 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-02-2012 18:59 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Deewangelizacja!
4 na 8 | Niegdyś, po chrzcie naszej ojczyzny, rozpoczęła się pożałowania godna ewangelizacja. Wpajanie w nasz znamienity naród chrześcijaństwa. Dziś wszyscy widzimy, jakie są tego skutki. Choć polski katolicyzm jest płytki, to jednak bardzo zacietrzewiony i trudno zmienić stan rzeczy. Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować? A jeśli tak, to jak? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#1 1 na 1 | bafiozo (717 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | |
#2 7 na 7 | Scorp (5381 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | >Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować?
Teoretycznie można, ale... Jest takie powiedzonko: przyroda nie znosi próżni. Gdyby nawet udało się (co nie jest bynajmniej zagwarantowane żadną metodą) wyrzucić z życia społecznego religię chrześcijańską, to wciśnie się jakaś inna. Można już obserwować jak się to dzieje. Albo wciśnie się jakaś ideologia religiopodobna, która może być nie mniej, ale bardziej niszcząca. To też już widzieliśmy. - |
#3 4 na 4 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Co sądzicie o tej stronie: www.antykosciol.pl/site/home/n/1.html ? Zdaje się, że autorom bliska jest idea deewangelizacji, ja szczerze mówiąc mam mieszane uczucia.Ja też mam mieszane uczucia. Ateista powinien myśleć samodzielnie i jakakolwiek instytucja, do której mógłby przynależeć nie podoba mi się.
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#4 1 na 3 durius (516 punktów) (zablokowany) | Odp: Deewangelizacja! | > Ateista powinien myśleć samodzielnie i jakakolwiek instytucja, do której mógłby przynależeć nie podoba mi się. Co ma ateizm do samodzielnego myślenia? Jest taki sam odsetek wierzących myślących samodzielnie, co ateistów samodzielnie nie myślących. |
| Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Co ma ateizm do samodzielnego myślenia? Jest taki sam odsetek wierzących myślących samodzielnie, co ateistów samodzielnie nie myślących.POWINIEN. Nie musi 
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#6 1 na 1 durius (516 punktów) (zablokowany) | Odp: Deewangelizacja! | > >Co ma ateizm do samodzielnego myślenia? Jest taki sam odsetek wierzących myślących samodzielnie, co ateistów samodzielnie nie myślących.> POWINIEN. Nie musi  Dlaczego powinien? |
#7 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > >Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować?> Teoretycznie można, ale...A czemu nie? To wcale wg mnie nie musi bezpośrednio nawiązywać do religii. Historia której przez tyle lat się uczy w szkole jest doskonałym narzędziem do wytworzenia bariery ochronnej przed łatwym "nie myśleniem". Biologia, fizyka, matematyka etc. te przedmioty są stworzone do tego by rozwijać umysł. Dlaczego jednak się tak nie dzieje, gdzie w procesie nauczania tworzy się błąd? W rodzicach czy nauczycielach a może razem są winni? Dlatego jeśli nie powstaną warunki ku temu by przeprowadzić to w okresie pokolenia proces ten będzie trwał bardzo długo. Tak długo aż ludzie nie będą szukać alternatyw. |
#8 7 na 7 RX500 (1813 punktów) (zablokowany) | Odp: Deewangelizacja! | > >Ateista powinien myśleć samodzielnie i jakakolwiek instytucja, do której mógłby przynależeć nie podoba mi się.> Co ma ateizm do samodzielnego myślenia? Jest taki sam odsetek wierzących myślących samodzielnie, co ateistów samodzielnie nie myślących.-Wierzący myślący, co to za dziwadło? Zbadałeś ten odsetek? Właśnie samodzielne myślenie i myślenie w ogóle powoduje, że ktoś zostaje ateistą lub nie zostaje wyznawcą bajek. Religia jest dla bezmyślnych.
