Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.562.370 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Duch nie spadł z nieba
Dziedzina: Nauka i technika
Antykwariat (stan: 0 sztuk)
Autor: Hoimar von Ditfurth
Inne pozycje autora (1) | O autorze
Tłumacz: Anna Danuta Tauszyńska
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1989, wyd. III
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 452
Wymiary: 12x19 cm
ISBN: 83-00163-X
Okładka: Miękka
Ilustracje: Tak
Cena: 34,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
Opis„Pytając o „bliskość prawdy” można też pytać po prostu o to, czy Ditfurthowskie opisy procesów ewolucyjnych materii martwej i żywej są możliwie najbardziej zgodne z nagromadzoną wiedzą przyrodniczą, czy podane przez autora wyjaśnienia różnych zjawisk wynikają z najnowszych (pamiętajmy jednak, że „najnowszych” nie oznacza „ostatecznych”) tej wiedzy uogólnień. Odpowiedź powinna być chyba taka: na pewno książki Ditfurtha nie są wolne od błędów i omyłek, od niedobrych porównań czy mylących terminów, niekiedy nawet od nie umotywowanych wniosków. Niemniej Ditfurth nie próbuje nas w niczym oszukiwać i z właściwą sobie erudycją przedstawia i porządkuje informacje najnowsze i tylko te, które zostały uzyskane metodami naukowymi. Tym bardziej dotyczy to książki poświęconej mózgowi i świadomości; jak wiemy, jej autor jest specjalistą-neurologiem i psychiatrą, profesorem uniwersytetu w Heidelbergu, niewątpliwie na tych właśnie sprawach zna się bardzo dobrze i może głosić swe opinie z całą odpowiedzialnością. Wśród jego opinii i interpretacji zdarzają się naturalnie i takie, których nie podzielą inni specjaliści; na szczęście książka „Duch nie spadł z nieba” nie jest dogmatycznym wykładem „jedynie słusznych teorii”, nie jest zresztą również podręcznikiem ani informatorem o stanie biologii mózgu.
Jest to natomiast pewna fascynująca propozycja intelektualna, wyrosła na gruncie wyników badań fizjologii wyższych czynności nerwowych, psychologii i zwłaszcza etologii (nauki o zachowaniu się zwierząt), wsparta najnowszą wiedzą o mechanizmach ewolucji biologicznej. Krótko mówiąc, książka ta opisuje, w jaki sposób rozwój biologiczny mógł wyłonić zjawiska psychiczne i w końcu świadomość, główną zaś jej tezę streszcza sam tytuł: Duch nie spadł z nieba, świadomość jest koniecznym wytworem materii i zarazem w określony sposób zawarta jest we właściwościach materii. Dlatego ewolucja, zdaniem Ditfurtha, nie tworzy zjawisk psychicznych, tylko je właśnie wyłania, niejako dopasowując do pewnych istniejących już możliwości odpowiednia urządzenia biologiczne. Ditfurth pisze: „...mózg jest narzędziem myślenia, a nie jego przyczyną. Nie jest tak, że mózg nasz „wynalazł” myślenie, raczej jest przeciwnie.”
Z Przedmowy

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2005-02-26 - tomek t

    Och dawno to przeczytałem, byłem na studiach. Powaliła mnie nagle- zrozumiałem świat. Przełom w moim życiu, niby naukowa a dała mi wiele niesamowitych przeżyć. Podręczniki powinny być tak pisane. To książka bardzo starannie i obrazowo opisuje czemu świat wygląda tak jak wygląda. Dla mnie to tak naprawdę religijna książka. Uczy pokochać świat. Przesadzam, jednak to najważniejsza książka w moim życiu.

  2. 2007-02-28 - Artek

    Holender! Mam dokładnie te same odczucia, co mój przedpiśca. To najważniejsza książka w moim życiu, dokonała we mnie zmiany poglądów. O ile dobrze pamiętam, przez nią zostałem ateistą...

  3. 2007-05-21 - krzyś g.

    Zgadzam się z przedmówcami (choć z ateizmem byłbym ostrożniejszy). Co 10 stron zaczynasz patrzeć na świat zupełnie inaczej. Dziwi mnie kwalifikowanie Ditfurtha jako popularyzatora, on powiniem być czytany na wydziałach filozofii, zamierzam go włączyć do lektur na zajęciach w przyszłym roku

  4. 2013-03-01 - tatajarek

    Calkowicie zgadzam sie z opiniami poprzednikow. Ksiazka wywarla na mnie identyczny wplyw: przeformowala sposob potsrzegania swiata. Jest to piekna ksiazka, ktora daje radosc odkrywania praw tego swiata wraz z naukami przyrodniczymi. Po jej przeczytaniu zostaniesz bezboznikiem, milosnikiem nauki i praktycznym logikiem. Polecam kazdemu.

  5. 2013-05-02 - buster

    Zgadzam się z moimi "przedmówcami" Cykl trzech książek tego autora był moją biblią.Po przeczytaniu każdej mogłem powiedzieć że zrozumiałem niezrozumiałe.Pierwszą z którą miałem styczność to "Na początku był wodór".Wkrótce po jej wydaniu w Polsce słyszałem o niej i gdy wówczas pewnego dnia moja dziewczyna,obecnie żona od 33 lat siedziała w fotelu dentystycznym,ja siedząc w poczekalni i przeglądając wyłożoną do czytania bezczelnie ja ukradłem.Chyba raz jeden jedyny w życiu coś komuś ukradłem.



:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)