MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #106
Nakład: 14438 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2007-02-21 do 2007-03-08

Spis treści:


Cytat tygodnia

Żywność modyfikowana

"Podczas gdy wokół szaleje burzliwa debata na temat modyfikowanej genetycznie żywności, warto zdać sobie sprawę z tego, że modyfikujemy naszą żywność już od tysięcy lat. Zarówno udomowione zwierzęta, źródło mięsa, jak i rośliny uprawne — zboża, owoce i warzywa — są genetycznie bardzo odległe od swoich dzikich przodków. Rolnictwo nie powstało tak nagle, z niczego, dziesięć tysięcy lat temu. Dzicy przodkowie roślin uprawnych nie byli zbyt przyjaźni dla pierwotnych rolników: hodowla i uprawa były trudne, a plony marne. Jeśli rolnictwo miało odnieść sukces, modyfikacje były niezbędne. Już pierwsi rolnicy rozumieli, że pożądane cechy muszą być wrodzone („genetyczne", jak byśmy dziś powiedzieli), bo tylko takie zapewniają transfer z pokolenia na pokolenie. I tak narodził się ogromny program genetycznej modyfikacji wdrażany przez naszych przodków. Z braku strzelb genowych i podobnych udogodnień działalność ta zależała od pewnej formy sztucznej selekcji (selektywnego doboru): na przykład pasterze dopuszczali do rozmnażania się tylko tych zwierząt, które wykazywały pożądane właściwości, chociażby najbardziej mlecznych krów. W efekcie robili to, co przyroda w procesie doboru naturalnego: z dostępnych wariantów genetycznych wybierali najbardziej udane, dokładając wszelkich starań, by następne pokolenie było wzbogacone o cechy najcenniejsze z punktu widzenia rolnika lub hodowcy (czyli przydatność pod względem konsumpcyjnym), a także z punktu widzenia natury — zdolność przetrwania. Dziś biotechnologia otworzyła przed nami możliwości tworzenia korzystnych wariantów; dzięki niej nie musimy już czekać, aż zrobi to sama natura. Metody biotechnologiczne są niczym więcej niż najnowszym etapem w długiej historii stosowania metod genetycznej modyfikacji naszej żywności."

James D. Watson, Andrew Berry - DNA. Tajemnica życia.


Aktualności i ogłoszenia

Mamy szczęście gościć na naszych łamach bardzo wielu publicystów, w przeddzień siódmej rocznicy powstania nasz licznik wskazuje niemal 500 autorów. Ostatnio dołączyli do nas: Jacques Robert, Marcin Punpur, Krzysztof Kałuszko. Witamy serdecznie.

Jednocześnie przypominamy, że publicystyka to nie jedyna aktywność, którą można wesprzeć rozwój serwisu, dokładny opis można odnaleźć tutaj: Współpraca

Obecnie bardzo chcielibyśmy pozyskać do współpracy redaktorów technicznych, osoby systematyczne, posiadające pewne umiejętności w obsłudze programów komputerowych (proste programy graficzne, edytory HTML), mile widziane byłyby osoby mające dostęp do skanera.

Tymczasem uległ zmianie nasz regulamin publikacji tekstów:
"Czas oczekiwania na publikację jest uzależniony od charakteru tekstu. W związku z dużą liczbą propozycji tekstów do publikacji proces publicystyczny
może trwać od kilku dni do kilku tygodni lub nawet miesięcy. Teksty komentujące bieżące wydarzenia i związane z aktualnymi wydarzeniami publikowane są na ogół w terminie kilku dni. Teksty "ponadczasowe", referatowe itp. - publikowane są na ogół w ciągu kilku tygodni. Teksty specjalistyczne mogą zostać opublikowane nawet po kilku miesiącach, po uzyskaniu pozytywnej opinii recenzenta współpracującego z portalem Racjonalista.pl. Na samym końcu kolejki umieszczane są teksty, których autorzy nie stosują się do wymaganych przez portal zasad edycyjnych."

Reszta zmian zob.: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,48 


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

Wszystkich zainteresowanych działalnością PSR zapraszamy do odwiedzania PSR Blisko Ciebie. Można tam przeczytać najnowsze opisy działalności stowarzyszenia.

Chętnych do wymiany opinii na tematy z zakresu zainteresowania PSR zapraszamy na forum: Forum dyskusyjne PSR. Ostatnie wątki to:
partia racjonalistów
Janusz Świtaj prosi o śmierć.
Warszawa: szukamy lokaluNowości w serwisie PSR

PSR o Świątyni Opatrzności Bożej - (05-03-2007)

Szanowny Panie Ministrze, zwracamy się do Pana z apelem o niepodejmowanie działań mających na celu uruchomienie z rezerwy budżetu państwa kwoty 40 milionów złotych na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Jako Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów w żaden sposób nie deprecjonujemy miejsca wartości kulturowych i historycznych w życiu żadnego obywatela, jednak trwamy na stanowisku, że współfinansowanie przez Państwo budowy tak kosztownych monumentów jak Świątynia Opatrzności Bożej, poza tym, że narusza równouprawnienie obywateli, nie powinno mieć miejsca przy obecnym dramatycznym stanie świadczeń socjalnych i służby zdrowia w Polsce. Apelujemy o rozsądek i refleksję, czy ten zamiar społeczności religijnej, miast stać się symbolem jedności całego Narodu, nie będzie go jeszcze bardziej dzielił i nie stanie się symbolem przywilejów hierarchii Kościoła Rzymskokatolickiego.
Czytaj...

