MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #109
Nakład: 15440 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2007-04-22 do 2007-05-19

Spis treści:


Cytat tygodnia

Kserokultura

"Wprawdzie fotokopia jest narzędziem niezwykle pożytecznym, ale często stanowi także intelektualne alibi, ten bowiem, kto wychodzi z biblioteki obarczony plikiem fotokopii, ma zwykle pewność, że nigdy nie zdoła ich wszystkich przeczytać, nie będzie nawet w stanie ich odnaleźć, gdyż już teraz panuje w nich bałagan, ale jednocześnie ma poczucie, że zawładnął treścią ksiąg. Przed pojawieniem się kserokultury wypisywał własnoręcznie kilometrowe fiszki, siedząc w tych olbrzymich czytelniach, i zawsze co nieco zostawało w głowie. Przy neurozie fotokopii istnieje niebezpieczeństwo, że będzie się tracić w bibliotece całe dni na kopiowaniu książek, których się potem nie przeczyta."

Umberto Eco, "O bibliotece"


Aktualności i ogłoszenia

Od daty wydania poprzedniego biuletynu do grona autorów publikujących na stronach serwisu Racjonalista.pl przyłączyli się kolejni publicyści: Bartosz Jastrzębski, Dan Gardner, Aleksander Głowacki, Jacobus Cornelis Houtappel. Witamy serdecznie.

*

Debata religia i nauka: Stanosz i Bartoś

Zapraszamy na debatę wokół książki Bertranda Russella Religia i nauka. Goście: prof. Barbara Stanosz, logiczka i filozofka oraz dr Tadeusz Bartoś, teolog i filozof. Prowadzenie: Andrzej Dominiczak, publicysta "Bez Dogmatu" i redaktor prowadzący serii "Sapere Aude". Organizatorzy: Wydawnictwo "Książka i Prasa" i Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.
29 maja, wtorek, godz. 18.00, REDakcja Krytyki Politycznej, ul. Chmielna 26. lok. 19, domofon 319, Warszawa

*

Redakcja otrzymała informację od pani Justyny Romanowskiej o akcji "Wywalamy drani" o następującej treści: 

Witam,
wraz z grupą przyjaciół postanowiłam wywalić drani czyli odwołać Prezydenta i Sejm RP. To tylko 500 000 podpisów.
strona akcji : www.referendum2007.org Mam nadzieję na pomoc i chociaż parę podpisów.

Polecamy!

*

Pragniemy ogłosić bardzo ważną zmianę dotyczącą głównie użytkowników korzystających z naszego forum: pojawił się nowy Regulamin Forum. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Mamy nadzieję, że w obecnej postaci regulamin jest bardziej precyzyjny i łatwiejszy do stosowania.

Licznik odmierzający liczbę odwiedzin naszego serwisu 5 maja 2007 roku wskazał 15.000.000.

Na Forum dodano ułatwienia dla funkcji głosowania oraz subskrybowania, z wykorzystaniem technologii Ajax.

Do stron i działów dodano przycisk umożliwiający dodanie strony do internetowych zakładek w popularnych serwisach, np. Del.icio.us, Digg, Google Bookmarks itp. Zachęcamy do używania jednego z takich systemów, ponieważ umożliwiają one dostęp do swoich zakładek z każdego komputera z dostępem do Internetu.

Sondaże Racjonalisty  

Zakończyliśmy zbieranie głosów w sondzie: Co sądzisz o katechizacji dzieci w publicznych przedszkolach?

Nasza sonda o katechizacji dzieci w przedszkolu wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Odpowiedziało na nią 6146 czytelników, z których lwia część uważa, że katechizacja dzieci w publicznych przedszkolach jest co najmniej wysoce kontrowersyjna, jest naruszeniem zasad konstytucyjnych oraz wywołuje głębokie szkody psychiczne u dzieci. Te trzy kategorie otrzymały łącznie 4371 głosów, ale najwyraźniej część respondentów wybrała tu więcej niż jedną kategorię.

Zdaniem ponad 29 procent respondentów taka katechizacja powinna być uzależniona od rodziców. Teoretycznie katechizacja, tak w szkole jak i w przedszkolu, jest uzależniona od rodziców, ale czytelnicy w listach opisują nam niezliczone trudności, na jakie natrafiają próby wyłączenia swojego dziecka z nauki religii. (Patrz komentarze do artykułu Troska o dziecko). Tego rodzaju katechizacja  nie budzi zastrzeżeń 15.3 procent respondentów, zaś zdaniem ponad czterech procent odpowiadających, nie ma wpływu na dalszy przebieg edukacji. (Ta ostatnia kategoria może oznaczać zarówno, że odpowiadający nie ma nic przeciwko katechizacji jako takiej, jak i przekonanie, że rodzice mogą sobie poradzić z jej skutkami sami.)

Nasza sonda miała między innymi odpowiedzieć na pytanie, czy rację ma arcybiskup Kazimierz Nycz, który stwierdził, że praktyka katechizacji dzieci w przedszkolach "nie budzi niczyich wątpliwości". Jak widać, metropolita warszawski albo jest niedoinformowany, albo oszczędnie posługuje się prawdą. (Andrzej Koraszewski)


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

Zapraszamy na strony Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów: PSR Blisko Ciebie
Można tam uzyskać informacje na temat celów stowarzyszenia oraz najnowszych aktywnościach:
Trójmiasto:
Wrocław: Spotkanie 10 V 2007
Trójmiasto:

Funkcjonuje także Forum dyskusyjne PSR gdzie zainteresowani mogą wymieniać opinie i informacje:
Śnieżka
Trójmiejskie spotkanie PSR
Wrocławskie Spotkania PSR
Giertych wycofuje się z pomysłu!
Ośrodek trójmiejski
Redakcja "Myśli nieoswojonej" zaprasza

Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w pracach stowarzyszenia. Jest wiele ośrodków, których działalność mogłaby zostać rozwinięta, jak wynika z opublikowanych informacji najaktywniejsze ośrodki to Wrocław i Trójmiasto. Pozostałe czekają na osobę, która ma ciekawe pomysły i będzie potrafiła przekonać do nich swoich kolegów, tworzących ośrodek.


