Racjonalista - Strona głównaDo treści
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
02-10-2013 23:06kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki
Ocena 9 na 11
Cytat:
Amazon ma zamiar otworzyć w Polsce trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno w Poznaniu. Na stałe będzie tam pracować 6 tysięcy osób. Dodatkowe 9 tysięcy ma być zatrudniane w sezonie - kiedy sprzedaż jest największa.

Wszyscy się cieszą, że internetowy gigant, największy e-sklep na świecie, zatrudni u nas tyle osób. Ja też się cieszę, bo sześć tysięcy miejsc pracy, w porywach do piętnastu, nie zdarza się co dzień. Martwi mnie tylko jedna rzecz w całej tej sprawie: powód, dla którego Amazon przenosi centra do Polski.

Jak opisuje "Puls Biznesu", szefowie Amazona szukali po prostu... tańszego miejsca. Taniej tyczy się głównie pracowników, bo po pierwsze płaci im się w złotówkach, a po drugie - płaci im się po prostu mniej niż w Niemczech. Zdaje się to potwierdzać fakt, że w jednym z niemieckich centrów dwa tygodnie temu wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się wyższych płac. A w zasadzie - zrównania ich z takimi, jakie są w niemieckim sektorze dystrybucji.

Oczywiście, ja również się cieszę, że będzie tak dużo miejsc pracy, nawet jeśli tylko przy pakowaniu wysyłek. Ale czy powinniśmy się cieszyć z tego, że zostaliśmy wybrani, bo nasi pracownicy są tani? Czy naprawdę polska gospodarka ma być konkurencyjna wobec innych europejskich krajów tylko pod względem niskich zarobków?

Według niektórych polityków - owszem. Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, twierdzi, że w najbliższych latach to właśnie niskie płace zapewnią nam konkurencyjność i powinniśmy utrzymywać sytuację, w której wydajność pracy Polaków rośnie, a ich pensje stoją w miejscu albo rosną zdecydowanie wolniej, niż wydajność.

Słowa Bieleckiego, chociaż nie rozniosły się po mediach, są skandaliczne. Sytuacja, w której jeden z najważniejszych polityków w kraju - mający duży wpływ na kierunek strategii polskiej gospodarki - niemal zachęca pracodawców do płacenia mało (bo przecież będzie więcej inwestycji zagranicznych) pozostawia wiele do życzenia.

Jego wypowiedź jest tym bardziej szkodliwa, że we wszystkich badaniach i statystykach wychodzi jasno: wydajność pracy rośnie w Polsce szybko, a wielkość płac prawie w ogóle.

Oczywiście, politykom łatwiej jest stawiać w kwestii konkurencyjności na wykorzystywanie pracowników. Bo żeby na przykład Polska była bardziej innowacyjna, a to właśnie innowacyjność wskazuje się jako jedną z najważniejszych cech gospodarek w nadchodzącym czasie, trzeba by pomyśleć o tym jak porządnie zreformować edukację, dofinansować naukę na poziomie akademickim, doprowadzić do współpracy między środowiskami naukowymi i biznesem.

A to wymaga myślenia, ciężkiej pracy i zaangażowania większego, niż wizerunkowe politykowanie od wyborów do wyborów. Podobnie z warunkami prowadzenia biznesu: moglibyśmy kusić przyjaznym prawem, łatwością prowadzenia przedsiębiorstwa, czy przejrzystym i prostym systemem podatków. Ale wtedy trzeba by głęboko reformować, tworzyć sensowne prawo, a to, które jest, sprzyja politykowaniu - i koło się zamyka. (źródło)
Warto dodać, że niemieccy pracownicy Amazona nie tylko żądali wyższych płac, ale również skarżyli się, że są wykorzystywani przez pracodawcę, który stawiał im normy niemożliwe do spełnienia.

