 |
Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-07-2011 13:57 | is that any matter? (14 punktów) (zablokowany) | Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła?
-3 na 5 | Mam wrażenie że co niektórzy uważają siebie za kontestatorów renesansowych, i dalej walcza ze świetą inkwizycją. Swoją drogą zauważcie że Kościół wniósł też wiele dobrego.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > To jest ta starożytna wiedza, którą kościół przechowywał i ratował przed barbarzyńcami?Tak, rzeczywiście, Izydor pisał akurat o okrągłej, nie kulistej. Teorii było kilka, tak czy owak, twierdzenie, że kościół prześladował za zaprzeczanie płaskiej Ziemi nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Arabowie mieli pisma Greków, na podstawie których się dużo nauczyli, bo zajęli ich ziemie. Kiedy kościół uzyskał do nich dostęp to je przepisywał, tłumaczył na łacinę i rozpowszechniał, tak że w całej katolickiej Europie mogły być czytane, a na ich podstawie powstawały nowe teorie. > A to bardzo dobra rada.Właśnie. "During the 19th century, the Romantic conception of a European "Dark Age" gave much more prominence to the Flat Earth model than it ever possessed historically." |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Twierdzenie, że islam był gorszy niż chrześcijaństwo świadczy o totalnym braku wiedzy - albo o ograniczaniu się do jednego rodzaju źródeł.Islam był czasem bardziej tolerancyjny, miał swój renesans i w ogóle, ale z islamem jest ten problem, że ma wpisane dążenie do łączenia władzy duchowej i świeckiej (jedno prawo reguluje sprawy zarówno religijne, jak i cywilne), pod tym względem można mówić, że był "gorszy". Chrześcijaństwo miało, co prawda, też swoje wymogi, ale mało kto się nimi na co dzień przejmował - zarówno w kościele, jak i poza nim. Dlatego pewnie nie przypadkiem, niewiele jest niewyznawionych krajów muzułmańskich, gdzie religię się oddziela od państwa, jak póki co w Turcji. |
#183 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? |
> Tak, to też zadziwiające, jak wiele wynalazków starożytności musiano odkrywać na nowo.Prawda? Ciekawe, dlaczego...
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#184 3 na 3 | Amai (3012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Chrześcijaństwo miało, co prawda, też swoje wymogi, ale mało kto się nimi na co dzień przejmował - zarówno w kościele, jak i poza nim.Poczytaj sobie, jak się nimi przejmowano w muzułmańskiej Hiszpanii i jak wyglądał tam w praktyce wpływ religii na władzę czy prawo. > Dlatego pewnie nie przypadkiem, niewiele jest niewyznawionych krajów muzułmańskich, gdzie religię się oddziela od państwaChrześcijaństwo się tego nauczyło. Nie ma powodu zakładać, że z islamem byłoby inaczej. |
#185 2 na 2 | Amai (3012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Arabowie mieli pisma Greków, na podstawie których się dużo nauczyli, bo zajęli ich ziemie.Mieli też wiedzę astronomów z Mezopotamii czy Egiptu, a bardzo mozliwe, że i z dalekiego wschodu, bo kontakt z Indiami mieli całkiem dobry. Raczej nie musieli zajmować greckich ziem, żeby się czegoś nauczyć. > Kiedy kościół uzyskał do nich dostępGdyby chciał, to miałby do nich dostęp od początku swojego istnienia, a nie dopiero wtedy, kiedy mu się ta wiedza wciskała z powrotem do Europy. > to je przepisywał, tłumaczył na łacinę i rozpowszechniał, tak że w całej katolickiej Europie mogły być czytane, a na ich podstawie powstawały nowe teorie.Dodaj: rozpowszechniał wśród 'swoich' uczonych na 'swoich' uniwersytetach. > Właśnie. "During the 19th century, the Romantic conception of a European "Dark Age" gave much more prominence to the Flat Earth model than it ever possessed historically."Czyżbyś sugerował, że ty masz aktualną wiedzę, a twoi przeciwnicy opierają się na XIX-wiecznej? |
#186 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? |
> >Z punktu widzenia cesarstwa rzymskiego feudalizm jest regresem cywilizacyjnym, ale z punktu widzenia barbarzyńskich plemion Europy krokiem naprzód.> System oparty na niewolnictwie też nie był wolny od wad (szczególnie dla niewolników). Z kolei dla barbarzyńcy, który coś tam u siebie zasiał, skoczył do sąsiada powojować i wrócił na żniwa do domu niekoniecznie musiał odpowiadać układ płatnika-dzierżawcy. Chociaż w sumie feudalizm nie był taki zły, biorąc pod uwagę los chłopstwa w wiekach późniejszych, szczególnie na wschodzie.Barbarzyńcy żyli krótko i ginęli mrowiami. Rolnicza społeczność ma o wiele lepiej, o ile nie najeżdżają jej barbarzyńcy. Posiadanie własnego lorda feudalnego ograniczyło najazdy na rolników i pozwoliło im się rozwinąć w porówaniu do czasów barbarzyństwa. Wprowadzenie osiadłego, rolniczego trybu życia ruszyło cywilizację barbarzyńców do przodu. Przemyśl. Jak tego nie zrozumiesz, to ja se daruję dalszą rozmowę. Pozdrawiam
Jesteśmy wynikiem wykorzystania błędów ewolucji przez ewolucję. |
#187 2 na 2 | Tibor (1012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? |