Nowe teksty

Ucieczka - Bartosz Jastrzębski (19-05-2007)

Zawsze potępiano eskapizm. Uważano, że ucieczka jest rozwiązaniem niegodnym, tchórzliwym i kompromitującym. Rozwiązaniem nadto pozornym. Założenie było więc takie: każdemu czasem chce się uciec, zerwać pajęczynę zależności, którą z konieczności się obrosło w toku życia, usamotnić się, zmienić radykalnie otoczenie na nowe i obce i obcością ową się raczyć i upajać niczym najprzedniejszym eterem, ale chęć tę należy za wszelką cenę powstrzymać. Trzeba bowiem stać twardo i zbierać ciosy, wdychać zatęchłe powietrze, znosić cierpliwie jadowite wpływy i morowe wyziewy otoczenia, pogrążać się w bagnie z wysoko i dumnie podniesionym czołem. I dlatego, mając jedno, kruche życie, człowiek śni po cichu, że kiedyś powie temu światu imperatywów: precz! I to bez względu na fakt, że jest on solidnie zamocowany głęboko pod skórą i wydarcie go pozostawi bolesne i trudno gojące się rany. Bowiem kierat codzienności odłazi wraz z mięsem.
Czytaj...

 

Aborcja według św. Augustyna - Agnieszka Zakrzewicz (17-05-2007)

W 1991 we włoskim miasteczku Aquila powstała Biała Armia - ruch antyaborcyjny założony przez brata Giovanniego Antonucci, który z błogosławieństwem burmistrza miasteczka odprawiał pogrzeby płodów wyniesionych z miejskiego szpitala na cmentarz komunalny. W szybkim czasie powstał w Aquila pomnik ku czci dzieci nienarodzonych, który stał się symbolem włoskich antyabortystów. Biała Armia zaczęła organizować także spotkania kółek różańcowych małych dzieci modlących się za dzieci nienarodzone. Moda na makabryczne pogrzeby płodów w białych trumienkach, często z udziałem kolejnych małych dzieci, stała się we Włoszech popularna. W maju 2000 do siedziby Białej Armii wkroczyła włoska policja. Ksiądz Antonucci został oskarżony o defraudację kilku miliardów lirów, a także o przestępstwa seksualne w stosunku do niektórych parafianek, które były przetrzymywane na plebanii i gwałcone.
Czytaj...

 

Patriotyzm lustracyjny - Daniel Zbytek (16-05-2007)

Kiedy w lipcu 1772 roku wkroczyły do tutejszej okolicy oddziały wojsk austriackich od strony Rzeszowa i Jarosławia, wypędzając i rozbrajając resztki oddziałów Barszaczan ... Nikogo to zbytnio nie dziwiło... Dziwił się niezmiernie ludek i oczom wierzyć nie chciał, gdy oficerowie i żołnierze - miast grabić i zabierać siłą środki żywności - na migi domagali się tych artykułów, lecz - o dziwo! Płacili za nie miedzianymi "bucakami". Wojska najeźdźczej, wrogiej Polsce armii zachowywały się lepiej, po prostu po ludzku, niż własna polska armia owianych legendą powstańców z Bara. Kilka stron wcześniej autorzy opisują, jak to panowie z oddziałów Barszczan kazali zaćwiczyć batogami na śmierć kilku "chłopków", którzy chcieli przystąpić do powstania i walczyć o Polskę razem ze szlachtą.
Czytaj...

 

Ci fanatyczni ateiści - Dan Gardner (15-05-2007)

Kiedy facet, który ma dostęp do guzika atomowego, wierzy, że koniec świata może nadejść lada dzień i że to jest dobre, wówczas ci, którzy wierzą, że tylko jedno życie przypada na jednego klienta, mają problem. Ludzi, którzy odważają się mówić o tym jasno i wyraźnie nazwano "nowymi ateistami". Nazywa się ich także fanatykami, którzy są dogmatyczni, zapamiętali i nietolerancyjni wobec poglądów innych - twierdzi się, że są lustrzanym odbiciem ekstremistów religijnych. Jak pisał jeden z dziekanów angielskiego uniwersytetu na łamach "Guardiana", Richard Dawkins "jest tak samo fundamentalistą, jak ludzie podkładający bomby w metrze". Niektórzy twierdzili nawet, że tacy ateiści przyczyniają się do "kryzysu cywilizacji".
Czytaj...

 

Ustawa z 9 grudnia 1905 o rozdziale Kościołów od Państwa - (15-05-2007)

W XX w. francuska ustawa z 1905 r. stała się wzorem regulacji stosunków wyznaniowych dla szeregu państw, wprowadzających rozdział kościoła od państwa. Jej rozwiązania zostały zaakceptowane przez ewangelików i wyznawców judaizmu, kategorycznie zaś odrzucił i wyklął je papież, bowiem akceptując stowarzyszenia kultu, Kościół katolicki musiałby się zgodzić na organizowanie corocznych walnych zgromadzeń stowarzyszeń kultowych i na składanie sprawozdań finansowych wobec osób świeckich. Ustawę tę należy traktować przede wszystkim jako przejaw politycznego pragmatyzmu obozu republikańskiego, jako akt samoobrony wobec politycznych aspiracji Kościoła i środowisk klerykalnych. Po raz pierwszy w Polsce przedstawiamy pełne tłumaczenie tej doniosłej ustawy.
Czytaj...

 

Kłamca lustracyjny - Andrzej Koraszewski (14-05-2007)

Poseł Arkadiusz Mularczyk jest kłamcą lustracyjnym (lustracyjnym o tyle, że jego kłamstwo dotyczyło lustracji). Takie jest moje przekonanie i gotów jestem go bronić przed każdym gremium. Podstawą mojego przekonania jest reakcja posła na zarzut, że zataił przed Trybunałem Konstytucyjnym swoją wiedzę o zawartości teczek sędziów tego Trybunału, których oskarżył o współpracę z SB. Zarówno okoliczności jak i fizyczne reakcje posła podczas wystąpienia przed Trybunałem, wskazują ponad wszelką wątpliwość, że poseł kłamał. Zarejestrowały to kamery telewizyjne.
Czytaj...

 

Esperanto a myśl wolna - H. Halpern i A. Żbikowski (14-05-2007)

Jeśli wszystkie języki cywilizowane posiadają prawie że jeden wspólny słownik wyrazów obcych i naukowych, przewyższający swą objętością słowniki słów odrębnych, narodowych, dlaczegóż nie umówić się, iż także dla tej pozostałej mniejszej części słownika zrobimy słownik jeden, wspólny, jednakowy, i to nie dowolny, z powietrza wzięty, jak to było z poprzednikiem Esperanta - Wolapükiem, lecz na zasadzie demokratycznej, tj. zasadzie większości, a więc składający się z tych słów, które przez największą ilość dzisiejszych cywilizowanych narodów są używane? Na tych właśnie zasadach - najprostszej struktury gramatycznej i największej międzynarodowości słownika opartą jest budowa języka Esperanto.
Czytaj...