 


Nowe teksty serwisu

Zagłada templariuszy - Mariusz Agnosiewicz (06-03-2007)

Zakon Rycerzy Świątyni Salomona - domniemany średniowieczny odpowiednik współczesnej masonerii - którego potęga solą stanęła w oku królowi francuskiemu Filipowi IV Pięknemu i który tę sól wydłubał we współpracy z papieżem Klemensem V, musiał pogodzić się z rolą kozła ofiarnego Wieków Średnich. Zostali zniszczeni dzięki zawiści, plotkom i grze interesów ekonomicznych. Nagonka na templariuszy rozpoczęła się w roku 1307, we Francji. Zarzucano im m.in. wyrzekanie się Chrystusa, opluwanie krzyża, praktyki homoseksualne, deflorowanie umyślnie przyciąganych do zakonu "sióstr templariuszek", kult czarnego kota oraz diabła - pod postacią głowy Bafometa.
Czytaj...

 

List od Dziadka z Bełczączki - Mirosław Kostroń (05-03-2007)

Oj, porobiło sie w ty naszy Polsce. Czasem to serce kraje sie w człowieku. Baby dzieciów nie chcom rodzić, powymyślali te durne pryzerwatywy, chłopy z chłopami śpiom, wszyndzie ta pornografija. Dzieciakowi przyłoisz, a on cie przeskarży do Trybunału w Śtrasburgu. Ludzie, obudźta sie, Unia Europejsko nas morduje! Jak tu dalij żyć? Niemce ponoć do roboty naszych goniom. A roboty dajom najgorsze i najcięższe. O Ruskich nie chce mnie sie nawet gadać. Całemi czasy kombinujom, jak tu nam kurek z gazem zakrencić, świniów polskich żreć nie chcom. Gadajom, że lepij im smakujom jakoby świnie brazylijskie. Ale to takie zawracanie dupy. Wiadomo przecie, że najlepsze w świecie som polskie świnie.
Czytaj...

 

Człowiek przegrany w wierszach Jacka Kaczmarskiego - Wojciech Jaskuła (05-03-2007)

Pisząc o twórczości Jacka Kaczmarskiego nie sposób uwolnić się od emocjonalnego zaangażowania. Kaczmarski walczył z obłudą rządzących bez względu na odcień sztandarów, którymi wymachiwali, zakłamaniem i hipokryzją wszelkiego rodzaju wzniosłych haseł i idei bez względu na epokę z której pochodziły, a w centrum jego zainteresowania zawsze był człowiek. W jednym z wywiadów Jacek powiedział: "Napisałem tę piosenkę w roku '80, nie mogąc uciec od przewrotnej wizji, że człowiek staje się człowiekiem dopiero wówczas, gdy zostaje strącony. Czernieje w locie. Nabiera kształtów po upadku. Jednak w dążeniu do sukcesu niezwykle łatwo to z trudem zdobyte "wszystko" utracić. Człowiek znajduje się w samym środku swego człowieczeństwa dopiero wtedy, gdy naprawdę spada"
Czytaj...

 

Miotły i sabaty, czyli rzecz o czarostwie - Maciej Myślimir (04-03-2007)

Tu dochodzimy do sedna zagadnienia związanego z lotami i sabatami. Najistotniejsze rzeczy kryją się w dzbanku czarownicy! Co w nim takiego odnajdujemy? Szczwół, psianka, lulek czarny, mandragora. Stacjonujący w Lotaryngii w XVI wieku lekarz - Andres Laguna, opisał te zioła oraz użył ich w eksperymencie, przeprowadzonym na żonie kata Metzu. Okazało się, że po nasmarowaniu jej maścią z tych ziół, spała przez 36 godzin z otwartymi oczami! Najważniejsze jednak przyszło dopiero w chwili przebudzenia, gdyż zapytała go wtedy urażonym tonem: "Dlaczego budzisz mnie w tak nieodpowiedniej chwil? Opływałam we wszystkie przyjemności i rozkosze świata"... Profesor Harner, prowadził badania nad używanymi przez szamanów peruwiańskich środkami halucynogennymi. W jego mniemaniu, głównym czynnikiem w maści czarownic, wywołującym podobne działania, była atropina - silny alkaloid, którego ślady odnajdujemy również właśnie w mandragorze, lulku czarnym i belladonie
Czytaj...

 

Najczęstsze błędy w dyskusjach - Łukasz Remisiewicz (04-03-2007)

Bardzo często dyskusji przyświecają szczytne idee. Dyskutanci wmawiają sami sobie, że rozmawiają, by znaleźć prawdę. Myślę, że wielu z nich dyskutuje. by podbudować swoje ego, poczuć się ważnym, mądrym, ale jednocześnie nie nadszarpywać dogmatów kulturowych społeczeństwa. Mówiąc inaczej wmawia wszystkim naokoło, że szuka prawdy, stosując całą masę chwytów erystycznych, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pal sześć, jeśli przeciwnik jest w tym obeznany i umie sobie poradzić, wyprowadzając dyskusję na uczciwe tory. Gorzej, gdy jest święcie przekonany, że przeciwnik nie ma racji, ale jakoś nie potrafi powiedzieć dlaczego, z powodu braku wiadomości i ograniczeń językowych.
Czytaj...

 

Alfabetyzacja w Chińskiej Republice Ludowej - Anna Pietruszewska (04-03-2007)

Uczynienie alfabetyzacji jednym z priorytetów władz państwowych ChRL było spowodowane chęcią zbudowania Nowych Chin, czyli odnowy skostniałego, postfeudalnego społeczeństwa, w którym wiedza była przywilejem nielicznych, co skutkowało zacofaniem kraju. Szerzenie oświaty stało się także jednym z haseł oficjalnej propagandy, dzięki której nowa komunistyczna władza chciała zyskać i utrzymać legitymizację swoich rządów. Piśmienne społeczeństwo i powszechne nauczanie początkowe były również warunkiem przyśpieszenia wszechstronnego, w tym gospodarczego, rozwoju państwa, który stał się głównym celem władz komunistycznych, szczególnie po 1978 roku.
Czytaj...

