Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dziwne powody do dumy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
30-09-2013 23:41Selanos (12869 punktów)Dziwne powody do dumy
Ocena 15 na 15
Kiedy kilka lat temu, usłyszałem od pewnej osoby której zbyt długo nie znałem dumnie wypowiedziane zdanie "ja nie przeczytałem żadnej książki", byłem lekko zdziwiony, ale nie zainteresowałem się tematem, ot ludzie mają różne pomysły. Nieco później, usłyszałem tak samo dumnie wypowiedziane zdanie "jedyną lekturą jaką przeczytałem, był Janko Muzykant". Krótszej lektury chyba nie ma. Na to też nie zwróciłem uwagi, nie wszyscy muszą lubić szkolne lektury, chociaż fakt, że pi razy drzwi 90% uczniów czyta streszczenia albo ogląda ekranizacje, jest nieco niepokojący.

Jednak nie mogłem nie zwrócić uwagi na to, że coraz częściej słyszę jak ktoś się chwali tym, że nie czyta. Z faktem, że 60% Polaków nie czyta książek, można się pogodzić, ale bycie dumnym z tego, że się nie czyta..? Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi?

Długo byłem święcie przekonany, że jeśli chodzi o książki, to każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli nie miałoby to być zbyt ambitne, a najlepszym przykładem zdają się być serie książek skierowanych dla młodzieży "Harry Potter" i "Zmierzch". Przecież o jednym i drugim mówiło się, że to fenomen, a sprzedano pewnie kilkaset milionów (jeśli nie więcej) egzemplarzy. No i autorki mają po sześć, jeśli nie siedem zer na koncie. Skąd więc takie nastawienie do czytania?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Barbiel
>>Raczej nikt Ci tego tutaj nie zareklamuje, by pominąć nutkę zwątpienia będziesz musiał sam sprawdzić,
> Nie sprawdziła się Twoja przepowiednia, Rafal7 rozwiał moją nutkę wątpliwości (..)

Rozumiem, że kuszenie przebiegło pomyślnie. I jak tam lektura?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#137
06-11-2013 11:54
 Ocena 1 na 1
Barbiel (1106 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>I jak tam lektura?
Na etapie zastanawiania się, czy przypadkiem nie ma tej książki w bibliotece.
>
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Kiedy wtedy właśnie najlepiej się rozmawia.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Barbiel
> Kiedy wtedy właśnie najlepiej się rozmawia.

Pytanie, czy coś ma wynikać z tej rozmowy, oprócz samej "fajnej" rozmowy

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Barbiel (1106 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Pytanie, czy coś ma wynikać z tej rozmowy, oprócz samej
"fajnej" rozmowy
A co byś chciał żeby wynikło?
Zwykle ludzie piją żeby dobrze się bawić w towarzystwie.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Barbiel
> Zwykle ludzie piją żeby dobrze się bawić w towarzystwie.

A czy rozmawiając tu, tzn. na Racjonaliście popijasz?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi rafal7
> Posacki

Z ciekawostek: ks. Aleksander Posacki dostał niedawno zakaz wypowiadania się w mediach
wiadomosci(*)zakazem-wypowiadania-sie/xmpxz
pozdrowienia

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#142
14-11-2013 08:02
 Ocena 3 na 3
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Barbiel
>>Pytanie, czy coś ma wynikać z tej rozmowy, oprócz samej
>"fajnej" rozmowy
> A co byś chciał żeby wynikło?
>Zwykle ludzie piją żeby dobrze się bawić w towarzystwie.

Ernest Hemingway
In­te­ligen­tni ludzie są często zmuszeni do pi­cia, by bez­kon­flik­to­wo spędzać czas z idiota­mi.