 

O tolerancji słów kilka - Andrzej Kleina (14-05-2007)

Jeżeli prawdą jest, że tolerancja to forma wyrozumiałości, liberalizm w stosunku do cudzych wierzeń, poglądów postaw, czy też postępków, a tolerancyjność to brak rygoryzmu i pobłażliwość, to sądzę przede wszystkim, że postawienie pytania, czy Polacy są tolerancyjni jest niewłaściwe. Nie istnieje tolerancja w ogóle, jak nie istnieje strach w ogóle...
Czytaj...

 

Nie zamykać utworów w lodówce. Creative Commons - Paweł Franczak (13-05-2007)

Creative Commons powstało w 2001 r. w USA, jako inicjatywa Lawrenca Lessiga, profesora prawa na Uniwersytecie w Stanfordzie oraz prawników i intelektualistów, zajmujących się zagadnieniem dóbr intelektualnych i tzw. Kulturą 2.0 - alternatywą dla panującego obecnie "systemu". Zasada działania CC jest prosta: każdy muzyk, (ale też fotograf czy pisarz) może wybrać jedną z licencji, która określa, co wolno odbiorcy. Uczestnicy konferencji "Kultura 2.0", która odbyła się w zeszłym roku w Warszawie stwierdzili: "Polskie Radio czy Biblioteka Narodowa są dumne, że chronią utwory przed użyciem, zamykając je w lodówce".
Czytaj...

 

Szczerbiec na gwoździu czyli pierdnięcie kasztanki - Zbysław Śmigielski (11-05-2007)

Można, rzecz jasna, z grubej rury: Polska to naród szczególnej bożej troski, przedmurze chrześcijaństwa i cywilizacji (co tam komu wygodnie), zawsze jesteśmy gotowi do poświęceń nawet w cudzej sprawie. I zawsze otoczeni wrogością. I niedoceniani. Ale przyjdzie czas, kiedy prawda przebije ciemności i jak święta oliwa namaści umęczoną Polskę, by zapewnić jej miejsce właściwe w świecie. Można by według Piłsudskiego: Polacy to naród idiotów, żeby nimi rządzić, trzeba ich wziąć za pysk i nakopać w spodnie. Rządzić żelazną wolą. Parlament ma to uchwalać, co mu się nakaże. Nieposłusznych na wydmy. Ciemnych do roboty. Oliwy używać tylko na Jasnej Górze i we święta w katedrach. Wtedy jest porządek.Można by więc z patosem i poczuciem krzywdy, można by szyderczo albo tylko zgryźliwie.
Czytaj...

 

Klęska w KK - Elżbieta Binswanger-Stefańska (07-05-2007)

Pewnego pięknego poranka świat obiegła mrożąca krew w żyłach wiadomość: Klęska w Krainie Królików. Dodajmy: klęska urodzaju. Wszyscy poczuli się co najmniej podle, bo przecież każdy lubi króliki, sympatyczne skądinąd zwierzątka. Same króliki też poczuły się w najwyższym stopniu zaalarmowane, nikt przecież nie lubi, żeby mu wytykano, że jest go za dużo, przekroczył limit i trzeba go będzie zredukować. Drastycznymi metodami na dobitek, przy czym słowo "dobitek" nabrało odtąd zupełnie nowego, złowieszczego wyrazu. Międzynarodowa Najwyższa Rada Królików obradowała już od jakiegoś czasu tajnie nad tym palącym problemem, ale żadnych rezultatów obrad, ze zrozumiałych zresztą względów, jak nie było widać, tak nie było.
Czytaj...

 

Koniec tajemnicy Całunu Turyńskiego? - Aleksander Głowacki (03-05-2007)

Całun Turyński to tkanina, która spowijała ciało Jezusa, kiedy ten spoczywał w grobie - tak twierdzi część badaczy relikwii skupionej wokół STURP'u (Shroud of Turin Research Project). Koronnym argumentem na poparcie tej tezy jest fakt, że całun wydaje się posiadać kilka dość specyficznych cech, które wydają się wyprzedzać swoją epokę o całe wieki (to, że tak nie jest udowodnię za chwilę). Wśród naukowców zajmujących się badaniem płótna zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy mają swoje argumenty. Niemniej jednak zawsze, kiedy przedstawiane są racje na niekorzyść płótna ktoś z jego zwolenników zawoła: "jeśli jesteś taki mądry to zrób podobne płótno z wykorzystaniem metod znanych w średniowieczu". Jak zamierzam udowodnić, można zrobić podobny wizerunek z wykorzystaniem metody prostszej niż mogłoby się badaczom płótna wydawać. Swoją tezę poparłem doświadczalnie.
Czytaj...

 

Podróż i kilka refleksji o religii i ideologii - Mirosław Kostroń (03-05-2007)

Naturalnie przebiegające procesy sekularyzacyjne w Europie doprowadziły do załamania idei Kościoła konstantyńskiego. To prawda, że katolicyzm nie jest tam tak masowy, jak w Polsce. Jednak ci, którzy pozostali przy Kościele reprezentują bez porównania wyższy poziom niż przeciętny polski katolik. Kościół konstantyński przetrwał w nienaruszonej formie już tylko w Polsce. Cała działalność polskiego papieża sprowadzała się do przywracania Kościołowi cech konstantynizmu. Działania te w skali świata nie mają najmniejszych szans powodzenia. Katolicyzm konstantyński może być jednak zagrożeniem w skali pojedynczych państw. Może się zdarzyć, że grupa oszołomów przejmie całkowitą władzę. Mogą przemienić życie obywateli w istny religiancki obóz koncentracyjny. Państwo zbójeckie zbliża się ogromnymi krokami. Zbójcy uwiesili na szyjach krzyże i udają rycerzy - strażników chrześcijańskiej moralności i polskości
Czytaj...

 

Antyklerykalne graffiti we Włoszech - Agnieszka Zakrzewicz (02-05-2007)

Przewodniczący episkopatu Włoch, bp Angelo Bagnasco, powiedział o związkach pozamałżeńskich: "Są wynaturzeniem, jak pedofilia i kazirodztwo". Włoska prawica, z Silvio Berlusconim na czele, broniła prawa Kościoła do wypowiadania własnych opinii, choć z drobnym dystansem. Katolicy lewicowi nie wypowiadali się wcale, apelując jedynie, by wypowiedź biskupa Bagnasco nie była przedmiotem niepotrzebnych polemik, mogących zaostrzyć konflikt pomiędzy niewierzącymi i katolikami. Konferencja Episkopatu Włoch bardzo szybko zorientowała się, że został popełniony wielki polityczny błąd i jeszcze tego samego dnia próbowała zrzucić winę na media: "Słowa Przewodniczącego KEW zostały źle zinterpretowane". Za późno. Włosi dobrze zrozumieli, co biskup Bagnasco ośmielił się powiedzieć.
Czytaj...