 

O naprawianiu Rzeczy pospolitej - Andrzej Koraszewski (04-03-2007)

Większość z nas uprawia naprawę Rzeczy pospolitej jako hobby, już to w godzinach wolnych od przesiadywania w pracy, już to zamiast nazbyt nużących obowiązków służbowych. Naprawianie metodą oralną przyjmuje często formę apofatyczną, która pozwala nam na ustalenie jaką Rzecz pospolita być nie powinna. Jest to forma najpowszechniejsza, stosowana szczególnie często w godzinach służbowych i podczas spotkań kameralnych. Zgoła odmienny charakter ma naprawianie Rzeczy pospolitej przez oracje publiczne. Tu dominuje pozytywizm pozytywkowy, łączący dźwięk mazurka Henryka D. z wskazaniem powinności bliźniego. Jest tu również świątobliwa odmiana oralnej naprawy Rzeczy pospolitej w formie kazań i homilii (po których można czasem śpiewać rotę).
Czytaj...

 

Wyższa racja - Zbysław Śmigielski (04-03-2007)

Przykładów podbojów kulturowych jest w historii mnóstwo. Schemat mniej więcej ten sam - podbić, przejąć osiągnięcia, zniszczyć świadomość narodową, zasymilować, zetrzeć wszelkie ślady, najlepiej by i słuch wszelki zaginął. Niektóre nacje dały się całkiem wyrównać, jak nie przymierzając Walijczycy, Bawarczycy, Pomorzanie czy Burgundczycy, niektóre prawie całkiem, jak Alzatczycy, Szkoci, Kaszubi - ale niektóre nie chcą za nic się wyrównać. Na przykład Kurdowie, coś prawie 20 milionów bez państwa, rozgrabieni i wciąż niepokorni. Jacyś Baskowie, Macedończycy, Czeczeni, diabeł ich wszystkich zna, bo my nie, my nie znamy. Bo my, Polacy, w ogóle jesteśmy z daleka, w takie rzeczy całkiem nie zamieszani.
Czytaj...

 

Wolność religijna w państwie demokratycznym. Problemy i rozwiązania - Jacques Robert (04-03-2007)

Fakt, iż Republika Francuska nie wyróżnia ustawowo żadnego wyznania znaczy jedynie, że państwo definitywnie odeszło od tzw. systemu "religii uznawanych". "Nieuznawanie" nie znaczy, że państwo nie pragnie utrzymywać dobrych stosunków z poszczególnymi kościołami. Nieuznawanie nie jest postawą wrogości czy braku zaufania. Zakłada ono jedynie, że fakt religijny, w przeciwieństwie do rozwiązań konkordatowych, przestaje być faktem publicznym. Nieuniknioną konsekwencją jest to, że Republika nie może już wypłacać żadnemu wyznaniu pensji ani subwencji. Bezwyznaniowość państwa bezwzględnie zrównuje obywateli moralnie wobec państwa, ponieważ nie zamierza ono wyznawać żadnej wiary w imieniu narodu. Nie ma więc miejsca dla obywateli "drugiej kategorii" ze względu na ich przekonania religijne.
Czytaj...

 

Zderzenie ignorancji? Rzecz o odczarowaniu kultur - Marcin Punpur (04-03-2007)

W niniejszym eseju zajmiemy się problemem koegzystencji współczesnych cywilizacji w warunkach globalizującego się świata. Punktem wyjścia naszych rozważań będzie znana i jednocześnie prowokacyjna książka S. Huntingtona pod tytułem Zderzenie cywilizacji. Poddając krytycznej analizie podstawową tezę tej pracy, tj. proroctwa początku nowej ery walk w imię kultury, zaproponujemy inną o znacznie mniej reakcyjnym charakterze, a co ważniejsze, w naszym mniemaniu oczywiście, bliższą rzeczywistości. Będziemy mianowicie postulować nie "zderzenie" a co najwyżej "konfrontację" demokratycznego świata z jego despotycznymi przeciwnikami jako bardziej adekwatny opis aktualnych wydarzeń na scenie międzynarodowej. W dalszej części natomiast przejdziemy do analizy dostępnych środków zaradczych, łagodzących negatywne skutki diagnozowanej konfrontacji oraz zajmiemy się szukaniem podstaw międzykulturowego porozumienia.
Czytaj...

 

Podgrzewany prezydent - Przemysław Łucyan (03-03-2007)

Konsekwencja obecnej ekipy rządzącej w realizowaniu koncepcji "taniego państwa" jest wręcz zdumiewająca. Pomińmy coraz większy rozrost administracji, coraz większe tłumy rządowych doradców, czy też dużo większe nakłady na kancelarię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomińmy fakt nadużywania przywilejów w postaci przydzielania ochrony "borowców" ministrom, jak na przykład panu Wassermanowi, całego oddziału, który towarzyszy premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu nawet w budynku Sejmu, czy też wykorzystywania rządowej limuzyny jako taksówki Kazimierza Marcinkiewicza, na długo po tym, jak przestał on być członkiem rządu. Pomińmy, że komisja śledcza z posłem Zawiszą na czele, pomimo że od wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pracuje, to cały czas pobiera wynagrodzenie, pomińmy też w końcu kolejne czterdzieści milionów złotych przeznaczonych z budżetu na świątynię opaczności. Skupmy się przez chwilę na bezpieczeństwie naszej drogiej władzy.
Czytaj...

