Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.842.632 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 471 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W opinii wielu filozofów i antropologów śmierć stanowi dla ludzi swoisty problem pojęciowy, ponieważ są oni niepoprawnymi dualistami, uważającymi, że ciało i dusza mają odmienną naturę.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Lipiec (19)

Różności
Dyskusje Wikipedystów odzwierciedlają polityczną stabilność (31-07-2011)
Wskaźniki pozwalające ocenić warunki socjoekonomiczne panujące w danym kraju są bardzo istotne dla rozwoju regionalnego i przeprowadzania politycznych reform. Te, które obecnie stosuje się powszechnie, mają tę wadę, że są bardzo złożone i często nie można porównywać wartości z różnych lat. Ostatnie badania ukazały potęgę Internetu, jako prostego i skutecznego narzędzia do zdobywania informacji. Statystyki wyszukiwania haseł w Google pozwalają dokładnie przewidzieć przebieg epidemii grypy. Twitter pełnił dużą rolę podczas wielkich wydarzeń politycznych. Wikipedia to ..(jeszcze 2476)»

Neuronauki
Czym jest piękno? (29-07-2011)
sxc.huTomohiro Ishizu i Semir Zeki z University College London postanowili poszukać odpowiedzi na pytanie, które od tysiącleci nurtuje filozofów. Przyjęli hipotezę, że piękno to pewna właściwość przedmiotów, która oddziaływa na ludzką świadomość za pośrednictwem zmysłów. Pojawiło się pytanie, czy doświadczenie piękna za pośrednictwem wzroku czy słuchu pobudza te same rejony mózgu? Czy pobudzenie mózgu jest proporcjonalne do intensywności doświadczenia? Z pomocą 30 ochotników, oceniono 60 obrazów i 60 dźwięków w skali od 1 (brzydkie) do ..(jeszcze 1270)»

Medycyna
Wyższe kobiety częściej zapadają na raka (26-07-2011)
sxc.huNiejedna dziewczyna marzy o wzroście i długich nogach Claudii Schiffer, a mężczyźni z rzadka wspomną o niepozornym krasnoludku jako o ideale kobiety. Możliwe jest jednak, że wysokim kobietom przychodzi płacić za hojność natury większą zapadalnością na raka. The Lancet Oncology opublikował kilka dni temu badania, w których śledzono stan zdrowia ponad 1,3 miliona Brytyjek, ze szczególnym uwzględnieniem zachorowalności na raka. Badanie pokazało, że zapadalność na 10 rodzajów raka, w tym białaczki, raka piersi czy jajowodów, znacząco zwiększa się z każdymi ..(jeszcze 699)»

Różności
Wandale niszcza genetycznie zmodyfikowane uprawy (26-07-2011)
Przeciwnicy genetycznie zmodyfikowanej zywnosci (w skrocie: GM - genetically modified) przeszli do ofensywy w Niemczech i Australii. Jak donosi ScienceInsider, w nocy 9 lipca szesciu zamaskowanych wandali wtargnelo na teren hodowli GM w Gross Lüsewitz. Zniszczyli oni uprawy zboza odpornego na grzybice oraz ziemniakow produkujacych cyjanoficyne (bialkowy polimer, ktory moze byc potencjalnie uzyty do produkcji plastiku). Dwa dni pozniej w niemieckiej miejscowosci Üplingen tuzin chuliganow uzbrojonych w gaz pieprzowy i kije bejsbolowe zdemolowalo uprawy genetycznie zmodyfikowanych ziemniakow, kukurydzy i zboza. Calkowite straty poniesione podczas tych atakow szacuje sie na 250 ..(jeszcze 445)»

Astronomia
Stwierdzono obecność nadtlenku wodoru w przestrzeni międzygwiazdowej (26-07-2011)
Po raz pierwszy astronomowie odkryli molekuły nadtlenku wodoru w przestrzeni międzygwiazdowej. Nowe informacje zaprezentowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics mogą pomóc naukowcom rzucić nowe światło na powiązanie chemiczne między wodą a tlenem - molekułami kluczowymi dla życia. Nadtlenek wodoru jest wysoce reaktywną substancją chemiczną, istotną zwłaszcza dla chemii wody i ozonu w atmosferze Ziemi. W związku z tym, że znaczne ilości wody obecnej na Ziemi miały powstać pierwotnie w przestrzeni kosmicznej, naukowcy chcieliby wiedzieć, jak powstała. Do dokonania najnowszego odkrycia zespół wykorzystał teleskop Atacama Pathfinder ..(jeszcze 3561)»

