 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-09-2010 17:17 | makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Socjalizm
5 na 7 | hej, Chciałbym zadać Wam pytanie . Jaki system rządów wydaje się wam najbardziej rozsądny , etyczny , sprawiedliwy , funkcyjny ... Jaki system wartości wydaje się wam najbardziej wiarygodny ... Jaka polityka przestawia najbardziej spójną i logiczną perspektywę dla największej ilości ludzi ? makuś acha ... dla mnie jest to socjalizm ... socjalizm ponieważ ... tylko ta wizja jest na tyle demokratyczna , pluralistyczna , tolerancyjna ... aby w konsekwencji brać wzgląd na największą możliwą ilość ludzi ... makuś | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..| Logik (812 punktów) | Odp: Socjalizm | powiedz MI, czy jesteś za SPRAWIEDLIWOŚCIĄ, czy za "sprawiedliwością społeczną" ? I czy te dwa pojęcia, według ciebie się czymś różnią ? A jeżeli się różnią, to daj przykłady tych różnic ...
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ... |
makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Socjalizm | hej, Oko za oko Jeżeli rzucą w ciebie kamieniem ty podaj im chleb I jedno i drugie mieści się w pojęciach sprawiedliwości . Tak jednego jak drugiego można bronić , uzasadniać . Istnieją wizje redukcyjne i kontekstualne . Oko za oko to wizja redukcyjna Ta druga jest wizją kontekstualną . Darwinizm społeczny jest wizją pozbawioną jakiejkolwiek empatii , natomiast socjalizm etyczny ufundowany jest właśnie na tejże empatii . Ale jak już powiedziałem ... Ty mi zabiłeś syna a więc ja zabiję ci córkę Lub ... Ty mi zabiłeś syna a ja ci wybaczam ... Niestety z wybaczaniem jest duży problem : Na rozprawie sądowej pewna osoba potwornie mnie oczerniała ... po rozprawie w korytarzu powiedziałem jej , że jej wybaczam a ona na to , że ma to kompletnie w dupie . Ja nadal jej wybaczam , nawet tą ostanią wypowiedź a ona nadal ma to w dupie . I to jest właśnie sprawiedliwość ! makuś |
#63 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Socjalizm | . > Ale ja nie piszę o doskonałości , nie piszę nic na temat idealnych wizji !To się cieszę, gdyż idealne wizje, to najlepiej wyglądają na papierze, gorzej w praktyce, a najgorzej, gdy "prawdziwi .........", dążą po trupach do ich ścisłej realizacji. Tacy prawdziwi apostołowie różnych starych i nowych wiar krążą po Polsce, a nawet na naszym forum występują. > Socjalizm takim jak ja go postrzegam i rozumiem ... jest pomysłem na to aby minimalizować konflikty i pracować nad możliwie najszerszym konsnsusem ...Socjalizm, to dosyć stary pomysł i jego szkół sporo przez ten czas się natworzyło. Aby merytorycznie powiedzieć: "Socjalizm takim jak ja go postrzegam i rozumiem ... ", to warto by wcześniej przejrzeć wszystkie, a nawet, nad niektórymi się nieco mocniej zastanowić. Nawet na polskim gruncie znajdzie się powody do chluby i hańby dla jego różnych koncepcji i jego różnych przedstawicieli. > Demokracja ma swoje ograniczenia ... tak jak każdy człowiek !No, właśnie! Najtrudniejszą do realizacji, a najbardziej prawdziwą jest demokracją bezpośrednia. Mamy w Polsce kulawą demokrację przedstawicielską, którą PO chce jeszcze ograniczyć przez jednomandatowe okręgi wyborcze. Czyli wdrożenie