 

Między Warri a Maidogurri - Witold Stanisław Michałowski (02-03-2007)

Czołówki spawaczy uciekły daleko, są gdzieś za Bauczi. Zbliżają się do Dżos. Toczy się po trasie kolumna izolacyjna. Codziennie doganiam ją o parę kilometrów dalej na wschód. Wiotka łodyga rurociągu, miękko ułożona na rozgrzanym piasku, poderwana do góry drga, napiera na kauczukowe zawieszone na dźwigu troleje. Opornie poddaje się operacji czyszczenia wirującymi stalowymi szczotkami. Zmienia barwę na pokładzie roboczym sunącej po niej maszyny. Szarość i rdzę zastępuje biel. Bezustannie wirują bębny bandażujące rurę taśmami białego elastycznego tworzywa. Szybciej, prędzej. Czarni chłopcy biegiem zrzucają ze skrzyni dostawczego samochodu ciężkie krążki białej i czarnej izolacji. Spływając potem, z nadzieją spoglądają za siebie. Horyzont ciemnieje, nabiera sino-stalowego odcienia, niesie burzę. Nadeszła pora deszczowa.
Czytaj...

 

Wojny religijne we Francji - Mariusz Agnosiewicz (01-03-2007)

W 1562 r. wojsko księcia Franciszka Gwizjusza, fanatycznego wroga reformacji, dokonało rzezi uczestników protestanckiego nabożeństwa w Vassy pod Paryżem. Ten eksces uznawany jest za początek brutalnych wojen religijnych we Francji, które miały odbić się traumatycznie na pamięci historycznej tego narodu i zaciążyć na jego dalszych dziejach. Na wojny hugenockie papież wyprosił u króla Hiszpanii pomoc zbrojną. Mało tego, ogłosił kolekty w Państwie Kościelnym i wysłał swą małą armijkę przez Alpy, by także dopomogła mordowaniu odstępców. Armia ta otrzymała od papieża, Piusa V, rozkaz, by mordowała każdego napotkanego protestanta, nie odpuszczając nikomu. W liście do króla papież radził: "Ścigajcie i powalajcie wszystkich pozostałych jeszcze nieprzyjaciół. Jeżeli nie wyrwiecie ostatnich korzeni, odrosną, jak to uczyniły już tyle razy"
Czytaj...

 

Bastion totalitaryzmu - Mirosław Kostroń (25-02-2007)

Zły stan naszej myśli katolickiej najlepiej ilustruje fakt, że gdy już w 1965 roku ukonstytuowało się "Concilium", nie tylko że wśród redaktorów, ale nawet w składzie choćby jednej z dziesięciu sekcji, nie znalazł się nikt z Polski. Zapewne nie bez znaczenia była tu nienawiść, z jaką odnosił się do tej inicjatywy prymas Wyszyński. Do pasji doprowadzała go lektura Schillebeeckxa, Metza czy Girardiego. Z drugiej jednak strony, cóż takiego do zaoferowania mieli katolicy polscy. Tomizm egzystencjalny dominikanina Krąpca z KUL-u był tylko próbą ożywienia pewnych zmurszałych idei Tomasza z Akwinu. Prawda, że zakrojoną na dość dużą skalę, realizowaną przez umysły naprawdę nieprzeciętne (Krąpiec, Stępień, Swieżawski), ale już chyba w zarodku skazaną na niepowodzenie.
Czytaj...

 

Apokalipsa według Jeana Baudrillarda - Jakub Szafrański (25-02-2007)

To co według mnie szczególnie wyraźne w Baudrillarda refleksji nad kondycją ludzką to teoria spisku. Bunt przeciw bezosobowemu demonowi-zwodzicielowi znanemu z Kartezjusza lub utajonej wszechpotężnej władzy jak w "Protokołach Mędrców Syjonu". To już nie templariusze, masoni czy żydzi. To nowe byty, które pozostają z nami w stanie zimnej wojny. "Rolą przekazu nie jest już informacja, ale testowanie i sondowanie a w końcu kontrola". Święty gniew Baudrillarda wynika z inteligenckiego poczucia braku kontroli. Chodzi o tęsknotę za własnym rządem dusz i monopolem środowisk inteligenckich oraz artystycznych na tworzenie kultury. Niebezpieczeństwo myśli Baudrillarda to moda jaka jej towarzyszy, moda jest zaś wyznaczana przez dyktatorów a zdania tych się nie podważa. Chodzi o pseudo-intelektualizm poparty fenomenem dziwnego sentymentalizmu.
Czytaj...

 

Na Antarktydę - Stanisław Kowalski (25-02-2007)

Wzgórzami przeszedłem do Chińczyków. Stacja duża, ład, przed budynkiem głównym plac apelowy, maszty, trzy flagi Chin, Australii, Rosji. Dwa lwy i duży kamień z napisem nazwy stacji. Wchodzący do budynku człowiek, poznał i zamachał rękami. Zaprosili na obiad, ale ja żyję w innym czasie i byłem tuż po śniadaniu. Czas jest tu umowny, słońce świeci 24 godziny na dobę. Do Rosjan wracałem w towarzystwie dwóch Chińczyków mówiących po angielsku. Po drodze zatrzymał się jadący ratrak, a z środka wysypała cała grupa. Parę drobniutkich Chinek i znajomy Chińczyk. Chociaż imienia jego nie pamiętałem i nie rozmawiałem z nim wiele, ale ściskamy się serdecznie. Głębokie poczucie obcości tego nieprzyjaznego człowiekowi środowiska rekompensuje ciepło stosunków międzyludzkich. Tu w Antarktyce narody są dobre dla siebie wzajemnie.
Czytaj...