Psychologia
Dzieci chętniej dzielą się zabawkami, jeśli współpracują (26-07-2011)
Naukowcy z Niemiec i USA odkryli, że już w wieku trzech lat dzieci dzielą się zabawkami z rówieśnikami, ale tylko wtedy, kiedy współpracowały, aby je pozyskać. Wyniki badań przeprowadzonych pod kierunkiem Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka (MPI) w Niemczech sugerują, że dzielenie się przez dzieci jest zjawiskiem opartym na współpracy, co stoi w jaskrawym kontraście z szympansami, u których nie obserwuje się tego zjawiska ani żadnych objawów współpracy w zachowaniu. Odkrycia opublikowano w Nature. Współpracujący z kolegami z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Stanowego Michigan w USA, niemieccy naukowcy twierdzą, że dzieci, które ..(jeszcze 3474)»

Psychologia
Przewagi samców beta (26-07-2011)
W przypadku samców pawianów wyższej pozycji społecznej odpowiada zazwyczaj wyższy poziom testosteronu i niższy poziom hormonów stresu. Jednakże, zgodnie z doniesieniami z najnowszych badań, zajmowanie w stadzie najwyższej pozycji samca alfa związane jest z wyższym poziomem stresu, niż zajmowanie nieco niższej pozycji w stadzie, jaką cieszą się tzw. samce beta. Wyniki badań wskazują tym samym, że życie na szczycie hierarchii społecznej, przynajmniej w przypadku dziko żyjących małp naczelnych, może być bardziej wyczerpujące, niż wcześniej myślano. Wyniki wcześniejszych badań naukowych prowadzonych nad rachunkiem zysków i strat, związanych z zajmowaniem w stadzie ..(jeszcze 4625)»

Genetyka
Wiek twojego genomu (25-07-2011)
sxc.huLudzie starzeją się od momentu poczęcia. Komórki i tkanki różnicują się i zmieniają z upływem lat. Zarówno różnicowanie tkanek, jak i starzenie jest przynajmniej częściowo powodowane przez chemiczne modyfikacje genomu, takie jak metylacja DNA. Ostatnie badania dokumentowały wpływ starzenia na metylację DNA myszy, ludzi i hodowli komórek. Jednak większość z badań dotyczyło próbek o podobnym wieku, zatem nie było jasne, jak metylacja zmienia się na przestrzeni lat. Oszacowanie wieku próbki na podstawie metylacji DNA nie było możliwe. Bliźniaki jednojajowe są wdzięcznym ..(jeszcze 1366)»

Zdrowie
Skąd się wzięła epidemia otyłości? (23-07-2011)
sxc.huOd połowy lat '70 odsetek osób otyłych wzrósł gwałtownie w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych odsetek otyłych podwoił się od roku 1980 - obecnie ponad 30% dorosłych Amerykanów (72 miliony osób) ma BMI powyżej 30. Ludzie z nadwagą i otyli są bardziej narażeni na cukrzycę, choroby serca czy udar i umierają młodziej. Aby zatrzymać epidemię otyłości, warto zrozumieć jej przyczyny. Niektórych ekspertów zadowala wyjaśnienie, że ludzie pochłaniają więcej kalorii i prowadzą siedzący tryb życia. Naukowcy postanowili ustalić, dlaczego ludzie przyswajają coraz więcej ..(jeszcze 999)»

