Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dominacja a grupa społeczna

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
03-06-2016 01:15krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Dominacja a grupa społeczna
Chciałbym postawić pewną hipotezę:
Źródłem grupy społecznej jest dominacja. Powstanie grupy społecznej jest pochodną wystąpienia dominacji.

Oczywiście bardziej nadrzędne przyczyny grupy społecznej wobec dominacji to współczucie, współpotrzebowanie, posiadanie wspólnego celu niemniej realizacja wspólnego celu, łączne zaspokojenie potrzeb, następuje poprzez współdziałanie w jedności, które możliwe jest wyłącznie dzięki dominacji.

Mogłoby wydawać się, że w niektórych grupach społecznych dominacja nie występuje ale czy to prawda? Wyobraźmy sobie grupę, w której wszyscy muszą zgodzić się dobrowolnie na podjęcie wspólnego działania. Czy w takiej grupie występuje dominacja? Wg mnie tak, bowiem idea określonego działania wychodzi z pojedynczego umysłu i opanowuje wszystkie pozostałe, aż staje się wspólna dla wszystkich członków grupy. To jest dominacja twórcy idei nad pozostałymi, umysłu twórcy idei nad pozostałymi umysłami.

Dominacja kojarzy się negatywnie z przymusem i przemocą, wg mnie kiedy jednak odrzucimy własne nastawienie do bycia zdominowanym przez innych, wówczas dominacja może być postrzegana jako przełom decyzyjny.

Wg mnie nie ma znaczenia czy przełom decyzyjny dostosowujący wolę wszystkich członków grupy do jednostkowej woli źródłowej inicjatora idei następuje wskutek przekonania innych, zastraszenia czy zmuszenia innych, we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą sama dominacją.

Jeśli hipoteza jest prawdziwa, to oczywistym wnioskiem jaki z niej wynika jest to, że:
Źródłem społeczeństwa jest hierarchia. Powstanie społeczeństwa jest pochodną wystąpienia hierarchii wśród osobników.

Co myślicie o takiej hipotezie?
DOBRA jest czy ZŁA?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..
#61
04-06-2016 21:10
 Ocena 1 na 1
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976

>Ty sobie Rafał liczyć możesz jak tylko chcesz.
>Inni liczą tak jak oni chcą.
>Zapomnij o jakiś 5% czy 25%. Z choinki urwałeś się czy co?

Ja liczę według progresywnej tabeli podatkowej. Czyli oficjalne i legalnie.

Jeśli nie masz Tarifvertrag (np. VERDI) to masz masz za nocki minimum 20-25%.

Zwolenniku jawności

#62
04-06-2016 21:12
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>>>+ socjal?
>>>W każdym razie 175 godzin miesięcznie przy poprzedniej deklaracji że nie opuszcza miejsca pracy znów śmierdzi na milę kłamstwem

>>Ja pracuję 40-50 godzin więcej
>Co to za praca bo 250h miesięcznie ciężko fizycznie to na granicy wytrzymałości.

Skończ już kłamać, napisałeś, że pracujesz jeszcze więcej !

Śmierdzisz kłamstwem, że cię czuć w Zbąszynku

#63
04-06-2016 21:14
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>Do mnie ogromną barierą jest sfera mentalna.

żaden pracodawca nie chce lenia, którego trzeba zmuszać do pracy, żaden nie chce człowieka, dla którego KAŻDA praca, oprócz picia drinków na Hawajach to niewola

Żaden nie chce kłamcy, który krętaczy nawet podając ile ma dzieci

#64
04-06-2016 21:16
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>Ty sobie Rafał liczyć możesz jak tylko chcesz.
To podaj swoje wyliczenie zwolenniku jawności

Masz większy dochód niż premier rządu RP

a użalasz się, że dla swojej rodziny nie poradzisz uskładać na kawalerkę!

