MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #176
Nakład: 39863 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-09-14 do 2012-09-30

Spis treści:


Cytat tygodnia

Podsłuchane na antenie Radia Maryja:

"- Słuchamy, Radio Maryja... w czyjej intencji modlitwa? - Ja bym chciała się pomodlić za wszystkich oszustów, kłamców i złodziei... no i za ojca dyrektora oczywiście."

Magazyn "Egzorcysta" ogłasza epidemiologiczne zagrożenie Polski:

"Przerażająca jest skala problemu. Wystarczy przemnożyć liczbę egzorcystów - 150 przez co najmniej sto - bo tyle w przybliżeniu osób każdy z nich przyjmuje - aby zdać sobie sprawę, że problem dotyczy kilkunastu tysięcy ludzi! Biorąc pod uwagę, że nie każdy, kogo dotykają głębokie problemy duchowe, zgłasza się do egzorcysty, można śmiało stwierdzić, że mamy do czynienia z plagą zniewoleń".

Iranian atheist/agnostic movement informuje o napełniających zgrozą wydarzeniach. Radykalni ateiści manifestują się na całym świecie. Policja podaje, że użyto gazu łzawiącego dla powstrzymania tłumów rwących się do debaty. Policja otoczyła kordonem ochronnym główne biblioteki kraju po tym, jak ateiści rozpoczęli ofensywę w związku z kampanią "Sit in and read a book". Religijni liderzy zjednoczyli się w potępieniu tej przemocy ideologicznej:
- "Brak religijnych uczuć zawsze prowadzi moralnego zepsucia i tragedii" - skomentował papież Benedykt XVI.
- "Gdzie się podziały ich cegły i butelki? Mają czelność demonstrować pokojowo!" - ajatollach Chamenei.
- "Musimy powstrzymać tych tolerancyjnych pogan, zabić ich przywódców, jak przystało na każdą szanującą się religię" - naczelny rabin Owadia Josef.


Aktualności i ogłoszenia

1 mln EUR za udowodnienie zdolności paranormalnych!

Klub Sceptyków Polskich wraz z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów zapraszają jasnowidzów, telekinetyków, homeopatów, astrologów, bioenergoterapeutów, radiestetów, czytających aurę itp.: oferujemy Wam milion euro - za udowodnienie, że posiadacie umiejętności paranormalne. Panie Jackowski, łatwy milion czeka!

Nagrodę Syzyfa przyznaje belgijskie stowarzyszenie sceptyków. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 października. W Polsce testy próbne przeprowadza Klub Sceptyków Polskich we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów.

Podejmij wyzwanie!

Patronat Racjonalisty

Pod patronatem Racjonalisty ukazała się książka profesora genetyki Pawła Michalaka pt. "Jeśli Bóg jest".

Kiedy dwóch patomorfologów katolickich z uczelni białostockiej na zlecenie biskupa wykryło w słynnym opłatku z Sokółki "mięsień sercowy", pracujący w USA prof. Michalak, wyraził gotowość przeprowadzenia, wraz ze swoim zespołem, badań genetycznych, "które pozwolą określić gatunek, płeć właściciela tkanki, a także z dużym prawdopodobieństwem jego przynależność etniczną i niektóre cechy wyglądu (przy założeniu, że jest to tkanka ludzka)".

Znamienne, że w 1948 roku Stolica Apostolska pamiętała o dodaniu do indeksu Rozmyślań Kartezjusza, a pominęła na przykład Mein Kampf Hitlera. Sam Hitler zresztą ani żaden z pozostałych przywódców Trzeciej Rzeszy wyznania katolickiego nie został przez Kościół ekskomunikowany (z wyjątkiem Goebbelsa, którego ekskomunikowano, ale za ślub z protestantką!).

Paweł Michalak - Jeśli Bóg jest

Polska premiera Magii rzeczywistości

W swej najnowszej książce, dedykowanej zmarłemu niedawno ojcu, Richard Dawkins pokazuje, że rzeczywistość, która nas otacza jest na tyle piękna i fascynująca - prawdziwie cudowna, że nie ma potrzeby jej mistyfikować. Pięknie wydana i wspaniale ilustrowana. Po Rzece genów, Bogu urojonym i Najwspanialszym widowisku świata to już czwarta książka Richarda Dawkinsa wydana w Polsce przez CiS. Wszystkie też wydane zostały pod patronatem medialnym Racjonalisty. Na okoliczność polskiego wydania autor udzielił wywiadu Newsweekowi...

Zobacz więcej zdjęć ze środka...

Kryminalne dzieje papiestwa na stronie głównej Onetu

Na stronie głównej Onetu ukazał się materiał dziennikarza TVN, Mateusza Kudły, oparty Kryminalnych dziejach papiestwa Mariusza Agnosiewicza: "Zobaczymy, kto ma większe jaja, król Francji czy papież!" a następnie w serwisie Onet - Religia opublikowano rozmowę Mateusza Kudły z Mariuszem Agnosiewiczem o historii papiestwa. I tom Kryminalnych dziejów papiestwa został wydany przez Racjonalistę w grudniu 2011. Na ten rok planowane jest wydanie II tomu krytycznego ujęcia historii papieskiej. To pierwsze tak gruntowne opracowanie w języku polskim.