Psychologia
Lepiej rozumiemy problemy osób uzależnionych od Internetu (22-07-2011)
Wraz z upowszechnieniem komputerów, coraz większe zainteresowanie badaczy budzi  zespół uzależnienia od Internetu (Internet addiction disorder - IAD). Oficjalnie taka jednostka chorobowa nie istnieje. W praktyce, szacuje się, że w samych Chinach problem dotyczy co najmniej 24 mln młodych ludzi. Osoby uzależnione od Internetu osiągają gorsze wyniki w nauce, są mniej efektywne w pracy, trudniej im kontrolować swoje zachowanie, mają obniżoną motywację i częściej cierpią na depresję. Ponadto IAD może powodować dyskomfort psychiczny i problemy zdrowotne, takie jak zespół cieśni nadgarstka, zespół suchego oka, bóle pleców czy uciążliwe bóle głowy. Wciąż nie opracowano standardowej ..(jeszcze 2172)»

Medycyna
Astmatycy w uścisku placebo (21-07-2011)
Wyniki najnowszych badań naukowych pozwalają lepiej zrozumieć, jaki może być wpływ efektu placebo na subiektywny i obiektywny stan zdrowia pacjenta w czasie przeprowadzania naukowych badań klinicznych. Wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z Harvard Medical School w Bostonie (USA), Endicott College w Beverly w stanie Massachusetts (USA) i University of Hull (Wielka Brytania), opublikowano właśnie na łamach The New England Journal of Medicine. Poprzez efekt placebo rozumiemy poprawę stanu zdrowia pacjenta, występującą w odpowiedzi na preparaty lub zabiegi, które tak naprawdę pozbawione są jakichkolwiek aktywnych substancji lub innych czynników leczniczych. ..(jeszcze 4690)»

Astronomia
Czarne dziury aktywowane przez wewnątrzgalaktyczne siły (18-07-2011)
W większości galaktyk we Wszechświecie znaleźć można masywne czarne dziury, których masa jest od około 1 mln do 10 mln razy większa od masy Słońca. Aby je odnaleźć, astronomowie poszukują miejsc ogromnego promieniowania emitowanego przez gaz, który wpada w takie obiekty w okresie aktywności czarnej dziury. Uważa się, że owo "wpadanie" gazu to sposób, w jaki czarna dziura powiększa się. W niektórych galaktykach, takich jak nasza Droga Mleczna, centralna czarna dziura jest spokojna. Zespół astronomów twierdzi, że czarne dziury mogą aktywować się bez zderzenia galaktyk - rzecz wcześniej uznawana za niemożliwą. Naukowcy wykorzystali dane pozyskane z Bardzo Dużego ..(jeszcze 3988)»

Neuronauki
Przynależność do mniejszości religijnej a choroby neurodegeneracyjne (16-07-2011)
Naukowcy coraz częściej badają neurologiczne podstawy przeżyć duchowych i religijnych, ale dopiero niedawno opublikowano wyniki jednego z pierwszych eksperymentów, dotyczących związku między anatomią mózgu a doświadczeniami religijnymi. Wcześniej niewielka liczba badań sugerowała związek praktyk i doświadczeń religijnych z objętością konkretnych rejonów mózgu, lecz ich uczestnikami byli głównie hiper-religijni pacjenci z padaczką psychomotoryczną. W nowym badaniu udział wzięła duża próba osób. Część z nich cierpiała na depresję, natomiast grupa kontrolna nigdy nie doświadczyła depresji lub chorób neurologicznych. Z badania wykluczono osoby, które spełniały ..(jeszcze 2164)»

Ekologia
Zanim wykąpiesz się w morzu... (13-07-2011)
W ramach nowych badań odkryto wirusy w niemal 40% z ponad 1.400 próbek wody pobranych z nadmorskich i śródlądowych obszarów kąpieliskowych w 9 krajach europejskich. Badania stanowią dorobek projektu VIROBATHE (Metody stężania i wykrywania adenowirusów i norowirusów na europejskich kąpieliskach w odniesieniu do nowelizacji dyrektywy 76/160/EWG dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach), który uzyskał wsparcie na kwotę 2,25 mln EUR z budżetu przekrojowego tematu "Badania wspierające strategię" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Water Research, sugerują że obecność zakaźnych adenowirusów i norowirusów w próbkach wody "może stanowić ..(jeszcze 3728)»

