 |
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-10-2013 23:06 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki
9 na 11 | Cytat:Amazon ma zamiar otworzyć w Polsce trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno w Poznaniu. Na stałe będzie tam pracować 6 tysięcy osób. Dodatkowe 9 tysięcy ma być zatrudniane w sezonie - kiedy sprzedaż jest największa. Wszyscy się cieszą, że internetowy gigant, największy e-sklep na świecie, zatrudni u nas tyle osób. Ja też się cieszę, bo sześć tysięcy miejsc pracy, w porywach do piętnastu, nie zdarza się co dzień. Martwi mnie tylko jedna rzecz w całej tej sprawie: powód, dla którego Amazon przenosi centra do Polski. Jak opisuje "Puls Biznesu", szefowie Amazona szukali po prostu... tańszego miejsca. Taniej tyczy się głównie pracowników, bo po pierwsze płaci im się w złotówkach, a po drugie - płaci im się po prostu mniej niż w Niemczech. Zdaje się to potwierdzać fakt, że w jednym z niemieckich centrów dwa tygodnie temu wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się wyższych płac. A w zasadzie - zrównania ich z takimi, jakie są w niemieckim sektorze dystrybucji. Oczywiście, ja również się cieszę, że będzie tak dużo miejsc pracy, nawet jeśli tylko przy pakowaniu wysyłek. Ale czy powinniśmy się cieszyć z tego, że zostaliśmy wybrani, bo nasi pracownicy są tani? Czy naprawdę polska gospodarka ma być konkurencyjna wobec innych europejskich krajów tylko pod względem niskich zarobków? Według niektórych polityków - owszem. Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, twierdzi, że w najbliższych latach to właśnie niskie płace zapewnią nam konkurencyjność i powinniśmy utrzymywać sytuację, w której wydajność pracy Polaków rośnie, a ich pensje stoją w miejscu albo rosną zdecydowanie wolniej, niż wydajność. Słowa Bieleckiego, chociaż nie rozniosły się po mediach, są skandaliczne. Sytuacja, w której jeden z najważniejszych polityków w kraju - mający duży wpływ na kierunek strategii polskiej gospodarki - niemal zachęca pracodawców do płacenia mało (bo przecież będzie więcej inwestycji zagranicznych) pozostawia wiele do życzenia. Jego wypowiedź jest tym bardziej szkodliwa, że we wszystkich badaniach i statystykach wychodzi jasno: wydajność pracy rośnie w Polsce szybko, a wielkość płac prawie w ogóle. Oczywiście, politykom łatwiej jest stawiać w kwestii konkurencyjności na wykorzystywanie pracowników. Bo żeby na przykład Polska była bardziej innowacyjna, a to właśnie innowacyjność wskazuje się jako jedną z najważniejszych cech gospodarek w nadchodzącym czasie, trzeba by pomyśleć o tym jak porządnie zreformować edukację, dofinansować naukę na poziomie akademickim, doprowadzić do współpracy między środowiskami naukowymi i biznesem. A to wymaga myślenia, ciężkiej pracy i zaangażowania większego, niż wizerunkowe politykowanie od wyborów do wyborów. Podobnie z warunkami prowadzenia biznesu: moglibyśmy kusić przyjaznym prawem, łatwością prowadzenia przedsiębiorstwa, czy przejrzystym i prostym systemem podatków. Ale wtedy trzeba by głęboko reformować, tworzyć sensowne prawo, a to, które jest, sprzyja politykowaniu - i koło się zamyka. (źródło) Warto dodać, że niemieccy pracownicy Amazona nie tylko żądali wyższych płac, ale również skarżyli się, że są wykorzystywani przez pracodawcę, który stawiał im normy niemożliwe do spełnienia.
