Racjonalista - Strona głównaDo treści
Socjalizm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
05-09-2010 17:17makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Socjalizm
Ocena 5 na 7
hej,
Chciałbym zadać Wam pytanie .
Jaki system rządów wydaje się wam najbardziej rozsądny , etyczny , sprawiedliwy , funkcyjny ...
Jaki system wartości wydaje się wam najbardziej wiarygodny ...
Jaka polityka przestawia najbardziej spójną i logiczną perspektywę dla największej ilości ludzi ?
makuś
acha ...
dla mnie jest to socjalizm ... socjalizm ponieważ ... tylko ta wizja jest na tyle demokratyczna , pluralistyczna , tolerancyjna ... aby w konsekwencji brać wzgląd na największą możliwą ilość ludzi ...
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..
Logik (812 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi makuś
powiedz MI, czy jesteś za SPRAWIEDLIWOŚCIĄ, czy za "sprawiedliwością społeczną" ?

I czy te dwa pojęcia, według ciebie się czymś różnią ?

A jeżeli się różnią, to daj przykłady tych różnic ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Logik
hej,
Oko za oko
Jeżeli rzucą w ciebie kamieniem ty podaj im chleb
I jedno i drugie mieści się w pojęciach sprawiedliwości .
Tak jednego jak drugiego można bronić , uzasadniać .
Istnieją wizje redukcyjne i kontekstualne .
Oko za oko to wizja redukcyjna
Ta druga jest wizją kontekstualną .
Darwinizm społeczny jest wizją pozbawioną jakiejkolwiek empatii , natomiast socjalizm etyczny ufundowany jest właśnie na tejże empatii .
Ale jak już powiedziałem ...
Ty mi zabiłeś syna a więc ja zabiję ci córkę
Lub ... Ty mi zabiłeś syna a ja ci wybaczam ...
Niestety z wybaczaniem jest duży problem :
Na rozprawie sądowej pewna osoba potwornie mnie oczerniała ... po rozprawie w korytarzu powiedziałem jej , że jej wybaczam a ona na to , że ma to kompletnie w dupie .
Ja nadal jej wybaczam , nawet tą ostanią wypowiedź a ona nadal ma to w dupie .
I to jest właśnie sprawiedliwość !
makuś

#63
19-09-2010 16:46
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi makuś
.
>Ale ja nie piszę o doskonałości , nie piszę nic na temat idealnych wizji !
To się cieszę, gdyż idealne wizje, to najlepiej wyglądają na papierze, gorzej w praktyce, a najgorzej, gdy "prawdziwi .........", dążą po trupach do ich ścisłej realizacji.
Tacy prawdziwi apostołowie różnych starych i nowych wiar krążą po Polsce, a nawet na naszym forum występują.

>Socjalizm takim jak ja go postrzegam i rozumiem ... jest pomysłem na to aby minimalizować konflikty i pracować nad możliwie najszerszym konsnsusem ...
Socjalizm, to dosyć stary pomysł i jego szkół sporo przez ten czas się natworzyło.
Aby merytorycznie powiedzieć: "Socjalizm takim jak ja go postrzegam i rozumiem ... ", to warto by wcześniej przejrzeć wszystkie, a nawet, nad niektórymi się nieco mocniej zastanowić.
Nawet na polskim gruncie znajdzie się powody do chluby i hańby dla jego różnych koncepcji i jego różnych przedstawicieli.

>Demokracja ma swoje ograniczenia ... tak jak każdy człowiek !
No, właśnie! Najtrudniejszą do realizacji, a najbardziej prawdziwą jest demokracją bezpośrednia.
Mamy w Polsce kulawą demokrację przedstawicielską, którą PO chce jeszcze ograniczyć przez jednomandatowe okręgi wyborcze. Czyli wdrożenie demokracji cenzusowej. Kto ma więcej pieniędzy, ten ma większe szanse być wybranym.

