 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-02-2012 18:59 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Deewangelizacja!
4 na 8 | Niegdyś, po chrzcie naszej ojczyzny, rozpoczęła się pożałowania godna ewangelizacja. Wpajanie w nasz znamienity naród chrześcijaństwa. Dziś wszyscy widzimy, jakie są tego skutki. Choć polski katolicyzm jest płytki, to jednak bardzo zacietrzewiony i trudno zmienić stan rzeczy. Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować? A jeśli tak, to jak? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#91 5 na 5 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Nie użyłbym słowa nawracać - jeśli to miałeś na myśli,> ale uświadamianie i propagowanie ateizmu czyli coś co robi Dawkins Jak najbardziej!Tak jest. Uświadomienie i propagowanie ateizmu. Ale na znacznie większą skalę! Niestety są w naszym kraju ludzie zaściankowi, zacietrzewieni w religii po uszy. Wczoraj dogłębnie tego doznałem. Jako że jestem uczniem szóstej klasy, niekiedy w szkole propaguję ateizm, luźno i prosto wyjaśniając nieracjonalność religii, w szczególności chrześcijaństwa. Jestem otwarty na krytykę, ale nie prostackie zwalczanie. Pewien chłopak twierdzi, że gdy jeszcze raz powiem, że nie ma boga, powie to dyrektorowi. Na to się zaśmiałem i popukałem się w czoło, mówiąc mu o wolności poglądów. Ten jednak stwierdził, że wolno mi jedynie pozostawiać je samemu sobie i ich nie propagować, w przeciwnym razie naskarży. Powiedziałem, że w Polsce jest wolność religijna, ale też wolność słowa i nikt mi za to nic nie zrobi. Na to on zaczął krzyczeć, że to jest straszliwe, bezbożne i paskudne, i że Polska jest krajem rzymskokatolickim. Ja mu odparłem: "jeszcze" i zaśmiałem się. On odrzekł, że Polska na zawsze będzie katolicka. Na to ja odpowiedziałem, że ateistów w Polsce przybywa. On zaś odpowiedział ironicznie "taaa... na pewno". Nie miałem ochoty kłócić się z tym pachołkiem klechów i ministrantem w dodatku. Chłopak ma trudne życie i pomieszało mu się w głowie. Tak więc deewangelizacja może być nader trudnym zadaniem.... jednak konsekwentnie wykonywana może przynieść skutki 
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#92 2 na 2 | Lizergus (691 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Pewien chłopak twierdzi, że gdy jeszcze raz powiem, że nie ma boga, powie to dyrektorowi.Hahahahahahahahah  No nie, naprawdę zawartość czaszek niektórych ludzi ciągle mnie zadziwia. A i pewnie znajdą się u nas i tacy, którzy za ateizm dadzą w mordę (przynajmniej głów nie ucinają). Tragikomedia. |
#93 4 na 4 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Hahahahahahahahah  Nie myśl, że ja z niego się nie zaśmiewałem. Śmiałem się z niego i to nie tylko ja  > No nie, naprawdę zawartość czaszek niektórych ludzi ciągle mnie zadziwia.Raczej brak zawartości. Cóż, chłop chodzi do kościółka jak baranek boży częściej niż co tydzień, daje sobie prać mózg kościołowi i czyni to chętnie. Indoktrynacja dobrze przeprowadzona działa niesamowicie i jej skutki bywają tragiczne. > A i pewnie znajdą się u nas i tacy, którzy za ateizm dadzą w mordę (przynajmniej głów nie ucinają).Parę razy prawie bym dostał. Ale większość w szkole toleruje moje poglądy, zwłaszcza że sporo jest ostatnio ukrytych ateistów. > Tragikomedia.Zaiste. Śmiać się, czy płakać?
