 |
Co to znaczy "wolność i demokracja"? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-10-2014 21:32 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Co to znaczy "wolność i demokracja"?
2 na 2 | "Wolność i demokracja", "zagrożenie dla wolności i demokracji", "w imię wolności i demokracji", "utrwalać wolność i demokrację" itp. Jakie jest w zasadzie prawdziwe znaczenie tych haseł i sloganów? Gdy ktoś mówi "wolność i demokracja", to w zasadzie co konkretnie ma na myśli? Co oznacza slogan "25 lat wolności"? Co jest tu widoczne (i dla kogo), a co pozostaje ukryte (i dla kogo)? Zapraszam do dyskusji.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#16 -1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | nisze i cenzury | "Racjonalistyczne poglądy w dzisiejszej Polsce są niszowe i nasz portal jest niszowy, a mimo to jest dosyć skutecznie przez fideistów zwalczany. W sprawach cenzury jest na pewno lepiej niż było za Gomułki, ale czy na pewno jest lepiej niż było za Gierka, czy Jaruzelskiego? A ponadto to był ustrój "słusznie miniony" i warto się zastanawiać czy teraz jest dobrze i czy nie może być lepiej"? Mnóstwo jest niszowych portali zajmujących się niszowymi tematami. Co do podnoszonego przez Pana konfliktu między racjonalistami a "fideistami" można równie dobrze założyć, iż jest także na odwrót - jeżeli już ujmować to wszystko w militarnych kategoriach walki. To że jest tych portali niszowych mnóstwo jest czymś bardzo pozytywnym. Właśnie ta ich duża liczba świadczy o tym, iż wolność w Polsce nie jest pojęciem martwym. 30 lat temu nie było niszowych mediów. Była jedna centralna wykładnia rzeczywistości i jej należało się podporządkowywać. Co do zakresu cenzury za Gierka czy nawet Jaruzelskiego. Pan wybaczy ale albo Pan nie pamięta już tamtych czasów albo nie było Pan jeszcze na świecie. Jak powiadam, można narzekać an szereg patologii trapiących obecne media, pierwszy jestem w stanie to zrobić, ale zrównywać cenzurę gierkowską z obecną - to jakiś irracjonalny akt rozpaczy. |
#17 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: nisze i cenzury | . "Racjonalistyczne poglądy w dzisiejszej Polsce są niszowe i nasz portal jest niszowy, a mimo to jest dosyć skutecznie przez fideistów zwalczany. W sprawach cenzury jest na pewno lepiej niż było za Gomułki, ale czy na pewno jest lepiej niż było za Gierka, czy Jaruzelskiego? A ponadto to był ustrój "słusznie miniony" i warto się zastanawiać czy teraz jest dobrze i czy nie może być lepiej"?> Mnóstwo jest niszowych portali zajmujących się niszowymi tematami.Nie wiem co to znaczy mnóstwo, ale trochę jest. Jedne są bardziej inne mniej niszowe. www.racjonalista.pl/forum.php/s,616397#w616429> Co do podnoszonego przez Pana konfliktu między racjonalistami a "fideistami" można równie dobrze założyć, iż jest także na odwrót - jeżeli już ujmować to wszystko w militarnych kategoriach walki.Tak, ma Pan rację. Tak samo jak Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski> To że jest tych portali niszowych mnóstwo jest czymś bardzo pozytywnym.Tak, to że jest ich mnóstwo jest rzeczą pozytywną, ale to, iż dzisiejsi decydenci mają słowo pisane w wielkim poważaniu, to już zdecydowanie mniej. > Właśnie ta ich duża liczba świadczy o tym, iż wolność w Polsce nie jest pojęciem martwym.Jak zawsze są teraz i byli wtedy, którzy z wolności korzystali. Nawet trochę nadto. Dziś aby można było wydawać jakiś periodyk potrzebna jest spora kasa, a ją wyłoży tylko zainteresowany. Wiem, gdyż przez kilkanaście lat wydawałem. > 30 lat temu nie było niszowych mediów.Tak, i o zgrozo internetu też nie było. Była prasa podziemna i prasa katolicka, kto chciał to do nich docierał i czytał. Ja docierałem: www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,510858#w511032 gdyż zawsze chciałem mieć własne poglądy. > Była jedna centralna wykładnia rzeczywistości i jej należało się podporządkowywać.Oczywiście, że była i była jedynie słuszna, tak jak teraz katolicki/neoliberalizm, ale jakoś nie wszyscy chcieli się podporządkować, niektórym wiary brakowało: www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,493033#w493211 a inni są stale w awangardzie: www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,457585#w457815> Co do zakresu cenzury za Gierka czy nawet Jaruzelskiego.> Pan wybaczy ale albo Pan nie pamięta już tamtych czasów albo nie było Pan jeszcze na świecie.Tak, tym którzy nie żyli w tamtych czasach można kit wciskać: Ja w tamtych czasach żyłem, a nawet gorzej "przeciskałem" przez "Mysią" różne publikacje. www.racjon(*).php/s,447659/z,0/d,45#w454103> Jak powiadam, Ex cathedra.> można narzekać an szereg patologii trapiących obecne media, pierwszy jestem w stanie to zrobić, ale zrównywać cenzurę gierkowską z obecną - to jakiś irracjonalny akt rozpaczy.Tak, zawsze dyskryminujący ma trudności w zrozumieniu dyskryminowanego www.racjon(*)m.php/z,0/d,4/s,539110#w540183 i nie ma w tym nic nowego. Władzom PRL też się wiele zdawało, a rzeczywistość skrzeczała. PS. Jako racjonalista mam zwyczaj dokładnego - wraz z linkami - posta, do którego się ustosunkowuję, a nawet zaglądania do archiwum, gdy to możliwe, tak aby zrozumieć poglądy autora. Panu to zupełnie niepotrzebne i polemizuje Pan przed przeczytaniem.
