 |
Zmiana wyglądu Racjonalisty Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-03-2013 15:16 | Maziarka (164 punktów) | Zmiana wyglądu Racjonalisty
9 na 9 | Witajcie, Siedzę tutaj już 5 lat, głównie czytając artykuły i dyskusje na forum. Niestety przez ten czas strona nie doczekała się żadnej aktualizacji interfejsu użytkownika. W opinii mojej i moich znajomych Racjonalista odraża swoim wyglądem i nie zachęca nowych użytkowników do zainteresowania się portalem. Dla mnie jako osoby siedzącej w branży informatycznej jest to dziwne, gdyż przez ten czas świat poszedł bardzo do przodu w kwestii interfejsów i obecny szablon sprawia wrażenie jakby strona umierała. Ciekawe dodatkowo jest spojrzenie w link: web.archiv(*)/www.racjonalista.pl/index.phpOkazuje się, że strona przetrwała praktycznie niezmieniona od 2003 roku. Ja rozumiem głosy, które się zaraz pojawią, że zawartość jest kluczowa bo to w końcu Racjonalista. Ale to nie znaczy, że trzeba wciąż siedzieć w szablonie mającym już 10 lat. Pozdrawiam, R.M. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..#31 12 na 12 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > W opinii mojej i moich znajomych Racjonalista odraża swoim wyglądemDe gustibus... oczywiście, ale w mojej opinii - wprost przeciwnie. Stonowany i nieco staroświecki wygląd Racjonalisty docenia się zwłaszcza kiedy na stronie siedzi się często i długo. > i nie zachęca nowych użytkowników do zainteresowania się portalem.To Bóg z nimi!  > obecny szablon sprawia wrażenie jakby strona umierała.Nie sądzę, by bardzo pożądane były tu osoby kierujące się pierwszym wrażeniem. > Okazuje się, że strona przetrwała praktycznie niezmieniona od 2003 roku.> Ja rozumiem głosy, które się zaraz pojawią, że zawartość jest kluczowa bo to w końcu Racjonalista.Ot, co. > Ale to nie znaczy, że trzeba wciąż siedzieć w szablonie mającym już 10 lat.Dobra, dobra... Kościół katolicki tkwi w szablonach jeszcze starszych i wcale źle na tym nie wychodzi, skubany...  Jedną widzę innowację, którą może warto byłoby wprowadzić - chodzi o pewne (nie bardzo duże) poszerzenie właściwej, środkowej części strony kosztem marginesów. Przy dłuższych dyskusjach pojawia się niekiedy problem nadmiernego już zwężania się postów więc i dyskomfort w lekturze. Poza tym jednym szczegółem - niech zostanie, jak jest.
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#32 13 na 13 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > >>przykład takiego forum:> >>orion.quicksytes.com/index.php> >Ohyda .> ale jest źle, brzydko i niewygodnie.Co do "źle" - to nie wiem, w jakim sensie. Co do "brzydko" - 1. kwestia gustu; 2. jak pisałem w innym miejscu - spokojną i nieco staroświecką stylistykę Racjonalisty docenia się tym bardziej, im więcej czasu się na portalu spędza. Co do "niewygodnie" - forum Racjonalisty wydaje mi się najbardziej funkcjonalnym forum ze wszystkich, jakie widziałem. Ale może mało widziałem. W każdym razie - nie mam oczywiście nic przeciwko jakimś ewentualnym, czysto technicznym, usprawnieniom. > Zauważyłem, że "starzy" nie chcą zmian, a taką potrzebę widzą głównie "młodzi"...Spoko, spoko... "młodzi" się Nieuchronnie "zestarzeją"...  > Pytanie, czy to forum ma się rozwijać ?Ma, ale nie we wszystkich teoretycznie możliwych kierunkach przecież. > Bo jak nie, to faktycznie może zostać jak było... każdy lubi swoje stare kapcie...W internecie - gdzie co dzień na potęgę rozkwitają i giną coraz to nowe i bardziej fikuśne portale, fora, blogi i Bóg wie, co jeszcze - swoisty "konserwatyzm" jest właśnie wartością. Strona, która długie lata trwa i tętni życiem bez wprowadzania jakichś specjalnych rewolucji i bez jakiegoś gorliwego "nadążania", daje tym samym niepodważalny dowód swej immanentnej wysokiej jakości. Howgh, kurde  .