 

Esteta kontra dyktator - Nikolay Spasov Daskalov (02-05-2007)

Niedbały, ironiczny, leniwy, przenikliwy, wysmakowany w rozkoszach i próżności, Petroniusz wierzy tylko w to, w co powinien wierzyć. Uznaje panteon bogów, ale jako poetycką mitologię, nie wierząc w nich. Moralność Petroniusza nie ma żadnej wartości, poza zrozumieniem przez niego samego piękna. On nie może być okrutny, zły, mściwy, ale nie z pobudek humanitarnych czy moralnych czy humanistycznych, lecz świadomości własnej estetycznej indywidualności. Chrześcijaństwo głosi pewność a Petroniusz jako żywo boi się właśnie takiej pewności, ponieważ umarłby z nudy. Henryk Sienkiewicz wspaniale zademonstrował kolejną prawdę - często powtarzalny fatalny błąd inteligencji, która w czasach społecznego konfliktu i terroru ustawia się z dala od narodu
Czytaj...

 

Gdzie jesteśmy? - Andrzej Koraszewski (02-05-2007)

Kilka osób spoza Polski pytało mnie o komentarz na temat śmierci Barbary Blidy. Obawiam się, że o tej sprawie można mówić tylko w kontekście wcześniejszych działań rządzącej partii, a więc, systematycznego naruszania prawa, dążenia do podporządkowania władzy sądowniczej władzy wykonawczej, działań zmierzających do podporządkowania rządowi publicznych środków masowego przekazu, kroków mających na celu zastraszenie społeczeństwa. Demokratyczny rząd robiłby w takiej sytuacji wszystko, aby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń. Zamiast oczywistej w takiej sytuacji próby zapewnienia procedury wyjaśniania okoliczności zdarzenia, która dawałyby pełną gwarancję, iż rząd niczego nie ukrywa, władze koncentrują się na prezentacji ofiary, jako osoby, której wina jest poza wszelką wątpliwością.
Czytaj...

 

Bezwyznaniowość - H. Halpern i A. Żbikowski (01-05-2007)

Bezwyznaniowość jest formalną nieprzynależnością do żadnego wyznania. Każdy świadomy wolnomyśliciel, nieuznający żadnych dogmatów religijnych, przez zdeklarowanie swej bezwyznaniowości zrywa z organizacją wyznaniową. Mimo iż były już precedensy, gdy władze administracyjne stwierdzały bezwyznaniowość poszczególnych osób, wszystkie niemal władze administracyjne zarówno państwowe jak samorządowe (z gorliwością godną lepszej sprawy!) systematycznie odmawiają stwierdzenia bezwyznaniowości i prowadzenia aktów stanu cyw. dla bezwyznaniowców, zmuszając petentów do przeprowadzania sprawy we wszystkich instancjach, aż do Ministerstwa Spr. Wewn., które uwzględnia skargi... Sytuacja prawna niewierzących w czasach II RP
Czytaj...

 

IV RP albo cogitus interruptus - Mariusz Agnosiewicz (01-05-2007)

Wjeżdżając z Czech do Polski od strony Náchodu i Kotliny Kłodzkiej niedaleko granicy wita nas Zajazd Kaczy Dołek (specjalność zajazdu: kaczka w sosie własnym). Można by pomyśleć, iż to symboliczna kpina na IV RP znanych z nieokiełznanego i niepokornego poczucia humoru Czechów. Ale przyjdzie i na Czechów kolej w naszych państwowych szamotaninach sąsiedzkich! Po przegranej "wojnie kartoflowej", w czasie której polski prezydent walczył z niemiecką satyrą, prawe i sprawiedliwe emocje rozpala sojusz polsko-estoński w demolce symbolicznej wymierzonej w Moskwę. Ile strat poniesiemy na tej romantycznej szarży jeszcze nie wiadomo. Wychodząc naprzeciw IV RP wydaliśmy "czarną książeczkę" obskurantyzmu polskiego na którą składają się lekkie kawałki czołowego felietonisty Racjonalisty, Andrzeja Koraszewskiego, okraszone ilustracjami znanego polskiego artysty-malarza i grafika, Andrzeja Płoskiego.
Czytaj...

 

Wojna i pokój - Jacobus Cornelis Houtappel (30-04-2007)

Kiedy Tony Blair odwiedzał Rosję, pogoda w Petersburgu była bardzo zimna, mimo to przed teatrem, za specjalnym ogrodzeniem, zebrało się sporo ludzi. W końcu lutego, po zdobyciu Groźnego, było już jasne, że Władimir Putin, pogromca terrorystów, będzie następnym prezydentem Rosji. "Wujek Wołodja", tak nazwał go pewien ojciec, sadzając swego synka na ramionach, żeby lepiej widział. Wujek, ojczulek - tak nazywają Rosjanie swoich władców, ojciec car, ojczulek Stalin, wujek Wołodja. Zmniejsza taki przydomek strach, który Rosjanie czują wobec swoich władców.
Czytaj...

 

Język i polityka - Jacek Hajduk (30-04-2007)

To, jaki język staje się językiem dominującym, a jaki popada w zapomnienie, jest uwarunkowane w pierwszej kolejności sytuacją geopolityczną. Procesy zachodzące w obrębie danego języka, stopień jego skomplikowania bądź to, czy stanowi on bazę dla literatury pięknej czy też nie, ma tu znaczenie drugorzędne. Stąd, mając na względzie, co mieć na względzie należy, zalecałbym naukę standardowego języka mandaryńskiego, tj. oficjalnego języka Chin.
Czytaj...

 

Adam Czarnocki w poszukiwaniu rdzenia polskości - Maciej Myślimir (29-04-2007)

Czarnocki sformułował zadania i cele prowadzenia badań ludoznawczych. Był zwolennikiem idei panslawizmu i idei odrodzenia wierzeń pogańskich. Głosił też powrót do gminowładztwa. Sławna jest jego praca "O Sławiańszczyźnie przed chrześcijaństwem", która dużym echem odbiła się w kręgach inteligencji. W rozprawie tej Chodakowski występował przeciwko uleganiu przez szlachtę modom kosmopolitycznym. Uważał, że chrystianizacja Polski oraz pozostałych narodów słowiańskich, zabija ich ducha. W swojej pracy pisał: "Czas przyszły wyjaśni tę prawdę, że od wczesnego polania nas wodą zaczęły się zmywać wszystkie cechy nas znamionujące, osłabiał w wielu naszych stronach duch niepodległy i kształcąc się na wzór obcy, staliśmy się na koniec sobie samym cudzymi".
Czytaj...