Ukazanie radykalnego relatywizmu etycznego hierarchii kościelnej na przestrzeni wieków jest moralnym wotum nieufności dla tej instytucji. Kościół ma oczywiście prawo głosić mit nieśmiertelnej duszy, nieba i piekła. Nie ma jednak prawa rościć sobie kompetencji do stanowienia norm moralnych, które miałyby być stosowane na poziomie całego społeczeństwa. Trzeba się temu zdecydowanie sprzeciwić. Ukazanie “dziejów moralnych” papiestwa może być jednym z najmocniejszych głosów w tej sprawie.

Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I

*

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów jest partnerem Fundacji Wolności od Religii w ateistycznej kampanii bilboardowej.

6827 zł zadośćuczynienia (razem z kosztami procesu) musiała zapłacić Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim za to, że dyrektorka usprawiedliwiała nękanie ucznia niechodzącego na religię przez uczniów katolickich tym, że "często prowokował kolegów, drwiąc z symboli religijnych i uczniów uczestniczących w lekcjach religii". Więcej na ten temat...

Ile wydaliśmy na Kościół w 2011r. - oficjalne dane: z budżetu centralnego w 2011 Kościół Katolicki otrzymał 2.489.408.700 zł - Biuro Analiz Sejmowych.

Komentarze redakcyjne dla Newsweeka (w sprawie vatileaks) i dla Expressu Bydgoskiego (w sprawie parapsychologii)

W 1979 Sinéad O'Connor trafiła do tzw. azylu sióstr magdalenek, co wspomina tak: "Po niczym innym nigdy nie doświadczyłam i prawdopodobnie już nie doświadczę takiej paniki, strachu oraz udręczenia". Dziś Irlandka jest zaangażowana w artystyczne ukazywanie nagości króla...

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe:

 1. John iamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa tom 1

Koszulki i bluzy Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 5. Koszulka racjonalisty
 6. Latający Potwór Spaghetti FSM t-shirt
 7. Biblia a Google
 8. Fan club Jezusa
 9. Złota Rybka Darwina
 10. Wiedz, że coś się dzieje
 11. Dino Ateo
 12. Too stupid to understand science? Try religion!
 13. Atom ateizmu
 14. Mózg - najważniejszy organ seksualny człowieka

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.plNowe teksty

Skąd się bierze dobro i zło i inne głupie pytania. Część VII - Andrzej Koraszewski (30-09-2012)

We współczesnych czasach w kodeksach karnych wszystkich krajów jest zakaz zabijania, kradzieży, dawania fałszywego świadectwa. Życie jest jednak bardziej skomplikowane i stosowne artykuły w kodeksach karnych nie są tak skrótowe jak je widzimy w dziesięciu przykazaniach. Są sytuacje, w których zabójstwo nie jest karane (obrona konieczna) i są sytuacje, w których za zabicie drugiego człowieka dostaje się medale (wojna).
Czytaj...

 

Więcej pracy - Jerzy Neuhoff (30-09-2012)

Jeżeli ktoś młody liczy na to, że po studiach dostanie pracę rozumianą tradycyjnie, tzn. biurko i komputer, będzie przychodzić na ósmą rano i wychodzić o szesnastej, a po czterdziestu paru latach pójdzie na 'zasłużoną' emeryturę, najlepiej od tego samego biurka, to się grubo myli. Chętnych do takiej pracy jest aż nadto, a prawo podaży i popytu działa tu również.
Czytaj...

 

Ciche ludobójstwo - (29-09-2012)

Prasa światowa, ale również liberalna prasa pakistańska, niemal codziennie donosi o przypadkach aresztowań muzułmanów Ahmadi, chrześcijan i hindusów pod zarzutami bluźnierstwa, o porwaniach dziewcząt i ich przymusowym nawracaniu na islam, o burzeniu i bezczeszczeniu świątyń, o dyskryminacji mniejszości religijnych przy rozdziale pomocy społecznej, uniemożliwiania im zakładania przedsiębiorstw i niszczeniu ich działalności gospodarczej. Oficjalnej dyskryminacji towarzyszą fizyczne napaści - mordy, pobicia i okaleczenia.
Czytaj...

 

MMordercy rysowników - Jacek Tabisz (29-09-2012)

Ponownie, z uwagi na niewinną rzecz, taką jak filmik, czy rysunek, w państwach muzułmańskich zabija się ludzi. Ponownie, zamiast potępić morderców, część intelektualistów zachodnich atakuje twórców satyry. Tego typu sytuacje stają się coraz bardziej niepokojące i nie najlepiej wróżą nam na przyszłość.
Czytaj...