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia - Albert Camus |
#9 3 na 3 | Grzegorz (5685 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Gdyby nawet udało się (co nie jest bynajmniej zagwarantowane żadną metodą) wyrzucić z życia społecznego religię chrześcijańską, to wciśnie się jakaś inna.Przynajmniej byłby złamany monopol. Gdybyśmy mieli te mityczne 90% katolików rozdzielonych na parę różnych wyznań to rozmaite numery (typu Komisja Kościelna, nieomal obowiązkowa religia w szkołach, finansowanie Świątyni Opatrzności z budżetu, bezkarność ojca dyrektora itd.) nie miały by szans przejść. Większość polityków również zmieniłaby nastawienie, bo klękając zbyt głęboko przed jedną opcją dostawaliby automatycznie kopa w tyłek z drugiej strony. |
#10 3 na 3 | rdest (2492 punktów) | Odp: Deewangelizacja! |
>Choć polski katolicyzm jest płytki, to jednak bardzo zacietrzewiony i trudno zmienić stan rzeczy. Głęboko wierzący, niezależnie od przedmiotu wiary, zazwyczaj są zacietrzewieni.
>Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować? Pewnie można, ale po co? Z leworęcznego też można zrobić praworęcznego. Przeszkadza Ci, że ktoś wierzy w Boga? Uważam, że to jego sprawa. Interesujący/obiecujący natomiast jest obserwowany przeze mnie wzrost ilości tzw. wolnych elektronów - ludzi, którzy wierzą "na własny użytek".
Konformizm gwarantem spójności grupy |
#11 4 na 4 | rdest (2492 punktów) | Odp: Deewangelizacja! |
> -Wierzący myślący, co to za dziwadło?Na przykład Sir Isaac NewtonCytat:Napisał: "Jestem przekonany, że Biblia jest Słowem Bożym, napisanym przez tych, których On inspirował. Studiuję ją codziennie" Znalazłoby się więcej takich "dziwadeł" - także wśród współczesnych naukowców.
Konformizm gwarantem spójności grupy |
#12 2 na 2 RX500 (1813 punktów) (zablokowany) | Odp: Deewangelizacja! | > Na przykład Sir Isaac Newton> Cytat:Napisał: "Jestem przekonany, że Biblia jest Słowem Bożym, napisanym przez tych, których On inspirował. Studiuję ją codziennie" > Znalazłoby się więcej takich "dziwadeł" - także wśród współczesnych naukowców.-No to znajdź! Darwin też był wierzącym, dopóki nie zaczął myśleć.
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia - Albert Camus |
#13 4 na 4 | tivk (99 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | Próba deewangelizacji narodu jako ludzi mieszkających w Polsce raczej nie przyniosłaby pokaźnych rezultatów. Niektórzy potrzebują wiary po to, by ich egzystencja miała jakikolwiek sens, gdyż poza miłością do boga nie widzą w życiu innych uroków. Ważniejsza jest deewangelizacja państwowych władz i instytucji, jak np. usunięcie krzyża z sejmu lub z klas szkolnych. Wiara powinna być indywidualną sprawą każdego człowieka, a nie wszystkich mieszkających w kraju. |
#14 1 na 1 | fiiś (1053 punktów) | Odp: Deewangelizacja! |
> Ja też mam mieszane uczucia. Ateista powinien myśleć samodzielnie i jakakolwiek instytucja, do której mógłby przynależeć nie podoba mi się.< Zgoda, ale ta strona nie kojarzy mi się z instytucją, ale bardziej z forum dyskusyjnym (pobieżne, pierwsze wrażenie) i jako takie podoba mi się |
#15 3 na 3 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | >Niegdyś, po chrzcie naszej ojczyzny, rozpoczęła się pożałowania godna ewangelizacja.
A tak na marginesie - mniej więcej orientując się w ówczesnej sytuacji geopolitycznej - jaką opcję uważałbyś za lepszą, dla Polski, niż chrzest?
bembergiem w berg |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|