 

Bezprym - Krzysztof Kałuszko (22-02-2007)

Bohaterem tej pracy jest postać niezwykle słabo znana i bardzo zagadkowa. Chodzi tu bowiem o Bezpryma, pierworodnego syna Bolesława Chrobrego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest śladowa ilość informacji na jego temat. Mało tego, żadne polskie źródło z epoki czy czasów późniejszych nie mówi o nim wprost. Nie byłoby wiele przesady w stwierdzeniu, że jedyną pewną wiadomością na jego temat jest to, że w ogóle istniał. To minimum zawdzięczamy biskupowi merseburskiemu, Thietmarowi, który w swoim dziele odnotował fakt jego narodzin. Moim celem jest konfrontacja głównych opinii badaczy na jego temat oraz wybranych źródeł dotyczących Bezpryma i wykorzystanych przez uczonych do skonstruowania swoich koncepcji. Nie ograniczę się jednak tylko do tego. Spróbuję nakreślić tło polityczne i społeczne wydarzeń mających miejsce w ówczesnej Polsce oraz zmieniającą się rolę, jaką odgrywał w niektórych z nich Bezprym.
Czytaj...

 

Finansowanie Świątyni Opatrzności Bożej a Konstytucja - Paweł Borecki (22-02-2007)

Świątynia jest prezentowana przez kompetentne władze kościelne jako "votum Narodu" dla Opatrzności Bożej. Cała jej forma ogólna i szczegółowa ma wyrażać religijną wizję historii Polski. Do Świątyni będą prowadziły cztery wejścia (bramy) symbolizujące cztery drogi Polaków do wolności przez: modlitwę, cierpienie, oręż zbrojny oraz kulturę. Umieszczona w górnej partii budynku przestrzeń Muzeum Jana Pawła II ma niczym klamra spinać, łączyć owe cztery drogi. W podziemiach Świątyni będą mogli znaleźć miejsce pochówku jedynie wybitni Polacy wyznania katolickiego. Projekt wyraża zatem wąską koncepcję Narodu Polskiego, utożsamiającą wspólnotę narodową z wyznaniową. Według niej poza obrębem wspólnoty narodowej należy lokować niekatolików - różnowierców, bezwyznaniowców, czy agnostyków.
Czytaj...

 


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Wydarzenia związane z Dniem Kobiet - Trójmiasto
Spotkanie z Tadeuszem Bartosiem
Kalendarium Manif 2007
MANIFA 2007
Uniwersytet Gdański : debata o Rospudzie
Białoruskie obrończynie praw kobiet w Polsce
Delara Darabi
Gdańsk - wystawa i wykład "Energetyka jądrowa - jak to robią w Sz
Gdańsk: 25. 02 Demonstracja w obronie Doliny Rospudy


Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Mariusz Adamski, Jarosław Kubaszewski.


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redagują: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Jarosław Kubaszewski


Znalezione w sieci

Płeć: Inne (21-02-2007)
Autor: Szymon Niemiec
Źródło: wiadomosci24.pl
W większości uznajemy, że świat jest podzielony między dwie płcie - żeńską i męską. Przymiotniki te są dla nas jednymi z najbardziej trwałych i niezmiennych. Czy jednak słusznie?
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Teodemokracja Kaczyńskich (22-02-2007)
Autor: Jan Hartman
Źródło:
Niewiele znaczą zapewnienia Jarosława Kaczyńskiego, że nie chce państwa wyznaniowego. Lider PiS tylko łudzi się, że jest demokratą. Łudzi się też, że katolicki system wartości jest w Polsce powszechnie znany i dominujący
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Feministka kontra radykalny islam (22-02-2007)
Autor: William Grimes
Źródło: onet
Prowokacyjne wypowiedzi Hirsi Ali na temat islamu i konieczności odrzucenia przez muzułmanki tradycyjnie podporządkowanej roli skierowały na nią rosnącą wściekłość muzułmanów.
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

"La Stampa": kardynał Dziwisz krył pedofilów w Koś (22-02-2007)
Autor:
Źródło: La Stampa/onet.pl/TVN24
Pod koniec stycznia "Głos Wielkopolski" napisał, że Stanisław Dziwisz pracując jeszcze w Watykanie miał swój udział w tuszowaniu skandali, w które byli zamieszani duchowni, w tym sprawy arcybiskupa Juliusza Paetza.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Na kawę do kościoła (22-02-2007)
Autor: Agnieszka Chądzyńska
Źródło: Przekrój/wp.pl
Drink przy ołtarzu? Szalona impreza w zakrystii? W Europie Zachodniej coraz więcej kościołów zmienia przeznaczenie z miejsc modlitwy na restauracje, nocne kluby, a nawet supermarkety.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Wesołe życie obrońców rodziny (22-02-2007)
Autor: Maria-Paz López
Źródło: Onet/ La Vanguardia
Czy kazanie powinno być poparte własnymi uczynkami, czy też wystarczą tylko słowa?
Zgłoszone przez: grzesiek
Czytaj..

