MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #78
Nakład: 6242 (odbiorców mailingu)

Spis treści:


Cytat tygodnia

"Zaślepieni krótkowzrocznością i głupotą Politycznie Poprawnych, nie zdajecie sobie sprawy lub nie chcecie zdać sobie sprawy, że toczy się już wojna religijna. Wojna, którą oni nazywają dżihadem. Wojna, która nie ma być może (być może?) na celu podboju naszego terytorium, ale z pewnością ma na celu podbój naszych dusz i zlikwidowanie naszej wolności. Wojna, która jest prowadzona po to, by zniszczyć naszą cywilizację, nasz styl życia i umierania, modlenia się lub niemodlenia, jedzenia, picia i ubierania się, i studiowania, i cieszenia się życiem. Otępieni propagandą fałszu nie przyjmujecie do wiadomości lub nie chcecie przyjąć do wiadomości, że jeśli nie zaczniemy się bronić, jeśli nie będziemy walczyć, dżihad zwycięży. Zwycięży, tak, i zniszczy świat, który w ten czy inny sposób udało nam się zbudować. Zmienić, ulepszyć, uczynić bardziej inteligentnym, mniej zakłamanym czy może w ogóle niezakłamanym. Zmiecie naszą kulturę, naszą sztukę, naszą naukę, naszą tożsamość, naszą moralność, nasze wartości, nasze przyjemności... ... Czy nie rozumiecie, że ci wszyscy Osamowie bin Ladenowie uważają się za uprawnionych do zabijania was i waszych dzieci, bo pijecie alkohol, bo nie nosicie długich bród, czadoru czy burki, bo chodzicie do teatru i do kina, bo kochacie muzykę i śpiewacie piosenki, bo tańczycie i oglądacie telewizję, bo nosicie minispódniczki albo szorty, bo na plaży i na basenie opalacie się nago czy prawie nago, bo kochacie się wtedy, kiedy chcecie, i z tymi, z którymi chcecie, czy też dlatego że nie wierzycie w Boga?!?"

Oriana Fallaci, "Wściekłość i duma"


Aktualności i ogłoszenia

Tiszert dla Wolności Światopoglądowej

Tego jeszcze w Racjonaliście nie było. Tym razem mamy dla naszych sympatyków nie lada niespodziankę, są nią nasze koszulki, w trzech różnych wersjach, we wszystkich rozmiarach (od S do XXL) do wyboru i w przystępnej cenie. Obowiązują zasady zamawiania, jak w naszej księgarni.

1. Koszulka Niepoprawnego Racjonalisty
2. Koszulka Wolności Intelektualnej
3. Koszulka Odważnego Ateisty

Jak do tej pory, tak i tym razem mamy zaszczyt pochwalić się nowymi publicystami. Są nimi: Herman Philipse - filozof holenderski, autor "Manifestu Ateistycznego"; Sanal Edamaruku - stoi na czele Indian Rationalist Association oraz Rationalist International, propagator racjonalnego myślenia, ich teksty zostały przetłumaczone przez Małgorzatę Koraszewską. Nowym publicystą jest także Dariusz Kaliszuk - przedsiębiorca, jeden z założycieli PSR.

Wszystkich zainteresowanych zdobywaniem punktów w naszym nieustającym rankingu czytelników zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym wyjaśnieniem zasad ich przyznawania (Czym są punkty czytelników?), o który został poszerzony nasz FAQ.

Liczba tekstów zamieszczonych w serwisie przekroczyła 3.000. Jest już zatem z czego wybierać, mamy teksty o różnej zawartości tematycznej, pogrupowane w działach, do których dostęp jest realizowany przez menu usytuowane z lewej strony w każdym miejscu serwisu. 

Wśród proponowanych stron mamy także treść "Manifestu Humanistycznego 2000". Wszystkich, którym droga jest idea humanizmu na świecie, jako najlepszej drogi rozwoju ludzkości zapraszamy do lektury. Ten wspaniały, niosący nadzieję dokument znalazł się w serwisie dzięki uprzejmej zgodzie polskiego wydawcy (KiP). 

Sondaż Racjonalisty:

W przypadku takich osobistych wyborów, o jakie zapytaliśmy w ostatnio zakończonej sondzie, trudno jest o jednoznaczne opinie. Z reguły ocena negatywna takich zjawisk pochodzi od osób, które nigdy nie musiały ich doświadczać osobiście lub indoktrynowanych religijnie. Natomiast osoby, które interesuje socjologiczny aspekt takich wyborów powstrzymują się od głosów potępiających, mając świadomość mechanizmów, które takie wybory inicjują, czego życzymy wszystkim czytelnikom serwisu. 
Potępiam:
412 głosów - samobójstwo i eutanazję
432 głosy - pornografię
376 głosów - prostytucję
397 głosów - homoseksualizm
542 głosy - aborcję
865 głosów - nie potępiam


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Zainteresowanych działalnością w ramach Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów zapraszamy do odwiedzania Forum dyskusyjnego PSR. Forum dostępne jest po wypełnieniu deklaracji zainteresowania stowarzyszeniem racjonalistów.