 

W oczekiwaniu na eugerię - Andrzej Kleina (29-04-2007)

Ernest Jones uczeń i przyjaciel Zygmunta Freuda stworzył epitafium dla wzorowej żony, Marty. "Mało było równie szczęśliwych związków. Martha, doskonała matka, doskonała żona, należała do tej rzadko spotykanej kategorii pań domu, które potrafią utrzymać na stałe tę samą służbę. Zapewnienie mężowi wygody i dobrego samopoczucia było dla niej ważne ponad wszystko...". Nicolle Rosen włożyła w usta Marthy Freud słowa: "Myślę o sobie i wszystkich kobietach. O tym, z jaką łatwością stają się służącymi tych, których kochają. Czy to jest miłość? Ten dar z siebie samej, to dobrowolne poddaństwo?" Nie jestem kobietą, ale słowa te, od pewnego czasu zaprzątają moje myśli. Nie bardzo radzę sobie z nimi...
Czytaj...

 

Szczyt szczytowania - Elżbieta Binswanger-Stefańska (27-04-2007)

Współczesna Ewa i współczesny Adam narażeni są zewsząd na podstępne, wysoce wyrafinowane, wspomagane najnowszą technologią zasadzki szatana. Wprawdzie nie grozi im już eksmisja sprzed oblicza Pana, raz wygnani muszą się borykać z życiem tu na dole, ale zgrzeszyć mogą na każdym kroku, a najgorsze to to, że we własnej małżeńskiej sypialni nie mniej niż gdzie indziej. W tej sytuacji wskazane jest zapoznać się z regulaminem obowiązującym w alkowie małżonków, gdyż jego nieznajomość nie usprawiedliwia przed Sądem Najwyższym. Dlatego najlepiej powiesić sobie w sypialni, tuż pod krucyfiksem, wytyczne odnośnie "spowiedzi świętej małżonków z grzechów popełnionych przy współżyciu małżeńskim".
Czytaj...

 

Podatkowe igrzyska, czyli o idiotyzmie koncepcji podatku liniowego - Adam Mill (27-04-2007)

Idea podatku liniowego staje się coraz bardziej popularna. Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych partia aspirująca do statusu partii rządzącej uczyniła z wprowadzenia tego podatku główny punkt swojego programu wyborczego. Tymczasem obecna partia rządząca swoje zwycięstwo zawdzięcza w dużej mierze straszeniu wyborców wizją tego podatku. Liniowy podatek dochodowy ma być dużo bardziej efektywny i rozwiązywać wiele problemów. Pomysł ten nie bierze pod uwagę tego, że jeżeli podatek dochodowy przestanie utwierdzać wyborców w przekonaniu, że "bogaci się podzielą" to straci rację bytu. Chyba, że stanie się wyrazicielem ideologii "bogacenie się nie jest złe". W taki oto sposób politycy znaleźli pole bitwy do walki pomiędzy ideologią "bogaci powinni się podzielić", a ideologią "bogacenie się nie jest złe", zapewniając wyborcom podatkowe igrzyska.
Czytaj...

 

Niewdzięczna rola - Zbysław Śmigielski (25-04-2007)

Jak się zdaje, przypadło mi od niedawna pełnić w Racjonaliście rolę dyżurnego rusofila, z kilkoma tego skutkami. Nie ukrywam, iż wolałbym zabierać głos w sprawach czeskich, słowackich czy bułgarskich, równie mało - by nie rzec wcale - u nas nieznanych. Ale, po pierwsze, nie znam tych języków, zaś informacje polskich mediów są na tyle rzadkie i na tyle wyczuwa się w nich bałamuctwo (niech będzie, że niedoinformowanie), że nie da się na czymś takim polegać. Jest to w ogóle cecha polskiego dziennikarstwa: brak rzetelności oraz wybiórczość informacyjna.
Czytaj...

 

Cyrkiel i kropidło - Mariusz Agnosiewicz (24-04-2007)

"Korzenie obecnego odstępstwa od wiary tkwią w naukowym racjonalizmie, laicyzmie i wolnomularstwie, od którego wszystkie one się wywodzą" - grzmiał jeszcze pół wieku temu Pius XII. Choć dziś zwalczanie masonerii jest już tylko domeną integrystów i dinozaurów przedsoborowych, było wolnomularstwo jednym z najfanatyczniej tępionych przez Kościół ruchów w jego dziejach. Paradoks polega na tym, że jednym z celów rodzącego się w Anglii wolnomularstwa była pomoc dyskryminowanej mniejszości katolickiej, poprzez pojednanie protestantów i katolików. Tolerancja, ekumenizm, swoboda myśli i wyznania, postęp, wolność, równość, braterstwo - to masońskie hasła użyźnione krwią ofiar Wielkiej Rewolty, które dziś wypada popierać, ale które przez osiemnastowieczny Kościół nijak nie mogły być zaakceptowane. Choćby dzięki nim miało się lżej żyć katolikom...
Czytaj...

 

Antydemokratyczna lustracja - Agnieszka Zakrzewicz (22-04-2007)

Przeraża mnie fakt, że w obliczu niedoskonałości Ustawy lustracyjnej, która jest wyraźnie antykonstytucyjna, tak wiele osób bierze pod uwagę możliwość "samooskarżenia się" o bycie tajnymi współpracownikami UB (wybierając najniższą kategorię tzw. "pomocnicza"), ponieważ uważa, że jest to bezpieczniejsze niż okazanie się w przyszłości kłamcą lustracyjnym, w przypadku gdy w ich teczce znajdą się jakieś "dowody". Najbardziej przeraża mnie jednak fakt, że ludzie, z którymi rozmawiam o lustracji, traktują tę ustawę nie jako moment "dekomunizacji", na który Polska tak długo czekała, lecz jako instrument ewentualnej przyszłej represji politycznej. Jako początek "polowania na czarownice"
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Spotkanie z Hubertusem Mynarkiem
Nowe studia filozoficzne
Uniwersytet Gdański zaprasza na festiwal!
Targi Książki w Warszawie
Festiwal Nauki w Krakowie
Parada Równości w Warszawie
Polskie Spotkania Europejskie i Parada Schumana
Licencjat! - ankieta
Prof. Philip Zimbardo w Polsce
Przeciwko faszyzmowi, wojnie, biedzie - Gdańsk
Gdansk : Hałda Fosforów w Wiślince - list + demo
Kurs Praw Człowieka
Marsz Milczenia w 92. rocznicę ludobójstwa Ormian

Nowości z blogów Racjonalisty


Lireum:
Mąż święty

Unpublished:
Sokrates i odkrycie arete
Humor - veto wobec ironii
Zły, gorszy, ksiądz


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor: Jarosław Kubaszewski


Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Pozostałe doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redagują: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Jarosław Kubaszewski


