 |
Kongres Praw Człowieka na UJ Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-12-2012 19:45 | doppelganger (3218 punktów) | Kongres Praw Człowieka na UJ
29 na 29 | Bez zbędnych ceregieli kilka kwiatków, rozpoczyna były prezydent: Cytat:Pierwszy kubeł zimnej wody: przemówienie otwierające całą imprezę. Lech Wałęsa w charakterystyczny dla siebie "ludzki sposób" stwierdził, że same prawa człowieka nie są wystarczające i potrzebna jest ich moralna legitymizacja, którą jest filozofia chrześcijańska - na sali słychać było odgłos aprobaty. Rozejrzałam się dookoła siebie - ku mojemu zaskoczeniu najlepsze miejsca na auli zajmowali duchowni. Zdesperowana szukałam wzrokiem kogoś, kto podziela moje zdziwienie i niesmak. Eureka, w ostatnim rzędzie spotkałam wzrok tak samo zmieszanych jak ja ludzi, którzy szykowali się do wyjścia. To byli Amerykanie i Australijczycy, którzy jak się potem okazało dali się nabrać tak samo jak ja. Skoro mamy już prolog, czas na rozwinięcie fabuły: Cytat:Przeglądam kilkudniowy program konferencji, codziennie msza. Pytam w informacji, czy to nie jest jakaś pomyłka, przecież to jest impreza międzykulturowa, gdzie zaproszeni są ludzie z różnych części świata o różnych wyznaniach? Otrzymuję informację, że msza nie jest przecież obowiązkowa. Uff, już się bałam.
Nie będę opisywać, jakie oczy robili ludzie, kiedy opowiadałam im o liberalizacji polityki narkotykowej i uczeniu w szkołach o antykoncepcji, bo to trzeba byłoby zobaczyć. Młoda dziewczyna wyszła w połowie, mówiąc że to obraża jej uczucia religijne, a inna zapytała, po co zajmujemy się narkotykami skoro w Polsce tego problemu nie ma. A teraz gwóźdź programu: Cytat:Kongres rozpoczął się w czwartek, w niedziele zabrano nas do Auschwitz. Pierwsza część dnia to była wizyta w obozie, później Synagoga w Oświęcimiu i spotkanie z władzami miasta. Na koniec dnia uroczysta debata o mulitikulturalizmie - m.in. prof. Zoll, prof. Stankowski, prof. Hommelhoff, prof. Wieruszewski. O referat poproszony został również młody Belg, dr Jacob Cornides, prawnik zajmujący się prawami człowieka. Rozprawa o wiarygodności praw człowieka w dzisiejszych czasach. No i się zaczęło. Prelegent wyraził swój potępiający stosunek wobec mniejszości seksualnych, pytając retorycznie "czy zwierzętom też mamy nadawać prawa?", potem płynnie przechodząc do wyższości prawa naturalnego, którego podłożem jest chrześcijaństwo i wszelkie wynaturzenia są sprzeczne z zasadami antropologii. Sala nie wytrzymała, Amerykanie zaczęli gwizdać, Australijczycy skandować, część ludzi ostentacyjnie wychodzić, manifestując swój sprzeciw wobec jego wystąpienia. Rozpętała się pełna nietolerancji, agresji i żalu dyskusja. Wydaje się jednak, że wszyscy są ukontentowani: Cytat:Organizatorzy zamietli całą sprawę szybko pod dywan. Na stronie UJ wspaniała relacja fotograficzna, międzynarodowi goście, msza odprawiona przez Kardynała Dziwisza, uroczysta kolacja w Radissonie. Cały artykułChciałoby się rzec - "A to Polska właśnie...", gdzie zdrowy rozsądek jest na wagę złota, a absurd puka się miarowo w czoło. Łączenie praw człowieka z kościołem/religią to kompromitacja organizatorów. Więcej ludzi takich jak rektor UKW, a może uda się kiedyś rozpędzić to religijne towarzystwo wzajemnej adoracji. Chwilowo jednak religia (smoleńska) górą. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 Dalej..#46 7 na 7 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >A masz może jakiś algorytm , który pozwala obliczyć który pasaż biblii powinno się traktować dosłownie a ktπry metaforycznie?