 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-07-2011 01:19 | kacperdecz. (2 punktów) | Bóg, a Diabeł.
1 na 1 | Ostatnio zastanawiałem się nad "wszechmogącością" Boga. Doszedłem do pytania na które cieżko mi odpowiedzieć, brzmi ono: "Skoro Bóg jest wszechmocny, wszechmogący (i jeszcze pare synonimow) to dlaczego nie mogłby zgładzic Szatana jak i piekła? Dlaczego nie mogłby zniszczyć swojego wroga przez którego my ludzie mamy problem ze stwierdzeniem co jest dobre a co złe?" Kieruje je do was drodzy myśliciele. Pozdrawiam.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej..#151 1 na 1 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | Napisałem to, po pod niektórymi względami mam podobne podejście do netu jak pan - to przede wszystkim potencjalne źródło wiedzy, zatem przy okazji wpisałem dygresję o Parsach, bo może ktoś się zainspiruje (jakby na przykład chciał badać dualistyczną religię do jakiejś swojej pracy naukowo - publicystycznej). Pozdrawiam  |
#152 3 na 3 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | Ja podałem choćby Damasio na poparcie mojego poglądu iż 80% niewykorzystanego mózgu to fałszywa hipoteza. Na jakich autorach pan się opiera? Chciałbym przeczytać atykuł naukowy uzasadniający pańską tezę i się do niego odnieść na bazie mojej wiedzy i lektur. Mam nadzieję, iż moje podejście nie przeraża pana swoim egzotyzmem. |
#153 3 na 3 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | Link, autorzy badań. Proszę o podanie. |
| Andrzej Bogusławski (52278 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > Napisałem to, po pod niektórymi względami mam podobne podejście do netu jak pan - to przede wszystkim potencjalne źródło wiedzy, zatem przy okazji wpisałem dygresję o Parsach, bo może ktoś się zainspiruje.Dwadzieścia lat temu przeczytałem: Mary Boyce, Zaratusztrianie. Wiara i życie, Łódź 1988. Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie i dużo wiedzy o zaratusztrianizmie właśnie jej zawdzięczam. Serdecznie pozdrawiam  @@@ . |
#155 2 na 2 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > Myślę, że podstawowym złem jest niedoskonałość człowieka, ale mamy szansę zminimalizowania go zmierzając ku doskonałości.No... tylko - co to znaczy ta "doskonałość", "niedoskonałość"... Dla mnie zło jest w całości opisywalne w terminach biologii, bierze się z pewnej antynomii świadomości (niektórych) ludzi i naszej biologicznej natury. Ciało posiada określony program działania, w którym występują tylko kategorie popędów a jedynym wyznacznikiem sensowności jego istnienia jest przenoszenie genów. Umysł posiada nieskończenie bogatszy zbiór uwarunkowań i pojęć, istotnie wpływających na jego stan. Stąd owa niekompatybilność, czasem - jak u Pawła - określana jako "drzazga, wysłannik szatana" czy jakoś tak, innym razem po prostu jako zło czy uwikłanie w materię. Może po prostu wystarczy zrozumieć zamiast karmić się narkotykiem "wiedzy" objawionej.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
| ryszarddwieserce (42 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > Ja podałem choćby Damasio na poparcie mojego poglądu iż 80% niewykorzystanego mózgu to fałszywa hipoteza. Na jakich autorach pan się opiera? Chciałbym przeczytać atykuł naukowy uzasadniający pańską tezę i się do niego odnieść na bazie mojej wiedzy i lektur. Mam nadzieję, iż moje podejście nie przeraża pana swoim egzotyzmem.Przerażają mnie swoim egzotyzmem słowa Damasio ""I have a difficult time seeing scientific results, especially in neurobiology, as anything but provisional approximations" i Pańskie przekonanie do tych tymczasowych przybliżeń. Wyznaję ścisłą zasadę naukową która brzmi: Falsyfikacja kluczem do racjonalnej teorii. |
| ryszarddwieserce (42 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > Link, autorzy badań. Proszę o podanie.Can the common brain parasite, Toxoplasma gondii, influence human culture? Proc. R. Soc. B November 7, 2006 273:2749-2755; doi:10.1098/rspb.2006.3641 M. Berdoy, J. P. Webster, and D. W. Macdonald Fatal attraction in rats infected with Toxoplasma gondii Proc. R. Soc. Lond. B August 7, 2000 267:1591-1594; doi:10.1098/rspb.2000.1182 J.P Webster, P.H.L Lamberton, C.A Donnelly, and E.F Torrey Parasites as causative agents of human affective disorders? The impact of anti-psychotic, mood-stabilizer and anti-parasite medication on Toxoplasma gondii's ability to alter host behaviour |
