Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
13-07-2011 13:57is that any matter? (14 punktów)
(zablokowany)
Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
Ocena -3 na 5
Mam wrażenie że co niektórzy uważają siebie za kontestatorów renesansowych, i dalej walcza ze świetą inkwizycją. Swoją drogą zauważcie że Kościół wniósł też wiele dobrego.


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..
#31
13-07-2011 21:23
 Ocena 2 na 2
Amai (3012 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi Anna Salman
>I wcale nie jestem pewna, czy ten element kultury dotarłby do nas z Zachodu, czy ze Wschodu. I kiedy?
A to ciekawe, swoją drogą. Ale za słaby ze mnie historyk (delikatnie mówiąc), żeby się bawić w gdybanie.

#32
13-07-2011 21:44
 Ocena 7 na 7
Madman (7811 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi big_zyd
>>Rozumiem, że powyższy obrazek całkiem na miejscu Ci się wydaje?
A zauważyłeś, że według niego od płonących stosów jest nieco bliżej do zdrowego podejścia niż od racjonalizmu?

#33
13-07-2011 22:01
 Ocena 5 na 5
Anna Salman (16360 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi finerbijk
> Podobnie jak rozpowszechnianie piśmiennictwa, szkolnictwa,
To nie było "rozpowszechnianie", raczej stopniowe zawłaszczanie obszaru edukacji; wystarczy porównać szkolnictwo elementarne w krajach, objętych reformacją oraz analfabetyzm polskiej wsi jeszcze na początku XX w., gdy krk walczył z PSL właśnie o zakładanie szkół elementarnych;
>eliminacja krwawych sportów,
Nie wiem, o jakie sporty chodzi, natomiast do nas przywieźli wynalazek tortur - tak, Słowianie nie znali wcześniej tortur;
> Templariusze wymyślili wiele operacji bankowych
Nie templariusze, tylko kupcy w miastach - państwach włoskich; pojawienie się czeku przypisywane jest templariuszom, ponieważ jednak jest to odmiana weksla trasowanego, trzeba raczej mówić o "upowszechnieniu" niektórych operacji bezgotówkowych, wcześniej już znanych w rejonie basenu M. Śródziemnego,

is that any matter? (14 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?

>Raczej wwiózł wiele dobrego. Na przykład złoto z Ameryki do Hiszpanii i Portugalii.
>Rozróżniam ludzi wierzących od instytucji, większość ludzi jakoś tam potrafię zrozumieć i wiele im wybaczyć, ale z zainteresowaniem zobaczyłbym te dobre strony instytucji i jej funkcjonariuszy na przeciwnej szali do mojej nienawiści.
>Zamiast rzucania epitetami, może posłużył by się Pan argumentami i opowiedział o tym dobru przez Kościół wnoszonym.
>@@@
>.
Ma Pan wpisane w zainteresowanich: religioznawstwo, historia, humanistyka, filozofia, polityka, nauka, biologia ewolucyjna, antropologia. Ale musiała Panu umknąć, albo to ja się myle następująca wiedza:

primo, Kościół od dawien dawna wyznaczał wartości moralne

secondo, Pełnił ważną funkcję społeczną, zajmując sie sierotami, chorymi, kobietami niezamężnymi oraz edukacją!

tertio, pełnił ważną funkcje w polityce europejskiej od wieków, misje cywilizujące dzikie plemiona, dużo, naprawdę dużo tego jest a ja znam tylko pierwsze trzy liczebniki łacińskie...

a z tym wywożeniem złota to tym zajmowali się prywatni przedsiębiorcy, królowie lecz w gruncie rzeczy były to prywatne inwestycje chyba że udowodni mi Pan że było inaczej.

Pozdrawiam Kamil Szymkowski

#35
13-07-2011 22:37
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi Anna Salman
> analfabetyzm polskiej wsi jeszcze na początku XX w.,
Miałem na myśli średniowiecze.

>Nie wiem, o jakie sporty chodzi,
Walki gladiatorów.

>Nie wiem, o jakie sporty chodzi, natomiast do nas przywieźli wynalazek tortur - tak, Słowianie nie znali wcześniej tortur;
Pytanie było o rzeczy pozytywne. Zresztą tortury kościół przejął w spadku, a nie wymyślił.

>trzeba raczej mówić o "upowszechnieniu" niektórych operacji bezgotówkowych, wcześniej już znanych w rejonie basenu M. Śródziemnego,
Niech będzie.

#36
13-07-2011 22:37
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi Madman
>A zauważyłeś, że według niego od płonących stosów jest nieco bliżej do zdrowego podejścia niż od racjonalizmu?

Faktycznie! Dla pewności sprawdziłem z linijką w ręce - od punktu zdrowego podejścia do krawędzi stosu jest 34, do krawędzi Forum - 40 mm. Stosy rulez!