> Było wiele odkryć i innowacji w każdej dziedzinie, a powstałe w średniowieczu europejskie uniwersytety, druk i broń palna podbiły świat.napisz proszę, że żartujesz bo w innym wypadku skompromitowałeś sie i całą swoją wiedze całkowicie. Broń palna - chiny około XI w. Chyba, że Twoja geografia lokuje Chiny w Europie druk - pl.wikipedia.org/wiki/Historia_druku
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...." |
#188 1 na 1 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > >Stabilizatorem można od biedy nazwać międzynarodowy językJaki język? |
#189 3 na 3 | Tibor (1012 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > >to je przepisywał, tłumaczył na łacinę i rozpowszechniał, tak że w całej katolickiej Europie mogły być czytane, a na ich podstawie powstawały nowe teorie.A gdzież znajdują się te przesławne, średniowieczne, kościelne, ogólnodostępne biblioteki? Pełne przepisanych z wielką troskliwością woluminów, traktujących o medycynie, astronomii (nie mylić z astrologią) itp? Większość z nich przepisywana była, jeśli w ogóle była, po łacinie. Jak wiesz msze do roku 1965 prowadzone były po łacinie, dopiero sobór watykański II dopuścił w drodze wyjątku odprawianie nabożeństw w językach narodowych. Zapytaj proszę ludzi, którzy pamiętają te czasy ilu z nich wiedziało o czym klecha chrzani? To był język "wykształciuchów". Cała więc ta "wielka"  praca kościoła nad tworzeniem bibliotek dla prostaczków poszła "psu w dupę", bo kościół nie wpadł na pomysł, że prostaczkom do zrozumienia ksiąg jest znajomość języka niezbędna. Nie pisz więc bzdur, na temat arcytrudnej pracy jaką kościół włożył w okresie swojej świetności (zwanym wiekami ciemnymi) w rozwój nauki, propagowanie racjonalizmu i zachowywanie starożytnej wiedzy. Zakładam, że rolę adwokata diabła pełnisz z przekory, dla dzikiej radości polemizowania (jak sam to często robię). Jednak w ten sposób argumentując wystawiasz sobie kiepskie świadectwo. I profanujesz rolę adwokata diabła (w jego potocznym a nie kościelnym rozumieniu)
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...." |
#190 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > a biskup tak to opisał:> [color=blue]Było trzy karczmy, bram cztery ułomki,> Klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki.Niektórzy twierdzą, że biskup opisywał tu Lublin. Może i tak... to znaczy, nie mam pewności co do karczm, a klasztorów było chyba więcej.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#191 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | . > Niektórzy twierdzą, że biskup opisywał tu Lublin. Może i tak... to znaczy, nie mam pewności co do karczm, a klasztorów było chyba więcej.Najwięcej to było kościołów, czyli miejsc do strzyżenia owieczek. Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Mnie się wydaje, że takiej oceny dokonali ze wzlędu na panującą wówczas powszechnie chrześcijańską mentalność.Pewnie też. > Jestem pewien, że gdyby prawo dopuszczało, to jeszcze dziś w Polsce stosy dla heretyków by zapłoneły.Jak się sami nie powypalali i powybijali, kiedy był na to czas, to dzisiaj marne szanse  > Mam retoryczne pytanie - w jakim celu papież Stefan V (885 - 891) wydał bullę Quia te zelo fidei, która zakazała używania liturgii słowiańskiej - z głupoty?Znam tę teorię o pro-słowiańskim kościele wschodnim z ludzką twarzą i jego demonicznym konkurencie rzymsko-niemieckim. Dużo niewiadomych i spekulacji. Sprawa i tak była najprawdopodobniej nieaktualna, bo w momencie chrztu Małopolska należała już do Czech. > Tak, niektórym bardzo dobrze było, ale dla większości lepiej, że już się skończyło.Dla kleru (nie licząc reformacji) niewiele się zmieniło, a chłopu nie poprawiło, a nawet pogorszyło często. |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Prawda? Ciekawe, dlaczego...No wiadomo, kościół zabrał wszystko i schował w lochach Watykanu  |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Poczytaj sobie, jak się nimi przejmowano w muzułmańskiej Hiszpanii i jak wyglądał tam w praktyce wpływ religii na władzę czy prawo.Prawie wcale nie było, rządził własny interes, a przykazania miłości nieprzyjaciół miano za nic  > Chrześcijaństwo się tego nauczyło. Nie ma powodu zakładać, że z islamem byłoby inaczej.To całkiem inna struktura. W islamie (dominującym sunnickim) nie ma w ogóle kleru, a sprawy religijne były rozpatrywane przez władzę. Kościół katolicki sam dążył do rozdziału państwa i kościoła i wyzwolenia się spod władzy cesarzy, czy królów, wobec których pozostawał często w opozycji. |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Czy ta strona nie przesadza z nienawiścią do kościoła? | > Gdyby chciał, to miałby do nich dostęp od początku swojego istnienia, a nie dopiero wtedy, kiedy mu się ta wiedza wciskała z powrotem do Europy.Bizantyjski miał i korzystał, ale na zachodzie nie było to już takie łatwe, bo wiele stracono w czasie licznych podbojów, a znajomość greki też nie była powszechna. > Dodaj: rozpowszechniał wśród 'swoich' uczonych na 'swoich' uniwersytetach.No, rzeczywiście. > Czyżbyś sugerował, że ty masz aktualną wiedzę, a twoi przeciwnicy opierają się na XIX-wiecznej?Chodziło mi jak wiele pokutuje starych mitów powtarzanych od lat, a które nijak się mają do rzeczywistości. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|