Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
14-10-2012 14:55Pan cogito (182 punktów)Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
Ocena 11 na 11
Dzisiaj po raz kolejny na mszy słyszałem o tym, że obecnie chrześcijanie są prześladowani itd. Odnoszę wrażenie, że oni sami chcą być prześladowani, chcą być męczennikami..
Nie wiem czy ktoś taki temat już założył ale jestem ciekaw czy jest coś sensownego w tym co napisałem bo nie mam zbyt wiele, żeby uzasadnić swoje zdanie, ot taki przebłysk jakby.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..
#46
16-10-2012 20:11
 Ocena 2 na 2
Jacek_G (35558 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
> Raczej byłoby mi żal takiej osoby.

Tylko że swoim żalem nikogo nie powstrzymasz, żeby nie robił tego drugi i trzeci raz.. musi być jakiś inny, lepszy sposób.

> A co do kary, to najwyżej kary kanoniczne(tzn. w najgorszym
> przypadku oderwanie od wspólnoty wierzących).

Wydaje mi się że to raczej nie ma głębszego sensu. Z przyczyn j.n.:
a) obrażajacy uczucia wiary danej wspólnoty leży zazwyczaj a priori poza nią
b) obrażajacy uczucia wiary wspólnoty, a będący jej częścią albo chce się właśnie od niej uwolnić i należy mu to czym prędziej umożliwić, albo zachorował np. na rodzaj dysocjacji i należałby mu raczej jakoś pomóc niż wykluczać

Na koniec nachodzi mnie taka refleksja: kiedyś bestialstwem nazywano zbronie III Rzeszy np. pacyfikację Powstańców w Getto Warszawskim, przymusową pracę więźniów do ostatecznego wyczerpania, eksperymenty medyczne na dzieciach itp. Wiele przykładów znajdziemy choćby w książce K.Moczarskiego pt. "Rozmowy z Katem"
Dziś tym określeniem nazywa się zwykłe umieszczenie niesacznego obrazka na forum. Dziwne dziś czasy nastały..
pozdrawiam

#47
17-10-2012 12:19
 Ocena 8 na 8
warchołł (718 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
>Jest mi żal takich ludzi, że nie potrafią szanować przekonań innych osób i w bestialski sposób to okazują.



(źródło: Sztuczne Fiołki, Facebook)

#48
17-10-2012 14:08
 Ocena 11 na 13
Meretseger (61860 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
>Aktualnie chrześcijanie w Polsce nie są prześladowani w sposób bardzo drastyczny.
A są "łagodnie prześladowani"?
>Sprawa krzyża w sejmie. Żyjemy w państwie o kulturze wywodzącej się z chrześcijaństwa.
No to co?
>Większość posłów to katolicy.
No to co?
>Większość Polaków to katolicy.
No to co? nawet jeśli masz rację.
>Ale nie, koniecznie trzeba zdjąć krzyż z sali sejmowej, bo nie daj Boże zaświeci Lewicy w oczy i oślepi na czas głosowania
A tak, trzeba. Nie dlatego że "coś tam" lewicy. Dlatego, że jest przejawem zawłaszczania przestrzeni publicznej, czyli kojarzy się z obsikiwaniem przez dorosłego samca swojego terytorium. A ja nie lubię, gdy na teren wspólny wchodzi jakiś samiec (albo kilku) i go obsikuje. To miejsce jest przeznaczone dla wszystkich stad i wszystkich zwierzaków żyjących samotnie. Jak wodopój na afrykańskiej sawannie, do którego przychodzą wszystkie lwy, gepardy i hieny z całej okolicy, nikt tego miejsca nie zawłaszcza i nikt nikogo nie wygania. Pojąłeś?
A demokracja nie polega na tym, że większość wdeptuje mniejszość w ziemię, tylko na tym, że szanuje jej prawa. Także prawo do nieoglądania większościowych symboli religijnych. Inaczej staniemy się Arabią Saudyjską, tylko bez ropy i kasy.
>W sumie powinniśmy pousuwać też wszystkie Temidy z sądów - są w końcu symbolem religijnym.
Rzymianie byli tolerancyjni, a ich uczucia nie obrażały się o byle co. Temida zostaje.
>Swoją drogą, może ja nie chcę widzieć ogromnych plakatów, na których zarzuca mi się, że to, że wierzę, jest tak samo złe jak morderstwo czy kradzież(czyż nie jest to ,,epatowanie"?).
Nie, nie jest to "epatowanie". To jest samoobrona.
Kto mieczem wojuje, od miecza ginie, pysiu. Czyż to nie dobrzy katolicy twierdzą, że ateiści są z gruntu niemoralni, bo nie mają 10 przykazań? Zobacz, jakie to miłe, gdy cię ktoś oskarża o wszystko, co złe. Buźki zamkniecie, to nie będzie was nikt "urażał".
>W sumie, gdybym miał oceniać na podstawie tego, co widziałem w mediach i w swoim życiu, to większość niewierzących to ludzie, którzy są dokładnie tacy jak ,,wasi" katolicy.
No coś podobnego To nie jesteśmy "szatanistami", jednostkami zdemoralizowanymi, sługami diabła czy jak tam raczy zwać ateistów świat katolicki? Jesteśmy dokładnie tacy sami? To znaczy, że mamy prawo wymagać od katolików identycznego poszanowania, jak katolicy od nas? Super. Oto moje pierwsze, drugie i trzecie wymaganie:
1. Proszę nie zawłaszczać przestrzeni publicznej, która należy do wszystkich;
2. Proszę nie umieszczać przepisów prawa kanonicznego w prawie państwowym;
3. Proszę nie opowiadać mi głupot, jak to bozia mnie kocha i że jeszcze się przekonam/nawrócę. Jestem pełnoletnia i sama wiem, co dla mnie dobre, nie musicie mnie pouczać.
No, to sobie poprześladowałam chrześcijan.
Dziękuję za uwagę.