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#94 2 na 2 | Miły (925 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > >Nie użyłbym słowa nawracać - jeśli to miałeś na myśli,> >ale uświadamianie i propagowanie ateizmu czyli coś co robi Dawkins Jak najbardziej!> Tak jest. Uświadomienie i propagowanie ateizmu. Ale na znacznie większą skalę!Fajny jest w Tobie ten młodzieńczy zapał, ale nie byłbym taki pewny, że propagowanie ateizmu bez lepszego przygotowania i zaplecza w Polsce w chwili obecnej jak już wcześniej pisałem naprawdę wypali. Pozycja kościoła rzymsko- katolickiego w tym kraju jest najdelikatniej mówiąc bardzo silna i wszelkie próby propagowania ateizmu będą bardzo oczerniane a nawet szykanowane. Polska to już taki kraj, że mało, który katolik wie np o kimś takim jak ksiądz Tiso i jego niezbyt chlubnej roli w trakcie 2 wś, czy o tym co Tomasz z Akwinu mówił i pisał o kobietach, za to większość automatycznie kojarzy ateizm z komunizmem. W ogóle my ateiści często jesteśmy postrzegani przez wierzących jako ludzie gorszej kategorii z wielu powodów. Najlepszy tego przykład to chociażby to, że wielu wierzących twierdzi, że ateista to osoba z góry pozbawiona zasad moralnych, równie zwartych jak 10 przykazań, co jest oczywistą bzdurą. Ateista, który nie jest nihilistą egzystencjalnym potrafi jak najbardziej wypracować własny kodeks moralny i stosować się do niego. Wierzący jednak tego po prostu nie chcą i nie potrafią zrozumieć. Poza tym brak tu w Polsce takich medialnych ateistów jak Dawkins czy zmarły już Hitchens, którzy mogliby ten ateizm promować. |
#95 1 na 1 | fiiś (1053 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Fajny jest w Tobie ten młodzieńczy zapał, ale nie byłbym taki pewny, że propagowanie ateizmu bez lepszego przygotowania i zaplecza w Polsce w chwili obecnej jak już wcześniej pisałem naprawdę wypaliTo trzeba tworzyć zaplecze.  |
#96 3 na 3 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Fajny jest w Tobie ten młodzieńczy zapał, ale nie byłbym taki pewny, że propagowanie ateizmu bez lepszego przygotowania i zaplecza w Polsce w chwili obecnej jak już wcześniej pisałem naprawdę wypali.Zatem trzeba się do tego gruntownie przygotować. > Pozycja kościoła rzymsko- katolickiego w tym kraju jest najdelikatniej mówiąc bardzo silna i wszelkie próby propagowania ateizmu będą bardzo oczerniane a nawet szykanowane. Polska to już taki kraj, że mało, który katolik wie np o kimś takim jak ksiądz Tiso i jego niezbyt chlubnej roli w trakcie 2 wś, czy o tym co Tomasz z Akwinu mówił i pisał o kobietach, za to większość automatycznie kojarzy ateizm z komunizmem.Co do kojarzenia ateizmu z komunizmem - takie skojarzenie mają zazwyczaj zaściankowe moherowe berety, pokolenie, które odchodzi. Zgodzę się, że większość Polaków nie lubi ateistów, ale jeśli mają jakieś skojarzenia to... z satanizmem. > W ogóle my ateiści często jesteśmy postrzegani przez wierzących jako ludzie gorszej kategorii z wielu powodów. Najlepszy tego przykład to chociażby to, że wielu wierzących twierdzi, że ateista to osoba z góry pozbawiona zasad moralnych, równie zwartych jak 10 przykazań, co jest oczywistą bzdurą.Tak. Czytam co jakiś czas Frondę, by wiedzieć, co dzieje się aktualnie w środowisku fanatyków religijnych. Zacny Terlikowski dokonuje tam pożałowania godnych kpin z ateizmu, wyszydzania ateizmu tudzież uznania ateistów za wrogów moralności i porządku. Gdy czytam jego wywody, chętnie bym mu coś powiedział prosto w oczy. Bo jego bełkot przekracza wszelkie granice. Jest jeszcze większym fanatykiem aniżeli Pospieszalski  > Ateista, który nie jest nihilistą egzystencjalnym potrafi jak najbardziej wypracować własny kodeks moralny i stosować się do niego. Wierzący jednak tego po prostu nie chcą i nie potrafią zrozumieć.Bardziej nie chcą. Po częstokroć spotykam dość inteligentnych chrześcijan, których możliwości intelektualne pozwalają na zrozumienie takich spraw > Poza tym brak tu w Polsce takich medialnych ateistów jak Dawkins czy zmarły już Hitchens, którzy mogliby tenateizm promować. Tak. Ale możnaby się postarać o wypromowanie ludzi z Racjonalisty, jak na przykład Tabisza czy osławionego Agnosiewicza, których teksty są równie przekonujące, na podobnym poziomie. Brakuje tylko promocji. Mało kto o nas wie, a o Dawkins był znany jeszcze przed napisaniem Boga Urojonego, przez co ta książka stała się tak popularna.
