MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #107
Nakład: 14779 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2007-03-09 do 2007-04-03

Spis treści:


Cytat tygodnia

"Wołacie: znieść gmin mocą rozszerzonej oświaty i powszechnego wykształcenia. Prześliczna to, porywająca silnie i niemal zupełnie nowa idea, lecz, niestety, nie podobna do zrealizowania. Gmin okazuje się nie tylko wśród zaniedbanego pod naukowym względem ludu, ale także wśród stanów wyższych, a zgoła wszędzie tam, gdzie budzi się duch osobistości i egoizmu, gdzie działa zwierz - człowiek. Gdyby oświata i wykształcenie były doskonałym lekarstwem przeciw gminowi, nie znalazłbyś gminu przynajmniej w stanie uczonym. Tymczasem tak nie jest. Również tutaj spostrzegasz mnóstwo spraw i czynów, gminnością swą oburzających. Ten np. był przyjacielem światła i postępu; ów apostołem wolności. Dano im urzędowania, lub podwyższono pensję i obydwaj zmienili dawniejsze swe przekonania. Profesorowie sławnych uniwersytetów niemieckich nie mogą się obejść bez rządowego Kuratora! Gdzie brak charakteru, brak boskości istoty, brak jaźni wyższej, dzielniejszej, tam, przy największej nawet inteligencji i uczoności, objawia się gmin. Słowem, gmin jest słabością ludzkiej natury; jest grzechem pierworodnym społeczeństwa, złem koniecznym, stanowiącym warunek wolności. Nad gmin wznieść się można li własną pracą i szczytniejszym jaźni polotem. Potrzeba by człowieczą naturę przerobić zupełnie, zamienić ludzi w archaniołów bez żądzy, chęci, woli, namiętności, a zdołałbyś gmin zabić. Skoro to niepodobieństwem, przeto gmin, jak był i jest, tak będzie na wieki!"

Bronisław Trentowski
Aktualności i ogłoszenia

Serwis Racjonalista.pl otrzymał w katalogu stron WWW serwisu Onet.pl maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.

Licznik odmierzający liczbę odwiedzin naszego serwisu 18 marca 2007 roku wskazał 14.000.000. Te milionowe wskazania zachodzą już tak szybko, że redakcja zaniechała podejmowania szczególnych działań z tych okazji, jednak zbliża się już kolejne ważne wskazanie naszego licznika. Jeśli nasi sympatycy mają jakieś ciekawe pomysły na zaznaczenie tego jubileuszu, prosimy o informację. 

Natomiast 12 marca serwis obchodził siódmą rocznicę swojego powstania. Wszystkim, którzy zainteresowani są historią serwisu polecamy sięgnięcie do naszego Kalendarium.

Witamy nowych publicystów. Tym razem zasoby serwisu po raz pierwszy wzbogacili: Monika Kawka, Paweł Franczak, Piotr J. Szwajcer, Krystyna Skurjat, Michał Czerwiowski, Emilian Stanew, Adam Mill, Dorota Szczepańska, Aldona Godula. 


Sondaże Racjonalisty  

Zakończyliśmy zbieranie głosów w sondach: Teoria hiperprzestrzeni
12.0% - to idea rodem z literatury science fiction
3.3% - nieprzydatna mrzonka naukowców
14.1% - upraszcza opis natury
31.6% - stanowi wyjaśnienie zagadek współczesnej fizyki
38.9% - nie słyszał(a/e)m o hiperprzestrzeni
Oddano łącznie 927 głosów.

Zwykle tak się dzieje, że znacznie mniej czytelników bierze udział w sondach proponowanych przez redakcję naukową serwisu. Jednym z celów prowadzenia tych sond jest zwrócenie czytelnikom uwagi na ciekawe fakty czy przypuszczenia naukowe. W związku z tym niepokoi nas względnie duża liczba głosów pochodzących od osób, które nie słyszały jeszcze o teorii hiperprzestrzeni, uważamy bowiem, podobnie jak James D. Watson, że wiedza, nawet ta zdobyta w najdziwaczniejszych okolicznościach, jest lepsza od ignorancji. Dlatego zapraszamy czytelników do podążania naszym śladem i przeszukiwania chociażby tylko zasobów internetowych w celu odszukania informacji na temat, którego sonda dotyczy. Tym bardziej, że takim działaniem nic się nie traci, a można wiele zyskać. Bardziej wnikliwym, chcącym lepiej poznać temat hiperprzestrzeni polecamy książkę Michio Kaku - Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar .

Największe kuriozum polityczne:
10.1% - ochrona prawna duchownych
18.5% - dofinansowanie budowy Świątyni Opatrzności
35.7% - koronacja Chrystusa na króla Polski
5.6% - religia wliczana do średniej ocen
8.8% - matura z religii
13.5% - kreacjonizm w programie nauki szkolnej 
7.8% - inne / żadne z powyższych
Oddano łącznie 7096 głosów.

Najbardziej czytelnikom, którzy wzięli udział w sondzie ogólnej, nie podoba się pomysł dofinansowania budowy kościoła. Zapewne z powodu konieczności wydatkowania z i tak zadłużonego już budżetu państwa niebagatelnej kwoty pieniędzy. A dziur jest mnóstwo.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

Najważniejszym wydarzeniem w ramach działalności PSR jest honorowe członkostwo w stowarzyszeniu profesora Andrzeja Nowickiego, próbkę publikacji którego nasi czytelnicy mogą przeczytać w serwisie Racjonalista.pl. Informację o osiągnięciach Profesora przedstawia Mariusz Agnosiewicz w tekście, do którego link można znaleźć w sekcji Nowości w serwisie PSR tego biuletynu. 

Jeśli uważacie, że jakiś temat warto przedyskutować na forum, wśród członków i sympatyków stowarzyszenia, zapraszamy na: Forum dyskusyjne PSR, najnowsze dyskusje noszą prezentowane poniżej tematy:
Uczcijmy Łyszczyńskiego
Wrocławskie spotkania
KONSOLIDACJA SPOLECZNOSCI PSR - WEEKEND MAJOWY
Kierunki rozwoju PSR

Bieżące informacje na temat działalności stowarzyszenia można znaleźć w dziale: PSR Blisko Ciebie
Ostatnie wpisy należą do ośrodka trójmiejskiego, który od początku istnienia nadaje ton działalności innych ośrodków. 
Trójmiasto: Spotkanie
Trójmiasto: Niesamowite spotkanie
Trójmiasto: Spotkanie

Zapraszamy do organizowania się w ramach PSR.Nowości w serwisie PSR

Andrzej Nowicki członkiem honorowym PSR - Mariusz Agnosiewicz (02-04-2007)

Andrzej Nowicki jest filozofem oraz historykiem filozofii, twórcą inkontrologii, czyli racjonalistycznej i ateistycznej filozofii spotkania (w przeciwieństwie do filozofii spotkania np. J. Tischnera), oraz własnej filozofii kultury. U podłoża jego filozofii leży "ontologia jeszcze nie bytu". Według tej filozofii kultury głównym obowiązkiem moralnym człowieka jest Twórczość. Jest zagorzałym racjonalistą, który racjonalizm definiuje jako "ateizm pozytywny". Jest On jedną z najbardziej niezwykłych osób jakie miałem dotąd okazję poznać. Chodzi nie tylko o to, że jest "uczonym wymykającym się konwencjonalnej ocenie", lecz głównie o to, że tryska i zaraża pasją twórczą, poznawczą i badawczą. W zaciszu swego zapchanego książkami i inskrypcjami chińskimi mieszkania na ul. Dantego w Warszawie, w wieku 88 lat i pomimo niemal całkowitej utraty słuchu, wciąż prowadzi aktywną pracę naukową.
Czytaj...