Genetyka
Irlandzkie korzenie niedźwiedzi polarnych (13-07-2011)
Finansowany ze środków europejskich, międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że drzewo genealogiczne niedźwiedzia polarnego doprowadziłoby do samicy niedźwiedzia brunatnego, która żyła od około 20.000 do 50.000 lat temu, w połowie ostatniej epoki lodowcowej, w rejonie współczesnej Irlandii. Dzięki dofinansowaniu przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, pochodzącemu z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR), zespół naukowców z Irlandii, Hiszpanii, Rosji, Szwecji, USA i Wlk. Brytanii wyjaśnia, jak zmiany klimatu oddziałujące na pokrywę lodową Północnego Atlantyku spowodowały w stopniu więcej niż prawdopodobnym okresowe nakładanie się siedlisk niedźwiedzi. ..(jeszcze 5734)»

Genetyka
Kwasy tłuszczowe omega-6 – nie dla każdego równie zdrowe (09-07-2011)
Wyniki najnowszych badań wykazały, że czynniki dziedziczne związane z daną populacją mogą wpływać na to, w jaki sposób kwasy tłuszczowe omega-6 są przetwarzane i wykorzystywane w organizmie. Badania nad tym zagadnieniem zostały częściowo sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM). Kwasy tłuszczowe omega-6, znane również jako wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ang. polyunsaturated fatty acids, PUFAs) rodziny n-6 są niezbędne dla zachowania prawidłowej funkcji komórek ciała ludzkiego; odgrywają również szczególną rolę w procesach odporności i powstawaniu stanów zapalnych. Kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują ..(jeszcze 2457)»

Psychologia
Orientacyjny system liczbowy a dyskalkulia (09-07-2011)
Naukowcom udało się ustalić, że dzieci, u których występują trudności w uczeniu się matematyki, cechują się obniżonymi wrodzonymi zdolnościami szacowania liczebności zbiorów. Wally Akinso (NIH Radio): Naukowcy odkryli, że zdolność szacowania ilości jest obniżona w przypadku dzieci, które mają trudności w uczeniu się matematyki. Dr Kathy Mann Koepke (NIH): W terminologii medycznej specyficzne trudności w uczeniu się matematyki określamy mianem dyskalkulii. Akinso: Dr Kathy Mann Koepke jest pracownikiem naukowym w National Institutes of Health. Koepke: Zazwyczaj używamy terminu dyskalkulia w odniesieniu ..(jeszcze 4047)»

Różności
Bliska współpraca gwarancją sukcesu (08-07-2011)
Grupa ekspertów powołana w ramach zaproszeń regionalnych na 2010 r. w Siódmym Programie Ramowym (7PR) właśnie opublikowała nowy raport zawierający kilka kluczowych zaleceń dotyczących przyszłej polityki badań naukowych UE. Od października 2010 r. Grupa Ekspertów ds. Synergii (Synergies Expert Group, SEG), złożona ze specjalistów, osób raportujących i przedstawicieli 7PR, Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) oraz Funduszu Polityki Spójności, analizowała jak unijna polityka badań naukowych powinna być zestawiona z głównymi, europejskimi programami ramowymi i działaniami na rzecz badań naukowych. Przyjmując, że słowem ..(jeszcze 4338)»

Medycyna
Nowy biomarker rzadkiej choroby genetycznej (06-07-2011)
Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców z Kanady, Niemiec i Polski dokonał postępu w badaniach nad schorzeniem genetycznym o nazwie nerwiakowłókniakowatość (NF1). Nerwiakowłókniakowatość, która dotyka około jednej osoby na 3000, może objawiać się poprzez rozmaite symptomy: łagodne plamy na skórze w kolorze kawy z mlekiem, małe guzy pod skórą, głębokie wółkniakonerwiaki splotowe i złośliwe guzy osłonek nerwów. Na dzień dzisiejszy nie istnieje żaden biomarker - białko, którego pomiar stężenia we krwi może ujawnić obecność konkretnej choroby - do wykrywania guzów u osób chorych na NF1, ale teraz międzynarodowy zespół naukowców wykazał, ..(jeszcze 3141)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26255 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365