próbował policzyć świetlne punkciki. Widziałeś kiedyś niebo w pogodną, sierpniową noc? Mleczną Drogę? Kota można dostać od tej obfitości. Sprawdź, czy uda Ci się policzyć te gwiazdy... > Skąd pochodzi ta wiedza???Z obserwacji świata...
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#99 7 na 7 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > O górach pod wodą zdaje się, że dowiedzieliśmy się dopiero w 20 wieku.W górach (np, nasze Świętokrzyskie) są znajdowane skamieliny istot morskich.Prymitywne kultury jako jedyne wytłumaczenie miały potop. Podobnie z legendami o olbrzymach i smokach- znajdowano kości. Jak dobrze pamiętam, na Wawelu są kości mamuta, w momencie ich znalezienia uchodziły za kości smoka. |
#100 2 na 2 | Uras (25 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > Nie, pan Andrzej nie jest w stanie przedstawić żadnych kontrargumentów dla rozumowania pana Chechły, gdyż nie istnieją kontrargumenty do czyjejś wiary.Ma Pan oczywiście rację co do drugiej części zdania. Jednakże Pan Chechło próbuje oprzeć swoje twierdzenia na nauce - np. na historii. Pan Andrzej, wykazując popełniane przez Chechłę błędy w warsztacie historycznym (jego braku?) falsyfikuje jego tezę. Jeśli mimo to, dana osoba nadal walczy sprowadzając wszystko do kwestii wiary, to jak najbardziej dyskusja sens straci (co już w tym wątku chyba nastąpiło). Nie sugerowałem także, że powinien Pan skakać po innych forach. Sugeruję natomiast, że można nie brać udziału w każdej dyskusji. Nie chcę być wobec Pana nieuprzejmy, Pana wypowiedzi są jak najbardziej ciekawe i z przyjemnością je czytam - po prostu chciałem, aby ktoś Chechle wyłuszczył błędy i podsunął mi pewne argumenty i są na tym forum osoby, które to zrobiły, bez niekonstruktywnych odpowiedzi sprowadzających się do: "Z wariatami nie gadam". |
#101 6 na 6 | Uras (25 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | W żaden sposób nie chcesz uznać, że źródła z których korzystasz nie są oryginalne, lecz przerobione przez Chrześcijan - zostało to dobrze opisane w tekście o historyczności Jezusa ( www.racjonalista.pl/kk.php/s,470). |
#102 4 na 4 | AdamGr (3037 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > Jeśli proroctwo jest prawdziwe i Daniel rzeczywiście opisuje przyszłe wydarzenia z wyprzedzeniem , to jest to chyba konkretny dowód na to , że Biblia była spisywana pod natchnieniem. Właściwie to liczę na jakąś konstruktywną krytykę i wykazanie , że się mylę .
Moje pogrubienia. Skoro ktoś w coś wierzy (tu przekaz) to trudno go krytykować za wiarę w to coś, i jak wykazać że nie wierzy to w co wierzy ? Oraz : "jeśli" nie jest konkretnym dowodem, ale jeśli dopiszemy do tego wiarę...to warunek staje się pewnością, czyli dowodem. I jeszcze takie zdanie twoje :
>Argumenty użyte przeze mnie nie dowodzą niczego, ponieważ wierzysz w spisek autorów , który jest dla mnie mało logiczny.
I tu ciekawostka że twoja wiara w coś jest logiczniejsza bo bardziej twojsza. |
#103 6 na 6 | czes (4083 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | > ...> >Skąd pochodzi ta wiedza???> Z obserwacji świata...Pięknie piszesz, mądrze i dowcipnie. Uczta dla mnie. Podziękowania dla Ciebie.
