Racjonalista - Strona głównaDo treści
Tomasz Lis szaleje

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-11-2015 12:18syku (454 punktów)Tomasz Lis szaleje
Ocena 3 na 5
Szczerze mówiąc nigdy nie miałem dużo szacunku do p. Lisa. Ale to co ten ostatnio robi, sprawia, że straciłem go do końca. Oto kilka jego wypowiedzi na twitterze:

Cytat:
Kaczyński chce swojej dyktatury. Ale jeśli chce być Janukowyczem, musi wiedzieć - w Warszawie będzie Majdan!


Cytat:
Stop dyktaturze Kaczyńskiego! Brońmy demokracji.


Cytat:
To nie Budapeszt, ale Teheran w Warszawie. Ajatollah Kaczafi rządzi.


Cytat:
500 zł na dziecko-może za jakiś czas,obnizenie CIT-może kiedyś, wiek emerytalny- może kiedyś. Czy wyborcy PIS już się czują oszukani?


Cytat:
Komuna przegrała w 89 r. Teraz wróciła w nacjonalistycznej wersji jako PiS. Patrioci muszą walczyć z komuchami z PiS.


Ta jego ostatnia działalność, pokazuje moim zdaniem kim jest ten człowiek, w jaki sposób traktuje on wartości. Koronnym przykładem jest tutaj demokracja. Bo jeżeli Lis, uznawałby ją za rzeczywistą wartość, to szanowałby wybraną demokratyczną większością władzę. Szacunek ten wyrażałby się przede wszystkim tym, że pozwoliłby jej działać i oceniać w racjonalny i uczciwy sposób tego wyniki. (Nie mówiąc już o tym, że taki jest jego obowiązek jako dziennikarza - dążyć do prawdy i obiektywności).

Jego wypowiedzi pokazują jednak, że nie ma on za grosz szacunku dla wyboru demokratycznej większości. Nowy rząd, działa dopiero od dwóch tygodni, a jego komentarze, wskazują na dyktaturę w Polsce i prawdziwą katastrofę.

Kiedy jednak rządziła poprzednia władza, demokracja była jak najbardziej w porządku. I to pokazuje sposób traktowania demokracji, przez p. Lisa - demokracja jest wartością, ale tylko kiedy prowadzi ona do wyboru "właściwych" polityków. To oczywiście jest tylko pozór demokracji.

T. Lis jest tutaj tylko przykładem. Bo tego rodzaju podejście dostrzegam u wielu "salonowych" dziennikarzy i polityków.

Jestem ciekaw co na ten temat sądzicie. Czy popieracie moje spostrzeżenia, czy uważacie, że są nietrafne? A może mamy jednak "dyktaturę w Polsce i prawdziwą katastrofę"?

Wiem, że jest na tym forum wielu przeciwników nowej władzy i znam zasadę "wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem", dlatego apeluję o rozsądek i przemyślane komentarze oraz kulturalną dyskusję.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 Dalej..
#1
28-11-2015 14:02
 Ocena 5 na 7
Burnham (1149 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
Nie ma tutaj za bardzo nad czym dyskutować. T. Lis jest człowiekiem opłacanym przez obecną opozycję i na tym zbił majątek. To jest przypadek nie dający się zmieścić w ramach ideologicznych, a finansowych. To nie jest ani dziennikarz ani publicysta - zwykły funkcjonariusz, który trafia do intelektualnie marnego odbiory, a tego odbiorcy odratować się nie da. Beznadziejna sprawa i strata energii.

#2
28-11-2015 14:19
 Ocena 5 na 5
Jacholek (5699 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
Nie sądzę by wypowiedzi na Twitterze mogły służyć do ogólnej oceny osób publicznych. Są to raczej wyolbrzymione, czasami do absurdu, opinie prywatne lub osobiste lęki czy inne wyobrażenia. Trzeba zauważyć że Pan Lis w swojej profesji dziennikarskiej zachowuje się dużo bardziej powściągliwie i nie odnosi się agresywnie w stosunku do swoich zaproszonych gości. A jeśli chodzi o meritum sprawy to przeciętny wyborca może mieć pewne wątpliwości odnośnie kierunku rozwoju aktualnej polityki wewnętrznej jak i międzynarodowej nowego rządu. Wybory to tak jak w przysłowiu "człowiek strzela a pan bóg kule nosi". To znaczy wyborcy nie muszą automatycznie zachwycać się wszystkim tym co ich "wybrańcy " wyczyniają. Poczekajmy - zobaczymy. Kiedyś przyjdzie w końcu także czas rozliczeń.

#3
28-11-2015 14:22
 Ocena 4 na 4
piotr35 (1843 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
>może mamy jednak "dyktaturę w Polsce i prawdziwą katastrofę"?
Dyktatury jeszcze nie mamy, ale PiS wybrał dobrą drogę do jej wprowadzenia.