Znalezione w sieci

Walka o życie poczęte coraz bardziej się zaostrza (22-04-2007)
Autor: Rafał Madajczak
Źródło: pardon.pl
Polityka prorodzinna staje się coraz bardziej agresywna. Jak to się skończy?
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Fałszywa historia Polski (22-04-2007)
Autor: Michał Radoryski
Źródło: o2.pl
Ilość fałszu na temat ojczystej historii, jakim faszeruje się nas przez całe życie, jest przeogromna. Nie chodzi tu o żadne stereotypy czy mity narodowe, ale o zwyczajne kłamstwa, które kładzie się do głowy ludziom młodym i starym, bez różnicy.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Progam donacji zwłok (22-04-2007)
Autor: Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej
Źródło: Śląska Akademia Medyczna
Program Donacji Zwłok, prowadzony przez Katedrę Anatomii Prawidłowej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i Memoriał o. Bocheńskiego jest pierwszym w Polsce projektem mającym na celu informowanie i pozyskiwanie świadomych donatorów. Jednocześnie program zabezpiecza właściwe traktowanie ciała w trakcie jego sekcjonowana przez studentów i lekarzy, zapewnia także pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy.
Zgłoszone przez: 42
Czytaj..

Nie rezygnujmy z pracy (25-04-2007)
Autor: Leslie Bennetts
Źródło: Onet.pl/Kobieta
akiś czas temu doprowadzały mnie do szału artykuły o kobietach rezygnujących z pracy, żeby całkowicie poświęcić się wychowaniu dzieci. Media traktowały takie decyzje, jak gdyby nie chodziło tylko o styl życia, ale magiczne remedium na stres związany z łączeniem ról, błyskawiczne rozwiązanie uwalniające kobiety z kieratu i zapewniające sielankę ich domowemu ognisku. Szkoda, że nikt nie wspominał o tym, jak niebezpieczny może być taki wybór. Media rzadko opisywały finansowe zagrożenia związane z pozostawaniem na utrzymaniu męża. Podobnie zaniedbywano temat odwrotny, czyli powrót do kariery.
Zgłoszone przez: Pandorra
Czytaj..

Mózg - prawdziwy organ płciowy człowieka (27-04-2007)
Autor: Tomasz Kaczmarek vel Fidel
Źródło: onet.pl
Kolejna odsłona badań dotycząca "płci mózgu" i podłoża homoseksualizmu.
Zgłoszone przez: Fidel
Czytaj..

Z kurzu ludzkiego (27-04-2007)
Autor: Marek Ostrowski
Źródło: Polityka
Od 1982 r. - nieszczęśliwych walk w Libanie - narastał ruch pokojowy, coraz więcej ludzi zaczęło się wykręcać od wojska. Na morale źle wpłynęła pierwsza wojna w Zatoce, kiedy Izraelczycy siedzieli w domach, szmatami zatykając szpary w oknach. Ale dopiero ostatnia interwencja w Libanie (armia pełniła funkcje policjanta na Zachodnim Brzegu), latem ubiegłego roku, gdzie nie osiągnięto żadnych wytyczonych celów, a stosunkowo wysokie były straty wśród cywilów z powodu bombardowań Hezbollahu, spowodowała spadek zaufania do armii. Niegdyś sondaże pokazywały 95 proc., w 2006 r. - moż
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

Kochaj bliźniego swego (27-04-2007)
Autor: Uwe Wesel
Źródło: Suddeutsche Zieintug
W większości kultur kazirodztwo uważane było za tabu, a osoby, które je przekroczyły, karano śmiercią lub wygnaniem Do dziś nie istnieje jednak żaden spójny zakaz podejmowania współżycia seksualnego między osobami spokrewnionymi - zamiast tego mamy zbiór różnych wyobrażeń, konwencji i mitów.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Ash: Polska nie jest ofiarą historii (28-04-2007)
Autor:
Źródło: TVN24.pl
Polska wciąż ma szansę dołączyć do przywódców Unii Europejskiej. Ale ta szansa jest zaprzepaszczana, bo wasz rząd nie ma żadnych propozycji pozytywnych dla Europy - mówi wybitny brytyjski historyk i politolog Timothy Garton Ash. Według Asha jednym z przykładów takiej negatywnej dla Polski polityki są kontrowersje związane z ustawą lustracyjną i możliwością utraty mandatu europarlamentarzysty przez Bronisława Geremka.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Ojciec Dyktator (28-04-2007)
Autor: Waldemar Chamala
Źródło: lewica.pl
18 kwietnia 1947 roku, na mocy wyroku Sądu Krajowego w Bratysławie, ksiądz Jozef Tiso, były prezydent Republiki Słowackiej, został powieszony. Przez 6 lat stał na czele "niepodległego" państwa, które już po kilku miesiącach stało się de facto niemieckim protektoratem. Ribbentrop, zeznając na procesie norymberskim, powiedział o nim: "Hitler miał do Tisy zaufanie i lubił go osobiście". Tymczasem w ostatnich latach, szczególnie wśród słowackiego kleru, można dostrzec próby rehabilitacji dyktatora, ukazania go jako postaci tragicznej, człowieka zastraszonego, a nawet uznania
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Młodzi Sikhowie obcinają włosy (29-04-2007)
Autor: Amelia Gentleman, The new York Times
Źródło: Gazeta.pl
Coraz więcej młodych Sikhów buntuje się przeciw tradycji i decyduje się obciąć zapuszczane przez całe życie włosy. Robią to, bo chcą wyglądać modnie i nowocześnie, a także aby nie mylono ich z Talibami. Ocenia się, że z długich włosów zrezygnowała już połowa młodych Sikhów w Indiach. Dlatego, żeby tradycja nie wyginęła, prowadzone są kursy, które uczą, jak wiązać turban, żeby wyglądać modnie.
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

Kochaj bliźniego swego (01-05-2007)
Autor: Uwe Wesel
Źródło: Suddeutsche Zeitung
W większości kultur kazirodztwo uważane było za tabu, a osoby, które je przekroczyły, karano śmiercią lub wygnaniem. Do dziś nie istnieje jednak żaden spójny zakaz podejmowania współżycia seksualnego między osobami spokrewnionymi - zamiast tego mamy zbiór różnych wyobrażeń, konwencji i mitów.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

South Park: Red Hot Catholic Love (01-05-2007)
Autor:
Źródło: Southparkzone.com
"Dangerous Lives of Altar Boys" you say? Not on Priest Maxi's watch. Even if it means traveling to the Vatican and enduring the real-life challenges of a 4K video game, circa 1982. Oh, and Cartman craps out of his mouth.
Zgłoszone przez: JR
Czytaj..