Kłamstwem cuchniesz na milę, nawet prawdy nie poradzisz powiedzieć ile masz dzieci


#65
04-06-2016 21:31
 Ocena 1 na 1
dajmonion (3663 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>>>Szarleyu 11,50€ brutto na godzinę za jakieś 175 godzin podstawowych w miesiącu.
>>Ale właściwie dlaczego osoba z wyższym wykształceniem ekonomicznym zarabia tak mało?
>>Niemcy przecież potrzebują wykwalifikowanej siły roboczej.
>>
dajmonion

>Masz na myśli wysokie stanowiska czy raczej wyspecjalizowane?
Ze Twoimi kwalifikacjami mógłbyś chyba na jedne i drugie startować?

dajmonion

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi szarley
>>Do mnie ogromną barierą jest sfera mentalna.
>żaden pracodawca nie chce lenia, którego trzeba zmuszać do pracy, żaden nie chce człowieka, dla którego KAŻDA praca, oprócz picia drinków na Hawajach to niewola
>Żaden nie chce kłamcy, który krętaczy nawet podając ile ma dzieci

A ja proponowałem i proponuję abyśmy rozmawiali o zasadach społecznych nie o mnie.
Sądzisz, ze jeśli pluniesz mi w twarz to przybędzie mi od tego poczucia sprawiedliwości?
Sądzisz, ze jeśli zwyzywamy się od debili, kłamców i leni, po czym uznamy, ze nie chcemy mieć ze sobą nic wspólnego to stworzymy nową wartość i nową jakość?

Ja Szarleyu odkryłem już skąd w niektórych krajach bierze się niewyobrażalna bieda.
Stąd Szarleyu, ze ludzie tam mają się wzajemnie za NIC!
Tak jak ty próbujesz mieć mnie za NIC!

Ja natomiast mam cię za przyszłego przyjaciela, który jak dotychczas nie panuje nad własnymi, prymitywnymi mechanizmami psychicznymi. Traktuję cię jak człowieka bardzo instynktownego, niezdolnego do pokonania własnych odruchów.

Zmień się człowieku bo utrwalasz jedynie współczesne stosunki społeczne i próbujesz im nadać charakter ostatecznej sprawiedliwości. Ludzie wzajemnie mordują się na całym świecie, wciąż zbroją się, oskarżają, karzą, wykorzystują, ranią a tobie jedyne co do głowy przychodzi to zachować ten stan, bo tobie udalo się.

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi dajmonion
>>>>Szarleyu 11,50€ brutto na godzinę za jakieś 175 godzin podstawowych w miesiącu.
>>>Ale właściwie dlaczego osoba z wyższym wykształceniem ekonomicznym zarabia tak mało?
>>>Niemcy przecież potrzebują wykwalifikowanej siły roboczej.
>>>
dajmonion

>>Masz na myśli wysokie stanowiska czy raczej wyspecjalizowane?
>Ze Twoimi kwalifikacjami mógłbyś chyba na jedne i drugie startować?
>
dajmonion


Na razie jestem robotnikiem fizycznym i nie wiem co dalej.
Chciałbym oczywiście robić w zyciu inne rzeczy ale w tym społeczeństwie nie sposób.
Wszędzie jestem atakowany. Nawet w swojej robocie, w której wykonuje tylko proste czynności fizyczne jestem dziwnością. Nikt ze mną nie rozmawia ani ja z nikim.

dajmonion (3663 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>>>>>Szarleyu 11,50€ brutto na godzinę za jakieś 175 godzin podstawowych w miesiącu.
>>>>Ale właściwie dlaczego osoba z wyższym wykształceniem ekonomicznym zarabia tak mało?
>>>>Niemcy przecież potrzebują wykwalifikowanej siły roboczej.
>>>>
dajmonion

>>>Masz na myśli wysokie stanowiska czy raczej wyspecjalizowane?
>>Ze Twoimi kwalifikacjami mógłbyś chyba na jedne i drugie startować?
>>
dajmonion

>Na razie jestem robotnikiem fizycznym i nie wiem co dalej.
Ale dlaczego nie pracujesz w zawodzie? Ekonomia już Cię nie interesuje?


dajmonion

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi dajmonion
>Ale dlaczego nie pracujesz w zawodzie? Ekonomia już Cię nie interesuje?

