Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
139.597.221 wizyt
Ponad 1056 autorów napisało dla nas 7239 tekstów. Zajęłyby one 28536 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 4422 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mostem między przekonaniami oddzielonymi największą przepaścią jest szlachetność"
« Listy i opinie  
Monty Python a Racjonalista.pl

Choć polskie media tradycyjne poświęcają wiele recenzji czy nawet sążnistych artykułów różnorakim mniej lub bardziej interesującym witrynom i serwisom internetowym, to jedna z największych i najciekawszych, prowadzona na wysokim standardzie technicznym, redaktorskim i merytorycznym — jest niemal skutecznie ignorowana. Poza drobnymi wyjątkami (recenzja "W poszukiwaniu zdrowego rozsądku" w dwutygodniku Komputer Świat, nr 22/2003) serwis Racjonalista.pl nie ma wielu recenzji w ugrzecznionej i politycznie poprawnej prasie "głównego nurtu", która w sprawach ideologiczno- światopoglądowych "śpiewa wiosnę, gdy dokoła zima". Oczywiście siłą rzeczy (wymuszoną przez nas samych, naszą pracę) jest to sytuacja na dłuższą metę nie do utrzymania, nie do zamilczenia. Z tym większą przyjemnością odebrałem dziś dwa przesympatyczne emaile od rodaka zza oceanu, redaktora prasy polonijnej. Napisano o nas w najznaczniejszej gazecie polonijnej. 

Szanowny Panie Mariuszu. Mieszkam od 25 lat w USA. Czytam z przyjemnością (tu same superlatywy) Racjonalistę od kilku miesięcy. Rzeczywiście to jest moja najmilsza lektura. Podzieliłem się tym z moim bliskim kolegą, który w Chicago współpracuje (redaguje stronę o internecie i pisze felietony oraz komentarze polityczne) z „Dziennikiem Związkowym" — najstarszą gazetą wydawaną w języku polskim na świecie bez przerwy (blisko 100 lat, w Polsce była przerwa w wydawaniu po polsku w czasie niemieckiej okupacji). I oto jaką reklamę zrobiłem „Racjonaliście". Nadmieniam, że tylko najlepsze strony ze światowego WWW mają szansę przebić się przez krytycznie patrzącego na świat mojego kolegę Andrzeja Heyduka. Przesyłam Panu stronę z „Dziennika Związkowego" — wydanie weekendowe z dnia 29 kwietnia 2005. Strona ta jest w gazecie papierowej a także dostępna w internetowym wydaniu. Z poważaniem — Stan Poznalski

Dziennik Związkowy wydanie weekendowe ma około 40 tysięcy nakładu. To dla ludzi w Polsce nie wydaje się wielkim nakładem, ale tu praktycznie ta gazeta dociera do wszystkich Polaków, którzy jeszcze chcą czytać w j. polskim. Pan przesyła mi podziękowanie za coś co ja zrobiłem. Ja nie zrobiłem nic wielkiego, ja tylko podzieliłem się wiadomością, że znalazłem w śmietniku internetowym PERŁĘ — Racjonalistę. I proszę mi wierzyć, nic nie przesadzam, bo zresztą po co miałbym to robić? To ja dziękuję Panu, za pańską wielką pracę, z której korzysta tysiące ludzi. I ja chciałbym przekazać Panu życzenia, aby miał Pan siłę robić to dalej. W Polsce jest „racjonalistyczny ugór", a pańska praca to jak orka na ugorze, ale niech dodaje Panu sił ta świadomość, że nie jest to praca na marne. Jest wiele ludzi, którzy czerpią z pańskiej mądrości. Czytam czasem komentarze do artykułów i wiem, że niektóre sprawiają Panu wiele przykrości. I myślę sobie wtedy, żeby tylko ten Mariusz nie przejmował się tym za bardzo, bo pieprznie tym wszystkim i co będziemy czytać? Nasz Dziennik? To koniec! Kończąc dziękuję za wszystko Panu i wszystkim, którzy piszą w Racjonaliście. Trzymajcie się Panowie zwłaszcza po wyborach w Polsce. — Stan Poznalski

*

Spacerkiem po wsi (globalnej)