Przy TK majstrowała PO i wyborcy ją za to ocenili.
Przy TK majstruje PiS i też wyborcy docenią to w wyborach, ale dopiero za 3 lata. PiS najbardziej liczy na to, że zapomną.

Katastrofy jeszcze nie ma, bo PiS prawdopodobnie wycofa się z nierealnych obietnic i gruszki pozostawi na wierzbie.

#4
28-11-2015 14:40
 Ocena 3 na 7
hyperion (1422 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi piotr35
>Przy TK majstrowała PO i wyborcy ją za to ocenili.
>Przy TK majstruje PiS i też wyborcy docenią to w wyborach, ale dopiero za 3 lata. PiS najbardziej liczy na to, że zapomną.

Dwie małe poprawki.

1. Jak wyborcy się wkurzą na PiS to wybory odbędą się wcześniej niż za 3 lata.
Skrócenie kadencji Sejmu jest możliwe.

2. Wyborcy ocenili PO nie za majstrowanie przy TK ale za szereg innych powodów. Dla przypomnienia (znalezione w sieci) podaję te powody:
"
46 powodów, aby w najbliższych wyborach parlamentarnych nie głosować na Platformę Obywatelską, PSL i nowoczesną PO
1) Afera taśmowa
2) Afera hazardowa
3) Afera wyciągowa
4) Afera stadionowa
5) Afera autostradowa
6) Afera stoczniowa
7) Afera AmberGold
8) Afera Elewarru
9) Afera z informatyzacją MSW
10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
17) Podniesienie VAT-u na wszystko
18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
20) Podniesienie akcyzy na paliwo
21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
40) Ograniczenie potencjału militarnego
41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi)
43) Synekury dla nagranych kolesi
44) Wyjazdowe posiedzenia Rządu na koszt podatnika
45) Obstrukcja nowego Prezydenta
46) Afera z importem Islamistów"

A tak w ogóle.. kto to jest Tomasz Lis (pytanie retoryczno-złośliwe)

Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54

syku (454 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi Jacholek
>Poczekajmy - zobaczymy. Kiedyś przyjdzie w końcu także czas rozliczeń.

Tak, dokładnie to miałem na myśli. Czekajmy i obiektywnie oceniajmy z perspektywy czasu. Jeżeli ktoś się nie zgadza z nową władzą, albo uważa, że jest szkodliwa, to mimo to musi jednak zaakceptować fakt, że została wybrana w demokratycznych wyborach. Nawoływanie do obalenia rządu, po ok. dwóch tygodniach jego zaprzysiężenia, to brednie.

Kto pyta, nie błądzi.

syku (454 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi piotr35
>Dyktatury jeszcze nie mamy, ale PiS wybrał dobrą drogę do jej wprowadzenia.

Wielu mówi, że roszady w TK i służbach, to po prostu sposób na zabezpieczenie "tyłów" przez PiS. Jako, że mają większość mogą sobie na to pozwolić. Ziemkiewicz tak to opisał w przypadku TK:

Cytat:
Robiąc w czerwcu skok na Trybunał, PO miała bardzo konkretny plan. Co prawda, oparty na założeniu, które okazało się nazbyt optymistyczne: że PiS nie uzyska w Sejmie większości i będzie je można, jak w latach 2005-2007 skutecznie osłabiać ciągłą obstrukcją. Wybrany wspólnie z lewicą Rzecznik Praw Obywatelskich będzie zaskarżał, wybrany wspólnie z PSL Trybunał - blokował i unieważniał. Aż w odpowiedniej chwili dokona ciosu decydującego: odwoła pod byle jakim pretekstem prezydenta Dudę. Bo to właśnie - możliwość odwołania prezydenta, wcześniej w porządku konstytucyjnym nieobecna - było istotą czerwcowych zmian. I gdyby PO nie przedobrzyło i nie skusiło się jeszcze na dwie dodatkowe pensje (choć to, że w grudniu doszłoby do TK dwóch "pisowców" nic by nie zmieniło, najwyżej pisaliby "zdania odrębne") zainstalowanie pod Andrzejem Dudą tej bomby by się powiodło.



Kto pyta, nie błądzi.

#7
28-11-2015 15:10
 Ocena 1 na 3
syku (454 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi hyperion
Przejrzałem całą tą listę i nie ująłbym z niej żadnego punktu. Te wybory pokazały, że technika "straszenia PiSem" przestała działać, a ta lista pokazuje dlaczego.

Kto pyta, nie błądzi.