 

Czy wrony, tak jak ludzie, mają pojęcie ukrytych czynników sprawczych? - Jerry Coyne (28-09-2012)

Grupa badaczy z uniwersytetów w Auckland, Cambridge i Wiedniu chciała dojść do tego, czy wrony mają koncepcję ukrytego czynnika sprawczego. Ich metodą było, jak piszą: "wnioskowanie, co powoduje poruszanie się obiektu nieożywionego". Wyniki opisane w ich artykule, sugerują, że wrony istotnie potrafią wyciągnąć wniosek o ukrytym czynniku sprawczym.
Czytaj...

 

Kościół wobec magii w średniowieczu - Iwona Drzewiecka (28-09-2012)

Kościół zdobył możliwość egzekucji prawa w IV wieku, kiedy to związał się z władzą rzymską. Dzięki wsparciu pierwiastka świeckiego miał predyspozycje, by narzucić zagubionym duszyczkom pożądane postawy. Cywilne ustawodawstwo zawierało przepisy w sprawach religijnych, jednocześnie Kościół, jako instytucja tworzył własne prawa.
Czytaj...

 

Holbach, czyli etyka świecka - Piotr Napierała (27-09-2012)

Holbach próbował, niczym Kant w Prusach, stworzyć, alternatywny wobec chrześcijańskiego, model moralności oparty na utylitaryzmie i racjonalizmie. Świetność miała zostać przeniesiona z Boga i Kościoła na państwo; Holbach był bodaj pierwszym znacznym myślicielem (po Meslierze), który otwarcie przyznawał się do ateizmu i promował go jako postawę właściwą moralnie.
Czytaj...

 

Zabić Drozda - Dagmara Planutis (27-09-2012)

Im większa tajemnica, tym większa ciekawość i tym większe powstają wokół niej mity. Dzieci są tu bogu ducha winne, one tylko pogłębiają na swój dziecięcy, magiczny sposób, mity które tworzą dorośli. Bo przecież człowiek o drugim człowieku wszystko musi wiedzieć. A tego czego nie wie, to dopowie, na ogół na niekorzyść bliźniego.
Czytaj...

 

Topnienie lodu arktycznego - Matt Ridley (26-09-2012)

Dowody anegdotyczne sugerują, że zasięg letniego lodu arktycznego skurczył się po 1850 r. zanim zaczął znowu rozszerzać się w latach 1960. Najwyraźniej lód morski Oceanu Arktycznego jest zarówno bardziej zmienny, jak i bardziej podatny na ocieplenie niż oczekiwano.
Czytaj...

 

Ostrogony nie są naprawdę “żywymi skamieniałościami” - Jerry Coyne (26-09-2012)

Ostrogony słyną z tego, że niewiele zmieniło się w ich morfologii od czasu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się w zapisie kopalnym ponad 400 milionów lat temu (!): są więc nazywane "żywymi skamieniałościami". No cóż, żyjące gatunki mają zadziwiająco podobne ogólne cechy zewnętrzne do swoich dawno zmarłych (i wymarłych) krewnych, ale istnieją wyraźne różnice.
Czytaj...

 

Historia moralna papiestwa - (25-09-2012)

Ukazanie radykalnego relatywizmu etycznego hierarchii kościelnej na przestrzeni wieków jest moralnym wotum nieufności dla tej instytucji. Kościół ma oczywiście prawo głosić mit nieśmiertelnej duszy, nieba i piekła. Nie ma jednak prawa rościć sobie kompetencji do stanowienia norm moralnych, które miałyby być stosowane na poziomie całego społeczeństwa. Trzeba się temu zdecydowanie sprzeciwić. Ukazanie "dziejów moralnych" papiestwa może być jednym z najmocniejszych głosów w tej sprawie. Rozmowa dla Onetu dziennikarza Faktów TVN, Mateusza Kudły, z Mariuszem Agnosiewiczem, autorem książki "Kryminalne dzieje papiestwa".
Czytaj...

 

Krytyczne głosy w świecie arabskim wobec przemocy ekstremistów - (25-09-2012)

Ataki na konsulat USA w Bengazi i ambasadę w Kairze w nocy 11 września 2012 r. oraz fala gwałtownych protestów na Bliskim Wschodzie, wywołały w prasie arabskiej bezprecedensową krytykę społeczeństwa arabskiego i islamskiego i jego sposobu reagowania na obecny kryzys.
Czytaj.../a>

 

DDobra nowina - Bjørn Lomborg (25-09-2012)

Zdarzyło się coś zdumiewającego: emisje dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych spadły do najniższego poziomu od 20 lat. Szacując na podstawie danych z US Energy Information Agency (EIA) za pierwsze pięć miesięcy tego roku emisje CO2 spadły o ponad 800 milionów ton, czyli 14% od najwyższego poziomu w 2007 r.
Czytaj...