demokracji cenzusowej. Kto ma więcej pieniędzy, ten ma większe szanse być wybranym. > A w ramach demokracji - socjalizm , który postrzegam przede wszystkim jako edukacje etyczną ... !Pomimo wszystko, socjalizm to pewien system ekonomiczno-społeczny, który musi zostać narzucony siłą /niekoniecznie zbrojną, może to być świadomy wybór większości społeczeństwa, wyrażony w demokratycznych wyborach/, a więc trzeba mierzyć zamiary na posiadane siły. We dwóch nie zmienimy ani mentalności, ani wyborów społecznych. Trzeba by przekonać większość społeczeństwa, że demokratyczny socjalizm jest w ich interesie. Jest Pan młodym człowiekiem, niech Pan próbuje. Trzymam kciuki! @@@ . |
| Logik (812 punktów) | Odp: Socjalizm | piszesz o sytuacjach, gdy ludzie nawzajem wyrządzają sobie krzywdy. A co w sytuacji, gdy JA ciężko pracując, zdobywam duży majątek, a socyalista przychodzi i mówi, że mam się podzielić z tymi, którym nie chciało się pracować ? A co w sytuacji, gdy JA jako pracodawca chcę zatrudnić 3 różne osoby (na takie same stanowiska) i każdej proponuję inne wynagrodzenie ? (i każda z tych osób się na to godzi DOBROWOLNIE) A co, gdy JA, jak pracownik, chcę podpisać umowę o pracę, w której jest klauzula o możliwości wypowiedzenia MI jej w 1 dzień i nawet wtedy, gdy będę chory. Czy nie wolno MI jej podpisać ? I jeżeli nie, to DLACZEGO ??? Zauważ że w powyższych przykładach wszystko dzieje się zgodnie z wolą ludzi !!!! Nikt nie czuje się pokrzywdzony !!!! A mimo to socyalista wkracza w te sytuacje ... Czy uważasz, ze tak powinno być ?
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ... |
#65 1 na 1 | Logik (812 punktów) | Odp: Socjalizm | socyalizm to ustrój odbierający ludziom pracowitym i dający leniom, nierobom i cwaniakom ... Dowodem tego był PRL - w którym każdy dostawał tyle samo, i z tego powodu ci, co pracowali uczciwie byli nazywani frajerami. Tych frajerów było coraz mniej i w końcu ustrój się zawalił. I tak się zawali KAŻDY socyalizm ... Bo socyalizm jest NIEWYKONALNY ... To znaczy - JEST WYKONALNY ... jedynym miejscem, gdzie można go wprowadzić w życie, są OBOZY KONCENTRACYJNE ... A ty jak uważasz, w jaki sposób w ustroju socyalistycznym zachęcisz ludzi do produkcji dóbr, gdy będą wiedzieli, że państwo się nimi zaopiekuje, da zasiłki itp. ? wymyśl i opisz MI ten mechanizm zachęt ... (tylko bez bełkotu o Skandynawii, bo tam to już nie działa, a działało tylko dlatego, że punkt startu mieli dobry: zebrane bogactwo oraz wysoka kultura ludzi - teraz już wszystko roztrwonione) Jestem ciekaw twojego pomysłu na skuteczne wdrożenie socyalizmu i uniknięcie jego pułapek braku motywacji ...
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ... |
| Logik (812 punktów) | Odp: Socjalizm | eksponowanie interesu własnej nacji to właśnie działanie RACJONALNE ... nie rozumiem, dlaczego racjonaliści chcą się odżegnywać od tego wybitnego socyalisty ? Możecie MI to wytłumaczyć ?
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ... |
| Logik (812 punktów) | Odp: Socjalizm | apud: jak nie nauczymy naszych dzieci bronić siebie i swoich rodzin, to ten obcy przyjdzie i da nam po apudzie niezależnie od tego, jak bardzo "politycznie poprawnie" będziemy się do niego uśmiechać ...
