Racjonalista - Strona głównaDo treści
JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
17-02-2014 23:39Marek Matejewski (3695 punktów)JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
Ocena 19 na 19
Jakoś ciężko przejść mi obojętnie obok monologu zaserwowanego dla jednej ze stacji radiowych przez Janusza Korwin-Mikkego. Materiał można zobaczyć tutaj.

Fragment nawiązujący do tytułu wątku zaczyna się od 30:05 i w miarę upływu sekund robi się coraz śmieszniej (albo straszniej). Tytułowe słowa to oczywiście nie tyle oryginalne słowa JKM, co cytat z Voltaire'a (patrona Racjonalisty), na którego przewodniczący Nowej Prawicy się powołuje. Dodaje, że Voltaire będąc ateistą "doskonale rozumiał, że wiara w Boga jest potrzebna". To ja się pytam komu (tym którzy chcą władzy?) i co Państwo na to?

JKM proponuje zatem świadome budowanie cywilizacji na wielkiej mistyfikacji (no bo jak to inaczej nazwać?) - gdyż twierdzi, że takowe kłamstwo okazuje się jego zdaniem bardzo korzystne i jest wręcz koniecznym warunkiem utrzymania ładu i rozwoju. Czy w długofalowej perspektywie (kolejne setki i tysiące lat) cywilizacja faktycznie może dobrze wyjść na takim gigantycznym kłamstwie?

Do tego wszystkiego dochodzi wiele wynurzeń z którymi zgodzić nijak się nie da. Postaram się większość z nich wyliczyć, a padają tam następujące twierdzenia:
1) UE zakazuje wiary w Boga.
2) Jeżeli ludzie wierzą w Boga to myślą o przyszłości.
3) Jeżeli ludzie wierzą w Boga to nie martwią się że umrą.
4) Zanegowanie istnienia Boga sprawiło, że ludzie nagle zaczęli bać się ryzykować w obronie prawdy i honoru.
5) Ludzie nie wiedzą co to jest prawda (niestety swojej teorii prawdy JKM nie przedstawił).
6) Cała cywilizacja jest oparta na pojęciu Boga.
7) Jeżeli zlikwidujemy pojęcie Boga, to trzeba będzie łapać więcej bandytów i złodziei.
8) Zanegowanie Boga podnosi koszt działania społeczeństwa.
9) Istnienie Boga jest kwestią wiary a nie nauki.
10) Ludzie, którzy twierdzą, że Boga nie ma z jakichś tajemniczych powodów próbują swoim przekonaniem zarazić innych.
11) W interesie ateisty jest, żeby inni chodzili do kościoła i marnowali czas, a on w tym czasie więcej naprodukuje, zostanie milionerem itd.
12) Ateiści są uniesieni zapałem szerzenia zła i dążą do tego żeby zdemoralizować wszystkich.
13) ( crème de la crème ) Jeżeli Bóg jest wszechmocny i umiał 4000 lat temu stworzyć świat, to na pewno umiał 4000 lat temu stworzyć pod ziemią kości dinozaurów, które będą wyglądać tak jakby miały miliony lat. Bo co to jest dla wszechmocnego Boga?
14) Bóg jest jednym z największych "wynalazków" naszej cywilizacji (szkoda, że nie dodał, że istnienie wynalazków jest kwestią wiary a nie nauki).

Na koniec mogę tylko uspokoić Pana JKM, że do dnia dzisiejszego ileś tam tysięcy owych Bogów wymyślono. W przeszłości z całą pewnością ów "wynalazek" pomagał utrzymywać pewien społeczny ład, a jego twórcom zbijać olbrzymie fortuny poprzez wysysanie całej energii z oszukiwanej tłuszczy. Jednak przy dzisiejszym, powszechnym dostępie do edukacji i wiedzy (przynajmniej w Europie) jak taka mistyfikacja miałaby zadziałać?