@@@ . |
#18 5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | Odp: nisze i cenzury | > Była jedna centralna wykładnia rzeczywistości i jej należało się podporządkowywać.Takie było pobożne życzenie partyjnych bonzów. Centrala była sobie, a ludzie sobie. Domy Polaków były w pewien sposób zakłamane: w pracy słuchało się oficjalnych bredni, a wieczorami - by wskazać na jeden element nieposłuszeństwa - wielu towarzyszy miało ucho w radiu Wolna Europa. W końcu centralę szlag trafił, lub ostrożniej... sprytnie się przetransformowała, bowiem ewidentnie centralą przestała być. To, że się "należało podporządkować" nie znaczyło, że ludzie byli posłuszni. O początkach rozpadu formacji społecznej, religijnej, innej, świadczą niepozorne zgrzyty, drobiazgi.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#19 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | Odp: slogany czy żywe treści? | > Nie ma ustrojów doskonałych, ale należy do nich dążyć!Czy takie dictum nie zalatuje paradoksem? Mam niby dążyć do czegoś, czego nie ma? Czy nie lepiej kreślić realistyczne, mniejsze, ale ... istniejące cele? Ludzie nie walczą o zmiany ustrojów, ale o niższe ceny, pracę, emerytury,...Ustrój jest pochodną owych zmian, na ogół czymś zupełnie innym od ideałów. Historia jest bardziej, by tak rzec, nominalistyczna. Skoro nie ma ustrojów doskonałych, to może trzeba przestać o nich w ogóle mówić? Tak jak o niebie...
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#20 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: slogany czy żywe treści? | . Nie ma ustrojów doskonałych, ale należy do nich dążyć! Ks. Stefan Kardynał Wyszyński.
Ten ustrój jest lepszym, w którym większej części obywateli żyje się lepiej. prof. Tadeusz Kowalik.> >>>Nie ma ustrojów doskonałych, ale należy do nich dążyć!> Czy takie dictum nie zalatuje paradoksem?Zalatuje. Księża lubią paradoksy, ale jak uważał Bernstein "Cel jest niczym, ruch jest wszystkim", a więc może nie jest tak ważnym dokąd docieramy, ważnym jest to, co dzieje się po drodze. > Mam niby dążyć do czegoś, czego nie ma? Czy nie lepiej kreślić realistyczne, mniejsze, ale ... istniejące cele?Może i lepiej, ale Ciężko, a moim zdaniem nawet głupio, żyć bez jakiejś przyszłościowej wizji i dlatego ludzie tworzą różne ideologie. Gorzej, gdy ideologia zamienia się w religię, a jej wizje w jedynie słuszną doktrynę. Wtedy każdy kto nie wierzy, to wróg, a każdy kto podważa jednomyślność, to zbrodniczy heretyk, z którym należy bezwzględnie walczyć.> Ludzie nie walczą o zmiany ustrojów, ale o niższe ceny, pracę, emerytury,...www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,373981#w375815> Ustrój jest pochodną owych zmian, na ogół czymś zupełnie innym od ideałów. Historia jest bardziej, by tak rzec, nominalistyczna.> Skoro nie ma ustrojów doskonałych, to może trzeba przestać o nich w ogóle mówić? Tak jak o niebie...Moim zdaniem jednak warto, a nawet trzeba. Wiedza psychologiczna i socjologiczna mówi nam, że tylko idee są zdolne wymusić na ludziach silne zaangażowanie w tworzenie wielkich dzieł. Oczywiście - jak to opisał Maslow - trzeba mieć na chleb i portki, ale kasa potrzebna jest głównie na samorealizację - (potrzeby samorealizacji wyrażają się w dążeniu człowieka do rozwoju swoich możliwości.) @@@ . |
#21 1 na 3 | Arminius (25555 punktów) | slogan slogana sloganem... | "Jako kobieta i ateistka dostaję bólu zębów, słysząc jak te hasła wygłaszają przedstawiciele najbardziej wstecznych, szowinistycznych, feudalno-patriarchalnych środowisk". Pani wybaczy ale Pani też operuje typowymi sloganami. Zacytowane zdanie z Pani wypowiedzi to niemalże klasyka gatunku. |
#22 2 na 2 | Matix (5786 punktów) | Odp: slogany czy żywe treści? | Teraz też nie można publicznie wszystkiego mówić, robić. |
#23 2 na 2 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Co to znaczy "wolność i demokracja"? | Gdy ktoś mówi "wolność i demokracja", to w zasadzie co konkretnie ma na myśli?
