MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #72
Nakład: 5325 (odbiorców mailingu)

Spis treści:


Cytat tygodnia

Rozterki sumienia

"[...] z sumieniem nie jest tak jak z techniką. W technice im szersza i głębsza wiedza o rzeczach i prawidłowościach, tym wyraźniejsze wskazania konstrukcji instrumentów, natomiast głos sumienia, wyraźny w sytuacjach nader prostych, zaczyna bełkotać w obliczu komplikacji zawęźleń międzyludzkich, które mu podaje do wiadomości narastająca i dojrzewająca wiedza o tych zawęźleniach. W wielu przypadkach zostawia nas bez odpowiedzi głos sumienia, dostatecznie poinformowany o rzeczach i prawidłowościach. Zostajemy bez odpowiedzi, co robić, by się zachować tak, jak się winien zachować porządny człowiek."

Tadeusz Kotarbiński, Żyć zacnie


Aktualności i ogłoszenia

Dzięki uprzejmości Ilony Vijn-Boska oraz wydawcy mamy możliwość zapoznać się z dwoma artykułami dotyczącymi odbioru postaci zmarłego papieża, które ukazały się w gazecie holenderskiej Dagblad De Limburger. Joanna Szumowska studentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zamieściła u nas tekst, który powstał w oparciu o jej powstającą pracę dyplomową. Autorka w ten sposób debiutuje na łamach serwisu. Po raz pierwszy publikuje na naszych łamach także Jan Sidorowicz, mieszkający w Kanadzie autor artykułów na temat Powstania Warszawskiego. Marcin Klapczyński przetłumaczył artykuł Geoffa Brumfiela na temat rozpowszechnienia się kreacjonizmu w Stanach Zjednoczonych. Publikujemy także recenzję książki Bernarda Korzeniewskiego "Od neuronu do (samo)świadomości". Autorką recenzji jest prof. Anna Grabowska.

Nowym redaktorem technicznym naszego serwisu został Roman Głodowski. Wciąż poszukujemy kolejnych redaktorów technicznych (korekta tekstów i przygotowanie do publikacji), grafików, ilustratorów i innych redaktorów.

Zmiany techniczne

Nastąpiły zmiany w wyglądzie i układzie strony głównej serwisu. Obecnie w centralnej części strony pod fragmentem prologu umieszczamy skróty najnowszych artykułów (10), prawa strona służy do wyeksponowania naszych nowinek naukowych, wiadomości, ciekawostek, ciekawych artykułów spoza Racjonalisty oraz katalogu WWW. Mamy nadzieję, że zaproponowane zmiany ułatwią naszym czytelnikom korzystanie z zasobów serwisu. Nowością jest także możliwość zapoznania się z archiwalnymi numerami naszego biuletynu:  MYŚLnick - archiwum.

Racjonalista w prasie

Recenzja naszego serwisu ukazała się w prasie polonijnej. Więcej informacji na ten temat podajemy w tekście: Monty Python a Racjonalista.pl. Na mini-reklamę serwisu na łamach najnowszego miesięcznika psychologicznego "Charaktery" pokusił się w związku z zamieszczonym tam artykułem Paweł Krukow, współtwórca serwisu, zamieszczając w stopce autorskiej informację o swoim związku z serwisem. Zachęcamy naszych sympatyków do podjęcia podobnych kroków. 

Walczyć z plagiatami

Agnosiewicz: Wciąż pojawiają się kolejne kradzieże naszych tekstów, wyjątkowo perfidne są tutaj serwisy typu "ściąga", "gotowce", zawierające wiele tysięcy tekstów dla nieudolnych uczniów i studentów, którzy sami nie potrafią napisać pracy pisemnej. Przekonałem się, że próba mediacyjnego rozwiązywania takich naruszeń prawa i etyki jest nieskuteczna i bezcelowa. Działania w pojedynkę są również mało efektywne i nie odstraszają złodziejów, którzy kopiują pracę innych (często z pominięciem jakichkolwiek informacji o pochodzeniu tekstu i jego autorze, zarabiają na cudzej twórczości. Wszystkim twórcom internetowym proponuję powołanie stowarzyszenia, które m.in. zajmowałoby się ochroną naszych praw, podejmując różnorodne akcje, w tym prawne, przeciwko nieuczciwym osobom, ze szczególnym uwzględnieniem plagiatorów i serwisów typu "ściąga", które w samą istotę swego funkcjonowania mają wbudowane mechanizmy kryminogenne. Wiem, że ofiarami tych serwisów pada wiele uczciwych i rzetelnych serwisów internetowych, zwłaszcza naukowych i popularnonaukowych. Razem możemy o wiele skuteczniej walczyć ze złodziejami. Zainteresowanych uczciwych twórców internetowych proszę o kontakt: agnosiewicz@racjonalista.pl 