Od 1-10-2013 każdy, kto chce studiować drugi kierunek musi za to płacić. Kwoty zaczynają się od ponad 1 tys. do kilkudziesięciu tys. za semestr. Tak polskie władze państwowe rozumieją tworzenie kadr w "konkurencyjnej" gospodarce, a właściwie tak polskie władze gwarantują, że młodzi Polacy będą mogli liczyć albo na zatrudnienie w sortowaniach przeróżnych Amazonów, albo będą zmuszeni do emigracji. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > To nic! Proszę pomyśleć, ile potencjalnych miejsc pracy w sektorze budowlanym dla operatorów łyżek stołowych likwiduje jedno miejsce pracy dla operatora koparki!Dość to żałosne, aby za argument wziąć nieistniejący i kompletnie absurdalny przykład, no ale nie dziwię się, bo takie postępowanie jest charakterystyczne dla ludzi głębokiej i irracjonalnej wiary. |
kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | |
kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | |
#34 7 na 7 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Tam pani zmywająca filiżanki po kawie zmywa je po programistach, prawnikach, inżynierach, wysoko wykwalifikowanych pracownikach, a w Polsce zmywa je po studenciakach oraz kilku tych, którym się udało coś osiągnąć.No jasne, przecież w Polsce nie ma programistów, prawników, inżynierów, wysoko wykwalifikowanych pracowników. Są tylko bezrobotni lenie, którym się nie chce pracować.> Na zachodzie pracownik pracuje na najlepszym sprzęcie, realizuje najnowocześniejsze i najdroższe know-how, korzysta z najcenniejszych patentów, oprogramowania itp. A jak jest w Polsce? Chyba nie muszę mówić - między innymi dzięki PRL.Od końca PRL-u minęło prawie ćwierć wieku, co nie przeszkadza co niektórym usprawiedliwiać obecnej sytuacji Polski systemem, którego nie ma od tych blisko 25 lat. Przez czas dużo krótszy niż 25 lat udało się wielu państwom zapewnić swoim obywatelom życie na najwyższym, światowym poziomie startując z feudalizmu, z bycia krajem typowo rolniczym, w którym mimo to panowała bieda i głód, ale nie - załóżmy sobie klapki na oczy i udawajmy, że nic takiego nie miało miejsca - pomstujmy na ten wstrętny PRL, który zza grobu od 24 lat kontestuje wszelkie pozytywne zmiany. |
#35 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Znając polskie realia, to ziemia pod budowę sortowni Amazona zostanie oddana przez samorządy za darmo, koszt budowy dróg dojazdowych do sortowni poniosą samorządy (czyli miejscowi obywatele), no i Amazon zostanie zwolniony z płacenia jakichkolwiek podatków na okres co najmniej 5 lat. Tak było m. in. z inwestycją IBM pod Łodzią.]To możliwe. Ale trzech hal (100 000 metrów kwadratowych ) nie wystrugają. Szacują 100 000 000 zielonych na to. Tu zbrojenie gruntu tu beton tu stal na konstrukcje,podłoga,kostka na obiekcie,instalacje,płot,regały,wózki widłowe,utrzymanie czystości tysiące pierdółek których się nie widzi a trzeba kupić i zamontować. Cała logistyka zewnętrzna. Serwis do tego potem. Może to jest nic? Ktoś to musi zrobić. To powinny zgarnąć polskie i zagraniczne firmy na etapie budowy. Dziesiątki podwykonawców którym coś skapnie. Większy płacz będzie jak te inwestycje się skończą. Bo to tysiące mini firemek które jadą na tych inwestycjach. Ja dwadzieścia lat temu poszedłbym do takiego Amazona z pocałowaniem ręki. A gdzie poszedłem. Do gościa za 600 zł. Miał trochę dolarów z ameryki to założył hurtownię spożywczą w starej masarni. |
#36 5 na 7 Sobieski20 (1136 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | Próbowałeś kiedyś dać komuś pracę? Czy tylko zawsze bierzesz i masz wielkie oczekiwania. Weź kredyt, zastaw dom załóż biznes i dawaj na starcie umowy na stałe. Zatrudniaj ludzi przed emerytórą których nie wolno potem zwolnić aż do emerytury bez względu na ich stosunek do pracy. Zastosuj wysokie stawki dla pracowników i jeszcze większe dla klientów. Zobaczymy jak długo będziesz w stanie zapewnić im tą pracę, nie mówiąc już o sobie. Niewolnictwo w polsce jest przestępstwem, a więc każdy pracownik może złożyć wypowiedzenie gdy coś mu nie odpowiada. Jeśli go nie składa bo się boi że nie znajdzie innej pracy to znaczy że woli taką niż żadną. To jego decyzja. Stare i mądre przysłowie mówi, że jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Pracownicy urzędów epoki gierkowskiej wylegli ostatnio na ulicę by walczyć o wysoką płacę minimalną. Bo oni więdzą lepiej czy i za ile ktoś ma pracować na jakiejś zapadłej polskiej wsi. Dlaczego polak miałby sam podejmować takie decyzje, przecież związkowcy więdzą lepiej że on woli bezrobocie niż 100zł mniej na miesiąc. Nie ma to jak uszczęśliwić kogoś na siłę. |
#37 2 na 2 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > A gdzie poszedłem. Do gościa za 600 zł.GUS podaje, że w sierpniu 2013 było w Polsce ok. 2 mln zarejestrowanych bezrobotnych. Zakładając, że tym bezrobotnym państwo będzie wypłacać płacę minimalną 1600 zł brutto miesięcznie, daje to 2 mln x 1600 = 3,2 mld miesięcznie czyli 38,4 mld rocznie. W założeniach budżetowych na 2013 rok wydatki wynoszą 334,5 mld czyli że zapewnienie bezrobotnym płacy minimalnej przez cały rok zwiększyłoby wydatki budżetowe o 11%, i to przy milczącym założeniu, że pomija się obecne wydatki z tytułu zasiłków dla bezrobotnych. Poza tym trzeba uwzględnić, że część z zarejestrowanych bezrobotnych posiada pracę, ale ukrywa to przed Urzędem Pracy.