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#33 7 na 7 | maruda (5550 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > Możesz to wyjaśnić dokładniej? Wątki są cięte na strony i tu i tam, w phpBB można ustawić ilość wypowiedzi mieszczących się na stronie, na dodatek powszechnie dostępne jest wyszukiwanie wg różnych kryteriów.Racjonalista ma dwa podstawowe widoki drzewa i taki pocięty na strony. Widok drzewa jest bardzo przejrzysty do pewnego poziomu niezagnieżdżenia wypowiedzi i to właśnie straty tego widoku najbardziej będzie mi żal po przejściu na proponowany przez ciebie silnik. Ma on także swoje minusy, strona wątku "filozofia z kurnika" to już prawie 4 megabajty tekstu, to bardzo dużo, jeżeli chce się przeczytać tylko jedną wypowiedź. Po skopiowaniu do edytora tekstu to wychodzi już 500 stron, dobra książka. I taka ilość danych jest przesyłana za każdym razem. |
#34 3 na 3 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | Widzę że ten wątek się strasznie szybko rozwinął i nie mam czasu w tej chwili wszystkiego czytać. Tak jak napisałem wydaje mi się, że mogłyby się znaleźć osoby, które by to po prostu zrobiły charytatywnie. Żeby nie rzucać słów na wiatr dodam, że ja np. mógłbym napisać kod, który poprawia pewne rzeczy (np. na zasadzie wtyczek do przeglądarki), ale na grafice zupełnie się nie znam. Nie bardzo rozumiem, dlaczego ludziom przeszkadza szata graficzna. Zgadzam się z tym, że portal sprawia wrażenie starego i niezaktualizowanego do czasu , kiedy przeczyta się treść i zobaczy na własne oczy, że jest cały czas aktualizowany i tętniący życiem. Poza tym jak dla mnie szata graficzna jest przejrzysta. Ogólnie nie lubię szablonów i odradzam fora w stylu phpBB albo rzeczy typu Joomle, czy Wordpress bo tam trzeba trzymać rękę na pulsie bo co chwila jest jakiś exploit na starsze wersje (np. na stronie pewniej politechniki sobie koła i niektórzy prowadzący postawili niezaktualizowane joomle i teraz z urządzeń mobilnych przekierowuje na stronę porno i to w dodatku płatną  ). Ale jak widać na szczęście racjonalista nie opiera się o żadne gotowe open sourcowe rozwiązanie i przez to raczej nikt nie będzie chciał go zmieniać i używać szablonów do popularnych rozwiązań. Pewnie jakby już ktoś miał to przepisywać to została by baza i programiści by się pokusili o jakiegoś frameworka typu zend albo symfony. Łatwiej panować nad kodem w takim wypadku jak się swoje bundle wrzuca. Ogólnie to co mi przeszkadza w racjonaliście to brak skryptów, które ułatwiłyby czytanie wypowiedzi. Czasami pojawia się wiele odpowiedzi i prościej byłoby móc zwijać nieinteresujące gałęzie i rozwijać interesujące. Podobnie irytuje przeglądanie tego na urządzeniach mobilnych, bo fatalnie się czyta forum i artykuły.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje" |
#35 5 na 5 | liliac (147340 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > Ja mogę pomóc w organizacji struktury forum (obecna też nie jest najlepsza, moim skromnym zdaniem)A co akurat w strukturze forum ci się nie podoba? Tylko poprosiłam o jakieś konkretne przykłady, bo nazwy kodów niewiele mi mówią.
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
#36 8 na 8 | liliac (147340 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > Widok drzewa jest bardzo przejrzysty do pewnego poziomu niezagnieżdżenia wypowiedzi i to właśnie straty tego widoku najbardziej będzie mi żal po przejściu na proponowany przez ciebie silnik.Ooo, dzięki. Teraz mogę się ustosunkować. Będę wszelkimi możliwymi środkami walczyć ze zmianami, które mogą zlikwidować opcję widoku drzewkowego, której to opcji braku szczerze nienawidzę na innych forach.