 


Nowe teksty

A ja was zjadacze chleba... - Andrzej Koraszewski (02-04-2007)

W wywiadzie dla dodatku "Dziennika" "Europa" (17 marca 2007r.) Ludwik Dorn powiedział rzecz, która wstrząsnęła "Gazetą Wyborczą". Powiedział mianowicie, że jeśli chodzi o jego zakres działań, to najważniejszym celem, jaki sobie postawił, jest przeciągnięcie na swoją stronę inteligencji technicznej, bo na inteligencję humanistyczną już machnął ręką. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że wicepremier ma jakieś cele i że jeden z nich jest najważniejszy. Czytając komentarz do wypowiedzi Dorna, pomyślałem, że być może wicepremier poszukiwał strategii dążenia do społeczeństwa opartego na wiedzy, że być może "Gazeta" kierując się swoją miłością do inteligencji jako kasty społecznej coś przeoczyła lub przeinaczyła. Jednak "Gazeta" miała rację, wicepremier postanowił przeciągnąć inteligencję techniczną w określonych celach. Ma on nadzieję, że dzięki takiemu przeciąganiu, jak stwierdził na zakończenie wywiadu "pozostając partią pilnującą także interesów najsłabszych, zakorzenimy się w realnych elitach tego kraju". Tak więc, wicepremier będzie przeciągał, żeby się zakorzenić, a zakorzeniony zakwitnie tysiącem kwiatów.
Czytaj...

 

Wypędzeni czy przepędzeni - Zbysław Śmigielski (02-04-2007)

Zamierzałem początkowo zacząć jakąś sugestywną sceną epicką: zabójcza mroźna zima albo równie zabójcze upały, brak ciepłej strawy albo zwykłej wody, sanie i sanki, wozy i wózki, samoloty z krzyżami albo gwiazdami, świst bomb i pocisków, przekleństwa i rozpacz, jęki i płacze - i krok za krokiem przed siebie, w nieznane i straszne. Wiele, bardzo wiele trupów, koniecznie dzieci, kobiet i staruszków, zabitych albo zmarłych z wycieńczenia, głodu, chorób. Można by opisać te trupy na stosach przy drodze albo po prostu wyciągane z bydlęcych wagonów. Zamierzałem zresztą opisać to bez szczegółów wskazujących na czas historyczny, ponieważ ludzkie cierpienie jest podobnie uniwersalne jak i sam czas, jednakie u wypędzanych i przepędzanych, bez znaczenia dla mowy i narodu.
Czytaj...

 

Jaki jest sens demonstracji? - Sarah Lawson (01-04-2007)

Demonstracje są niewątpliwie popularną formą rekreacji, ale poza uczuciem samozadowolenia i przyjemnością przebywania wśród ludzi o takich samych jak my poglądach, trudno dostrzec jakiemu innemu, prawomocnemu celowi mają służyć. Zachęcają innych, by dołączyli do tłumu. Są punktem zbiórki dla ludzi, którzy chcą krzyczeć "Tak!" lub "Nie!". Trwają "antywojenne demonstracje przeciw wojnie w Iraku, ale "wojną" było obalenie Saddama Hussajna w 2003 roku; teraz demonstracje są tylko "anty" - anty-temu, co już się zdarzyło. Demonstranci nigdy nie wyrażali swoich opinii o faszystowskiej dyktaturze w Iraku, poza tą, że powinna trwać nadal, obecnie zaś nie ma śladu poparcia dla Irakijczyków próbujących odbudować swój kraj i ustanowić demokrację. Ukryte przesłanie tych demonstracji brzmi: "Jest nam straszliwie przykro, że nasz rząd pomógł obalić waszego dyktatora i teraz chcemy was zostawić na pastwę każdego bandyty, który może zwyciężyć u was, kiedy już was opuścimy."
Czytaj...

 

Śmiech - paradygmat biologiczno-moralny nadczłowieka w filozofii Nietzschego - Monika Kawka (31-03-2007)

Nietzsche uważa śmiech za rodzaj poznania mistycznego i mówi: "Zaratustra prawdośmieszek". Śmiech traktując niczym hasło 'sezamie otwórz się' wobec niezgłębionej tajemnicy augoidesu. Wspominam o tym, ponieważ polskie poczucie humoru stoi pod "małym" znakiem zapytania. Czesi śmieją się od nas cieplej i z większym autodystansem. Na festiwalach komediowych biją Polaków na głowę. Nic dziwnego, że popularnie jest powiedzenie czeski film. Popularne, w tym przypadku bo ciepłe, lekkie i zdrowe. Może powinniśmy od Nietzschego i Czechów się czegoś nauczyć?
Czytaj...

 

Dnia siódmego - Piotr Drobner (31-03-2007)

Dnia siódmego odpoczywał był Bóg po sześciodniowym trudzie tworzenia. Drzemał zmęczony, nie myśląc wiele o Bożym świecie, zadowolony, że wszystko, co uczynił bardzo dobre było. Z drzemki wyrwał go dźwięk jakiś niemiły. Przez chwilę nie wiedział: śniło mu się, czy nie? "Iiii...iiii...iiii...iiii..." - skrzypiała przenikliwie czasoprzestrzeń, wyginając się niemiłosiernie na wszystkie możliwe strony, wszechświatem całym trzęsąc i chwiejąc go w posadach, wykrzywiając proste dotychczas ścieżki Pańskie i momentami uciskając to prawą, to lewą stopę Boga. W co większych zagięciach przestrzeni zakotłowały się czarne dziury. I widział Bóg jak zaczęły one dziury wsysać w nieprzenikniony mrok wszystko dookoła siebie.
Czytaj...