Nie rozumiem ludzi, którym wydaje się, że można współcześnie zabić ludzką pasję i ciekawość. Którym wydaje się, że można stłumić chęć poszukiwania prawdy i wymusić życie zgodne z napisanym przez kogoś scenariuszem - w dodatku tysiące lat temu. Owszem można - ale już tylko brutalną przemocą.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..
#46
18-02-2014 21:31
 Ocena 6 na 6
setarkos (10757 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
> Jest mnustwo rzeczy za które trzeba walczyć.
Mnóstwo? A czy walczyłbyś np. o niepodległość kraju, w którym inne państwo umieszcza swych agentów w szkolnictwie, służbie zdrowia, policji, wojsku.. i jeszcze każe sobie za to płacić?

> Reszta zwykłych oponętów po prostu kompletnie nic nie rozumie
Czy nie mylisz opozycji z ponętnością?

[P.S. Regulamin forum wymaga używania poprawnej polszczyzny.]

#47
18-02-2014 21:48
 Ocena-3 na 3
Robert Górski (-96 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Sygnał
Nie dziw się. Nikt nie lubi złodzieji, a tym dla mnie jesteście ze swoim socjalizmem. Samoobrona jest zakazana w socjalizmie. Nie tak dawno 2 ludzi wtargneło do mieszkania z bronia biała(nazwijmy to) i od białej broni zgineli. Broniący się został skazany. To jest wasz przeklęty socjalizm. Oczywiście, że mówie o wojnie prawdziwej, a nie o okupacji Iraku czy Afganistanu. Widze, że nie masz bladego pojecia o wojnie co mnie nie dziwi. Myślisz sobie że zawodowa armia zostanie zmieciona, a ty jak gdyby nigy nic wywiesisz biała flage z prześcieradła hahah. Co za naiwność. Atomowki nikt nie użyje. Jestem za zniesieniem karalności antysemityzmu, wszelki form rasizmu, obrazy religijnej itd. Jak ktoś czuje się urażony niech toczy sprawe cywilną. Prawodawstwo nie ma poza tym odniesienia do kwesti wojny. Prawdowstwo zakazuje obcinania głów maczeta i co z tego. Nie mówiłem, że chrześcijanizm mówi o wolnym rynku tylko o tym, że jest korzystny. W pracy kierujesz się zyskiem. Po pracy jako dobry chrześcijanin pomagasz potrzebującym. Zarobiłeś to masz z czego. Tylko głupcy nie mający pojęcia o ekonomi czy gospodarce demonizują kierowanie się zyskiem. Jeszcze więksi głupcy opowiadają o przymusie ekonomiczny w kapitalizmie. Są za tępi żeby dostrzec, że w ich przeróżnych formach socjalizmu terror przymusu ekonomicznego jest większy niz na wolnym rynku.

#48
18-02-2014 21:56
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
Wyluzuj człowieku.
Co, wypowiesz wojnę Ameryce czy Niemcom jak ich banki rozwalą naszą giełdę czy walutę?
Dla nich to jest pikuś.

#49
18-02-2014 22:05
 Ocena 3 na 3
Sygnał (4252 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
>Nie dziw się. Nikt nie lubi złodzieji, a tym dla mnie jesteście ze swoim socjalizmem.

Wymyślony przez nas specjalnie, zły, okropny, socjalizm.

>Samoobrona jest zakazana w socjalizmie.

Nie, nie jest. Jako rzekomo inteligentny człowiek powinieneś rozdzielać prawodawstwo w sprawach gospodarczych i w sprawach wolności osobistych.

>Nie tak dawno 2 ludzi wtargneło do mieszkania z bronia biała(nazwijmy to) i od białej broni zgineli. Broniący się został skazany.

Jeśli włamanie nie było odpowiednio dobrze udokumentowane, to człowiek nie mając dowodów, że było to działanie w obronie własnej, powinien być sądzony. Jak powinno się taką sprawę rozwiązać, to już inna sprawa.

