Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
Jeśli Bóg jest Dziedzina: Światopogląd Autor: Paweł Michalak Miejsce i rok wydania: październik 2012 Wydawca: CiS Liczba stron: 272 Wymiary: S6 cm ISBN: 978-83-61710-09-7 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 29,90 zł (bez rabatów)Rekomendacja Racjonalisty
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Często można usłyszeć, że pośrednim dowodem na istnienie boga są moralność, etyka i wrodzone poczucie empatii. Wielu wierzącym trudno zrozumieć, że można być przyzwoitym człowiekiem bez choćby szczątkowej wiary w boga. Fakty są jednak takie, że nie ma takiej niegodziwości, której nie popełnili ludzie wiary, nierzadko w jej imię, i nie ma tak chwalebnego czynu, jakiego nie dokonały osoby niewierzące. Jak dobitnie wyraził to Steven Weinberg, amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla, dobrzy ludzie będą zachowywać się godnie, a źli niegodnie, bez względu na to, czy są wierzący czy nie, do tego jednak, by dobrzy ludzie czynili zło, potrzeba religii. Jeśli zasady moralne są w jakiś sposób w nas zakodowane, wynika to z ewolucyjnego dziedzictwa, które umożliwiło naszemu gatunkowi przetrwanie, a na pewno nie zawdzięczamy ich zapisanemu na kamiennych tablicach upominkowi od Jehowy.
W reakcji na podobną krytykę teolodzy często tłumaczą, że przesłanie biblijne musiało być wyrażone językiem przeszłości, by było zrozumiałe dla ówczesnych odbiorców, i że Biblię należy odczytywać alegorycznie („symbolicznie”), a nie dosłownie. Nie zapominajmy jednak, że zaledwie kilkaset lat temu za takie „heretyckie” poglądy można było skończyć na stosie. To zresztą, co dzisiaj najbardziej różni liczne denominacje chrześcijańskie (a jest ich już sporo ponad czterdzieści tysięcy), to właśnie interpretacja tych samych biblijnych tekstów: od skrajnie dosłownej u ewangelikalnych fundamentalistów po dość swobodną u unitarian, którzy na ogół odrzucają boskość Jezusa i wiele innych dogmatów chrześcijaństwa […].
Formalnie Kościół rzymskokatolicki stoi na stanowisku, że dosłowna interpretacja Biblii powinna być zaniechana w sytuacjach, gdy kłóci się ze świecką nauką. Co znamienne, nie jest to sąd wypracowany na podstawie jakiejś pogłębionej metodologii biblistycznej, lecz arbitralna decyzja lub też, jeśli ktoś woli taką interpretację, taktyczne ustępstwo wymuszone postępem cywilizacyjnym, który stopniowo obala i ośmiesza kolejne religijne przesądy. Sama nauka i nowoczesność były zresztą wielokrotnie przez Watykan uznawane za herezje. Nie dalej jak w 1907 roku papież Pius X zabronił krytycznych studiów nad Biblią, a na indeksie autorów ksiąg zakazanych znaleźli się Kartezjusz (wybrane teksty, a od 1948 do 1966 także Rozmyślania nad zasadami filozofii), Darwin (O pochodzeniu gatunków), Kant (Krytyka czystego rozumu), Locke (Rozważania dotyczące rozumu ludzkiego), Diderot (Encyklopedia), Wolter (Listy filozoficzne), Rousseau (Umowa społeczna), Paine (Prawa człowieka), a nawet Sterne (Podróż sentymentalna) i Flaubert (Pani Bovary). Znamienne, że w 1948 roku Stolica Apostolska pamiętała o dodaniu do indeksu Rozmyślań Kartezjusza, a pominęła na przykład Mein Kampf Hitlera. Sam Hitler zresztą ani żaden z pozostałych przywódców Trzeciej Rzeszy wyznania katolickiego nie został przez Kościół ekskomunikowany (z wyjątkiem Goebbelsa, którego ekskomunikowano, ale za ślub z protestantką!). Dla porównania, ekskomunikę wydaną na Galileusza Watykan anulował dopiero w 1992 roku”.
[fragment książki]
O AUTORZE
Paweł Michalak jest profesorem genetyki i genomiki w Wirginijskim Instytucie Bioinformatyki (Virginia Tech, USA). Studiował na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim, po stażu na Uniwersytecie w Aarhus (Dania) doktoryzował się w 1997 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ.
Z Polski wyjechał w roku 2000 roku, najpierw na Uniwersytet w Hajfie (Izrael), później pracował już na uczelniach amerykańskich: na University of Chicago, Louisiana State University i University of Texas Arlington. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu genetyki ewolucyjnej, publikował między innymi w „Science” i w „Proceedings of the National Academy of Sciences USA”.
Kiedy dwoje patomorfologów katolickich z uczelni białostockiej, działając na zlecenie biskupa, wykryło w słynnym opłatku z Sokółki "mięsień sercowy", prof. Michalak, zadeklarował wówczas gotowość przeprowadzenia, wraz ze swoim zespołem, badań genetycznych, "które pozwolą określić gatunek, płeć właściciela tkanki, a także z dużym prawdopodobieństwem jego przynależność etniczną i niektóre cechy wyglądu (przy założeniu, że jest to tkanka ludzka)".
Książka pod patronatem portalu Racjonalista.pl Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2013-06-17 - Andrzej Tomana Jest wiele książek o podobnej tematyce, ale rzadko która jest napisana tak ciekawie, językiem zrozumiałym i jasnym. Ponadto wiele znanych spraw przedstawia w sposób oryginalny. Kilka rozdziałów napisanych dowcipnie i lekko wywołuje uśmiech czytelnika, jak np. o stygmatach, relikwiach a szczególnie o cudownie rozmnożonych napletkach Jezusa, czy o cudzie w Sokółce. książka obfituje w wiele argumentów w przydatnych dyskusjach nt. światopoglądowe.
Gorąco polecam!!!