 

Kompakt umarł i nie żyje - Paweł Franczak (31-03-2007)

"(...) przewiduję upadek amerykańskiej muzyki i muzycznych zamiłowań, koniec muzycznego rozwoju kraju i mnóstwo innych strat dla sztuki muzycznej, których przyczyną będą zalety - należałoby raczej powiedzieć wady - mnożących się maszyn do odtwarzania muzyki. Dotąd celem muzyki - od jej pierwszych dni do dzisiaj - było zawsze wyrażanie uczuć. Teraz, w tym dwudziestym stuleciu, mamy te mówiące i grające machiny, które znów redukują muzykę do matematycznego systemu megafonów, kółek zębatych, płyt, cylindrów i wszelkich innych obracających się przedmiotów." Tak pisał John Philip Sous w "Appleton's Magazine" w 1906 r. Ten kasandryczny ton był reakcją na wynalazek gramofonu.
Czytaj...

 

Pipelinestan - Witold Stanisław Michałowski (31-03-2007)

Zgodnie z prognozami na 2015 w Kazachstanie eksploatacja pól naftowych głównie Tengiz i Kulsaryr, ma umożliwić wzrost wydobycia do 2,6 mln. bpd. Blisko osiem razy więcej niż rocznie będzie potrzebował nasz kraj. Złoża azerbejdżańskie Azeri i Chirag oraz głębokowodne Gunashli do końca obecnej dekady pozwolą na wydobycie rzędu 1 mln. bpd. a więc około 50 milionów ton rocznie. Będziemy mieli drugi "Caspian oil rush". Trudno przecenić rangę wydarzenia jakim się okazało odkrycie w 1999 r. złóż gazu Shah Deniz na południu Morza Kaspijskiego, w pobliżu pogranicznego szelfu z Iranem. Zawierać mogą nawet więcej niż 900 mld.m³ gazu.
Czytaj...

 

Krótka historia niewidzialnej ręki rynku - Adam Mill (28-03-2007)

Adamowi Smith'owi przytrafiła się najgorsza rzecz jaka może się przytrafić naukowcowi lub myślicielowi - został uznany za autorytet. I jak to z autorytetami często bywa, wszyscy uznają za konieczne się na nich powoływać, lecz nikt nie uznaje za stosowne zapoznać się z ich pomysłami. "Niewidzialna ręka rynku" krąży po świecie wzbudzając strach i podziw. Trudno uwierzyć, aby coś czego jeszcze nikt nigdy nie widział mogło wzbudzać tak wielkie emocje. Niektórzy obwiniają ją o wszelkie nieszczęścia na ziemi, inni, w oddaniu jej władzy upatrują rozwiązanie dla wszelkich problemów. Skąd się w takim razie w ogóle wzięła?
Czytaj...

 

Takie czasy, czyli rzecz o (aborcyjnym) kompromisie - Piotr J. Szwajcer (28-03-2007)

To Wolterowi przypisuje się słynne "Nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć". Ja, co prawda, najdalszy jestem od tego, by oddać życie za jakąkolwiek religię, a już którąś z Abrahamowych w szczególności, niemniej jednak bardzo nie lubię, gdy ludzi obraża się z powodu poglądów, które głoszą, a niczym innym niż obrazą jest przypisywanie komuś niecnych intencji i zarzucanie nieuczciwości. Mam zaś wrażenie, że od dłuższego czasu tak właśnie się dzieje i, co najdziwniejsze, tą obrażaną grupą jest w Polsce nie kto inny tylko katolicy i to ci katolicy, którzy mają odwagę otwartego i konsekwentnego głoszenia swoich poglądów (i wprowadzania ich w życie).
Czytaj...

 

Koncepcja substancji u Spinozy - Łukasz Siciński (28-03-2007)

Myśl filozoficzna Spinozy jest zjawiskiem złożonym; obejmuje ona wiele zagadnień i może być rozpatrywana pod wieloma kątami. Celem niniejszych rozważań jest analiza podstawowych kategorii samego rdzenia filozofii Spinozy - jego koncepcji substancji. Jednym z rysów filozofii Spinozy jest geometryczna forma jej przedstawienia. Już wczesne pisma Spinozy związane są z poszukiwaniami sposobów skutecznej prezentacji poglądów. Niewątpliwie poszukiwania te zakończyły się w Etyce, gdzie porządek geometryczny został uznany za najlepszy. Dzieło to, będące najbardziej pełną wykładnią dojrzałych poglądów Spinozy składa się z pięciu części, które omawiają kolejno Boga, naturę i pochodzenie duszy, pochodzenie i naturę afektów, siły afektów oraz moc rozumu, czyli wolność ludzką.
Czytaj...

 

O siedemnastowiecznej krytyce religii - Andrzej Rusław Nowicki (27-03-2007)

Spinoza stara się zbadać, co Pismo Święte rozumie przez "ducha bożego", którym bóg natchnął proroków. W tym celu trzeba dociec, co oznacza hebrajskie wyrażenie "El ruagh" i czy trafnie jest interpretowane jako "duch boży". Okazuje się, że słowo "ruagh" oznacza wiatr, a słowo "el" to tyle, co "wielki", "silny", "potężny". A wiać "El ruagh" (rodzaju żeńskiego), która na samym początku Pisma świętego "unosi się ponad wodami", to wcale nie "duch boży", ale "wielka wichura". Inaczej mówiąc - w żywiołowo materialistyczną kosmogonię starożydowskiego folkloru dopiero późniejsi interpretatorzy wtłoczyli religijny sens, którego tam pierwotnie nie było. Spinoza inaczej rozumiał szczęście i cnotę niż religia. Dla religii szczęście polega na błogiej bezczynności - dla Spinozy szczęście jest działaniem. Szczęście to czynne miłowanie przyrody, wyrażające się w nieustannym badaniu i odkrywaniu jej tajemnic.
Czytaj...

 

Drewnowski, czyli humanitaryzmu model potencjalistyczny - Mirosław Kostroń (26-03-2007)

Likwidacja Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie to akt symboliczny, zbiegający się w czasie z proklamacją Rzeczypospolitej Polskiej Wstecznej. Symbol retenebracji, czyli powrotu średniowiecznych mroków i społecznego odświadomienia szerokich rzesz inteligencji. Znak czasu zabijanej nadziei na nowoczesną, dostatnią i światłą Polskę... Zastanawiając się nad koncepcją POTENCJALIZMU Drewnowskiego, która miałaby stanowić przezwyciężenie nie tylko optymizmu, pesymizmu, ale nawet realizmu (w sensie "zwykłego minimalizmu"), przyszły mi do głowy myśli o idei OPTYMIZMU TRAGICZNEGO E. Mouniera - wielkiego myśliciela chrześcijańskiego. Te dwie koncepcje korespondują w jakiś sposób ze sobą, chociaż i wiele zapewne ze zrozumiałych względów musi je różnić.
Czytaj...