>A w ramach demokracji - socjalizm , który postrzegam przede wszystkim jako edukacje etyczną ... !
Pomimo wszystko, socjalizm to pewien system ekonomiczno-społeczny, który musi zostać narzucony siłą /niekoniecznie zbrojną, może to być świadomy wybór większości społeczeństwa, wyrażony w demokratycznych wyborach/, a więc trzeba mierzyć zamiary na posiadane siły.
We dwóch nie zmienimy ani mentalności, ani wyborów społecznych. Trzeba by przekonać większość społeczeństwa, że demokratyczny socjalizm jest w ich interesie.
Jest Pan młodym człowiekiem, niech Pan próbuje. Trzymam kciuki!

@@@
.

Logik (812 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi makuś
piszesz o sytuacjach, gdy ludzie nawzajem wyrządzają sobie krzywdy.

A co w sytuacji, gdy JA ciężko pracując, zdobywam duży majątek, a socyalista przychodzi i mówi, że mam się podzielić z tymi, którym nie chciało się pracować ?

A co w sytuacji, gdy JA jako pracodawca chcę zatrudnić 3 różne osoby (na takie same stanowiska) i każdej proponuję inne wynagrodzenie ? (i każda z tych osób się na to godzi DOBROWOLNIE)

A co, gdy JA, jak pracownik, chcę podpisać umowę o pracę, w której jest klauzula o możliwości wypowiedzenia MI jej w 1 dzień i nawet wtedy, gdy będę chory. Czy nie wolno MI jej podpisać ? I jeżeli nie, to DLACZEGO ???

Zauważ że w powyższych przykładach wszystko dzieje się zgodnie z wolą ludzi !!!! Nikt nie czuje się pokrzywdzony !!!! A mimo to socyalista wkracza w te sytuacje ...

Czy uważasz, ze tak powinno być ?


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#65
19-09-2010 17:11
 Ocena 1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Socjalizm
socyalizm to ustrój odbierający ludziom pracowitym i dający leniom, nierobom i cwaniakom ...

Dowodem tego był PRL - w którym każdy dostawał tyle samo, i z tego powodu ci, co pracowali uczciwie byli nazywani frajerami. Tych frajerów było coraz mniej i w końcu ustrój się zawalił.

I tak się zawali KAŻDY socyalizm ...

Bo socyalizm jest NIEWYKONALNY ...

To znaczy - JEST WYKONALNY ... jedynym miejscem, gdzie można go wprowadzić w życie, są OBOZY KONCENTRACYJNE ...

A ty jak uważasz, w jaki sposób w ustroju socyalistycznym zachęcisz ludzi do produkcji dóbr, gdy będą wiedzieli, że państwo się nimi zaopiekuje, da zasiłki itp. ?

wymyśl i opisz MI ten mechanizm zachęt ... (tylko bez bełkotu o Skandynawii, bo tam to już nie działa, a działało tylko dlatego, że punkt startu mieli dobry: zebrane bogactwo oraz wysoka kultura ludzi - teraz już wszystko roztrwonione)

Jestem ciekaw twojego pomysłu na skuteczne wdrożenie socyalizmu i uniknięcie jego pułapek braku motywacji ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Logik (812 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi setarkos
eksponowanie interesu własnej nacji to właśnie działanie RACJONALNE ...

nie rozumiem, dlaczego racjonaliści chcą się odżegnywać od tego wybitnego socyalisty ?

Możecie MI to wytłumaczyć ?


