 |
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-10-2013 23:06 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki
9 na 11 | Cytat:Amazon ma zamiar otworzyć w Polsce trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno w Poznaniu. Na stałe będzie tam pracować 6 tysięcy osób. Dodatkowe 9 tysięcy ma być zatrudniane w sezonie - kiedy sprzedaż jest największa. Wszyscy się cieszą, że internetowy gigant, największy e-sklep na świecie, zatrudni u nas tyle osób. Ja też się cieszę, bo sześć tysięcy miejsc pracy, w porywach do piętnastu, nie zdarza się co dzień. Martwi mnie tylko jedna rzecz w całej tej sprawie: powód, dla którego Amazon przenosi centra do Polski. Jak opisuje "Puls Biznesu", szefowie Amazona szukali po prostu... tańszego miejsca. Taniej tyczy się głównie pracowników, bo po pierwsze płaci im się w złotówkach, a po drugie - płaci im się po prostu mniej niż w Niemczech. Zdaje się to potwierdzać fakt, że w jednym z niemieckich centrów dwa tygodnie temu wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się wyższych płac. A w zasadzie - zrównania ich z takimi, jakie są w niemieckim sektorze dystrybucji. Oczywiście, ja również się cieszę, że będzie tak dużo miejsc pracy, nawet jeśli tylko przy pakowaniu wysyłek. Ale czy powinniśmy się cieszyć z tego, że zostaliśmy wybrani, bo nasi pracownicy są tani? Czy naprawdę polska gospodarka ma być konkurencyjna wobec innych europejskich krajów tylko pod względem niskich zarobków? Według niektórych polityków - owszem. Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, twierdzi, że w najbliższych latach to właśnie niskie płace zapewnią nam konkurencyjność i powinniśmy utrzymywać sytuację, w której wydajność pracy Polaków rośnie, a ich pensje stoją w miejscu albo rosną zdecydowanie wolniej, niż wydajność. Słowa Bieleckiego, chociaż nie rozniosły się po mediach, są skandaliczne. Sytuacja, w której jeden z najważniejszych polityków w kraju - mający duży wpływ na kierunek strategii polskiej gospodarki - niemal zachęca pracodawców do płacenia mało (bo przecież będzie więcej inwestycji zagranicznych) pozostawia wiele do życzenia. Jego wypowiedź jest tym bardziej szkodliwa, że we wszystkich badaniach i statystykach wychodzi jasno: wydajność pracy rośnie w Polsce szybko, a wielkość płac prawie w ogóle. Oczywiście, politykom łatwiej jest stawiać w kwestii konkurencyjności na wykorzystywanie pracowników. Bo żeby na przykład Polska była bardziej innowacyjna, a to właśnie innowacyjność wskazuje się jako jedną z najważniejszych cech gospodarek w nadchodzącym czasie, trzeba by pomyśleć o tym jak porządnie zreformować edukację, dofinansować naukę na poziomie akademickim, doprowadzić do współpracy między środowiskami naukowymi i biznesem. A to wymaga myślenia, ciężkiej pracy i zaangażowania większego, niż wizerunkowe politykowanie od wyborów do wyborów. Podobnie z warunkami prowadzenia biznesu: moglibyśmy kusić przyjaznym prawem, łatwością prowadzenia przedsiębiorstwa, czy przejrzystym i prostym systemem podatków. Ale wtedy trzeba by głęboko reformować, tworzyć sensowne prawo, a to, które jest, sprzyja politykowaniu - i koło się zamyka. (źródło) Warto dodać, że niemieccy pracownicy Amazona nie tylko żądali wyższych płac, ale również skarżyli się, że są wykorzystywani przez pracodawcę, który stawiał im normy niemożliwe do spełnienia.
