MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #159
Nakład: 35154 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-07-06 do 2011-07-16

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Wszczepiła mi pewien kult siły. Nie można się poddawać. Lekceważyła ludzi, którzy płyną w życiu bezwolni jak korek. Uczyła mnie, że trzeba umieć stawić czoło każdej sytuacji. Żalenie się, mazanie nic nie da. Tak było zawsze, w tym byliśmy podobni. To była jej postawa życiowa - należy się bić do ostatniego naboju. Nie załamywać rąk, nie rozpaczać, zacisnąć zęby i walczyć"

Syn Andrzej o matce, Irenie Krzywickiej. Minęła 17. rocznica śmierci Ireny Krzywickiej, wyjątkowej racjonalistki, partnerki Boya.


Aktualności i ogłoszenia

Facebook cenzuruje Biblię! Obrażeni katolicy uznali, że ilustracja biblijnej opowieści o zabawach kazirodczych Lota z córkami, jaką wstawiliśmy z Ilustrowanej Biblii Bez Cenzury narusza uczucia religijne. Zaalarmowali adminów fb. Zdjęcie niestety musieliśmy usunąć z fb. Ale na swój sposób nie można im odmówić racji: Pismo Święte świntuszy! Pismo Święte godzi okrutnie w "chrześcijańskie wartości"! RAMEN.

Racjonalista wzrasta: w stosunku do roku ubiegłego liczba odwiedzin serwisu wzrosła o ok. 15%. Połowa używa Firefoxa do oglądania serwisu. Publikujemy więcej niż rok temu.

Piszemy do ministra: Fundacja Wolnej Myśli, wydawca portalu Racjonalista.pl, popiera wniosek Stowarzyszenia Szlak Braci Polskich, o ogłoszenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roku 2013 — rokiem Braci Polskich.

Nowe książki: Strona główna Księgarni

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Dumny ateista
 5. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 6. Biblia a Google
 7. Fan club Jezusa
 8. Złota Rybka Darwina
 9. Koszulka racjonalisty
 10. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich/a>
 11. Dino Ateo

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Fundusz Racjonalisty

Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
InInne formy płatności: dotpayNowe teksty

Sąd powołuje biegłego homeopatę ds. chorób polskiej polityki - Mariusz Agnosiewicz (17-07-2011)

Jeśli można leczyć bez dowodów, to dlaczego nie można skazywać bez dowodów, które póki co staroświecko się wymaga? Dlaczego do procesu karnego nie włączyć jasnowidza, który powie, czy oskarżony popełnił zarzucany mu czyn? Homeopatia z prawa farmaceutycznego niczym gangrena infekuje system i wpływa na myślenie o systemie prawnym.
Czytaj...

 

Do Andrzeja Koraszewskiego, kilka uwag o naszej teraźniejszości - Mirosław Woroniecki (16-07-2011)

Rozbieżność pomiędzy deklarowaną prawnie wolnością głoszenia poglądów nie ma niestety wiele wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy i odwaga dalej pozostaje w cenie. Mieszkańcy wsi, miasteczek i małych miast nie tylko obawiają się reakcji społecznych na publiczne określenie się jako ateiści czy niewierzący, lecz również nie mogą przyznawać się do popierania regulacji prawnych sprzecznych z nauką kościoła, chociażby o związkach homoseksualnych, a w niektórych miastach ( podwarszawski Wołomin) urzędnicy boją się podobno prezentować poglądy odmienne od rządzących miastem PIS - owskich funkcjonariuszy.
Czytaj...

 

Ku czemu zmierzają państwa arabskie? - Andrzej Koraszewski (16-07-2011)

Jak to możliwe, że ta sama ilość pieniędzy, której użyto na odbudowanie Europy i do zbudowania, nie tylko jednego, ale wielu nowoczesnych krajów, wpadła w czarną dziurę Egiptu, w głębokie studnie - a raczej głębokie kieszenie - nie miała żadnego wpływu na społeczeństwo Egiptu i nie zamieniła go z zacofanego, ignoranckiego społeczeństwa w społeczeństwo nowoczesne?
Czytaj...

