 |
JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-02-2014 23:39 | Marek Matejewski (3695 punktów) | JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
19 na 19 | Jakoś ciężko przejść mi obojętnie obok monologu zaserwowanego dla jednej ze stacji radiowych przez Janusza Korwin-Mikkego. Materiał można zobaczyć tutaj. Fragment nawiązujący do tytułu wątku zaczyna się od 30:05 i w miarę upływu sekund robi się coraz śmieszniej (albo straszniej). Tytułowe słowa to oczywiście nie tyle oryginalne słowa JKM, co cytat z Voltaire'a (patrona Racjonalisty), na którego przewodniczący Nowej Prawicy się powołuje. Dodaje, że Voltaire będąc ateistą "doskonale rozumiał, że wiara w Boga jest potrzebna". To ja się pytam komu (tym którzy chcą władzy?) i co Państwo na to? JKM proponuje zatem świadome budowanie cywilizacji na wielkiej mistyfikacji (no bo jak to inaczej nazwać?) - gdyż twierdzi, że takowe kłamstwo okazuje się jego zdaniem bardzo korzystne i jest wręcz koniecznym warunkiem utrzymania ładu i rozwoju. Czy w długofalowej perspektywie (kolejne setki i tysiące lat) cywilizacja faktycznie może dobrze wyjść na takim gigantycznym kłamstwie? Do tego wszystkiego dochodzi wiele wynurzeń z którymi zgodzić nijak się nie da. Postaram się większość z nich wyliczyć, a padają tam następujące twierdzenia: 1) UE zakazuje wiary w Boga. 2) Jeżeli ludzie wierzą w Boga to myślą o przyszłości. 3) Jeżeli ludzie wierzą w Boga to nie martwią się że umrą. 4) Zanegowanie istnienia Boga sprawiło, że ludzie nagle zaczęli bać się ryzykować w obronie prawdy i honoru. 5) Ludzie nie wiedzą co to jest prawda (niestety swojej teorii prawdy JKM nie przedstawił). 6) Cała cywilizacja jest oparta na pojęciu Boga. 7) Jeżeli zlikwidujemy pojęcie Boga, to trzeba będzie łapać więcej bandytów i złodziei. 8) Zanegowanie Boga podnosi koszt działania społeczeństwa. 9) Istnienie Boga jest kwestią wiary a nie nauki. 10) Ludzie, którzy twierdzą, że Boga nie ma z jakichś tajemniczych powodów próbują swoim przekonaniem zarazić innych. 11) W interesie ateisty jest, żeby inni chodzili do kościoła i marnowali czas, a on w tym czasie więcej naprodukuje, zostanie milionerem itd. 12) Ateiści są uniesieni zapałem szerzenia zła i dążą do tego żeby zdemoralizować wszystkich. 13) ( crème de la crème  ) Jeżeli Bóg jest wszechmocny i umiał 4000 lat temu stworzyć świat, to na pewno umiał 4000 lat temu stworzyć pod ziemią kości dinozaurów, które będą wyglądać tak jakby miały miliony lat. Bo co to jest dla wszechmocnego Boga? 14) Bóg jest jednym z największych "wynalazków" naszej cywilizacji (szkoda, że nie dodał, że istnienie wynalazków jest kwestią wiary a nie nauki). Na koniec mogę tylko uspokoić Pana JKM, że do dnia dzisiejszego ileś tam tysięcy owych Bogów wymyślono. W przeszłości z całą pewnością ów "wynalazek" pomagał utrzymywać pewien społeczny ład, a jego twórcom zbijać olbrzymie fortuny poprzez wysysanie całej energii z oszukiwanej tłuszczy. Jednak przy dzisiejszym, powszechnym dostępie do edukacji i wiedzy (przynajmniej w Europie) jak taka mistyfikacja miałaby zadziałać? Nie rozumiem ludzi, którym wydaje się, że można współcześnie zabić ludzką pasję i ciekawość. Którym wydaje się, że można stłumić chęć poszukiwania prawdy i wymusić życie zgodne z napisanym przez kogoś scenariuszem - w dodatku tysiące lat temu. Owszem można - ale już tylko brutalną przemocą. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..#16 5 na 5 | KORUND (4922 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
> 13) ( crème de la crème ) Jeżeli Bóg jest wszechmocny i umiał 4000 lat> temu stworzyć świat, to na pewno umiał 4000 lat temu stworzyć pod ziemią kości dinozaurów, które> będą wyglądać tak jakby miały miliony lat. Bo co to jest dla wszechmocnego Boga?-A ja zawsze myślałem, że to szatan wymyślił całą tę stratygrafię, żeby człowieka w błąd wprowadzić, a tu zadaniem JKM oszustem jest sam Bóg. Ten sam, którego syn mówi, że po to się narodził i przyszedł na świat, aby dać świadectwo prawdzie? A może taki z niego zgrywus? Marny to móżdżek, który nawet nie jest w stanie uroić sobie innego boga niż chrześcijański, którego kazano mu wyznawać z racji urodzenia akurat pod tą szerokością geograficzną. |