Chyba widać, że interesuje ale moje poglądy nie są w trendzie. W Polsce zostałem społecznie zdegradowany, w języku polskim jestem zupełnie oczerniony. W Polsce nawet nie próbuję.

W języku niemieckim nie ujawniam się. Obawiam się utraty pracy. Mam czwórkę dzieci i nie ma żartów.
Pracowałem dość długo w windykacji i handlu. Do windykacji za nic nie wrócę, do handlu straciłem serce. Co miałbym robić? Nie wyobrażam sobie zajmowania się podatkami, kredytami, ubezpieczeniami, to budzi we mnie zbyt duże poczucie niesprawiedliwości.

Nie widzę perspektyw.

#70
05-06-2016 07:19
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>A ja proponowałem i proponuję abyśmy rozmawiali o zasadach społecznych nie o mnie.
Sam nieraz wtrącałeś do rozmowy użalanie się nad sobą, (teraz okazuje się kłamliwe)
Gdybyś nie był pisał, że nie opuszczasz miejsca pracy, nie byłoby tematu
Gdybyś nie był pisał, o rywalizowaniu z dzieckiem o bułkę, nie byłoby tematu.
Gdybyś nie był przedstawiał swoich rojonych konfabulacji jako rzeczywistości, nie stałbyś się tematem dyskusji. TY skierowałeś dyskusję na siebie

1 bądź poważny
2 przestań stawiać chochoła
3 przestań opisywać swoje urojenia jako rzeczywistość,
4 precyzuj swoje myśli (czyli odpowiadaj na sprowokowane przez siebie pytania!!!!!!)
5 odpowiadaj na pytania prosto i szybko, a nie po roku deptania po gardle
6 przestań obrażać innych
7 przestań głosić odpowiedzialność innych za całe zło świata
a WTEDY NA PEWNO UDA SIĘ POROZMAWIAĆ POWAŻNIE O SPOŁECZNYCH ZASADACH

>Ja Szarleyu odkryłem już skąd w niektórych krajach bierze się niewyobrażalna bieda.
>Stąd Szarleyu, ze ludzie tam mają się wzajemnie za NIC!
3 przestań opisywać swoje urojenia jako rzeczywistość,
W Berlinie nie ma biedy,

>Tak jak ty próbujesz mieć mnie za NIC!
2 przestań stawiać chochoła

>Ja natomiast mam cię za przyszłego przyjaciela, który jak dotychczas nie panuje nad własnymi, prymitywnymi mechanizmami psychicznymi. Traktuję cię jak człowieka bardzo instynktownego, niezdolnego do pokonania własnych odruchów.
2 przestań stawiać chochoła

>Zmień się człowieku bo utrwalasz jedynie współczesne stosunki społeczne i próbujesz im nadać charakter ostatecznej sprawiedliwości.
2 przestań stawiać chochoła

>Ludzie wzajemnie mordują się na całym świecie, wciąż zbroją się, oskarżają, karzą, wykorzystują, ranią a tobie jedyne co do głowy przychodzi to zachować ten stan, bo tobie udalo się.
Nie "udało się" ale zapracowałem.

JEŚLI KTOŚ TWIERDZI, ŻE TEN ŚWIAT JEST ZŁY, ALE TWOJE POSTULATY UCZYNIĄ GO JESZCZE GORSZYM, TO NIE JEST ZWOLENNIKIEM OBECNYCH SPOŁECZNYCH STOSUNKÓW, ALE KRYTYKUJE TWOJE IDEE.
TYM BARDZIEJ ŻE SĄ:
SPRZECZNE
ŹLE WYARTYKUŁOWANE
PODBUDOWANE JEDYNIE TWOJĄ HIPOKRYZJĄ

to pogrubione przeczytaj dziesięć razy, aż wbije się w łeb.
i spróbuj zrozumieć co inni krytykują w twoich postulatach
bo dla mnie opodatkowanie kapitału i jawność kapitału to sprawy kompletnie trzeciorzędne w twoich postulatach

CDN

#71
05-06-2016 07:19
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
cd jeśli uważasz, że można poważnie rozmawiać, to wyjaśnij łaskawie, jak w twoim modelu egzekwować drogowe przepisy.

