MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #148
Nakład: 32611 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-12-09 do 2010-12-14

Spis treści:

Cytaty i komentarze

"Moja praktyka jako naukowca jest ateistyczna. Znaczy to, że jak przygotowuję eksperyment, zakładam, że nie ma żadnego boga, anioła lub diabła, który będzie ingerował w jego przebieg... Byłbym zatem nieuczciwy intelektualnie, gdybym nie był również ateistą w pozostałych sprawach codziennego życia"

J.B.S. Haldane, Fact and Faith, 1934. Brytyjski genetyk i biolog, jeden z twórców genetyki populacyjnej

Girolamo Cardano (1501-1576) - wzór dla wszystkich astrologów, jasnowidzów i wróżek. Przewidział datę własnej śmierci, a gdy nie nadchodziła w wyznaczonym przez niego dniu, popełnił samobójstwo. Trzeba brać odpowiedzialność za jasnowidzkie paplanie.

W 1903 r. Szpital Św. Ducha i parafia w Chorzowie założyły w Katowicach kopalnię węgla kamiennego "Eminencja", którą niedługo później wrocławska Eminencja Kopp poświęciła. W 1953 władze przemianowały kopalnię. Dziś jest w tym miejscu Silesia City Center – jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce. Ciekawe jakie sprawy zostały do "załatwienia" odstrzelonej Komisji Majątkowej...?


Aktualności i ogłoszenia

Boy: Dziewice konsystorskie

Prezentujemy nową książkę wydawnictwa Racjonalista - Dziewice konsystorskie Tadeusza Żeleńskiego-Boya. Wydane pierwotnie w 1929 r., w mijającym 2010 r. odzyskały swą pełną aktualność.

Instytucja „dziewic konsystorskich”, czyli fikcyjnych dziewic produkowanych przez sądy kościelne, stała się symbolem obłudy katolickiej, która z jednej strony chce utrzymać dawne zakazy i nauki, z drugiej zaś nie może pozostać całkiem ślepą na wyzwania i zmiany społeczne – aby nie utracić poparcia mas.

Rok 2010 stał się przełomem, przywracającym pełną aktualność Dziewic konsystorskich Boya: w ostatnich latach Polska sukcesywnie pięła się na czołówkę światowej produkcji dziewic konsystorskich, by w końcu wysunąć się na miejsce I, wyprzedzając USA, Brazylię i Włochy. Mamy największy na świecie pomnik Chrystusa Króla, niemal największą liczbę egzorcystów oraz najwięcej konsystorskich dziewic.

Materiał Boya został uzupełniony obrazem współczesnym.

Zobacz więcej szczegółów:

Dziewice konsystorskie

Słowo wstępne

*

W piątek będą wysyłane Kalendarze Racjonalisty. Ze względu na znaczne obciążenie Poczty w tym okresie, jeśli komuś zależy na czasie dostawy, sugerujemy wybranie opcji na przesyłkę kurierską.

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić (kopalnia ciekawostek z historii nieświętej Kościoła, krytyczna synteza katolicyzmu)
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia - traktat filozoficzno-społeczny
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie (synteza współczesnej nauki)

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty
 3. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 4. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 5. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka
 6. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 7. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 8. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)
 9. Kalendarz Racjonalisty 2011 - poza kalendarium wolnej myśli, zawiera nadto święta religii Latającego Potwora Spaghetti; przyomni ci również o wyznaczonej w 2011 dacie końca świata i szeregu innych wydarzeniach, których warto nie pominąć.

VI Festiwal Racjonalistyczny

Zakończył się ciekawy festiwal racjonalistyczny organizowany przez PSR, szósty z kolei - tym razem skupiony głównie wokół problemu pseudonauki. Zobacz materiał prasowy Gazety Wyborczej.

Wykłady tematyczne mieli dr Tomasz Witkowski, dr Maciej Zatoński, Michał Syska oraz Radosław Czarnecki. Najwięcej zainteresowania i dyskusji wzbudziły tematy dotyczące pseudonauki, a obaj prelegenci (Witkowski i Zatoński) mają na swoim koncie nie tylko działania na arenie krajowej, ale i wystąpienia na międzynarodowym kongresie sceptyków. Maciej Zatoński mówił nie tylko o nadużyciach pseudonauki, ale i w ramach terapii medycznych (np. kwestie przesadnego aplikowania antybiotyków). Wrocławska Gazeta Wyborcza po konferencji przeprowadziła wywiad z naszym prelegentem związany tematycznie z wystąpieniem: Nie ma medycyny alternatywnej, jest wyłudzanie kasy. Wszystkie wykłady były rejestrowane, więc powinny za jakiś czas być dostępne online.

