 |
JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-02-2014 23:39 | Marek Matejewski (3695 punktów) | JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić"
19 na 19 | Jakoś ciężko przejść mi obojętnie obok monologu zaserwowanego dla jednej ze stacji radiowych przez Janusza Korwin-Mikkego. Materiał można zobaczyć tutaj. Fragment nawiązujący do tytułu wątku zaczyna się od 30:05 i w miarę upływu sekund robi się coraz śmieszniej (albo straszniej). Tytułowe słowa to oczywiście nie tyle oryginalne słowa JKM, co cytat z Voltaire'a (patrona Racjonalisty), na którego przewodniczący Nowej Prawicy się powołuje. Dodaje, że Voltaire będąc ateistą "doskonale rozumiał, że wiara w Boga jest potrzebna". To ja się pytam komu (tym którzy chcą władzy?) i co Państwo na to? JKM proponuje zatem świadome budowanie cywilizacji na wielkiej mistyfikacji (no bo jak to inaczej nazwać?) - gdyż twierdzi, że takowe kłamstwo okazuje się jego zdaniem bardzo korzystne i jest wręcz koniecznym warunkiem utrzymania ładu i rozwoju. Czy w długofalowej perspektywie (kolejne setki i tysiące lat) cywilizacja faktycznie może dobrze wyjść na takim gigantycznym kłamstwie? Do tego wszystkiego dochodzi wiele wynurzeń z którymi zgodzić nijak się nie da. Postaram się większość z nich wyliczyć, a padają tam następujące twierdzenia: 1) UE zakazuje wiary w Boga. 2) Jeżeli ludzie wierzą w Boga to myślą o przyszłości. 3) Jeżeli ludzie wierzą w Boga to nie martwią się że umrą. 4) Zanegowanie istnienia Boga sprawiło, że ludzie nagle zaczęli bać się ryzykować w obronie prawdy i honoru. 5) Ludzie nie wiedzą co to jest prawda (niestety swojej teorii prawdy JKM nie przedstawił). 6) Cała cywilizacja jest oparta na pojęciu Boga. 7) Jeżeli zlikwidujemy pojęcie Boga, to trzeba będzie łapać więcej bandytów i złodziei. 8) Zanegowanie Boga podnosi koszt działania społeczeństwa. 9) Istnienie Boga jest kwestią wiary a nie nauki. 10) Ludzie, którzy twierdzą, że Boga nie ma z jakichś tajemniczych powodów próbują swoim przekonaniem zarazić innych. 11) W interesie ateisty jest, żeby inni chodzili do kościoła i marnowali czas, a on w tym czasie więcej naprodukuje, zostanie milionerem itd. 12) Ateiści są uniesieni zapałem szerzenia zła i dążą do tego żeby zdemoralizować wszystkich. 13) ( crème de la crème  ) Jeżeli Bóg jest wszechmocny i umiał 4000 lat temu stworzyć świat, to na pewno umiał 4000 lat temu stworzyć pod ziemią kości dinozaurów, które będą wyglądać tak jakby miały miliony lat. Bo co to jest dla wszechmocnego Boga? 14) Bóg jest jednym z największych "wynalazków" naszej cywilizacji (szkoda, że nie dodał, że istnienie wynalazków jest kwestią wiary a nie nauki). Na koniec mogę tylko uspokoić Pana JKM, że do dnia dzisiejszego ileś tam tysięcy owych Bogów wymyślono. W przeszłości z całą pewnością ów "wynalazek" pomagał utrzymywać pewien społeczny ład, a jego twórcom zbijać olbrzymie fortuny poprzez wysysanie całej energii z oszukiwanej tłuszczy. Jednak przy dzisiejszym, powszechnym dostępie do edukacji i wiedzy (przynajmniej w Europie) jak taka mistyfikacja miałaby zadziałać? Nie rozumiem ludzi, którym wydaje się, że można współcześnie zabić ludzką pasję i ciekawość. Którym wydaje się, że można stłumić chęć poszukiwania prawdy i wymusić życie zgodne z napisanym przez kogoś scenariuszem - w dodatku tysiące lat temu. Owszem można - ale już tylko brutalną przemocą. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..#31 -4 na 4 | Robert Górski (-96 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | Błędne rozumienie. Ci co wierzą w Boga, jak logika podpowiada naprawdę w niego wierzą. Czy ktoś tu mówi, że wierzący nie wierzą, że to jest prawda. Dla nich Bóg istnieje. Skoro nie da się udowodnić że tak nie jest. Nie można więc powiedzieć czy to prawda czy nie, bo się tego nie wie. Ci co nie wierzą mogą się domyślać, że to nie prawda, ale nic to nie zmienia. |