Od 1-10-2013 każdy, kto chce studiować drugi kierunek musi za to płacić. Kwoty zaczynają się od ponad 1 tys. do kilkudziesięciu tys. za semestr. Tak polskie władze państwowe rozumieją tworzenie kadr w "konkurencyjnej" gospodarce, a właściwie tak polskie władze gwarantują, że młodzi Polacy będą mogli liczyć albo na zatrudnienie w sortowaniach przeróżnych Amazonów, albo będą zmuszeni do emigracji.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..
#16
03-10-2013 21:32
 Ocena 3 na 3
diogenes (42753 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Matix
>Pieprzę taki system co wymusza na ludziach nieuczciwość, chamstwo...

Problem w tym, że ten system lubi być pieprzony. Jedyne, co go leczy, to gilotyna.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

farmer (22440 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi kulka_na_mole
>Jedno miejsce pracy oferowane przez Amazon powoduje likwidację czterech innych miejsc pracy, więc cieszmy się, że nie mamy jeszcze polskiego oddziału tej firmy.[/color]
>

Za to polski prywaciarz potrafił wydoić do cna człowieka jak wyczuł że nie ma konkurencji.
To jak z ciężarówkami. Gdyby nie ustające kontrole po drogach jeździły by do dziś dwudziestoletnie trupy z kierowcami z oczami podpartymi zapałkami.
Zgodzę się z Tobą że duże firmy rozwalają małe. Ale przed tym się nie obronisz.
Weź jednak pod uwagę że przy dużej firmie uwiesi się sporo małych firemek. Wiem jak to jest u mnie w mieście. Jest strefa ekonomiczna na którą klną ludzie ile wejdzie ale dzięki tej strefie ludzie mają pracę a setki firemek mają zlecenia. Wiem jak wyglądają miasta gdzie była fabryka. Bida z nędzą. Ruiny że można filmy kręcić. Człowiek jedzie jak przez Czarnobyl.
Masz sporo racji że jesteśmy traktowani jak Nigeria, ale weź pod uwagę że te firmy wnoszą częst tzw know-how.

#18
03-10-2013 23:38
 Ocena 2 na 2
Satyr (4285 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi romaro

Jeśli o taki sposób chodzi - to trudno mieć jakieś zastrzeżenia co do tej inwestycji. Mam zatem nadzieję, że Amazon jak najszybciej otworzy w Polsce swój oddział - co przyczyni się do efektywniejszego zarządzania zasobami.

#19
03-10-2013 23:43
 Ocena 3 na 3
Satyr (4285 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi finerbijk

>Zawsze ta Skandynawia...

Dokładnie, zabawne są już te notoryczne próby udawania, że kopiowanie tamtejszego systemu na nasz rynek będzie miało zbawienne skutki.
Gdyby narzucić w Polsce takie podatki jak są tam, to bezrobocie wzrosłoby chyba tak, że jedynie urzędnicy mieliby pracę

Pomijam już fakt, że np. Szwecja zajmuje w rankingach wolności gospodarczej znacznie wyższą pozycję niż Polska.

#20
04-10-2013 00:27
 Ocena 3 na 3
Selanos (12869 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Borys Swoboda
No, no, no, co się na racjonaliście wyrabia, krytykujemy postęp? Czyżby jakaś dziwna, nowa forma neoluddyzmu?

Myślę, że najgorsze są drukarki, pomyśleć ilu skrybów straciło przez nie pracę.

#21
04-10-2013 00:37
 Ocena 3 na 3
Selanos (12869 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
Nie rozumiem. Jak nie ma pracy, to źle, jak są miejsca pracy, to też źle. Gdyby Polska gospodarka miała coś innego czy mogłaby konkurować, to by tym konkurowała, ale ponieważ nic innego nie ma, to konkuruje niskimi zarobkami.

No chyba, że ten mityczny gaz łupkowy jednak jest i będziemy nowym Kuwejtem, albo jakimś państwem w którym USA wywalczy demokrację

Ten Bielecki ma całkiem realistyczne podejście, jeżeli chcemy dogonić zachód (jak to jest że zawsze coś gonimy?), to musimy zwiększyć produktywność i utrzymać koszty pracy na niskim poziomie.