#49
17-10-2012 14:28
 Ocena 3 na 3
Brzostowski (7067 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Pan cogito
>Za rękę nie, ale jak matka chodzi o tej samej porze
Wiesz o której chodzi matka? Chodź na inną godzinę: 7.00 lub 19.30? Zawsze matka chodzi?

>+czasem nawet i spytają co było w kazaniu jak mają wątpliwość co do tego czy byłem..
Mnie matka nie pytała, ale katechetka tak, koleżanki mi mówiły co było na kazaniu, a jak pytała zbyt szczegółowo, to mówiłem że się zamyśliłem (w kościele chyba można).

>ale mam fajną miejscówkę, 2 piętro, ostatnia ławka i sobie sms-uje..
Duży kościół, 2-piętrowy, ja w tym wieku miałem tylko parterowy.

>Od nich akurat nie dostaje kieszonkowego, ale mogą mi zabronić spotykać się z dziewczyną a to by było nie fajne więc musze chodzić..póki co. Boje się tylko, że jak będę miał 18 i będę chciał wystąpić z kościoła to mnie babcia wydziedziczy z domu...

Coś tak myślę, że całe życie będziesz chodził do kościoła, jak nie matka, to babka, jak nie panna, to kasa,... jak nie żona to teściowa ..., potem chrzest i komunia dziecka bo co ludzie powiedzą, potem ... zawsze coś pewnie będzie. Może w końcu i uwierzysz w Boga?

#50
17-10-2012 14:37
 Ocena-3 na 11
Biblista (78 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Meretseger
Biedny prześladowany Meretseger, kiedy przeczytałem twój post o mało się nie rozpłakałem

Samoobroną ma być zagarnianie przestrzeni publicznej? No proszę, chce Pani, żeby chrześcijanie nie zajmowali miejsca w przestrzeni publicznej, ale dla wojujących ateistów- jak najwięcej miejsca.

A dlaczego Temida ma zostać? Co z tego, że jest symbolem sprawiedliwości? Może obraża moje uczucia?

Proszę bardzo - niech Panie żyje bez w państwie bez przykazań( niekoniecznie tych pierwszych i ostatnich, ale chodzi mi o te środkowe ) -zobaczy Pani jak dobrze i wspaniale byłoby tam być. Te przykazania obowiązują wszystkich ludzi.

Czy w którymkolwiek poście napisałem coś złego na ogół ludzi wierzących/niewierzących? W żadnym poście nie oskarżam ogółu ateistów/agnostyków/wierzących. To, co trawi nasze społeczeństwo jest winą tak jednych, jak i drugich( a raczej spowodowane przez niektóre nieprawidłowe postawy).
Nie ma to jak uważanie, że wszyscy chrześcijanie uważają ateistów za ,,zło", uważając jednocześnie, że wszystkiemu są winni chrześcijanie( a przynajmniej większości).