#32 7 na 7 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Błędne rozumienie. Ci co wierzą w Boga, jak logika podpowiada naprawdę w niego wierzą. Czy ktoś tu mówi, że wierzący nie wierzą, że to jest prawda. Dla nich Bóg istnieje. Skoro nie da się udowodnić że tak nie jest. Nie można więc powiedzieć czy to prawda czy nie, bo się tego nie wie. Ci co nie wierzą mogą się domyślać, że to nie prawda, ale nic to nie zmienia.a)Fakt istnienia czegoś nie jest subiektywny. b)W przypadku nie możności udowodnienia czegokolwiek nie można o tym wnioskować. c)Postulując jakiegoś boga nie postulujemy abstrakcyjnego czego, tylko nadajemy temu mniej lub bardziej skomplikowane cechy, więc wnioskujemy o tym bogu. Ergo: intelektualnie szczery człowiek w Boga wierzyć nie powinien. A Korwin twierdząc, że to pozytywne jest równie intelektualnie nieszczery co teiści. |
#33 1 na 3 | Robert Górski (-96 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | Błędnie to iterpretujesz. Tu chodzi o ideę Boga. Nie o to jaki ten Bóg wygląda. Założenie jest, że jest wszechmocny. Czyli Bóg stworzył prawa fizyki. Stworzył wielki wybuch czy co tam jeszcze sobie naukowcy wymyślą. Nie da sie logicznie udowodnić że tak nie było. Zreszta cała ta dyskusja jest śmieszna. Ciemni ludzie wyśmiewaja się z głupot jakby to miało znaczenie. Kościół jest oddzielony od państwa. Nie ma dostawać żadnych dopłat z podatków. Wierni niech go sobie sami opłacają. Liczą się poglądy na gospodarkę. Nie dlatego wyjeżdzją miliony z Polski, że są kościoły, czy bo wierzą Boga czy nie wierzą, tylko dlatego, że idioci nie znający się na ekonomi rządzą. |
#34 8 na 8 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Błędnie to iterpretujesz. Tu chodzi o ideę Boga. Nie o to jaki ten Bóg wygląda. Założenie jest, że jest wszechmocny. Czyli Bóg stworzył prawa fizyki. Stworzył wielki wybuch czy co tam jeszcze sobie naukowcy wymyślą. Nie da sie logicznie udowodnić że tak nie było. Zreszta cała ta dyskusja jest śmieszna. Ciemni ludzie wyśmiewaja się z głupot jakby to miało znaczenie. Kościół jest oddzielony od państwa. Nie ma dostawać żadnych dopłat z podatków. Wierni niech go sobie sami opłacają. Liczą się poglądy na gospodarkę. Nie dlatego wyjeżdzją miliony z Polski, że są kościoły, czy bo wierzą Boga czy nie wierzą, tylko dlatego, że idioci nie znający się na ekonomi rządzą.Jeżeli Bóg ma być tylko pierwszym sprawcą, to nie istnieją zaświaty, 10 przykazań nie istnieje, nie ma wreszcie niematerialnego straszaka. W tym ujęciu ludzie, którzy nadal w to wierzą, są zwyczajnie intelektualnie głupsi od tych, którzy nie wierzą. Co do Twoich wstawek o rządzeniu i ekonomii, to Korwin w tej jednej wypowiedzi nic o ekonomii nie mówił, a jedynie wychwalał boga jako straszak, a religię jako wspaniały sposób na intelektualne zniewolenie ludzi przy okazji powołując się na argumenty głupie, albo kreacjonistyczne (i to tych kreacjonistów od młodej Ziemi). |
#35 -3 na 3 | Robert Górski (-96 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | To co napisałeś jest w kontekście nauki. Wiara nie ma nic wspólnego z nauka. Religia to nie nauka. To że ludzie wierzą w Boga jest pozytwyne. Gdyby nie wierzyli w Boga to zapanowałby tu islam. Ja tam wole, że są msze w niedziele nieobowiązkowe, niż pare razy dziennie pod przymuesm bić pokłony. Ludzie wierzący są gotowi ryzykować życiem chętniej. Czasami trzeba ryzykować i toczyć wojne. Nie ulega wątpliwości że wiara jest pozytywan. Póki nie ma tu świętej inkwizycji to wiara w Boga jest przydatna pod każdym względem. |