> Ano. W razie wątpliwości, zajrzyj do Katechizmu Kościoła Katolickiego> bembergiem w bergCzyli księga, o której sam mówisz, że napisał ją bóg ( za pomocą ghostwriterów, w których wstąpił święty duch) wymaga interpretacji kościoła katolickiego? A gdzie w biblii jest zapis, który zezwala na interpretację słów boga? Kto ustalił, że Adam i Ewa byli do pewndgo czasu DOSŁOWNOŚCIĄ po czym w pewnym momencie stali się tylko metaforą? Bóg specjalnie nie powiedział swoim ghoswriterom, że Adam i Ewa to metafora? Możemy się spodziewać, że z biegiem czasu coraz więcej prawd objawionych okaże się być metaforą? Kto nadał kościołowi katolickiemu prawo do interpretacji biblii? Jest jakiś dokument uprawniający?  |
#47 7 na 7 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ |
> >a swoją drogą ciekawa jestem co się stało z otchłanią> Trudno powiedzieć, być może nigdy jej nie było.> bembergiem w bergTaką samą drogą dedukcji nie było wniebowstąpienia maryji  i otchłań i wniebowstąpienie wymyśliłsobie papież po czym drugi papież stwierdził, że jednak pierwszy papież nie miał racji  Słodka i przewrotna jest wiara katolicka |
#48 -3 na 3 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > Czyli księga, o której sam mówisz, że napisał ją bóg ( za pomocą ghostwriterów, w których wstąpił święty duch) wymaga interpretacji kościoła katolickiego?Ano. > A gdzie w biblii jest zapis, który zezwala na interpretację słów boga?Nie wiem, np. to słynne "idźcie i nauczajcie". Czyli - nauczajcie, tłumaczcie, a nie - powtarzajcie (bezmyślnie). > Możemy się spodziewać, że z biegiem czasu coraz więcej prawd objawionych okaże się być metaforą?One są takie cały czas. Przecież rozumienie Objawienia zmienia się w czasie, co zaznacza się na każdym kroku, mówiąc, że Ewangelia jest "Słowem żywym". > Kto nadał kościołowi katolickiemu prawo do interpretacji biblii? Jest jakiś dokument uprawniający? pl.wikiped(*)ymat_Świętego_PiotraI słynne słowa Jezusa: "cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w Niebie" (Mt 16,19).
bembergiem w berg |
#49 7 na 7 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ |
> >Kto nadał kościołowi katolickiemu prawo do interpretacji biblii? Jest jakiś dokument uprawniający?  > pl.wikiped(*)ymat_Świętego_Piotra> I słynne słowa Jezusa: "cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w Niebie" (Mt 16,19).> bembergiem w bergTy mi chcesz udowodnić jakiekolwiek prawa kk twierdzeniami tegoż samego? Sweeeet  Na prawdę kończę bo jesteś nie do zwyciężenia  |
#50 5 na 5 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > > Był pluralizm poglądów.> Jak najbardziej - do uczestnictwa w codziennej mszy świętej nikt nikogo nie zmuszał.... ooo, przypomina mi to "pluralizm stołówkowy" na zlocie muzułmanów i judaistów. Wszystkie dania z wieprzowiny? Co za problem, nikt nikogo nie zmusza do jedzenia - zawsze można głodować... 
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne... |
#51 3 na 3 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >Grzech pierworodny to protoplasta zbiorowej odpowiedzialności. Dlatego, że Adam zeżarl jabłko JA jako niemowlak byłem obarczony tym grzechem. Jeśli to nie jest OZ to. Gdyby nie Adam to byłbym wolny od tego grzechu.> W KK nie wierzy się w literalną interpretację Księgi Rodzaju. To metaforyczna opowieść o tym, czemu ludzie zło czynią oraz czemu zła doświadczają. Bo zło jest faktem. Pytanie - skąd się bierze? Odpowiedź - ponieważ ludzka natura jest nim skażona. To część mitologii chrześcijańskiej, którą rozumiemy metaforycznie, a nie dosłownie.... rozumiemy metaforycznie, a nie dosłownie". Oprócz przeciwników np. darwinizmu. Oni to traktują dosłownie...