A w ogóle, całą konstytucję spisał papież przepisując z prawa kanonicznego wszystkie ustępy. A zrobił to gdzie? w Watykanie

Czy wg. Pani ateiści są w Polsce prześladowani?

#51
17-10-2012 18:56
 Ocena 4 na 4
warchołł (718 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
> Proszę bardzo - niech Panie żyje bez w państwie bez przykazań

Polska język - trudna język

#52
17-10-2012 19:04
 Ocena 4 na 4
MarcinK (9189 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista

>Samoobroną ma być zagarnianie przestrzeni publicznej? No proszę, chce Pani, żeby chrześcijanie nie zajmowali miejsca w przestrzeni publicznej, ale dla wojujących ateistów- jak najwięcej miejsca.

Jak Ci tak brak krzyży to mam propozycję:

wyborcza.p(*)ych_w_Kairze_tetni_zyciem.html

Tam nawet McDonalds jest więc masz raj na ziemi.

> A dlaczego Temida ma zostać? Co z tego, że jest symbolem sprawiedliwości? Może obraża moje uczucia?

To coś nasmolił powinno Twój rozum. Ty do sądu na zakupy chodzisz?

> ale chodzi mi o te środkowe )

Tu masz skrót:

www.youtube.com/watch?v=ITsL91vlIcM

> Czy wg. Pani ateiści są w Polsce prześladowani?

Mnie prześladuje durnota - choćby tu:

www.youtube.com/watch?v=fCBt21orGnE

#53
17-10-2012 19:19
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
>Twierdzę tylko, że ten obrazek jest naprawdę, naprawdę okropny zarówno dla człowieka wierzącego, jak i dla człowieka niewierzącego, który ma jakieś wyrobione poczucie estetyki czy wrażliwości.

De gustibus...

>Nie mówiąc już o tym, że jest to po prostu nieodpowiedni obrazek na każde forum i każdą stronę internetową, gdyż jest po prostu chamski. Każda satyra ma swoje granice.

Jak wyżej.

> A jeżeli na forum , na którym ludzie mają z założenia myśleć racjonalnie, daje się obrazek rażący we wszystkie wartości, jakie powinien mieć intelektualista, to gratuluję ludzi na forum

Żaden tam ze mnie intelektualista, jednak fraza rażący we wszystkie wartości - nie przeczę, razi mnie cokolwiek.

> Nie dziw się, że ludzie deklarujący się jako wierzący w taki sposób odnoszą się do Ciebie,

Się nie dziwię .

...modlitwą i pracą - wierzący i niewierzący wywalczą lepszą Polskę. (Tomasz Terlikowski)

#54
17-10-2012 21:33
 Ocena 3 na 3
Fafciu (953 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
> Proszę bardzo - niech Panie żyje bez w państwie bez przykazań( niekoniecznie tych pierwszych i ostatnich, ale chodzi mi o te środkowe ) -zobaczy Pani jak dobrze i wspaniale byłoby tam być.

No ciekawe, Izraelici jako pierwsi ludzie, którym nie podobało się przymusowe przejęcie cudzego mienia (kradzież) czy pozbawienie kogoś życia bez jego zgody (morderstwo).

>Te przykazania obowiązują wszystkich ludzi.

Jak ktoś wierzy w moc sprawczą zasad...

#55
18-10-2012 10:32
 Ocena 5 na 5
Adaś MiaŁczyński (1403 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
>w życiu nie chciałbym nikogo, kto obrazi moje uczucia religijne prześladować.
Ale sprawiedliwie takiego ukarać to już tak, prawda?

#56
18-10-2012 12:39
 Ocena 10 na 10
Meretseger (61860 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Biblista
>Biedny prześladowany Meretseger, kiedy przeczytałem twój post o mało się nie rozpłakałem
Meretseger to ONA, nie on.
Mam Ci współczuć czy podać chusteczkę?
> A dlaczego Temida ma zostać? Co z tego, że jest symbolem sprawiedliwości? Może obraża moje uczucia?
No i co ja mam na to odpowiedzieć...

#57
18-10-2012 13:14
 Ocena 12 na 12
warchołł (718 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Meretseger
>> A dlaczego Temida ma zostać? Co z tego, że jest symbolem sprawiedliwości? Może obraża moje uczucia?
>No i co ja mam na to odpowiedzieć...