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ... |
#68 1 na 1 | natalia_88poz (817 punktów) | Odp: Socjalizm | > Natomiast (to nadal jest moje prywatne zdanie) kraj biedny (bez zasobów i nisko wykwalifikowanymi pracobiorcami) nie ma szans stać się krajem opiekuńczym, no bo z czego?należy zrobić firmy państwowe, albo chociaż ukrucić rządy monopolistom i dać szansę mniejszym firmom. U nas nie ma rotacji pieniądza i to z tego wynika. Poza tym powinni właśnie dopieprzyć nam te "wysokie podatki" - ale też podnieść płacę minimalną - dosyć drastycznie w górę. Chociaż...hmm chyba najpierw trzeba zmienić mentalność Polaków - czyli wytępić kler.. i religię. No i duże podatki dla księży  Bo z taką świadomością jaką mają Polacy - Państwo by dawało, laski by sobie lekkomyślnie robiły dzieci (nie mając warunków do wychowania) i jeszcze znając życie ludzie by chodzili i tak do kościółka. Jednak z drugiej strony - kiedyś czytałam, ze właśnie naukowcy ze Szwecji zrobili badania jakieś i wyszło na to, że jak człowiek ma dobrobyt - nie potrzebuje wiary - za tym opowiedziało się 89% ankietowanych o ile dobrze pamiętam z różnych rejonów świata (byli to także fanatycy  )) Dużo rzeczy należy zmienić i w jednej dekadzie nie da się tego zrobić. W Szwecji(teraz z głowy wiec może być błąd gdzieś  - Socjaldemokraci rządzą przez 74 lata już! z przerwami :1976-1982 ; 1991-1993; 2006-2010 więc ta świadomość była kształtowana juz wiele lat, to pomyśl - społeczeństwo w Szwecji nie było tak zakotwiczone w religii i po 74 latach jest u nich zacnie, a my kraj skrajnie katolicki ...- nawet 200 lat nie starczy na zmianę...  nie wiem czy warto coś zmieniać, najlepiej się wyprowadzić za granicę  a tu niech się zażynają katole. dziś wyczekiwane wybory w Szwecji, zobaczymy wieczorem kto wygrał 
"Im mniej mają ludzie rozumu i wiedzy, tym większą okazują żarliwość w sprawach wiary" Jan Meslier - "Testament". |
#69 -1 na 1 | Logik (812 punktów) | Odp: Socjalizm | jeżeli wygrają socyaliści, to Szwecja przegra ...
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ... |
#70 2 na 2 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Socjalizm | > eksponowanie interesu własnej nacji to właśnie działanie RACJONALNE ...Za racjonalne uważam dbanie o interesy własnej nacji w ramach własnego terytorium. Jeśli ktoś chce własny interes eksponować (nachalnie) w cudzy, to musi się liczyć z koniecznością walki, w której występuje jako agresor. Może i jest w dążeniu do konfliktu jakaś uproszczona logika - jeśli tak, to niechby miłośnicy walk organizowali sobie 'ustawki', a nie zawracali głowy stosującym subtelniejsze logiki kilkupodmiotowe, którzy konfliktu może nie pragną. Moim zdaniem 'logika' zawierająca w swych argumentach machanie rękoma jest, mówiąc subtelnie, mało racjonalna - krótko mówiąc - to porażka rozumu. |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Socjalizm | > .> >>>Dla racjonalistów argumenty wystarczą, ale jaki procent społeczeństwa myśli racjonalnie?> >To raczej jest pobożne życzenie> Tak, jest to tylko pobożne życzenie, szczególnie w fideistycznym społeczeństwie.a mogą być inne ?? > >nie można powiedzieć że Hitler nie myślał racjonalnie jak chciał przestrzeni życiowej dla Niemców, czy Stalin panowania komunizmu na świecie - co nie znaczy że było to dobre.> W Pana rozumieniu "myślenie racjonalne" to prawie tautologia - dla mnie wywodzi się z filozoficznego prądu racjonalistycznego realizowanego w lini programowej Racjonalisty.pl, a tu wymagania są większe i racjonalizm łączy się z humanizmem i tolerancją. (Na temat racjonalności Stalina i Hitlera jest spora literatura wykazująca właśnie ich irracjonalność).tak jak i spora literatura wskazująca na ich racjonalność - szczególnie z okresu ich rządów  co nie znaczy że nie była tam zawarta jakaś sensowna argumentacja. Zresztą albo coś jest racjonalne albo nie - co ma do tego tolerancja i humanizm ?? > >Tak jak w innych postawach tak i u racjonalistów jeden drugiego by w łyżce wody utopił za swoje racje.