Barbiel (1106 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>A czy rozmawiając tu, tzn. na Racjonaliście popijasz?
To jakaś insynuacja?
Bo nie widzę podstaw do wywnioskowania tego z mojej wypowiedzi.
To że ludzie piją, żeby się dobrze bawić nie znaczy, że piją za
każdym razem, kiedy chcą się bawić. Ale jeśli już piją, to zwykle po
to, żeby się bawić. To nie są pokrywające się zbiory.

Barbiel (1106 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi daddy
>In­te­ligen­tni ludzie są często zmuszeni do pi­cia, by bez­kon­flik­to­wo spędzać czas z idiota­mi.
Chyba coś w tym jest. Jak popiję jestem łagodniejszy.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Barbiel
>>A czy rozmawiając tu, tzn. na Racjonaliście popijasz?
>To jakaś insynuacja?

Insynuacja nie, ale trochę prowokacja

> Bo nie widzę podstaw do wywnioskowania tego z mojej wypowiedzi.

Jacek Głodzik:
Cytat:
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać


pan Barbiel:
Cytat:
Kiedy wtedy właśnie najlepiej się rozmawia


Źle Ci się tu u nas rozmawia?

> To że ludzie piją, żeby się dobrze bawić nie
> znaczy, że piją za każdym razem, kiedy chcą się
> bawić. Ale jeśli już piją, to zwykle po
> to, żeby się bawić. To nie są pokrywające się zbiory.

Zgadzam się. Podobnie jak zbiór "najlepszych rozmów" niekoniecznie musi się pokrywać czy zawierać w zbiorze "rozmów toczonych po wódce".
A piszę tak dlatego, że osobiście mnie się po wódce rozmawia gorzej, taki jakiś dziwoląg ze mnie
pozdrowienia

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#146
16-11-2013 11:39
 Ocena 1 na 1
halszka31 (30 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
Czytanie to talent, to pewien typ wrażliwości gotowej przyjąć propozycje autora do przemyślenia, zaakceptowania lub odrzucenia.To ciągłe uczenie się przeszłości, teraźniejszości i gotowość do przyjęcia przyszłości.To ciągła gra na wyobrażni - wielkość niewymierna , ale stała.
Czytam więc jestem, Myślę więc jestem.Tworzę nową jakość - więc jestem.
Ten talent daje mi możliwość rozumienia świata, a rozumienie świata to harmonia wewnętrzna, zdrowie psychiczne, tolerancja i empatia.
Ta wiedza pozwala podejmować właściwe decyzje, samodzielnie myśleć,nie ulegać manipulacji i polegać na własnych sądach - co ma znaczenie bardzo praktyczne.
Ludzie nieczytający sami pozbawiają się tych wszystkich w/w dóbr na własne życzenie - bo nie posiadają wyobraźni ile tracą...
W latach osiemdziesiątych przeczytałam "Szok przyszłości" Tofflera. Wtedy obiecałam sobie, że ten szok mnie nie pochłonie, że będę na to przygotowana. Dotrzymałam słowa. Jestem przygotowana i na "Zmianę władzy" o której pisze Toffler w jednej z ostatnich swoich prac. "Galaktyka Internetu" Castellsa, czy "Netokracja" Barda. TO WSZYSTKO DZIEJE SIĘ NA NASZYCH OCZACH, ale czy rozumiemy te procesy?

Paweł Rek (rexus) (2343 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
Są ludzie, którym czytanie włącza śpiączkę. Ja osobiście, mogę czytać tylko super wyjątkowe arcydzieła. Gdy biorę się za czytanie zwykłej dobrej książki, zasypiam po dwóch kartkach. Kiedyś, kiedy była moda na czytanie w tramwajach- często, gęsto budził mnie motorniczy na pętli.