>Widze, że nie masz bladego pojecia o wojnie co mnie nie dziwi.

Z kolei Pan jest weteranem wielu wojen, od Drugiej Światowej, przez Afganistan, aż po Wielką Wojnę z Socjalizmem w Internecie.

>Myślisz sobie że zawodowa armia zostanie zmieciona, a ty jak gdyby nigy nic wywiesisz biała flage z prześcieradła hahah.

TAK, bo umieranie za moje państwo nie ma najmniejszego sensu.

>Jestem za zniesieniem karalności antysemityzmu, wszelki form rasizmu, obrazy religijnej itd. Jak ktoś czuje się urażony niech toczy sprawe cywilną.

Tu mam podobne podejście, a co to zmienia dalej?

>Prawdowstwo zakazuje obcinania głów maczeta i co z tego.

I obcięli facetowi głowę i poszli do więzienia. Co w tym złego? Mieli iść do więzienia za domniemanie chęci odcięcia głowy? I przypominam: z jakich pobudek ucięli temu facetowi głowę(jeśli mowa o incydencie w Wielkiej Brytanii) ?

>Nie mówiłem, że chrześcijanizm mówi o wolnym rynku tylko o tym, że jest korzystny. W pracy kierujesz się zyskiem.

Chrześcijanizm może i coś o kierowaniu się w pracy zyskiem mówi, ale w którym momencie chrześcijaństwo mówi coś o etyce pracy i podejściu do pracy?

#50
18-02-2014 22:44
 Ocena 3 na 3
Olek Mularski (3178 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
>Błędnie to interpretujesz. Tu chodzi o ideę Boga. Nie o to jaki ten Bóg wygląda.

Jak wynika z historii to jak bóg wygląda i ilu tych bogów jest najczęściej bywało o wiele ważniejsze od samej idei. Tak też jest obecnie.

>Założenie jest, że jest wszechmocny.

Niech więc stworzy kamień tak wielki i ciężki, żeby sam nie mógł go podnieść.

>Czyli Bóg stworzył prawa fizyki. Stworzył wielki wybuch czy co tam jeszcze sobie naukowcy wymyślą. Nie da się logicznie udowodnić że tak nie było.

Przed Wielkim Wybuchem nie istniały materia, czas i przestrzeń. nie było więc miejsca na boga, ani czasu, żeby cokolwiek mógł stworzyć. Poza tym, nawet gdyby czas i przestrzeń były, to pozostaje pytanie o to, kto stworzył boga, stwórcę boga itd. ad infinitum. Bóg nie jest więc rozwiązaniem problemu powstania świata, a jedynie niepotrzebnie komplikuje to zagadnienie.

>Kościół jest oddzielony od państwa.

Pozornie.

>Nie ma dostawać żadnych dopłat z podatków. Wierni niech go sobie sami opłacają.

Dobrze by było, w rzeczywistości państwo łozy na utrzymanie tej mafii około 6 mld zł rocznie.

#51
18-02-2014 22:50
 Ocena-3 na 3
Robert Górski (-96 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi farmer
>Wyluzuj człowieku.
>Co, wypowiesz wojnę Ameryce czy Niemcom jak ich banki rozwalą naszą giełdę czy walutę?
>Dla nich to jest pikuś.