Do publicystów Racjonalisty

Agnosiewicz: W pracy redaktorskiej często przychodzi mi podejmować trudne decyzje, wiążące się zwłaszcza z odmową publikacji. Czasami decyzje takie kosztują mnie utratę zasłużonych publicystów, kolegów, dobrych znajomych, ale nie ma rady. Dla mnie najważniejszy jest Racjonalista, zawsze tak było, i ja nie mogę podejmować decyzji "po znajomości" czy "w imię zasług", kosztem Racjonalisty. 

W ostatnich dniach miałem po raz kolejny do czynienia z taką nieprzyjemną sytuacją, w której autor po mojej decyzji redaktorskiej w związku z kolejnym kiepskim tekstem tegoż autora, która to decyzja mu się bardzo nie spodobała, zaczął agresywnie napadać na Racjonalistę i zwłaszcza na mnie, obsypując mnie na forum (pewnie nie tylko tym z Racjonalisty) oraz w komentarzach do tekstów licznymi inwektywami. Poza zarzutem "cenzury" główny oręż uczynił sobie z mojego młodego wieku. Przykład bardzo niedojrzałej postawy dojrzałego fizycznie mężczyzny. Ma nadzieję, że inni publicyści są mniej histeryczni w sytuacjach kiedy muszę podejmować trudne decyzje.

Bardzo proszę wszystkim obecnych i przyszłych publicystów o dużą wyrozumiałość i dojrzałość w tej kwestii i nie unoszenie się dumą czy honorem. Fakt opublikowania jednego czy większej ilości artykułów wcale nie znaczy, że ja automatycznie akceptuję każdy następny artykuł danego autora. Nie można mówić o żadnym (moralnym czy innym) obowiązku publikacji i w razie odmowy zarzucać mi, że w Racjonaliście panuje cenzura. Racjonalista nie może też pełnić roli publicystycznego śmietnika, gdzie każdy może opublikować swój nawet najbardziej zwariowany tekst. To, że Racjonalista nie jest pismem naukowym nie znaczy wcale, że mamy zupełnie rozluźniać rygory rzetelności. Racjonalista nie publikuje nieprawdopodobnych sensacji, które nie mają sensownych dowodów na swe potwierdzenie. Nie możemy przecież oczekiwać, że nasi czytelnicy mają wierzyć nam na słowo. Jeśli autor nie jest w stanie przekonywająco dowieść swoich kontrowersyjnych tez, to znaczy, że metodologia powstawania tego tekstu nie jest odpowiednia dla Racjonalisty. Racjonalista to nie Nexus, nie możemy uprawiać ani akceptować twórczości w daenikenowskim stylu. 

W historii witryny kilkanaście tekstów zostało wycofanych z różnych powodów, także w związku z brakiem rzetelności autorskiej. Jest to stosunkowo niewiele, pewnej liczby tekstów naprawdę kiepskich nie da się uniknąć, ale zależy mi na tym, aby była to liczba jak najmniejsza. Znacznie więcej tekstów nie przeszło wstępnej weryfikacji. Mój katalog z tekstami odrzuconymi ma już dziś kilkanaście MB i z pewnością można by z niego utworzyć całkiem sporą witrynę światopoglądową (o profilu wolnomyślicielsko- antyklerykalnym) z tym, że niestosującą rygorów rzetelności Racjonalisty. Niektórzy autorzy zrażeni tym przenoszą się z Racjonalisty do serwisów mniej wymagających metodologicznie, merytorycznie i jakościowo. Część z tych ludzi rozsiewa potem głupie pomówienia na mój temat (zwłaszcza uderzające w tony: "Na Racjonaliście panuje cenzura!"). 

