Racjonalista - Strona głównaDo treści
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
02-10-2013 23:06kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki
Ocena 9 na 11
Cytat:
Amazon ma zamiar otworzyć w Polsce trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno w Poznaniu. Na stałe będzie tam pracować 6 tysięcy osób. Dodatkowe 9 tysięcy ma być zatrudniane w sezonie - kiedy sprzedaż jest największa.

Wszyscy się cieszą, że internetowy gigant, największy e-sklep na świecie, zatrudni u nas tyle osób. Ja też się cieszę, bo sześć tysięcy miejsc pracy, w porywach do piętnastu, nie zdarza się co dzień. Martwi mnie tylko jedna rzecz w całej tej sprawie: powód, dla którego Amazon przenosi centra do Polski.

Jak opisuje "Puls Biznesu", szefowie Amazona szukali po prostu... tańszego miejsca. Taniej tyczy się głównie pracowników, bo po pierwsze płaci im się w złotówkach, a po drugie - płaci im się po prostu mniej niż w Niemczech. Zdaje się to potwierdzać fakt, że w jednym z niemieckich centrów dwa tygodnie temu wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się wyższych płac. A w zasadzie - zrównania ich z takimi, jakie są w niemieckim sektorze dystrybucji.

Oczywiście, ja również się cieszę, że będzie tak dużo miejsc pracy, nawet jeśli tylko przy pakowaniu wysyłek. Ale czy powinniśmy się cieszyć z tego, że zostaliśmy wybrani, bo nasi pracownicy są tani? Czy naprawdę polska gospodarka ma być konkurencyjna wobec innych europejskich krajów tylko pod względem niskich zarobków?

Według niektórych polityków - owszem. Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, twierdzi, że w najbliższych latach to właśnie niskie płace zapewnią nam konkurencyjność i powinniśmy utrzymywać sytuację, w której wydajność pracy Polaków rośnie, a ich pensje stoją w miejscu albo rosną zdecydowanie wolniej, niż wydajność.

Słowa Bieleckiego, chociaż nie rozniosły się po mediach, są skandaliczne. Sytuacja, w której jeden z najważniejszych polityków w kraju - mający duży wpływ na kierunek strategii polskiej gospodarki - niemal zachęca pracodawców do płacenia mało (bo przecież będzie więcej inwestycji zagranicznych) pozostawia wiele do życzenia.

Jego wypowiedź jest tym bardziej szkodliwa, że we wszystkich badaniach i statystykach wychodzi jasno: wydajność pracy rośnie w Polsce szybko, a wielkość płac prawie w ogóle.

Oczywiście, politykom łatwiej jest stawiać w kwestii konkurencyjności na wykorzystywanie pracowników. Bo żeby na przykład Polska była bardziej innowacyjna, a to właśnie innowacyjność wskazuje się jako jedną z najważniejszych cech gospodarek w nadchodzącym czasie, trzeba by pomyśleć o tym jak porządnie zreformować edukację, dofinansować naukę na poziomie akademickim, doprowadzić do współpracy między środowiskami naukowymi i biznesem.

A to wymaga myślenia, ciężkiej pracy i zaangażowania większego, niż wizerunkowe politykowanie od wyborów do wyborów. Podobnie z warunkami prowadzenia biznesu: moglibyśmy kusić przyjaznym prawem, łatwością prowadzenia przedsiębiorstwa, czy przejrzystym i prostym systemem podatków. Ale wtedy trzeba by głęboko reformować, tworzyć sensowne prawo, a to, które jest, sprzyja politykowaniu - i koło się zamyka. (źródło)
Warto dodać, że niemieccy pracownicy Amazona nie tylko żądali wyższych płac, ale również skarżyli się, że są wykorzystywani przez pracodawcę, który stawiał im normy niemożliwe do spełnienia.