Brednie, Polska nic nie ma. Ludzie naiwnie myślą, że my coś mamy i możemy stracić. Po co wypowiadać wojne komunistycznej USA czy Niemcą. Ja mówie o gospodarce. To oni nic nie mogą nam zrobić. Niemcy to muszą czekać na nowego hitlera żeby pozbyć się islamistów. Żeruja tylko na Polsce trzeba z tym skończyć. Wprowadzić wolny rynek. Zezwolić na posiadanie broni. Tworzyć oborone terytorialna. Nic się nie zbuduje bez dobrej gospodarki. W pare lat będziemy nie do ruszenia militarnie. Jedyne co to będą mogli atamóke zrzucić. No ale to się nikomu nie opłaca. Tak samo jak nie opłaca się atakować kraju z uzbrojonym społeczeństwem. Niech hołota się zbroi i trenuje jak chce żyć w dobrobycie. Nawet nie wiecie jak prosto jest zmienic Polske w najpotężniejsze państwo w Europie. No ale z kąd hołota ma wiedzieć takie rzeczy. To się nigdy nie stanie, bo hołota musi zbankrutować żeby zminiła poglady. Zreszta to nie będzie zmiana poglądów. Tylko wyczerpanie wszytkich złych możliwości. Wtedy będzie juz zapóźno na bycie potęgą Europejską.

PS. Nie mogą rozwalić naszej waluty. Co do banku zostały przedane za 25 mliardów, a kosztowały wtedy 200. Banki zarabija 15 miliardów rocznie na nas. Oprócz tego drenują nieuczciwe kase z gospodarki żeby wywołać kryzys. Banki nie działają na korzyść żadnego kraju. Wszędzie rzadzą czerwoni. Gdyby w jakimś kraju rządziła prawdziwa prawica banksterzy wisieliby na latarniach. To co oni uskuteczniają to jest zdrada stanu. Robią to wa każdym kraju. Zyjecie w iluzji. Wmawiaja wam, że trzeba się bać Rosji, że musimy słuchać rozkazów Merkel. Tak słabej Europy nigdy nie było, Rosja nas zaatakuje za pare lat dopiero. Jak mogą mieć prawa wyborcze ludzie wipsujący takie głupty dla tego wlaśnie JKM tak atakuje demokracje. Żadnego pojecia o świecie, ale przywódce wybierją. Tego co najwieksze cuda obieca. Teraz wygra PIS. Ich pogram gospodarczy jest komunistyczny. Komuna upadła, bo była niewydolna gospodarczo jak każdy socjalizm. No ale wyborcy tego nie widzą. Czego oczekwiać po hołocie. Niemcy i Francja trzymaja się jeszcze dzięki żerowaniu na pozostałych krajach. Mniej bogate kraje europejskie już bankrutuja. Włochy, Grecja, Portugalia, Hiszpania. Socjalizm zawsze bankrutuje. Banki w tym dobitnie pomagają. Po co to robią?. Żeby zrobić tak wielki kryzs, że światowa hołota będzie skłonna zaakceptować pomysł światowego rządu. Wszak każdy socjalista w socjalistycznej Europie wie, że od rozwiązywania problemów jest państwo, a od rozwiązywania globalnych problemów jest globalne państwo. Najlepsze w tym jest to, że hołota która niby intersuje się polityką wierzy w kompletne brednie. Prywatyzacja jest zła bo rozkradli Polske. To tak jak uważać że broń zła, bo ktoś kogoś zabił. Zresztą tak też twierdzą. Wolny rynek w Polsce sprawił że ludzie emigrują. Wolny rynek to rządy korporacji. Takie brednie potwarzają, że nic tylko batem hołote przepędzić. Dobrze mi pisał ostatnio jeden lekarz. Naród nie jest od politykowania. Polacy są dobrzy w kombinowaniu(kolejny argument za wolnym rynkiem) ale politycznie to kompletni debile(lekkie upośledzenie umysłowe).

farmer (22440 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski

>....Wprowadzić wolny rynek......

>... Wolny rynek w Polsce sprawił że ludzie emigrują. Wolny rynek to rządy korporacji.

Ni hu..a nic z tego nie rozumiem.

#53
19-02-2014 00:20
 Ocena-2 na 2
Robert Górski (-96 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi farmer
>>....Wprowadzić wolny rynek......
>>... Wolny rynek w Polsce sprawił że ludzie emigrują. Wolny rynek to rządy korporacji.
>Ni hu..a nic z tego nie rozumiem.