Polska piękna trochę śmierdzi (22-02-2007)
Autor: Grzegorz Rzeczkowski, Juliusz Ćwieluch
Źródło: onet.pl / Przekrój
Dzięki obronie Doliny Rospudy ekologom udało się zwrócić uwagę Polaków na ekologiczną zapaść w środku Europy. W samą porę, bo wróciliśmy już do myślenia rodem z PRL: że przyroda ma być poddana gospodarce.
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Piłką w porno (22-02-2007)
Autor: Zuzanna Wittenburger
Źródło: o2.pl
Cenzura seksualna była charakterystyczna dla państw rządzonych przez dyktatorów - Stalina, Castro czy Kim Ir Sena bądź krajów, w których obowiązywał religijny pogląd o świętości życia małżeńskiego (...) Tu należałoby zadać sobie pytanie - do której z owych dwóch grup należy zaliczyć Polskę? A może jesteśmy już krajem religijnej dyktatury, łącząc w sobie i jedno, i drugie?
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Nostalgia, humor i absurdy. Pomnikowy boom w Rosji (24-02-2007)
Autor: Olga Soboliewskaja
Źródło: Trybuna
Czasy głośnego burzenia pomników w Rosji już minęły. Nastał okres intensywnego wznoszenia nowych posągów.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Ryzykowne randki online (24-02-2007)
Autor: Jürgen Schmieder
Źródło: Suddeutsche Zeitung
Flirtowanie w sieci może dostarczyć mocnych wrażeń, nie tylko tych przyjemnych. Jak nie dać się nabrać na serwisowe triki? Jeśli szukasz partnera na randkowych serwisach w internecie, narażasz się na spore niebezpieczeństwo. Możesz zostać oszukany: będziesz miał złamane serce i opróżnioną kieszeń.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Czy żydzi pójdą do nieba? (24-02-2007)
Autor: Josef Joffe
Źródło: Die Zeit
Według Talmudu po śmierci idzie się do "Świata, Który Przyjdzie", choć nie należy go mylić z chrześcijańskim niebem. Judaizm jako pierwszy odkrył pojęcie grzechu i wolnej woli. Może dlatego bardziej przypomina pierwszą konstytucję ludzkości niż jedną z trzech wielkich religii monoteistycznych.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Zagadka chwalców Stalina (24-02-2007)
Autor: Jerzy Sosnowski
Źródło: Więź
Z ust osób, których trudno nie szanować - mam tu na myśli przede wszystkim Zbigniewa Herberta i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - można było usłyszeć, że w przystąpieniu licznych intelektualistów do stalinizmu nie kryje się żadna tajemnica: ot, koniunkturalizm i lęk, nic prostszego. Nie wątpię, że tak też było. A jednak jako ostateczne wyjaśnienie wszystkich przypadków nie trafia mi to do przekonania.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nadchodzi wiek głupoty? (24-02-2007)
Autor: Margit Kossobudzka
Źródło: gazetawyborcza.pl
Połowa studentów w USA twierdzi, że teoria ewolucji to bajka. Wierzą za to w astrologię. Kończą się dobre czasy dla nauki - ostrzegają uczeni. Nadchodzi era pseudonauki i wiary w cuda.
Zgłoszone przez: enfant
Czytaj..

Cerkwie w płomieniach (25-02-2007)
Autor: Galina Stoliarowa
Źródło: onet
przemoc wobec duchownych w Rosji
Zgłoszone przez: tede76
Czytaj..

Rzepliński: Łamiemy standardy prawa (26-02-2007)
Autor: Rozmawiała: Janina Paradowska
Źródło: TOK FM
Prof. Andrzej Rzepliński: W kontaktach z cudzoziemcami łapiemy się na tym, że Polska zaczyna przypominać Słowację w okresie Meciara. Niby państwo demokratyczne, a jednak patrzy się na człowieka takiego państwa, jak na człowieka który mieszka w dziwnym miejscu w Europie. Myślę o jakości rządzenia, podobną sytuacje w tej chwili mamy na Słowację. Jeden i drugi kraj zaczyna dryfować. Zachodni Europejczycy przyzwyczajeni są do pewnych standardów, obojętnie czy rządzi lewica czy prawica.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Plagiaty Elizy Michalik (26-02-2007)
Autor: Dominikanin
Źródło: lesbijka.org
Znana z obskuranckich poglądów i agresywnych wypowiedzi prawicowa "dziennikarka" okazała się nałogową złodziejką cudzych tekstów.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Spowiedź po włosku (26-02-2007)
Autor: Małgorzata Brączyk
Źródło: Przegląd/Onet
Riccardo Bocca wcielał się w kolejne role, testując zachowanie księży w konfrontacji z drażliwymi dla kościoła kwestiami
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Matka Boża na gejowskim plakacie (26-02-2007)
Autor:
Źródło: wp.pl
Wiedeńska organizacja reprezentująca interesy części środowisk homoseksualnych postanowiła reklamować idee adopcji dzieci dla par jednopłciowych oraz sztucznego zapłodnienia w sposób, który wzbudził stanowczy protest chrześcijan. Na plakacie, który został opublikowany w prasie, umieszczono posąg Matki Bożej oraz tekst: "Czy ona potrzebowała mężczyzny, aby urodzić dziecko? Nie żądamy cudów, ale prawa do sztucznego zapłodnienia i adopcji".
Zgłoszone przez: tede76
Czytaj..

zdrowo i po polsku (26-02-2007)
Autor: Małgorzata Załoga
Źródło: wiedza i życie
Zdrowe, pełnowartościowe pożywienie nie musi drenować nam kieszeni ani przyprawiać o zgagę. Świadomy konsument docenia wartość produktów, które od wieków goszczą na naszych stołach.
Zgłoszone przez: tede76
Czytaj..

Jasnowidz zarejestrował partię Matki Boskiej (26-02-2007)
Autor: gazeta.pl
Źródło: gazeta.pl
Z Matką Boską na sztandarach będą działać członkowie partii Edwarda Beznera. 58-letni parapsycholog skupił prawie 200 osób w partii Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski
Zgłoszone przez: tede76
Czytaj..

Wolna prasa pod ostrzałem (26-02-2007)
Autor: Claudia Föllmer - Hannover
Źródło: cafebabel
W Unii Europejskiej wolność prasy jest szanowana, lecz nie gwarantowana. Różnice między Europą Wschodnią a Zachodnią są znaczne.
Zgłoszone przez: tede76
Czytaj..