#158 7 na 7 | liliac (147340 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > Cała specyfika toksoplazmozy polega na tym, że nosiciel jest pewny swoich przekonań. Wszelkie odczucia, wnioski i poglądy bierze za swoje.Dobrze, byś miast opisywać opisane zależności jako pewnik, zacytował autora wymienionej pracy podkreślającego ich dyskusyjność (i na przyszłość podawał linki do cytowanych prac - ten obowiązek spoczywa na tobie, jako prace przywołującym): Cytat:These results are thought-provoking, but several caveats are important to consider when interpreting the data. Since this study is correlative, it is impossible to confirm causation (e.g. the analysis cannot reject the alternative interpretation that aggregate personality or cultural dimension alters risk of exposure), or to exclude the possibility of spurious results (i.e. non-causal correlations between aggregate personality and aspects of climate and culture that influence T. gondii transmission). In addition, the results only explain a fraction of the variation in two of the four cultural dimensions, suggesting that if T. gondii does influence human culture, it is only one among many factors. Studies on the effects of genetics and environment have found strong effects of both on individual personality (Eysenck 1990), and history is often thought to exert a strong influence on culture (Hofstede & McCrae 2004). Furthermore, while using nations as a unit of replication is convenient and expedient, most nations are sufficiently ethnically diverse to be multimodal in personality and have within-country variation in prevalence. Sama korelacja nie jest tożsama ze związkiem przyczynowo-skutkowym, chociaż - rzeczywiście - badania wciąż się na tym polu toczą. Jednocześnie, jeśli chciałeś wspomnieć o postulowanym współudziale T.gondii w patogenezie schizofrenii, to istnieją już nowsze i pełniejsze źródła tematem się zajmujące, chociażby taki oto dostępny bezpłatnie tekst: Cytat:A number of questions remain concerning a role for Toxoplasma in the aetiology of schizophrenia, including the roles of strain variation, the timing and source of infection, and the role of host genes in determining disease susceptibility. The establishment of a firm association between Toxoplasma and the aetiology of schizophrenia and related disorders would represent a major breakthrough in the understanding of these disorders and would lead to novel methods for their treatment and prevention. ...z następującą konkluzją: Cytat:There is a growing body of epidemiological evidence indicating the likelihood of an association between exposure to T. gondii and increased risk of schizophrenia. Furthermore, recent studies of the genetics and neurobiology of Toxoplasma have started to unravel the physiological and evolutionary mechanisms by which Toxoplasma replication within the brain can lead to altered behaviour in mammals, thus providing the theoretical framework for the association between Toxoplasma infection and human neuropsychiatric diseases. There remain a number of unanswered questions regarding this association, most of which are related to the question of why most individuals with serological evidence of Toxoplasma infection are asymptomatic while a small number manifest the behaviour of psychiatric disorders. Likely factors are the genetic makeup of the host, the virulence of the infecting Toxoplasma organism, and the timing and route of infection. It is also possible that T. gondii is merely one of a number of possible stressors that can affect the developing brain in utero or during childhood development and lead to later psychosis in genetically susceptible individuals. The elucidation of these factors remains an important goal in the understanding of the overall role of Toxoplasma infection in human neuropsychiatric diseases and an important step in the eventual treatment of these disorders by anti-Toxoplasma agents. |
#159 1 na 1 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | Tym niemniej to, co podałem nie dotyczy głównych tez Damasio. Aby je wprowadzić, mówi ogólnie o funkcjonowaniu mózgu, wykorzystując przyjętą, sprawdzoną empirycznie wiedzę. Do tego pana zachęcałem. Tylko do owej powszechnie przyjętej wiedzy. Na ile emocje pełnią rolę w powstawaniu jaźni i na ile emocje są związane z mapą ciała - to już czysty Damasio i z tym się pan może zgadzać, lub nie, ale nie o tym mowa. Wciąż czekam na pańskie źródła. Jaki szanowany naukowiec stwierdza, przytaczając dane doświadczalne, iż nie wykorzystujemy 80% mózgu? |
#160 3 na 3 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | Ja z panem rozmawiam o tych 80% bezpańskiego mózgu. Z tytułów tych prac nie wynika, że zawierają takie informacje. To, że istnieją pasożyty mózgu, nie jest dla mnie kontrowersyjne. |