 

Zapowiedź książki, która może być ważna - Andrzej Koraszewski (24-09-2012)

Zanim moja córka skończyła dwa lata zaczęła ignorować pytania, na które nie umiała odpowiedzieć. Potem przeszła do dawania odpowiedzi, o których wiedziała, że są fałszywe. Zrozumiałam, że nie nauczyłam jej mówienia "Nie wiem", nie mówiąc już o pochwałach za gotowość otwartego przyznania, że czegoś nie wiemy.
Czytaj...

 

Kopernik a zasada względności ruchu - Jerzy Drewnowski (24-09-2012)

Słońce spoczywa nieruchomo w środku świata jako ciało niebieskie o szczególnej doskonałości. W "De revolutionibus" przyrównuje je Kopernik do widzialnego bóstwa i zasiadającego na tronie władcy. Planety, jako ciała niebieskie mniej doskonałe, krążą wokół Słońca na podobieństwo służby usługującej monarsze. Rozumuje tu Kopernik w duchu starożytnych, którzy w swym systemie wartości, obejmującym cały świat z przyrodą i bogami włącznie, spoczynek, jako stan pełnej doskonałości, stawiali nieskończenie wyżej od ruchu.
Czytaj...

 

Homeostat - Wiktor Kris (24-09-2012)

Manipulując kierunkami rozwoju nauki, skrzętnie dbano o permanentny stan niedoinformowania, który sprzyjał rozkwitowi firmy. Niechętni monopolowi szli z dymem stosów, a klienci drobnych, egzotycznych dilerów na obcych rynkach, kładli się pokotem pod naporem służb porządkowych, wyposażonych w logo "jedynie słusznej firmy".
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część VI - Andrzej Koraszewski (23-09-2012)

Chwilowo wiemy z pewnością, że pytanie, czy człowiek jest z natury dobry czy zły jest bez sensu. Nasza biologiczna natura wyposażyła nas w skłonność do gwałtu i przemocy oraz w zdolność do altruizmu, przyjaźni i miłości. Genetyczne wyposażenie każdego człowieka jest nieco inne i u jednych skłonność do agresji może być silniejsza, u innych słabsza, jedni mają silniejszy instynkt opiekuńczy, skłaniający ich do pomagania ludziom (i nie tylko ludziom), inni mogą nie odczuwać, a nawet nie rozumieć takiej potrzeby. Kultura (i wychowanie w danej kulturze) wzmacnia to, co otrzymaliśmy w genetycznym dziedzictwie, choć czasem możemy powiedzieć naszym genom, żeby się wypchały.
Czytaj...

 

Tajemnica morskiej głębiny - Jerry Coyne (23-09-2012)

Kilkadziesiąt lat temu japoński "pełnoetatowy pracownik" o imieniu Yoji Ookata porzucił pracę w biurze, żeby zająć się swoją prawdziwą miłością - fotografią podwodną. Niedawno, nurkując na głębokość 25 metrów u wybrzeża wyspy Amami Oshima (jedna z wysp Amami między Japonią a Tajwanem), Ookata zobaczył coś, czego nikt nigdy nie widział.
Czytaj.../a>

 

Kazanie na niedzielę dzisiejszą - (23-09-2012)

W przeszłości protestowaliśmy przeciwko Danii i jej zniewadze wobec Proroka Mahometa, kiedy Duńczycy opublikowali karykatury, które są niewłaściwe nawet w stosunku do zwykłej osoby, a co dopiero w stosunku do największej osobowości, jaką świat kiedykolwiek znał - Proroka Mahometa, który nauczył ludzkość cnoty i moralności.
Czytaj...

 

O naszym prawie by obrażać wyimaginowanego boga - Sam Harris (22-09-2012)

Już straciliśmy wolność wypowiadania swoich przekonań na konkretne tematy, bez obawy, że będzie się za to ściganym lub zabitym. I jedynymi instancjami mogącymi owe wolności przywrócić są silne, świeckie rządy, które z pogardą będą traktować zarzuty o bluźnierstwie. Nie będą potrzebować żadnych przeprosin.
Czytaj...

 

NNiewinność muzułmanów? - Richard Dawkins (22-09-2012)

Jak pisze Nick Cohen w książce You Can't Read this Book, prawdziwą zniewagą jest zakładanie, że muzułmanie są niezdolni do cywilizowanego zachowania. Jest to protekcjonalne i znieważające traktowanie muzułmanów w sposób, który - gdyby tylko liberalni apologeci przemyśleli je - idzie dokładnie przeciwko ich najgłębszym liberalnym przekonaniom: "W odróżnieniu od nas, ci biedacy, nie umieją zachować się w cywilizowany sposób, to jest część ich kultury". Takie jest upokarzające, zakodowane znaczenie "szacunku" w tym wypadku.
Czytaj...