Ostatnie wątki PSR:
obalanie stereotypow religijnych
Nasze koszulki - 3 wersje
ZERO TOLERANCJI dla... zawracania..
Nowe LOGO PSR?
Kandydaci PSR do Księgi Trzeciego..
Idea PSR Blisko Ciebie
Wsparcie życiowe racjonalistów wolnomyślicieli


Nowe teksty

Psychopata, kto to taki? - Damian Janus (09-08-2005)

Jakie są podstawowe cechy charakteru "psychopatów par excellence"? Przede wszystkim jest to skłonność do manipulacji innymi. Dalej: brak odpowiedzialności za innych; egocentryzm; na ogół brak poczucia winy; często nietolerancja frustracji i żądanie, aby potrzeby były spełniane natychmiast; płytkość związków emocjonalnych; tendencje do upatrywania przyczyn problemów w innych ludziach, nierzadko mściwość i tendencje do bycia agresywnym wobec otoczenia. Człowiek taki bezwzględnie wykorzystuje ludzi do własnych celów. Nie odczuwa przy tym wyrzutów sumienia. Może odczuwać wstyd (gdy ktoś ujrzy jego działania), jednak nie odczuwa poczucia winy (jego sumienie go nie ściga, nie "patrzy" na niego krytycznie). Człowiek taki będzie skoncentrowany na sobie i niezdolny do tworzenia związku, szczególnie partnerskiego związku erotycznego. W swej typowej formie zjawisko to dotyczy głównie mężczyzn. O ile neurotycy nie odnoszą sukcesów społecznych (słabo radzą sobie z pracą, nie robią kariery) i żyją w cieniu, o tyle człowiek z zaburzeniami osobowości to równie dobrze "człowiek sukcesu", ba, osoba z pierwszych stron gazet...
Czytaj...

 

Kicz mieszka w lodówce - Ewelina Mędrala (08-08-2005)

W języku potocznym synonimem kiczu stały się takie pojęcia jak tandeta, parodia, badziewie, gniot, falsyfikat i wiele innych. Jest to w dzisiejszych czasach nie li tylko pojęcie, zjawisko, jest to także sposób życia tzw. kiczmanów, kiczarzy, którzy hołdują owej modzie. Kicz spłaszcza rzeczywistość, wynaturza ją, wyjaławia. Bazuje na powielaniu stereotypów, posługuje się szablonem, matrycą, którą ktoś kiedyś już wykorzystał, i co ważne, odniósł sukces, czyli najprościej rzecz ujmując - powiela na ogromną, globalną skalę sprawdzone schematy. Na całym świecie w zastraszającym tempie powstają ogromne fabryki kiczu trudniące się jedynie seryjną produkcją, które jak na razie finansowo świetnie na tym interesie wychodzą.
Czytaj...

 

Trzy dni, które (nie) wstrząsnęły światem - Andrzej Koraszewski (08-08-2005)

Michael Castells od kwietnia 1991 roku doradzał Rosjanom poprzedzenie reform ekonomicznych odpowiednimi zmianami prawnymi i utworzenie instytucji zdolnych do wymuszania i nadzorowania nowych reguł gry. Krótki kurs kapitalizmu Jeffrey'a Sachsa brzmiał jednak dla rosyjskich demokratów zarówno bardziej swojsko i bardziej znajomo. W 1992 powstał ostatecznie komitet Castellsa, który zaproponował: rozwiązanie parlamentu i utworzenie zgromadzenia konstytucyjnego, utworzenie instytucji mających wspierać przejście do gospodarki rynkowej, przygotowanie zmian przede wszystkim w prawie karnym i bankowym. "Powiedzieliśmy bardzo wyraźnie - pisze Castells - że jeśli nie będzie przejrzystych reguł gry i jeśli system rynkowy z dnia na dzień zastąpi gospodarkę państwową, przestępczość zorganizowana przejmie ekonomię, ponieważ tylko świat przestępczy był przygotowany na wkroczenie i tylko on mógł skorzystać na uproszczonych procedurach prywatyzacji. Byłem przekonany, że będzie to prowadzić do mafijnego kapitalizmu jaki rzeczywiście widzimy dziś w Rosji"
Czytaj...