Zawsze możemy zrealizować populistyczne hasełka związków zawodowych i niektórych polityków, zwiększymy płace minimalną, powalczymy z "umowami śmieciowymi", wtedy złe, zagramaniczne miejsca pracy nie będą do nas przychodzić. Podoba się komuś te rozwiązanie?

Jeszcze jedno - gdyby Amazon nie szukało miejsc gdzie można mało płacić pracownikom, to ich usługi nie byłyby takie tanie. Wtedy też pewnie byłoby narzekanie. Tak źle, tak niedobrze, niektórym to ciężko dogodzić.

#22
04-10-2013 01:28
 Ocena 4 na 6
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi kulka_na_mole
No tak, kombajn jest zły bo likwiduje miejsca pracy operatorów kos i cepów.

Moje myślenie polega na tym że praca nie rośnie na drzewach. Nie wystarczy sobie wymarzyć super warunków i socjala ze snów związkowców, tylko samemu trzeba ją znaleźć i spełnić wymogi albo ją sobie stworzyć.

Myślenie wielu ludzi polega na tym że praca im się należy i to nie byle jaka. Skutek jest taki że normalni polacy wciąż dopłacają do lotów, stoczni i innych PKP a ci pracownicy co to się im wszystko należy mają dopłacających w głębokim poważaniu. Wchodzisz po bilet na PKP a babsko jest obrażone że przerywasz jej picie kawy i wcale swoich fochów nie ukrywa. W normalnej firmie dostała by dyscyplinarkę, ale przecież to wyzysk i krzywda dla pracownika, bo przecież firmy służą pracownikom a nie klientom, czy o zgrozo pracodawcom. Tych ostatnich trzeba tępić bo to krwiopijcy przecież. Tylko że kto ma dać super pracę tym co to im się wszystko należy?

Mod:
Pamiętaj, proszę, o zasadach poprawnej pisowni.

#23
04-10-2013 01:34
 Ocena 3 na 5
Satyr (4285 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi kulka_na_mole
>Dlaczego średnie zarobki w Polsce są 5-10 razy mniejsze niż w krajach tzw. "starej Europy" skoro w Polsce wydajność pracowników nie jest mniejsza? Dlaczego pracownik w Polsce zatrudniony na takiej samej taśmie/w takim samym sklepie/w takim samym "open space" jak na Zachodzie zarabia wielokrotnie mniej?

Ponieważ pracownik na zachodzie działa w lepszym otoczeniu kapitałowo-technologicznym. To dlatego jego praca jest tam o wiele więcej warta. Każdy ruch ręką jest tam wart więcej, ponieważ funkcjonuje w dużo nowocześniejszym, lepiej zaopatrzonym w kapitał i technologię mechanizmie.

Tam pani zmywająca filiżanki po kawie zmywa je po programistach, prawnikach, inżynierach, wysoko wykwalifikowanych pracownikach, a w Polsce zmywa je po studenciakach oraz kilku tych, którym się udało coś osiągnąć. Na zachodzie pracownik pracuje na najlepszym sprzęcie, realizuje najnowocześniejsze i najdroższe know-how, korzysta z najcenniejszych patentów, oprogramowania itp. A jak jest w Polsce? Chyba nie muszę mówić - między innymi dzięki PRL.

#24
04-10-2013 08:15
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Selanos
>No, no, no, co się na racjonaliście wyrabia, krytykujemy postęp?
Nie krytykuję postępu, natomiast mam dziwne przeczucie, że Amazon będzie działał u nas na preferencyjnych warunkach.

#25
04-10-2013 09:40
 Ocena 3 na 3
Celecrin (6386 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi romaro
>>No, no, no, co się na racjonaliście wyrabia, krytykujemy postęp?
>Nie krytykuję postępu, natomiast mam dziwne przeczucie, że Amazon będzie działał u nas na preferencyjnych warunkach.
Masz rację. Będzie miliardami wywoził kapitał z Polski, zatrudniając studentów za groszowe płace. Nie wiem też co za postęp wprowadzi Amazon, magazyny wysokiego składowania, sterowane komputerami Apple? I co Polska będzie z tego miała?
Inwestycja, nadal się w wpisuje w model typu HANDEL. Kolejna bajka typu: powstanie 6 tys miejsc pracy...w handlu. Ech...