#36 3 na 3 | Robson696 (379 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Po przeczytaniu wszystkich waszych wypowiedzi mam wrażenie że nie ma tu ani jednej inteligętnej osoby. Wyśmiewacie z JKM tylko dlatego, że jesteście za mało inteligętni by pojąć co mówi.Masz rację. "Inteligętni" na pewno nie  > To tak jak dwuch głupców wyśmiewa się z jednego mądrego. Myślą sobie że to oni mają rację bo jest ich dwuch na jednego. Jak jeden może udowodnić reszcie durni swoją rację, kiedy ta reszta swoją rację opiera tylko na wzajemym utwierdzaniu się w własnej głupocie, bez żadnej logiki. Jedynie z czasem banda idiotów może odczuć konsekwencje swojej głupoty.Tylko, że w przypadku Korwina, to on jest tym durniem, który wyśmiewa się z dwóch mądrych... Owszem, czasami powie coś mądrego. > Zadłużanie kraju, bankructwo ZUSu, zniesienie kary śmierci, złodziejska prywatyzacja, itd. Niestety są na świecie tacy głupcy, tak zaślepieni w swojej głupocie, że nigdy nie przynają że się mylili.Okej ale kara śmierci to nie jest żadna kara. Chwila stresu przed egzekucją i koniec. A jak człowiek ma świadomość, że teraz będzie dożywotnio za kratkami albo pracował w gułagu, to już co innego prawda?  > punkt 12) Hulaj dusza piekła nie maTutaj się zgadzamy  |
#37 4 na 4 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Jedyny sposób, żeby dać JKMowi szansę na wejście do rządu to obniżenie wieku, w jakim można głosować i to dosyć drastycznie.Rzeczywiście, u niego starcze zdziecinnienie postępuje w takim tempie, że elektoratu będzie musiał szukać w przedszkolach. Ma zresztą wadę wymowy typową dla tej grupy wiekowej, więc pewnie szybciej się dogada. Poza tym, jeżeli szybko nie wejdzie do parlamentu, to trzeba będzie równie drastycznie zliberalizować kryteria dla potencjalnych kandydatów, rezygnując np. z wymogu samodzielnego trawienia i oddychania. ZSRR był jedynym jak dotąd krajem, gdzie takie rzeczy były standardem, ale obecnie nie wypada czerpać z ichniego dorobku. |
#38 5 na 5 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > To co napisałeś jest w kontekście nauki. Wiara nie ma nic wspólnego z nauka. Religia to nie nauka.Więc ją odrzucamy, bo ma co najwyżej jakość literacką, a dyskutowałbym, że są lepsze dzieła. > To że ludzie wierzą w Boga jest pozytwyne. Gdyby nie wierzyli w Boga to zapanowałby tu islam.Jakby w ogóle nie wierzono w bogów, to by żadna religia tu nie panowała. > Ja tam wole, że są msze w niedziele nieobowiązkowe, niż pare razy dziennie pod przymuesm bić pokłony.No to wreszcie znaleźliśmy wspólną płaszczyznę. > Ludzie wierzący są gotowi ryzykować życiem chętniej. Czasami trzeba ryzykować i toczyć wojne. Nie ulega wątpliwości że wiara jest pozytywan. Póki nie ma tu świętej inkwizycji to wiara w Boga jest przydatna pod każdym względem.A po kiego grzyba iść na wojnę i w jaki sposób, według mentalności chrześcijańskiej, wiara w Boga skuteczniej ludziom pozwala wojować? Nie wiem jak Ty, ale ja tam uważam, że oddawanie życia za cokolwiek mija się z celem. |