Tegorocznym tytułem Racjonalisty Roku uhonorowany został dr Tomasz Witkowski, przez niektórych zwany I Sceptykiem RP, od lat już zaangażowany jest w tropienie absurdów pseudonaukowych nas otaczających. Ze względu na wykształcenie p. Tomasza, skupia się on przede wszystkim na hochsztaplerstwie funkcjonujących w ramach i na obrzeżach psychologii, tzw. psychobiznesie. Dodajmy, że wyróżniony jest obecnie w trakcie pisania drugiego tomu swojej  Zakazanej psychologii.

W ramach festiwalu podpisano uroczyście umowę o współpracy pomiędzy PSR a HVD. Humanistischen Verband Deutschlands to mocna i znacznie starsza organizacja wolnomyślicielska działająca w Niemczech, która od lat organizuje ceremonie humanistyczne, zajęcia z etyki i szereg innych aktywności na rzecz niewierzących Niemców. Goście z Niemiec poinformowali, że zainteresowani są w szczególności wymianą naszej młodzieży.

W ramach spraw wewnętrznych PSR, miał miejsce kolejny zjazd delegatów organizacji. Podsumowano mijający rok i dokonano wyboru nowych władz stowarzyszenia. Nowym prezesem PSR wybrany został dotychczasowy wiceprezes, Paweł Gliński, zaangażowany w ruch apostatów polskich i ceremonie humanistyczne. Do zarządu wybrano poza tym Andrzeja Wendrychowicza (etykawszkole.pl) - wiceprezes, Macieja Twardowskiego - sekretarz, Radosława Adamiaka - skarbnik, oraz Magdalenę Kowalczyk (koordynatorka akcji "Renegocjacja konkordatu"). Nowym władzom gratulujemy i życzymy dużo energii do pracy!

W tym roku minęło 5 lat funkcjonowania PSR. Pierwszy Festiwal Racjonalistyczny miał miejsce w Radzikowie w dniach 5-7 października 2006 r.

Polecamy strony:
ceremoniehumanistyczne.pl
lista.racjonalista.pl
etykawszkole.pl

Różności

Na święta magazyn popularnonaukowy Focus zachęca do pochylenia się nad egzorcystami i ich ekspansywną działalnością w Polsce. 21 grudnia ukaże się wydanie z tematem numeru poświęconym egzorcyzmom i opętaniom, gdzie przyjrzymy się całemu zjawisku od strony naukowej czyli racjonalnej.

Egzorcyzmom poświęcony będzie obszerny tekst Mariusza Agnosiewicza pt. Polska choruje na egzorcyzmy - w którym ukazane zostało tło socjologiczno-kulturowe zjawiska, psychopatologia opętania oraz zagrożenia związane z nową ekspansywną formą medycyny alternatywnej czy raczej pseudoterapii - obrzędu egzorcyzmowania; z odwołaniem się do konkretnych badań prowadzonych w tym zakresie od lat 70 aż do roku bieżącego. W wydaniu papierowym tekst został nieco skrócony i pozbawiony bibliografii naukowej, która dostępna będzie po pewnym czasie na specjalnej stronie Focusa poświęconej egzorcyzmom.

Zbliża się okres przesilenia zimowego, w którym znaczna część naszych rodaków i firm ma w zwyczaju zasypywać nasze skrzynki pocztowe niezwiązanymi z istotą rzeczy kartkami "bożonarodzeniowymi". Nie bądźmy niegrzeczni - również wyślijmy kartkę...

Wykonana przez Krzysztofa Borowskiego z Hamburga, dostępna jest w naszym automacie E-kartek Racjonalisty - do wygodnego rozsyłania :)

22 grudnia przesili się zima i odtąd każdy kolejny dzień dłuższym będzie - triumf Słońca Niezwyciężonego. Alleluja!Nowe teksty

Dzisiejsi „postępowcy” powtarzają błędy wczorajszych komunistów - Barry Rubin (14-12-2010)

Karol Marks pisał: historia nie powtarza się tak po prostu. Często zjawisko za pierwszym razem jest tragedią; a druga runda jest farsą. Tak jest dzisiaj, kiedy tysiące młodych ludzi poświęca się dla sprawy skrajnej lewicy, włącznie z niszczeniem własnych krajów, demokracji i wolności, a wszystko w imię utopii, która nigdy nie zostanie osiągnięta, i walki, która pogorszy życie ludzi.
Czytaj...


Pocztówka z Szanghaju - Andrzej Koraszewski (14-12-2010)

W ostatnich dniach, myśląc o Chinach, koncentrowaliśmy uwagę na Oslo. Puste krzesło przeznaczone dla tegorocznego laureata pokojowej nagrody Nobla przypominało, że Chiny są tyranią. Być może oświeconą tyranią, tyranią w której jest coraz mniej głodnych i coraz więcej zamożnych, ale jednak tyranią, w której żądanie wolności słowa kończy się za kratami.
Czytaj...