Powtarzam tylko twierdzenia hołoty.

farmer (22440 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
>>>....Wprowadzić wolny rynek......
>>>... Wolny rynek w Polsce sprawił że ludzie emigrują. Wolny rynek to rządy korporacji.
>>Ni hu..a nic z tego nie rozumiem.
>Powtarzam tylko twierdzenia hołoty.

No to w końcu jak, bo to Twoje:

>Nie mówiłem, że chrześcijanizm mówi o wolnym rynku tylko o tym, że jest korzystny

No więc powiedz mi proszę co mam zaznaczyć, tak będzie prościej.

A. Wolny rynek
B. Rynek regulowany
C. Rynek regulowany po twojemu (waszemu)

#55
19-02-2014 00:44
 Ocena-2 na 2
Robert Górski (-96 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Sygnał
Jesteś socjalista przcież. Tak socjalisci domagają się żęby okradać ludzi. Tak socjalisci okradają mnie. Byli świadkowie(czyli domownicy) policje od razu wezwali. Nie masz prawa do obrony w socjalizmie. Samoobrona w socjalizmie nie jest zakzana? haha. To tak jak w socjalizmie nie ma biedy, bo przecież po to wymyślono socjalizm żeby biedy nie bylo hehe. Brednie socjalistów. Opowadianie głodnych kawałków. Konstytucja jest łamana. Prawo działa na wyryki. To jest logika lewaków. Pedofil Trynkiewicz odbył kare, a te durnie domagają się żeby siedział. Najperw domagały się żeby zawiesić kare śmierci. Co do wojny, widać jednak ja mam pojęcie. Dowiedz się że nikt cię nie bedzie pytał czy chcesz umierać. Rowala ci łeb, a żone zgwałca jak się nada. Na jakim w świecie żyjecie. Zresztą już przywykłem do lewackich bredni. Przecież wy mi wmawiacie, że amerykanie bronią praw kobiet w afganistanie i w Iraku. 1/3 kobiet armi USA padła ofiara gwałtu w bazach na terenie USA, a 1/2 była molestwoana. Co dopiero oni wyczyniaja z Afgankami na tym zadupiu świata. Był przecież przypadek że jeden w bazie torturował kwasem członkinie własnego odziału w namiocie hehe. No ale lewaki maja swoje lewackie wizje i w nie świecie wierza hahaha. Pisałem że to że prawdowstwo zakazuje obcicania głowy nie ma żadnego znaczenia dla islamistów. Ty mi za to wypisuejsz jakieś głupoty jakbym twierdził że jest coś złego w takim prawie. Etyka pracy? Co to wogóle jest?. Najpier mi to wytłumacz ze swojego socjalistycznego punktu widzenia. Dla mnie nie ma takiego zwierzęcia w przyrodzie

#56
19-02-2014 00:48
 Ocena 3 na 3
Marek Matejewski (3695 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
>Po przeczytaniu wszystkich waszych wypowiedzi mam wrażenie że nie ma tu ani jednej inteligętnej osoby.

Na szczęście przyszedłeś nas oświecić tytanie inteligęcji.

>Skoro już tak się wysiliłeś to czemu nie napisałeś żadnych argumentów przeciwko twierdzenia JKM.

Z dosyć prostego powodu. Argumenty dzielą się na takie, które trzeba obalać i na takie, które obalają się same. Co miałbym dodać od siebie? Hę?

>Wszytko co wymieniłeś ma sens. Niechce mi się nawet rozpisywać i argumentowac. Tylko tępi ludzie nie dostrzegają sensu w oczywistościach. Gdybyś miał jakieś argumenty przciwko to byś je wypisał

Gdybyś miał jakieś argumenty "za" to byś je wypisał.

#57
19-02-2014 00:57
 Ocena 2 na 2
Sygnał (4252 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
>Jesteś socjalista przcież. Tak socjalisci domagają się żęby okradać ludzi. Tak socjalisci okradają mnie.