#39 7 na 7 | KORUND (4922 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > JKM jest piewcą skrajnego indywidualizmu.-I tu widać jego niekonsekwencję w myśleniu. Jak piewca indywidualizmu może zalecać wszystkim bezmyślną wiarę w boga, nawet gdyby go nie było? Wiara na wszelki wypadek? Mamy oszukiwać ewentualnego Boga, siebie, czy wszyscy wszystkich? Dlaczego nie pozostawia wyboru, czyli tego co najistotniejsze w indywidualizmie? Bóg ma być rodzajem kagańca, by utrzymać ludzi w ryzach, narzucić jakiegoś odgórnego strażnika obyczajów? A czepia się socjalistów. Dlaczego nie zaleca każdemu wiary w takiego boga, jaki mu odpowiada, jakiego sobie sam wymyśli, albo wcale jeśli mu nie jest potrzebny? Głupek i cudak, a nie liberał. |
#40 -5 na 5 | Robert Górski (-96 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
> A po kiego grzyba iść na wojnę i w jaki sposób, według mentalności chrześcijańskiej, wiara w Boga skuteczniej ludziom pozwala wojować? Nie wiem jak Ty, ale ja tam uważam, że oddawanie życia za cokolwiek mija się z celem.Jeśli ktoś zatakuje moją rodzine to wypatrosze go jak karpia. Jest mnustwo rzeczy za które trzeba walczyć. Napdanie cię ktoś na ulicy, włamywacz wejdzie ci do domu, wybuchnie wojna. Ja tam nie mam zamiaru oddać życia, ale każdego da się zabić. Jeśli ma się dziecko i teoretycznie żeby on żyło musisz oddać życie to to robisz. Przynajmniej ja bym zrobił. Ludzie mają wolną wole. Niech decydują. Ci co wierzą w Boga łatawiej zginą żeby ocalić swoją rodzine. Prosta logika. Jak wybuchnie prawdziwa wojna to nikt cię nie będzie pytał czy jesteś pacyfistą czy nie?. Czy chcesz zabijać czy nie?. Wojna to wojna. Nie można się z niej wypisać choć niektórzy zdołają uciecie zagranice. Zrajców którzy pomagają wrogowi znarzyna się jak świnie. Nie ma co dyskutować o oczywistościach. Fakty są takie że islamiści wierzą i nieboja się dzęki temu śmierci, a będa atakować w powodów religijnych. Polsce póki co islamiści nie groża. Mamy problemy ekonomiczne. Nie rozważamy tutaj, czy lepiej by było jakby wiary nie bylo. Wiara jest. Ludzie wyznają różne religie. To że wiara jest im potrzeba udowadnia to ile różnych religi i Bogów przeróznych wymyślano i zawsze będa wyślać takich czy innych. JKM za to opowiada o tym co jest tu i teraz. Jak ktoś nie rozumie tego co on gada to albo jest tępy albo niedoiformawany. Jak rozmawiam z różnymi jego zaciekłymi przeciwnikami dochodze do wniosku, że to jakieś świrusy. Reszta zwykłych oponętów po prostu kompletnie nic nie rozumie, bo jest tępa albo usłyszałą piąte przez dziesiąte i sama sobie dopowidzą reszte. Tak jak tu. JKM nie mówi, że ktoś ma wierzyć, tylko mówi co jest opłacalne z punktu wiedznia narodu. Chrześcijanizm jest korzyścią w wolnorynkowej gospodarce |
#41 11 na 11 | KORUND (4922 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" | > Po przeczytaniu wszystkich waszych wypowiedzi mam wrażenie że nie ma tu ani jednej inteligętnej osoby. Wyśmiewacie z JKM tylko dlatego, że jesteście za mało inteligętni by pojąć co mówi. To tak jak dwuch głupców wyśmiewa się z jednego mądrego.-Masz rację. Nie ma tu ani jednego inteligętnego, nie muwiąc żeby znaleźć dwuch. Odezwał się za to jeden tempy. Może skończ gimnazjum, czy cokolwiek, jakiś kurs pisania po polsku, zanim zaczniesz kogokolwiek pouczać, na jakikolwiek temat. |
#42 7 na 7 | niestadny (2492 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
> Wiara nie ma nic wspólnego z nauką.No - chyba że ktoś święcie wierzyłby we wszystko co napiszą naukowcy... > To że ludzie wierzą w Boga jest pozytwyne.Skutki wiary mogą być różne. Po ich owocach poznacie ich.[Mat.7,16] > Gdyby nie wierzyli w Boga to zapanowałby tu islam.Muzułmanie wierzą w boga o imieniu Allah. Uważasz, że wiara w Boga jest czymś pozytywnym a jednocześnie wyraźnie obawiasz się islamu. Dlaczego? Człowieku, postaraj się ogarnąć ortografię.