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne... |
#52 10 na 10 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >>Papież wie o tym z Biblii. Masz dostęp do jakichś nowych osiągnięć naukowych, które negują istnienie w Biblii opisu wniebowstąpienia Maryi?... przekonałeś mnie, idę szukać smoków. Też są opisane w Biblii...  ... hmmm, skoro smoki są wymienione w Biblii i baśniach? To może baśnie są prawdą?...
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne... |
#53 2 na 2 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >Zacznę cytatem " Cytat:Rozejrzałam się dookoła siebie - ku mojemu zaskoczeniu najlepsze miejsca na auli zajmowali duchowni." Tyle, jeśli chodzi o jak to nazwałeś pluralizm poglądów.> Kumam. Skąd jednak wiesz, że miejsca były przydzielane imiennie, może obowiązywała zasada "kto pierwszy ten lepszy"?Zapytaj autorki nie mnie. Być może tak, ale bardziej realne wydaje się, że biskupów wprowadzono najpierw, żeby uprzywilejowana kasta mogła zając honorowe miejsca. Nie wiem jak było. Fakt jest taki, że kler i przedstawiciele kościoła często są sadzani na honorowych miejscach i nie wszystkim to pasuje. > >>>Łączenie praw człowieka z kościołem/religią to kompromitacja organizatorów.> >>Bo, ponieważ, gdyż?> >Gdyż jest to nie dorzeczne i godzi w prawa i godność ludzi nie zachwycających się jedyną słuszną chrześcijańską ideologią. Bo wielu już udowodniło, że nie musi być katolikami i żyć wg katolickich zasad, żeby być moralnym.> Kumam. Czyli na tego typu konferencjach już nawet sama obecność osób reprezentujących inny profil światopoglądowy, godzi w twoją godność?> bembergiem w bergCzytaj ze zrozumieniem. Nie, nie godzi. Godzi fakt, że inny światopogląd jest stawiany ponad innymi. Pod szyldem tolerancji i jedności stawiany jest ksenofobiczny system wartości rodem ze średniowiecza. |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >>Zacznę cytatem " Cytat:Rozejrzałam się dookoła siebie - ku mojemu zaskoczeniu najlepsze miejsca na auli zajmowali duchowni." Tyle, jeśli chodzi o jak to nazwałeś pluralizm poglądów.> >Kumam. Skąd jednak wiesz, że miejsca były przydzielane imiennie, może obowiązywała zasada "kto pierwszy ten lepszy"?> Zapytaj autorki nie mnie. Być może tak, ale bardziej realne wydaje się, że biskupów wprowadzono najpierw, żeby uprzywilejowana kasta mogła zając honorowe miejsca. Nie wiem jak było. Fakt jest taki, że kler i przedstawiciele kościoła często są sadzani na honorowych miejscach i nie wszystkim to pasuje.Link do nagrania video, np. 1 i 12 sekunda z przemówienia inauguracyjnego: www.uj.edu(*)6_INSTANCE_iSE9/10172/11273862 Ilu księży tam wypatrzyłeś? > Godzi fakt, że inny światopogląd jest stawiany ponad innymi. Pod szyldem tolerancji i jedności stawiany jest ksenofobiczny system wartości rodem ze średniowiecza.A gdzie to stawianie wyżej i, jak się domyślam, dyskryminacja innych światopoglądów? Bo z artykułu tej kobiety wynika, że była ona oburzana samym faktem, że ktoś kto myśli inaczej niż ona został w ogóle dopuszczony do głosu, a właściwą na to reakcją, co podkreślała kilka razy, powinno być buczenie i ostentacyjne opuszczenie wykładu, zamiast dyskusji.
