 |
Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-07-2011 13:57 | is that any matter? (14 punktów) (zablokowany) | Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
-3 na 5 | Mam wrażenie że co niektórzy uważają siebie za kontestatorów renesansowych, i dalej walcza ze świetą inkwizycją. Swoją drogą zauważcie że Kościół wniósł też wiele dobrego.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..#211 2 na 2 | Amai (3012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Znali ją wszyscy wykształceni ludzie, administracja, itd..Wykształcenie akurat dość ścisle wiązało się z kościołem i jego szkołami. Tak, wiem, twoim zdaniem innych chętnych do zakładania szkół czy uniwersytetów po prostu nie było. Wyginęli samoistnie razem z końcem antyku. > "Właściwa" wiedza mieściła się zasadniczo w jednej książceA to ciekawe. Nawet pomijając fakt, że "'właściwa" znaczy tyle, co "akceptowana" i nie musi ograniczać się do Biblii - czy to nie ty przypadkiem gdzieś tu udowadniałeś, że w średniowieczu istniało takie bogactwo literatury "świeckiej"? Nie wspominając o tym, że poza samą Biblią od groma było też innych "tematycznych" dzieł. |
| Amai (3012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Pisałem, że prawie nie było wpływu religii na Hiszpanię już chrześcijańskąodpowiadając na moje: "...jak się nimi przejmowano w muzułmańskiej Hiszpanii"Pośpiech, te sprawy...  |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > A to ciekawe. Nawet pomijając fakt, że "'właściwa" znaczy tyle, co "akceptowana" i nie musi ograniczać się do Biblii - czy to nie ty przypadkiem gdzieś tu udowadniałeś, że w średniowieczu istniało takie bogactwo literatury "świeckiej"?Przecież pisaliśmy o literaturze greckiej, chodziło mi o tłumaczenie Biblii z greckiego, a łacińskie różne dzieła były owszem, a także liczne, ale nie wszystkie niestety, zachowane greckie. |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Pośpiech, te sprawy.Racja, przepraszam  |
#215 1 na 1 | Amai (3012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Przecież pisaliśmy o literaturze greckiejPisaliśmy o wiedzy i nauce w ogóle, nie tylko starożytnej, również np. arabskiej rozwijającej się poza chrześcijańską częścią Europy; to ty w pewnym momencie ograniczyłeś ją do greckiej, bo ta ci lepiej do argumentów pasowała. Mnie chodziło o to, że jeśli KK nie miał problemów z rozpowszechnianiem wiedzy, którą chciał rozpowszechnić, nie miałby też problemu z rozpowszechnieniem innej ani z dostępem do niej. To był wybór Kościoła, a nie narzucone z zewnątrz ograniczenia czy brak możliwości. |
#216 1 na 1 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > .. kościół zabrał wszystko i schował w lochach Watykanu  Bez przesady - kościół nie zwykł się ograniczać do własnego terytorium. |
aspagnito (538 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Bez przesady - kościół nie zwykł się ograniczać do własnego terytorium.No to popatrzmy na ten problem z pewnej innej perspektywy. Załóżmy, że uważam się za racjonalistę, ale świadom jestem, że "gdzie mi tam" do Szanownych Kolegów i Koleżanek, wśród których są już wybitne autorytety naukowe. To akurat decyduje o tym, że muszę wiedzieć iż jestem takim "racjonalistą amatorem". Poniekąd nie jestem ateistą, jednak za największe wykroczenie, którego niestety się tutaj dopuszczałem, uważam wzbogacanie piękna nauki, które wymaga rzeczywistych konkretów w coś "z innej bajki"... jak wiara. To tylko takie moje widzimisię i tak podchodzę do tego wśród ludzi, którzy podzielają zapewne ten pogląd - w nauce liczy się konkret, a nie "kojojowe dywagacje o facecie w chmurach". Takim jak ja nie wolno jednak sądzić... i odbieram sobie to prawo, że ich przekonania światopoglądowe są słuszne i jedynie prawdziwe w obliczu opcji "przeciwnej"... bo to nieracjonalne, próżne i wręcz fanatyczne. Po drugie byłoby w ogóle nieracjonalnym i nie nadającym się do publikacji na tym forum, gdybym starał się przekonywać kogoś do zmiany