 

Ewolucja, pawi ogon i objawienie - Andrzej Koraszewski (26-03-2007)

Z chwilą gdy w stadach małp człekokształtnych zaczynają coraz częściej występować osobnicy stojący wyżej w hierarchii niż niektóre jednostki fizycznie silniejsze, możemy podejrzewać, że zdolność manipulacji i postawa intelektualnie imponująca zaczęły sprzyjać propagacji własnych genów. Innymi słowy, nie możemy wykluczyć, że to manipulacja raczej niż ufność (albo jedno i drugie) może być tropem pozwalającym na znalezienie wyjaśnienia ewolucyjnego pochodzenia religii. Kiedy koalicje zaczęły wykraczać poza związki krewniacze, pojawiło się zapotrzebowanie na wyimaginowane braterstwo i manipulacja skierowana na wyobraźnię osobników niespokrewnionych zaczęła odgrywać coraz większą rolę. Związki religijne są sztucznym przedłużeniem związków krwi. Zanim pojawiły się one w złożonych formach, które antropolodzy mogą obserwować u społeczeństw pierwotnych, musiały istnieć jakieś jej znacznie bardziej proste zalążki, wyrastające z istniejących wcześniej, genetycznie dziedziczonych skłonności.
Czytaj...

 

Wybór aforyzmów - Zbysław Śmigielski (26-03-2007)

W trakcie swej historii kościół zawsze wspomagał słabych - zależnie od ich wiary, ale służył silnym - niezależnie od ich moralności.
Socjalizm - stać nas na to, czego nie ma. Kapitalizm - nie stać nas na to, co jest.
Nie należy mylić myślenia z tym, co przychodzi do głowy.
Dobra nowina: w piekle nikt nie nawraca grzeszników.
Ekumenizm - powołanie komisji trójstronnej: Allach, Bóg i Jahwe.
Piekło jest dla tych z gorącym temperamentem.
Drugiego zbawiciela nie będzie - pierwsze zbawienie okazało się bezcelowe.

Czytaj...

 

Fatum romantyzmu - Michał Czerwiowski (25-03-2007)

W swojej najnowszej książce Maria Janiona zastanawia się nad genezą polskiej mentalności, przejawiającej się "w poczuciu bezsilności i klęski, niższości i peryferyjności kraju oraz jego opowieści", ale jednocześnie pełnej przekonania "o naszych wyjątkowych cierpieniach i zasługach, o naszej wielkości i wyższości nad 'niemoralnym' Zachodem". Stawia również tezę o wyczerpaniu się bardzo popularnej do tej pory idei romantycznej. W rozdziale "Rozstać się z Polską?" autorka zauważa zmęczenie młodego pokolenia wywlekanymi raz po raz, przebrzmiałymi ideami romantycznymi. Młodzi ludzie nie chcą ciągle słuchać o chwalebnych porażkach z przeważającymi siłami wroga, czy o cierpieniach narodu. Mają już dość wszechobecnej martyrologii. Nie chcą dumać w smutku nad losem uciemiężonej przez różne siły i układy ojczyzny.
Czytaj...

 

Obraz nauki polskiej w latach 1989-1991 - Przemysław Łucyan (19-03-2007)

Powołanie w styczniu 1991 roku Komitetu Badań Naukowych, będącego naczelnym organem administracji rządowej do spraw polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa było wynikiem długoletnich starań i dążeń polskich kół naukowych. Dążenia te mogły zostać zrealizowane dopiero dzięki przemianom systemowym po roku 1989. Do najważniejszych tez nowej koncepcji organizacji i finansowania badań naukowych należało: dostosowanie systemu finansowania do przeprowadzanych w kraju reform społeczno-gospodarczych, zerwanie z dotychczasowymi praktykami wtłaczania postępu naukowo-technicznego do przedsiębiorstw, wprowadzenie do finansowania badań zasady konkurencji, wydatne zwiększenie wpływu środowiska naukowego na kształtowanie polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa oraz przezwyciężenie resortowego podziału nauki w Polsce
Czytaj...

 

Śmierć ptaka - Emilian Stanew (17-03-2007)

Wyobraź sobie ten niewiarygodny obrazek - myśliwy i dziki ptak, tak blisko siebie: Człowiek zdziwiony, niedowierzający, a ptak - całkowicie pogodzony z obecnością swego najstraszniejszego wroga, a wszystko to w śnieżnobiałej scenerii równiny po zamieci, która zostawiła po sobie tylko ciszę i spokój. Czyż nie uwierzyłbyś wtedy, że na ziemi stał się cud, jakie opisywały legendy Ewangelii? Potrzebujemy zwierząt, żebyśmy sami mogli ocaleć. Ale jak człowiek wie czym jest śmierć, wiara w nieśmiertelny początek życia wstrzymuje jego rękę, a duszę wypełnia miłość.
Czytaj...

 

Zapomoga pieniężna dla emerytów i rencistów - Wojciech Jaskuła (16-03-2007)

W dniu 27.2.2007r. weszła w życie ustawa z dnia 16.2.2007r.Na mocy tej ustawy emeryci i renciści o najniższych świadczeniach zostali uprawnieni do jednorazowej zapomogi pieniężnej. Świadczenie będzie przysługiwało tylko tym emerytom i rencistów, którzy w marcu danego roku kalendarzowego mają prawo do świadczeń emerytalno-rentowych wymienionych enumeratywnie w art. 1 pkt 3 ustawy. Zapomoga pieniężna będzie wynosić odpowiednio: 420zł. - jeżeli świadczenie przysługujące osobie uprawnionej nie przekracza kwoty 600 zł., 310 zł. - jeżeli świadczenie przysługujące osobie uprawnionej wynosi powyżej 600 zł, nie więcej jednak niż 800 zł, 180 zł - jeżeli świadczenie przysługujące osobie uprawnionej wynosi powyżej 800 zł, nie więcej jednak niż 1000 zł, i 140,00zł - jeżeli świadczenie przysługujące osobie uprawnionej wynosi powyżej 1000 zł, nie więcej jednak niż 1200 zł.
Czytaj...

 

Czy Platforma Obywatelska chce nas doprowadzić do kryzysu argentyńskiego? - Adam Mill (15-03-2007)

Podstawowym postulatem PO jest obniżenie i uproszczenie podatków. Według polityków, jak i autorów jej programu ekonomicznego, najważniejszym problemem ekonomicznym w Polsce są za wysokie i zbyt skomplikowane podatki. Odróżnia ich to od większości polskiego społeczeństwa, która za najważniejszy problem ekonomiczny uważa wysokie bezrobocie. Zdaniem PO, obniżenie podatków ma rozwiązać wszelkie problemy, w tym problem bezrobocia. To wiara bliższa magii niż nauce. Obniżenie podatków może, ale nie musi, spowodować wzrost produkcji. Natomiast wzrost produkcji może, ale nie musi, spowodować spadek bezrobocia. W tej koncepcji jest zbyt dużo "może" i "ale", na które program PO niestety nie zwraca uwagi. Biorąc pod uwagę, że PO chce sfinansować obniżkę podatków poprzez obniżenie świadczeń socjalnych, przeświadczenie, że spowoduje to spadek bezrobocia jest nierealne.
Czytaj...