bembergiem w berg |
#55 2 na 2 | makoshika (1454 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ |
> >Łączenie praw człowieka z kościołem/religią to kompromitacja organizatorów.> Bo, ponieważ, gdyż?Bo, ponieważ, gdyż, aby zostać głową kościoła musiałbym się najpierw wyrzec NATURALNYCH i PRZYRODZONYCH moich skłonności do obcowania z kobietami. Co niestety ogranicza moje prawa bardziej niż przepisy amerykańskiej Konstytucji co do zostania Prezydentem USA lub Konstytucji ChRL co do zostania Sekretarzem Generalnym KPCh. W przypadku USA i ChRL nie miałem szczęścia urodzić się tam, gdzie trzeba, co niestety muszę zrozumieć. Ale jeśli chodzi o Watykan, to wybacz... Dlaczego, skoro urodziłem się heteroseksualistą, miałbym nie kosztować tego boskiego daru? Gdzie są moje prawa człowieka? Co to za pokiereszowana instytucja, która najpierw musi zdławić moje człowieczeństwo, żebym stał się godnym zasiadania na stolcu (nomen omen) piotrowym? |
#56 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >>Łączenie praw człowieka z kościołem/religią to kompromitacja organizatorów.> >Bo, ponieważ, gdyż?> Bo, ponieważ, gdyż, aby zostać głową kościoła musiałbym się najpierw wyrzec NATURALNYCH i PRZYRODZONYCH moich skłonności do obcowania z kobietami. Dlaczego, skoro urodziłem się heteroseksualistą, miałbym nie kosztować tego boskiego daru? Gdzie są moje prawa człowieka?Wyobrażam sobie, że podobne przemówienie mógłby wygłosić w swojej obronie jakiś gwałciciel.
bembergiem w berg |
#57 3 na 3 | makoshika (1454 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ |
> >Bo, ponieważ, gdyż, aby zostać głową kościoła musiałbym się najpierw wyrzec NATURALNYCH i PRZYRODZONYCH moich skłonności do obcowania z kobietami. Dlaczego, skoro urodziłem się heteroseksualistą, miałbym nie kosztować tego boskiego daru? Gdzie są moje prawa człowieka?> Wyobrażam sobie, że podobne przemówienie mógłby wygłosić w swojej obronie jakiś gwałciciel.A ja sobie wyobrażam, że na podobny komentarz mógłby się zdobyć jakiś onanista z plebanii wyposażonej w dostęp do internetu. Albo nawet onanista bez plebanii. |
| Legion (587 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | Już kiedyś ktoś wspominał, by Woltera usunąć, jako patrona... W sumie to dobry pomysł, bo Worek nie będzie miał argumentu.  |
#59 2 na 2 | Medieval (3004 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ |
W tej sprawie jest wiele do zrobienia. Kampania społeczna "Jedni z wielu" Zdjęcie zrobione wczoraj we Wrocławiu.  |
#60 1 na 1 | rafael 77 (456 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >>Taka poważna instytucja nie powinna szargać swojego imienia bajdurzeniem religijnym.> >Czemu? Na UJ, dopóki za komuny go nie zlikwidowali, jednym z ważniejszych (historycznie) wydziałów, był wydział teologii.> >>nie wypada uczelni zgadzać się na wykład kreacjonisty - po prostu wstyd.> >Czemu?> Bowiem to dobra uczelnia, a uczelnia powinna, jak z samej nazwy wynika, zajmować się NAUKĄ....I wyłącznie NAUKĄ. A tak-staje się ona powoli miejscem propagandy jedynie słusznego światopoglądu religijno-politycznego. To skandal w świeckiej uczelni. Jeśli nic dalej się nie zmieni w tym kraju odnośnie ogólnej filozofii edukacji oraz szkolnictwa wyższego,to nie widzę dla niego zbyt optymistycznych perspektyw na przyszłość. Będzie on coraz bardziej uwsteczniał się cywilizacyjnie względem państw dumnie nazywanych rozwiniętymi... Nie wiem,czy się mylę,ale zauważam już od dłuższego czasu w Polsce odgórną tendencję do marginalizacji prawdziwej nauki i jednocześnie spadku jej autorytetu na arenie międzynarodowej  |
1 2 3 4 5 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|