 

Bitwa o Anglię - Łukasz Kołodziej (13-12-2010)

Mimo terroru medialnych obrazków i marszów polskiej wersji ku-klux-klanu, których główną siłę napędową stanowią pacjenci oddziałów geriatrii, wieczna wojna między ,,nami a nimi'' oraz kilkusetletniego poszukiwania Boga na Polskiej Ziemi, nie sądzę aby obecny stan w kraju był stanem obowiązującym na stałe.
Czytaj...

 

Radykalnie, ożywczo, bezbożnie - Jarosław Klebaniuk (13-12-2010)

Już od pierwszych stron książka Michela Onfraya jest zdecydowanie antyreligijna i antyteologiczna, w najlepszym tych wyrazów znaczeniu. Ateista doświadcza więc dużej intelektualnej przyjemności przy lekturze, agnostyk ma szansę zradykalizować swoją tożsamościową etykietę, umiarkowanie wierzący może doświadczać silnego dysonansu, jeśli będzie na tyle konsekwentny, żeby nie zarzucić czytania, a fundamentalista szybko zrezygnuje, odstręczony radykalizmem wywodu.
Czytaj...

 

Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich - Mariusz Agnosiewicz (12-12-2010)

Choć zjawisko stało się masowe, jednak celują w nim zwłaszcza etatowi obrońcy wartości chrześcijańskich, jak Wojciech Cejrowski, który unieważnił małżeństwo z dziennikarką Beatą Pawlikowską, aby ożenić się z aktywistką Frondy, Joanną Najfeld. Rozwód kościelny uzyskał też Czarek Pazura (nowa twarz Radia Maryja). O ile dawniej wielebni dłubali głównie wokół błony dziewiczej, o tyle dziś skupiają się na "niedojrzałości emocjonalnej" katolickich małżeństw.
Czytaj...

 

Umożliwiacze: ludzie słów - ShrinkWrapped (12-12-2010)

W zeszłym tygodniu Trzeci Komitet Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych głosował nad specjalną rezolucją zajmującą się pozasądowymi, arbitralnymi i doraźnymi egzekucjami. Rezolucja odkreśla konkretne grupy, będące historycznie przedmiotem egzekucji, w tym dzieci ulicy, obrońcy praw człowieka, członkowie mniejszości etnicznych, religijnych i językowych, oraz - przez ostatnich 10 lat - rezolucja obejmowała orientację seksualną jako powód umieszczenia na liście śmierci.
Czytaj...

 

Post mortem bakterii żywiącej się arsenem - przegląd wydarzeń - Ed Yong (11-12-2010)

To była wielka wiadomość, ale nie całkiem. Hyperboliczne twierdzenia o prawdopodobnym odkryciu pozaziemskiego życia, a przynajmniej innej linii życia na ziemi, okazały się niczym więcej niż bakterią, która potrafi przeżyć na arsenie, używając go zamiast fosforu w swoim DNA i w innych molekułach. Kiedy jednak kolejne warstwy przesady zostały zdrapane, również to nadzwyczajne twierdzenie zaczęło się rozlatywać pod wpływem podejrzliwych spojrzeń.
Czytaj...

 

Wzmocnienie i powstawanie gatunków - Jerry Coyne (11-12-2010)

Konwencjonalna definicja "gatunku" wśród biologów ewolucyjnych brzmi "grupa organizmów, której członkowie krzyżują się ze sobą, ale są oddzieleni od innych grup barierami genetycznymi, powstrzymującymi przepływ genów". Zgodnie z tym poglądem powstanie nowego gatunku jest powstaniem takich barier izolujących możliwość reprodukcji, które utrzymują daną populację w izolacji od innych grup.
Czytaj...

 

Debata o religii i o stanie świata arabskiego - (10-12-2010)

Zamieszanie w sprawie sekularyzmu jest eksportowane do naszego społeczeństwa przez Kościół. Islam jest sekularyzmem i sekularyzm jest islamem. Nie mamy hierarchii duchowieństwa. Nie ma rządów duchowieństwa w islamie. Mamy rządy Koranu i Sunny zamiast ludzi rządzących zgodnie z własną wolą. Ta koncepcja, która została do nas importowana, jest dziwaczna.
Czytaj...

 

24 organizacje pozarządowe przeciw bojkotowi ceremonii w Oslo - (09-12-2010)

Międzynarodowa koalicja 24 organizacji na rzecz praw człowieka oraz organizacji pozarządowych zaapelowała dziś do przewodniczącej Rady Praw Człowieka ONZ Navi Pillay, aby zmieniła swoją decyzję nieuczestniczenia w piątkowej ceremonii przyznania nagrody Nobla uwięzionemu chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo.
Czytaj...

