 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-09-2011 21:55 | mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Powstanie Ewangelii
2 na 2 | W wątku "Grobowa historyczność" miałem ostatnią taką wymianę zdań z "Anią...":
>>>>Nie, Ewangelie tak nie powstały. Prawdopodobnie Ewangelia Marka jest najstarsza, a ewangelie Mateusza i Łukasza powstały głównie na podstawie Ewangelii Marka oraz tzw. źródła Q. Mateusz był jednym z 12 apostołów. Wszystkie trzy ewangelie synoptyczne powstały w I wieku. >>>A to ciekawostka. Kolega ma widać inne wyobrażenie tego procesu niż powszechne informacje. Czy może podeprzeć swoje fantazje jakimś opracowaniem HISTORYCZNYM lub językoznawczym a nie teologicznym? >>Tak, oczywiście, jak tylko założysz osobny wątek na ten temat (mógłbym to zrobić i ja, ale wtedy prawdopodobnie wątek trafiłby do "Bazgrołów" ), bo ten wątek jest już strasznie przeładowany i na inny temat. >Proszę nie stosować dziecinnych uników.Temat nie jest najbardziej rozbudowanym w historii forum ale pierwszy raz ktoś wykorzystuje to jako wymówkę, kiedy po prostu nie chce mu się poszukać danych, a palnął.
W tym samym wątku "Grobowa historyczność" wiele osób było zainteresowanych kwestią powstania Ewangelii - stąd moja propozycja tego wątku.
W moim poście przedstawiłem klasyczną już "hipotezę dwóch źródeł", której początek dał Schleiermacher w 1832, a naukowo uzasadnił Ch.H.Weisse w 1835. Czy "hipoteza dwóch źródeł" to "fantazje", jak pisze "Ania..."? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..#16 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | > to jeden wielki kit jest???Pewnie, że kit. Nie pierwszy i nie ostatni 
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#17 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Powstanie Ewangelii | > >to jeden wielki kit jest???> Pewnie, że kit.> Nie pierwszy i nie ostatni  Eee... w Piśmie Świętym kit?... Nie może być... 
Ubald Ś. Biskup. Dwóch ślepych oświecił, trzeciemu wyperswadował, aby ciemnym był dla uniknienia obrazy Bożej przez oczy. Przeciw czartom potężny Patron. (xiądz Benedykt Chmielowski, dziekan rohatyński, firlejowski, podkamieniecki pasterz) |
#18 1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Powstanie Ewangelii | > Przeciw rzymskiemu rodowodowi Ewangelii wg św. Marka napisano tu:> www.racjon(*)zmy.w.ewangeliach.kanonicznych> Faktycznie, jeśli była spisywana w Rzymie i dla mieszkańców Rzymu, posługujących się łaciną, dlaczego nie spisano jej po łacinie po prostu?Język grecki stanowił wtedy lingua franca - dlatego wszystkie teksty Nowego Testamentu (być może z jednym wyjątkiem) powstały w tym języku. Zdaniem Klemensa Aleksandryjskiego, Euzebiusza i Hieronima Marek napisał Ewangelię w Rzymie; zdaniem Jana Chryzostoma - raczej w Aleksandrii; zdaniem Papiasza - na Wschodzie; zdaniem niektórych egzegetów - w Antiochii. P.S. A jednak zmieniłaś zdanie i przyjęłaś zaproszenie...  |
#19 7 na 7 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii |
> Język grecki stanowił wtedy lingua franca - dlatego wszystkie teksty Nowego Testamentu (być może z jednym wyjątkiem) powstały w tym języku.Plebs w Rzymie nie posługiwał się językiem greckim i pisanie po grecku dla rzymskiego ludu kompletnie mijałoby się z celem. Gdziekolwiek owa ewangelia powstała, na pewno nie był to Rzym. Może to była Aleksandria, może Antiochia, w każdym razie musiało to być miejsce, gdzie powszechnie mówiono po grecku. > P.S. A jednak zmieniłaś zdanie i przyjęłaś zaproszenie...  Ech, te ludzkie słabości...