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Logik (812 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi apud
apud: jak nie nauczymy naszych dzieci bronić siebie i swoich rodzin, to ten obcy przyjdzie i da nam po apudzie niezależnie od tego, jak bardzo "politycznie poprawnie" będziemy się do niego uśmiechać ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#68
19-09-2010 17:25
 Ocena 1 na 1
natalia_88poz (817 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi ooman
>Natomiast (to nadal jest moje prywatne zdanie) kraj biedny (bez zasobów i nisko wykwalifikowanymi pracobiorcami) nie ma szans stać się krajem opiekuńczym, no bo z czego?
należy zrobić firmy państwowe, albo chociaż ukrucić rządy monopolistom i dać szansę mniejszym firmom. U nas nie ma rotacji pieniądza i to z tego wynika. Poza tym powinni właśnie dopieprzyć nam te "wysokie podatki" - ale też podnieść płacę minimalną - dosyć drastycznie w górę. Chociaż...hmm chyba najpierw trzeba zmienić mentalność Polaków - czyli wytępić kler.. i religię.
No i duże podatki dla księży
Bo z taką świadomością jaką mają Polacy - Państwo by dawało, laski by sobie lekkomyślnie robiły dzieci (nie mając warunków do wychowania) i jeszcze znając życie ludzie by chodzili i tak do kościółka.
Jednak z drugiej strony - kiedyś czytałam, ze właśnie naukowcy ze Szwecji zrobili badania jakieś i wyszło na to, że jak człowiek ma dobrobyt - nie potrzebuje wiary - za tym opowiedziało się 89% ankietowanych o ile dobrze pamiętam z różnych rejonów świata (byli to także fanatycy))
Dużo rzeczy należy zmienić i w jednej dekadzie nie da się tego zrobić. W Szwecji(teraz z głowy wiec może być błąd gdzieś - Socjaldemokraci rządzą przez 74 lata już! z przerwami :1976-1982 ; 1991-1993; 2006-2010
więc ta świadomość była kształtowana juz wiele lat, to pomyśl - społeczeństwo w Szwecji nie było tak zakotwiczone w religii i po 74 latach jest u nich zacnie, a my kraj skrajnie katolicki ...- nawet 200 lat nie starczy na zmianę...
nie wiem czy warto coś zmieniać, najlepiej się wyprowadzić za granicę
a tu niech się zażynają katole.

dziś wyczekiwane wybory w Szwecji, zobaczymy wieczorem kto wygrał


"Im mniej mają ludzie rozumu i wiedzy, tym większą okazują żarliwość w sprawach wiary"
Jan Meslier - "Testament".

#69
19-09-2010 17:31
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi natalia_88poz
jeżeli wygrają socyaliści, to Szwecja przegra ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#70
19-09-2010 18:14
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Logik
>eksponowanie interesu własnej nacji to właśnie działanie RACJONALNE ...
Za racjonalne uważam dbanie o interesy własnej nacji w ramach własnego terytorium. Jeśli ktoś chce własny interes eksponować (nachalnie) w cudzy, to musi się liczyć z koniecznością walki, w której występuje jako agresor.
Może i jest w dążeniu do konfliktu jakaś uproszczona logika - jeśli tak, to niechby miłośnicy walk organizowali sobie 'ustawki', a nie zawracali głowy stosującym subtelniejsze logiki kilkupodmiotowe, którzy konfliktu może nie pragną.
Moim zdaniem 'logika' zawierająca w swych argumentach machanie rękoma jest, mówiąc subtelnie, mało racjonalna - krótko mówiąc - to porażka rozumu.

Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm
>.
>>>>Dla racjonalistów argumenty wystarczą, ale jaki procent społeczeństwa myśli racjonalnie?
>>To raczej jest pobożne życzenie
>Tak, jest to tylko pobożne życzenie, szczególnie w fideistycznym społeczeństwie.

a mogą być inne ??

>>nie można powiedzieć że Hitler nie myślał racjonalnie jak chciał przestrzeni życiowej dla Niemców, czy Stalin panowania komunizmu na świecie - co nie znaczy że było to dobre.
>W Pana rozumieniu "myślenie racjonalne" to prawie tautologia - dla mnie wywodzi się z filozoficznego prądu racjonalistycznego realizowanego w lini programowej Racjonalisty.pl, a tu wymagania są większe i racjonalizm łączy się z humanizmem i tolerancją. (Na temat racjonalności Stalina i Hitlera jest spora literatura wykazująca właśnie ich irracjonalność).

tak jak i spora literatura wskazująca na ich racjonalność - szczególnie z okresu ich rządów co nie znaczy że nie była tam zawarta jakaś sensowna argumentacja. Zresztą albo coś jest racjonalne albo nie - co ma do tego tolerancja i humanizm ??

>>Tak jak w innych postawach tak i u racjonalistów jeden drugiego by w łyżce wody utopił za swoje racje.
>Na naszym forum pisuje bardzo wielu fideistów i irracjonalistów, a ferworze dyskusji nasze stanowiska czasem zbytnio się polaryzują.
>Wiem, że osobiście nie cierpię głupoty i kulturalnego prymitywizmu. "Gotują" mnie mnie, niektóre wypowiedzi na naszym forum, ale nikogo nawet w morzu bym nie utopił, nie mówiąc już o podpalaniu pod kimś stosu.

