 |
Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-05-2016 18:48 | Rova (234 punktów) | Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | Ateista to słowo, które posiada szersze znaczenie, zagmatwane ze względu na jego historię i przez to mniej precyzyjne. Poszukuję słowa, które oznaczałoby osobę, które jest pewna, że nie istnieje bóg, bogowie, czyli wierzy w brak ich istnienia. Czy istnieje taki termin? (Prócz tego nieszczęsnego ateisty i jego wielodzietnej rodzinki) Czy ktoś może taki termin zna? (Niestety brak w wiary w boga nie oznacza wiary w jego nieistnienie i stąd mój problem)
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..#16 1 na 1 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. |
> W twoim rozumieniu awróżkowiec wie, że nie istnieją wróżki - jest pewien.A dlaczego czlowiek niewierzacy w bogow nie moglby miec tej pewnosci? > Ateista w definicji nie posiada takiej cechy jak - pewność, że bóg nie istnieje - a jedynie w niego nie wierzy (brak wiary) - ta pewność jest kwestią dodatkową. Chodzi o samą definicję słowa, która obejmuje zarówno pewnych nieistnienia boga, niepewnych (więc niewierzących ze względu na brak pewności), tych, którzy nie mają podstaw aby w niego wierzyć oraz ludzi, którzy nigdy o tym nawet nie myśleli i od samego początku nie wyznawali żadnego boga.Slowo ateista istnieje tylko dlatego, ze sa idioci, ktorzy twierdza, ze bog istnieje. Bez nich nie trzeba by bylo definiowac braku wiary w bogow (tak jak nie trzeba definiowac braku wiary w hfjshjglshgk). A wciskanie ateiscie wiary w nieistnienie jakiegos tam idiotyzmu jest wymyslem teistow. Mozna rowniez i nad tym idiotyzmem dywagowac ale po co? |
#17 3 na 3 | Rainard (321 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | Może "ateista fideistyczny"? Ktoś, kto jest ateistą nie z powodu rozumowej refleksji, a wiary w swoją rację? W określaniu swoich poglądów kieruje się jakąś intuicją/wiarą?
Nie wiem, czy ma to jakiekolwiek odniesienie do rzeczywistości? Czy są takie osoby? Pewnie tak. Większość ateistów opiera jednak swoje stanowisko na racjonalnym podejściu do rzeczywistości, na rozumowej refleksji, na nauce. |
#18 1 na 1 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | > Istnieje ogromna różnica między "nie wierzę w boga", a "wierzę, że bóg nie istnieje". To drugie nie dopuszcza wątpliwości, to światopogląd, pewność.To drugie jest idiotyzmem. Wiara, ze nie istnieje banknot o nominale 100zl nie jest powodem abym mogl mojego pracodawce oskarzyc o oszustwo jesli zaplaci mi za prace 1000zl w banknotach o nominale 100zl. Ze jak? Ze przeciez sa banknoty o nominale 100zl? Niestety ja wierze, ze nie istnieja. I nikt mi nie udowodni, ze jest inaczej. Po raz ostatni (bo o wierze w niestnieje bogow bylo tak czesto jak o wierze w istnienie): Wiara w nieistnienie jest wymyslem religiantow. I dlatego jest tak samo idiotyczny (ten wymysl) jak sama wiara w boga  |
| Rova (234 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | > A dlaczego czlowiek niewierzacy w bogow nie moglby miec tej pewnosci?> >Ateista w definicji nie posiada takiej cechy jak - pewność, że bóg nie istnieje - a jedynie w niego nie wierzy (brak wiary) - ta pewność jest kwestią dodatkową.Tak jak napisałem, awróżkowiec musi, ateista nie musi - może, ale nie musi - bo to nie jest warunek bycia ateistą - to kwestia dodatkowa. > Slowo ateista istnieje tylko dlatego, ze sa idioci, ktorzy twierdza, ze bog istnieje. Bez nich nie trzeba by bylo definiowac braku wiary w bogow (tak jak nie trzeba definiowac braku wiary w hfjshjglshgk).Ale skoro już to słowo wymyślili - to teraz się go używa, a mnie w sumie nie obchodzi ta cała zabawa w ukamienuj wierzącego, zanim ugłazuje ateistę - ja tylko terminu szukałem - ale jeśli istnieje - to chyba nie jest tutaj dość popularny. |
| Rova (234 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | Najbliżej się wydaje - ale ciągle ten człon "ateista" dominuje. Mnie zastanawiało, czy istnieje jakiś osobny termin - jakieś po prostu jedno słowo na taką osobę. Ale wydaje się, że będę musiał bawić z tą całą rodziną ateistów, ich rzędami, gatunkami, podgatunkami... |
| Rova (234 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | A mało to idiotów chodzi po Ziemi? |
| Pan Leming (674 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | > Najbliżej się wydaje - ale ciągle ten człon "ateista" dominuje. Mnie zastanawiało, czy istnieje jakiś osobny termin - jakieś po prostu jedno słowo na taką osobę. Ale wydaje się, że będę musiał bawić z tą całą rodziną ateistów, ich rzędami, gatunkami, podgatunkami...Anty-teista jest zdefiniowany przez Oxford English Dictionary jako "Osoba sprzeciwiająca się istnieniu boga". pl.wikipedia.org/wiki/AntyteizmAteizm - odrzucenie teizmu[1] lub pogląd[2][3] bądź doktryna[4][5][6] głosząca odrzucenie wiary w istnienie boga. pl.wikipedia.org/wiki/AteizmWychodzi więc na to, że to trochę co innego. Kretyńskie określenie "wojujący ateista" kojarzy mi się właśnie z anty-teistą. Chociaż pewnie dla wielu ateizm to krótszy anty-teizm. www.focus.pl/przyroda/kto-wrobil-lemingi-11157 |
silencjum (-53 punktów) (zablokowany) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | Naukowiec. |
#24 1 na 3 | Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | Istnieje kilka terminów, które w sobie zawierają pewność o tym, że osoba którą tak określamy wierzy w nieistnienie boga:
1) Ideologiczny antyklerykał 2) Leming 3) Antyteista
żadnego z nich broń Boże nie mylić z:
1) antyklerykałem 2) małym gryzoniem 3) ateistą
no i oczywiście z racjonalistą.
