>
>>Bo tylko Jezus Chrystus jest Mesjaszem...>
>Co znaczy: "Chrystus"?>
>Co znaczy: "Mesjasz"?>
>Co znaczy to Twoje zdanie?Nie doczekałem się odpowiedzi. Dlaczego?
No to po kolei:
----
#1 Mesjasz
Cytat:#2 Chrystus
Cytat:#3 Komentarz 1
Okazuje się, że hebr. 'Mesjasz' i gr. 'Chrystus' to jest jedno i to samo słowo - pol. 'pomazaniec'.
Jak wygląda zatem (druga) część analizowanej wypowiedzi, po przetłumaczeniu na polski? Ano tak:
>>>Bo () Jezus Pomazaniec jest Pomazańcem...Pleonazm jak pleonazm - mało odkrywczy. "Czerwony autobus jest autobusem" - teraz widać?
W temacie wątku - poważnym, bo religijnym, teologicznym, filozoficznym, światopoglądowym - można oczekiwać, że
autor powinien znać znaczenie słów, których używa. W przeciwnym bowiem wypadku zdarzać się będzie taki '
bełkot'. Posługując się terminologią autora, powiem wprost:
kretynizm (p. post powyżej, albo ten post niżej).
Brak odpowiedzi ze strony autora można wyjaśnić na co najmniej dwa sposoby:
-
nadal nie rozumie identyczności znaczeń tych słów;
- już rozumie, ale
wstyd mu przyznać, że wcześniej nie rozumiał (i myślał na przykład, że 'Chrystus' to coś w rodzaju nazwiska).
----
#4 Mesjasz
Cytat:Bo też właśnie w judaizmie arcykapłanów i królów 'pomazywano' ('namaszczano') specjalnymi olejkami.
Lecz - o zgrozo - 'pomazańcem'
był także nie izraelski, a perski król Cyrus. Pers - nie Izraelita, ba: nie
Żyd. Mocniej: nawet nie
żyd - nie wyznawca judaizmu!
Cytat: Tak mówi Pan o swym pomazańcu Cyrusie: Ja mocno ująłem go za prawicę...
Ks. Izajasza 45,1, Biblia Tysiąclecia
#5 Komentarz 2
Jak wygląda teraz całość analizowanej wypowiedzi?
>>>Bo tylko Jezus Pomazaniec jest Pomazańcem...Zatem
- król Saul był
też 'pomazańcem', król Dawid był
też 'pomazańcem', król Salomon był
też 'pomazańcem' i całą rzesza późniejszych królów Izraela i Judy;
- arcykapłan Abiatar był
też 'pomazańcem', arcykapłan Szymon był
też 'pomazańcem' i cała reszta arcykapłanów judejskich;
- i w końcu - obcy Żydom, ich kulturze i religii - Pers Cyrus był
też 'pomazańcem'.
Nie tylko nieznajomość znaczenia używanych słów cechuje autora. Widać również jego ignorancję w kwestii funkcjonowania tych słów, w sposobie ich stosowania w judaizmie.
A zatem:
Nie tylko (!!!) Jezus Pomazaniec był Pomazańcem...Badana wypowiedź w kwestii merytorycznej nie jest prawdą, a 'bełkotem' lub - jak to dosadnie formułuje autor -
kretynizmem.
----
#5 Komentarz 3
W badanej wypowiedzi użyto czasu teraźniejszego: "jest":
"Bo tylko Jezus Pomazaniec
jest Pomazańcem...
Sama historyczność postaci Jezusa to - jak dotąd - kwestia wiary i domniemań.
Zaś 'istnienie' Jezusa
obecnie - co usprawiedliwiałoby używanie czasu teraźniejszego "jest" - to już
czysta kwestia wiary.
I m.in.
z taką właśnie kwestią zawitał autor na forum... Racjonalisty.
Zupełnie jakby
z zawiłymi problemami matematyki wchodzić na forum o makijażu (sic!).
----
#6
Konkluzjaa. jeżeli
ktoś jest Pomazańcem, to
jest Pomazańcem - jałowe i '
kretyńskie';
b. jeżeli Pomazańców
było wielu, to teza, że
tylko jeden z nich był Pomazańcem jest nieprawdziwa i '
kretyńska';
c. pytanie racjonalistów o wysublimowane kwestie teologiczne (np. "
jest" Pomazańcem) i organizacyjne (np. ekumenizm) - kiedy ich to nie interesuje - jest ponurym żartem, tanią prowokacją lub wspominanym wielokrotnie '
kretynizmem'.
=====
>
Naprawdę jesteś tak głupi, że nie potrafisz? czy tak sprytny, że nie chcesz podjąć tematu rozmowy, który zaproponowałem?1. Wyjaśniłem już wcześniej, że wątek jest beztreściowy. Nie ma tematu, który można byłoby podjąć:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,673285#w6734412. Podstawowy argument, którego użyłeś, przeanalizowałem powyżej. Nie da się dyskutować, jeśli punkt wyjścia jest 'bełkotem', czy - jak sam to zgrabnie ująłeś -
kretynizmem.
Jest tak zwykle, gdy szermuje się słowami, których znaczenia się nie zna.
A zwłaszcza zdarza się to w kwestiach, o których się niewiele wie i się ich nie rozumie.
Wyczerpałeś obficie obie możliwości.
----
>
To była moja ostatnia odpowiedź na twoje kretynizmy.1. Na to liczę i trzymam za słowo!
2. Bo też i co mógłbyś odpowiedzieć, skoro nie rozumiałeś ani pytań ani nawet... poruszonego przez samego siebie problemu....
Drobner, w temacie braku tematu...
PS1.
Tekst ten napisałem
z myślą o Czytelnikach mniej wyrobionych etymologicznie, semantycznie, logicznie, biblistycznie, teologicznie itp., dla uwypuklenia 'bełkotu' i słownego i treściowego, który wypełnia post początkowy,
Bez tego zamysłu byłoby to niecelowe i zbędne 'strzępienie' klawiatury...
PS2.
Skoro już autor zdecydował się używać terminu "kretynizm",
warto (!!!) zapoznać się z etymologią słowa 'kretyn'.
Wyraz 'kretyn' pochodzi od francuskiego słowa "chrétien", co po polsku znaczy.... "chrześcijanin".
-
netsprint.swo.pwn.pl/haslo.php?id=15054;-
wspanialar(*)/12/08/debile-idioci-kretyni/;-
wersety.bl(*)szy/chrzescijanin-etymologia/.(Inne opowiastki, że to niby od alpejskich górali, to ściema, nieudolna próba zakrycia oryginalnego pochodzenia.)
Zaiste, trafność i przenikliwość mądrości ludowej niejednego potrafi zaskoczyć...