> Na naszym forum pisuje bardzo wielu fideistów i irracjonalistów, a ferworze dyskusji nasze stanowiska czasem zbytnio się polaryzują.> Wiem, że osobiście nie cierpię głupoty i kulturalnego prymitywizmu. "Gotują" mnie mnie, niektóre wypowiedzi na naszym forum, ale nikogo nawet w morzu bym nie utopił, nie mówiąc już o podpalaniu pod kimś stosu.Ja też nie - nie pozwoliłaby mi wiara 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#72 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Socjalizm | . > a mogą być inne ??Tak, większość krajów Zachodniej Europy jest zdecydowanie laicka, a więc afideistyczna. > tak jak i spora literatura wskazująca na ich racjonalność - szczególnie z okresu ich rządów  Tak, ludzie książki piszą. .... "Z okresu ich rządów" są nawet książki przeczące istnieniu obozów koncentracyjnych. Każdy wybiera swoje, a wszystkie się sprzedają. > co nie znaczy że nie była tam zawarta jakaś sensowna argumentacja.Moim zdaniem, zaprzeczył Pan sam sobie, ale ja wyznaję tylko zwyczajną logikę praktyczną. > Zresztą albo coś jest racjonalne albo nie - co ma do tego tolerancja i humanizm ??Zupełnie nie rozumiem, co Pan chciał tu powiedzieć, ale sam też żałuję, że nie zrozumiał Pan dosyć prostego zdania o humanizmie i tolerancji w idei racjonalizmu, ale trudno inne języki mamy i inny ogląd świata. > Ja też nie - nie pozwoliłaby mi wiara  Nie znam Pańskiej wiary i nie do Pana się tu odnosiłem - tylko tak ogólnie. Choć po zastanowieniu - zgodnie z powiedzeniem o uderzeniu w stół i odwoływaniem się do św. Augustyna - to może trochę jakbym trafił w rzeczy sedno? @@@ -------------------------------------------------------------------------------- • Religia jest kompletnym nonsensem i okropną szkodą dla ludzkiej cywilizacji. • Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli - źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii. /Steven Weinberg/. |
| Logik (812 punktów) | Odp: Socjalizm | Na szczęście socyaliści PRZEGRALI !!!!!!!!!!!!!!!! MOJE hasło Sverige Erwache !!!! okazało się skuteczne !!! Co prawda konserwatywna prawica zdobyła tylko 4%, ale to dopiero POCZĄTEK !!!! Przyjdzie godzina, że za tą małą, zdeterminowaną grupą pójdą MILIONY !!!! I Szwecja przestanie być już wygodnym przykładem dla socyalistów ...
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ... |
#74 1 na 1 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Socjalizm | > Zauważ że w powyższych przykładach wszystko dzieje się zgodnie z wolą ludzi !!!! Nikt nie czuje się pokrzywdzony !!!! A mimo to socyalista wkracza w te sytuacje ...> Czy uważasz, ze tak powinno być ?hej, Może zabrzmi to populistycznie ale powiem tak : Wolą ludu może być kamienowanie niewiernej małżonki ... to będzie ich wolna wola , to będzie dobrowolna wola ... Czy socjalista może wkroczyć w tą wolę i domagać się aby tej kobiety jednak nie kamienować ? Premedytacji , sprytu , egoizmu , oszustwa , lenistwa ... nie powinno się nagradzać ponieważ jest to demoralizujące ! Powiem tak : Pracownik zajmujący się sprzątaniem który po 30 latach pracy nadal bardzo uważnie opróżnia kosze na śmieci zasługuje na szacunek !!! - bezwzględnie ! I żaden pracodawca nie ma prawa aby go wykorzystywać ... ma obowiązek aby go szanować ! Pracobiorca który swą pracę postrzega wyłącznie jako oszukiwanie swego pracodawcy w żadnym wypadku na taki szacunek nie zasługuje ! makuś |
#75 1 na 1 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Socjalizm | > socyalizm to ustrój odbierający ludziom pracowitym i dający leniom, nierobom i cwaniakom ...hej, Idea socjalizmu etycznego polega na dowartościowaniu człowieka , który przez kilkadziesiąt lat uczciwie wykonywał swój zawód , każdy zawód ... Tak zwany wolny rynek promuje cwaniactwo i brak wątpliwości w wykorzystywaniu niewiedzy i naiwności lub wykorzystywaniu dramatycznych okoliczności ... makuś |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|