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#97 1 na 1 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > To trzeba tworzyć zaplecze.  Mamy zaplecze, ono istnieje, ale nie jest popularne wśród narodu. Zresztą wspominami o tym w poście poniżej 
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#98 2 na 2 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > >Z drugiej strony jednak są kraje, gdzie przeważają ateiści i nic nie zanosi się na powrót religii. Choćby Szwecja i oczywiście Czechy.> Nie zanosi się, tak jak w grudniu nie zanosi się na upały. Okres 30 - 50 lat niewiele znaczy wobec kilku(nastu) tysięcy lat lat religijności. Ateizm knedliczkowy wcale nie musi być trwały. Wystarczy jakieś większe zachwianie systemu bezpieczeństwa socjalnego czy zdrowotnego i ludzie wracają do oferty religijnej.Albania jest najbiedniejszym krajem w Europie i jednocześnie przeważają tam ateiści.
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#99 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | . > Albania jest najbiedniejszym krajem w Europie i jednocześnie przeważają tam ateiści.Stany Zjednoczone jednym z najbogatszych, a przeważają tam fideiści. Mój kot ma cztery nogi, a ja dwie. Czy ze statystyki wynika, że przeciętnie mamy po trzy? Nie! Wynika tylko, że analizując wyniki badań należy myśleć. Nie widzę też żadnych podstaw do twierdzenia, aby religia była panaceum na strach przed śmiercią, a już zupełnie nie znane są mi przesłanki dla twierdzenia, że została w tym celu wynaleziona. Pozdrawiam. @@@ . |
#100 2 na 2 | MadameDeVoltaire (1428 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | Może się sami zdeewangelizują, tylko trzeba długo poczekać, mamy jako naród wyjątkowe ciągotki do konserwy, a już do tej najbardziej wyniszczającej to szczególnie.
Zmieniłam login, bo wszyscy myśleli, że jestem facetem. |
#101 3 na 3 | Wielki Przedwieczny (19 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | Uważam, że deewangelizacja to zły pomysł, ponieważ jest w jakiś sposób ekspansywna. Jeśli ludzie sami nie dojrzeją do pewnych postaw to nikt i nic na siłę ich nie zmieni. Bigoteryjna katolicka wiara jest silnie zakorzeniona w społeczeństwie polskim; jeśli próbować ją wykorzenić, spotka się z silnym oporem i umocnieniem swych przekonań, a sami deewangelizujący staną się na wzór misjonarzy nawracających pogan na jedyną słuszną drogę. Ludzie są różni i każdy ma prawo do własnych przekonań i przemyśleń ale w myśl zasady "żyj i pozwól żyć".
|
#102 2 na 2 | fiiś (1053 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Uważam, że deewangelizacja to zły pomysł, ponieważ jest w jakiś sposób ekspansywna. (...) Ludzie są różni i każdy ma prawo do własnych przekonań i przemyśleń ale w myśl zasady "żyj i pozwól żyć".> Mnie by wystarczyło ograniczenie deewangelizacji do instytucji państwowych i budżetowych, w tym przede wszystkim oświatowych. I to by już było bardzo dużo. |
#103 1 na 1 | Mikuś Frąckiewicz (616 punktów) | Odp: Deewangelizacja! | > Może się sami zdeewangelizują, tylko trzeba długo poczekać, mamy jako naród wyjątkowe ciągotki do konserwy, a już do tej najbardziej wyniszczającej to szczególnie.Te ciągotki wynikają głównie z katolicyzmu. Idąc tokiem twojego rozumowania, powstaje błędne koło. Będzie trzeba długo czekać, bo Naród jest konserwatywny. Ale ten konserwatyzm jest przejawem religii, dlatego trzeba działać!
Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen! |
#104 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Deewangelizacja! |
> Choć polski katolicyzm jest płytki, to jednak bardzo zacietrzewiony i trudno zmienić stan rzeczy. Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować?Panie Mikołaju, do poważnej refleksji na zaproponowanym przez Pana tu tematem warto przemyśleć referaty z Sympozjum "Sacrum i pofanum w dobie kryzysów" www.waweur(*)s/dokumenty/dyskusja170309.pdfPozdrawiam. @@@ . |
#105 1 na 1 | rdest (2492 punktów) | Odp: Deewangelizacja! |
> Będzie trzeba długo czekać, bo Naród jest konserwatywny. Ale ten konserwatyzm jest przejawem religii, dlatego trzeba działać!Co zatem proponujesz?
Konformizm gwarantem spójności grupy |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|