Pozwij okropnych socjalistów !

>Byli świadkowie(czyli domownicy) policje od razu wezwali.

A ja nie znam sprawy, pokarz protokół, pokarz jakieś doniesienia, cokolwiek, bo póki co Ty mówisz o jakimś abstrakcyjnym czymś.

>Nie masz prawa do obrony w socjalizmie. Samoobrona w socjalizmie nie jest zakzana? haha.

Pokaż mi prawny zakaz samoobrony gdziekolwiek, albo zwyczajnie zamilcz, bo fabrykujesz fakty.

>Konstytucja jest łamana. Prawo działa na wyryki. To jest logika lewaków.

Przykłady, a nie anegdotki nacechowane wkurzeniem sfrustrowanego korwinisty?

>Pedofil Trynkiewicz odbył kare, a te durnie domagają się żeby siedział.

Zgadza się, domaganie się, żeby mu przedłużyć karę jest bez sensu, ale to nie o Trynkiewiczu dyskusja.

>Co do wojny, widać jednak ja mam pojęcie. Dowiedz się że nikt cię nie bedzie pytał czy chcesz umierać. Rowala ci łeb, a żone zgwałca jak się nada. Na jakim w świecie żyjecie.

Zamiast gadać o jakiejś abstrakcyjnej wojnie, lepiej się zastanów nad tym, czy jakaś się zapowiada.

>Pisałem że to że prawdowstwo zakazuje obcicania głowy nie ma żadnego znaczenia dla islamistów. Ty mi za to wypisuejsz jakieś głupoty jakbym twierdził że jest coś złego w takim prawie.

Nie, to Pan tu ewidentnie nie umie czytać, bo napisałem jedynie, że się karze za czyny. Jakby czynu nie popełniono, nie można byłoby za niego karać, co jest oczywiste. To, że facet miał wywalone na to, że jest to to niezgodne z prawem jest tylko dowodem na to, że złamał prawo. Co Pan ma do tych muzułmanów?

----------------------------------------------------------------------

Notoryczne łamanie regulaminu forum przez tego człowieka jest kolejnym dowodem, że redukcja moderacji to poroniony pomysł.

#58
19-02-2014 03:06
 Ocena 5 na 5
Paprocki (2738 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Robert Górski
Przeczytałem niektóre Twoje wypowiedzi i dla mnie to jasne- jesteś po prostu fatalistą. To jest prawdziwy fundament reszty poglądów. Druga strona barykady to utopizm. Oba sposoby myślenia się skompromitowały gospodarczo i cywilizacyjnie. Niestety z fatalistami jest pewien problem- bo utopizm jest lewactwem, ale wycentrowanie też tak nazywają. Nowe odkrycia naukowe z zakresu neurobiologii, ewolucjonizmu itd. potwierdzają, że homo sapiens to ani nie dzika bestia, ani też anioł. Bliżej anielskości sytuuje się fakt, że niekoniecznie kalkulujemy swoją dobroczynność- mamy bowiem wbudowane dobre odruchy (patrz neurony lustrzane). Bliżej bestii- że człowiek w skrajnych warunkach staje się kanibalem. Masz ograniczone horyzonty, bo myślisz o ludzkiej naturze w kategoriach instynktów, ale nasza natura to nie tylko one- to również nowe "instynkty", dzięki czemu wiemy, że kompletni idioci to marginalna mniejszość. "Głupota większości" to wytrych i nieporozumienie. Pewne systemy sprzyjają wykrzesaniu z jednostki jej potencjału, pewne ten potencjał (jaki by nie był) tłamszą. Uwaga- to jest stopniowalne, a nie binarne. Społeczeństwo- to wspólnota jednostek funkcjonująca według mechanizmów zakodowanych w każdej z jednostek, ale te mechanizmy są właśnie nastawione (także) na życie w "stadzie". Bądź łaskaw patrzeć szerzej. Chwalisz się inteligęcjom, ale gdybym napisał, że podatek dochodowy trzeba drastycznie obniżyć, to byś zapałał świętym oburzeniem, że KONIECZNIE zlikwidować. Zwykły dogmatyzm, doraźnie kojący prostotą (a de facto prostactwem), na dłuższą metę komplikujący.