 

Lewica, Prawica, Żywica - Wojciech Terlecki (16-07-2011)

WW Polsce mamy lewicę pobożną, lewice bezbożną, prawicę katolicką. Prawica bezbożna nie liczy się na arenie. Podstawowym kryterium podziału sceny politycznej wydaje się być stosunek do naszej rozrodczości. Rozród i sposoby jego praktykowania to centrum zainteresowania polityków, choć podobno eugenika się skompromitowała. To doskonale odzwierciedla pasje wyborców i główny nurt ich zainteresowania. Rozmowy o ekonomii są trudne, a o do dyskusji o d***e Maryni zawsze znajdzie się grono specjalistów.
Czytaj.../a>

Rick Perry zdradza wielką amerykańską zasadę - Richard Dawkins (15-07-2011)

Świecka konstytucja Stanów Zjednoczonych, tak jasno i dalekowzrocznie wyłożona przez Ojców Założycieli, jest chlubą Oświecenia i przedmiotem zazdrości wielu. Została zaprojektowana - i były po temu wówczas przyczyny - by chronić ludzi religijnych przed uciskiem ze strony innych religii. Jest zdumiewające, że taki skarb historyczny wymaga czujnej obrony przeciwko podważaniu go od środka - ze strony polityków, którzy są historycznymi analfabetami.
Czytaj...

 

Różnica władzy i zamożności nie oznacza różnicy moralności - Daniel Greenfield (15-07-2011)

Moralność nie rośnie wraz z średnią dochodów. Jesteśmy jednak bardziej skłonni przestrzegać przepisów, kiedy mamy więcej władzy i więcej bogactwa, niż w sytuacji, kiedy mamy tych dóbr mniej. Więcej władzy oznacza więcej możliwości, ale mniej wolności. Sprawowanie władzy wymaga świadomości tego, co robisz.
Czytaj...

 

Życie w czasie teraźniejszym - Andrzej Koraszewski (14-07-2011)

Czy jako wyborcy umiemy przekazać politykom sygnał, że żądamy nie wolnej amerykanki na arenie politycznej a i> fair play i akceptacji, że Polska jest krajem jej wszystkich mieszkańców, krajem neutralnym światopoglądowo i dążącym do tego, aby utrudnić realizowanie swoich interesów kosztem innych?
Czytaj...

 

Młot na pedofilów - Adrian Zwoliński (14-07-2011)

Idiotyczne powiedzonka i "mądrości" ludowe potrafią wpływać na nasz osąd o wiele mocniej, niż sądzimy: "w każdej opowieści jest ziarnko prawdy", czy "tylko winny się tłumaczy". Posądzenie nader często jest społecznym wyrokiem. Łatwo przychodzi ludziom oskarżać sąsiada o pedofilię, a równocześnie skandale pedofilskie w Kościele rozchodzą się w Polsce bez większego echa i wielu katolików zwyczajnie je ignoruje. Czasem mam wrażenie, że gdyby można byłoby używać sutanny w grach RPG, byłaby najpotężniejszym artefaktem w rozgrywce.
Czytaj...

 

Poeta miotający Stefanek - Anatol Ulman (14-07-2011)

JJako diabełek przebrany za człowieka (starego i brzydkiego) wiem, że to radio rzeczywiście jednoczy wykluczonych, zapomnianych, poniżonych, samotnych i daje im sens istnienia. Problem w tym, że są prostacko wykorzystywani, karmieni jadem, przyuczani do niemiłości, wdrażani do nietolerancji oraz obfajdywania demokracji.
Czytaj...

