Racjonalista - Strona głównaDo treści
Deewangelizacja!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
26-02-2012 18:59Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Deewangelizacja!
Ocena 4 na 8
Niegdyś, po chrzcie naszej ojczyzny, rozpoczęła się pożałowania godna ewangelizacja. Wpajanie w nasz znamienity naród chrześcijaństwa. Dziś wszyscy widzimy, jakie są tego skutki. Choć polski katolicyzm jest płytki, to jednak bardzo zacietrzewiony i trudno zmienić stan rzeczy. Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować? A jeśli tak, to jak?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#61
28-02-2012 14:40
 Ocena 3 na 3
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi jasenka
>Brzydki niedobry KORIUS, trzeba było chociaż pączka posypać popiołem
-Był czymś posypany, myślałem, że to popiół, ale słodkie to było, to chyba nie popiół

>Ale nie spotykasz się z typowo wrogim nastawieniem? Jakąś izolacją od reszty?
-Nie jestem aż tak ważny, a wszyscy mnie nie znają z tej strony, bo nadmiernie towarzyski nie jestem. Wrogie nastawienie to nie, raczej unikanie tematów, spojrzenie "spode łba", ale to nieliczne przypadki. No i ogólnie to nie wiem co kto sobie tam myśli o mnie i lepiej żeby niektórzy nie wiedzieli co ja o nich.

>Ten stos na skraju lasu nie jest przypadkiem dla Ciebie?
-Nie to ja sam go wzniosłem, często takie robię, piekę kiełbaski i piję piwo, zazwyczaj w piątki w okresie wielkiego postu

>To chyba ja mam jakiś fałszywy obraz mniejszych miejscowości. Myślałam, że tam się nie da jawnie niepraktykować. Że jest zbyt duża presja otoczenia. Bo i ja taką czasem odczuwam wśród znajomych wierzących mimo tolerancji typowej dla wielkiego miasta, ale spływa to po mnie jak po gęsi.
-Oczywiście z obcymi łatwiej sobie poradzić, bez skrupułów, gorzej z tymi co nas lubią, nie powiesz wprost od...się, ale mocne NIE jest konieczne. Nie musiałem też zabiegać o żadne sakramenty, chrzest, ślub itp. więc nie było frontalnego starcia, a jak umrę to...już nie mój problem. Napiszę tylko w testamencie, bez księdza i krzyżyków.
-A jaki był temat wątku? Deewangelizacja, to nie odbiegam tak bardzo, może nie przeniosą do "pogaduszek"

Jakości rozumu nie należy mierzyć ilością wiedzy, lecz stosunkiem do prawdy.

#62
28-02-2012 22:20
 Ocena 1 na 1
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Lizergus
>>Darwin też był wierzącym, dopóki nie zaczął myśleć.
>Czyli Newton był bezmyślny. A to ciekawe.

Każdy może się pomylić, także ktoś wielki


Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#63
28-02-2012 22:22
 Ocena 1 na 1
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Lizergus
>>Darwin też był wierzącym, dopóki nie zaczął myśleć.
>Czyli Newton był bezmyślny. A to ciekawe.

Każdy może się pomylić, także ktoś ze wszechmiar wielki ja do trzeciej klasy byłem katolikiem i to dość mocnym, a w czwartej klasie przeszedłem na ateizm. Może Newton też zmienił zdanie w czasie śmierci...

Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#64
28-02-2012 22:28
 Ocena 2 na 2
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi KORIUS
Nie jest łatwo przyznawać się do ateizmu. Nawet w szkole, gdzie z powodu idiotycznych katechetów większość czuje pewną niechęć do kleru, a niektórzy to ateiści. Ale niewiele ateistów się z tym obnosi. Ja mam z tego powodu troszkę problemów. Ateistów nie jest tak mało w naszym kraju. Problemem jest to, że są rozbici i niewielu z nich otwarcie przyznaje się do swoich poglądów. KORIUS, współczuję... Mieszkasz na wschodzie Polski, że tak mało ateistów?

Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#65
28-02-2012 22:29
 Ocena 1 na 1
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Scorp
>>Jak myślicie, czy Polaków można deewangelizować?
>Teoretycznie można, ale...
>Jest takie powiedzonko: przyroda nie znosi próżni. Gdyby nawet udało się (co nie jest bynajmniej zagwarantowane żadną metodą) wyrzucić z życia społecznego religię chrześcijańską, to wciśnie się jakaś inna. Można już obserwować jak się to dzieje. Albo wciśnie się jakaś ideologia religiopodobna, która może być nie mniej, ale bardziej niszcząca. To też już widzieliśmy.

Z drugiej strony jednak są kraje, gdzie przeważają ateiści i nic nie zanosi się na powrót religii. Choćby Szwecja i oczywiście Czechy.

Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#66
28-02-2012 22:31
 Ocena 1 na 1
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi rdest
>Przeszkadza Ci, że ktoś wierzy w Boga? Uważam, że to jego sprawa.

No... Tak. Zawsze nie kryłem się ze swoim patriotyzmem, więc chciałem by rodacy byli mądrzy i nie wyznawali religii, wszak nie jest ona mądra.

Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#67
28-02-2012 22:36
 Ocena 1 na 1
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi worek kości
>A tak na marginesie - mniej więcej orientując się w ówczesnej sytuacji geopolitycznej - jaką opcję uważałbyś za lepszą, dla Polski, niż chrzest?