Barbiel (1106 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Jacek Głodzik
To Ci się nie udało mnie sprowokować do odpowiedzi.
>Źle Ci się tu u nas rozmawia?
Czyżby znowu prowokacja?
Dziękuję, dobrze mi się rozmawia.
>pan Barbiel:
Co Ty z tym panem?
To jakaś epidemia na tym forum?
>A piszę tak dlatego, że osobiście mnie się po wódce rozmawia
>gorzej, taki jakiś dziwoląg ze mnie
Ciekawe. Miałem napisać, że to nietypowe, ale przypomniałem sobie, że
często widzę na imprezach osoby, które bardzo mało mówią. Niektórzy
tylko, jak ktoś ich o coś zapyta. Ale oni dobrze się bawią, tylko
jakoś tak biernie. A Ty?

#149
19-11-2013 13:11
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Barbiel
> To Ci się nie udało mnie sprowokować do odpowiedzi.

Ale przecież odpowiadasz

>> pan Barbiel:
> Co Ty z tym panem?

W różnych przypadkach warto przejść na per "pan" np. gdy chwilowo pisze się szerzej tzn. też do tych, którzy to czytają oprócz Ciebie i mnie.

> Ciekawe. Miałem napisać, że to nietypowe, ale przypomniałem sobie, że
> często widzę na imprezach osoby, które bardzo mało mówią. Niektórzy
> tylko, jak ktoś ich o coś zapyta. Ale oni dobrze się bawią, tylko
> jakoś tak biernie. A Ty?

Nie sądzę że dobrze, ale może. Raczej należałoby ich spytać i podrążyć głębiej, bo pewnie przez grzeczność odpowiedzą że jest cool, gitarka, zajeb.. itd.
Oto jak jest ze mną: mnie to nie rozwesela. Za to normalnie sprawia problemy z koncentracją, złapaniem wątku rozmowy, samopoczuciem fizycznym. Niestety u mnie notuję "zero magii" jaką przypisuje się wódce
I jeszcze jeden mit: wódka nie rozgrzewa, chyba że zaraz na poczatku tzn. pierwszy-drugi kieliszek.

Należę do grupy, która może bawić się dobrze bez wódki, tudzież bez ośmiu piw pitych w ekspresowym tempie.
No takie buty, nic nie poradzisz

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#150
22-11-2013 13:37
 Ocena 1 na 1
Barbiel (1106 punktów)Odp: Dziwne powody do dumy
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Nie sądzę że dobrze, ale może. Raczej należałoby ich spytać i
>podrążyć głębiej, bo pewnie przez grzeczność odpowiedzą że
>jest cool, gitarka, zajeb.. itd.
Wyglądali na wyluzowanych i zapewniali, że dobrze się bawią. I sam
fakt, że chętnie pojawiają się na imprezach o czymś świadczy.
Oczywiście to jeszcze nie dowód, ale nie sądzę, żeby wszyscy udawali.
Może niektórzy nie potrzebują rozmawiać, żeby dobrze się bawić.

>Oto jak jest ze mną: mnie to nie rozwesela.
Mam pewne podejrzenie, że reakcja na alkohol jest w jakimś stopniu
wyuczona. Ja mam dobry nastrój jeszcze zanim zacznę pić. A potem jest
coraz lepiej.

>Za to normalnie sprawia problemy z koncentracją, złapaniem wątku
>rozmowy, samopoczuciem fizycznym. Niestety u >mnie notuję "zero
>magii" jaką przypisuje się wódce
U mnie jest na odwrót.

>wódka nie rozgrzewa, chyba że zaraz na poczatku tzn. pierwszy-drugi
>kieliszek.
Rozgrzewa, rozgrzewa. Ja np. nie przetrwałbym sylwestra na rynku, gdyby
nie wódka.

>Należę do grupy, która może bawić się dobrze bez wódki, tudzież
>bez ośmiu piw pitych w ekspresowym tempie.
Picie dużo w ekspresowym tempie to zabawa sama w sobie. Coś w rodzaju
sportu ekstremalnego. Mnie też to nie bawi.

>> To Ci się nie udało mnie sprowokować do odpowiedzi.
>Ale przecież odpowiadasz
Nie odpowiedziałem na pytanie, które, jak przyznałeś, było
prowokacją.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365