 

Program racjonalistyczny na nowe stulecie - Sanal Edamaruku (08-08-2005)

Rosnący fundamentalizm i wspaniałe czasy dla guru i uzdrowicieli mogą wywoływać wrażenie, że mistycyzm powraca z całą siłą. Trzeba jednak zauważyć, że tradycyjne religie kruszą się i ustępują miejsca kolorowej, egzotycznej rzeszy neo-religii. Konkurencja osłabia i trzyma w ryzach tradycyjne religie. Te religie, bardziej niż racjonaliści, powinny martwić się takim rozwojem sytuacji. W walce o przetrwanie niektórzy z ich przywódców nie wahają się przed przyjęciem nieco bardziej postępowych postaw, by zdobyć poparcie racjonalistów. Podstawowe pytanie, czy powinniśmy z nimi współpracować, by zwalczać nowe zagrożenia, wydaje się dzielić nasz ruch. Nowi przyjaciele biskupów, którzy głoszą "zasadniczo integracyjny aspekt" religii i nadają humanizmowi charakter religijny stoją po jednej stronie, my stoimy po drugiej... Tracąc wpływy w Europie, kościoły chrześcijańskie zwróciły się na wschód. Jan Paweł II mówił, że ewangelizacja Azji musi być "absolutnym priorytetem". W tym wyścigu biorą udział również inne kościoły: luteranie, ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy - wszyscy próbują wykroić dla siebie najlepszy kawałek hinduskiego tortu - Przemówienie głowy indyjskich racjonalistów wygłoszone na drugiej międzynarodowej konferencji racjonalistów w Trivandrum w Indiach, 17-21 stycznia 2000
Czytaj...

 

Wysoki koszt niskich cen - Zdzisław Gromada (07-08-2005)

Podstawowym dylematem każdej uczciwej władzy publicznej jest decyzja co jest ważniejsze: niezależność ekonomiczna i nadzieja na lepsze jutro czy zaspakajanie aktualnych oczekiwań i doraźnych pragnień obywateli. Obowiązujący u nas system polityczny zdecydowanie preferuje drugie rozwiązanie. Efektem tego jest nadmierny dług publiczny i brak perspektyw. Decydujące znaczenie dla polityka i ugrupowania politycznego o tym "być czy nie być" ma jego popularność wśród obywateli. W sytuacji gdy większość z nas jest wychowana i przyzwyczajona do opieki państwa kandydat na polityka nie może powiedzieć wyborcom oczywistej prawdy: "Jeśli chcemy mieć nadzieję na poprawę, to dzisiaj musimy zacisnąć pasa i spłacić już zaciągnięte pożyczki".
Czytaj...

 

Matematyka a świat fizyczny - Bogdan Miś (06-08-2005)

Skoro związki matematyki i logiki z Naturą są bardziej historyczne i psychologiczne, niż faktyczne - dlaczego tedy jednak nasze mosty stoją, sondy kosmiczne trafiają gdzie trzeba z odległości milionów kilometrów, spiralę DNA rozszyfrowaliśmy, a nawet sklonowaliśmy psa (wbrew pozorom, w każdej z tych spraw tkwi jakaś matematyka)? Dlaczego, skoro nie ma jednej matematyki? Odpowiedź jest niesłychanie prosta. Matematyka nie jest nauką przyrodniczą, ale jest wspaniałym językiem do opisu Przyrody; w gruncie rzeczy jedynym językiem do takiego opisu. Ten język ma w dodatku swoje dialekty czy gwary - i do opisu jednego fragmentu świata należy użyć, dajmy na to, gwary zwanej Teorią Układów Dynamicznych, do innego - Teorii Chaosu, jeszcze inny będzie wymagał Teorii Fraktali, kolejny zaś - Geometrii Riemanna.
Czytaj...

 

Oszczędzać, ale jak? - Wojciech Rudny (06-08-2005)

Większość z nas uczy się gospodarować pieniędzmi w dzieciństwie, w domu rodzinnym. Niestety nie zawsze polskie rodziny kształtują dobre nawyki finansowe swoich pociech, tj. sprzyjające budowaniu finansowej niezależności. "Życie na kreskę" i rozrzutność charakteryzuje sporą część naszego społeczeństwa, niewiele różniącego się pod tym względem od innych, współczesnych i nastawionych na konsumpcję społeczeństw zachodnich. Spory w niej udział ma tzw. konsumpcja naśladowcza, nie wynikająca z rzeczywistych potrzeb, ale ze względów prestiżowych wg staropolskiego, ale i nadal aktualnego: "zastaw się a postaw się".
Czytaj...