 

Ból starości - Jerzy Ładyka (15-03-2007)

W 1998 r. ukazał się książka Ryszarda Przybylskiego "Baśń zimowa. Esej o starości". Pięknie napisana i skłaniająca do myślenia. Tytuł sugeruje w jakiej tonacji toczy autor swą opowieść o starości. Określa ją wielce rozumna świadomość przypatrująca się starości w obszarze dramatycznej opozycji ducha i materii - opozycji przenikniętej narastającym napięciem między rozkwitającą myślą a marniejącym ciałem. "Stary umysł słyszy ciągle ten sam triumfalny krzyk ciała: 'Ze mnie się począłeś i wraz ze mną skończysz'. W starości bowiem myśl słucha nieustannie odwiecznej pieśni materii 'Jam ciebie zrodziła i ja ciebie unicestwię'". Kanwę rozważań autora stanowią utwory literackie wybitnych poetów: Michała Anioła Buonarottiego, T.S. Eliota, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Różewicza.
Czytaj...

 

Requiem dla Biesłanu - Dorota Szczepańska (15-03-2007)

Atak na szkołę w Biesłanie sprawiał początkowo wrażenie nieudanego żartu, czyjejś pomyłki, dziennikarskiej nadgorliwości w poszukiwaniu sensacji. W książce Biesłan. Requiem niemiecka dziennikarka Andrea Strunk próbuje pokazać jak dziś wygląda życie w tym mieście. Jej książka jest równocześnie próbą kompleksowego spojrzenia na sytuację rosyjskich republik kaukaskich, stanowiącą istotne tło dla całej tragedii. Biesłan. Requiem ma więc budowę dychotomiczną - rozdziały poświęcone indywidualnym losom ludzi związanych z tragicznym zamachem przeplatają się z tymi, poświęconymi kwestiom natury politycznej i społecznej.
Czytaj...

 

Nuż w bżuhu - Andrzej Koraszewski (12-03-2007)

Walka przeciw estakadzie przez Dolinę Rospudy. Obawiam się, że nie tędy droga. Warsztaty poetyckie na świeżym powietrzu to być może wspaniała story, doskonale sprzedająca gazetę. Redaktorom "GW" wydaje się jednak, że cała ta sprawa podnosi świadomość obywatelską i prowadzi do społeczeństwa obywatelskiego. Jest moim zdaniem wręcz przeciwnie, te akcje nie różnią się wiele od blokowania dróg przez Leppera i jego zwolenników. O ile pozaparlamentarne metody zabiegania o sprawy, które uznajemy za słuszne, są zupełnie zrozumiałe w przypadku ludzi, których parlamentaryzmu nigdy nie uczono i którzy są przekonani, że nie mają innej możliwości, o tyle trudno je pochwalać w przypadku ludzi szczycących się tym, że chcą ich uczyć.
Czytaj...

 

Syndrom świni - Zbysław Śmigielski (12-03-2007)

Wracając do świni, sądzę, że pośrednicy chcą się bardziej utuczyć aniżeli ona. Bo ten, kto ponosi największe koszta, największe też ryzyko, najmniejszy ma wpływ na sprzedaż, czyli po prostu - na cenę. Ani chłop na mięso w sklepie, ani wydawca czy autor na książkę w księgarni - nie mają żadnego wpływu. Na to, co właśnie oni stworzyli. Okazuje się, że koszta produktu i zysk producenta to najwyżej 20% ceny detalicznej. 80% przypada na pośredników. Sytuacja jest jakby beznadziejna. Mało tego, wytwórca stawiany jest w roli petenta. Chłop musi prosić o to, by zechciano kupić owoc jego pracy i dano łaskawie cenę, która go nie załamie.
Czytaj...

 

Rurze Odessa-Brody-Płock grożą upiory - Witold Stanisław Michałowski (11-03-2007)

Kontredans, jaki trwa wokół rurociągu Odessa- Brody daje bardzo wiele do myślenia. Aktywiści różnego rodzaju organizacji od dawna starają się, aby Polacy nie zacieśniali więzów z Ukraińcami. Gospodarczych w szczególności. Lepiej jeśli nadal zachowają w historycznej pamięci "pale pojednania". Projekt wystawienia w centralnym miejscu stolicy, w pobliżu synagogi i teatru żydowskiego, pomnika rzekomych ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii jest jawną prowokacją. Wówczas ruszy spirala wydarzeń. Idea spięcia rurociągu Odessa-Brody z Płockiem zostanie raz na zawsze odłożona do lamusa. Rurociagu, który miał się stać stosem pacierzowym ukraińskiej, nie tylko energetycznej, suwerenności.
Czytaj...

 

Walka z bezrobociem – sprawa globalna czy indywidualna? - Aldona Godula (11-03-2007)

Dlaczego w niektórych sektorach brakuje ludzi do pracy, choć podobno Europa zmaga się z bezrobociem? Dlaczego dochodzi do sytuacji, w której wszelkie próby bezpłatnej pomocy bezrobotnym w dokształcaniu się, nabywaniu wiedzy i umiejętności, koniecznych w nowej rzeczywistości kończą się fiaskiem? Sale szkoleniowe świecą pustkami, a niektóre kartki z ogłoszeniami o pracę pożółkły ze starości, choć w Polsce bezrobocie sięga kilkunastu procent! Owszem, pracę można traktować jako dobro mniej lub bardziej luksusowe, nie dla wszystkich dostępne. Trzeba się starać, aby ją zdobyć. Dla wielu samo słowo "starać się" jest wystarczająco odstraszające, by podejmować jakiekolwiek działania.
Czytaj...

 

Res Humana

O osobowości ludzkiej. W trzydziestą rocznicę śmierci Stanisława Ossowskiego - Krystyna Skurjat (25-03-2007)

Za zawodowy obowiązek uczonego S. Ossowski uznawał nieposłuszeństwo w myśleniu. Pisał, że uczony nie powinien być posłuszny "ani synodowi, ani komitetowi, ani ministrowi, ani cesarzowi, ani Panu Bogu. Jeżeli jest posłuszny, jeżeli poglądy swoje zmienia na rozkaz, albo jeżeli myśl jego nie jest w zgodzie z jego słowami, sprzeniewierza się swoim obowiązkom". Własną postawę wobec życia uczony określał tak oto: "Vivere non est necesse. Życie samo przez się nie jest czymś tak bardzo ważnym i przejście w stan materii nieorganicznej nie jest czymś tak bardzo ważnym. Życie jest ważne jako okazja do przeżywania i do czynienia rzeczy, dla których warto żyć. I dlatego rację miał Juvenalis, gdy się dziwował ludziom, którzy dla ocalenia życia gotowi byli poświęcić wszystko, co życiu urok i wartość nadaje".
Czytaj...

