 |
Dominacja a grupa społeczna Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-06-2016 01:15 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Dominacja a grupa społeczna | Chciałbym postawić pewną hipotezę: Źródłem grupy społecznej jest dominacja. Powstanie grupy społecznej jest pochodną wystąpienia dominacji.
Oczywiście bardziej nadrzędne przyczyny grupy społecznej wobec dominacji to współczucie, współpotrzebowanie, posiadanie wspólnego celu niemniej realizacja wspólnego celu, łączne zaspokojenie potrzeb, następuje poprzez współdziałanie w jedności, które możliwe jest wyłącznie dzięki dominacji.
Mogłoby wydawać się, że w niektórych grupach społecznych dominacja nie występuje ale czy to prawda? Wyobraźmy sobie grupę, w której wszyscy muszą zgodzić się dobrowolnie na podjęcie wspólnego działania. Czy w takiej grupie występuje dominacja? Wg mnie tak, bowiem idea określonego działania wychodzi z pojedynczego umysłu i opanowuje wszystkie pozostałe, aż staje się wspólna dla wszystkich członków grupy. To jest dominacja twórcy idei nad pozostałymi, umysłu twórcy idei nad pozostałymi umysłami.
Dominacja kojarzy się negatywnie z przymusem i przemocą, wg mnie kiedy jednak odrzucimy własne nastawienie do bycia zdominowanym przez innych, wówczas dominacja może być postrzegana jako przełom decyzyjny.
Wg mnie nie ma znaczenia czy przełom decyzyjny dostosowujący wolę wszystkich członków grupy do jednostkowej woli źródłowej inicjatora idei następuje wskutek przekonania innych, zastraszenia czy zmuszenia innych, we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą sama dominacją.
Jeśli hipoteza jest prawdziwa, to oczywistym wnioskiem jaki z niej wynika jest to, że: Źródłem społeczeństwa jest hierarchia. Powstanie społeczeństwa jest pochodną wystąpienia hierarchii wśród osobników.
Co myślicie o takiej hipotezie? DOBRA jest czy ZŁA? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | Swój swojego będzie wspierał. Na podstawie światopoglądu społecznego do wniosków o dobrej inżynierce. Tak kształtują się zmowy społeczne. Z drugiej strony kogo masz wesprzeć, kogo docenić i z kim zmawiać się jeśli nie z podobnym światopoglądowo do ciebie? Życie to nieustająca walka. Temu komu zdaje się, ze w przyszłości wszystko zrobią roboty a człowiek będzie leżał i ziewał ten jest niewyobrażalnie naiwny. Walka nigdy nie ustanie, dopóki będzie choć 2 ludzi na tym świecie. |
#167 1 na 3 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna |
> >>jestem dziwnością. Nikt ze mną nie rozmawia ani ja z nikim.> >A dziwisz się? jak swoim kolegom z pracy opowiadałeś to samo, co nam, to Cię teraz właśnie tak traktują.> Lilly, zjadłem kogoś?Właśnie "zjadłeś" swoją rozmówczynię - zabrakło jej racji. Zapewne więc idzie o rację, niehonorowo jest jej nie mieć.
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy. |
#168 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > Swój swojego będzie wspierałNieprawda. Niezgodny niezgodnego nie wesprze. Gdyby było inaczej - zrobiłby to już teraz. > Tak kształtują się zmowy społeczne.Myślę, że nie każdą głupotę warto komentować. > Temu komu zdaje się, ze w przyszłości wszystko zrobią robotyZdaje się sam tak kiedyś tu napisałeś przewidując rzeczywistość, zatem temu=tobie. > a człowiek będzie leżał i ziewał ten jest niewyobrażalnie naiwnyOtóż to  choć nie tylko dlatego. > Walka nigdy nie ustanie, dopóki będzie choć 2 ludzi na tym świecie.W twoim umyśle raczej nie ustanie, nie ma żadnej nadziei. Bye.