poglądów, bo to fanatyczna indoktrynacja. To akurat stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem, poniekąd wcale nie byłoby to rozważne, a zresztą w konsekwencji można zapomnieć o czymś takim, jak potrzebny spokój. Poniekąd (również), jeśli temat jest, to warto zająć zdanie... i postarać się stać się trochę bardziej wyrazistym w tym, co się ma do powiedzenia. Kościół to rzeczywiście byt niepotrzebny. Jak to mówi mój najlepszy przyjaciel - czarna mafia pedofili... Może i nie zrobił za swojego istnienia za dużo dobrego, a nawet jeśli coś wskórał, to zdołał dziesięć razy to przekreślić. Rozumiem, że racjonaliści najchętniej wywaliliby to, co niepotrzebne... ale mi zawsze przychodzi w takiej sytuacji do głowy przypadek (autentyczny) polskiego naukowca-konstruktora. Za późnej komuny ktoś mu przywiózł ze Stanów sprzęgło. Ten powiedział, że skorzysta, ale zrobi lepsze. Usunął więc z niego wszystko to, co według niego było niepotrzebne i błędne i zrobił własne sprzęgło. Kiedy je uruchomił, nie działało nawet sekundy, a on ledwo uszedł z życiem. W społeczeństwie utopijnym, pozbawionym wad... mielibyśmy największy problem - brak problemów... więc nawet jeśli Kościół pcha się w nie swoje sprawy, robi to z premedytacją, nielogicznie i szkodzi bardziej, niż mu to przynosi w pragmatycznym rachunku korzyści... to zawsze taki reducent się przydaje... przynajmniej człowiek jest w stanie ocenić na gruncie potencjalnego niebezpieczeństwa to, co jest realnym złem.
Prawie wszyscy ludzie dzielą się na tych, którzy gwałcą rzeczywistość i na tych, którzy tę rzeczywistość już zgwałcili... Nieliczni mają ten przywilej dymać ją za jej radosną zgodą.. |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Ale ja nie znam. Niech Pan opowie.Przeczytać można o tym u Waleriana Krasińskiego w Zarysie dziejów powstania i upadku reformacji w Polsce; link, gdzie można znaleźć fragment> I klerowi się sporo pogorszyło i chłopu sporo się poprawiło, ale jak się sadysta z masochistką spotka i są szczęśliwi, to szczęść im Boże.Miałem na myśli sytuację po średniowieczu. Dzisiaj oczywiście, że sprawa wygląda inaczej. |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Mogła?Proponuję nie zamykać się tak bardzo w apologetyce chrześcijańskiej i poczytać trochę historii islamu.Zaraz apologetyka; jeśli napiszę, że Hitler budował autostrady, to zostanę nazwany apologetą nazizmu? Umiaru, proszę! > Były epoki, w których islam górował nad chrześcijaństwem pod każdym względem i jego rozwój też mógł pójść w innym kierunku.Kościół katolicki też mógł pójść w innym kierunku. Rozdać majątek biednym i prowadzić skromną posługę (było wiele takich nawoływań), tylko że nic z tego nie wynika. |
#220 2 na 2 | Kowalska (14008 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Jeśli chodzi o broń palną, to ja nie wiem, czy jest się czym chwalić... Dokładnie. Mnie się właśnie pomyliło i nacisnęłam nie to co miałam. Przepraszam Mer.
"Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania" |
| Amai (3012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > >Jeśli chodzi o broń palną, to ja nie wiem, czy jest się czym chwalić...Tak mi się przypomniało, jak niejaki Bezbarwny mi niedawno w innym wątku argumentował, że chrześcijańska moralność jest taka wspaniała, bo umożliwiła nam takie wspaniałe podboje. > Mnie się właśnie pomyliło i nacisnęłam nie to co miałam.To się chyba daje "wyzerować", jeśli teraz dasz +. Przynajmniej tak mi kiedyś zadziałało. |
| Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | . > Przeczytać można o tym u Waleriana Krasińskiego w Zarysie dziejów powstania i upadku reformacji w Polsce;Cytat: Nestor, dawny kronikarz Słowian, pisze, że "Słowianie radowali się, gdy im we własnej ich mowie głoszono wielkość Boga". Większość historyków uważa, że Cyryl i Metody dla dokonania przekładu Pisma Świętego wynaleźli słowiański alfabet zwany głagolicą, którego litery zapożyczyli częściowo z greki, armeńskiego i hebrajskiego.