#17 5 na 5 | Paprocki (2738 punktów) | Odp: JKM | > Czy ktoś z Was, drodzy forumowicze, szerzy tu zło lub ma po temu zapał?> Czy ktoś z kolei czuje się demoralizowany lub już został 'zepsuty' przez ateistów?Oczywiście, bo w moralności nie chodzi o wyrzekanie się przemocy, nieuczciwości, okrucieństwa, fałszywości, obłudy, nienawiści, paranoicznej podejrzliwości, autorytaryzmu. Moralność obejmuje takie zagadnienia jak homoseksualizm, seks analny, oralny, masturbacja, wulgaryzmy oraz krytycyzm. |
| Paprocki (2738 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | Wystarczy jednak popatrzeć na niego, żeby przekonać się, że dla niego naród to zbiór indywidualności. Każdy kto się nie wyróżnia w jakiś sposób (czy to nosząc muszkę, czy będąc kontrowersyjnym) jest motłochem, bandą debili i żulernią. Czyli JKM został hipsterem zanim to stało się modne! |
#19 2 na 2 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Wystarczy jednak popatrzeć na niego, żeby przekonać się, że dla niego naród to zbiór indywidualności. Każdy kto się nie wyróżnia w jakiś sposób (czy to nosząc muszkę, czy będąc kontrowersyjnym) jest motłochem, bandą debili i żulernią.> Czyli JKM został hipsterem zanim to stało się modne!Obrazasz hipsterów.
"We live in times of smart phones and stupid people" |
#20 11 na 11 | diogenes (42753 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > ...powszechnej działa cała masa innych mistyfikacji. Przykładowo wiara w państwo opiekuńcze,...Mistyfikacja minstyfikacji nierówna. Państwo opiekuńcze na jakimś poziomie da się zbudować (poziom opiekuńczości można ocenić dobierając odpowiednie wskaźniki), natomiast nie da się "zrobić" boga, nawet w 1%: teistyczna mistyfikacja umiejscawia go poza światem. > ...skoro zamordowano Boga...A to bóg kiedyś żył? Nie dajmy zwodzic się metaforom. > Nie jest tak, że tylko instytucja religii zaczadzała umysły.Zgoda. Irracjonalizm ma dużo masek. > Najmądrzejsze słowa jakie kiedykolwiek czytałem należą do Arystotelesa, który stwierdził, że prawdziwa cnota leży w umiarkowaniu.Wielu wpada na to nie słysząc nic o Arystotelesie. Umiarem, jak zauważyłem, kieruje się mój kot. > Największa mistyfikacja polega na tym, że ludzie dali się nabrać na to, że są do szpiku kości racjonalni i rozumni.Nie znam teorii, która utożsamiałaby żywego człowieka z czystym rozumem. Nawet klasyczna definicja człowieka - zwierzę rozumne - przypisuje człowiekowi nieracjonalny, bo animalny właśnie, czynnik.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | >JKM proponuje zatem świadome budowanie cywilizacji na wielkiej mistyfikacji (no bo jak to inaczej nazwać?) - gdyż twierdzi, że takowe kłamstwo okazuje się jego zdaniem bardzo korzystne i jest wręcz koniecznym warunkiem utrzymania ładu i rozwoju.. Wszelkie znane cywilizacje mają religijną podbudowę i jakoś jest. Władza świecka dokłada do tego swoje pomniejsze kłamstwa, i też jakoś jest. Zresztą szef oszukuje pracownika - i vice versa, mąż żonę - i vice versa, rodzice dzieci, usługodawcy klientów, producenci konsumentów, podatnicy fiskusa, a na koniec spowiednicy oszukują swojego "Pana Boga".
Czyli kłamstwo ma całkiem długie nogi i pewnie dałoby się dojść na nim jeszcze dalej, ale mnie to, szczerze mówiąc, znużyło. |
#22 -13 na 13 | Robert Górski (-96 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | Po przeczytaniu wszystkich waszych wypowiedzi mam wrażenie że nie ma tu ani jednej inteligętnej osoby. Wyśmiewacie z JKM tylko dlatego, że jesteście za mało inteligętni by pojąć co mówi. To tak jak dwuch głupców wyśmiewa się z jednego mądrego. Myślą sobie że to oni mają rację bo jest ich dwuch na jednego. Jak jeden może udowodnić reszcie durni swoją rację, kiedy ta reszta swoją rację opiera tylko na wzajemym utwierdzaniu się w własnej głupocie, bez żadnej logiki. Jedynie z czasem banda idiotów może odczuć konsekwencje swojej głupoty. Zadłużanie kraju, bankructwo ZUSu, zniesienie kary śmierci, złodziejska prywatyzacja, itd. Niestety są na świecie tacy głupcy, tak zaślepieni w swojej głupocie, że nigdy nie przynają że się mylili.