Od 1-10-2013 każdy, kto chce studiować drugi kierunek musi za to płacić. Kwoty zaczynają się od ponad 1 tys. do kilkudziesięciu tys. za semestr. Tak polskie władze państwowe rozumieją tworzenie kadr w "konkurencyjnej" gospodarce, a właściwie tak polskie władze gwarantują, że młodzi Polacy będą mogli liczyć albo na zatrudnienie w sortowaniach przeróżnych Amazonów, albo będą zmuszeni do emigracji. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..| Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Właśnie sobie coś zamówiłem z Amazon UK. Darmowa dostawa do Polski. Bezcenna świadomość, że właśnie likwiduję miejsca pracy wielu osób. Super!Nie będziesz Pan pierwszym ani ostatnim, który będzie się głupkowato cieszył tak długo, aż nie zlikwiduje swojego miejsca pracy. I bardzo proszę nie odwracać kota ogonem, że chodzi o postęp, bo najczęściej godzi tylko o to, że tańsze wypiera droższe, pod kłamstwem, że nie jest gorsze, gdy faktycznie jest bezspornie (choćby chodziło o warunki pracy wytwarzających nowe partie danego towaru). |
#92 1 na 1 ollikm (2038 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | Dokładnie na tym polega problem. Jestem w stanie na palcach jednej ręki policzyć przypadki, w których studiowanie dwu kierunków polegało na rzeczywistym zdobywaniu wykształcenia. Co więcej osoby te drugi kierunek studiowały zaocznie (przynajmniej przez pierwsze lata). Natomiast osoby kolekcjonujące dyplomy na ogół są gorszymi studentami niż ich koledzy studiujący jeden kierunek. Większość studiuje "na minimum". |
#93 5 na 5 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Jeśli o taki sposób chodzi - to trudno mieć jakieś zastrzeżenia co do tej inwestycji. Mam zatem nadzieję, że Amazon jak najszybciej otworzy w Polsce swój oddział - co przyczyni się do efektywniejszego zarządzania zasobami.A gdy za trzy lata Amazon przeniesie się z kolei do Mołdawii - upijemy się już po zęby przez Radość, że onemu Amazonowi jeszcze Efektywniej zasobami będzie się zarządzało  . Bo to Wielka Radość dla Ludzkości jest, jak Amazonowi Efektywnie się zarządza, a kto się nie cieszy, ten Zły  .
...którzy czuwają, mają jeden i wspólny świat, a każdy, kto zasypia, odwraca się ku własnemu. (Heraklit) |
#94 1 na 1 | Satyr (4285 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > że onemu Amazonowi jeszcze Efektywniej zasobami będzie się zarządzało .Nie tylko Amazonowi ale też setkom tysięcy ludzi, którzy dzięki niemu taniej kupią pożądane towary. |
#95 6 na 6 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > >że onemu Amazonowi jeszcze Efektywniej zasobami będzie się zarządzało .> Nie tylko Amazonowi ale też setkom tysięcy ludzi, którzy dzięki niemu taniej kupią pożądane towary.Setkom tysięcy - to dużo za mało powiedziane. Setki milionów cieszą się jak dzieci, że ciuchy noszą w miarę tanie dzięki przeniesieniu produkcji do Bangladeszu  . W Bangladeszu też zresztą radość, że dziecko ma pracę nareszcie  . And I think to myself: what a wonderful world  .
...którzy czuwają, mają jeden i wspólny świat, a każdy, kto zasypia, odwraca się ku własnemu. (Heraklit) |
#96 1 na 1 | Selanos (12869 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Przede wszystkim zmniejsza się ryzyko, iż ten ktoś zostanie bandziorem, który Pana zatłucze na ulicy pod domem najbliższego wieczora.Dlaczego Pan tak sądzi? Uważa Pan, że przestępczość bierze się z braku wykształcenia? Ja myślę, że ważniejszym czynnikiem jest tutaj bieda, a w tym przypadku między bezrobotnym absolwentem podstawówki, a bezrobotnym magistrem wielkiej różnicy nie ma. > Żadne Pana teoretyzowane procesy myślowe nie zmienią np. wyników badań naukowych, z których wynika jednoznacznie, że zarówno pojedynczym ludziom jak i ich grupom żyje się lepiej tam gdzie istnieje po prostu większa równość.Jak Pan wyjaśni więc fakt, że w wielu krajach Ameryki Płd. ludzie są zadowoleni z życia? |