 

Watykan: "Nie popieramy homoseksualistów" - Caden O. Reless (14-07-2011)

Okazją do wzmożonej ostatnio aktywności Watykanu na arenie międzynarodowej w kwestii praw LGBT były prace Komisji Praw Człowieka ONZ. Głos Watykanu nie tylko zabrzmiał w opozycji do polityki prowadzonej przez rządy najwyżej rozwiniętych demokratycznych państw świata, ale i współbrzmiał z dyktaturami, absolutnymi monarchiami, państwami islamskimi i państewkami afrykańskimi (takimi jak Nigeria, Ghana czy Angola).
Czytaj...

 

2013 - rokiem Braci Polskich - Mariusz Agnosiewicz (13-07-2011)

Polityczna proklamacja idei Bracia Polscy 2013 byłaby nie tylko symboliczną rekompensatą za dawne prześladowanie tego unikalnego ruchu rozwijającego się w Rzeczypospolitej, ale i formą zacieśnienia więzów Polski z resztą Europy a także rodzajem celebracji twórczego pierwiastka polskiego. W zjednoczonej Europie Polakom potrzeba więcej wiary we własne siły i we własną kreatywność. Rok poświęcony pamięci Braci Polskich mógłby wesprzeć tego rodzaju pozytywny patriotyzm.
Czytaj...

 

Haktywizm – zabawa w obywatelski protest? - Monika Sadlok (13-07-2011)

Haktywizm to zjawisko połączenia aktywności politycznej i technologicznej, w celu zamanifestowania sprzeciwu wobec działań w sferze szeroko rozumianej polityki. Definicja zjawiska, w sposób naturalny, jest więc fuzją dwóch rodzajów aktywności: hakerskiej i odbywających się w realnym świecie, protestów wynikających z pobudek politycznych.
Czytaj...

 

Życie w Sali samobójców - Marcin Łętowski (12-07-2011)

Niedawno miałem okazję obejrzeć szeroko wychwalany film Sala samobójców - polską produkcję w reżyserii Jana Komasy. Bardzo przygnębiający obraz, nie powinien pozostawić nikogo obojętnym.  Jest znakomitym punktem wyjścia dla przemyśleń i "swobodnych skojarzeń" związanych z życiem wirtualnym przejawiającym się obecnie chociażby przez niezwykle popularne portale społecznościowe czy aplikacje w rodzaju Second Life.
Czytaj.../a>

 

Szukanie porozumienia, czy czekanie aż apatia zamieni się we wściekłość? - Mirosław Woroniecki (12-07-2011)

Nie wiem ilu nas jest, takich którzy nie boją się otwarcie wyrażać swoich poglądów, mówić i nazywać rzeczy po imieniu, chcących budować państwo neutralne światopoglądowo - nie popierające ani nie narzucające żadnej idei ani religii czy światopoglądu, wartości czy sposobu życia. Nie wiem ilu nas jest uważających, że rozwój społeczny nie może odbywać się kosztem najuboższych...
Czytaj...

 

O wzmacnianiu innych i doborze przyjaciół - Jerzy Drewnowski (11-07-2011)

Emocje i potrzeby psychiczne jednostek traktowanych jako słabsze albo też jako realnie lub potencjalnie zależne bywają przedmiotem ocen zaskakująco zróżnicowanych. Można to zauważyć bez specjalnych wysiłków poznawczych - już w potocznych kontaktach towarzyskich. Między innymi wtedy, gdy nasi znajomi opowiadają o zachowaniach swego mniej lub bardziej udanego potomstwa albo też o potrzebach swoich zwierząt domowych.
Czytaj...

 

Gdyby Arnold Roth urządził konferencję prasową, kto by o tym napisał? - Adam Levick (11-07-2011)

Choć mam nadzieję, że nigdy nie zaznam bólu utraty dziecka, zwykła przyzwoitość nakazuje, by nie minimalizować, nie pomniejszać ani nie łagodzić straty Cindy Corrie. W kontekście nadzwyczajnego nagłośnienia tej historii przez media jest rzeczą równie słuszną poprosić o dostarczenie jakiejś perspektywy i jakiejś miary sprawiedliwości.
Czytaj...