Publikacja w Racjonaliście ma być wyróżnieniem a nie prawem. Panuje u nas z pewnością wolność słowa (jeśli ktoś nie posuwa się do prostackich zniewag czy nadwiślańskiej łaciny), ale przecież nie można przez to rozumieć, że oznacza to konieczność publikowania tego co autorzy nadeślą! Aby coś u nas ukazało się jako artykuł, musi mieć przyzwoitą jakość, bo ja nawet jeśli się z tekstem nie zgadzam, w jakiś sposób się pod nim podpisuję. Jeśli coś nie może się u nas ukazać jako artykuł, jego autor swobodnie może to sobie zamieścić (w odpowiedniej formie) na forum i poddać pod dyskusję. Na forum zakres odpowiedzialności redakcji za treści jest dużo mniejszy niż w artykułach Racjonalisty.

Przypominam też, że każdy publicysta przysyłając do nas tekst godzi się na jego wyłączność internetową (nie dotyczy to homepage's autorów). Jeśli czytelnicy dostrzegą poza Racjonalistą teksty z naszego serwisu, prosimy o kontakt z redakcją. Przypominamy też, że publikacja w Racjonaliście jest bezterminowa, dlatego nie można sobie nagle zażądać wycofania swych tekstów, jeśli autorowi nagle współpraca się odwidzi. Na tej stronie jest zawarty regulamin publikacji tekstów

Zaproszenie do współpracy

Jak pewnie doskonale wiecie, mamy w naszym serwisie dział Wiadomości. Bardzo nam zależy aby zamieszczane tam informacje były ciekawe i aktualne. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w poprawie atrakcyjności tego działu zarówno poprzez samodzielne zamieszczanie informacji przy wykorzystaniu przeznaczonego do tego specjalnego formularza: dodaj wiadomość, ale także o nadsyłanie linków do ciekawych wiadomości, które waszym zdaniem warte są umieszczenia w naszym serwisie. Język informacji może być polski lub angielski, w przypadku informacji z prasy (w tym internetowej) w innych językach prosimy o załączenie tłumaczenia.
Pragniemy tutaj nadmienić, że mamy ostatnio możliwość prezentowania informacji z prasy holenderskiej. Przeczytała(e)ś coś ciekawego, daj nam znać. Linki do dłuższych artykułów można zamieszczać tutaj: ciekawy adres.
Obecnie korzystamy najczęściej z następujących źródeł (j. polski): gazeta.pl, interia.pl, onet.pl, wirtualnemedia, BBC, pap, ekumenizm.pl. Jeśli znacie inne serwisy informacyjne, zamieszczające ciekawe informacje, podajcie nam ich namiary: aslota@racjonalista.pl. Szczegółowe omówienie innych form współpracy z serwisem można znaleźć pod adresem: Współpraca

Sondaż Racjonalisty

Ratzinger – Benedykt XVI:
35.0% (1092) - Dobry papież na trudne czasy
14.6% (454) - Przyspieszy rozkład Kościoła w Europie
31.4% (979) - Będzie krótkim epizodem
5.4% (167) - Ograniczy Vaticanum II bardziej niż JPII
1.6% (50) - Będzie hołubił głównie Polaków
12.0% (375) - Wykreuje Kościół elitarny i ortodoksyjny

Oddano łącznie 3116 głosów. Pozwoliliśmy sobie tą sondą na pewne spekulacje, czas zapewne pokaże, czy któraś z zaproponowanych odpowiedzi jest słuszna.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów


Jesteśmy oficjalnym partnerem Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Logo Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów będzie publikowane na stronie internetowej festiwalu i w materiałach promocyjnych.