Trudno jednak przypuszczać, że dokonali tak dobrego przekładu w języku poprzednio nie rozwiniętym, tym bardziej, że Thiemar w swej kronice wspomina o pisanych (wyrytych) imionach bóstw słowiańskich.Zgadzam się z tym, a szczególnie z ostatnim tu zdaniem. Głagolica była używanym wcześniej przez Słowian alfabetem i Bracia wcale jej nie wynaleźli, a tylko - w oparciu o swoją językoznawczą wiedzę - ulepszyli. Świadczy o tym wyraźne dopasowanie głagolicy do słowiańskiej wymowy i właśnie powyższa uwaga Thiemara. Pozdrawiam. @@@ |
#223 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | . > >>>Proponuję nie zamykać się tak bardzo w apologetyce chrześcijańskiej i poczytać trochę historii islamu.> Zaraz apologetyka; jeśli napiszę, że Hitler budował autostrady, to zostanę nazwany apologetą nazizmu? Umiaru, proszę!Na pewno - obrzydliwym jest stosowanie nieuczciwych chwytów erystycznych. Nasze tu wypowiedzi odnoszą się do konkretnej wypowiedzi interlokutora. Wyraźnie tu napisałem, że opiera Pan swoje poglądy na apologetyce chrześcijańskiej, a nie, że ją Pan uprawia. Umiaru, proszę!To zdecydowanie nieładna postawa. > >>>Były epoki, w których islam górował nad chrześcijaństwem pod każdym względem i jego rozwój też mógł pójść w innym kierunku.> Kościół katolicki też mógł pójść w innym kierunku. Rozdać majątek biednym i prowadzić skromną posługę (było wiele takich nawoływań), tylko że nic z tego nie wynika.I tu jest pies pogrzebany, czy Kościół Katolicki mógł pójść w innym kierunku. Przecież, nie tylko ja, w tej dyskusji przywołujemy wyjście chrześcijaństwa od bardzo ciekawej społecznie idei zawartej w "Kazaniu na Górze" i przejście do obrzydliwych praktyk zinstytucjonalizowanego Kościoła. Przecież nikt tu nie przeczył, że zdarzali się wśród chrześcijan ludzie mądrzy i dobrzy, ale właśnie złem była (i jest nadal) ta instytucja, która realizuje wcale nieewangeliczną ideologię. Jej pazerność na wszelakie dobra doczesne, jest całkowicie sprzeczną z głoszoną ideologią. Właśnie tu to cały czas mówimy, że z ewangelicznych nauk nic dla kleru nie wynika. W swej masie kler (hierarchia) to bardzo źli ludzie, w całej historii chrześcijaństwa i żadne najwspanialsze wyjątki temu uogólnieniu nie są w stanie się przeciwstawić. My - a myślę to też zdecydowanie o sobie - nie mamy żadnej zakodowanej nienawiści do Kościoła, a w żadnym wypadku do ludzi wierzących, ale poznając historię Kościoła i działalność jego funkcjonariuszy oraz zachowania dzisiejsze kleru, to trudno wyłączyć emocje z osądu. Wiem, że ten szalony Norweg z dnia wczorajszego jest psychicznie chorym, ale nie umiem na zimno myśleć ani o nim, ani o jego ideologii. To też dotyczy innych morderców - nawet, gdy od ich czynów już wieki minęły. Pozdrawiam. @@@ . |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Wyraźnie tu napisałem, że opiera Pan swoje poglądy na apologetyce chrześcijańskiej, a nie, że ją Pan uprawia.W tym samym wątku, lecz w innej wypowiedzi, na którą nie odpowiedziałem, bo odpowiadam częściowo powyżej, napisał Pan: "Miota się Pan od ściany do ściany (...) sami w oparciu o niekościelne źródła nie potrafimy go znaleźć, a apologetyka Kościoła, którą Pan tu uprawia wcale nas nie przekonuje. My jesteśmy dorośli i myślimy samodzielnie." > To zdecydowanie nieładna postawa.Oj, tak. Zdecydowanie. |
| Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | . > >>>"Miota się Pan od ściany do ściany (...), a apologetyka Kościoła, którą Pan tu uprawia wcale nas nie przekonuje..Tak, opierając się tylko, lub prawie tylko, na apologii - uprawia się apologię. Tu wszak nie chodziło o jedną wybudowaną przez Kościół "autostradę". . > >>>To zdecydowanie nieładna postawa.> Oj, tak. Zdecydowanie.Najważniejsze jednak, kto będzie tu sędzią? Pan? Ja? Chyba jednak nasi czytelnicy!Życzę ocen dorównujących samoocenie. Pozdrawiam. @@@ . |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|