Od 1-10-2013 każdy, kto chce studiować drugi kierunek musi za to płacić. Kwoty zaczynają się od ponad 1 tys. do kilkudziesięciu tys. za semestr. Tak polskie władze państwowe rozumieją tworzenie kadr w "konkurencyjnej" gospodarce, a właściwie tak polskie władze gwarantują, że młodzi Polacy będą mogli liczyć albo na zatrudnienie w sortowaniach przeróżnych Amazonów, albo będą zmuszeni do emigracji.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..
#1
03-10-2013 00:30
 0 na 10
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
Nie rozumiem, jeśli komuś taka praca nie odpowiada to niech sobię poszuka lepszej. Sa w Polsce ludzie dla których praca w sortowni amazona to marzenie. Chcesz wybrzydzać w ich imieniu? Wolisz by te 6 tys jednak pozostało na bezrobociu? Przez takie myślenie mamy bezrobocie. Strajki, płace minimalne etc, przecież nie ma niewolnictwa, wystarczy złożyć wypowiedzenie i znaleźć sobie lepszą pracę. Rynek pracy jest opart na popycie i podaży. Amazon chce zwiększyć popyt na pracę o 6tyś etatów co przy stałej podaży pracowników jest presją na zwiększenie ceny pracy w całej okolicy.. Przeszkadza to ci?

Pytam kiedyś studenta co studiuje, a on mi na to że administrację i turystykę, dwa kierunki. Pytam więc w co zamierza uderzyć po studiach, a on że ma już pracę załatwioną na zmywaku w Holandii... Znam wiecznych studentów którzy studiują wciąż nowe kierunki tylko po to by bogaci rodzice dalej łożyli na ich studenckie życie. Naprawdę chcesz na to marnować podatki? 10% najzdolniejszych i tak może studiować dwa kierunki za darmo, a średniacy nie są w stanie dobrze się przyłożyć do nauki na dwóch kierunkach. Po co państwo ma płacić za ich widzimisia osiągane ściąganiem i kupowaniem prac w internecie...

Mod:
Ortografia.


#2
03-10-2013 04:24
 Ocena 3 na 3
Rafał Poniecki (7132 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
>>Amazon ma zamiar otworzyć w Polsce trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno w Poznaniu.<<
To prawie jak by zlewaki przyjechały do Polski. Może w końcu zaczną przysyłać do Polski brudne talerze do mycia?

#3
03-10-2013 09:38
 Ocena 2 na 2
Matix (5786 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W innym źródle czytałem, że Niemcy się ich pozbyli nie tyle z powodu płac co z powodu chamstwa i chamskich praktyk wobec pracowników, jakieś agencje ochroniarskie czy coś w tym stylu więc w końcu jak to było naprawdę?

#4
03-10-2013 10:12
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Rafał Poniecki
>To prawie jak by zlewaki przyjechały do Polski. Może w końcu zaczną przysyłać do Polski brudne talerze do mycia?
Ciekawe czy Polska już przestała importu śmieci i odpadów radioaktywnych z Niemiec.

#5
03-10-2013 10:38
 Ocena 7 na 7
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Sobieski20
Przez takie myślenie jak twoje, mamy w Polsce 13% bezrobocie oficjalnie i miliony Polaków za granicą, a także umowy śmieciowe czyli płace gwarantujące poziom życia na granicy tegoż życia i śmierci. Nigdzie na świecie nie ma wolnego rynku, a Polska jest traktowana przez zagraniczny kapitał jak Nigeria.
Jedno miejsce pracy oferowane przez Amazon powoduje likwidację czterech innych miejsc pracy, więc cieszmy się, że nie mamy jeszcze polskiego oddziału tej firmy.


#6
03-10-2013 14:43
 Ocena 1 na 1
Satyr (4285 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi kulka_na_mole

>Jedno miejsce pracy oferowane przez Amazon powoduje likwidację czterech innych
W jaki sposób?

#7
03-10-2013 15:19
 Ocena 3 na 5
finerbijk (17282 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
Wywal wszystkie firmy z kapitałem zagranicznym, które kiepsko płacą, różne Biedronki, Reale i inne, a będzie socjalistyczny raj i wszystkim się będzie żyło lepiej i dostatniej. Tylko trzeba będzie wielbłądy sprowadzić, bo zostanie pustynia.
Wina Tuska, że nie uchwalą minimalnej pensji na poziomie 10 tys. Przecież papier i druk nie są aż tak drogie.

#8
03-10-2013 15:22
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Satyr
>>Jedno miejsce pracy oferowane przez Amazon powoduje likwidację czterech innych
>W jaki sposób?
A no w taki sposób, że nie jeden rodzimy sklep internetowy padnie, gdy pod bokiem wyrośnie mu taki kolos jak Amazon - wirtualny supermarket ala Ikea. Częściej kupujemy w naszych sklepach ze względu na walutę i nie tylko, no ale jak już Amazon będzie miał tu filię...

