 |
Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-10-2012 14:55 | Pan cogito (182 punktów) | Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
11 na 11 | Dzisiaj po raz kolejny na mszy słyszałem o tym, że obecnie chrześcijanie są prześladowani itd. Odnoszę wrażenie, że oni sami chcą być prześladowani, chcą być męczennikami.. Nie wiem czy ktoś taki temat już założył ale jestem ciekaw czy jest coś sensownego w tym co napisałem bo nie mam zbyt wiele, żeby uzasadnić swoje zdanie, ot taki przebłysk jakby. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 #121 3 na 3 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | Cytuję: Cytat:Wg. listów o ile się nie mylę Pawłowych, to Chrystus umarł nie tyle za grzech pierworodny(który jest gładzony przez chrzest) co ogólnie wygrał z grzechem rozumianym w znaczeniu śmierci. |
#122 3 na 3 | warchołł (718 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > ,,Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" Mt 5,43-48Ale to tylko słowa. O charakterze religii decydują nie zapisane manifesty, ale postępowanie większości wyznawców.
A poza tym uważam, że Bielecki powinien zostać zablokowany. |
#123 4 na 4 Adaś MiaŁczyński (1403 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > krzyż przed Pałacem Prezydenckim. Nie mam na myśli tego, co się działo potem, bo to była szopka, ale samo postawienie krzyża. Postawili go harcerze w porywie sercaAleż pamiętamy dobrze jak to było: "Była noc, msza, ktoś rzucił pomysł, krzyż przyjechał "chyba" z Mokotowa..."Sam krzyż się harcerzom wziął i zrobił w cudowny sposób, no po prostu wszelki DRUH pana boga chwali! > Nic nie poradzimy, że w naszym kraju, cokolwiek by nie było, jest upolitycznione.Parafrazując: ale kto nie poradzi: pan nie poradzi, pani nie poradzi, my nie poradzimy, to jest nasza nieporadność - społeczeństwo proszę pana. |
#124 5 na 5 | warchołł (718 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > Błędy chrześcijaństwa były ogromne, ale były spowodowane ogólną sytuacją polityczną.Czy tak popularna wśród duchownych pedofilia jest spowodowana ogólną sytuacją polityczną?
A poza tym uważam, że Bielecki powinien zostać zablokowany. |
#125 12 na 12 | liliac (147340 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > ,,A dlaczego krzyż ma zostać? Co z tego, że jest symbolem zwycięstwa i poświęcenia? Może obraża uczucia religijne?"> No cóż, nie od dziś wiadomo, że twardogłowych ateistów obraża zwycięstwo i poświęcenie.Zdaje się, że przeoczyłeś fakt, iż dla ludzi, którzy chrześcijanami nie są, krzyż nie jest symbolem ani poświęcenia, ani tym bardziej zwycięstwa i kojarzy się raczej z torturami i karą śmierci. Przy okazji - czy mógłbyś mi wytłumaczyć takie interesujące zjawisko: kiedy mowa o wieszaniu krzyża w miejscach publicznych, przedmiot ten nabiera w argumentacji zwolenników rzeczonego rangi symbolu i walorów uniwersalnych, ogólnoludzkich, zdecydowanie niekoniecznie religijnych; kiedy krzyż zostanie wykorzystany jako element dzieła sztuki, przedmiot kpiny, etc , podnosi się wrzask o obrazie uczuć religijnych. Ciekawe, nieprawdaż? |
#126 4 na 4 | warchołł (718 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > Nie należy jednak mówić, że chrześcijaństwo jest złe. To tak jakby mówić, iż pewna postawa jest zła, gdyż spora część ludzi, która niby wg. niej postępuje, źle postępuje.Dokładnie. "Po owocach poznacie" - słyszałeś?
A poza tym uważam, że Bielecki powinien zostać zablokowany. |
#127 3 na 3 | warchołł (718 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > ale też czymś co uosabia pewne wartości.Dla mnie jest symbolem nietolerancji. Pazerności. Chronienia przestępców.
A poza tym uważam, że Bielecki powinien zostać zablokowany. |
#128 4 na 4 | liliac (147340 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > > Błędy chrześcijaństwa były ogromne, ale były spowodowane ogólną sytuacją polityczną.> Czy tak popularna wśród duchownych pedofilia jest spowodowana ogólną sytuacją polityczną?Zapewne jej tuszowanie jest  Sądząc po kłopotach finansowych KRK w Stanach, kwestie ekonomiczne również mogą mieć niejakie znaczenie... |
#129 4 na 4 | maruda (5550 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > Poszukuję prawdy. I znalazłem ją w słowach Nauczyciela z Nazaretu. Ty jej nie możesz znaleźć, jeżeli nie przeczytałeś NT. Potem dopiero możesz ją przyjąć lub odrzucić.Intryguje mnie w twojej wypowiedzi słówko "prawda". W drugiej części wypowiedzi sam piszesz że "prawda" to tylko mniemanie na jakiś temat. To właściwie czego szukasz, potwierdzenia własnych poglądów? Spróbuj teraz zastanowić się przez chwilę jakie byś miał poglądy na te ważkie tematy rodząc się w innym niż Europa miejscu i w innym czasie. Czyż nie byłyby bardzo zbieżne z poglądami twoich rodziców, nauczycieli i lokalnych kapłanów? |
#130 2 na 2 | Biblista (78 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | Jak rozumiem Bogurodzicę też można wyśmiać? Albo godło? |
#131 1 na 3 | warchołł (718 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > Jak rozumiem Bogurodzicę też można wyśmiać? Albo godło?A rozumiesz pojęcie "dzieło sztuki"?
A poza tym uważam, że Bielecki powinien zostać zablokowany. |
#132 7 na 7 | liliac (147340 punktów) | Odp: Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani? | > Jak rozumiem Bogurodzicę też można wyśmiać?Nie jestem pewna czy mówisz o utworze literackim o takim tytule, czy o postaci z mitologii judeochrześcijańskiej, której to rzeczona pieśń jest poświęcona, ale w obu przypadkach odpowiedź brzmi "Oczywiście, że można". Nie widzę powodu, by jakoś ograniczać prawa do dalszego przetwarzania dóbr kultury (w zakresie działania praw autorskich, oczywiście, o ile takowe obowiązują), niezależnie od tego czy mówimy o "Bogurodzicy", "Panu Tadeuszu", "Iliadzie", hymnach sumeryjskich czy "Ulissesie". Nie widzę też żadnych argumentów za blokowaniem możliwości przetwarzania kulturowego postaci mitycznych czy literackich, bez względu na to czy mówisz o chrześcijańskiej Marii, matce Jezusa, egipskiej Izydzie, sumeryjskiej Inanie czy hinduistycznej Kali. > Albo godło?Godło to też tylko pewien konstrukt kulturowy i pewien symbol. Przy okazji pozwolę sobie zwrócić uwagę na pewien drobiazg - w najmniejszym właściwie stopniu nie odniosłeś się ani do mojej pierwszej uwagi, ani do dalej następującego pytania. Może po prostu się nad nim nie zastanowiłeś? Nie możesz utrzymywać, że coś (w tym przypadku krzyż) jest jednocześnie dobrem wspólnym, symbolem i wartością uniwersalną, elementem wspólnego kulturowego dziedzictwa, upierając się z kolei przy pierwszej z brzegu okazji, że to dobro czysto religijne, które prawem należy chronić przed obrazą, barbarzyństwem, obrzydliwością wszelaką, etc. To się wewnętrznie kłóci IMHO. Nie mówię tu o koncepcji ochrony uczuć religijnych, tylko o schizofreniczności powyższego podejścia. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|