W owych czasach chrzest był niejako gwarantem dla bezpieczeństwa i suwerenności państwa. Inne kraje nie miały pretekstu, by napadać kraj w celi "nawrócenia". Jednak równolegle z chrzestem Mieszko prowadził ewangelizację. Ona, w przeciwieństwie do chrztu, nie była potrzebna. Czechy nie prowadziły jej na szeroką skalę, naród pozostał pogański, choć kraj przyjął chrzest. I problemów z tego tytułu nie było.

Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#68
28-02-2012 22:37
 Ocena 1 na 1
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi marcin1902
>>nasz znamienity naród
>Bez jaj

Gdyby nie religia, rzeczywiście byłby znamienity. W każdym razie na pewno moim zdaniem


Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#69
28-02-2012 22:37
 Ocena 2 na 2
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Mikuś Frąckiewicz
>Mieszkasz na wschodzie Polski, że tak mało ateistów?
-Trafiony zatopiony, ściana wschodnia, ach lubelskie, jakie cudne


Jakości rozumu nie należy mierzyć ilością wiedzy, lecz stosunkiem do prawdy.

#70
28-02-2012 22:39
 Ocena 1 na 1
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Gapa
>Gdybym zostala wojtem co tydzien staralabym się zeby cos się dzialo: wyscigi krolikow, wystawa najwiekszych marchewek albo najbardziej obcscenicznych pietruszek.

Niestety na ogół władze w Polsce nie są pomysłowe i nie mogą zrobić czegokolwiek z przymrużeniem oka. Na ogół. Są wyjątki. Ale nieliczne


Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

#71
28-02-2012 23:04
 Ocena 5 na 5
Lizergus (691 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Mikuś Frąckiewicz
>Każdy może się pomylić, także ktoś ze wszechmiar wielki
No pewnie czasem się mylił w obliczeniach.
>ja do trzeciej klasy byłem katolikiem i to dość mocnym, a w czwartej klasie przeszedłem na ateizm.
I chyba dla niektórych oznacza to, że w czwartej klasie byłeś już mądrzejszy od Newtona
>Może Newton też zmienił zdanie w czasie śmierci...
A to jest najcieńszy z cienkich argumentów, szczególnie niektórzy wierzący lubią takie nawrócenia na łożu śmierci

#72
28-02-2012 23:05
 Ocena 5 na 5
marcin1902 (3438 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Mikuś Frąckiewicz
>Gdyby nie religia, rzeczywiście byłby znamienity.

Nie tylko religia. Religia jest winna wielu wypaczeń i zła w naszym kraju (i nie tylko), ale nie jest winna wszystkiemu. Korupcja, zawiść, złodziejstwo czy lenistwo mimo, że jak ulał pasują do KK, są nie tylko jego przywarami


"Przepraszam za spóźnienie [...] ale nie mogłem znaleźć koszernego parkingu."

#73
29-02-2012 00:28
 Ocena 3 na 3
fiiś (1053 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi Mikuś Frąckiewicz
>>Wystarczy posiedzieć i poczekać, kościół sam zdeewangelizuje Polaków.
>Jak na razie robi to znakomicie, jednakże za wolno.
Zgadzam się - to się dzieje samo,
ale przede wszystkim należy uwolnić publiczne szkoły od religii.
Nie można dopuścić, żeby na równi z prawdą naukową, prawdą o świecie były w nich uczone zabobony. Oczywiście należy uczyć historii religii i mówić o religijnej mitologii, ale to religioznawstwo i kulturoznawstwo a nie religia. Szkoła publiczna to nie seminarium!
To podstawa, o którą trzeba walczyć uświadamiając ludziom te różnice (praca u podstaw) i głosując na odpowiednie opcje polityczne (postawa obywatelska) - nie z bronią w ręku, żeby była jasność.

#74
29-02-2012 00:47
 Ocena 2 na 2
fiiś (1053 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi rysiek
>>czy Polaków można deewangelizować? A jeśli tak, to jak?
>Jestem chyba minimalistą, wystarczyłaby mi deklerykalizacja instytucji państwowych.
Jak najbardziej,
ale przede wszystkim należy usunąć religię ze szkół publicznych!!! odsyłam do mojej wcześniejszej wypowiedzi w tym wątku.
A poza tym razi mnie religijność większości mediów, w tym tych mainstreamowych także publicznych.
Nie może być tak, że media relacjonują informacje religijne typu Narodziny Chrystusa czy Zmartwychwstanie Pańskie, jak fakty historyczne i słyszymy to w "Wiadomościach" czy "Faktach". Niestety dziennikarze, sami wierzący, nie czują potrzeby zachowania należytego dystansu, ale do tego jeszcze daleka droga.
Należy jednak z tym walczyć czyli uświadamiać, tam gdzie się da, niestosowność takich wypowiedzi.

#75
29-02-2012 00:55
 Ocena 2 na 2
Mikuś Frąckiewicz (616 punktów)Odp: Deewangelizacja!
W odpowiedzi KORIUS
>-Trafiony zatopiony, ściana wschodnia, ach lubelskie, jakie cudne

Oj, bardzo współczuję. Znam kobietę, która ze wstydem przyznaje się, że jest z Lubelszczyzny, bo uważa region za mentalnie zaściankowy. Ma rację. Ale lubelskie jest ładne krajobrazowo.


Religię wynaleźli słabi ludzie, którzy bali się śmierci. Amen!

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365