 

Apel Zygoty - Łukasz Lewkowicz (11-07-2011)

W wyniku narodowego zrywu i mobilizacji do Sejmu RP trafił obywatelski projekt na temat całkowitego zakazu aborcji. 600 tys. osób wypowiedziało się za nienarodzonych, tak i ja pragnę to zrobić. Przedstawię swój apel kiedy byłem jeszcze Zygotą w 1978 roku, a odnalazłem go niedawno na neuronach swojego mózgu. 
Czytaj...

 

Religia jest ogniem - Amil Imani (10-07-2011)

Cywilizowane społeczeństwa rządzą się pewnymi zasadami i przepisami, i mimo że często są one wadliwe i niedoskonałe, regulują sposób wykorzystywania energii społecznej. Również ogień religii musi być ujęty w karby, aby mogła przynosić to dobro, które potrafi i żeby uniemożliwić jej przerodzenie się w niszczący pożar.
Czytaj...

 

Sąd Ostateczny - Lucjan Ferus (09-07-2011)

- Ależ to mi zaczyna wyglądać na Sąd Ostateczny! - dotarło do mnie w tym momencie - No, to zanosi się na niezłe widowisko! - pomyślałem sobie i z jeszcze większym zainteresowaniem zacząłem rozglądać się dookoła, dostrzegając coraz więcej szczegółów w tej niesamowitej scenerii.
Czytaj...

 

Dżuba, a gdzie to jest? - Andrzej Koraszewski (09-07-2011)

Dżuba, jest od dziś stolicą Południowego Sudanu. Inauguracja niepodległości odbywa się z wielką pompą, tysiące zagranicznych gości. Ludność ma nadzieję, że po ćwierć wieku wojny domowej być może będą mieli szanse na normalne życie.
Czytaj...

 

Zjadać zieleninę – i mieć ją - Matt Ridley (09-07-2011)

Jak długo jest obfitość energii i wody, ludzie mogą dążyć do odwrócenia globalnego równania między wykorzystywaniem przyrody przez człowieka, a pozostawianiem miejsca dla innych gatunków. To znaczy, że nasze wnuki mogą żyć jak bogaci konsumenci, wykorzystując na własne potrzeby olbrzymie ilości zieleni, niemniej zostawiając dzikiej przyrodzie większą ilość roślinności niż byłoby to możliwe gdyby natura została pozostawiona sama sobie./font>
Czytaj...

 

Czemu nie wierzę w Boga? - Wojciech Szczęsny (08-07-2011)

W Polsce lepiej przyznać się do przebytej choroby wenerycznej niż do ateizmu. Jest regułą, że ateiści zrównywani są z komunistami, a jeśli już nawet trudno zarzucić danemu ateiście związki z filozofią Marksa, w dyskusji jest on poniżany jako przeciwnik wartości, na których opiera się świat, a już na pewno Europa. Ileż to razy patrzono na mnie z pobłażliwością, twierdząc, że i tak nawrócę się najpóźniej w godzinę śmierci. Odpowiem krótko: "Niedoczekanie wasze".
Czytaj...

 

OOsy vs. biedronki, czyli o niebezpieczeństwie zatrudniania ochroniarzy-zombie - Ed Yong (08-07-2011)

Osa Dinocampus coccinellae jest porywaczem ciał, albo może raczej "porywaczem-ochroniarzy". Poluje na biedronki. Kiedy znajduje jakąś, żądli ją i umieszcza jajko w jej ciele. Kiedy larwa wykluwa się, zaczyna żywcem zjadać biedronkę. Jakieś trzy tygodnie później wydostaje się na zewnątrz, rozrywając ciało żywicielki.
Czytaj...

 

Nauki śmierć niezauważona - Anatol Ulman (07-07-2011)

Niektóre wybitne zgony są przez media, więc w konsekwencji publikę, w ogóle nie zauważane. Inne zaś funeralia dostają uroczystą oprawę w sięgającym niebios bolesnym wrzasku. Otóż nikt prawie nie zwrócił uwagi na fakt, że tak mimochodem na zamkniętych oczach wszystkiego narodu skonała polska nauka. I nikt wtedy nie wpakował się do telewizorów, by ogłosić triumfalnie: oto wykitowała! Alleluja! I tyłem do przodu!
Czytaj...