#59
19-02-2014 09:16
 Ocena 1 na 1
Burnham (1149 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi diogenes
>Mistyfikacja minstyfikacji nierówna. Państwo opiekuńcze na jakimś poziomie da się zbudować, natomiast nie da się "zrobić" boga, nawet w 1%: teistyczna mistyfikacja umiejscawia go poza światem.

Co znaczy, że nie da się zrobić Boga ? Przecież tam zasadniczo nie ma założenia (wykluczając "cuda"), że Bóg poznawalny jest w empirii. Bóg istnieje w wierze, a więc fakt, że istnieje poza światem w niczym nie przeszkadza. Tak jak pisałem - wszystko jest dobre w określonych granicach. Jeżeli przesadzi się z państwem opiekuńczym - tak jak dzisiaj - to kończy się to bankructwem, zamieszkami i mordobiciem.

>>...skoro zamordowano Boga...
>A to bóg kiedyś żył? Nie dajmy zwodzic się metaforom.

W Ameryce Południowej, Afryce czy na Bliskim Wschodzie Bóg ma się całkiem dobrze. Nie dajmy się zwodzić perspektywie europejskiej bo świat w większości wygląda inaczej.

>>Najmądrzejsze słowa jakie kiedykolwiek czytałem należą do Arystotelesa, który stwierdził, że prawdziwa cnota leży w umiarkowaniu.
>Wielu wpada na to nie słysząc nic o Arystotelesie.

Oczywiście, że wielu na to wpada. W XXI wieku w Europie, gdzie mamy masowe nagromadzenie towarów to aż trudno by tego nie zauważyć. Z tym, że wartościowa jest informacja, że wiedziano już o tym dawno i to bez obecnego przepychu.

>>Największa mistyfikacja polega na tym, że ludzie dali się nabrać na to, że są do szpiku kości racjonalni i rozumni.
>Nie znam teorii, która utożsamiałaby żywego człowieka z czystym rozumem.

W dzisiejszym świecie panuje przekonanie, a wręcz wiara w to, że nauka jest na tyle wartościowa, że powinno się jak najwięcej zjawisk starać wytłumaczyć z naukowego punktu widzenia - to znaczy, że to się da zrobić. Bardzo popularne są frazy "badania naukowe wykazały, że człowiek ..." itp. A ilu ludzi na Ziemi rozumie jak działa samolot czy chociażby komputer ? Przecież nawet "wyskoczenie" bezpieczników w domu stanowi niejednokrotnie nie lada problem poznawczy. To ludzie rozumieją naukę czy w większości w nią wierzą ?

Chociażby na tym portalu - nie zauważył Pan tonu w jakim ludzie rozpisują się o nauce ? Nauka to dzisiaj taki Święty Graal. Są tutaj nawet tacy jegomoście, którzy twierdzą, że relacje kobieta-mężczyzna albo ich język dają się naukowo zmierzyć, że zachowanie kobiety to coś wspólnego z nauką ma. Inni z kolei twierdzą, że w ekonomii istnieje jakaś dająca się zmierzyć "sprawiedliwość" tak jakby miała coś wspólnego z równaniem 2+2=4. Nie wszyscy mają takie same żołądki i potrzeby, ale to nie jest oczywiste jak się okazuje. To nawet nie chodzi o to by ktoś utożsamiał człowieka z czystym rozumem - chodzi o samą chęć by do tego dążyć. To jest jak dogmat wiary w którym przyszłość wszystkiego jest matematyką i basta.