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie? |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > >>Narzekasz na swoją pracę, nazywasz ją niewolnictwem, a ja PONAWIAM pytanie: jaką pracę chciałbyś wykonywać, żeby nie była niewolnictwem> >Najhardziej to organizacją specjalnej strefy ekonomicznej ale nie rozmawiajmy tu bo to brak szacunku.> Jako kto?Może być jako współprojektant księgi kapitału. |
#170 3 na 3 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > >>>Narzekasz na swoją pracę, nazywasz ją niewolnictwem, a ja PONAWIAM pytanie: jaką pracę chciałbyś wykonywać, żeby nie była niewolnictwem> >>Najhardziej to organizacją specjalnej strefy ekonomicznej ale nie rozmawiajmy tu bo to brak szacunku.> >Jako kto?> Może być jako współprojektant księgi kapitału.W początkach XIX wieku byli już tacy, co próbowali tworzyć różne utopie według własnych genialnych pomysłów. Probkem w tym, że w ich idealnych mikro społeczeństwach każdy chciał być akurat organizatorem (nie żadnym królem, no skąd, tylko administratorem, równym z rownymi), a murarzy czy szewcow za cholerę nie mogli chętnych znaleźć... |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | Dobrze to ja będę szewcem a ty zaprojektuj tę księgę. Zrobisz to czy zupełnie nic nie zrobisz w tym kierunku? Co porównujesz? Poddać się? Ulec i popłynąć z falą gnojówki? Wypozycjonowac się pomiędzy tajemnicami prywatnych instytucji finansowych ważniejszych dla społeczeństwa od ministerstw? No ale kto wówczas cały ten szajs przemieni, żeby przestało śmierdzieć? Ach nic nie śmierdzi? Wszystko jest super? Dla ciebie super dla mnie gnojówka. |
#172 2 na 2 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | >Chciałbym postawić pewną hipotezę: >Źródłem grupy społecznej jest dominacja.
... źródłem grupy społecznej jest egoizm. Bo łatwiej zdobyć pożywienie, bo łatwiej zbudować dom, łatwiej pracować i żyć. I tak dalej...
>Powstanie grupy społecznej jest pochodną wystąpienia dominacji.
... tylko gdy istniały wcześniejsze wzorce. Dominacja jest pochodną funkcji zarządzającej w społeczeństwie, a u jej podstaw leży również egoizm. Wpierw grupa wybiera osobę odpowiedzialną za zarządzaniem wspólnymi sprawami. Jest to funkcja służebną wobec grupy, za co grupa "płaci" zwalniając taką osobę że wspólnej "pracy" i utrzymując tę osobę. Jest to "praca" konieczna, lecz często łatwa i przyjemna, w stosunku do reszty prac. Przynosi też znaczenie profity. Niestety jest to "praca" na jakiś czas, a ta osoba chciałaby to robić stałe, a może nawet przekazać potomkom. Chce więc, wykorzystując siłę, rozum, doświadczenie, umiejętności, itp,zdominować grupę. Jeżeli grupa go odrzuci, wtedy może szukać ludzi których może zdominować i utworzyć z nich nową grupę. Wtedy, i tylko wtedy twoja teoria może być prawdziwa. To dominacja zła, pasożytnicza...
... istnieje też dominacja dobra (teoretycznie), dominacja pasterza, lub nauczyciela, gdzie jakaś osoba dominuje grupę by za nią działać i myśleć. Jednak i ona wypływa z egoizmu. Łatwiej ogrodzić pastwisko, niż nauczyć i pilnować owce gdzie mogą się paś. Łatwiej zakazać prawnie aborcji, niż przekonać ludzi by jej nie dokonywali. Jednak i ta dominacja prowadzi w końcu do pasożytnicza...
... przyczyny i potrzeby oraz efekty dominacji to temat rzeka. Dominacja jest cechą naturalną, związaną również z prokreacja...
>Źródłem społeczeństwa jest hierarchia. Powstanie społeczeństwa jest pochodną wystąpienia hierarchii wśród osobników.
... hierarchia jest pochodną dominacji i chęci zapewnienia sobie (oraz potomstwu, czy popleczników) łatwego życia kosztem całej grupy...
... czy Ty aby nie próbujesz dowodzić, że bez hierarchia i dominacji KRK nie istniałaby Polska?...
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne... |
#173 2 na 2 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Gnojówka a grupa społeczna | > Dobrze to ja będę szewcem a ty zaprojektuj tę księgę. Zrobisz to czy zupełnie nic nie zrobisz w tym kierunku?Nic nie zrobię, gdyż w ogóle nie interesuje mnie twoja utopia. Z historii wiem, że wszelkie próby odgornego tworzenia idealnego ustroju kończą się katastrofą, i dobrze, jeśli tylko ekonomiczną. Tylko, że ty do swojej nie znajdziesz ani jednego chętnego. Ile lat jesteś mesjaszem i ilu udało ci się nawrócić? > No ale kto wówczas cały ten szajs przemieni, żeby przestało śmierdzieć?> Ach nic nie śmierdzi? Wszystko jest super?> Dla ciebie super dla mnie gnojówka. Postęp jest jak stado świń. I tak należy na ów postęp patrzeć, tak go należy oceniać. Jak stado świń łażących po gumnie i obejściu. Z faktu istnienia tego stada wypływają rozliczne korzyści. Jest golonka. Jest kiełbasa, jest słonina, są nóżki w galarecie. Słowem, są korzyści! Nie ma co tedy nosem kręcić, że wszędzie nasrane.Andrzej Sapkowski (z książki "Pani Jeziora") |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|