 

Więźniowie nieczystego sumienia - Nick Cohen (07-07-2011)

Kilka tygodni temu jedna z najbardziej szanowanych organizacji praw człowieka na świecie czuła się zmuszona do wystosowania komunikatu prasowego z następującym oświadczeniem: "Amnesty International pragnie podkreślić, że potępiamy wszelkie ataki na ludność cywilną, niezależnie od okoliczności". W przeszłości takie oświadczenie wywołałoby konsternację. Wszyscy podziwiający Amnesty już wiedzieli wcześniej, że jej celem jest pozwolenie cywilom na wolność sumienia bez obawy uwięzienia lub śmierci.
Czytaj...

 

Konkordat polski z 1925 roku. Zagadnienia prawno-polityczne - Jerzy Wisłocki (07-07-2011)

WW swoim brzmieniu konkordat zawarty przez Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym dawał Kościołowi katolickiemu, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, najwięcej uprawnień. Próbę zahamowania nadmiernych żądań episkopatu podjęli kolejni ministrowie wyznań religijnych: dr Gustaw Dobrucki (1927-1928), Kazimierz Świtalski (1928-1929) i Sławomir Czerwiński (1929-1931).
Czytaj...

 

Menschen, menschen über alles - Natalia Dzidek (07-07-2011)

Nauczyciel, przekrzykując uczniów, z których większość wyrywała się do zbluzgania mnie, tłumaczył mi, że porównanie, które przedstawiłam, jest niedopuszczalne, że nie można porównywać zwierząt do człowieka. - Człowiek także jest zwierzęciem - przypomniałam. - Nie. Ja nie jestem zwierzęciem. - Owszem, jest pan. Klasa zaczynała coraz bardziej się burzyć.
Czytaj...

 

Homo ludens i pies Baskervillów - Andrzej Koraszewski (06-07-2011)

Bawię się więc jestem. Wszyscy wiemy, że kiedy ktoś mówi: przestało mnie to bawić, to sprawa jest poważna, tak poważna, iż bywa zapowiedzią pożegnania. Co zabawne dla jednych, nie musi być zabawne dla innych i również wśród Homo ludens obserwujemy rozwarstwienie poziome i pionowe. Internet jest wspaniałą zabawą. Stwarza nieprawdopodobne możliwości docierania do różnych źródeł, komunikacji z innymi, prezentacji informacji i poglądów. Czasem bywa jednak nużącą, nazbyt tłumną agorą.
Czytaj...

 

Prawda o islamie - Eric S. MacDonald (06-07-2011)

Tam gdzie religie oparte są na księdze, o której wierzy się, iż jest słowem objawionym przez Boga swoim wiernym, istnieje mechanizm przywracania bardziej konserwatywnego wyrazu wiary i praktyk religijnych. Widzimy tę tendencję przez całą historię tak chrześcijaństwa, jak i islamu. Nigdy nie było takiego okresu, w którym zabrakłoby konserwatywnych grup religijnych, fanatycznie dążących do zwiększenia swoich wpływów. Stanowią one stałe zagrożenie wszystkich religii, a religii księgi w szczególności.
Czytaj...