 

Zapiski londyńskie 1988/1989 cz. 4 - Andrzej Koraszewski (06-08-2005)

W 1986 roku zacząłem pracę w Polskiej Sekcji BBC w Londynie. Jeden z punktów kontraktu zakazywał publikowania w jakichkolwiek środkach masowego przekazu poza korporacją. Pracowałem w miejscu stanowiącym znakomity punkt obserwacyjny, ale nie miałem możliwości wypowiadania się jako publicysta. Kiedy w 1988 roku upadek komunizmu stawał się coraz bardziej oczywisty, zacząłem prowadzić rodzaj dziennika. Mam wrażenie, że po szesnastu latach te zapiski mogą być małym przyczynkiem pozwalającym zrozumieć sytuacje w chwili obecnej. Obejmują one okres od maja 1988 do września 1989.
Czytaj...

 

O seksie bez tajemnic - Paulusjan (06-08-2005)

Początkowo padały postulaty, aby wprowadzić do systemu szkolnictwa obowiązkowy przedmiot, edukację seksualną. Później jednak przemianowano ją na nobliwy eufemizm - "wychowanie prorodzinne". Sądzę, że nazwa ta jest nietrafna, bowiem nie każdy obywatel chce tworzyć rodzinę i nie wszyscy też upatrują cel swojego życia w prokreacji, natomiast prawie każdemu właściwa jest sfera seksualna (z wyłączeniem nielicznych aseksualistów). Truizmem, choć przemilczanym przez wielu, jest to, że seks istnieje nie tylko w małżeństwie. Pod naciskiem środowisk konserwatywnych edukacja seksualna została sprowadzona do "rodzinnej", a w istocie prawie w ogóle jej nie ma.
Czytaj...

 

Administracja hamuje skutki rozwoju gospodarczego - Witold Filipowicz (06-08-2005)

Wśród wypowiedzi na temat kryzysu lewicy, pojawia się oczywiste pytanie: dlaczego, mimo niewątpliwej poprawy gospodarki, nie nastąpiło znaczniejsze zmniejszenie bezrobocia i nie polepszyła się sytuacja pracowników najniżej uposażonych? Wszystkie znane mi próby wytłumaczenia tego braku spodziewanych skutków wzrostu PKB, sprowadzają się do ogólnikowych stwierdzeń o braku odpowiednich działań czy o faworyzowaniu finansjery. Wydaje się, że o ile czynnik podstawowy, jakim jest stan gospodarki ujmowany statystycznie przez tzw. PKB, może zależeć głównie od decyzji rządowych, to zjawiska wtórne (stan zatrudnienia, poziom płac, stan oświaty, opieki zdrowotnej itp.), są w znacznej mierze pochodną jakości zarządzania na niższych szczeblach. Jeśli to przypuszczenie jest słuszne, mamy wniosek, że winnymi katastrofy są: kierownictwo resortu odpowiedzialnego za administrację i premier, obowiązany do szczególnego nadzoru nad tak istotnym dla państwa działem.
Czytaj...

 

Manifest humanistyczny 2000 - (05-08-2005)

Ruch wolnomyślicielsko-humanistyczny swoje ideowe podstawy i system wartości opiera na kilku fundamentalnych dokumentach, takich jak I Manifest Humanistyczny (1933), II Manifest Humanistyczny (1973), Deklaracja Świeckiego Humanizmu (1980) oraz Manifest humanistyczny 2000: Apel o nowy, globalny humanizm. "Manifest" został wydany przez Międzynarodową Akademię Humanizmu. Autorem projektu tego dokumentu jest prezes Międzynarodowej Akademii Humanizmu i były przewodniczący Międzynarodowej Unii Humanistyczno-Etycznej, Paul Kurtz. Manifest ten został opublikowany jesienią 1999 roku w kwartalniku Free Inquiry. Podpisało go stu trzydziestu sześciu intelektualistów, uczonych, polityków i działaczy społecznych z dwudziestu dziewięciu krajów świata - wśród nich dziesięciu laureatów nagrody Nobla; podpisy nadal napływają. Manifest Humanistyczny 2000 łączy filozoficzne podstaw humanizmu z listą rzeczywistych problemów które trzeba rozwikłać, aby uczynić nasz świat lepszym. Rozdział VIII Manifestu oferuje Nowy Globalny Program, który wymienia sześć kluczowych obszarów gdzie humanizm ma do odegrania ważną - jeżeli nie kluczową - rolę: - bezpieczeństwo - rozwój człowieka - sprawiedliwość socjalna - globalizacja - prawo międzynarodowe - środowisko.
Czytaj...