Odbyło się kolejne spotkanie środowiska warszawskiego PSR. Zaowocowało ono sformułowaniem pierwszych konkretnych projektów, które powinny być w ramach stowarzyszenia rozwijane. Zachęcamy wszystkich, którzy wypełnili deklarację zainteresowania stowarzyszeniem, aby spróbowali określić, w którym z tych projektów chcą uczestniczyć osobiście, oraz zdefiniowali zakres tego uczestnictwa. Osoby, które pragną przyczynić się do rozwoju ruchu racjonalistycznego w naszym kraju, a do tej pory nie wypełniły deklaracji informujemy, że jest ona ciągle dostępna: Deklaracja zainteresowania stowarzyszeniem racjonalistów.

Forum PSR:
Ulotki, plakaty PSR
pomocy w promocji
Okręg toruński
Historia Myśli - kolejny pomysł Biuletyn PSR nr 1
Małopolska i Podkarpacie (i Grn. Śląsk?)
Po spotkaniu-znowu ja:)

Dział PSR w Racjonaliście


Nowe teksty

Liderzy szyiccy, partie irackie - (04-05-2005)

1. Relacje między liderami szyickimi. 2. Charakterystyka przywódców: Ajatollah Abul-Qasim al-Khoei, Ajatollah Mohammad Sadiq al-Sadr, Ajatollah Muhammad Baqir al-Sadr, Ajatollah Mohammed Bakir al-Hakim, Ajatollah Sayyid Ali Husayni Sistani, Ajatollah Kazim al-Husseini al-Haeri, Sayyid Abdul Majid al-Khoei, Muqtada al-Sadr, Abdul Aziz al-Hakim. 3. Ugrupowania polityczne: IRACKI KONGRES NARODOWY (INC), RUCH NA RZECZ MONARCHII KONSTYTUCYJNEJ (CMM), WYSOKA RADA REWOLUCJI ISLAMSKIEJ W IRAKU (SCIRI), RUCH WOLNYCH OFICERÓW IRACKICH (IFOM), IRACKIE POROZUMIENIE NARODOWE (INA), IRACKA PARTIA KOMUNISTYCZNA (ICP), HIZB AD-DAWA AL-ISLAMIJJA, DEMOKRATYCZNA PARTIA KURDYSTANU (KDP), PATRIOTYCZNA UNIA KURDYSTANU (PUK)
Czytaj...

 

O prawach pojemników na płody - Anna Słota (04-05-2005)

Kilka dni temu doniesiono o śmierci kobiety, której nikt nie chciał leczyć, bo była w ciąży, a ewentualne leczenie mogło skutkować poronieniem. W efekcie nie ma ani matki, ani dziecka. Ciąża, poród i macierzyństwo to spory koszt dla kobiety, do tych kosztów należy także coraz realniejsza możliwość utraty życia. Niewiele z nas chce zostać katolicką świętą, większość woli żyć, dla tych własnych dzieci, które już chodzą po świecie, no i dla siebie. Że egoistyczne? Jak to? Przecież życie ma największą wartość. Twoje, moje. Dlaczego zatem, życie płodu jest więcej warte od życia jego nosicielki? Taki właśnie jest efekt działania restrykcyjnej ustawy, ludzie nie mają praw, prawa mają płody. Prawa płodów wykorzystywane są przez różnych ludzi do realizacji swoich, niemających z prawem do życia wiele wspólnego celów. Tak czy inaczej mamy do czynienia z terrorem "życia" w wyniku, którego wiele kobiet życie traci. Znakomicie podsumowuje to na forum Gazety pewien Internauta, mówiąc: Będziemy bronić prawa do życia bez względu na ilość ofiar!
Czytaj...

 

Sarmacki Żul - Witold Stanisław Michałowski (04-05-2005)

W rozwoju cywilizacyjnym każdego kraju ogromną, jeśli nie decydującą rolę ogrywają elity intelektualne. Kulturotwórcze i opiniotwórcze. Niestety mechanizm generacji elit w Polsce jest od paru wieków zainfekowany śmiertelną chorobą. Ona właśnie doprowadziła do upadku i wyeliminowania z mapy politycznej Europy jednego z największych terytorialnie państw, jakim była pod koniec XVIII wieku Rzeczpospolita.
Czytaj...