Podsumowując - całkowita likwidacja bezrobocia w Polsce, to koszt do udźwignięcia przez budżet państwa, szczególnie gdy się weźmie pod uwagę, że wypłata płacy minimalnej zmniejsza wydatki takich instytucji jak NFZ czy ZUS, bo od tej płacy odprowadzane są składki na rzecz tychże instytucji. |
#38 3 na 3 ollikm (2038 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | >Od 1-10-2013 każdy, kto chce studiować drugi kierunek musi za to płacić. Kwoty zaczynają się od >ponad 1 tys. do kilkudziesięciu tys. za semestr. Tak polskie władze państwowe rozumieją tworzenie >kadr w "konkurencyjnej" gospodarce, a właściwie tak polskie władze gwarantują, że młodzi Polacy będą mogli liczyć albo na zatrudnienie w sortowaniach przeróżnych Amazonów, albo będą zmuszeni do >emigracji.[/color]
Ja bym chciał tyko sprostować, że nie każdy a jedynie ci, co nie są w stanie uzyskać odpowiedniej średniej. Studiowanie kilku kierunków na raz było jedną z większych patologii polskiego szkolnictwa wyższego, która na szczęście ukrócono. Pozytywne efekty widać już w pierwszym tygodniu zajęć.
|
#39 4 na 4 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Weź kredyt, zastaw dom załóż biznes i dawaj na starcie umowy na stałe. Zatrudniaj ludzi przed emerytórą których nie wolno potem zwolnić aż do emerytury bez względu na ich stosunek do pracy. Zastosuj wysokie stawki dla pracowników i jeszcze większe dla klientów. Zobaczymy jak długo będziesz w stanie zapewnić im tą pracę, nie mówiąc już o sobie.Cóż za wyświechtany, żałosny "argument" tak powszechnie używany przez neoliberalnych zwolenników "wolnego rynku". A może spróbuj wziąć kredyt na otwarcie własnego biznesu zarabiając na czarno 1200 zł netto, mając na utrzymaniu żonę i dziecko? Albo i bez żony i dziecka? A może nigdzie i nigdy nie zostało zapisane, że każdy musi zakładać własny biznes, aby przestać być niewolnikiem kogoś, kto już ten biznes ma?> Niewolnictwo w polsce jest przestępstwem, a więc każdy pracownik może złożyć wypowiedzenie gdy coś mu nie odpowiada. Jeśli go nie składa bo się boi że nie znajdzie innej pracy to znaczy że woli taką niż żadną.Spróbuj najpierw przeczytać to, co zamierzasz opublikować, dzięki czemu będziesz miał możliwość uniknięcia ośmieszania się. "Jeśli [pracownik] go [wypowiedzenia] nie składa bo się boi że nie znajdzie innej pracy to znaczy że woli taką niż żadną." Bzdura. "nie składa bo się boi że nie znajdzie innej pracy" - koniec, kropka.> Stare i mądre przysłowie mówi, że jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.No pewnie. Dlatego nie ma zmian pracodawcy, nie ma rozwodów, nie ma zmian systemów. Masz jeszcze jakieś inne przysłowia na podorędziu?> Pracownicy urzędów epoki gierkowskiej wylegli ostatnio na ulicę by walczyć o wysoką płacę minimalną.Zombie to ja ostatnio widziałem w jakimś filmie kinowym, ale być może ty je widziałeś gdzieś ostatnio na ja jakiejś ulicy.> Dlaczego polak miałby sam podejmować takie decyzje, przecież związkowcy więdzą lepiej że on woli bezrobocie niż 100zł mniej na miesiąc. Nie ma to jak uszczęśliwić kogoś na siłę.Nie ma to jak wypisywać bzdury, na dodatek popełniając rażące błędy językowe. |
#40 1 na 1 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Jeszcze jedno - gdyby Amazon nie szukało miejsc gdzie można mało płacić pracownikom, to ich usługi nie byłyby takie tanie. Wtedy też pewnie byłoby narzekanie. Tak źle, tak niedobrze, niektórym to ciężko dogodzić.<A jakież to są te usługi rzekomo takie tanie? Przesyłka jest z reguły droższa niż u innych wydawnictw a cena książki ta sama. Myślisz o maszynie do kawy lub laptopie? Spróbuj załatwić reklamację w Amazon i w media-Markt, to poznasz różnicę.