#9
03-10-2013 15:51
 Ocena 11 na 11
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Matix
>W innym źródle czytałem, że Niemcy się ich pozbyli nie tyle z powodu płac co z powodu chamstwa i chamskich praktyk wobec pracowników, jakieś agencje ochroniarskie czy coś w tym stylu więc w końcu jak to było naprawdę?<
To jest długie story, ale dzisiaj jest święto więc mogę je wam opisać.
Na wstępie kilka uwag.
1.Amazon jest największym monopolistą na rynku. Pozycję tę umacnia przez kindle który nie przyjmuje innych formatów. Kto kupi kindla musi kupować e-book u Amazon.
2.Niemieckie prawo,(austriackie również) narzuca stałą cenę książek wydawanych przez niemieckie wydawnictwa. Na rynku książek angielskojęzycznych Amazon jest dużo tańszy od innych online-handlarzy.
3.Amazon ma bardzo dobry service.
Do minusów należy zaliczyć konieczność zapłaty kartą kredytową lub poprzez PayPal. W przypadku przypadkowej zbieżności naszych danych z jegomościem będącym na liście amerykańskich służb, konto zostaje zablokowane i swoich pieniędzy należy dochodzić gdzieś tam jednym z południowych stanów. Dlatego nie jestem klientem Amazon.
Do story.
Amazon jak większość gigantów nie płaci podatków w Niemczech, wykorzystując kruczki prawne. Większość pracowników to zatrudnieni w firmach wynajmujących pracowników.
Wiosną tego roku 1 program publiczny ARD nadał program o warunkach zamieszkania i zatrudnienia w Amazon.
www.ardmed(*)bei-amazon?documentId=13402260
Lawinę poruszył mail jednego z kierowców autobusu dowożących ludzi do pracy, głównie Polaków, Rumunów, Hiszpanów, do TV:
Cytat:
Ci ludzie są poupychani po siedmiu w małej szopie i jak świnie karmieni w piwnicy restauracji.

Firma ochroniarska rekrutowała się z neonazistów.
Po programie potoczyła się lawina.
Federalna minister pracy zagroziła cofnięciem licencji firmie wynajmującej pracowników.
Agencja Pracy-Urząd pracy dopatrzył się naruszenia przepisów przez firmę pośredniczącą w wynajmie pracowników.
Rozpętała się burza na fb i Twitterze.
Bundestag miał specjalną naradę na temat skandalu w Amazon.
Służby celne (odpowiedzialne za ściganie wszystkiego co związane jest z podatkiem) prowadzą dochodzenie.
Światowe echa sięgały aż do Chin.
www.nytime(*)on-at-german-centers.html?_r=0
www.indepe(*)498754.html?printService=print
www.globaltimes.cn/content/762083.shtml
Po skandalu wielu klientów zlikwidowało swoje konto u Amazon.
Teraz Amazon idzie oferować pracę Polakom.
Tyle w skrócie. Kto ma czas rozszerzyć informację i zna niemiecki, może przetłumaczyć poszczególne akapity reportażu ARD, co jeszcze bardziej unaoczni jak Amazon uprawiał nowoczesne niewolnictwo.


Nauka objaśnia wszystko. Teologia objaśnia resztę.

#10
03-10-2013 16:20
 Ocena 3 na 3
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi finerbijk
>Wywal wszystkie firmy z kapitałem zagranicznym, które kiepsko płacą, różne Biedronki, Reale i inne, a będzie socjalistyczny raj i wszystkim się będzie żyło lepiej i dostatniej.
Czyli coś tam słyszałeś o krajach skandynawskich.

>Tylko trzeba będzie wielbłądy sprowadzić, bo zostanie pustynia.
Bo dziś wszyscy opalamy się pod palami w oazach. Proponuję, oprócz głębszego zapoznania się z rozwiązaniami skandynawskimi, także zainteresować się dlaczego FIAT przeniósł produkcję aut z Polski do Włoch albo dlaczego w pewnym państwie - "tygrysie azjatyckim" - większość firm należy do państwa oraz 100% budownictwa mieszkaniowego realizuje państwo. Podpowiem - nie chodzi o państwo, w którym mieszkańcy klepią biedę, wręcz przeciwnie.