#161 2 na 2 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | Dążenie do doskonałości może być sensownym drogowskazem dla człowieka (ludzkości). Doskonałość może oznaczać mądrość i nieśmiertelność. Czym jest jednak mądrość ? Można ją definiować jako zdolność przewidywania przyszłości i umiejętność tworzenia dobra. Problemem jest, że na razie nie bardzo wiemy czym jest dobro. Nieśmiertelność należy rozumieć jako wolność od konieczności śmierci jako determinacji biologicznej. Zacząłem kiedyś tutaj o tym pisać, ale nie było zainteresowania. Życie to wielka gra w ciemno, a w tej grze nie tylko nie wiemy jak grać, kiedy będzie koniec gry, ale nawet nie wiemy o co gramy. Dlatego ciągle próbujemy pomóc sobie "światłem wiary". |
| ryszarddwieserce (42 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > Ja z panem rozmawiam o tych 80% bezpańskiego mózgu. Z tytułów tych prac nie wynika, że zawierają takie informacje. To, że istnieją pasożyty mózgu, nie jest dla mnie kontrowersyjne.Research Report Dormancy of the Human Brain Dormant Brain Research and Development Laboratory Cytaty: In England, John Lorber did autopsies on hydrocephalics. This illness causes all but the 1/6th inch layer of brain tissue to be dissolved by acidic spinal fluid. He tested the IQ's of patients before and during the disease. His findings showed that IQ remained constant up to death. Although over 90% of brain tissue was destroyed by the disease, it had no impact on what we consider to be normal intelligence. Russian neurosurgeon Alexandre Luria proved that the 1/3 bulk of frontal lobes are mostly dormant. He did this by performing ablation experiments on persons. He gave physiological and psychological tests before, cut out parts and whole frontal lobes, the re-tested after. His conclusion: removal of part or all of frontal lobes causes no major change in brain function, (some change in mood alteration). The frontal lobes are mostly dormant, asleep. (Luria, A.R. "Frontal Lobes and the Regulation of Behavior." In: K.H. Pribram and A.R. Luria, Editors, Psychophysiology of the Frontal Lobes. New York, and London, Academic Press, 1973) The point is this: There is no dispute among honestly rational experts about the latent potential of the human think box. There is only friendly dispute about how much and what still awaits us, patiently to be self-discovered between each set of ears. Hence, the wisdom of intuitive folksay was correct: "The human brain is only 10% functional." John Eccles thinks that number is too high. "How can you calculate a percentage of infinity?" |
| Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | No i tutaj znów polecam panu Damasio "Błąd Kartezjusza" w którym opisuje on spory ubytek mózgu nie prowadzący pozornie u ofiary do żadnych reperkusji, a jednak były one znaczne. |
#164 1 na 1 | ryszarddwieserce (42 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > No i tutaj znów polecam panu Damasio "Błąd Kartezjusza" w którym opisuje on spory ubytek mózgu nie prowadzący pozornie u ofiary do żadnych reperkusji, a jednak były one znaczne.Ja ze swojej strony polecam zapoznać się z badaniami Johna Lorber'a i innych. Mózg wielkości orzecha włoskiego, reszta wodogłowie - IQ od 70 do 100. Group with 95% of the cranial cavity filled with cerebrospinal fluid. He also has said that he would not make such a claim without evidence. In answer to attacks that he has not precisely quantified the amount of brain tissue missing, he added, "I can't say whether the mathematics student has a brain weighing 50 grams or 150 grams, but it is clear that it is nowhere near the normal 1.5 kilograms." Many neurologists feel that this is a tribute to the brain's redundancy and its ability to reassign functions. Others, however, are not so sure. Patrick Wall, professor of anatomy at University College, London states "To talk of redundancy is a cop-out to get around something you don't understand." Anthony Smith The Mind New York Viking Press, 1984, page 230Of the 253 subjects in the study, 9 were found to have approximately only 5% of the normal amount of brain tissue. Despite this, 4 had IQ's of above 100, the national average, and another 2 had IQ's of above 126, while one of the subjects proved to be as intelligent as those studying him, he had a first-class degree in maths. Wyjaśnij mi. Brak 90% mózgu czasami skutkuje obniżeniem IQ o średnio 40 jednostek a czasami nie ma zauważalnej różnicy względem "normy". To jak, wykorzystujemy w pełni potencjał naszego mózgu ? |
#165 1 na 1 | maruda (5550 punktów) | Odp: Bóg, a Diabeł. | > Mózg wielkości orzecha włoskiego, reszta wodogłowie - IQ od 70 do 100.Przecież to humbug. Nad czym się zastanawiać? |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|