 

Filozofia uniwersalnego humanizmu (Moralność, etyka, prawo) - Wiesław Lang (17-03-2007)

Są co najmniej trzy praktyczne sprawy ze względu na które idea uniwersalizmu wydaje się być użyteczna: porozumienie między ludźmi, solidarność oraz wrażliwość na ludzkie potrzeby i cierpienia. 1. Świadomość uniwersalnych cech i potrzeb istot ludzkich pobudza komunikację między ludźmi oraz toruje drogę porozumieniu i osiąganiu zgody lub kompromisu w odniesieniu do powszechnie uznawanych wartości lub interesów. 2. Idea uniwersalizmu w przedstawionym powyżej znaczeniu stanowi dobrą rację dla solidarności ludzi różnych ras, narodowości, kultur, religii i poglądów politycznych w sprawach, które dotyczą podstawowych wartości wspólnych dla gatunku ludzkiego. Hasło "wszyscy ludzie są braćmi" wyraża tę ideę w sposób najbardziej adekwatny. 3. Idea uniwersalizmu czyni ludzi bardziej wrażliwymi na elementarne potrzeby wspólne wszystkim istotom ludzkim oraz na cierpienia, których doświadczają lub mogą doświadczać wszyscy ludzie.
Czytaj...

 


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Zapytanie prawne do Jurka
Objazdowy Festiwal Filmowy
W obronie kobiet i Konstytucji
Gdańsk : Nie chcemy być tarczą USA
Dyskusja "Lewica i Humaniści o przyszłości Europy"
Pomorski Tydzień Pacyfizmu
Prawa Człowieka - Festiwal Filmowy
Gadu-Gadu o eutanazji
Targi Książki Edukacyjnej w Warszawie
Tydzień Mózgu
Tydzień Mózgu
Tolerancja religijna
II Kongres Obywatelski


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Jarosław Kubaszewski, Grzegorz Sęk


Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Pozostałe doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości
Redagują: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Jarosław Kubaszewski


Znalezione w sieci

Literackie szwindle (09-03-2007)
Autor: Max Fuzowski
Źródło: o2.pl
W XX wieku krytycy narzekali, że literatura stała się produktem. Dziś jest nim nie tylko książka, ale i nazwisko autora. Zawartość kilkuset zadrukowanych stron liczy się mniej niż logo, którym została opatrzona. Najwięcej zarabiają zaś ci pisarze, których głównym zajęciem wcale nie jest pisanie.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Czy ścięcie głowy boli? (09-03-2007)
Autor: Javier Sampedro
Źródło: El Pais
Jak przekonuje doświadczenie pisma "New Scientist" na każde pytanie można znaleźć sensowną odpowiedź Jak mogę stać się skamieliną? Czy jad węża jest trujący, jeśli go wypić? Czy skazaniec na gilotynie czuł ból? To tylko niektóre z pytań, jakie przeze dziesięć lat zadawali redakcji czytelnicy czasopisma. Co ciekawe, dostali na nie odpowiedź.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Zbrodniarz na łamach (09-03-2007)
Autor: Daniel Passent
Źródło: Polityka
W maju 1961 r. "Polityka" rozpoczęła druk pięciu odcinków "Wyznań mordercy - Adolfa Eichmanna". Wspomnienia kata okazały się sensacją i bestsellerem. Nakład tygodnika wzrósł wtedy dwukrotnie.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Śmierć Ossendowskiego (11-03-2007)
Autor: Michał Radoryski
Źródło: o2.pl
Jedna z najbardziej zagadkowych postaci polskiej literatury, człowiek, który przez swoje długie życie był pisarzem, podróżnikiem, szpiegiem, dziennikarzem, uczonym, żołnierzem, działaczem politycznym i poliglotą władającym biegle 8 językami, wykładowcą kilku wyższych uczelni, członkiem Akademii Francuskiej i prezesem Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy, pozostaje w całkowitym zapomnieniu.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Biskupi na demonstracjach (12-03-2007)
Autor: Jose M. Faraldo
Źródło: Tygodnik Powszechny
Rząd Zapatero raz po raz kwestionuje rolę, jaką Kościół katolicki i jego wartości pełniły w życiu Hiszpanii. Ostatnio - chcąc w szkołach uczyć o równości tradycyjnego modelu rodziny i związków homoseksualnych
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Polska irytuje Unię Europejską (12-03-2007)
Autor: Fernando García
Źródło: Onet.pl
Instytucje europejskie w Brukseli zaczynają mieć dość wyskoków rządu braci Kaczyńskich i ich sprzymierzeńców.
Zgłoszone przez: Thorvoy
Czytaj..

Zdradzieckie przeciwutleniacze (13-03-2007)
Autor: Rob Stein
Źródło: The Washington Post
Suplementy, które miliony Amerykanów przyjmują, by uniknąć chorób i spowolnić proces starzenia, nie przedłużają życia, a nawet wydają się zwiększać ryzyko śmierci - wynika z najbardziej, jak dotąd, wyczerpujących badań na ten temat.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nie ma szkoły bez Boga (13-03-2007)
Autor: Anna Zawadzka
Źródło: Gazeta Wyborcza
Art. 53 ust. 4 Konstytucji RP: "Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób".
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Gdzie świerszczyk jest świerszczykiem (13-03-2007)
Autor: Konrad Piskała
Źródło: onet.pl / Tygodnik Powsze
Mieszkańcy podwarszawskiej miejscowości rozpoczęli bojkot sklepów sprzedających twardą pornografię "Co ma odpowiedzieć kobieta, która idzie z sześcioletnim synkiem do sklepu spożywczego i słyszy: - Mamo, czemu ta pani jest na smyczy?" - pytają w Józefowie.
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Śmiech kontra religia (15-03-2007)
Autor: Grzegorz Korzeniowski
Źródło: wiadomosci24.pl
Religia i wiara są częstymi celami ataków i prześmiewczych akcji. W uderzeniach przodują grupy racjonalistów i zwolenników nauki, jednak najbardziej spektakularny dowcip jest dziełem... miłośników "Gwiezdnych wojen".
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Smak książki zakazanej (16-03-2007)
Autor: JANUSZ DUNIN
Źródło: Polityka
W PRL-u czytanie niedozwolonych dzieł było ważną namiastką wolności. Na różne sposoby starano się w Polsce zakazywać pewnych lektur: poprzez cenzurę, spisy książek niepolecanych, wycofywanie z bibliotek. Reakcją zawsze było podziemie czytelnicze.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Otworzyć archiwa (16-03-2007)
Autor: Anne Applebaum
Źródło: The Washington Post
Od czasu zakończenia wojny największe archiwum Holokaustu jest wciąż zamknięte, a oczekujący na dostęp do akt mogą tej chwili nie dożyć. Każdy, kto miał szczęście pracować w starych archiwach wie, na jakie niespodzianki można tam natrafić.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Jakie czasy, takie ikony (16-03-2007)
Autor: Dmitrij Haustow
Źródło: Nezavisimaya
W prowincjonalnej greckiej cerkiewce na freskach pojawił się profil Włodzimierza Ilicza Lenina. Najwyższy Synod Greckiej Cerkwi Prawosławnej od blisko miesiąca nie przestaje łamać sobie głowy nad kwestią fresku namalowanego na ścianach cerkwi pod wezwaniem Bogarodzicy w miasteczku Aksioupoli, na którym przedstawiona została postać Lenina. Dzieło sztuki nie jest jeszcze dokończone, ale na barwnym tynku widać już jednak wyraźnie, jak przywódca światowego proletariatu obcina brodę Łukaszowi Wojno-Jasienieckiemu, arcybiskupowi Symferopola i Krymu. Arcybiskup Łukasz został kanonizowany przed jeden
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Czy Platon propagował homoseksualizm? - list do MEN (16-03-2007)
Autor: Anna Dzierzgowska
Źródło: Monitor Edukacji
W reakcji na informacje o przygotowywanym projekcie zakazu "propagowania homoseksualizmu" w szkołach, redakcja "Monitora Edukacji" wysłała do Ministra Edukacji list z pytaniami o konsekwencje takiego przepisu. "Pojęcie 'propaganda homoseksualna' jest dość nieostre" - pisze Anna Dzierzgowska, autorka listu i "w celu uniknięcia w przyszłości błędów i nieporozumień" próbuje uzyskać informacje na temat zmian w sposobie nauczania jakie przepis powinien za sobą pociągnąć. "Czy wolno będzie uczyć o Platonie? Domyślam się, że nie; proszę zatem o radę, w jak
Zgłoszone przez: AD
Czytaj..