Najbardziej śmieszą mnie lemingi ze strusim jajem zamiast głowy, w hełmach dociśniętych chomątem zaizolowanym makaronem. |
| Rova (234 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | > Ateizm - odrzucenie teizmu[1] lub pogląd[2][3] bądź doktryna[4][5][6] głosząca odrzucenie wiaryTe "odrzucenie" ciągle napotykam. Odrzucić nie znaczy "wierzyć, że nie istnieje" - ba można nawet wierzyć, że istnieje i równocześnie odrzucić teizm - jak np. wiara w niego jest bezcelowa bo sama wiara, wyznanie - nie ma na nic wpływu. (np. wiara w bezczynnego, pasywnego boga). Mógłby ktoś wreszcie jakoś dokonać jasnego podziału, a nie wrzucać wszystko do worka ateizmu robiąc z tego cały zjazd rodzinny pojęć. Wystarczyłoby: 1. Wierzący w boga. 2. Wierzący w jego brak. 3. Nie wykazujący wiary w jego istnienie lub brak istnienia. Proste 1, -1, 0 |
#26 1 na 1 | Pan Leming (674 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | > Proste 1, -1, 0Dużo zależy od definicji jaką mają ludzie, którzy się pojęciami posługują. Spotykałem się z takimi interpretacjami, że 1 - teista 0 - agnostyk, a -1 - właśnie ateista. Aczkolwiek jest to błędne, gdyż agnostyk może być wierzący, albo niewierzący. Jest jeszcze materializm - istnieje tylko materia. Nie odnosi się bezpośrednio do Boga, jednak w poglądzie "tylko materia" nie ma miejsca dla niego. "Materializm mechanistyczny - zakładający, że wszystko da się wyjaśnić i sprowadzić do prostych oddziaływań materii, czyli że wszystko da się sprowadzić do zjawisk fizycznych i chemicznych." pl.wikipedia.org/wiki/MaterializmWątpię w istnienie tego konkretnego pojęcia, którego szukasz. www.focus.pl/przyroda/kto-wrobil-lemingi-11157 |
#27 2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. |
> Istnieje ogromna różnica między "nie wierzę w boga", a "wierzę, że bóg nie istnieje". To drugie nie dopuszcza wątpliwości, to światopogląd, pewność.A Ty wobec okoliczności, że nie ma definicji np. sepulek "nie wierzysz w sepulki" czy "wierzysz, że sepulki nie istnieją"?
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy. |
#28 4 na 4 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | >Ateista to słowo, które posiada szersze znaczenie, zagmatwane ze względu na jego historię i przez >to mniej precyzyjne. Poszukuję słowa, które oznaczałoby osobę, które jest pewna, że nie istnieje >bóg, bogowie, czyli wierzy w brak ich istnienia. Czy istnieje taki termin? (Prócz tego nieszczęsnego >ateisty i jego wielodzietnej rodzinki) Czy ktoś może taki termin zna? (Niestety brak w wiary w boga >nie oznacza wiary w jego nieistnienie i stąd mój problem)
Ja bym chciał konkretnie wiedzieć, czym różni się niewiara w X od wiary w nieistnienie X. Możesz spróbować jakoś w przybliżeniu zdefiniować oba stany umysłu i wskazać różnice między nimi? Na przykład: Darek i Marek to bracia bliźniacy. Są identyczni, poza tym, że Darek nie wierzy w czary, zaś Marek wierzy w nieistnienie czarów. W jakiej sytuacji może objawić się różnica między nimi?
Wzruszają mnie nutrie. |
| Rova (234 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. | > A Ty wobec okoliczności, że nie ma definicji np. sepulek "nie wierzysz w sepulki" czy "wierzysz, że sepulki nie istnieją"?Odpowiedź pierwsza - nie wierzę. |
#30 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Poszukuję terminu oznaczającego osobę wierzącą w brak boga. |
> >A Ty wobec okoliczności, że nie ma definicji np. sepulek "nie wierzysz w sepulki" czy "wierzysz, że sepulki nie istnieją"?> Odpowiedź pierwsza - nie wierzę.Jednak odrzucając odpowiedź drugą stawiasz pośród tych, którzy "nie wierzą, by sepulki nie istniały" - czy deklaracja tej treści jest zgodna z Twoim światopoglądem?
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|