#97 1 na 1 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Setki milionów cieszą się jak dzieci, że ciuchy noszą w miarę tanie dzięki przeniesieniu produkcji do Bangladeszu .> W Bangladeszu też zresztą radość, że dziecko ma pracę nareszcie .Bangladesz już za drogi; teraz szyje się w Etiopii wyborcza.p(*)H_M_bedzie_szyl_ubrania_w.html |
#98 1 na 1 | Satyr (4285 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele |
Gdyby zlikwidować te fabryki, to dzieci, o których piszesz, prawdopodobnie musiałyby pracować na roli po 20 h na dobę, albo po prostu zmarłyby z głodu - zresztą, cały czas mogą to robić, jeśli ich rodzice uznają, że fabryki są gorsze niż to, co było przed fabrykami. Wy utopiści możecie w szemrany sposób dowodzić swojej rzekomej wyższości moralnej, a fakty są takie, że np. w Chinach poziom ubóstwa spadł w niespotykany sposób dzięki likwidacji utopijnego ustroju i zbudowaniu fabryk zachodnich inwestorów. |
| Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > fakty są takie, że np. w Chinach poziom ubóstwa spadł w niespotykany sposób dzięki likwidacji utopijnego ustroju i zbudowaniu fabryk zachodnich inwestorów.Takim samym faktem jest, że w Chinach, gdyby ktokolwiek z rządzących chciał wdrażać takie podejście do gospodarki, jak Ty nam tu prezentujesz zostałby niezwłocznie powieszony albo rozstrzelany. |
| Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Dlaczego Pan tak sądzi? Uważa Pan, że przestępczość bierze się z braku wykształcenia? Ja myślę, że ważniejszym czynnikiem jest tutaj bieda, a w tym przypadku między bezrobotnym absolwentem podstawówki, a bezrobotnym magistrem wielkiej różnicy nie ma.Poziom wykształcenia wiąże się z biedą bezpośrednio. Szczerze przyznam, że muszę wykazywać się ogromnym poczuciem cierpliwości, dla tego ciągłego wyciągania poszczególnych kwestii z ich kontekstu. Kto Cie nauczył tego trolowania? Na prawdę uważasz, że udowadniasz tym jakiekolwiek swoje argumenty ? jak wszystko rozbijesz na czynniki pierwsze to każdą głupotę uzasadnisz, tylko że w praktyce nic z tego się nie sprawdzi. > Jak Pan wyjaśni więc fakt, że w wielu krajach Ameryki Płd. ludzie są zadowoleni z życia?> Zadowolenie z życia to subiektywne poczucie, a nie istotnie racjonalny wskaźnik, jak np. średnia długość i jakość tego życia. |
#101 2 na 2 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Bangladesz już za drogi; teraz szyje się w Etiopii> wyborcza.p(*)H_M_bedzie_szyl_ubrania_w.htmlAjajajaj... i znowu wyszło, żem ja nie na bieżąco...  Co wszak w sprawach odzieżowych prawdziwie Niewybaczalne jest  .
...którzy czuwają, mają jeden i wspólny świat, a każdy, kto zasypia, odwraca się ku własnemu. (Heraklit) |
#102 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > Gdyby zlikwidować te fabryki, to dzieci, o których piszesz, prawdopodobnie musiałyby pracować na roli po 20 h na dobę, albo po prostu zmarłyby z głodu - zresztą, cały czas mogą to robić, jeśli ich rodzice uznają, że fabryki są gorsze niż to, co było przed fabrykami.Jasne, Satyr - w Polsce też masz wybór: śmieciówka albo nic  . > Wy utopiści  > możecie w szemrany sposób dowodzić swojej rzekomej wyższości moralnej,Nie o wyższość moralną  chodzi... > a fakty są takie, że np. w Chinach poziom ubóstwa spadł w niespotykany sposób dzięki likwidacji utopijnego ustroju i zbudowaniu fabryk zachodnich inwestorów.W Afryce zachodniej dzięki eksportowi czarnuchów też swego czasu odczuwalnie wzrósł poziom zaopatrzenia w perkal i paciorki.