 

Pomniejszanie ludobójstwa oświęcimskiego - Antoni Feldon (04-05-2005)

16 marca 1990 odbyło się posiedzenie Zespołu do Spraw Przyszłości Państwowego Muzeum w Oświęcimiu. Na owym posiedzeniu zapadła decyzja o usunięciu z Międzynarodowego Pomnika Ofiar Faszyzmu w Oświęcimiu Brzezince - tablic, zawierających informację o 4 milionach zamordowanych. W 1994 przy okazji 50-lecia wyzwolenia obozu odsłonięte zostały nowe tablice pamiątkowe, które mówią o "około 1,5 miliona" ofiar. Nic nie stało na przeszkodzie w otwarciu postępowania, postawieniu zarzutu, poparciu go dokumentami, poddaniu pod dyskusję zainteresowanych i stawieniu czoła opinii publicznej. Nic takiego się nie stało. Z dnia na dzień dokonano cichcem w trybie nakazowo-administracyjnym zmian w martyrologii narodu równolegle z tendencyjnymi zmianami w podręcznikach do nauki historii wszystkich szczebli.
Czytaj...

 

Deus otiosus - Roman Zaroff (23-04-2004)

Ludzie dążą do jakichś celów, mają pragnienia dlatego, że nie mogą być one spełnione lub osiągnięte natychmiast, lub często są po prostu nieosiągalne. Natomiast Absolut niepodlegający ograniczeniom nie może mieć jakiegokolwiek celu. Absolut nie może mieć satysfakcji ze stworzenia czegoś, ponieważ nie wymaga to żadnego wysiłku z jego strony. Każde jego zamierzenie czy pomysł nie dość, że byłby "wymyślony" natychmiast, ale byłby zrealizowany natychmiast, w tym samym "momencie" bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych, czy wysiłku. Bez celu nie ma działania a bez umieszczenia go w czasie nie ma też działania jako takiego. W efekcie gdyby domniemany Absolut istniał po prostu trwałby on "bezczynnie" w absolutnej samorealizacji.
Czytaj...

 

Polski pontyfikat a osłabienie Kościoła - Jan Sidorowicz (03-05-2005)

Jego wybór na papieża powitałem z radością, bo był to policzek dla władzy. Jemu zawdzięczam, że życie moje stało się piękniejsze i bogatsze, bo na fali rozbudzonego ruchu Solidarności mogłem w 1982 roku wyjechać na Zachód. Jednak z przykrością stwierdzam, że jego pontyfikat wyrządził kościołowi szkody, które będą niemożliwe do odrobienia przez najbliższe 20 lat (aż wymrą jak dinozaury mianowani przez niego kardynałowie). Mimo że jestem ateistą, to chciałbym, aby kościoły w Europie zapełniły się znowu żarliwie wierzącymi. Ludzie staliby się dla siebie lepsi i może powstrzymałoby to groźbę całkowitej islamizacji Europy. Bo jak powiedziała słynna publicystka Oriana Fallaci cywilizacja zachodnioeuropejska zginie, bo BARAK NAM WIARY. Ludzie odwracają się od kościoła, świątynie pustoszeją. Garstka ortodoksyjnych dewotek nie obroni Europy przed zalewem wojującego, żarliwego islamu!
Czytaj...

 

Remanent entuzjazmu - Witold Stanisław Michałowski (02-05-2005)

Jest wysoce prawdopodobne, że niezależnie od tego sojusz jakich partii dojdzie do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych, powołana zostanie sejmowa Komisja Gazowa, który wyjaśni, w jaki sposób w minionej dekadzie zrealizowany został scenariusz zwiększania stopnia uzależnienia III RP od dostaw gazu tylko z jednego źródła... Mechanizm skutecznego i w dodatku niezbyt drogiego korumpowania polskich elit, kremlowscy władcy mają przećwiczony już co najmniej od 3 wieków. Działa nadal znakomicie... Nie wszyscy jeszcze rozumieją, że Rosja uparcie odtwarza własne "imperium energetyczne" i jeśli jej się to uda, to na wschód od Unii Europejskiej powstanie region energetyczno-tranzytowy pozbawiony jakiejkolwiek samodzielności, z ośrodkiem decyzyjnym w Moskwie. Taka sytuacja zaś będzie stanowiła zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw Europy Środkowej, włącznie z Polską, Słowacją i Węgrami... O tranzytowym przekręcie stulecia
Czytaj...