 

Nie wszyscy muzułmanie szaleją na ulicach - Eric S. MacDonald (22-09-2012)

Nie oszukujmy się. To nie są tylko ludzie na ulicach. To są rządy wyrażające swój niepokój i żądające zdławienia zachodnich wolności. I to się nie skończy tak długo, aż Zachód będzie gotowy jawnie i powszechnie rozpocząć otwartą i wolną dyskusję o islamie, tak jak to zrobił z chrześcijaństwem i judaizmem lub każdym innym światopoglądem.
Czytaj...

 

Liberalizmy - Jerzy Neuhoff (22-09-2012)

Nie sądzę, aby tragicznie brzmiąca opinia, iż "W tym kontekście zagubiono człowieka, który stał się towarem, siłą roboczą pracującą na wynik kapitału pozbawiona prawa stanowienia o sobie i kształtowania rzeczywistości, w której żyje i w której mają żyć jego wstępni.", była trafna. Moim zdaniem, jest wręcz przeciwnie.
Czytaj...

 

Kult własnego zdania czyli fanatyczny demokrata - Mariusz Agnosiewicz (21-09-2012)

Sformułowałbym następującą złotą regułę, którą bym nazwał zasadą pokory metodologicznej: Na temat wymagający wiedzy specjalistycznej, nasze zdanie opieramy na zdaniu dominującym wśród specjalistów. Nie mamy bowiem kompetencji merytorycznych do wyrabiania sobie zdania autorskiego ani do wybierania zdań marginalnych w danej dziedzinie.
Czytaj...

 

Kryptonim POTENCJACJA. Część VII - Marcin Kruk (21-09-2012)

Pewnie, że nas kantują, rolnicy nauczyli się słowa happening, a zapomnieli słowa spółdzielnia i dziwią się, że nas kantują. To samo z tą homeopatią. Powiem panu, że ludzie chcą być oszukiwani. Nam Michalinka wytłumaczyła co to ta homeopatia jest i już mi żaden lekarz tego kitu nie wciśnie. Jak by ludzie homeopatyczną wódkę pili, to by nawet lepiej było, ale na to jakoś nie dają się przekonać.
Czytaj...

 

Te same geny spowodowały rozwój większych mózgów u delfinów i u naczelnych - Ed Yong (21-09-2012)

Zdaje się, że zarówno naczelne jak i walenie - intelektualna waga ciężka w świecie zwierząt - zawdzięczają swoje rozrośnięte mózgi zmianom w tym samym genie. "To znaczący wynik" mówi Michael McGowen, który bada genetyczną ewolucję wielorybów w Wayne State University. "Praca nad ASPM dostarcza jasnych dowodów na adaptacyjną ewolucję i jest kolejnym dowodem na zbieżność pomiędzy naczelnymi a waleniami z molekularnego punktu widzenia."
Czytaj...

 

Koty salezjańskie - Radosław S. Czarnecki (21-09-2012)

Nagłośnione niedawno "kocenie pierwszoroczniaków" w gimnazjum salezjańskim w Lubinie nabiera coraz większych rumieńców. Trzynastolatki zlizywały z nagich kolan księdza egzorcysty bitą śmietanę, która według salezjan była jedynie pianką do golenia. W obronie podnosi się, że dzieci same chciały, kiedy indziej mówiąc, że była to jednak "szkolna tradycja". Zdumiewające jest, że rodzice dzieci bronią tej dehumanizującej pseudotradycji.
Czytaj...

 

Innowacja jako proces ewolucyjny - Matt Ridley (20-09-2012)

Tak samo, jak nie miało większego sensu wynajdowanie ciągniętych na kółkach walizek przed wielką ekspansją podróży powietrznych, nie miało większego sensu wynajdowanie laptopa przed 1982 rokiem, kiedy komputery zaczęły kurczyć się, ani też roweru przed pojawieniem się samochodów, czego wynikiem było pojawienie się gładkich dróg i pneumatycznych opon.
Czytaj...

 

Dlaczego fundamentaliści religijni zdobywają rządy dusz - Radosław S. Czarnecki (20-09-2012)

To media i ich zainteresowanie kreowały w sposób bezkrytyczny, apologetyczny, hagiograficzny, przez ostatnie dekady XX wieku jako idoli, jako osoby charyzmatyczne (czyli warte uwagi), jako swoistych guru społeczności światowej, takich przywódców religijnych jak Chomeini, Jana Paweł II czy Dalajlama. Przy wszystkich różnicach ideowych, osobowości, religijnych itd. łączy ich jedno - są (byli) nośnikami irracjonalizmu, wiary w poza realny świat.
Czytaj...

 

Ateistyczna kampania bilboardowa - Jacek Tabisz (19-09-2012)

"Inwazja ateistów na Polskę", jak podaje jedna z naszych gazet, zaczęła się w Lublinie, dzięki fundacji "Wolność od Religii", której prezeską jest Dorota Wójcik. Do oddziałów dokonujących owej inwazji przyłączyło się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, stając się współpracownikiem Fundacji.
Czytaj...