 

Obrona Oświecenia i Nietzschego - Mariusz Agnosiewicz (04-08-2005)

Pani Małgorzato! Jest Pani autorką pięknego projektu - Dzień Dobrej Wiadomości, którego zwieńczeniem jest projekt Księga Trzeciego Tysiąclecia. Idea Księgi żywi się jednak negacją światopoglądu oświeceniowego, więc jako racjonalista zostałem skazany na polemikę (choć oczywiście współczesny racjonalizm nie jest "światopoglądem oświeceniowym", a tylko w Oświeceniu ma swe nowożytne korzenie). Współczesnym problemem Oświecenia jest nie to, że ma ono wielu modnych krytyków, lecz to, że jest traktowane najczęściej jednowymiarowo, redukcjonistycznie, karykaturalnie (np. kiedy zamierza się odnieść do oświeceniowego stosunku do rozumu - wskazuje się Religię Rozumu ustanowioną przez wodzów Rewolucji). Taki też osąd spotkał Oświecenie w początkowym przesłaniu Księgi. Moją polemikę uzupełniam też obroną Nietzschego. - List otwarty do Małgorzaty Bocheńskiej...
Czytaj...

 

Imago: Klub Korespondencyjnych Przyjaciół - Dariusz Kaliszuk (03-08-2005)

Historia klubu Imago zaczęła się pod koniec 1988 roku i był to największy klub tego typu w Polsce - przez cały okres działalności (3 lata) przez Imago przewinęło się ponad 13 tys. osób! Istotę klubu najlepiej oddaje jego nazwa, która w języku łacińskim oznacza obraz i jest używana w biologii oraz psychologii. W biologii, a ściślej w entomologii, jest to ostatnie dorosłe stadium owadów, które do formy imago dochodzą dzięki przeobrażeniom począwszy od jaja, poprzez larwę i poczwarkę, aż do formy dorosłej - imago. Każdy człowiek w swym życiu też przechodzi szereg przeobrażeń - oczywiście mam tu na myśli psychikę - po to, aby stać się kiedyś dorosłym, dojrzałym. Zakładając klub chciałem, aby poprzez to, że poznaje się nowych ludzi (korespondencja bez internetu i e-maila!), ich problemy, radości, poglądy na świat i życie, każdy poznał samego siebie.
Czytaj...

 

Duma i łajdactwo - Andrzej Koraszewski (02-08-2005)

I znów mam poczucie obcości. Prasa, radio, telewizja wydają się mówić jednym głosem. Wszyscy są oburzeni na Rosję i jej polityków za to, że Rosja śmie żądać przeprosin. W Warszawie grupa dzieci dyplomatów rosyjskich została pobita przez chuliganów. Rosyjskim politykom zarzuca się przewrażliwienie, celowe wyolbrzymianie sprawy. Moskwa zażądała przeprosin! Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało już wyniośle i stanowczo, że żadnych przeprosin nie będzie, media poparły tę decyzję całym sercem. Jak dotychczas nie widziałem ani jednego głosu chociażby zdumienia, oczekiwania innych reakcji.
Czytaj...

 

Perfekcyjny świr czyli o nerwicy natręctw - Damian Janus (01-08-2005)

Mechanizmy obronne osobowości (lub mechanizmy obronne ja) to jedno z podstawowych pojęć dla człowieka, który pragnie zrozumieć funkcjonowanie psychiki. Ja nie jest czymś tak stabilnym, jakby mogło się nam wydawać, nie jest mocarzem i potrzebuje ochrony. Tę ochronę zapewniają mu mechanizmy obronne. Tyle że - w odróżnieniu od naszej troski o ciało - działają one głównie nieświadomie, czyli automatycznie. Tym co zagraża ja są: pewne myśli (wyobrażenia, wnioski, spostrzeżenia, wspomnienia), pewne emocje oraz pewne impulsy popędowe. Wszystkie te "rzeczy" mogą zagrażać jego spoistości, jego "gładkiemu" funkcjonowaniu. Zadaniem mechanizmów obronnych jest zapewnienie nam dobrego samopoczucia - nieraz za cenę samooszukiwania się, naginania rzeczywistości pod siebie, nie dostrzegania pewnych rzeczy wokół, nie pamiętania o pewnych sytuacjach...
Czytaj...

 

Kulisy rejestracji stowarzyszenia racjonalistów - Mariusz Agnosiewicz (30-07-2005)

Kiedy w lutym b.r. wydano w sprawie rejestracji PSR pierwsze zarządzenie, wiedziałem już, że abstrahując od szkód jakie przez to poniesiemy, będzie to stanowić dobry i pouczający materiał do publikacji. Nie spodziewałem się jednak, że tego materiału będzie tak wiele. W klejnych miesiącach było już tylko "lepiej" (na szczęście - z happy endem!). Ostatecznie otrzymaliśmy solidną lekcję niekompetencji, arbitralności, nieprzewidywalności lub złej woli pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz urzędników. Główne przesłanie tej lekcji: jeśli odważnie i uporczywie walczysz o swe prawa masz do czynienia z inną władzą niż kiedy jesteś pokorny i ustępliwy! Ponieważ nasze doświadczenia mogą być cenne dla wielu innych "niepoprawnych" lub nowatorskich organizacji, publikuję niniejszy tekst o przebiegu naszych półrocznych zmagań z sądami i urzędnikami, szeregu naruszeń i zaniedbań temu towarzyszących.
Czytaj...