Istotne jest jednak, by język mówienia o Trójcy nie uległ chorobie abstrakcji i oderwania od życia. (kard. Joseph Ratzinger)

is that any matter? (14 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi Anna Salman
>>Alfabet łaciński to chyba zawdzięczamy Rzymianom, Grekom, Etruskom ale żeby Chrześcijanom?
>Grekom na pewno nie - inny alfabet, inny kościół - po schizmie. Może był podstawą do stworzenia cyrylicy, bo podobny. Z Etruskami i ich językiem nie mieliśmy raczej nic wspólnego. Rzymianie, owszem handlowali z nami bursztynem, ale alfabet pojawił się na tych ziemiach dopiero po chrzcie Polski. A w tym czasie Rzym był już tożsamy z Państwem Kościelnym.
>
No masz rację rozpowszechnił edukację, dobrze się zapologizowałaś.

#38
13-07-2011 23:20
 Ocena-2 na 2
is that any matter? (14 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi Anna Salman
>> Podobnie jak rozpowszechnianie piśmiennictwa, szkolnictwa,
>To nie było "rozpowszechnianie", raczej stopniowe zawłaszczanie obszaru edukacji; wystarczy porównać szkolnictwo elementarne w krajach, objętych reformacją oraz analfabetyzm polskiej wsi jeszcze na początku XX w., gdy krk walczył z PSL właśnie o zakładanie szkół elementarnych;

Co Ty mi tu za herezje opowiadasz? Jakie zawłaszczanie edukacji? Na tych ziemiach nie było żadnej edukacji! Słowianie nie rozwineli żadnej głębszej kultury. Uprawiali ziemie, polowali stawiali bałwany, nawet mitologii słowiańskiej nie znamy przez analfabetyzm naszych przodków.

#39
13-07-2011 23:35
 Ocena 8 na 8
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi is that any matter?
   
Drogi Kamilu, daremny twój trud, ci ułomni ludzie nie są zdolni zrozumieć tak wysublimowanego dobra, jakim Kościół uszczęśliwia lud ciemny. Nie zrozumieją tego, że Kościół dobry, aby lud chronić przed niezdrowym szokiem edukacyjnym palił niezdrowe księgi i na wszelki wypadek ich autorów, aby jakiej nowej zarazy nie zawlekli pomiędzy lud zdrowy. Albo, ileż to złych języków kalumnii naplotło o błogosławionym Alojzije Kardynale Stepinacu, a przecież on tylko biczem bożym wypędzał diabła z dusz prawosławnych heretyków, a że diabeł mocno w nich siedział, to osiemset tysięcy kazał ze skóry żywcem obedrzeć. Przecież gdyby wymordowanie miliona heretyków nie było dobre, to najświętszy ojciec nasz, też święty, Jan Paweł II, nie błogosławiłby czyściciela dusz heretyckich i nie nakazywał miliardowi katolików na tej planecie, aby błogosławiony Alojzije Kardynał Stepinac, był busolą wskazującą im kierunek moralny. O innych dobrych uczynkach kościoła nie ma, co pisać, bo te pozbawione busoli wskazującej kierunek moralny, szubrawcy i tak nie uszanują dobra promieniejącego z kościoła.
   

big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
>Schlebiłeś mi tą linijką HAH.

Słusznie mówią, że należy cieszyć się z rzeczy małych .

>Ale proszę Was

Ależ niepotrzebny ten pluralis maiestatis, naprawdę niepotrzebny...

>odróżnijmy racjonalizm od racjonalista.pl

Odróżniajcie, ile dusza zapragnie - możecie potrenować na moim:

>do krawędzi Forum

Zezwalam .


Istotne jest jednak, by język mówienia o Trójcy nie uległ chorobie abstrakcji i oderwania od życia. (kard. Joseph Ratzinger)

#41
14-07-2011 00:03
 Ocena 3 na 3
maruda (5550 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
Odnosząc się do obrazka skoro pisanie na forum zostało uznane za fanatyczne to proszę mi powiedzieć gdzie na skali będą mieściły się dwa wydarzenia.
A) Zbieranie podpisów pod petycją o zdelegalizowanie KRK w kraju, nie związane z tym portalem w żaden sposób.
B) Zamachy bombowe zwolenników religii, na wszystkich którzy są niegodni. Czyli i te na innowierców i te na kliniki aborcyjne.

Ja niewierzącego traktuję delikatnie, bardziej delikatnie niż chorego umysłowo. - Znalezione

#42
14-07-2011 08:23
 Ocena 11 na 11
Meretseger (61860 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi is that any matter?