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
| Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > A wiesz, że mogą być użytkownicy chcący sobie zwiększyć czcionki, co przy sztywnej szerokości paskudnie popsuje wygląd i czytelność tekstu?Sensowny argument, dziękuję. |
#38 2 na 2 | Maziarka (164 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | Odpowiadając zbiorowo:
Nie chciałbym, aby z Racjonalisty robiło się kółko wzajemnej adoracji, które wszystkie nowe osoby zniechęca do zapoznania się z portalem. Jakość treści powinna iść na równi z poziomem ich serwowania. Jak ma się główny tekst Racjonalisty: 'jest serwisem propagatorów racjonalnego myślenia', kiedy sama strona nie propaguje tych idei w sposób należyty. Nowi użytkownicy to nie jakaś tam horda niewyuczonych siepaczy, ale ludzie chętni dostępu do wiedzy, której odbiór im się bardzo utrudnia. Sądzę, że dużo wartościowych osób dla ruchu racjonalistycznego w Polsce straciliśmy dlatego, że główny portal promujący te treści w sposób bardzo dobitny stara się pokazać, że treści w nim zawarte są porównywalne do archaicznego wyglądu.
Zmiana wyglądu nie wymusza zmiany wysokiej jakości treści. Również i kolorystykę można by zachować, aby nie podążała za infantylnymi trendami, ale wyglądała poważnie i intelektualnie. |
#39 4 na 4 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > Przy dłuższych dyskusjach pojawia się niekiedy problem nadmiernego już zwężania się postów więc i dyskomfort w lekturze.Propozycja: - zablokować na sztywno zwężanie ramki wypowiedzi do poziomu, powiedzmy, połowy szerokości strony - kiedy w wątku zostanie już osiągnięte maksymalne wcięcie, skalować wszystkie poziomy wcięć proporcjonalnie do maksymalnego |
| grzmot (741 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > Nie bardzo rozumiem, dlaczego ludziom przeszkadza szata graficzna. Zgadzam się z tym, że portal sprawia wrażenie starego i niezaktualizowanego do czasu , kiedy przeczyta się treść i zobaczy na własne oczy, że jest cały czas aktualizowany i tętniący życiem. Poza tym jak dla mnie szata graficzna jest przejrzysta.Sam sobie odpowiedziałeś. Przeszkadza, bo wygląda archaicznie. A to przeszkadza, bo WIELE osób wchodzących na nową stronę zwraca uwagę na wygląd w pierwszej chwili, nie na treść (i nie jest to wcale świadome lenistwo czy głupota, po prostu tak działa postrzeganie). A kiedy strona nie wygląda zachęcająco, to pewna część użytkowników z niej ucieka - bo w internecie uciec na inną, bardziej zachęcającą stronę można bardzo łatwo i szybko. Chcecie, żeby nowi użytkownicy uciekali? Internet jest pełen ambitnych stron z ciekawą treścią, na które nikt nie zagląda. |
#41 1 na 1 XYZPawel (1001 punktów) (zablokowany) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > > ale jest źle, brzydko i niewygodnie.> Co do "źle" - to nie wiem, w jakim sensie.> Co do "brzydko" - 1. kwestia gustu; 2. jak pisałem w innym miejscu - spokojną i nieco staroświecką stylistykę Racjonalisty docenia się tym bardziej, im więcej czasu się na portalu spędza.> Co do "niewygodnie" - forum Racjonalisty wydaje mi się najbardziej funkcjonalnym forum ze wszystkich, jakie widziałem. Ale może mało widziałem. W każdym razie - nie mam oczywiście nic przeciwko jakimś ewentualnym, czysto technicznym, usprawnieniom.źle - bo jest za dużo różnych czcionek i rameczek - chaos. Jest nieczytelnie- czarna czcionka na brązowym tle + ledwo widoczne zielone oznaczenie cytowania. brzydko - kwestia gustu, ale wystarczy spojrzeć na czołowe portale i porównać... niewygodnie - niewykorzystany ekran (za mało rozdzielczość, brak możliwości ustawiania skórek) > >Zauważyłem, że "starzy" nie chcą zmian, a taką potrzebę widzą głównie "młodzi"...> Spoko, spoko... "młodzi" się Nieuchronnie "zestarzeją"...  Ale młodzi muszą przyjść, a archaiczny wygląd ich nie zachęca (mój przykład). Ilu jest takich co wejdą raz i już nigdy nie wracają ? > >Pytanie, czy to forum ma się rozwijać ?> Ma, ale nie we wszystkich teoretycznie możliwych kierunkach przecież.Ale to forum się nie rozwija funkcjonalnie. > >Bo jak nie, to faktycznie może zostać jak było... każdy lubi swoje stare kapcie...> W internecie - gdzie co dzień na potęgę rozkwitają i giną coraz to nowe i bardziej fikuśne portale, fora, blogi i Bóg wie, co jeszcze - swoisty "konserwatyzm" jest właśnie wartością. Strona, która długie lata trwa i tętni życiem bez wprowadzania jakichś specjalnych rewolucji i bez jakiegoś gorliwego "nadążania", daje tym samym >niepodważalny dowód swej immanentnej wysokiej jakości.Wszystkie czołowe strony, które funkcjonują od dawna co jakiś czas zmieniają layout.