 

Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela - Małgorzata Koraszewska (01-05-2005)

Mój drogi,znamy się od tylu lat i wiesz dobrze, że uważam Cię za najświatlejszego i najmądrzejszego katolika, z którym kiedykolwiek rozmawiałam czy czytałam jego prace. Dyskutowaliśmy o wszystkim możliwym i w większości zgadzamy się w sprawach społecznych, a równocześnie nigdy nie byliśmy w stanie zgodzić się co do wiary i racjonalizmu... Nie przekonywałam i nie przedstawiałam argumentów pokazujących, na jak kruchych podstawach oparte jest to Twoje przekonanie, jeszcze z jednego powodu. Zaraziłam się "szacunkiem dla wiary", czyli poglądem, że ludzi głęboko wierzących nie można obrażać, pokazując im gliniane nogi, na których stoją, bo przecież oni wierzą... Przez te sześć lat, od kiedy znowu mieszkam w Polsce, wyleczyłam się całkowicie z choroby nadmiernego szacunku dla ludzi wierzących. Na ogół lubię symetrię. Pełna wrogość okazywana ludziom niewierzącym, zmuszanie wszystkich do udziału w życiu religijnym, strach niewierzących rodziców o swoje dzieci, które muszą posyłać na lekcje religii... To bardzo dobre lekarstwo na szacunek wobec ludzi, którzy żądają tego szacunku tylko dlatego, że wyznają pewne poglądy. Ilu Twoich też mądrych współbraci w wierze mówi, że pewnym ludziom nie dana jest "łaska wiary" i ilu mniej mądrych (lub konformistycznych) ateistów i agnostyków powtarza te słowa, jakby usprawiedliwiając się ze swojego używania rozumu...
Czytaj...

 

Kilka uwag o telewizji - Bogdan Miś (01-05-2005)

Przestało być ważne co się mówi i pokazuje w telewizji; zaczęło być wyłącznie ważne jak się to robi; im dziwniej, śmieszniej - i, niestety, bardziej idiotycznie - tym lepiej.Najważniejsze: ubawić debila po same pachy; emocje też są niezłe - i do kasy! Wszystko, co jest adresowane do nieco bardziej wyrobionej widowni - obniża dochody stacji i jest spychane na jakieś obrzeża ramówki. "Spełnianie wymagań widza" - to najczystsze komercyjne oszustwo, nic więcej. Żadna "demokratyzacja przekazu", moi drodzy. Propozycja uzdrowienia TVP
Czytaj...

 

Epidemia kreacjonizmu w USA - Geoff Brumfiel (30-04-2005)

Kreacjoniści chcą wywrócić do góry nogami publiczną percepcję nauki i przekonać, że można tłumaczyć fakty naukowe ponadnaturalnymi zjawiskami. Wsadzają Projektanta tam gdzie dostrzegają luki w teorii ewolucji zniechęcają zatem do naukowych poszukiwań. W USA zabobon ten niepokojąco rośnie w siłę. Dla niektórych jest on pomostem pomiędzy nauką a wiarą, dla innych przekracza granice przyzwoitości. Geoff Brumfiel, korespondent naukowy magazynu Nature z Waszyngtonu, opisuje sytuację w środowisku akademickim.
Czytaj...

 

Rewolucja czy bierny opór? - Kamil Mroziński (30-04-2005)

W dzisiejszych czasach, w dobie dominacji terroru, zbrodni i coraz większego chaosu, gdy ludzie zmuszeni są zmieniać swe poglądy na kwestię praw i wolności jednostki oraz samą ideę demokracji, odżywa pytanie - gdybyśmy musieli stanąć do walki o swoje racje, którą drogę byśmy wybrali? Czy była by to droga rewolucji, czy być może biernego oporu?
Czytaj...