 

Umiłowanie mądrości - Maria Szulska-Stęplowska (09-12-2010)

Właściwie można by rzec, że wszystko zaczęło się od pewnego Greka. Tak przynajmniej twierdzą historycy. Jednak gdyby się uprzeć, to za winowajcę, a raczej winowajczynię, można by uznać piękność o imieniu Ciekawość. Owa zdrajczyni zwiodła wspomnianego Greka, wkładając mu w usta pytanie, które z pokolenia na pokolenie jest przekazywane po dziś dzień. Pytanie oficjalnie dotyczyło natury bytu, de facto była to jednak wojna wypowiedziana dogmatom, pytaniom na które odpowiedź mógł znać tylko Bóg. Tak właśnie narodziła się filozofia, córka ciekawości.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Kowadło dla prof. Magdaleny Środy
Dlaczego warto zliberalizować prawo antynarkotykowe?
Apel o wsparcie. Czyli zamiast gadać polecam działać.
Zapraszam dzisiaj w Kino Polska o 20.45 !


Księgarnia Racjonalisty

Nowości:

Wznowienia:
Estetyka japońska Słowa i obrazy. Antologia (t. II)
Estetyka japońska. Antologia (t. I)
Estetyka japońska. Estetyka życia i piękno umierania. Antologia (t.III)
Mieszko I jako budowniczy państwa polskiego
Semantyka kultury

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe.

Znalezione w sieci

I Ty możesz zostać mikrobiologiem! – cz.2 (09-12-2010)
Zasiej fulereny, a wyrośnie nanostruktura (09-12-2010)
Historia pewnego przestępstwa (09-12-2010)
Śmierć Kryspusa (09-12-2010)
Transplantologia, czyli co i jak można dziś przeszczepiać (09-12-2010)
Jak skończy Komisja Majątkowa? (10-12-2010)
Okropnie włochata mucha (10-12-2010)
Cytat na dziś: nagła śmierć i pogotowie (10-12-2010)
WikiLeaks: Pope's offer to Anglicans risked 'violence against Catholics' (11-12-2010)
Śledztwo ws. pedofilii: Watykan odmówił współpracy (11-12-2010)
Postpłciowa przyszłość (11-12-2010)
WikiLeaks cables: Pope wanted Muslim Turkey kept out of EU (11-12-2010)
Watykan: Polska ostoją chrześcijaństwa. Radiu Maryja nie ufa (11-12-2010)
Lasy niby-Państwowe (11-12-2010)
Watykan odpowiada na publikację WikiLeaks ws. pedofilii (11-12-2010)
Vatican Bank mired in laundering scandal (11-12-2010)
Uwagi o WikiCieku (12-12-2010)
Boski Grubas (12-12-2010)
Upadek genomu Habsburgów (12-12-2010)
Irlandczycy jak Polacy (12-12-2010)
Karp a polityczna wrażliwość (13-12-2010)
Prezydencki komiks (13-12-2010)
Proboszcz znalazł diabła we wsi Żeleźnikowa Mała (13-12-2010)
Wiara osobista (13-12-2010)
Zakonnicy blokują rozwój strefy ekonomicznej (13-12-2010)
Budowa Świątyni Opatrzności Bożej - stop! Małe datki (13-12-2010)
Polish scientists present super electron microscope (13-12-2010)
Lost civilization under Persian Gulf? (13-12-2010)
"Nauka Kościoła jest przestarzała i niemodna" (13-12-2010)
Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny już pracuje (13-12-2010)
Nie ma medycyny alternatywnej, jest wyłudzanie kasy (13-12-2010)
Jasna strona życia (13-12-2010)
Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Kalendarz i kalendarium racjonalisty 2011
Religie:
Nadmiar jako znak Boga
Filozofia i światopogląd:
Krąpiec o sceptycyźmie
Kościół i antyklerykalizm:
Odkrycie
Ksiądz eksportowy , hit.
Publiczne liceum w Rybniku utajniło statut?
Wigilie klasowe i opłatek
Choinka w sejmie
Ukrzyżowane mrówki
Nauka:
Ben Stein i jego Nie-inteligentny Projekt
Symphony of Science
Dlaczego czarni lekkoatleci są najlepsi?
Społeczeństwo i kraj:
Abraham u Lisa
No i rózga Panie Prezydencie!
Licheń - stolica Polskich poczęć?
Jakaś inna Biblia?
"Przemoc" seksualna
Ogłoszenia parafialne
Polonia - dziennikarstwo - ciekawostka
Bal.
Kultura:
Burning Man
O wszystkim i o niczym:
Znani bez figowego listka
Eksportujemy ksenofobię
Globalny przeciek
Czy są ateiści, którzy chcieliby, aby Bóg istniał?
Obraza uczuć?
Rok 2010 w statystykach google
Żarłoczna Europa
W tajnej służbie Jego Niebiańskiej Mości
Kto ty jesteś?
Polityka determinowana biologią?

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.