Nie od dziś wiadomo, że religiantów sprawiedliwość obraża.

#58
18-10-2012 20:09
 Ocena 1 na 1
Pan cogito (182 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi Brzostowski
>Wiesz o której chodzi matka? Chodź na inną godzinę: 7.00 lub 19.30? Zawsze matka chodzi?
na 7 to za wcześnie jak chodze późno spać w nocy, albo śpie kilka godzin w ciągu tygodnia to ledwo daje rade o 10 wstać w weekend. na późniejszą mi nie pasuje bo spotykam się zawsze z dziewczyną.

>Mnie matka nie pytała, ale katechetka tak, koleżanki mi mówiły co było na kazaniu, a jak pytała zbyt szczegółowo, to mówiłem że się zamyśliłem (w kościele chyba można).
Nie mam nikogo kto by mi powiedział co było na kazaniu, teraz zaczyna się zimno i ciężko mi by było się włóczyć godzinę, w kościele jest cieplej i można usiąść.
plus mieszkam praktycznie koło kościoła, mam może 30 metrów do niego, jakby jacyś sąsiedzi przyuważyli że sobie spaceruje w niedziele akurat o tej porze.. mieszkam na osiedlu gdzie są domy nie bloki, wszyscy się znają a emerytki ino czekają w oknach. Więc jeszcze ten rok wolę chodzić do kościoła niż udawać, że chodze. Za rok będę próbował im wytłumaczyć co nieco. Aczkolwiek chodzę do liceum więc będę jeszcze przez pewien okres czasu na ich utrzymaniu więc nie wiem co z tego wyniknie, ale myśle, że w końcu dotrze do nich że to jest bez sensu zmuszanie mnie.

>Coś tak myślę, że całe życie będziesz chodził do kościoła, jak nie matka, to babka, jak nie panna, to kasa,... jak nie żona to teściowa ..., potem chrzest i komunia dziecka bo co ludzie powiedzą, potem ... zawsze coś pewnie będzie. Może w końcu i uwierzysz w Boga?
Nie, na szczęście dziewczyna jest agnostyczką a jej rodzice już się z tym pogodzili więc nie będzie represji ze strony jej rodziny, a jeśli chodzi o moją..to jak mi się uda od nich wyrwać to raczej nie będę się przejmował tym co myślą sobie.
Dziecka nie będę chrzcił, ślubu kościelnego też nie mam zamiaru brać. Dziecku jak trochę podrośnie opowiem co nieco o religiach, włącznie z mitologią Jeśli będzie chcieć zapisze na religie, ale na pewno nie będę gonił do kościoła..
Nie przejmuje akurat się tym co ludzie mówią itd Dla mnie jest to po prostu śmieszne, nigdy nie rozumiałem słysząc babkę mówiącą 'a co sąsiedzi sobie pomyślą!' ...


Sapere Aude

#59
18-10-2012 21:46
 Ocena-1 na 5
Biblista (78 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi warchołł
,,A dlaczego krzyż ma zostać? Co z tego, że jest symbolem zwycięstwa i poświęcenia? Może obraża uczucia religijne?"
No cóż, nie od dziś wiadomo, że twardogłowych ateistów obraża zwycięstwo i poświęcenie.

Co ja mam na to powiedzieć?

Bardzo przepraszam Panią Meretseger, po prostu jak pisałem wcześniejszy post, to na początku nie zwróciłem uwagi. Może mi Pani współczuć, ewentualnie wznieść jakiś mały akt strzelisty w mojej intencji


Bardzo dziękuje Panie @warchoł za nazwanie mnie religiantem. Muszę się Panu przyznać. Nie wstydzę się swojej wiary. Nie boję się zadawać pytań. Czytam Pismo Święte i staram się je wcielać w życie. Odnoszę je jak najszerzej do swojego życia. Przeżywam je w taki sposób, by nikogo nigdy nie skrzywdzić(niezależnie czy jest ateistą, agnostykiem czy wierzącym). Wręcz przeciwnie, staram się pomóc, chociaż po ludzku nie zawsze się udaje.
Tak, jestem w 100% religiantem

#60
18-10-2012 21:48
 Ocena 1 na 3
Biblista (78 punktów)Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
W odpowiedzi MarcinK
Nie ma to jak odpowiedź na poziomie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365