 

Irracjonalność religii. Tezy na rzecz ateizmu - Herman Philipse (31-07-2005)

W tym artykule próbuję uzasadnić tezę, że podstawy wierzeń religijnych są irracjonalne. Poza matematyką słowo "irracjonalny" może oznaczać dwie różne rzeczy. Albo oznacza, że żywa istota nie jest obdarzona rozumem, na przykład, kiedy mówimy o "bezrozumnych zwierzętach", takich jak ślimaki. Albo też może znaczyć, że jakieś przekonanie czy działanie jest sprzeczne z rozumem, to jest, nierozsądne, całkowicie nielogiczne czy absurdalne. Twierdzę, że wszystkie podstawy wierzeń religijnych są irracjonalne w tym drugim sensie. A oczywiście irracjonalności należy unikać.
Czytaj...

 

O urynkowieniu nauki - Bogdan Miś (31-07-2005)

Po moich "Lamentacjach nad nauką" dostałem znów na prywatny adres sporo listów polemicznych. W większości treściowo pokrywały się one z kilkoma komentarzami, zamieszczonymi na witrynie; sugerowały mianowicie, że nauka jest taką samą dziedziną życia i gospodarki, jak - powiedzmy - rolnictwo, czy górnictwo, i w związku z tym powinna mieć tyle tylko środków finansowych, ile sama sobie zarobi. Ot, taki radykalny liberalizm ekonomiczny w wykonaniu bardzo młodych - jak mi się wydaje - "organizatorów życia społecznego", zwanych niekiedy z angielska "japiszonami".
Czytaj...

 

Ustawodawstwo obyczajowo-społeczne Augusta - Wojciech Rudny (31-07-2005)

Charakterystycznym zjawiskiem schyłku Republiki Rzymskiej było rozprzężenie obyczajowo- moralne, a także chorobliwa wręcz niechęć do zawierania małżeństw i posiadania potomstwa. Powszechne stały się rozwody, których głównym motywem była chęć zrobienia majątku bądź kariery w nowym związku. W I wieku n.e. rozwody przybrały w Rzymie rozmiary prawdziwej epidemii, rozprzestrzeniającej się zwłaszcza wśród majętnych i uprzywilejowanych stanów rzymskiego narodu. Jako pierwszy zakrojonej na tak dużą skalę próby planowego i kompleksowego unormowania praw, obowiązków i obyczajów Rzymian w sprawach małżeńskich i rodzinnych podjął się Imperator Cezar August.
Czytaj...

 

Zapiski londyńskie 1988/1989 cz. 3 - Andrzej Koraszewski (31-07-2005)

W 1986 roku zacząłem pracę w Polskiej Sekcji BBC w Londynie. Jeden z punktów kontraktu zakazywał publikowania w jakichkolwiek środkach masowego przekazu poza korporacją. Pracowałem w miejscu stanowiącym znakomity punkt obserwacyjny, ale nie miałem możliwości wypowiadania się jako publicysta. Kiedy w 1988 roku upadek komunizmu stawał się coraz bardziej oczywisty, zacząłem prowadzić rodzaj dziennika. Mam wrażenie, że po szesnastu latach te zapiski mogą być małym przyczynkiem pozwalającym zrozumieć sytuacje w chwili obecnej. Obejmują one okres od maja 1988 do września 1989.
Czytaj...

 

Polski Rael. Nieznany świat doktora Pająka - Maciej Psyk (31-07-2005)

Urodził się w 1946 r. we Wszewilkach koło Milicza. W Miliczu chodził do liceum, gdzie zdał maturę w 1964. Ponieważ nie chciał być "robo-chłopem" rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Studia te ukończył w 1970 roku, otrzymując tytuł "magistra inżyniera". Swą karierę zawodową rozpoczął wykładami na Politechnice Wrocławskiej. W 1974 roku obronił rozprawę doktorską ze wspomaganego komputerowo projektowania maszyn (CAD), otrzymując tytuł "doktora nauk technicznych". Kariera naukowa stała przed nim otworem. Dzisiaj też jest znany, ale pod zupełnie innym kątem. O kim mowa? O byłym polskim naukowcu, który pod wpływem obsesji i religijnego amoku został twórcą sekty UFO-logicznej, Janie Pająku.
Czytaj...