 

Warszawa pamiętała o Boyu Żeleńskim - Joanna Rutkowska (06-07-2011)

MMija 70 lat od tragicznej śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego. O barwnym, choć nieco zapomnianym dorobku pisarza przypomnieli działacze warszawskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W poniedziałek 4 lipca odbyło się "PoBoyowisko" - debata poświęcona autorowi "Naszych okupantów", która przyciągnęła liczne grono uczestników.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Miesięcznik Znak debatuje o sekularyzacji
Lato 2011 w Muzeum Techniki
PAN Muzeum Ziemi - Oferta na lato 2011
"Człowiek - ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina..."
Badanie grup religijnych w Polsce
Renegocjacja konkordatu
Apostazja - prośba o wypełnienie ankiety
Lipcowe spotkanie w Katowicach
A kolor jego jest czerwony - tożsamość polskiej lewicy
Lipcowe Koncerty w BUW: Maria Skłodowska-Curie
PSR Warszawa-przerwa wakacyjna w zebraniach


Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Religie:
JKM biblista
Kara śmierci za apostazję
Maryja Dziewica- w oczach racjonalisty
Filozofia i światopogląd:
Upływ czasu i problem z nim związany
Średniowiecze?
Zamknięto kloakę
Przyjemność i bezpieczeństwo. Stagnacja i zagrożenie.
Konserwatywni (?) ateiści
Twój system watości.
Kościół i antyklerykalizm:
Szatan Polską włada! Biada nam bez ojca Tadeusza!
Rekomendacja
Powiat transferuje pieniądze do parafii w świetle prawa? - ciąg dalszy
Kiedy Polska??!!
Dziesięć cech typowego polskiego katolika
Problem
Węgry na kolanach
płaska ziemia - centrum świata
Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera ;-)
Zbiorowa "apostazja" we Wrocławiu
Nauka:
Jak to obliczyć? - proszę o pomoc
Muzeum Techniki Muzeum Narodowym
czas
precesja Merkurego - przyczyny
Pogaduchy
Społeczeństwo i kraj:
Co robić?
A może przystojny organista ?
Polska bez orła
Polska Poczta
80 proc. szczęśliwych Polaków
"Świat według Janusza Palikota" w kropce nad i
Dla "rewolucjonistów" i zauroczonych J.Palikotem, PJNem itp
Kontrakcja dla prolife
Jak rozumują nasi włodarze - przykład z życia
Najazd na Palikota
Poziom wykształcenia a poziom intelektualny Polaków?
Uszy do słuchania
Poparcie dla Ruchu Palikota - ILE ? (analiza)
"Polska najpiękniejszą kobietą w Europie"
Omotać szkołę nową ewangelizacją
Patron
Sprawa Piotrusia
Za nim zagłosujesz w pażdzierniku dobrze się zastanów.
Problemy współczesnej polskiej transplantologii
Ruch Palikota - Nowoczene Państwo (dla sceptyków !)
Walka ze szczepieniami.Troska o dzieci, czy atak ciemnogrodu?
Polskie piekiełko w Europarlamencie w dzień szósty?
Inspektorzy Wyborczy ! Czas na pójście do kościoła ;)
Kultura:
Zdjęte z muru
ABC Racjonalisty:
Watykan - największy na świecie autorytet w sprawach seksu
Biblia a życie codzienne - pytanie do obeznanych z Biblią
Gospodarka i ekonomia:
Wolny Rynek - czy jest najlepszy?
Odsuwamy widmo kryzysu w roku wyborów (3)
O wszystkim i o niczym:
Bezstresowe wychowanie
Nieczyste
Nieskończoność,wieczność
Google+
Upadek mitu z teorią spiskową w tle
"Trudne" pytanie
Sukces pastafarian
Czym różni się Inżynieria od Architektury?
Humor na wysokim poziomie za cztery melony
Mordercofobia
Dzieci boga /a>
Przemiana
Religijność a długość jelita
Tysiąc walecznych
Niepraktyczne relikty w instytucjach publicznych
Międzynarodowy dzień sprzeciwu wobec kamienowania kobiet
Forsa nie śmierdzi?
Słynne słowa słynnej persony:
Nasza Era ?