Pozdrowienia dla wszystkich miłych i rozsądnych tak ateistów jak i teistów piszących na tym forum. |
#104 2 na 2 | liliac (147340 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | Dawno się nie odzywałeś, czes. |
#105 -1 na 1 | Chechło (-28 punktów) | Odp: Wypełnione proroctwo Biblijne | Kompletnie nie wiem co ty pleciesz. Jakie Źródła?? Moim jedynym źródłem na którym bazuję jest Biblia. Że niby Chrześcijanie zmienili tekst Biblii w późniejszych wiekach ? Nie wiem czy czytałeś ale wcześniej w temacie pisaliśmy, że znaleziono znaczną część księgi Daniela. Zapiski wydatowano na IV-II w p.n.e. , a treść się zgadza doskonale z dzisiejszym wydaniem Biblii. Nie ma mowy więc o żadnym fałszerstwie. Jeśli chodzi ci o historyczność Jezusa, to kompletnie się nie zrozumieliśmy. Nigdy nie zamierzałem udowadniać czegokolwiek w ten sposób, a jedynie odpowiedziałem na zarzut jakoby nie było żadnych innych źródeł niż Biblia mówiących, że ktoś taki istniał. Nie przyszedłem tutaj dyskutować czy Jezus istniał czy nie ale chciałem usłyszeć odpowiedź na fakt, że Biblia przepowiada przyszłe wydarzenia. Ty sprowadziłeś wszystko do tekstu o historyczności Jezusa. Totalne nieporozumienie. Może kiedyś doczekam się odpowiedzi na swoje pytanie, zobaczymy. Tymczasem odniosę się i do tego tekstu, bo nie zamierzam się uchylać przed tym co może być niewygodne. Podałem cytat z Tacyta, który to pisał "Początek tej nazwy dał Chrystus, który za panowania Tyberiusza skazany został na śmierć przez prokuratora Poncjusza Pilatusa" Z cytatu wyraźnie wynika, że był taki ktoś i był skazany przez Piłata. Że niby ten fragment został sfałszowany ? Skąd niby tak wynika  ? Ty piszesz, że jest tam to dobrze opisane. Proponuję ci zajrzeć jeszcze raz bo nic ponad stwierdzenie tam nie znajdziesz. Dowodem na potwierdzenie niby ma być fakt, że Chrześcijanie dopiero później przyjęli taką nazwę. No to mamy problem bo w Biblii czytamy "A kiedy [go] znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami" DZA11:26 A to są same początki działalności zaraz po śmierci Szczepana. Zarzut ,że dokonano fałszerstwa jest śmieszny po prostu. 0 dowodów. Dalej powołałem się na Swetoniusza. "Żydów wypędził z Rzymu za to, że bezustannie wichrzyli, podżegani przez jakiegoś Chrestosa". Tutaj napisali, że może chodzi o kogoś innego niż Jezusa. Nie będą się z tym spierał jeśli chcą tak wierzyć, to niech wierzą. Ja ci powiem co ja myślę. Ni wydaje mi się, że mogłoby chodzić o kogoś innego niż o Chrystusa. Bo kto mógł na tyle poruszyć Żydów, że zostali wyrzuceni z Rzymu? O jakiejś innej ważnej postaci tytułowanej Chrystus też nic mi nie wiadomo. Ponadto fakt wydalenia Żydów z Rzymu opisuje sama Biblia. Kolejny zarzut, to taki że Jezus musiałby podżegać 20 lat po swoim wstąpieniu do Nieba. Niekoniecznie prawda. To że Swetoniusz pisze o "jakimś Chrestosie" wskazuje na to, że nie za bardzo wiedział o kim pisał. Jeśli miał o nim informacje od Chrześcijan, to jakoś mnie to nie dziwi, że pisze o żyjącym Jezusie. Chrześcijanie głosili Chrystusa żywego i jakiego byś pewnie nie zapytał w tamtym czasie to by powiedział że Chrystus żyje. Przykład: "Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje." Dodam jeszcze, że ten fragment nie koniecznie sugeruje jakoby Jezus miał ich podjudzać dokładnie w momencie kiedy Żydzi zostali wyrzuceni. Przynajmniej w innych przekładach językowych. Szukałem na forach zagranicznych i znalazłem wiele odniesień do tego cytatu ze Swetoniusza i nigdzie padło podobne oskarżenie. Wydaje mi się, że jest to to cecha tylko polskiego przekładu ale mogę się mylić. W wiki jest napisane: "Suetonius's mentions of Chrestus and Christiani, taken with that of Tacitus, is an important piece of evidence in scholarly discussions of the historicity of Jesus." Wydaje mi się, że nie napisaliby tak gdyby fragment zakładał, że Jezus podjudza 20 lat po ukrzyżowaniu. Jeśli na racjonalista.pl napisali, że coś jest fałszerstwem, to nie koniecznie musi to być prawda. Szkoda, że przyjąłeś to jako fakt zaraz po przeczytaniu. Jest już późno, lecę spać. Popiszę trochę jutro. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|