#8
28-11-2015 15:37
 Ocena 2 na 2
piotr35 (1843 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi syku
>Jak wyborcy się wkurzą na PiS to wybory odbędą się wcześniej niż za 3 lata.
>Skrócenie kadencji Sejmu jest możliwe.
Jesteś nie tylko naiwny, ale i niedouczony.
Sejm może skrócić kadencje sam, większością 2/3 głosów, albo skrócić może ją nasz PiS-owski prezydent. Oba przypadki byłyby podcinaniem gałęzi, na której sami siedzą. Sugerujesz, ze są na tyle debilni, aby przy wkurzonych wyborcach zażądać skrócenia swojej własnej i bardzo dobrze płatnej kadencji, w której bezkarnie mogą dopuścić się każdego dowolnego świństwa?

Wyborcy mogą się wkurzać na PiS ile tylko chcą, a i tak g*wno PiS-owskiej większości i PiS-owskiemu prezydentowi mogą zrobić.

piotr35 (1843 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi hyperion
>A tak w ogóle.. kto to jest Tomasz Lis
Tomasz Lis to taki dziennikarz, który PiS swą całą mocą i pełnym zaangażowaniem próbuje zrobić głównym polskim opozycjonistą, męczennikiem i już za 5 lat następnym prezydentem RP. Bardzo dobrze im idzie, wręcz znakomicie.

#10
28-11-2015 16:17
 Ocena 2 na 2
hyperion (1422 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi piotr35
>Jesteś nie tylko naiwny, ale i niedouczony.
>Sejm może skrócić kadencje sam, większością 2/3 głosów, albo skrócić może ją nasz PiS-owski prezydent. Oba przypadki byłyby podcinaniem gałęzi, na której sami siedzą. Sugerujesz, ze są na tyle debilni, aby przy wkurzonych wyborcach zażądać skrócenia swojej własnej i bardzo dobrze płatnej kadencji, w której bezkarnie mogą dopuścić się każdego dowolnego świństwa?

Oni nie są debilni. Oni są postawieni pod ścianą której udawało im się unikać przez ostanie 8 lat Byli opozycją "która nic nie może (ale każdy poseł bierze 10 tys. na miesiąc-super układ: nic nie robię a dostaję kasę)".

Mając władzę albo udowodnią, że zależy im na dobru obywateli, albo jasno pokażą,że niczym nie różnią się od PO i zostaną zmieceni z politycznej sceny (jak PO).

Co PiS przez ostanie 8 lat zrobił jako opozycja? Kompletnie Nic. Brał tylko pensje.

Niesety (dla PiSu) nadszedł sprawdzian (choć oni bardzo chętnie byliby nadal opozcją).

Gdyby do kryzysu doszło, PiS za skróceniem kadencji Sejmu nie będzie głosował ale jak media g.ównego nurtu pokazują - można ich do tego zmusić.

Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54

#11
28-11-2015 16:24
 Ocena-1 na 3
Matix (5786 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
Jak nienawidzę PiSu tak nienawidzę Lisa.

#12
28-11-2015 16:51
 Ocena 1 na 1
syku (454 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi Burnham
>To nie jest ani dziennikarz ani publicysta - zwykły funkcjonariusz, który trafia do intelektualnie marnego odbiory.

Moim zdaniem to kwestia nie tyle inteligencji, co raczej niedoinformowania. Znam wielu ludzi inteligentnych, którzy po prostu nie interesują się polityką i to powoduje, że są łatwi do manipulowania przez media "salonowe".

Czytam obecnie "Myśli nowoczesnego endeka" i znalazłem tam świetny cytat:

Cytat:
Mało kto pamięta, że dźwięczne słowo "idiota" oznaczało w starożytnej grece człowieka niebiorącego udziału w życiu swego "polis", czyli właśnie - w polityce. Idiotami nazywali starożytni tych, którzy pozwalali, by o ich życiu i najważniejszych sprawach decydowali inni.
Taki właśnie, brutalnie rzecz ujmując, mamy przed sobą wybór - albo być patriotą, albo idiotą. Kto nie jest jednym, jest siłą rzeczy drugim.


Przy czym patriotyzm Ziemkiewicz rozumie jako po prostu uczestnictwo w życiu publicznym i działanie na korzyść państwa jako wspólnego dobra. (czyli dla przeciętnego człowieka to głównie interesowanie się polityką i świadome głosowanie w wyborach)


Kto pyta, nie błądzi.

syku (454 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi hyperion
>(ale każdy poseł bierze 10 tys. na miesiąc-super układ: nic nie robię a dostaję kasę)".

Żeby tylko tyle. Z tego co wiem to jest sama pensja, a do tego dochodzą diety, kilometrówki i pieniądze na prowadzenie biura.

Liczba 460 posłów jest trochę absurdalna. Rozumiem, jeżeli ci ludzie by debatowali nad ustawami i każdy z nich głosowałby wedle najlepszej swojej wiedzy i sumienia. Ale tak jak się rzeczy mają, to posłowie mają niewiele do powiedzenia. Jest tzw. dyscyplina partyjna i posłowie głosują jak im karze kierownictwo partii. Także działalność wielu posłów jest "wirtualna".