Andrzej Heyduk

Dzisiejszy adres: www.racjonalista.pl

Strona w formacie PDF, 630 kBDzisiaj coś zdecydowanie z innej beczki, czyli — jak to niegdyś mówiono w Monty Pythonie — „czas na coś kompletnie innego". Wspominam o legendarnym serialu brytyjskim dlatego, że strona, którą dziś prezentuję przystaje do współczesnej Polski mniej więcej tak samo jak owa grupa komików do ówczesnej Wielkiej Brytanii. O ile Monty Python robił to wszystko na żarty, racjonalista.pl twierdzi, że „zgodnie z tradycją myśli oświeceniowej, proponujemy naukową rzetelność i naukowe metody sprawdzania wszelkich odkryć, tropimy absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa i fobie obecne w niemal każdej dziedzinie życia". 

Ową doktrynę można zinterpretować na wiele sposobów, jednak ogólnie rzecz biorąc strona zajmuje się propagowaniem światopoglądu racjonalistycznego, zapraszając do dyskusji ludzi zarówno wierzących, jak i agnostyków oraz ateistów. Nie jest to strona antyreligijna, choć autorzy propagują ograniczenie wpływów Kościoła w polityce i ustawodawstwie. W sumie chodzi o sensowną, pozbawioną emocji i epitetów dyskusję na niemal każdy temat.

Serwis, który jest dostępny w kilku językach, stara się kolekcjonować artykuły lokalnie, zbiera ciekawe linki do dostępnych w sieci artykułów oraz służy jako forum dyskusyjne. Autorami publikowanych artykułów są zarówno gospodarze witryny, jak i liczni redaktorzy „zewnętrzni", czyli działający na ochotnika współpracownicy, wśród których sporo jest polskich naukowców rozsianych po całym świecie. Całą kolekcję tekstów można zamówić na kompakcie, choć równie dobrze jest pobuszować w wirtualnej księgarni. Warto też zarejestrować się, ponieważ dopiero wtedy uzyskamy dostęp do wszystkich działów tej dość niezwykłej witryny.

Miejsce to nie jest dla obrażalskich i mało tolerancyjnych. Zapraszam tam głównie internautów z otwartymi umysłami gotowych rzeczowo dyskutować na dowolne, nawet najbardziej kontrowersyjne tematy.

*

Dziennik Związkowy jest największą i najstarszą gazetą polonijną na świecie. Jest wydawany w Chicago, dociera do Polonusów w aglomeracji chicagowskiej, jak również do wielu innych ośrodków polonijnych w USA. Wiele osób prenumeruje czasopismo w innych częściach Stanów Zjednoczonych, Australii, Polsce i innych zakątkach świata. Kilkaset egzemplarzy czasopisma dociera do przedstawicieli polskiego sejmu, rządu, także do bibliotek. Redaktorem Naczelnym jest dr Wojciech Białasiewicz. W 2004 r., w czasie XII Światowego Forum Mediów Polonijnych, otrzymał nagrodę "Fidelis Poloniae" za stuletnią służbę Polonii Amerykańskiej i Polsce, obronę interesów Polaków w Stanach Zjednoczonych i w Ojczyźnie, popularyzację postaw patriotycznych, historii i kultury polskiej.

Adresy internetowe: www.dziennikzwiazkowy.com oraz www.polishdailynews.com

*

Zachęcamy naszych czytelników, wśród których jest wielu redaktorów i publicystów prasy krajowej, do pójścia w ślady Andrzeja Heyduka i publikowania o Racjonaliście ciekawych recenzji (a z pewnością jest o czym pisać!) celem przedstawienia szerszemu gronu czytającemu czołowy polski serwis światopoglądowy. Pisanie dziś o prasie światopoglądowej bez zaznaczenia roli Racjonalisty jest dziennikarska nierzetelnością lub czymś zgoła paskudniejszym… Wielokrotnie pisano już w polskiej prasie o stronach religijnych, kościelnych, wyznaniowych w Internecie. Dlaczego milczy się o "drugiej stronie". Jest przecież dużo ciekawsza...


 Zobacz także te strony:
My, opozycja... Racjonalista kontra cenzorzy
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
My, opozycja... Racjonalista kontra cenzorzy
Ojciec Jeremiasz (OFM)

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (3)..   


« Listy i opinie   (Publikacja: 29-04-2005 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4105 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365