Mitologia nowotworowa (27-02-2007)
Autor: Zbigniew Wojtasiński
Źródło: Wprost
Dlaczego w Polsce udaje się wyleczyć jedynie co czwartego chorego na raka? A dlaczego w USA co najmniej pięć lat od wykrycia choroby przeżywa aż 64% pacjentów? Amerykańscy naukowcy oświadczyli podczas zakończonej w minionym tygodniu konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Postępu Nauk w San Francisco, że współczesna medycyna stoi u progu zwycięstwa nad rakiem.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nadchodzi drugi Holocaust (27-02-2007)
Autor: Benny Morris
Źródło: Przekrój
Dni Izraela są policzone. Jeśli sam nie zrzuci bomby atomowej na Iran, zostanie starty z mapy. Jeśli zrzuci, ściągnie na siebie gniew świata muzułmańskiego i obojętność Zachodu.
Zgłoszone przez: Tede76
Czytaj..

Gdy czerwona kartka oznaczała śmierć (27-02-2007)
Autor: Philippe Pons
Źródło: Le Monde
Japońscy kamikadze, choć podziwiani za odwagę, coraz częściej są postrzegani jako ofiary przegranej sprawy Przez całe lata powojennej historii Japonii w pilotach-samobójcach widziano nadzwyczajnych bohaterów, dobrowolnie poświęcających własne życie dla ratowania ojczyzny. Tymczasem, jak pokazują odkrywane obecnie dzienniki, wspomnienia i relacje, żołnierze musieli godzić się na śmierć, bo tak chcieli ich dowódcy.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Wiedźmy z Pacyfiku (27-02-2007)
Autor: Nick Squires
Źródło: The Daily Teelgraph
Mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei wierzą, że AIDS to sprawka złych mocy, a podejrzewanych o czary mordują W zasnutych mgłą górach Papui-Nowej Gwinei, okrzykniętych niegdyś dziewiczym rajem, trwa gwałtowny nawrót czarnoksięstwa i czarów.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Pan Japończyk nie lubi, kiedy kobieta mówi (27-02-2007)
Autor: Aleksandra Lewińska
Źródło: Gazeta.pl
Żeby trafić do współczesnego obozu pracy, wcale nie trzeba wyjeżdżać do Anglii, czy Włoch.
Zgłoszone przez: Stanisław Adler
Czytaj..

w żywe oczy (28-02-2007)
Autor: j.blair
Źródło: w żywe oczy
Blog dziennikarza na tropie. Cytuję ze strony: "Taka jest właśnie moja praca. Opakowuję w słowa zasłyszane historie. Im mniej słyszę tym bardziej kolorowe wybieram opakowanie. Chciałbym odzyskać swobodę mówienia kiedy i co mi się podoba. W żywe oczy."
Zgłoszone przez: tom
Czytaj..