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi szarley
Mogłeś streścić się i napisać:
Uznaj świat za dobry i sprawiedliwy, współczesny kapitalizm za słuszny, swoje idee za absurd a siebie za nieudacznika, lenia i idiotę.

Arogancja nieustannie wyłazi ci z butów dobrodzieju.
A jej podstawą jest to, ze nie widzisz osób, które wyraźnie zgodziłyby się ze mną.

Wyobraź sobie jednak, że przenosisz się ze swoją wiedzą do średniowiecza i uczysz tamtych ludzi nowego systemu społecznego. Jakie miałbyś szanse na zmianę ich zachowań?
Ach ty nie nauczałbyś i nie zmieniał a zadbał jedynie o swój zamek i dwór?

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
> Zarzucasz mi złodziejstwo ale nie powiadamiasz państwowych
> organów ścigania i zastanawiam się dlaczego?

Zastanawiasz się? A to ciekawe.
Po pierwsze nie mam dostatecznych dowodów, po drugie pipcyć na internecie można właściwie o wszystkim i poza tym (po trzecie) Krystian Hamerlik-Konopka mieszkający w Berlinie to jeszcze mało.
I po czwarte, mnie bezpośrednio to akurat nie dotyka. Pracujesz w Rzeszy, niech się tobą zajmą służby kolegów z za Odry.

> Czy pod tymi wszystkimi pozorami, kryje się w tobie
> przekonanie, ze współczesny model społeczny to szajs?

Nie zwykłem podcinać konarów na których siedzę, choć zdaje się takie przekonanie (którego na szczęście dla ciebie nie udaje ci się zrealizować) weszło ci krew: współczesny model społeczny to szajs, więc zróbmy gorszy żeby więcej ludzi poczuło smak bezsensownego cierpienia formatu K H-K.
Bywaj.

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi szarley
>cd jeśli uważasz, że można poważnie rozmawiać, to wyjaśnij łaskawie, jak w twoim modelu egzekwować drogowe przepisy.

Uważam, ze bezpieczeństwo na drodze jest w ścisłym związku z zachowaniami społecznymi na drodze a te znowu są w związku z systemem wartości kierowców.
Poprzez model społeczny chcę oddziaływać na systemy wartości ludzi.
Ty sobie uznałeś, ze ludzie bez twoich kar juz zawsze będą podejmować decyzje tak nieodpowiedzialne i egoistyczne, przez co i zagrażające życiu jak dziś ale ja ci tłumaczę, ze siano jakie ludzie mają w głowach wynika z tego kim są w życiu i co robią.

Groźbami i karami nie zmienisz trwale człowieka bez trwałości gróźb i kar ale ty o tym zdaje się wiesz.
Trwale zmienić człowieka można zmieniając to czego ten człowiek chce ale ty zdaje się pragniesz zachować współczesną chciwość ludzi już na wieki.

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi Jacek Głodzik
Zaproponowałem specjalną, wyizolowaną strefę ekonomiczną na próbę na państwowym mieniu wystarczającym do wyksztalcenia się ekosystemu zaspokającego ludzkie potrzeby, a więc mieniu zawierającemu w sobie niezbędne zasoby,

Poparłbyś taką ideę godząc się na państwo w państwie i na sprzeczne prawo w prawie na wspólnym majątku, który je należałby do mnie i na próbę aby ludzkie cierpienia, które zapowiadasz mogły się zdarzyć?

I dlaczego nie?

Podcinam gałąź, która gnije, próbując przenieść się na inną, żeby całe drzewo nie zgniło ale ty uznałeś, ze dla ciebie drzewo z chorobą jest piękne.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365