#26
04-10-2013 10:36
 Ocena 5 na 5
Grimar (1210 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
Ta sprawa ma dwie odsłony: ogólnoświatową oraz polską.

1. Jest ona znamiennym przykładem na śmierć tzw. "twardego kapitalizmu" a'la Henry Ford. Kapitalizmu, który w związku z ograniczoną mobilnością musiał liczyć do pewnego stopnia z lokalnymi pracownikami w trosce o własną pomyślność. Ścieranie się żądań pracowników z oczekiwaniami pracodawcy musiało znaleźć ujście w jakiejś formie kompromisu, tak aby ci pierwsi mogli godnie żyć i nie uciekać do konkurencji, a ten drugi mógł osiągać zyski.

W dobie gospodarczej globalizacji duży kapitał nie musi w tym samym stopniu liczyć się z lokalnymi żądaniami (godziwe wynagrodzenie, ubezpieczenie socjalne, BHP, zagwarantowany 8-h dzień pracy, etc), bo zawsze może przenieść się w ramach optymalizacji zysku w miejsce gdzie ludzie będą bardziej zdeterminowani i gdzie prawo pracy jest bardziej elastyczne (mogą być Indie, może być Polska), ograniczając tym samym roszczenia obecnych pracowników pod groźbą utraty jakichkolwiek, nawet skromnych, środków utrzymania. Względna równowaga sił między pracownikami a dużymi firmami przechyliła się w stronę zwiększenia władzy tych drugich. Tym pierwszym pozostało liczyć na dobrą wolę i gest chlebodawców, bo narzędzia oporu są praktycznie martwe. Również narzędzia oporu państw - w postaci prawnych regulacji - pikują w dół, aby zbyt "sztywnym" kodeksem pracy czy progresywnym podatkiem nie wystraszyć inwestorów.

2. W kontekście Polskim wypowiedź Bieleckiego jest czystą ideologią, ponieważ nie dając alternatywy w postaci zmiany tego zaklętego koła "albo podwyżki/albo praca" na nacisk na zwiększenie konkurencyjności Polski poprzez stopniowe wdrażanie innowacji (aby nasza atrakcyjność nie polegała wyłącznie na taniej sile roboczej), sugeruje aby nisko opłacani pracownicy poświęcili się dla utrzymania wzrostu, którego de facto nie będą beneficjentami (skoro mimo wzrostu PKB, ich płace mają stać w miejscu i to często na głodowym poziomie).

#27
04-10-2013 10:57
 Ocena 5 na 5
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi farmer
Znając polskie realia, to ziemia pod budowę sortowni Amazona zostanie oddana przez samorządy za darmo, koszt budowy dróg dojazdowych do sortowni poniosą samorządy (czyli miejscowi obywatele), no i Amazon zostanie zwolniony z płacenia jakichkolwiek podatków na okres co najmniej 5 lat. Tak było m. in. z inwestycją IBM pod Łodzią.

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Sobieski20
>Moje myślenie polega na tym
Twoje myślenie polega na wymieszaniu obrazu XIX wiecznego pracodawcy z obrazem pracownika urzędu z epoki gierkowskiej.

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Nietsche
Szkoda, że nie zastosowałem się do ludowej mądrości, iż język wroga trzeba znać , więc moja znajomość niemieckiego zakończyła się na poprawnym oznajmieniu, że "ołówek leży na stole".

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi diogenes
>Problem w tym, że ten system lubi być pieprzony. Jedyne, co go leczy, to gilotyna.
Zdaje się, że to dotyczy każdego systemu. Tymczasem stosuje się jedynie suplementy diety.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365