Ja też nie - nie pozwoliłaby mi wiara

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#72
20-09-2010 12:18
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Konowal
.
>a mogą być inne ??
Tak, większość krajów Zachodniej Europy jest zdecydowanie laicka, a więc afideistyczna.

>tak jak i spora literatura wskazująca na ich racjonalność - szczególnie z okresu ich rządów
Tak, ludzie książki piszą. ....
"Z okresu ich rządów" są nawet książki przeczące istnieniu obozów koncentracyjnych.
Każdy wybiera swoje, a wszystkie się sprzedają.

>co nie znaczy że nie była tam zawarta jakaś sensowna argumentacja.
Moim zdaniem, zaprzeczył Pan sam sobie, ale ja wyznaję tylko zwyczajną logikę praktyczną.

>Zresztą albo coś jest racjonalne albo nie - co ma do tego tolerancja i humanizm ??
Zupełnie nie rozumiem, co Pan chciał tu powiedzieć, ale sam też żałuję, że nie zrozumiał Pan dosyć prostego zdania o humanizmie i tolerancji w idei racjonalizmu, ale trudno inne języki mamy i inny ogląd świata.

>Ja też nie - nie pozwoliłaby mi wiara
Nie znam Pańskiej wiary i nie do Pana się tu odnosiłem - tylko tak ogólnie.
Choć po zastanowieniu - zgodnie z powiedzeniem o uderzeniu w stół i odwoływaniem się do św. Augustyna - to może trochę jakbym trafił w rzeczy sedno?

@@@

--------------------------------------------------------------------------------

• Religia jest kompletnym nonsensem i okropną szkodą dla ludzkiej cywilizacji.

• Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli - źle,
ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii.

/Steven Weinberg/.

Logik (812 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Logik
Na szczęście socyaliści PRZEGRALI !!!!!!!!!!!!!!!!

MOJE hasło Sverige Erwache !!!! okazało się skuteczne !!!
Co prawda konserwatywna prawica zdobyła tylko 4%, ale to dopiero POCZĄTEK !!!!
Przyjdzie godzina, że za tą małą, zdeterminowaną grupą pójdą MILIONY !!!!

I Szwecja przestanie być już wygodnym przykładem dla socyalistów ...

... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#74
21-09-2010 22:35
 Ocena 1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Logik
>Zauważ że w powyższych przykładach wszystko dzieje się zgodnie z wolą ludzi !!!! Nikt nie czuje się pokrzywdzony !!!! A mimo to socyalista wkracza w te sytuacje ...
>Czy uważasz, ze tak powinno być ?

hej,
Może zabrzmi to populistycznie ale powiem tak :
Wolą ludu może być kamienowanie niewiernej małżonki ... to będzie ich wolna wola , to będzie dobrowolna wola ...
Czy socjalista może wkroczyć w tą wolę i domagać się aby tej kobiety jednak nie kamienować ?

Premedytacji , sprytu , egoizmu , oszustwa , lenistwa ... nie powinno się nagradzać ponieważ jest to demoralizujące !

Powiem tak : Pracownik zajmujący się sprzątaniem który po 30 latach pracy nadal bardzo uważnie opróżnia kosze na śmieci zasługuje na szacunek !!! - bezwzględnie ! I żaden pracodawca nie ma prawa aby go wykorzystywać ... ma obowiązek aby go szanować !

Pracobiorca który swą pracę postrzega wyłącznie jako oszukiwanie swego pracodawcy w żadnym wypadku na taki szacunek nie zasługuje !
makuś

#75
21-09-2010 22:44
 Ocena 1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Logik
>socyalizm to ustrój odbierający ludziom pracowitym i dający leniom, nierobom i cwaniakom ...

hej,
Idea socjalizmu etycznego polega na dowartościowaniu człowieka , który przez kilkadziesiąt lat uczciwie wykonywał swój zawód , każdy zawód ...
Tak zwany wolny rynek promuje cwaniactwo i brak wątpliwości w wykorzystywaniu niewiedzy i naiwności lub wykorzystywaniu dramatycznych okoliczności ...
makuś

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365