To chyba ma na myśli Kukiz kiedy mówi, że w Polsce obowiązuje partiokracja. I sejm nie służy do debatowania i tworzenia najlepszych ustaw, ale przepychania tego co życzy sobie kierownictwo partii czyli np. prezes i grono jego najbliższych współpracowników. W taki sposób działalność sejmu jest w dużej mierze farsą.

Prawo i Sprawiedliwość zapewnia, że sejm będzie miejscem do debatowania. Ale czy tak będzie rzeczywiście? Życzyłbym tego naszemu demokratycznemu państwu.


Kto pyta, nie błądzi.

#14
28-11-2015 19:14
 Ocena 3 na 3
woma (381 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi hyperion
Piszesz, że art. 54 Konstytucji gwarantuje ci wolność wypowiedzi. Niestety mylisz się i to bardzo. Konstytucja nikomu niczego nie gwarantuje - gwarantem jest demokracja, a w zasadzie zgoda wszystkich na przymus przestrzegania jej zasad, z których najważniejszą jest obowiązek postępowania w zgodzie z prawem. Jeżeli władza, nawet ta wybrana demokratycznie, nie zechce przestrzegać zasad demokracji, to zarówno konstytucja, jak i pozostałe akty prawa niczego nie gwarantują. Zawsze znajdzie się sposób na zmanipulowanie znaczenia i rozumienia normy prawnej. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ogłosi, że dobro narodu jest ważniejsze od przestrzegania prawa, i zawsze znajdzie się ktoś, kto się z nim zgodzi, a nawet go poprze. Wtedy może się okazać, że to, co powiedziałeś, godzi w dobro narodu, a wobec tego nie podlega ochronie prawnej, bo konstytucja, owszem, zapewnia wolność wypowiedzi, ale tylko takiej, która nie obraża narodu.

Demokracja to rządy większości, ale tylko wtedy, gdy ta większość rządzi w sposób demokratyczny. a nie według własnego widzimisię. W Polsce parlament ustala co i jak należy zrobić, a rząd i Prezydent to wykonują. Sądy i Trybunały kontrolują, czy to, co postanowił parlament, i to, co robią rząd i prezydent, jest zgodne z prawem, w tym przede wszystkim z konstytucją.

Kontrolę społeczną nad poczynaniami ww. władz sprawują media - nieformalna czwarta władza w naszym demokratycznym państwie prawnym. Ich zadaniem jest wskazywanie niedemokratycznych działań tych władz i podnoszenie alarmu, gdy te działania zagrażają demokracji.

Z opiniami mediów - a w zasadzie z opiniami dziennikarzy i publicystów, bo to oni te opinie formułują i wygłaszają - nie trzeba się zgadzać. Można z nimi polemizować i je krytykować. Nie wolno jednego - zakazywać ich publicznego wygłaszania.

Pytasz, retorycznie, kto to jest Tomasz Lis. Rozumiem, że nie oczekujesz odpowiedzi, bo wszyscy ją znają. Skoro wszyscy wiedzą, kim jest Tomasz Lis, a sądzę, że to prawda, to w Twoim pytaniu trudno dopatrzyć się złośliwości. Jeżeli już, to raczej chęci umniejszenia wpływu jego sądów na wzrost poziomu świadomości politycznej Polaków. Może lepiej wskazywać słabe punkty w rozumowaniu Tomasza Lisa, niż próbować poniżyć go w oczach innych?

Co do listy afer PO - czas chyba zacząć tworzyć taką listę dla PiS. Z małym zastrzeżeniem - niech zawiera afery rzeczywiste, a nie wydumane, jak większość z tych, które wyliczyłeś.

syku (454 punktów)Odp: Tomasz Lis szaleje
W odpowiedzi woma
>Jeżeli władza, nawet ta wybrana demokratycznie, nie zechce przestrzegać zasad demokracji, to zarówno konstytucja, jak i pozostałe akty prawa niczego nie gwarantują.

Nie rozumiem co rozumiesz przez "przestrzeganie zasad demokracji"? Czy chodzi ci o prawo?

>Jeżeli już, to raczej chęci umniejszenia wpływu jego sądów na wzrost poziomu świadomości politycznej Polaków.

Ale sam zobacz jego wypowiedzi, które cytowałem wyżej. Jeżeli mi nie wierzysz to odwiedź jego konto na twitterze. Straszenie Polaków utratą demokracji, na rzecz dyktatury Kaczyńskiego, jest tak niepoważne i bezmyślne, że powoduje bez wątpienia regres świadomości politycznej Polaków. I to miałem na myśli pisząc o tym, że on działa na szkodę demokracji. O ironio twierdząc, że działa w jej obronie...


Kto pyta, nie błądzi.

1 2 3 4 5 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365