Aborcja daje życie (18-03-2007)
Autor: Blanka Florczak
Źródło: przekrój.pl
Pomysł LPR, aby chronić życie od momentu poczęcia, dzieli rządzących i dzieli naród. Bo tak naprawdę kobiety chcą prawa do aborcji - dla nich piekłem jest niechciana ciąża.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Fontanna z chrzcielnicy (19-03-2007)
Autor: Cecile Urban
Źródło: Le Monde
Funkcja dekoracyjna czy drwina z sacrum? W każdym razie na pewno niezły biznes Krzyż, posążek Buddy, figurka Matki Boskiej - obiekty kultu religijnego coraz częściej pełnią w mieszkaniach funkcje dekoracyjne. I chociaż domownicy to niekoniecznie ludzie wierzący, chętnie stawiają pod obrazem klęczniki, a w ogrodzie kapliczkę.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

"Możemy wypieprzyć Jarosława i Leszka z roboty" (19-03-2007)
Autor: Ryszarda Wojciechowska
Źródło: Dziennik Bałtycki
Uważam siebie za zgwałconego idealistę, między innymi wiarą w to, że demokracja nie będzie miała twarzy takich ludzi jak pani Beger, pan Lepper czy cały klan Giertychów. I chcę Lepperowi o tym powiedzieć. O tej obskuranckiej gębie, którą oni nam dolepiają nie tylko w Polsce, ale w Europie. Ten program ma przyzwyczaić ludzi do tego, że jest takim lotem nad kukułczym gniazdem. Z tym, że to jest moje gniazdo i mój lot. Jedynie wariaci się zmieniają - mówi Kuba Wojewódzki w wywiadzie z Ryszardą Wojciechowską.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Sekta czy religia? (20-03-2007)
Autor: Edyta J. Litwiniuk
Źródło: o2.pl
Media mówią o fali zainteresowania neopogaństwem, podając liczbę 4000 wyznawców. Oni sami wolą mówić o sobie: wyznawcy wiary etnicznej albo rodzimej i twierdzą, że jest ich o wiele więcej. Z jednej strony przez niektóre środowiska katolickie wymieniani jako sekta, z drugiej chwaleni przez innych za celebrację życia zgodnie z naturą. Kim tak naprawdę są rodzimowiercy?
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Z protokołu Rady Pedagogicznej Liceum – 28 sierpnia 20 (20-03-2007)
Autor: Irena Dzierzgowska
Źródło: Monitor Edukacji
Poczytajcie, co nas czeka za rządów Giertycha...
Zgłoszone przez: Drobner
Czytaj..

Polska wciąż budzi grozę (20-03-2007)
Autor: Pilar Rahola
Źródło: El Pais/onet.pl
Kraj nad Wisłą cierpi na wiele chorób, które osłabiają jego demokrację. Unia Europejska nie powinna dopuszczać do tego, by jedno z państw członkowskich, nie ponosząc żadnych konsekwencji, dopuszczało się zamachów na prawa demokracji.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Sądy szkolne (21-03-2007)
Autor: Jan Kowalski
Źródło: Deutshe Welle
Przemoc w szkole to zjawisko powszechne. Sądy szkolne to próba rozładowania konfliktów. W Ingolstadt i Aschaffenburgu idea sądów młodzieżowych z USA przyjęła się: uczniowie oceniają lżejsze występki swych kolegów. Teraz w Saksonii projekty pilotażowe powstają w Lipsku i w Budziszynie. Ale najpierw trzeba wykształcić "sędziów".
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Wykształciuszki łapią HIV-a (21-03-2007)
Autor: Krzysztof Cibor
Źródło: Wirtualna Polska
Ludwik Dorn i wszystko jasne! Kiedy kilka miesięcy temu po raz pierwszy z ust tego najinteligentniejszego członka rządu usłyszeliśmy krytykę "wykształciuchów", wielu co bardziej życzliwych komentatorów chciało brać to za pomyłkę, przejęzyczenie, niewinny żarcik. Okazuje się jednak, że wicepremier traktuje ten zwrot całkiem poważnie, co więcej - służy mu on idealnie jako narzędzie do wytłumaczenia świata. Choćby tego, jak Simonowi Molowi udało się uwieść legiony polskich dziewcząt.
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Pokój z widokiem na Kaabę (21-03-2007)
Autor: Hassan M. Fattah
Źródło: Onet.pl
Mekka od dawna jest ośrodkiem zarówno religijnym, jak i handlowym, ale w coraz większym stopniu dominują tu znane marki światowe i wielkie inwestycje budowlane. Dzięki miliardom wydanym na infrastrukturę może przybywać więcej pielgrzymów niż niegdyś. Ale koszty postępu w Mekce są wielkie - podupada szacunek dla najświętszych miejsc islamu.
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