Strona główna Forum

Znalezione w sieci

"Kościół będzie miał kłopoty" (06-07-2011)
Gdzie bzykać? Logo radzi (06-07-2011)
W genach zapisane (06-07-2011)
Zbiorowe wystąpienie z Kościoła (06-07-2011)
Na co senatorowie wydają publiczne pieniądze. Biura za 15,5 mln (06-07-2011)
Papież – specjalista od chorób zakaźnych (06-07-2011)
Molina i Rowland, 1974 (06-07-2011)
Palikot wyśle inspektorów do kościołów! Księża zapłacą? (06-07-2011)
Kolejny dowód na pomyłkę genialnego naukowca (06-07-2011)
Hitler a papiestwo - cząstka faktów (07-07-2011)
Jedyny amerykański wizerunek mamuta (07-07-2011)
Zapomniane chmury (07-07-2011)
Prof. Klaus Schmidt opowiada Archeowieściom o wykopaliskach w Göbekli Tepe (07-07-2011)
Gej-katolik. Otucha i nadzieja. (07-07-2011)
Polityka wzruszeń (07-07-2011)
Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Indonezji (08-07-2011)
Brakujące ogniwo ewolucji (08-07-2011)
Aborcja na telefon (08-07-2011)
Ks. Natanek poza uczelnią (08-07-2011)
Od piwa prawo się kiwa (08-07-2011)
Ostre słowa o. Rydzyka. "To nie zamykanie ust?" (08-07-2011)
Z całego świata proszą o relikwie Jana Pawła II (09-07-2011)
Śmiertelny koktajl pigułek (09-07-2011)
"Premier kieruje akcją o kryptonimie 'Kolęda' - rozsyłania listów do probos (09-07-2011)
O.Rydzyk: nie pozwalajmy poniewierać kapłanów (09-07-2011)
Imperious China (10-07-2011)
Hypoallergenic Dogs Don't Have Lower Household Allergen Levels Than Other Dogs, (10-07-2011)
Wrocław: Kapelani złożyli uroczystą przysięgę wojskową (10-07-2011)
Science fiction przy niedzieli (10-07-2011)
Aborcja? No to zacznijmy debatę (10-07-2011)
Po co jest Radio Maryja (10-07-2011)
Krucjaty ojca dyrektora (11-07-2011)
Kościół idzie do sądu. Państwo zapłaci miliony? (11-07-2011)
Słuchacz Radia Maryja uderzył reporterkę Polsatu News! (11-07-2011)
Rozliczenie z pedofilią (11-07-2011)
W środowisku klimatologów trwa walka na noże (11-07-2011)
Gazprom większy od Słowacji (11-07-2011)
Dlaczego twoje dziecko nie dostanie Nobla (11-07-2011)
Strasburg nie pozwala deportować bandyty (11-07-2011)
Świata nie stać na zieloną technologię (11-07-2011)
Platforma opuściła pierwsze ławy w kościele (12-07-2011)
Białoruś przechodzi na gospodarkę naturalną (12-07-2011)
Dlaczego Polki masowo odchodzą od Kościoła (13-07-2011)
Jak leczyć kobiece schorzenia? (13-07-2011)
"PO może przesunąć granice wpływu Kościoła" (13-07-2011)
Oczywiste obietnice wyborcze (13-07-2011)
Irlandia zakazała bluźnierstw (13-07-2011)
Szokujący raport - kryli księży podejrzanych o pedofilię (13-07-2011)
Durszlag religijnym nakryciem głowy pastafarian (14-07-2011)
Samorząd ma swój własny kościół (14-07-2011)
Wielki głód i wielki wstyd (14-07-2011)
Zielony pic energetyczny (15-07-2011)
Rzezie na Kresach (15-07-2011)
Po Limie Split rywalem Świebodzina (15-07-2011)
Sceny z życia patrioty, którego uznano za zdrajcę (16-07-2011)
Zaskakująca opinia: ten pakt pogrąży Kaczyńskiego? (16-07-2011)
Czy szatan interesuje się Polską? (16-07-2011)
Diesel fume particles 'could raise heart attack risks' (16-07-2011)
Irlandia rozlicza pedofilię/a> (16-07-2011)
Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu!
Formularz zgłoszeniowy...

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.