 

Kur wie lepiej - Andrzej Koraszewski (19-09-2012)

Żyjący na sto lat przed Sokratesem Tales z Miletu miał genialną intuicję, że wszystko poczęło się z wody i że badać należy raczej przyrodę niż ducha. Za radą Sokratesa porzucono te pomysły, ale dziś szukając w kosmosie życia nie mamy wątpliwości, że najpierw musimy poszukać wody. Tu bliżej, woda jest również coraz bardziej doceniana i nie bez znaczenia jest pytanie, czy będą to spory o racjonalną gospodarkę wodną, czy spory ideologiczne, w których odwieczne nacjonalistyczne i rasistowskie uprzedzenia wezmą górę nad rozumem.
Czytaj...

 

Religia kontra ateizm w Nigerii - Leo Igwe (19-09-2012)

W Nigerii ateizm jest tabu. Otwarte oświadczenie, że bóg nie istnieje, jest traktowane jako obrzydliwe. Dla człowieka nie jest rzeczą bezpieczną i normalną przyznanie, że jest się ateistą. Wśród reakcji są sardoniczne niedowierzanie, szok, gniew i nienawiść. Ateizm pociąga za sobą olbrzymie koszty - konsekwencje społeczne i polityczne - na które wielu ludzi nie stać.
Czytaj...

 

Nasza świetlana przyszłość - Lucjan Ferus (19-09-2012)

Na konferencji zwołanej przez najbardziej znanych polskich egzorcystów, zostały przedstawione dziennikarzom kulisy tego wyjątkowego zawodu. Odpowiadali na pytania dotyczące aktualnego zapotrzebowania na te usługi, oraz wyjaśnili na czym polega różnica w ich prawdziwej działalności, a tej przedstawianej w znanych amerykańskich produkcjach filmowych.
Czytaj...

 

Epidemia nieobecności - Matt Ridley (18-09-2012)

Naszym pradziadom groziły choroby zakaźne, które właściwie nie grożą nam dzisiaj: gruźlica, polio, cholera, malaria, żółta febra, odra, świnka, różyczka, ospa, tyfus, dur brzuszny, tasiemiec, tęgoryjec... Istnieje jednak długa lista współczesnych chorób, niemal nieznanych naszym pradziadom: astma, egzema, katar sienny, alergie żywnościowe, choroba Crohna, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, gościec przewlekły.
Czytaj...

 

Szaman wiecznie żywy - Wiktor Kris (18-09-2012)

Wszelkie media, w większości przypadków, oprócz realizowania statutowej polityki dezinformacji i propagandy, spełniają także, rolę naszego "okna na świat" w aspekcie kulturowym. To dzięki nim, my, zwykli zjadacze chleba, możemy "ubogacić się" egzotyką, odmiennym, a niedosiężnym krajobrazem i dowiedzieć się jak egzystują rasy odmienne od lokalnej. Nabieramy, jako takiego pojęcia o tym, jak czesze się Indianin, jak pląsa Pigmej i czy Eskimos używa pidżamy.
Czytaj...

 

Prawda nas wyzwala - Jerzy Neuhoff (18-09-2012)

Dziennikarz GPC, nie wątpię, że jeśli nie wzorowy, to jednak praktykujący katolik, opowiedział sędziemu, kim nie jest. Z punktu widzenia dziesięciu przykazań popełnił grzech, bo kłamał. Nie pomylił się, nie przejęzyczył, lecz świadomie kłamał, dla dobra sprawy, czyli w imię owej słynnej zasady.
Czytaj...

 

Moja''rozmowa'' z Royem Abrahamem Varghesem - Piotr Mądry (18-09-2012)

Niedawno i wydawnictwo Fronda wydało książkę Antony Flewa Bóg nie istnieje. Oczywiście wydawca polskiego tłumaczenia nie wspomina słynnego artykułu Marka Oppenheimera "Turning of an Atheist" opublikowanego w "New York Times" (11.04.2007). Oppenheimer Rozmawiał z Antony Flewem już po jej wydaniu. Flew, który na wiele lat przed śmiercią cierpiał na zanik pamięci, przyznał, że nigdy tej książki nie napisał i że kiedy Roy Varghese pokazał mu ją odpowiedział: "O.K., jestem już za stary na tego rodzaju pracę." Krótko mówiąc, Antony Flew nie tylko tej książki nie napisał, ale i jej również nie przeczytał.
Czytaj...

 

Szanujmy cudze wierzenia! - Mariusz Agnosiewicz (17-09-2012)

Ciągle słyszę ten banał od różnej maści lekkoduchów. Formułują go wyznawcy największe religii świata - religii Świętego Spokoju. Szanowanie wierzeń głupich jest pogardą wobec rozumu, szanowanie wierzeń dyskryminujących kobiety czy homoseksualistów jest pogardą humanizmu. Szanowanie wierzeń nietolerancyjnych wobec alternatywnych irracjonalizmów jest pogardą demokracji.
Czytaj...