Oto Polak (03-05-2007)
Autor: Edmund Lewandowski
Źródło: Polityka/gazeta.pl
Już dawno cudzoziemcy dostrzegali u nas przepaść między religijnością a moralnością. W 1777 r. francuski jezuita Hubert Vautrin zanotował: "Polacy, podobnie jak prostacy wszystkich krajów, przywiązują się raczej do słów niż do ducha praw kościelnych. Religia jest dla nich kultem czysto zewnętrznym, który obarczają nieskończenie wielką ilością przesądów. Moralność zaś jest dla nich czymś najbardziej nieznanym". W 1793 r. śląski lekarz Johann Kaush zdziwiony był kontrastem między wielką pobożnością a niską moralnością w naszym społeczeństwie. Spostrzegł, że Polacy noszą nie tylko szkap
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Cała prawda o zombie. (06-05-2007)
Autor:
Źródło: interia
będę wdzięczny za "racjonalny"głos na ten jak by się moło wydawać groteskowy temat,który został jak najbardziej serio potraktowany na zdawałoby się opinotworczym portalu,a napewno odwiedzanym przez wielkie gromady ludkow ktore chlona wszelkiego rodzaju absurdy bez zmrozenia oka.
Zgłoszone przez: Kawowy
Czytaj..

Erotyka IV RP (06-05-2007)
Autor: Joanna Senyszyn
Źródło: onet.pl
Moraliści IV RP wyrugowali z języka polskiego wiele terminów związanych ze sferą seksu i w ich miejsce wprowadzili nowe. Niektórym zaś powszechnie znanym słowom nadali zupełnie inny sens.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

W szkole o seksie (07-05-2007)
Autor: Richard Garner
Źródło: The Independent/ Onet
Szkoły, które promują abstynencję seksualną, mogą narażać swych uczniów na większe ryzyko niechcianej ciąży lub choroby przenoszonej drogą płciową, twierdzą inspektorzy kontrolujący brytyjskie szkoły.
Zgłoszone przez: grzesiek
Czytaj..

Oko w oko z diabłem (08-05-2007)
Autor: Ima Sanchis
Źródło: Lavanguardia
Anioły i diabły są obok nas - mówi egzorcysta José Antonio Fortea, prałat z okolic Madrytu.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Polityczne RPG (08-05-2007)
Autor:
Źródło: Polityczne RPG
Jesteś młodym, inteligentnym człowiekiem, któremu nie jest obojętne to, co się dzieje wokół niego i jak funkcjonuje świat w którym żyje? Czytasz gazety, oglądasz wiadomości, masz podstawowe wiadomości z historii i wiedzy o społeczeństwie, pisujesz czasem na różnych forach internetowych dotyczących spraw społecznych? Oglądasz na szklanym ekranie twarze polityków, słuchasz o projektach kolejnych ustaw i zastanawiasz się, jak właściwie zmieni to życie Twoje i Twoich bliskich, jak zmieni to Twój kraj? Myślisz sobie - a gdyby tak samemu spróbować? Gdyby móc powalczyć o Polskę swoich marzeń, o stwor
Zgłoszone przez: Maxim Gwiazda
Czytaj..

Włatcy móch i piersza komónja (08-05-2007)
Autor: Sowizdrzał Sopocki
Źródło: megaclip.pl
nie ma co czytać - trza obejrzeć :-) !
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Kilroy tu był (10-05-2007)
Autor: Łukasz Dziatkiewicz
Źródło: Polityka
Od ponad 60 lat Kilroy zostawia swoje ślady w przeróżnych zakątkach globu, a nawet poza nim (dokładniej rzecz biorąc raz - na Księżycu). Hitler miał wierzyć, że to amerykański superszpieg. Z kolei Stalin, po wizycie w poczdamskim wychodku dla vipów, ponoć wypytywał o niego swoich ludzi.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nasza tolerancja (10-05-2007)
Autor:
Źródło: onet.pl
Tolerancyjność Polaków to temat owiany wieloma legendami, drażliwy dla wszystkich, niezależnie od sposobu życia czy poglądów politycznych.
Zgłoszone przez: Sławir
Czytaj..

Niegrzeczne dzieci (13-05-2007)
Autor: Andrzej Dominiczak
Źródło: Bez Dogmatu/lewica.pl
Skuteczne przeciwdziałanie przestępczości młodzieży, tak jak w przypadku każdego innego problemu, nie może opierać się na wyssanych z palca teoriach - musi odnosić się do rzeczywistych badań. Jak już wspomnieliśmy wyżej, wbrew temu, w co wierzy minister edukacji, do większości napadów, kradzieży i chuligańskich wybryków popełnianych przez osoby nieletnie dochodzi w godzinach popołudniowych, gdy młodzi ludzie pozostawieni są sami sobie. Odkrycie tego faktu już w latach dziewięćdziesiątych spowodowało, że w wielu miastach amerykańskich, w których wprowadzono dawniej godzinę policyjną dla młodzieży, zaniechano jej egzekwowania. Stworzono za to rozbudowaną sieć instytucji opiekuńczo-kulturalnych, wolnościowych i atrakcyjnych, wyposażonych w komputery, filmoteki i instrumenty muzyczne
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Kochać bez grzechu (13-05-2007)
Autor: C.G., oprac. M.J.
Źródło: interia.pl
Seks przedmałżeński w Polsce to dziś norma. Po rozpakowaniu pakietu wiary wyraźnie widać: nie kupujemy ascezy, ograniczeń i poświęcenia. Socjologowie nazywają to zjawisko religijnością selektywną, a my, Polacy, jesteśmy w selekcji znakomici. Polacy wybierają te normy religijne, które pasują do ich stylu życia. Nie pasuje - ignorujemy.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Bóg mówi z billboardów (13-05-2007)
Autor: Joanna Jureczko, Jacek Zawadzki
Źródło: wp.pl
Akcją pod hasłem "Sumienie ruszyło" "Gość Niedzielny" zachęcał do dobrego przeżywania Wielkiego Postu (fot. Gość Niedzielny) "No i cóż muszę zrobić, żebyś mnie zauważył? Wykupić ogłoszenie w gazecie? - Bóg". Wykupić ogłoszenie, zejść na billboardy, założyć stronę w Internecie, wysyłać SMS...
Zgłoszone przez: G.K.
Czytaj..

Dekoder TV Trwam (13-05-2007)
Autor: Butelka
Źródło: Onet.pl Teledyski
Metalowy utwór o dekoderze TV Trwam.
Zgłoszone przez: PF
Czytaj..