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
#43 1 na 1 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
Po pierwsze, wow. Dawno nie widziałem na tym forum takich emocji. > Jeśli ktoś zatakuje moją rodzine to wypatrosze go jak karpia. Jest mnustwo rzeczy za które trzeba walczyć. Napdanie cię ktoś na ulicy, włamywacz wejdzie ci do domu,To jest kwestia samoobrony. Nikt Ci nie powie, że obrona własna to coś negatywnego. > Jak wybuchnie prawdziwa wojna to nikt cię nie będzie pytał czy jesteś pacyfistą czy nie?. Czy chcesz zabijać czy nie?. Wojna to wojna. Nie można się z niej wypisać choć niektórzy zdołają uciecie zagranice.Owszem, nikt mnie nie będzie o to pytał, ale to ja będę walczył, czy zawodowe wojsko?Wizja wojny, którą Pan prezentuje(analogiczna do tego jak wygląda druga wojna światowa) nie jest adekwatna we współczesnym świecie. W przypadku chęci wybicia jakiegoś narodu wojna zakończyłaby się po chwili, gdy wybuchłyby bomby i zostałaby kupa byłu. > Fakty są takie że islamiści wierzą i nieboja się dzęki temu śmierci, a będa atakować w powodów religijnych.Powód wojny to inna sprawa, ale co ten Allach tym muzułmanom daje? Karabiny im błogosławi? Celność poprawia? Przeświadczenie o słuszności idei nie ma nic do rzeczy w obliczu konfliktu, gdzie wygrywa wyszkolenie i siła ognia. > Polsce póki co islamiści nie groża. Mamy problemy ekonomiczne. Nie rozważamy tutaj, czy lepiej by było jakby wiary nie bylo. Wiara jest. Ludzie wyznają różne religie. To że wiara jest im potrzeba udowadnia to ile różnych religi i Bogów przeróznych wymyślano i zawsze będa wyślać takich czy innych.A to wiara jest sobie sama, czy może dlatego, że są ludzie wierzący? Problemem nawet nie są sami wierzący, tylko to, że prawodawstwo się ich słucha. W przypadku kompletnego olewania tego, co obraża religijnych ludzi nawet demonizowani muzułmanie stają nie kompletnie nieszkodliwi. > JKM za to opowiada o tym co jest tu i teraz.Może i tak, ale jego analiza jest wyjątkowo kretyńska. > JKM nie mówi, że ktoś ma wierzyć, tylko mówi co jest opłacalne z punktu wiedznia narodu.Państwa, jeśli już, chyba, że państwo łoi na wiarę kasę. > Chrześcijanizm jest korzyścią w wolnorynkowej gospodarce."Chrześcijanizm" nie mówi niczego o wolnym rynku i idee krwiożerczego libertarianizmu Korwina są wybitnie niechrześcijańskie. > |
#44 5 na 5 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
> Skutki wiary mogą być różne. Po ich owocach poznacie ich.[Mat.7,16]Cytaty biblijne to jakieś racjonalne argumenty ? |
#45 1 na 1 | Dariusz Godyń (2403 punktów) | Odp: JKM: "Gdyby Boga nie było należałoby go wymyślić" |
> Cytaty biblijne to jakieś racjonalne argumenty ?Racjonalizm niestanego ma nie banalną głębię.  |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|