 

Staś i margrabia - Andrzej Koraszewski (30-04-2005)

Diabli nadali Jirkę. Nic nas nie łączyło prócz przyjaźni, a dzieliło nas wszystko. Mnie dręczyła Żelazna Kurtyna, a jego nie. Tylu ludzi uciekło, więc musiała być dziurawa jak sito. A z drugiej strony, ilu uciekło zanim ją postawili? W samym Chicago jest pół miliona Polaków. Iluż chłopów krowę, prosiaka, co się tylko dało zamieniało na bilet do Hameryki i w nogi. Kościuszko im mówił, że będzie Żelazna Kurtyna? Można powiedzieć, że przed Franciszkiem-Józefem uciekali, albo przed carem Aleksandrem, ale na mój gust, to mieli znacznie bliższe powody.
Czytaj...

 

Chazaria - średniowieczne państwo żydów - Lech Keller (01-05-2005)

Chazaria wyróżniała się systemem tzw. podwójnej monarchii. Kagan był najwyższym (panującym) królem a Kagan-Bek był urzędującym królem i dowódcą armii. Kaganowie byli bardzo tolerancyjni; nawet jak przyjęli oni judaizm jako religię dworu (a więc i państwa), to pozwolili oni chrześcijańskim Grekom, pogańskim Słowianom i muzułmańskim Persom na wyznawanie ich religii
Czytaj...

 

Zadrużańskie aforyzmy - Antoni Feldon (30-04-2005)

Różnica pomiędzy zwycięzcą, a przegranym polega nie na braku siły, czy wiedzy, lecz raczej na braku woli. Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu. Sukces jest podróżą, nie celem. Nawet najdłuższa podróż zaczyna się pierwszym krokiem
Czytaj...

 

Od neuronu do samoświadomości - Anna Grabowska (30-04-2005)

W jaki sposób właściwości pojedynczych neuronów w ludzkim mózgu prowadzą do wytworzenia zupełnie nowej jakości nieobecnej w świecie fizycznym i u większości organizmów żywych, a mianowicie subiektywnej sfery fenomenów psychicznych w tym również i świadomości? Pytanie to ma oczywiście zupełnie fundamentalne znaczenie, gdyż pytanie o świadomość jest podstawą zrozumienia "istoty człowieczeństwa"
Czytaj...

 

Monty Python a Racjonalista.pl - M. Agnosiewicz, A. Heyduk, S. Poznalski (29-04-2005)

Wspominam o legendarnym serialu brytyjskim dlatego, że strona, którą dziś prezentuję przystaje do współczesnej Polski mniej więcej tak samo jak owa grupa komików do ówczesnej Wielkiej Brytanii - pisze o Racjonaliście Andrzej Heyduk w największym dzienniku polinijnym
Czytaj...

 

O ryzyku, racjonalności i emocjach - Joanna Szumowska (28-04-2005)

Żyjemy w świecie, gdzie godność została zastąpiona przez autentyczność. Psychologowie, poradniki, magazyny kobiecie oraz kultura konsumpcji nakazują nam jedno - bycie sobą, bycie autentycznym. A to oznacza zaprzedanie wszystkiego na rzecz kierowania się emocjami.
Czytaj...

 

Głosować, czy olać? - Andrzej Koraszewski (28-04-2005)

Współczesne społeczeństwo polskie uważa całą klasę polityczną za zbiór ludzi nieudolnych i nieuczciwych. Inni znów szukają Naczelnika, domyślając się jednak, że bokser z PGR-u jest lichą namiastką Kościuszki. Będę głosował przeciw wyborowi Leppera czy polityków cierpiących na endekoidy
Czytaj...

 

O równości kretynów - Bogdan Miś (28-04-2005)

Państwo reporterstwo w telewizji publicznej ze śmiertelną powagą opowiadają ludziom - w dodatku fatalnym językiem - androny o wróżkach i kretyństwa o numerologii. A niemal zaraz potem politycy opowiadają głupoty o "misji edukacyjnej" TVP i konieczności walki z komercyjnym monopolem
Czytaj...

 

Jan Paweł II Superstar - Mautits Schmidt, Gerard Kessels (28-04-2005)

On mógł zostać gwiazdą. To nie miało nic wspólnego z nauką, którą głosił, jego reżim był bardzo szkodliwy dla świata. Ale bez jego sposobu używania mediów już dawno katolicyzm ugrzązłby w bagnie, tak jak to się stało w Europie - pisze holenderski socjolog z wydz. teologicznego w Groningen
Czytaj...