>Wina Tuska, że nie uchwalą minimalnej pensji na poziomie 10 tys. Przecież papier i druk nie są aż tak drogie.
Dlaczego średnie zarobki w Polsce są 5-10 razy mniejsze niż w krajach tzw. "starej Europy" skoro w Polsce wydajność pracowników nie jest mniejsza? Dlaczego pracownik w Polsce zatrudniony na takiej samej taśmie/w takim samym sklepie/w takim samym "open space" jak na Zachodzie zarabia wielokrotnie mniej?

#11
03-10-2013 16:46
 Ocena 5 na 5
finerbijk (17282 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi kulka_na_mole
>Czyli coś tam słyszałeś o krajach skandynawskich.
Zawsze ta Skandynawia... Skandynawia sobie zapracowała na dobrobyt. Kiedyś tam też była bieda i to okrutna, dlatego teraz są uczuleni na socjal, ale mimo to wolność gospodarczą mają większą niż w Polsce którą, jak niektórzy dowcipkują: rządzą neoliberałowie.

>dlaczego w pewnym państwie - "tygrysie azjatyckim" - większość firm należy do państwa oraz 100% budownictwa mieszkaniowego realizuje państwo
Zupełnie jak u nas przez całą połowę ubiegłego wieku. Dlaczego, kiedy to było takie dobre, już tego nie ma?

>Dlaczego pracownik w Polsce zatrudniony na takiej samej taśmie/w takim samym sklepie/w takim samym "open space" jak na Zachodzie zarabia wielokrotnie mniej?
Dlatego ma pracę, bo zarabia mniej. Gdyby miał zarabiać tyle samo, to pies z kulawą nogą by tu chciał inwestować. Poza tym nie ma przymusu pracy i granice są otwarte. Że wyprzedano kraj za bezcen, przy czym co niektórzy tutaj się nachapali, to inna sprawa.
Lepszy rydz, niż zasiłek. Jeśli taka firma jak Amazon chce tu coś robić, to nie ma co wybrzydzać.

#12
03-10-2013 17:25
 Ocena 3 na 3
Matix (5786 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Nietsche
A czy tak ciężko było po prostu być uczciwym i przyzwoitym w stosunku do swoich pracowników? Widocznie wielcy prezesowie wychowani w duchu kapitalistycznym nie posiadają cech pozwalających na okazanie zwykłej empatii. Pieprzę taki system co wymusza na ludziach nieuczciwość, chamstwo, cwaniactwo, chciwość, kombinatorstwo i zwierzęce odruchy.

#13
03-10-2013 17:29
 Ocena 1 na 1
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Nietsche
Ten link do ARD Mediathek może nie działać (Europa bez granic?).
Reportaż można zobaczyć na www.youtube.com/watch?v=xdrkY_NpgrY


Nauka objaśnia wszystko. Teologia objaśnia resztę.

#14
03-10-2013 17:58
 Ocena 8 na 8
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi kulka_na_mole
>Jedno miejsce pracy oferowane przez Amazon powoduje likwidację czterech innych miejsc pracy, więc cieszmy się, że nie mamy jeszcze polskiego oddziału tej firmy.[/color]

Jedno miejsce pracy oferowane przez PKP powoduje likwidację dwudziestu innych miejsc pracy woźnic i kowali.

Jedno miejsce pracy oferowane przez duże gospodarstwo rolne powoduje likwidację pięćdziesięciu miejsc pracy rolników żyjących z jednego hektara.

Każdy email powoduje stopniową likwidację pracy listonosza.

Właśnie sobie coś zamówiłem z Amazon UK. Darmowa dostawa do Polski. Bezcenna świadomość, że właśnie likwiduję miejsca pracy wielu osób. Super!

#15
03-10-2013 18:43
 Ocena 4 na 4
Borys Swoboda (1408 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Jan Werbiński
To nic! Proszę pomyśleć, ile potencjalnych miejsc pracy w sektorze budowlanym dla operatorów łyżek stołowych likwiduje jedno miejsce pracy dla operatora koparki!

"Jest rzeczą fascynującą obserwować teoretyków boskiego prawa trudzących się dowodzeniem nadludzkości plemion mających w swym posiadaniu ludzki rząd."- Gustave de Molinari

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365