 

Fakty i Mity - a fakty i mity - Kaz Dziamka (30-07-2005)

I couldn't agree more. Taki to właśnie idiom angielski przyszedł mi na myśl po przeczytaniu listu Ewy Ende do Redaktora "Faktów i mitów". Pani Ende stwierdza, że "Przyczyn obecnego stanu rzeczy w Polsce nie należy szukać wyłącznie w Kościele i jego urzędnikach, ale w samej religii... Dlatego smuci mnie, że "Fakty i mity"... zawiodły, bo wciąż propagują religię chrześcijańską". Wszystkie religie powinny pozostać ograniczone w swoim zasięgu przez ich etniczny charakter, bo taka jest ich geneza. Poszczególne grupy etniczne - często przez zapożyczenia z innych religii - wymyślają religię odpowiadającą kulturowym potrzebom danej społeczności etnicznej. Dla etnicznie odpowiedzialnego Polaka istnieją teraz dwie opcje: albo powrót do religii słowiańskich albo przyjęcie naukowego poglądu na świat, który może się manifestować jako racjonalizm, agnostycyzm, ateizm, świecki humanizm. Moim mitem jest marzenie o wolnej, słowiańskiej Polsce. Jest to marzenie tak wspaniałe, że warto być dla niego trochę naiwnym. Felieton z książki "Moja słowiańska wolność", która właśnie ukazała się na rynku
Czytaj...

 

Pasje doktora Faustusa - Mieczysław Lenckowski (29-07-2005)

Doktor Faust: Przez świętość rozumiem bezkompromisowe dążenie do prawdy, umiłowanie postaw skrajnych... Chcę poznać świat do końca, pojąć duszę ludzką z tym wszystkim, co w niej najbardziej szlachetne i zarazem najpodlejsze, doświadczyć wszystkiego, zobaczyć wszelkie ułomności, zakosztować wszystkich radości aż do nasycenia. Kiedy wszystko znieruchomieje, być może wtedy, na ułamek sekundy spotkają się - człowiek i absolut. Zapanuje harmonia, a dalej będzie już tylko zbawienie i nicość.
Czytaj...

 

Uroborosy - Francesco Bernardini (28-07-2005)

Dla wielu ludzi słowa są drabiną, po której wdrapują się na szczyt własnej głupoty.
Na błędach uczymy się popełniać nowe błędy.
Najdłużej błądzimy w labiryncie własnych słabości.
Nawet własne zdanie bywa często plagiatem.
Największy tłok panuje na drogach donikąd.
Szczyt tchórzostwa: uciekać przed samym sobą.

Czytaj...

 

Nie przeceniajmy demokracji... - M. Szyszkowska i M. Słomkowsk (28-07-2005)

Uważam, że najbardziej istotne są dwie wartości, które staram się urzeczywistniać - wartość tolerancji, czyli powszechnej życzliwości dla każdego i troska o to, ażeby wszelkie mniejszości - narodowe, religijne, emeryci, renciści, chorzy psychicznie, niepełnosprawni, upośledzeni umysłowo, mogę wymieniać wiele innych mniejszości - miały takie same prawa, jak większość, i jednocześnie troska o to, by demokracja nie była na papierze, żebyśmy rzeczywiście stali się nareszcie społeczeństwem wieloświatopoglądowym, w którym będzie miejsce dla każdego człowieka, troska o to, ażeby prawo nie stanowiło przełożenia poglądów moralnych żadnej grupy światopoglądowej, bo wtedy zaczynają się elementy totalitaryzmu. Zapis rozmowy z Marią Szyszkowską w Polskim Radio PR1, "Sygnały Dnia"; godzina 7:15, 28.7.2005.
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redagują: Anna Słota, Ilona Vijn-Boska

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Wiara po śmierci Boga (30-07-2005)
Autor: Sebastian Duda
Źródło: gazeta.pl
Przeciwieństwem wiary nie jest ateizm. To bałwochwalstwo i strach przed przyjęciem miłości prawdziwej zabijają chrześcijaństwo, a tradycyjny spór między ateizmem i wiarą stracił sens. O poglądach filozofa francuskiego Jeana Luca Mariona - pisze Duda
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Polska bez zasad (01-08-2005)
Autor: prof. Andrzej Romanowski
Źródło: "GW"
Znakomita analiza aktualnej sytuacji politycznej w Polsce, piórem b. publicysty "Tygodnika Powszechnego".
Zgłoszone przez: outsider
Czytaj..

Dlaczego konserwatyści kochają wojnę i państwo? (06-08-2005)
Autor: Murray N. Rothbard
Źródło: Instytut Misesa
Zbyt wielu libertarian mylnie wiąże przyszłość wolności z ponoć silniejszym i rzekomo pokrewnym ruchem konserwatywnym; łatwo dzięki temu zrozumieć, dlaczego wielu współczesnych libertarian charakteryzuje pesymizm w odniesieniu do przyszłości. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, że mimo tego, iż przyszłość wolności na świecie nie rysuje się w radosnych barwach, prawidłową postawą libertarian powinien być niegasnący długoterminowy optymizm.
Zgłoszone przez: AK
Czytaj..