 

Ciało obce - Małgorzata Jankowska (28-04-2005)

W naszym pędzie do swoiście pojmowanej nieśmiertelności, w kontekście wszechobecnego kultu życia i sił witalnych śmierć staje się skandalem. Unikamy obcowania z nią, ginie misterium Odejścia. W przygotowaniach do ostatniej wędrówki miejsce bliskich zajmuje Instytucja...
Czytaj...

 

W kręgu miłośników i lubych - Paweł Fijałkowski (28-04-2005)

Dla wielu historyków tolerancyjny stosunek starożytnych Greków do homoseksualizmu był skazą na ich kulturze. Leveque pisał o "degeneracji w dziedzinie seksualnej" i "ciemnych stronach cywilizacji greckiej". Homoseksualiści w życiu społecznym i kulturze Aten w VI - IV w. p.n.e.
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Kompleks Polski (25-04-2005)
Autor: JACEK ŻAKOWSKI
Źródło: polityka/onet
Profesor Norman Davies, brytyjski historyk, ekspert od naszych dziejów, o polskich kompleksach
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Nararcja medialna 11/09 i wojny z terroryzmem (04-05-2005)
Autor: Marcin Wilkowski
Źródło: http://narracja.sky4net.o
Blog jest elementem mojej pracy magisterskiej poświęconej analizie nararcji medialnej wydarzeń 11 września 2001 i wojny z terroryzmem. Ja nazywam się Marcin Wilkowski. Praca broniona będzie w instytucie historii na Uniwersytecie Gdańskim. Wszystkie wpisy dostępne na blogu publikowane są w licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0
Zgłoszone przez: Marcin Wilkowski
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Jest kilka nurtujących mnie pytań...
Potęga umysłu czy słabość wiary?
Wiedza
rozprawmy sie z buddyzmem
w sprawie Chazarii
Do Kagana
Kuponowka i talonowka.
List otwarty do znanych mi katolików
konserwatywny liberalizm
Księza homoseksualni a nauka spoleczna kościoła
Metafizyka
Rozprawmy się z hinduizmem
Urzędasów Lojalność
Izabella Sierakowska - co zostało z dawnej Izy.
Religia w szkole - czy istnieje pole do kompromisu ??
Kobyszczę
Nie pogadasz z katolikami - dziś mnie zabanowali na forum Frondy
Zobobonny savoir-vivre
Ci "jehowcy"..
Kryteria podziału sceny politycznej
WEWNĘTRZNE SPRZECZNOŚCI RELIGII KATOLICKIEJ
Skoring wątków
Jak uzdrowić polską edukację! Pomysł!
Chwyty erystyczne (prawie wszystkie)
Kim, czym jest Bog
Racjonalim to negacja Boga?
Rozumowy dowód istnienia Boga
Dziwna sprawa.
Pewność
Mowa a naleciałości
Obnażenie TW Hejmo... tylko po co???
Rzeczywistość
Grzech pierworodny
Fobia?
Dysusja z kreacjonistami - czy ma ona sens?
Po prostu w imię prawdy
Racjonalista na Alasce
II zasada termodynamiki i wszechświat
Rozpad partii antyklerykalnej
Święta fizyka na Wyborczej
Czy mamy dusze ???
Zjednoczenie wszystkich religii?
Czy Ratzinger "wyklął" A. de Mello?
STUDENCI- DEBILE
historycznie zmotywowani
Jak zaznaczyć swoją obecność?
Porażki i zdobycze New Age
Białe karły
Ozon,papież i ateizm
Ezopatia .nowa dziedzina nauki
Czy to nie głupota?

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.Found in The Web

Friendly Feudalism: The Tibet Myth (01-05-2005)
Author: Michael Parenti
Source: Strona Parentiego
"Krwawa" rozprawa z mitem Starego Tybetu (Shangri-La) - buddyjskiego raju na Ziemi. Brutalny Feudalizm w imię Buddy i Prawa Karmy. Wszystko to co buddyści pragnęliby UKRYĆ przed światem!
Announced by: Mamut
Read..

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.