 

Prawda o fali antyamerykańskich demonstracji - Barry Rubin (17-09-2012)

Wiadomo, że rzeczy, które wydarzają się na Zachodzie, zostają umyślnie wypaczone. Na przykład duńscy duchowni islamscy dodali w swojej propagandzie karykatury, które nie miały nic wspólnego z karykaturami publikowanymi przez pismo duńskie, żeby nasilić gniew i nienawiść. Jak długo na Zachodzie istnieje wolność słowa, zawsze będą wydarzenia, które dostarczą pretekstu do oburzenia. Radykalni islamiści zapewnią, że można będzie użyć nawet najmniejszego i mało znanego wydarzenia.
Czytaj...

 

Kult religijny Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków - Robert Gburek (17-09-2012)

Do ateistów, racjonalistów oraz wszystkich tych osób, które z racji braku "uczuć religijnych" są w Polsce dyskryminowane! Wstąpcie do Kościoła Śnieżkańskiego i uznajcie ten kult za własną religię! Wejdźcie w posiadanie "uczuć religijnych"! Będziecie wreszcie mogli być obrażani i obrażać się na innych - tak jak to robią porządni, wierzący ludzie.
Czytaj...

 

Dobór płciowy u pradawnych zwierząt - Jerry Coyne (17-09-2012)

Znaki doboru płciowego u żyjących gatunków są całkiem wyraźne (samce mają uzbrojenie lub ozdoby, samice nie mają) i możemy przeprowadzić testy, żeby zobaczyć, czy dobór płciowy jest rozsądnym wyjaśnieniem. Na przykład u pawi stwierdzamy, że samce (to te z długimi ogonami!), które mają więcej "oczek" na ogonach, zdobywają więcej partnerek.
Czytaj...

 

Historia, która ożywa - Magdi Khalil (16-09-2012)

W artykule "Historia,  która ożywa podczas odwiedzin Muzeum Pamięci Holocaustu", opublikowanym po arabsku w Ahewar.org 5 września 2012 r., Magdi Khalil, egipsko-amerykański intelektualista, wybitny działacz praw człowieka i dyrektor wykonawczy Middle East Freedom Forum w Kairze i w Waszyngtonie, chrześcijanin wyznania koptyjskiego, pisze o swoich refleksjach podczas zwiedzania Holocaust Memorial Museum w Stanach Zjednoczonych
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część V - Andrzej Koraszewski (16-09-2012)

Przez tysiące lat ludzie sądzili, że dziecko, które nie jest bite, nie będzie dobre, że rózga musi być nieodłącznym narzędziem moralnego wychowania. Czy człowiek wychowywany bez cielesnych kar może być dobry? Dziś wiemy, że tak, ale kary za złe zachowanie obserwujemy również w świecie zwierzęcym.
Czytaj...

 

Homeopatia przerżnięta (na pół) - Andrzej Gregosiewicz (15-09-2012)

Wbrew temu, co opowiadają członkowie towarzystw, stowarzyszeń i sekt, wspierani przez fanów, miłośników, cudownie wyleczonych, a także uczestników sabatów "naukowych" - Polacy okazali się narodem, który, jako pierwszy w Europie, przejrzał na oczy.
Czytaj...

 

Steve Pinker omawia wolność słowa, poprawność polityczną i tabu - Steven Pinker, Jerry Coyne (15-09-2012)

Czy powinniśmy móc dyskutować o tym, czy istnieją biologiczne różnice między płciami, grupami rasowymi/etnicznymi i jednostkami? Absolutnie tak. Niemniej nawet sceptyczna lewica jeży się wobec takiego wniosku, ponieważ widzi krzywdzące skutki takich badań - a wręcz stawiania takich pytań. Nie zgadzam się; zgadzam się raczej ze starym powiedzeniem "prawda cię wyzwoli". Dlatego próbuję - być może nie zawsze mi się udaje - promować na tej stronie swobodną wymianę idei i unikać demonizowania tych, którzy wyrażają pewne opinie.
Czytaj...

 

Dejima - Piotr Napierała (15-09-2012)

Dla Japończyków ludzie Zachodu są przede wszystkim leniwi i mało grzeczni, a także mało inteligentni i nie potrafiący pracować w grupie. W latach 70. niemieccy przemysłowcy robili sobie żarty z Japończyków, by potem uczyć się od nich biznesu, jak szef Porsche, który czytał o strategiach rozwoju Toyoty, i dzięki temu z małej firmy Porsche zrobił prosperującego giganta motoryzacji.
Czytaj...

 

Ksiądz skazany na roboty publiczne. Jakie? - Mariusz Agnosiewicz (14-09-2012)

Za puszczanie w środku nocy pieśni "Chwalcie łąki umajone, I co czuje, i co żyje, Niech z nami sławi Maryję!" ksiądz został skazany na roboty publiczne, Rzepa już obmyśliła karną pracę stosowną do godności kapłańskiej. Jaka praca społeczna nie hańbi księdza?
Czytaj...

