 |
Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-05-2013 12:43 | vifix (2315 punktów) | Dlaczego kobiety zarabiają mniej? 0 na 2 | Bardzo często podawane są statystyki pokazujące, że kobiety zarabiają średnio 30% mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku. W artykułach na ten temat bardzo często można przeczytać mnóstwo ogólnych frazesów, (o stereotypach, o braku pewności siebie, o roli mężczyzny jako żywiciela rodziny itd) które tak naprawdę o niczym nie mówią. Ja chciałbym jednak spojrzeć na problem z perspektywy mikro. Jakimi motywami kierują się pracodawcy, którzy płacą mniej kobietom? Przecież jeżeli kobieta pracuje w danej firmie tak samo dobrze i tyle samo godzin co mężczyzna, to dlaczego pracodawca miałby płacić kobiecie mnie? Przecież to nie ma sensu. No chyba, że pracodawcy obserwują np. mniejszą liczbę godzin, które przepracowują realni kobiety np. z uwagi na opiekę nad dzieckiem i innymi obowiązkami rodzinnymi. Jaka jest więc wg Was logika pracodawców, którzy oferują kobietom inną pensję niż mężczyzną. Czym są motywowani? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..| vifix (2315 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > No przecież - system prowizyjny, mlm-y, telemarketing, sprzedaż kredytów...> Tu efektywność jest mierzona co miesiąc i przeliczana na wypłatę.Ja wiem, że takich profesjach występuje system prowizyjny. Chodziło mi o to, że nie wiem jaka profesja nie podlega pomiarom. Dla przykładu programista co prawda tylko programuje, ale jeden może napisać program szybciej a drugi wolniej. |
| Grey (2102 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > Chodziło mi o to, że nie wiem jaka profesja nie podlega pomiarom. Dla przykładu programista co prawda tylko programuje, ale jeden może napisać program szybciej a drugi wolniej.Ale po co chcesz to mierzyć, skoro łatwiej porównać efektywność kobiet i mężczyzn na podstawie systemu prowizyjnego? |
#33 -1 na 1 Armindo (3273 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? |
> Podaj źródła albo się nie odzywaj, bo to co napisałeś nie jest merytoryczne.Skoro mam wybór, to nie będę się odzywał. Szkoda języka strzępić.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais |
| vifix (2315 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > Ale po co chcesz to mierzyć, skoro łatwiej porównać efektywność kobiet i mężczyzn na podstawie systemu prowizyjnego?A co jeśli w zawodach bez systemu prowizyjnego byłyby inne wyniki? |
#35 1 na 1 | Grey (2102 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > >Ale po co chcesz to mierzyć, skoro łatwiej porównać efektywność kobiet i mężczyzn na podstawie systemu prowizyjnego?> A co jeśli w zawodach bez systemu prowizyjnego byłyby inne wyniki?To świadczyłoby o tym, że któraś grupa może pracować dobrze, ale im się nie chce, jak nie widzą natychmiastowych korzyści. To też można sprawdzić w jakichś badaniach psychologicznych. |
#36 1 na 1 | GrzeTor (1279 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | >Bardzo często podawane są statystyki pokazujące, że kobiety zarabiają średnio 30% mniej niż >mężczyźni na tym samym stanowisku.
Ale co to stwierdzenie ma znaczyć? Dla każdej firmy dla każdego stanowiska średnia zarobków kobiet jest o 30% mniejsza od średniej zarobków mężczyzn? Czy też ma to raczej być średnia ogólnokrajowa? W drugim przpadku mogłoby być po prostu tak, że mężczyźni po prostu pracują w innych firmach niż kobiety.
Czy twoje dane są znormalizowane na godziny pracy (tzn. zarobki za godzinę, a nie za stanowisko)? Jaka jest definicja stanowiska, dla której były wykonywane pomiary - czy nie jest to czasem coś ogólnego, abstrakcyjnego, pod czym może się kryć wszystko np. "urzędnik"?
Czy w ramach badań były sprawdzane inne czynniki, kandydujące do roli wpływających na wysokość zarobków na tym samym stanowisku, np. śmiałość, zuchwałość, tendencja do kombinowania, umiejętność wiarygodnego kłamania, zdolność ukrywania emocji itp.? Może być tak, że to inne czynniki niż badany (płeć) są właściwymi przyczynami różnic w zarobkach, a kobiety i mężczyźni różnią się średnimi wartościami tych cech. |
#37 1 na 1 Syn Lecha (752 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | >Bardzo często podawane są statystyki pokazujące, że kobiety zarabiają średnio 30% mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku.