Miejsce kobiety według wszystkich świętych (22-03-2007)
Autor: Hanna Samson
Źródło: gazeta.pl
Papieżowi w ofierze Marek Jurek wraz z ojcem Rydzykiem chcą oddać polskie kobiety. Kto odważy się wystąpić przeciwko darowi dla Papieża? Pod hasłami ochrony życia Ruch Przeciw Kobietom rozwija się w najlepsze. Wszyscy, którzy odważyli się bronić godności kobiety, zostali postawieni do kąta. O godność życia zębem czasu już napoczętego najwyraźniej dbać nie musimy.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Wstydliwa historia ustępu (24-03-2007)
Autor: Maciej Czujko, Łukasz Pałka
Źródło: Słowo Polskie
Papier toaletowy wymyślono 150 lat temu, a pierwsze nowoczesne wc w Warszawie założono w latach siedemdziesiątych XIX wieku. "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska" opisuje bogatą, choć mało znaną historię uchodka.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Lista Abdulwahaba (24-03-2007)
Autor: Thorsten Schmitz
Źródło: Suddeutshe Zeitung
Nieznany rozdział holokaustu pokazuje, że również muzułmanie ratowali Żydów przed nazistami. Dzisiaj zarówno Izraelczycy, jak i Arabowie mają problemy z zaakceptowaniem historycznych faktów.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Trybunał Stanu mają jak w banku (24-03-2007)
Autor: Robert Walenciak
Źródło: Przegląd
Upolitycznienie prokuratury jest dziś w Polsce na poziomie co najmniej takim jak w PRL, oczywiście po roku 1956
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Uczta dla zmysłów (24-03-2007)
Autor: Lluís Amiguet
Źródło: La Vanguardia
Są marki, które oddziaływują na różne zmysły i w tym tkwi tajemnica ich sukcesu. Martin Lindstrom mówi, że wielkie światowe marki mają swoje hymny i swoje flagi, a on sam pracuje nad tym, aby miały także własny zapach, smak, fakturę, tak by można je było rozpoznać w najdrobniejszym fragmencie każdego produktu.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Sutanna czy sukienka? (25-03-2007)
Autor: Edyta Gietka
Źródło: Polityka
O sumieniu, samotności, kobietach i seksie w polskiej parafii mówią księża i ci, którzy porzucili kapłaństwo.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Polska i surrealizm (28-03-2007)
Autor: Pilar Rahola
Źródło: El Pais/onet.pl
Pilar Rahola odpowiada na głosy oburzenia w związku ze swoim artykułem o Polsce: Nie uważam, że Polska była odpowiedzialna za holokaust, ale nie da się rozumieć antysemityzmu nazistowskiego bez analizy wielowiekowego antysemityzmu chrześcijańskiego, także polskiego. Największym problemem Polski jest dziś kierunek, w jakim zmierza polski rząd.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Odkryliśmy bliźnięta prawie identyczne (28-03-2007)
Autor: Wojciech Moskal
Źródło: gazeta.pl
Jakiś czas temu do jednej z klinik w Phoenix w USA trafiła dwójka noworodków (dziś już raczkujących berbeciów). Jedno z bliźniąt miało narządy płciowe, co do których były wątpliwości, czy są bardziej męskie, czy żeńskie. Badanie potwierdziło, że jest ono rzeczywiście hermafrodytą - znaleziono u niego zarówno jądra, jak i jajniki. Drugie dziecko było chłopcem.
Zgłoszone przez: Karolina Kamińska
Czytaj..

Trzeźwe spojrzenie zawsze w cenie (29-03-2007)
Autor: Bordowy Bill
Źródło: Reklamówka z kamieniami
W Krakowie wkrótce odbędzie się II Festiwal Plakatu Reklamowego. Ciekawostką jest fakt, że szefem jury konkursu na plakat promujący Polskę jest duchowny. I to nie pierwszy z brzegu ksiądz, ale duszpasterz trzeźwości Archidiecezji Katowickiej we własnej osobie!
Zgłoszone przez: mikera
Czytaj..

Spór o lobby izraelskie (29-03-2007)
Autor: Jan Filip Staniłko
Źródło: Ośrodek Myśli Politycznej
W marcu tego roku dwóch uznanych specjalistów w dziedzinie stosunków międzynarodowych - John J. Mearsheimer, profesor w Instytucie Nauk Politycznych University of Chicago oraz Stephen M. Walt, ówczesny dziekan John. F. Kennedy School of Government na Harvard University - opublikowało roboczy esej (tzw. working paper) pt. "Lobby izraelskie a polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych"[1]. Jest to nieco ponad 80-stronicowa praca, w której niemal połowę objętości zajmują przypisy (co ma pokazać, że teza został dobrze udokumentowana). Jej przeredagowana wersja ukazała się następni
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

Zimbabwe – kraj straconych szans (01-04-2007)
Autor: Magdalena Miśkiewicz
Źródło: Stosunki.pl
Na lotnisku w Harare pierwszą osoba, która mnie przywitała po przyjeździe był prezydent Robert Mugabe. Oczywiście, prezydent nie pojawił się osobiście, lecz pozostawił zdjęcie, swój portret, który jak się okazało, nigdzie mnie nie opuszczał. To samo zdjęcie, powielone w tysiącach egzemplarzach, ujrzałam w każdym urzędzie, biurze, na farmie, a nawet w hotelu, jaki odwiedziłam. Portret miłościwie panującego, jak amulet zapobiegał wywłaszczeniu, zburzeniu czy też w najlepszym przypadku utracie licencji.
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

We wsi straszy aikido (02-04-2007)
Autor: Bożena Aksamit
Źródło: GW
Ksiądz proboszcz ogłosił, że rodzice, którzy chcą posłać dzieci na lekcje aikido, powinni wykazać się ostrożnością i odwołać się do swojego katolickiego sumienia
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Nie zmuszajcie do rodzenia za wszelką cenę (02-04-2007)
Autor:
Źródło: Przgląd/wp.pl
Pomysł zmian w konstytucji to cyniczna gra życiem, sumieniem i nieszczęściem setek tysięcy kobiet Z Izabelą Jarugą-Nowacką, posłanką SLD, rozmawia Andrzej Dryszel
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Pomóż sobie, pomóż innym (02-04-2007)
Autor: Joanna Biszewska
Źródło: Cooltura
Gabriela Horecka od kilku lat jest związana z organizacją charytatywną wsparcia dla ofiar - Victim Support. Specjalizuje się w przestępstwach na tle rasowym i homofobicznym. Wcześniej pracowała w ogólnokrajowym oddziale Victim Support, a od roku zajmuje się przypadkami z okręgu Greenwich. Odziały Victim Support działają w całym kraju, znajdują się w każdym okręgu Londynu i w każdym hrabstwie w Wielkiej Brytanii. Każda ofiara jakiegokolwiek przestępstwa może się zgłosić po poradę, wsparcie i pomoc.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Ostatnie watki:
Cuda normalnymi zjawiskami rozwoju Duchowego
Radziecki święty od uleczeń zza grobu
Strach się bać.
Prąd bez kabla, ciekawostka
Czy media manipulują ludźmi?!?
Polacy to religijni analfabeci
Nawracanie siebie. Narzędzie: ateista.
Bilans II i III RP z PRL
Jakie sekundy?
Kk poza prawem
Moje badanie ateizmu

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.