Minister nie przypnie wstążki (28-02-2007)
Autor: Filip Springer
Źródło: interia.pl
Reportaż z batalii o Dolnę Rospudy
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Kosmiczny seks (01-03-2007)
Autor: Tomasz Zając
Źródło: o2.pl
Można uprawiać seks w kosmosie. Ale czy to jest naprawdę takie fascynujące? Ludzie już to sprawdzili...
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Zabrać państwo skłóconym dziadkom (01-03-2007)
Autor: Robert Sankowsk
Źródło: gazeta.pl
Na swoich nowych płytach warszawska formacja Masala Soundsystem i łódzki raper O.S.T.R. wykrzykują złość na elitę polityczną. Od lat 80. nie było tak publicystycznych albumów w polskiej muzyce popularnej
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Opolska blokada autostrady - 9 lat później (02-03-2007)
Autor: Sylwester Koral
Źródło: Serwis Regionalny Opole
Wydarzenia podobne do tych, które rozgrywają się w dolinie Rospudy, miały miejsce na Opolszczyźnie dziewięć lat temu. Kilkudziesięciu ekologów przez 40 dni powstrzymywało budową autostrady biegnącej przez górę św. Anny. Przeciwko sobie mieli mieszkańców okolicznych wiosek, oraz urzędników którzy liczli na to, że autostrada ożywi ich region.
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Spragniony rosyjski lud (02-03-2007)
Autor: Nikołaj Klimontowicz
Źródło: Nezavisimaya
Picie to dla Rosjan rytuał, dlatego wszelkie zakazy omijają, jak tylko mogą Legenda głosi, że książę Włodzimierz - chrzciciel Rusi - dbał o to, by uświadomić swych poddanych, jak i ile pić, z kim, kiedy i czym zakąszać. Choć od tamtych czasów upłynęły wieki, wciąż wyłania się fundamentalne na Rusi pytanie, podstawowa kwestia egzystencjalna: czy w ogóle warto pić?
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Spór o Dolinę Rospudy (03-03-2007)
Autor: Mirosław Miniszewski
Źródło: Taraka
Wiele napisano o Rospudzie w ciągu ostatnich miesięcy a zwłaszcza tygodni. Spory nie ustają i stron w nim uczestniczących jest aż trzy: ekolodzy, rząd, samorząd lokalny oraz mieszkańcy Augustowa i rolnicy. Ów konflikt toczy się od prawie dziesięciu lat ale dopiero teraz stał się na tyle gorący, że media uznały go za odpowiednio prowokujący i postanowiły go dostarczyć ludziom wraz z innymi bieżącymi informacjami.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Na skróty przez Rospudę (03-03-2007)
Autor: ?
Źródło: Za Miastem
Sprawa, która podzieliła polskie społeczeństwo Takie konflikty wybuchają wszędzie tam, gdzie wkracza cywilizacja i trzeba budować nowe wiadukty, mosty i drogi. Obie strony mają mocne argumenty.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Polka z tarczą (03-03-2007)
Autor: Wojciech Jurczak
Źródło: Trybuna
Jedni wyszli, drudzy wejdą? Domniemania, domysły, napięcia, zapowiedź protestów. Tak można scharakteryzować nastroje mieszkańców wielu miejscowości w regionie koszalińskim. Powód? Antyrakietowa tarcza, która ma być zlokalizowana właśnie w tych okolicach.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Berliński zefirek (03-03-2007)
Autor: Sebastian Knauer, Alexander Neubacher, F
Źródło: Spiegel
Polityka ochrony środowiska dzieli Unię. Niemcy próbują wysunąć się na czoło awangardy obrońców klimatu i przygotowują nowy podatek od emisji dwutlenku węgla. Tymczasem sąsiednie państwa, jak Francja czy Polska, podchodzą do całej sprawy ze znacznie mniejszym entuzjazmem.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Deszcz perfum w złotym pałacu (03-03-2007)
Autor: Matthias Schultz
Źródło: Spiegel
Dwójka szwedzkich archeologów stworzyła księgę, w której opisała ekstremalne wyczyny starożytnych Rzymian Już starożytni Rzymianie byli ogarnięci żądzą bicia rekordów. Dwójka archeologów opracowała właśnie antyczną księgę rekordów Guinnessa.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Szatan atakuje nieustannie (03-03-2007)
Autor: Jadwiga Knie-Górna/
Źródło: Przewodnik Katolicki
Opętanie jest zawsze związane z grzechami ciężkimi, dotyczącymi pierwszego przykazania Dekalogu. Trzeba podkreślić, że opętanie nie zdarza się jak choroba. Jest to zjawisko należące do porządku duchowo-moralnego, gdzie człowiek sam wkracza w jakieś obszary ciemności.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Zróbmy drakę! (04-03-2007)
Autor: Magda Dobranowska-Wittels
Źródło: Gazeta.ngo.pl
Mądrzy ludzie mówią, że "prowincja" to stan umysłu, a nie miejsce na mapie. Dorota Komornicka jest kobietą światową, chociaż mieszka na rubieżach Polski.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
JP II - opluwany przez swoich, doceniany przez obcych
Ciesz się z potencjalnego nieszczęścia
Jego Eminencja Nycz wzywa na dywanik
Wzrost gospodarczy a emigracja
Racjonalizm vs Empiryzm
Łyżwiński miał męża!!!!
Przewidywanie przyszlosci...
Gra w Zycie; wygrana NIEBO, przegrana piekło
Religia w szkole
Kościół jako sekta?
Drogi myślących - Michał Heller
PO CO? Czyli pytania o sens istnienia wszystkiego?
Rospuda- a może to dobry pomysł?
Co można zrobić ze zmysłami?
60mld odszkodowania
Niekonsekwencja ateistów
Upadek bóstw
Trochę poezji Ocykana
Ilu zarejstrowanych?
Babska ciekawość...
Problem z bierzmowaniem
Ewolucja Religii
Skończoność i ograniczenie
Temu panu już dziękujemy
Pozew przeciwko państwu polskiemu
Witam w 1710 roku!
orbit@home
Areszt kanoniczny
Czy istnieje dusza ?
Poszerzanie się Wszechświata
Hełm wiary
Polemika wokół demokracji...
Nauczanie HOMEOPATII
Różnica OBŁUDA vs NIEWIEDZA ktoś wyjasni?
Różnica OBŁUDA vs NIEWIEDZA ktoś wyjasni?
Socjologia po polsku.
"Dla kota,dla twojej matki, dla ciebie"
Jakość życia politycznego w Polsce
Problemy techniczne
Afera Dreyfusa - przyczynek do dyskusji o tolerancji.
Jaki system operacyjny ???
Znowu reklama :-(
Czy Telewizja Publiczna to firma?
Dziewczyny i (nie)katolik...
Co z grobem Jezusa
Jerzy Duda-Gracz "Golgota Jasnogórska"
Siły nadnaturalne
Jerzy Duda-Gracz - "Golgota Jasnogórska"
Co się stanie, kiedy płonącą świecę zanurzymy w ciekłym tlenie?
Archeolodzy znaleźli szczątki Jezusa?
Kiedy kaczki chodzą spać?
Nie chcę żyć w rezerwacie
Wszechwładza banków.
Podręcznik historii dla UE?
Elektrownie, a prawo
Znikanie UFO (i nie tylko)
Prawo homoseksualistów do adopcji dzieci (zakończenie wątku)
Walczący racjonalizm
Wymiary świata
Spowiedź dzieci
Upadek nauki - upadek kraju
Prawo homoseksualistów do adopcji dzieci
Czy jakiekolwiek bóstwo istnieje - ostateczne rozstrzygnięcie
New Age
Myślenie i religie Wschodu
MYŚLENIE i RELIGIE WSCHODU
Sakrament bierzmowania.
Czemu tak jest??
Sekciarstwo, jak z tym walczyć?
Zmartwychwstanie
Jakiej jestem wiary
Gospodarka polska a ukraińska
Ten kto napisal ta strone ...
Paradoks Boga
Problemy z wizją
Armie Ciemnogrodu
Fronda - to też nasi rodacy
Czy akceptować elementy tradycji religijnych?
SLAM w Krakowie
wierzyć czy nie??
Cywilizacja dowodowa.
Przemówienie
Dzień Języka Ojczystego
Dlaczego teisci tego nie rozumieja?

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

The Martyrdom of Wickedness - Andrzej Koraszewski (05-03-2007)

The Jews knew that flight from their Polish, Ukrainian, Belorussian or Russian neighbors could be a leap from the frying pan into the fire. Some naively chose communism, believing in the promise of brotherhood without racism; others escaped to America; still others tried to assimilate, showing thousands of examples of their patriotism. The great majority simply tried to live side by side with their Polish neighbors, hoping that somehow things would work out. Only very few believed in the utopia of rebuilding an Israeli state in Palestine.
Czytaj...

 

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.