> primo, Kościół od dawien dawna wyznaczał wartości moralne
... których sam nie przestrzegał.
> secondo, Pełnił ważną funkcję społeczną, zajmując sie sierotami, chorymi, kobietami niezamężnymi oraz edukacją!
Zajmowanie się sierotami i chorymi kościół ma wpisane w zasady, przeto musiał się zajmować. Jaka była jakość owego "zajmowania się", to temat na dłuższą rozmowę.
Kościół ustami św. Pawła oraz osobników zwanych Ojcami Kościoła najpierw sprowadził kobietę do rangi sprzętu domowego, a następnie się nią intensywnie "zajmował". Nadmiar kobiet upychano w klasztorach i takie to było zajmowanie się.
W średniowieczu kościelna edukacja była w istocie bardzo postępowa, ponieważ innej nie było. Od XVIII wieku kościelna edukacja raczej hamowała rozwój, niż go pchała w przód.
> tertio, pełnił ważną funkcje w polityce europejskiej od wieków, misje cywilizujące dzikie plemiona, dużo, naprawdę dużo tego jest a ja znam tylko pierwsze trzy liczebniki łacińskie...
Teraz to mnie rozśmieszyłeś. "Misje cywilizujące dzikie plemiona", dobre! Pytanie, czy owe plemiona w istocie były "dzikie" i czy życzyły sobie wątpliwej kościelnej cywilizacji. Np. Prusów i Jaćwingów "ucywilizowano" tak skutecznie, że wszelki ślad po nich zaginął. Kościół próbował też "cywilizować" Litwinów, na szczęście mu nie wyszło.
Co do znajomości liczebników łacińskich, to też nie jest ona imponująca. "Secundo", a nie "secondo". Już lepiej odliczaj po polsku, dobrze?
>a z tym wywożeniem złota to tym zajmowali się prywatni przedsiębiorcy, królowie lecz w gruncie rzeczy były to prywatne inwestycje chyba że udowodni mi Pan że było inaczej.
Aha. Prywatne. Te wszystkie katedry w Ameryce Środkowej i Południowej to sobie prywatni inwestorzy wystawili za własne pieniądze. Dzięki, synku, za pouczenie


Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#43
14-07-2011 09:26
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi is that any matter?
>Ma Pan wpisane w zainteresowanich: religioznawstwo, historia, humanistyka, filozofia, polityka, nauka, biologia ewolucyjna, antropologia. Ale musiała Panu umknąć, albo to ja się myle następująca wiedza:
> primo, Kościół od dawien dawna wyznaczał wartości moralne
> secondo, Pełnił ważną funkcję społeczną, zajmując sie sierotami, chorymi, kobietami niezamężnymi oraz edukacją!
Nie wszystko można wpisać. Moim głównym zainteresowaniem religioznawczym jest chrześcijaństwo i historia Kościoła Katolickiego.
Mam do Pana pytanie - czy czytał Pan jakąkowiek historię powszechną /nie mówiąc już o historii Kościoła/ poza katolickimi apologiami. Już moralność pierwszych chrześcijan była specyficzną, a już przerażającą stała się moralność kleru od przejęcia władzy nad ówczesną cywilizacją po Edykcie Mediolańskim:
Znaczenie edyktu mediolańskiego polegało na uznaniu prawnego istnienia chrześcijaństwa i włączeniu go do religii, objętych tolerancją w cesarstwie. Podpisali go obaj augustowie, Licyniusz, który trzymał się tego układu w kwestii religijnej, oraz Konstantyn, który starał się dać Kościołowi więcej niż było w edykcie. Konstantyn biskupom dozwolił dokonywać prawnie uznanego wyzwalania niewolników i sądzenia spraw spornych, jeżeli obie strony do nich się zwracały. Zaznaczył przy tym, że co rozstrzygnie się według prawa chrześcijańskiego, ma moc wobec prawa państwowego. Kościoły lokalne upoważnił do przyjmowania zapisów testamentarnych, czego nie otrzymały gminy żydowskie i schizmatyckie. W korespondencji z biskupami w sprawie donatyzmu nazywa ich najdroższymi braćmi i prosi o modlitwę, przez to okazał się mi się nasz Zbawiciel zawsze miłosierny. Chrześcijaninowi powierzył w 323 r. Konsulat, jeden z najwyższych urzędów państwowych. Wcześniej, w 321 r., nakazał w niedzielę, w tym czcigodnym dniu, odpoczynek i wolność od służbowych zajęć w rzemiośle i sądownictwie. Zwalniając ludzi nieżonatych i bezdzietnych od świadczeń na rzecz państwa, przysłużył się rozwojowi ruchu chrześcijańskich ascetów. Wziął w obronę chrześcijańskich konwertytów z żydostwa i zaznaczył przy tej okazji, że tylko religia katolicka jest prawdziwym oddawaniem czci Bogu. Na każdego zaś, kto zmuszałby chrześcijanina do udziału w pogańskim kulcie, nałożył w prawie z 323 r. Karę chłosty lub wysoką grzywnę, używając w nim po raz pierwszy określenia przesąd (superstitio) na religię pogańską. We wcześniejszych zarządzeniach (319 i 320), ograniczył zakres działania religii pogańskiej, przez zakaz uprawiania prywatnie wróżb, pod sankcjami karnymi. Publicznie wyrocznie jeszcze pozostawiono, bo były pod kontrolą państwa, prywatnie usunięto, gdyż służyły propagandzie państwa.