o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com |
| Leon Jan Kot (77 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | >Witajcie, >Siedzę tutaj już 5 lat, głównie czytając artykuły i dyskusje na forum. Niestety przez ten czas >strona nie doczekała się żadnej aktualizacji interfejsu użytkownika. W opinii mojej i moich >znajomych Racjonalista odraża swoim wyglądem i nie zachęca nowych użytkowników do zainteresowania >się portalem.
Co do wyglądu, to obecna forma jest pewnym smaczkiem, który warto by zostawić. (Jest też bardziej funkcjonalny niż zwykły, niewątkowany skrypt forum, zwłaszcza phpBB.) Ot, przyzwyczajenie.
Ale problem jest inny - bezwarunkowo trzeba przepisać ten szablon tak, by nie był oparty o tabelki. |
XYZPawel (1001 punktów) (zablokowany) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > >Ja mogę pomóc w organizacji struktury forum (obecna też nie jest najlepsza, moim skromnym zdaniem)> A co akurat w strukturze forum ci się nie podoba?> Tylko poprosiłam o jakieś konkretne przykłady, bo nazwy kodów niewiele mi mówią.ABC Racjonalisty - do kiedy początkujący jest początkujący ? Dla mnie dział bez sensu. "Religie" i "kościół i antyklerykalizm" - po co taki sztuczny podział ? Można rozdzielić kościół i religię ? Chociaż i tak w zasadzie nie wchodzę już na stronę główną, tylko na "nowe wypowiedzi"  ale i tak przy zakładaniu nowego tematu czasami ciężko wybrać poprawny dział... Czy wybór papieża to jest: religia, świat, czy kościół a może społeczeństwo i kraj ?
o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com |
#44 11 na 11 | liliac (147340 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > Pytanie, czy to forum ma się rozwijać ? Bo jak nie, to faktycznie może zostać jak było... każdy lubi swoje stare kapcie...Najszybciej i najsintensywniej rozwijają się nowotwory. Im bardziej złośliwe, tym intensywniej się rozwijają. By analogia była lepsza, warto podkreślić, że rozwój ich również przebiega z "chaotyzacją" struktury tkanki, czego dopatruję się chociażby w potencjalnej utracie widoku struktury hierarchicznej (drzewkowej) wątków.
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
#45 3 na 3 | Amai (3012 punktów) | Odp: Zmiana wyglądu Racjonalisty | > Przeszkadza, bo wygląda archaicznie. A to przeszkadza, bo WIELE osób wchodzących na nową stronę zwraca uwagę na wygląd w pierwszej chwili, nie na treść (i nie jest to wcale świadome lenistwo czy głupota, po prostu tak działa postrzeganie). A kiedy strona nie wygląda zachęcająco,A przyszło ci do głowy, że WIELE osób ma inny gust niż twój, zachęcające wydaje im się coś zupełnie innego i właśnie ten spokojny "archaiczny" wygląd może im się spodobać? Niektórych naprawdę nie zachwycają neonowe kolorki, migające obrazki i tym podobne "nowoczesności". Co do forum - owszem, możliwość zwijania/rozwijania gałęzi albo poszczególnych wypowiedzi mogłaby sie przydać, ale na pewno nie rezygnacja z widoku drzewka na rzecz tego czegoś, co tu proponowano. Poza tym jeśli ktoś ucieka z Racjonalisty po pierwszym wrażeniu albo forum wydaje mu się zbyt skomplikowane w obsłudze, to chyba naprawdę powinien poszukać sobie czegoś... łatwiejszego. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|