Jeśli znasz takie wiarygodne statystyki, to chętnie się z nimi zapoznam, bo w realu ja takich danych nie znalazłem.
|
| vifix (2315 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > Czy twoje dane są znormalizowane na godziny pracy (tzn. zarobki za godzinę, a nie za stanowisko)?Mam wrażenie, że z mojego posta inicjującego temat zrozumiałeś, że ja zrobiłem jakieś badania na ten temat i omawiam je na forum. Też chciałbym poznać odpowiedzi na pytania, które zadałeś. Jest dużo informacji na ten temat, wystarczy do google wpisać "dlaczego kobiety zarabiają mniej" i znajdziesz mnóstwo wyników, na których opierają się feministki mówiące właśnie o owych 30 procentach. |
| vifix (2315 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > Jeśli znasz takie wiarygodne statystyki, to chętnie się z nimi zapoznam, bo w realu ja takich danych nie znalazłem.Wpisz w google "dlaczego kobiety zarabiają mniej". Znajdziesz mnóstwo wyników, z których możesz wybrać te, które wydają Ci się wiarygodne. |
#40 1 na 1 Armindo (3273 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? |
Czy to oznacza, że nie ma kobiet, które zarabiają więcej od mężczyzn?
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais |
Armindo (3273 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? |
W większości przypadków nie są to żadne "dane", ale zmanipulowane interpretacje, zgodne z linią danej partii czy określonym dyskursem ideologicznym. Zjawisko jest złożone. Osobiście znam mnóstwo przypadków, gdy mężczyzna zarabia mniej niż kobieta. Wynika to z wielu czynników.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais |
| vifix (2315 punktów) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > Czy to oznacza, że nie ma kobiet, które zarabiają więcej od mężczyzn?Tak, dokładnie  |
#43 1 na 1 Syn Lecha (752 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? | > Znajdziesz mnóstwo wyników, z których możesz wybrać te, które wydają Ci się wiarygodne.To nie ładnie tak z góry traktować innych dyskutantów jeśli samemu popełnia się błąd metodologiczny. Rzecz nie w tym co mnie się wydaje, tylko jaka jest rzeczywistość. Jeśli ktoś twierdzi, że kobiety mniej zarabiają od mężczyzn, z powodu dyskryminacji płciowej to powinien to udowodnić. Dowód powinien wykazywać,że kobiety o tych samych kwalifikacjach (to nie tylko poziom wykształcenia, ale też doświadczenie oraz inne cechy i umiejętności potrzebne w danych zawodach) i na TYCH SAMYCH stanowiskach otrzymują niższe wynagrodzenie. Czyli wyniki powinny być oczyszczone ze wszystkich elementów nie związanych z płcią. W przeciwnym przypadku jest to wnioskowanie w stylu: "po utracie piątej nogi mucha straciła słuch". A co znajdujemy w sieci np. opracowanie GUS, w którym jest taka opinia: "W przekroju według grup zawodowych największą różnicę w poziomie przeciętnego wynagrodzenia ogółem brutto za październik 2010 r. kobiet i mężczyzn zanotowano w grupie "Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy". Relacja przeciętnego wynagrodzenia kobiet do przeciętnego wynagrodzenia mężczyzn wyniosła w tej grupie 67,1%. Najmniejsze zróżnicowanie wynagrodzeń miało miejsce w grupie zawodowej "Pracownicy biurowi", gdzie przeciętne wynagrodzenie kobiet wynosiło 97,9% przeciętnego wynagrodzenia mężczyzn." Na pewno nie wynika z niej, że kobiety zarabiają mniej tylko z tego powodu, że są kobietami. |
Armindo (3273 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? |
> Tak, dokładnie  Bądźmy poważni.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais |
#45 1 na 1 Armindo (3273 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego kobiety zarabiają mniej? |
"Ta sama grupa zawodowa" to dość grube przybliżenie "tego samego stanowiska", jak sądzę. Poza tym warto by się przyjrzeć, jak silnie są zróżnicowane zarobki wśród osób tej samej płci. Mogłoby się okazać, że jedne kobiety są dyskryminowane względem innych kobiet. To dopiero byłaby feministyczna zagwozdka: kobieta uciska kobietę.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|