Chaos i czysta przypadkowość to część natury ludzkiej i nie ma w tym nic złego. Ale ludzie zachodu zdają się mieć problem ze zrozumieniem tego dlatego wszędzie chcieliby widzieć wzór matematyczny na każde zachowanie człowieka.

#60
19-02-2014 09:37
 Ocena 2 na 2
Sygnał (4252 punktów)Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
W odpowiedzi Burnham

>Co znaczy, że nie da się zrobić Boga ? Przecież tam zasadniczo nie ma założenia (wykluczając "cuda"), że Bóg poznawalny jest w empirii. Bóg istnieje w wierze, a więc fakt, że istnieje poza światem w niczym nie przeszkadza.

Nie przeszkadza, ale też do niczego nie jest potrzebne, więc po co?

>Tak jak pisałem - wszystko jest dobre w określonych granicach. Jeżeli przesadzi się z państwem opiekuńczym - tak jak dzisiaj - to kończy się to bankructwem, zamieszkami i mordobiciem.

Co ma państwo opiekuńcze do boga, czy czegokolwiek innego ?

>W Ameryce Południowej, Afryce czy na Bliskim Wschodzie Bóg ma się całkiem dobrze. Nie dajmy się zwodzić perspektywie europejskiej bo świat w większości wygląda inaczej.

Dlatego stwierdzenie któregoś z użytkowników, że odejście od walki z religią jest współcześnie uzasadnione jest nie na miejscu.

>W dzisiejszym świecie panuje przekonanie, a wręcz wiara w to, że nauka jest na tyle wartościowa, że powinno się jak najwięcej zjawisk starać wytłumaczyć z naukowego punktu widzenia - to znaczy, że to się da zrobić.

Proszę zadać sobie pytanie, czy w momencie, gdy coś zostało racjonalnie udowodnione, to czy nie jest to już aby nauka. Odnoszę wrażenie, że nie bardzo rozumie Pan, co to właściwie jest nauka.

>Bardzo popularne są frazy "badania naukowe wykazały, że człowiek ..." itp. A ilu ludzi na Ziemi rozumie jak działa samolot czy chociażby komputer ? Przecież nawet "wyskoczenie" bezpieczników w domu stanowi niejednokrotnie nie lada problem poznawczy. To ludzie rozumieją naukę czy w większości w nią wierzą ?

Oczywiście, że znacznie lepiej jest rozumieć.

>Chociażby na tym portalu - nie zauważył Pan tonu w jakim ludzie rozpisują się o nauce ? Nauka to dzisiaj taki Święty Graal. Są tutaj nawet tacy jegomoście, którzy twierdzą, że relacje kobieta-mężczyzna albo ich język dają się naukowo zmierzyć, że zachowanie kobiety to coś wspólnego z nauką ma. Inni z kolei twierdzą, że w ekonomii istnieje jakaś dająca się zmierzyć "sprawiedliwość" tak jakby miała coś wspólnego z równaniem 2+2=4.

Pan kompletnie nie rozumie, co to jest modelowanie matematyczne i jak w nauce rozumie się prawdę.

>Nie wszyscy mają takie same żołądki i potrzeby, ale to nie jest oczywiste jak się okazuje. To nawet nie chodzi o to by ktoś utożsamiał człowieka z czystym rozumem - chodzi o samą chęć by do tego dążyć. To jest jak dogmat wiary w którym przyszłość wszystkiego jest matematyką i basta.

Historia pokazuje, że z biegiem czasu ludzie rozwiązywali coraz bardziej skomplikowane problemy, opisywali coraz lepiej i dokładniej otaczającą nas rzeczywistość. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby myśleć w ten sposób o przyszłości.

>Chaos i czysta przypadkowość to część natury ludzkiej i nie ma w tym nic złego. Ale ludzie zachodu zdają się mieć problem ze zrozumieniem tego dlatego wszędzie chcieliby widzieć wzór matematyczny na każde zachowanie człowieka.
>

A Pan wie, że chaos to świetnie opisane matematyczne zjawisko?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365