Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.941.533 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4591 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nauka jest wielką republiką z wieczystem liberum veto, wedle którego głos jednego uczonego, gdy słuszny, zmusza do posłuchu wszystkich, naturalnie nie zaraz, ale ostatecznie zawsze. Więc w imię tych praw owej wielkiej republiki naukowej, stojącej ponad narodami, państwami, autorytetami, trzeba być cierpliwym. To nie oświata, to nauka. To nie popularyzacja lecz badanie. Jeśli ktoś mniema, że nie ma..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Kwasy tłuszczowe omega-6 – nie dla każdego równie zdrowe (09-07-2011)

Wyniki najnowszych badań wykazały, że czynniki dziedziczne związane z daną populacją mogą wpływać na to, w jaki sposób kwasy tłuszczowe omega-6 są przetwarzane i wykorzystywane w organizmie. Badania nad tym zagadnieniem zostały częściowo sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM).

Kwasy tłuszczowe omega-6, znane również jako wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ang. polyunsaturated fatty acids, PUFAs) rodziny n-6 są niezbędne dla zachowania prawidłowej funkcji komórek ciała ludzkiego; odgrywają również szczególną rolę w procesach odporności i powstawaniu stanów zapalnych. Kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w pożywieniu - m.in. w margarynach i olejach roślinnych, i różnią się od kwasów omega-3, które znajdują się głównie w tłuszczu rybim.

Naukowcy z Wake Forest University, Johns Hopkins University i University of Chicago przeprowadzili badania nad DNA z próbek krwi, którą pobrano od Afroamerykanów i Amerykanów o europejskich korzeniach, aby ustalić, czy czynniki dziedziczne związane z pochodzeniem populacji mogą wpływać na to, jak kwasy tłuszczowe omega-6 są metabolizowane w organizmie.

Badaczom udało się wykazać, że odcinek DNA, znany jako klaster desaturazy kwasów tłuszczowych (FADS), jest odpowiedzialny za wydajne przetwarzanie średniołańcuchowych kwasów omega-6, które znajdują się w żywności, do postaci długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-6, takich jak kwas arachidonowy, który z kolei podnosi gotowość organizmu do reakcji zapalnej.

Naukowcy ustalili, że w przypadku Afroamerykanów może występować wyższy poziom kwasu arachidonowego we krwi, co z kolei należy wiązać z wariacją genetyczną we wspomnianym klastrze FADS; występuje ona istotnie częściej u Amerykanów pochodzenia afrykańskiego niż europejskiego.

Omawiane badania nawiązują do wyników poprzednich prac badawczych, które wykazały, że pewne wariacje genetyczne mogą prowadzić do wzrostu poziomu kwasu arachidonowego we krwi, a także do wyższej podatności na zapalenia i choroby zapalne.

Naukowcy wnioskują na tej podstawie, że owe różnice genetyczne między populacjami, działając w połączeniu z dietą bogatą w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-6, mogą przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób przewlekłych powszechnych wśród Afroamerykanów. W celu lepszego zrozumienia roli czynników genetycznych w metabolizmie kwasów omega-6 konieczne są dalsze badania. Natomiast wyniki tych badań zwracają uwagę m.in. na konieczność dostosowania zaleceń dietetycznych do określonej populacji.

[tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródło: NCCAM

Referencje dokumentu: Mathias RA, Sergeant S, Ruczinski I, et al. The impact of FADS genetic variants on omega-6 polyunsaturated fatty acid metabolism in African Americans. BMC Genetics. 2011;12(1):50.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25814 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365