> tertio, pełnił ważną funkcje w polityce europejskiej od wieków, misje cywilizujące dzikie plemiona, dużo, naprawdę dużo tego jest a ja znam tylko pierwsze trzy liczebniki łacińskie...
Tak, pełnił bardzo ważne funkcje w polityce europejskiej bardzo często stojąc ponad władzą świecką, a we wszystko się mieszając.
Kto Kościołowi dał prawo niszczenia innych kultur? Jak prymitywni musieli być ludzie nazywający ludzi innych kultur ludźmi dzikimi.

>a z tym wywożeniem złota to tym zajmowali się prywatni przedsiębiorcy, królowie lecz w gruncie rzeczy były to prywatne inwestycje chyba że udowodni mi Pan że było inaczej.
Nie udowodnię Panu Panie Kamilu niczego - są tysiące poważnych książek opartych na poważnych źródłach, jeżeli dotychczas Pan do nich nie sięgnął, to znaczy, że nie sięgnie Pan po nie już nigdy.
Pan swoją wiedzę opiera na wierze, a z wiarą niema dyskusji, a i czasu szkoda.

PS. Na podstawie swoich lektur i wielotnich przemyśleń doszedłem do wniosku, że Kościół Katolicki /instytucja i kler/ jest najbardziej obłudną i zachłanną na dobra doczesne instytucją świata. Zdolną do najbardziej niemoralnych czynów dla zaspokojenia swych żądz.
Kościół Katolicki jest dla mnie najlepszym dowodem na nieistnienia Boga. Dobry Bóg nigdy nie zgodziłby się na tyle wszelakiego zła z najniższych pobudek czynionych w jego imieniu.
Zapyta Pan czy jego funkcjonariusze nie uczynili niczgo dobrego? Uczynili! To dziwne, ale nawet w najpotworniejszych instytucjach zdarzają się wyjątki. W Kościele też! Ale co trochę przyzwoitszy to zaraz ucieka! Ostatnio: Węcławski, Bereś, Obirek.

Miłego dnia.

@@@
.

#44
14-07-2011 08:58
 Ocena-2 na 2
is that any matter? (14 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi Piękny Lolo
>   Drogi Kamilu, daremny twój trud, ci ułomni ludzie nie są zdolni zrozumieć tak wysublimowanego dobra, jakim Kościół uszczęśliwia lud ciemny. Nie zrozumieją tego, że Kościół dobry, aby lud chronić przed niezdrowym szokiem edukacyjnym palił niezdrowe księgi i na wszelki wypadek ich autorów, aby jakiej nowej zarazy nie zawlekli pomiędzy lud zdrowy. Albo, ileż to złych języków kalumnii naplotło o błogosławionym Alojzije Kardynale Stepinacu, a przecież on tylko biczem bożym wypędzał diabła z dusz prawosławnych heretyków, a że diabeł mocno w nich siedział, to osiemset tysięcy kazał ze skóry żywcem obedrzeć. Przecież gdyby wymordowanie miliona heretyków nie było dobre, to najświętszy ojciec nasz, też święty, Jan Paweł II, nie błogosławiłby czyściciela dusz heretyckich i nie nakazywał miliardowi katolików na tej planecie, aby błogosławiony Alojzije Kardynał Stepinac, był busolą wskazującą im kierunek moralny. O innych dobrych uczynkach kościoła nie ma, co pisać, bo te pozbawione busoli wskazującej kierunek moralny, szubrawcy i tak nie uszanują dobra promieniejącego z kościoła.
>   

Mówisz o rzeczach złych.

is that any matter? (14 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
W odpowiedzi maruda
>Odnosząc się do obrazka skoro pisanie na forum zostało uznane za fanatyczne to proszę mi powiedzieć gdzie na skali będą mieściły się dwa wydarzenia.
>A) Zbieranie podpisów pod petycją o zdelegalizowanie KRK w kraju, nie związane z tym portalem w żaden sposób.
>B) Zamachy bombowe zwolenników religii, na wszystkich którzy są niegodni. Czyli i te na innowierców i te na kliniki aborcyjne.

Marudo, konfabulujesz, pisanie na forum nie zostało uznane za fanatyczne. Tutuaj chodzi o brak obiektywizmu w tym pisaniu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365