 

Przesłanie dla całego świata - (14-09-2012)

W nowym wideo Al-Kaidy z okazji rocznicy 11 Września  obecny przywódca tej organizacji Al-Zawahiri mówi : "Jest absolutnie wykluczone, by USA pokonały ducha dżihadu w narodzie islamskim"; "Muzułmanie powinni walczyć z Ameryką".
Czytaj...

 

Nie jesteś w centrum Wyznawco! - Jacek Tabisz (14-09-2012)

Zdaniem Wyznawcy cały kosmos istnieje głównie po to, aby urojony bóg mógł sprawdzać, czy na przykład Wyznawca nie uprawia seksu z założonym na penis kondomem, albo po tabletkach antykoncepcyjnych. Inną rolą kosmosu jest oświetlanie Wyznawcy nocy, podczas której podróżuje do odizolowanych afrykańskich plemion, aby nawrócić je na jedynie słuszną pseudoprawdę Wyznawcy, związaną z urojonym bogiem, prezerwatywami, oraz jedzeniem urojonego boga pod postacią wafelków.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Warszawa: Bluźnierstwo czy wolność słowa i ekspresji? (29.09.2012)
PSR Wrocław, 27 IX, Kobiety lewicy
XVI Festiwal Nauki Warszawa 21-30 września 2012
Katowice: dyskusja o etyce opartej na rozumie (22.09.2012, 16:00)
Wrocław, 24 IX, "Ojciec nieświęty" Szumlewicza, debata
PSR WROCŁAW, 20 IX, Relacje z Dni Świeckości
Kraków, 22.09: Świat po ACTA


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
SSprawy portalu:
Reputacja na forum
Religie:
Gdzie są kości z grobowca w Tapliot?
Wierzyć po męsku
Biblia a mitologia
Atak islamskich hakerów na katolickie serwery
Prośba o źródło - ukrzyżowanie Dionizosa
"Jezus rzekł do nich: Moja żona"
Czy Wiara może być na sprzedaż..
Niepokojące doniesienia z obszaru islamu
Filozofia i światopogląd:
Czy naturalne poczęcie stanie się niemoralne?
Kościół i antyklerykalizm:
animalpastor
Katolicki rachunek sumienia vol.2
Zatrzęsienie homoksięży
Wizerunek kościoła katolickiego w mediach
Otrzęsinowe lizanko księdza dyrektora
Nauka:
czy materia jest energią?
Działo antygradowe
Curiosity na brzegu wyschniętego strumienia
Co zobaczył Opportunity
Ewolucja - jak dokładnie działała. PYTANIE
Problem z obszaru epistemologii matematyki
Kant - śady aprioryczne
Społeczeństwo i kraj:
Obudź się Polsko - czyli jak prezes Polskę budził.
Litera prawa w Polsce
Umowy o pracę
W moim imieniu przemówi Karol Wojtyła...
Satanizm Marii Peszek
Bieda w Polsce? Najwieksza bezczelność?
Rodzić, suki, rodzić!
Światowy Dzień Antykoncepcji 2012
Górą ekonomiści !
Sitwa rozkradła >500mln/miliardy zł?
Żal za grzechy po katolicku
Tysiąclatki po 54 latach...
Kaczyński a Palikot
To Im się należy...
pogrom w Jedwabnym, Gross, "żydokomuna"
Kowal zawinił, Cygana powiesili
Nowe trendy w propagandzie politycznej
Piana
Prawo? Sprawiedliwość?
Twój Własny Bilbord Ateistyczny z Hasłem Twoim za darmo
Cmentarz Smoleński w Polsce.
Szczera wola wytrwania do końca kadencji
Na ekshumację
6827 zł zapłaciła szkoła za atak dyrektorki na niewierzącego
Smoleński syn
Ile wydaliśmy na Kościół w 2011r. - oficjalne dane
ah,te domony
Odmowa rezerwacji billboardów w Lublinie
Klauzula sumienia - policzek dla pacjenta
Nowa partia
Broń palna
Polityka medialna
Sąd skazał Roberta Frycza. Twórca Antykomor.pl winny
Europa tysiąca Liechtensteinów
Kultura:
Warszawska Jesień
Symphony of Science
ABC Racjonalisty:
Racjonalizm wspierający etykę
Gospodarka i ekonomia:
Koncepcja interesariuszy i odpowiedzialnego biznesu
Pomysł na "piracenie"
Długi i demokracja
O wszystkim i o niczym:
Medycyna profetyczna
Iran vs. Izrael
Nowa ramówka TVP - "Siła wyższa"
Nieboska obraza boska
Rezepty z epoki kamiennej
Jesus and Mo
Przyczółek ziemi obiecanej
Polska nauka ??!!
Czy pamiętacie katechizm?
Kolejna rocznica powstania Świata
Ze strony Richarda Dawkinsa
Religijnie oburzeni
Katolicki pomocnik towarzyski czyli jak pojedynkować się z ateistą

Strona główna Forum


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.