Kto nas wybawi od wybawicieli (13-05-2007)
Autor: Wojciech Jagielski
Źródło: Gazeta.pl
Ulicami Kabulu idą amerykańscy żołnierze - w wielkich hełmach, w mundurach bojowych, w ochraniaczach na łokciach i kolanach. Zamorskie straszydła. - Wszystkich traktują jak wrogów - szepczą przechodnie. I coraz bardziej mają ich dość W szóstym roku po obaleniu talibów niewiele zostało z euforii, z jaką jesienią 2001 r. Afgańczycy witali wkraczające do ich kraju obce wojska. Niedawnych wybawców zaczyna się postrzegać jako najeźdźców. Cudzoziemcy widzą zaś w Afgańczykach niewdzięczników. Przepaść niezrozumienia się powiększa, a dawne nadzieje zastąpiło rozgoryczenie.
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

Bractwo prawicy (14-05-2007)
Autor: Łukasz Zboralski
Źródło: Metro
Marek Jurek i główni członkowie nowej partii Prawicy RP są związani z tajemniczym klubem monarchistów. Jego członkowie za największe zło uważają demokrację, a na konkursach szermierczych wręczają sobie zamiast nagrody imitację kielicha św. Graala.
Zgłoszone przez: KB
Czytaj..

Tolerancyjne państwo (17-05-2007)
Autor: grace
Źródło: blog.onet.pl
Jak widać na przykładzie Holandii, skutkiem ogromnej tolerancji jest zdyscyplinowane i mądre społeczeństwo. Tak jak dziecka nie wychowa sie samymi zakazami, bo hamuje sie w ten sposób jego rozwój, tak społeczeństwo nie stanie się silne i zdrowe, gdy podejmuje sie za nie wszystkie decyzje.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Ofensywa ateistów (18-05-2007)
Autor: Tim Shipman
Źródło: onet/DT
W Stanach Zjednoczonych wzrasta ilość "zdeklarowanych" ateistów, chcących by Stany Zjednoczone były "krajem bez żadnego boga"
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Gdzie ta cudowna łąka?
Czy w mózgu są muskuły?
Społeczeństwo
Bóg źródłem zła..
Brytyjski "historyk" wyproszony z Targów Książki
Kolejny sukces policji
O ochronie życia dawno poczętego
Nowy regulamin
Forum na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Koniec profesjonalnych kabareciarzy?
Lekcja religii -rezygnacja
Do znudzenia to samo.
Łże-elity atakują!
Ateizm
"Lustracja" według PIS
Autostrady
Przyszłość
posdrowieni i goodbye :(:(:(:(
Masońskie Smurfy!
Szukam.... funduszy
Czy to sekta?
Czy to nie przesada?
Czym jest materia (i czy w ogóle jest)?
Gdzie się podziali materialiści
Jaki język usłyszysz za kilka lat na ulicy.
Co na to wierzący?
Ktoś trzyma rękę na tym CYRKU?
Nie wierzy się w kościół tylko w Boga.
Piątek 13
Uczciwość niewiary
Kim jest szatan?
Niesprawiedliwa sprawiedliwość
Sudarshan Kriya®
Problem hydrauliczno-dynamiczny
Napięcie czy natężenie prądu - co jest groźne?
Co o tym sądzicie?
Lustracja
Bliźniaki.
Każdy jest podejrzany
Da Vinci
Czy można zabić się z powodu braku miłości?
Reklamy na Racjonaliście
Test na bystrość
Nowe zagadki Ocykana
Owca mądrzejsza od barana.
Religia a otwartość
Partia Burżuazyjnej Płci Pięknej
Jak pan K. rozumie inteligencję?
Polecam ŚFiNiA
Premier zrobiony w bambuko!
Referendum
Sejm RP złamał konstytucję?
PiS frontalnie atakuje podstawy demokracji...
Kilka pytań o ewolucje
Zagadka Ocykana
Test na poczucie humoru
Podręcznik dla geniuszy
Antysemityzm
Hochsztaplerstwo w nauce.
Język nie od butów.
Ślepy zaułek "antykaczyzmu"
Rozporządzenie łamiące moje prawa
Co ma racjonalizm do politycznej tendencji
Banowanie
Majowy weekend bez IVRP
Kanał IRC
"Faszyzm" medialny
Ciało i Krew
Biada mi, jeślibym Ewangelii nie opowiadał. 1 Kor 9;16
Zawody, które rozczarowują.
kwestia wymawiania nazwiska "Camus"
Racjonalizm a Polityka
"Bóg urojony" a "The God Delusion"
Zagadka Ocykana
Giertych i jego prawo naturalne
Ludzie dyskryminowani przez lewicę
znaki szatana
Poligamia
Mózg - prawdziwy organ płciowy człowieka
Czym jest czas?
"Rośnie ilość niemieckich roszczeń wobec Polski"
Religia Obeah
"?" = Bóg
Pomocy
Jak oblał maturę?
Jak oblał maturę?
Kim jest Otumba?
John R. Searle
Selektywny racjonalizm
Czy będziemy nadludźmi?
Kolejne mądre wypowiedzi Giertycha.
Wina Les Philosophes
Stymulator orgazmu
Nauka religii w przedszkolach
3 Maja
Flaga
Program donacji zwłok.
Sumienie
Krytyk-terrorysta
Referendum 2007 -wywalamy drani
Nowe święto? Po co?
Pytanie o studiowanie filozofii
Nowa partia
Żałosny kabaret.
Ostrzeżenie czy reklama?
Wiara w Boga vs wiara w kościół
Crom Alternative Money - The First World Peace
Społeczność internetowa
Racjonalizm a wiara w Boga/duszę/Idee
Dlaczego bóg stał się niemową?
Kolaps funkcji falowej a grawitacja
Wierzący racjonalistą??
Rewolucja moralna w internecie
Mania wielkosci!!!
Amerykański rząd ukrywa prawdę o 11 września??!!
Pulsowanie Wszechświata wg p. Bogdana Misia
Śmierć urzędnika.
Matura Romana
Autorytet.
Natasha Rostova.
Narodziny zwierzęcia.
Całun Turyński - moje badania
Co pani Blida uratowała?
Gdzie to jest???
Jażń i okoliczności jażni
Stowarzyszenie Ateistów i Agnostyków
Czy warto się uczyć?
Żyroskop z pamięcią
Miło o dywagowaniu
Problemy z wejściem na stronę
Co z tym polskim prawem?
Katolickie uczelnie nie będą podlegać lustracji
Ateizm - sposób na zdrowie i bogactwo
Uswiadamianie
Bunt prawem mlodości.
Majaczenie wariata.
Fragment MYŚLI
Kościół Miłosierny
Filozofia o kobietach
Manipulacja a płeć
Młodzież Wszechpolska
Młodzież Wszechpolska

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.