Sprawa Barbary Ubryk (08-08-2005)
Autor:
Źródło: Wikipedia
Sprawa Barbary Ubryk była wydarzeniem, które poruszało opinię publiczną Europy w II połowie XIX w. Historia la monaca di Cracovia - mniszki z Krakowa, jak ją nazywano, wzbudzała wiele namiętności, stając się pożywką dla fantastycznych mitów i plotek.
Zgłoszone przez: AK
Czytaj..

Wiemy, ze nie wiemy (10-08-2005)
Autor: Krzysztof Szymborski
Źródło: Polityka/onet
Z okazji 125-lecia swego istnienia prestiżowy tygodnik "Science" przedstawił listę 25 pytań, na które nauka ciągle nie potrafi dać satysfakcjonującej odpowiedzi. Przeczy to często głoszonej tezie, że wszystko, co najważniejsze, już zostało odkryte.
Zgłoszone przez: [AS]
Czytaj..

Internet - śmietnik czy sezam kultury? (11-08-2005)
Autor: Edwin Bendyk
Źródło: CSW
Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy głównie od osobistych doświadczeń i przekonań. Postaram się pokazać, że Internet może być co najmniej sezamem, że jest zupełnie nowym jakościowo medium, nie mającym analogii wśród znanych dotychczas technik komunikowania się. Wielki potencjał Internetu może uruchomić każdy, pod warunkiem, że wie, jak to uczynić. Kto zainwestuje nieco wysiłku, znajdzie klucz do wrót sezamu. Kto oczekuje, że Sieć będzie automatem do czynienia cudów, utonie w śmietniku zbędnych informacji.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ideologia społeczeństwa informacyjnego (11-08-2005)
Autor: Edwin Bendyk
Źródło: Calculemus
Skutkiem rozwoju społeczeństwa sieciowego i cyfrowej gospodarki będzie bezwzględny hiperkapitalizm, ale nie cybersocjalizm. Rolą państw, dopóki jeszcze mają znaczenie, nie jest stwarzanie nierealnych iluzji, lecz stymulacja rozwoju infrastruktury, która umożliwi obywatelom tych państw podjęcie globalnych wyzwań.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Komsomolcy Putina (11-08-2005)
Autor: Andrzej Łomanowski
Źródło: ozon
Bieg przełajowy, wykłady o prowadzeniu masowych akcji, ćwiczenia na siłowni i dyskusja o upadku kultury zachodniej. Nad pięknym jeziorem Seliger młodzieżówka prezydenta Putina ćwiczy scenariusz przejęcia władzy w Rosji.
Zgłoszone przez: Boska
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników

Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Satanizm
Jedzonko z "mikrofali":)))
Wartości i realia życiowe.
O myśleniu pragmatycznym
Akcja OCALENIE
Pytania o politykę (prezydent, partia, etc.)
Święty Che
Był optymizm...
Świadomość?
Trójca święta-niedorzeczność,nielogiczność i nierealność
Garabandal - "to jakis koszmar..."
Brońmy jedynie słusznej sekty!
hehehe... Księga Gości
Sublimowanie infantylnych pragnień
Neo Genesis
Konkordatowa prokuratura
Człowiek a EWOLUCJA
eutanazja a kościół
Charakterologia guru i wyznawcy
profanacja i antagonizmy sacrum
Płatne studia dzienne - największa głupota naszego rządu!!!!!!
Rzeczywistość
Czy rzaby dżewne naprawde rzyją na dzewah?
religie Słowian
"Duma i łajdactwo" - refleksje
Czy niewidomy może śnić ?? Jak to wygląda ?
Hierarchia wartości
Teizmy
hmm zamykanie wątków kasowanie postów
Efekt Piramidy
"Jezus był mężczyzną".
zagrozenie resocjalizacja!
Pomozmy samoukom.
Religie objawione
Jezuici postępową częścią Kościoła
Paweł antagonista Jezusa?
O wyładowaniach elektrycznych
Dzień Rozumu w Polsce
Czy gazety mogą być alternatywą dla Internetu ?
141 lat bez panszczyzny w polsce czy aby nie za dlugo?
Nowe punkty w Racjonaliście
Tumanska TV
Ruch na rzecz poligamii
Islam - zagrożenie ???
Czy zło jest złem- spójrzmy z innej strony!
ogniwa wodorowe a rewolucja energetyczna
10 planeta Układu Słonecznego a astrologia
Jakie jest stanowisko KK w.s. powstania zycia na Ziemi?
Racjonalnie...
unieważniona dyskusja pomiędzy teizmem a ateizmem?
Ośmieszyć Szyszkowską
dzien papieski - jaki to ma sens?
pytanko
Górniczy atak na Sejm

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki
Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Przydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas

THE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...

News


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.