Skoro już tak się wysiliłeś to czemu nie napisałeś żadnych argumentów przeciwko twierdzenia JKM.
punkt 12) Hulaj dusza piekła nie ma
Wszytko co wymieniłeś ma sens. Niechce mi się nawet rozpisywać i argumentowac. Tylko tępi ludzie nie dostrzegają sensu w oczywistościach. Gdybyś miał jakieś argumenty przciwko to byś je wypisał
|
#23 -11 na 13 | Robert Górski (-96 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | O czym tu w ogóle dyskutować. Istnienia Boga nikt nie może dowieść, tak jak nie można dowieść nieistnienia Boga. Dlatego to się nazywa wiarą w Boga. Skoro już zakładamy, że ktoś wierzy w wszechmogącego Boga, to takie wnioski są naturalna kosekwencją każdego logicznego rozumowania. Dlatego twierdze, że jesteście tępi. Gdybyście nie byli tępi to tak jak dla mnie tak i dla was byłoby to oczywistością |
#24 5 na 5 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > O czym tu w ogóle dyskutować.Wątek jest dla tych, którzy wiedzą o czym. |
#25 7 na 7 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > O czym tu w ogóle dyskutować. Istnienia Boga nikt nie może dowieść, tak jak nie można dowieść nieistnienia Boga. Dlatego to się nazywa wiarą w Boga. Skoro już zakładamy, że ktoś wierzy w wszechmogącego Boga, to takie wnioski są naturalna kosekwencją każdego logicznego rozumowania. Dlatego twierdze, że jesteście tępi. Gdybyście nie byli tępi to tak jak dla mnie tak i dla was byłoby to oczywistościąA ja twierdzę, że żeby coś postulować, trzeba mieć na to dowody. W przeciwnym wypadku jesteś fideistą, a to ułomne intelektualnie stanowisko. |
#26 6 na 6 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
Oświeć nas, o proroku, który nie znasz ortografii. |
#27 -4 na 6 | Robert Górski (-96 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | Dowodem jest to że ludzie od początku istnienia ludzkości wymyślali sobie Bogów. Skoro coś się ciągle powtarza to nie jest to przypadkiem. Moim zdaniem ludzie potrzebują Boga żeby łatwiej pogodzić ze swoim losem i żałosna egzystencją. Nie każdy jest silny, piękny i bogaty. Większość jest średnia, przeciętna. Wiedzie nieciekawe życie bez nadziji na wielką odmianę losu w pozytywną strone. Nikogo natomaist nie omijają cierpienia. Czy bogaty nie może zapaść na cięzką chorobę. Czy silny nie może zostać kaleka itd. Dlatego ludzie wymyślali sobie Bogów do których się zwracali ze swoimi troskami. |
#28 8 na 8 | Michal Wojcicki (45 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
Oto jak Bertrand Russell odpowiedział na argument, że niektórzy ludzie potrzebują wiary w boga z powodów pragmatycznych: "Jest elementarną nieuczciwością i zdradą dla intelektualnej integralności wiara w coś dlatego, że wydaje się praktyczne a nie dlatego, że wydaje się być prawdziwe." I w kwestii 'moralności' przyjętej odgórnie (a nie wykształconej autonomicznie): "To, co przyjęte, nie ma żadnej wartości" Link do niesamowicie rzeczowego, 3 minutowego nagrania: www.youtube.com/watch?v=BMRSCvx8ZeA |
#29 2 na 2 | Dariusz Godyń (2403 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Oświeć nas, o proroku, który nie znasz ortografii.> Halo-halo czy na pokładzie jest moderator???  |
#30 6 na 6 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Dowodem jest to że ludzie od początku istnienia ludzkości wymyślali sobie Bogów. Skoro coś się ciągle powtarza to nie jest to przypadkiem. Moim zdaniem ludzie potrzebują Boga żeby łatwiej pogodzić ze swoim losem i żałosna egzystencją. Nie każdy jest silny, piękny i bogaty. Większość jest średnia, przeciętna. Wiedzie nieciekawe życie bez nadziji na wielką odmianę losu w pozytywną strone. Nikogo natomaist nie omijają cierpienia. Czy bogaty nie może zapaść na cięzką chorobę. Czy silny nie może zostać kaleka itd. Dlatego ludzie wymyślali sobie Bogów do których się zwracali ze swoimi troskami.Nie, nie. To o powodzie stworzenia boga, a nie dowodzie na istnienie go. Korwin jest w tej kwestii intelektualnie przegrany, bo w ogóle zakłada potrzebę istnienia takowego. Idea wielkiego nierzeczywistego straszaka jest nie warta zachodu i ten człowiek twierdząc, że ten wynalazek w ogóle jest pozytywny ośmiesza się niemal tak bardzo, jak w przypadku mówienia o odbieraniu praw wyborczych. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|