...którzy czuwają, mają jeden i wspólny świat, a każdy, kto zasypia, odwraca się ku własnemu. (Heraklit) |
#103 1 na 1 | Selanos (12869 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > >Dlaczego Pan tak sądzi? Uważa Pan, że przestępczość bierze się z braku wykształcenia? Ja myślę, że ważniejszym czynnikiem jest tutaj bieda, a w tym przypadku między bezrobotnym absolwentem podstawówki, a bezrobotnym magistrem wielkiej różnicy nie ma.> Poziom wykształcenia wiąże się z biedą bezpośrednio.Może kiedyś tak było. Dzisiaj jest całe mnóstwo młodych i wykształconych, którzy nie mają pracy, bo ich wykształcenie jest warte na rynku pracy mniej niż umiejętność operowania miotłą między stolikami w McDonalds. |
#104 2 na 2 | Selanos (12869 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | Bardzo dobrze, że poruszył Pan tę kwestię. Jest tam napisane, że rząd Tuska traktuje ludzi jak stado baranów, utrzymując taki system, ale pamiętam że jak chyba rok temu Tusk powiedział "Lepiej być pracującym spawaczem, niż politologiem bez pracy", to poleciały na niego gromy, że z Polaków chce robić tępych parobków. W tym kraju ludzi nie da się zadowolić. Inna sprawa to dziwny sposób myślenia o np. egzaminie maturalnym. Media co roku rozpaczają, że za mało osób je zdało. Gówno prawda. Matura teoretycznie nie jest po to, żeby wszyscy ją zdali, tylko po to, żeby sprawdzić kto nadaje się na studia, niestety jak to w Polsce zwykle bywa, wszystko działa na odwrót. |
#105 1 na 3 | Selanos (12869 punktów) | Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele | > W Polsce panuje jakiś groteskowy kult inwestorów zagranicznych. Gdy jakiś zagraniczny koncern, ze względu na niskie koszty pracy, postanowi otworzyć w Polsce montownię, hipermarket lub call center niemal wszyscy pieją z zachwytu, bo powstanie trochę marnych, słabo płatnych miejsc prac. Mało tego, taki z bożej łaski inwestor, może liczyć na wieloletnie zwolnienia/ulgi podatkowe. Bez problemu może też dymać polskie państwo udając, że nie ma żadnych zysków i nie płacić podatków w ogóle.Prawda to, w Polsce mamy groteskowy kult inwestorów zagranicznych, ale tak długo jak kiepsko płatne miejsca pracy z zagranicy będą dla niektórych ludzi jedyną szansą na pracę, tak długo będziemy się z tego cieszyć. > Polska rozprzedała za grosza lub zniszczyła własne zakłady pracyCzy te zakłady były coś warte? Łódzkie zakłady tekstylne technologicznie były na początku XX wieku, FSM przejęty przez FIATA przez 26 lat produkował Syreny które były zacofane technologicznie już na początku produkcji, a potem przez 27 lat Maluchy, które w cywilizowanym kraju schodziły z taśmy po dziesięciu, stocznie nad którymi niektórzy nadal rozpaczają, zwyczajnie nie miały zbytu na swoje produkty, na kopalniach mieliśmy bezrobocie ukryte, większość PZLów po tym jak skończyła się produkcja wojskowych samolotów i śmigłowców na licencji radzieckiej, nie miała nic do zaoferowania. Mam wymieniać dalej? > bo wg ideologii neoliberalnej państwo nie powinno angażować się w gospodarkę.Jakiej? To niech mi Pan powie, na podstawie jakiej ideologii państwo pompuje kasę w PKP, LOT i dlaczego tego typu twory istnieją. Czyżby to była neoliberalna zasada niewtrącania się w gospodarkę? > A teraz to samo państwo skomle o byle jakiego inwestora zagranicznegoKanada nie ma ani jednej własnej firmy produkującej samochody, a jest jednym z większych producentów samochodów. Mają za to inwestorów zagranicznych, a Kanada jest jednym z najbogatszych krajów świata, więc da się. > Przypuszczam, że polskie małe i średnie firmy stworzyłyby dużo więcej lepszych miejsc pracy, gdyby otrzymywały podobne ulgi i fory, jak zagraniczne koncerny.Gdyby nikt nie miał żadnych ulg i forów, ale doprowadzilibyśmy do porządku prawo w Polsce, system podatkowy i działanie urzędów, to i firmy zagraniczne i polscy przedsiębiorcy mieliby dużo lepiej. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|