Nauka objaśnia wszystko. Teologia objaśnia resztę. |
#41 -1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Ja bym chciał tyko sprostować, że nie każdy a jedynie ci, co nie są w stanie uzyskać odpowiedniej średniej.Co nijak nie zmienia faktu, że dostęp do studiowania na więcej niż jednym kierunku jest przez durne państwo reglamentowany i dotyczy większości chętnych. Durne państwo, bo zamiast promować ludzi wykształconych karze chętnych do poszerzania swojej wiedzy.> Studiowanie kilku kierunków na raz było jedną z większych patologii polskiego szkolnictwa wyższego, która na szczęście ukrócono.Dla niektórych najlepiej by było, żeby większość Polaków miała wykształcenie zdobywane li tylko podczas bezpłatnych staży.> Pozytywne efekty widać już w pierwszym tygodniu zajęć.Co jest pozytywnego w ograniczaniu dostępu do wiedzy? |
#42 1 na 1 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Jeśli o taki sposób chodzi - to trudno mieć jakieś zastrzeżenia co do tej inwestycji. Mam zatem nadzieję, że Amazon jak najszybciej otworzy w Polsce swój oddział - co przyczyni się do efektywniejszego zarządzania zasobami.> Odpowiedz zatem geniuszu od kapitalizmu, co nam po "efektywniejszym zarządzaniu zasobami", gdy zysk będzie transferowany do centrali firmy za granicę ? Główny efekt jaki ja dostrzegam, to utrwalenie śmieciowych warunków pracy. Rozumiem, że można zaakceptować ten syf na zasadzie pogodzenia się z realiami, że POlska jest juz nieodwracalnie peryferyjnym państwem organizacji neokolonialnej, i nie ma innego wyjścia, niż cieszyć się z możliwości przeżycia kolejnej rzeszy obywateli za minimalne wynagrodzenie. Ale żeby widzieć w tym jakieś prorozwojowe dla krajowej gospodarki i poziomu życia pozytywy, to chyba trzeba mieć jakieś dziury w głowie... |
#43 1 na 1 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > >Jedno miejsce pracy oferowane przez Amazon powoduje likwidację czterech innych miejsc pracy, więc cieszmy się, że nie mamy jeszcze polskiego oddziału tej firmy.[/color]> Jedno miejsce pracy oferowane przez PKP powoduje likwidację dwudziestu innych miejsc pracy woźnic i kowali.> Jedno miejsce pracy oferowane przez duże gospodarstwo rolne powoduje likwidację pięćdziesięciu miejsc pracy rolników żyjących z jednego hektara.> Każdy email powoduje stopniową likwidację pracy listonosza.> Właśnie sobie coś zamówiłem z Amazon UK. Darmowa dostawa do Polski. Bezcenna świadomość, że właśnie likwiduję miejsca pracy wielu osób. Super!Przykre jak się czyta ludzi porównujących zasady konkurencyjnej gospodarki, do sytuacji, gdy krajowe miejsca pracy będą znikać z powodu pojawienia się kolejnej międzynarodowej korporacji w >90% transferującej swój zysk za granicę. |
#44 2 na 2 | Borys Swoboda (1408 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | pl.wikipedia.org/wiki/Dowód_nie_wprost
"Jest rzeczą fascynującą obserwować teoretyków boskiego prawa trudzących się dowodzeniem nadludzkości plemion mających w swym posiadaniu ludzki rząd."- Gustave de Molinari |
#45 2 na 2 | hunbin (2274 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | Amazon to sklep który przespał wejście na nasz rynek, obecnie większość rzeczy które kupuję jest tańsza niż na amazonie.
Z przedmiotów które zdarza mi się cenić jedynie elektronika jest w dobrej cenie, złożenie "komputera" za 2400 zł kupując części w agito.pl, na amazonie wyszłoby o około 800 zł mniej, fakt nie trzeba mi usprawiedliwienia żeby chcieć skorzystać z takiej opcji, nie potrzebuję ideologicznego bełkotu aby zapłacić mniej. Po zebraniu wszystkich części klikam kup i pojawia się informacja, że mogę sobie kupić najwyżej obudowę i zasilacz bo elektroniki do nas nie wysyłają...
Sprawdzam zatem cenę samej obudowy i zasilacza w rodzimym sklepie i o dziwo cena w rodzimym sklepie jest mniejsza... Różnice w cenie samej elektroniki są też raczej spowodowane polityką UE, obciążenia fiskalne etc...
Kindle mam od 2 lat i nie kupiłem żadnego ebooka z amazona, a przeczytałem na nim sporo...
Nie demonizujmy amazona, to sklep internetowy równie beznadziejny i demoniczny jak inne.
Parafrazując: Ideologia śmierdzi! |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|