hej, Mówi o braku dogmatów , totalitaryzmów , dyskryminacji . Braku zinstytucjonalizowanej pogardy dla czegokolwiek . Mówi o swobodnym dyskursie na każdy temat , o teoretycznej możliwości domagania się poszanowania praw i godności osobistej . Mówi o prawie istnienia niezależnych mediów i instytucji - niezależnych od wszechwładnych central Mówi o pokojowym współistnieniu , o szacunku , tolerancji i empatii Mówi o dobrowolnym ograniczaniu swych potrzeb i pragnień na rzecz wspólnego dobra makuś
szczególne pozdrowienia dla wegetarian |
#24 4 na 4 bass (4786 punktów) (zablokowany) | Odp: Co to znaczy "wolność i demokracja"? | Stara anegdota żydowska: "Gdzie zwrot pożyczki, wczoraj mówiłeś, że dziś zapłacisz? - Wiesz, jak ja płacę, to ja płacę, a jak ja mówię, że ja płacę, to ja mówię..." |
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: slogany czy żywe treści? |
> Ale zniknęła przecież treść przejęzyczenia, które - nota bene - polegało na powtórzeniu omyłkowym pierwszego wpisu.Nie zauważyłem. To pewnie takie freudowskie przeoczenie.
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski |
#26 1 na 1 | Scarabaeus (2198 punktów) | Odp: Co to znaczy "wolność i demokracja"? | > Gdy ktoś mówi "wolność i demokracja", to w zasadzie co konkretnie ma na myśli?
Są to pojęcia, które może i nie tak łatwo zdefiniować ale uwierz gdybyśmy je utracili to bardzo szybko byś się zorientował.
To tak jak miłość i nienawiść.
|
#27 1 na 1 | Andrzej Pawlikowski (24 punktów) | Odp: slogany czy żywe treści? | Z tym stworzeniem partii o podstaw i sięgnięciem władzy to chyba trochę pofantazjowałeś. Może z założeń demokracji to wynika, ale nie w realnym świecie. |
| Arminius (25555 punktów) | realny świat | "Z tym stworzeniem partii o podstaw i sięgnięciem władzy to chyba trochę pofantazjowałeś. Może z założeń demokracji to wynika, ale nie w realnym świecie". A Orban na Węgrzech to nie działa w realnym świecie? A druga węgierska partia Jobbik to w jakim swicie działa? A Austriacka Partia Wolnościowa Haidera to w jakim swiecie działa? A nawet nasz Palikot i jego paretia. Co prawd anie zdobyli władzy ale wprowadzili sporą licznę posłów do parlamentu i odgrywali zauważalna rolę w polskiej polityce. |
| szarley (54913 punktów) | Odp: slogany czy żywe treści? | > Z tym stworzeniem partii o podstaw i sięgnięciem władzy to chyba trochę pofantazjowałeś. Może z założeń demokracji to wynika, ale nie w realnym świecie.To znaczy że partie nie powstały od podstaw? A od czego? Przyglądałem się bacznie i z sympatią tworzeniu się partii humanistycznej. Nie ze wszystkim się zgadzałem, a teraz na pewno na nią nie zagłosuję, ale powstała od kilku kłócących się ludzi, którzy chcieli zmienić Europę. Przyglądam się dziś równie bacznie i z jednaką sympatią powstawaniu gminnych wyborczych komitetów Powstają, a jedynym ich źródłem jest społeczny entuzjazm, chęć budowy nowych wartości, nowych idei. Czasem jest to "idea" budowy chodnika, a czasem od tego się tylko zaczyna. Nie masz swojej partii? szukaj kompromisu z istniejącymi Nie poradzisz znaleźć kompromisu? Załóż swoją Nie poradzisz znaleźć kompromisu ani założyć swojej partii? Siedź z dupą i nie narzekaj bo jedyne na co narzekasz to własne lenistwo. Demokracja daje Ci takie same prawa jak wielkim politykom. Nie korzystasz? Boś klipa. |
| szarley (54913 punktów) | Odp: Co to znaczy "wolność i demokracja"? | > "Wolność i demokracja", "zagrożenie dla wolności i demokracji", "w imię wolności i demokracji",> Zapraszam do dyskusji.  Te same słowa w różnych ustach mają różne znaczenia www.youtube.com/watch?v=_O_ptmEwVwI |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|