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#20 3 na 3 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | > Eee... w Piśmie Świętym kit?... Nie może być... <Jak jest w Piśmie Świętym to "bez kitu", musi być "świetym kitem"....więc może być  |
#21 1 na 1 | Andrzej Michalski (234 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | |
#22 6 na 6 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | Czy możesz ustosunkować się do kontrargumentów, których wiele przytoczono? Czy wyłącznie snujesz własną opowieść, bo pomimo inwencji założenia nowego tematu, sprawa wygląda niepoważnie. Ludzie jak Andrzeje, podają Ci argumenty podparte analizą tekstu, zapożyczenia, dane źródłowe, i zostają zignorowani - nieładnie. |
| Andrzej Michalski (234 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | |
| Andrzej Michalski (234 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | Najśmieszniejsze jest to ,że do zniszczenia świątyni nawiązuje B16 aka pope w książce "Jezus z Nazaretu" "Pierwszy rozdział ukazuje wjazd Jezusa do Jerozolimy i oczyszczenia świątyni. W drugim papież zajmuje się eschatologiczną mową Jezusa, w której jest zapowiedź zniszczenia świątyni, czasem pogan i proroctwem apokalipsy." www.biblia(*)tosc-objawienia-panskiego.htmlCiekawe dlaczego cuda Jezusa w Jan 9:6-7 to odbicie cudów Vespazjana Tacitus- Histories Bk. 4. 81 , Setonius Life of Vespazjan 8 Evangelion - the term Evangelion was not used to refer to any kind of good news, but to extraordinary good news, ie the birth of a king or military victory. |
| Andrzej Michalski (234 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | Autor tego wątku chyba już tu nie wróci... |
#26 1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Powstanie Ewangelii | Zanim powstały Ewangelie w postaci pisemnej, zawarte tam treści były przez kilkadziesiąt lat głoszone ustnie. Dla tematu tego wątku istotny jest też fakt, iż wszystkie teksty należące do Nowego Testamentu, w szczególności teksty czterech Ewangelii, są ustalone dużo lepiej niż tekst jakiegokolwiek innego starożytnego dzieła. Wynika to z faktu istnienia dużej liczby rękopisów oraz z faktu wczesnego pochodzenia tych rękopisów. Najstarsze rękopisy to fragmenty papirusowe, aktualnie znanych jest ok. 90 fragmentów papirusowych - potwierdzają one historyczną wiarygodność pism Nowego Testamentu i ich pochodzenie z I wieku. W pierwszych trzech wiekach trwały prześladowania chrześcijan, a teksty Nowego Testamentu były konfiskowane i niszczone na podstawie dekretów cesarskich - dlatego z tego okresu liczba rękopisów jest mniejsza. Poczynając od IV wieku liczba zachowanych do dzisiaj rękopisów jest coraz większa: liczba kodeksów majuskułowych przekracza 250, a liczba kodeksów minuskułowych (których znaczenie jest mniejsze ze względu na późniejszy czas ich powstania) przekracza 2700. Ponadto dla ustalania tekstu Nowego Testamentu istotne są także stare księgi liturgiczne, ewangeliarze i lekcjonarze, które często przekazywały stare teksty w niezmienionej formie (aktualnie znamy ponad 2000 lekcjonarzy). Ponadto istotną wartość mają cytaty biblijne zawarte w pismach starożytnych pisarzy chrześcijańskich, które w niektórych przypadkach przekazują tekst starszy niż w najstarszych kodeksach. Ta ogromna liczba źródeł sprawia, że liczba wariantów tekstu Nowego Testamentu przekracza 250 tysięcy, przy czym różnice pomiędzy rękopisami dotyczą niemal wyłącznie ortografii i składni zdań - zaledwie w 200 przypadkach mamy do czynienia ze zmianą sensu zdania, a jedynie w 15 przypadkach chodzi o sprawy ważniejsze (np. Mt 1,16,; Mk 1,1; Łk 22,19n; J 1,18), przy czym w ani jednym przypadku nie istnieje problem niejednoznaczności treści jakiejkolwiek prawdy wiary. A zatem można uważać dostępny dziś grecki tekst Nowego Testamentu za autentyczne, wierne i niezmienione nauczanie pierwszych chrześcijan.
|
#27 2 na 2 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Powstanie Ewangelii | Czy mogłabyś wreszcie wyjaśnić, dlaczego nazwałaś "hipotezę dwóch źródeł" - "fantazjami"? |
#28 5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii |
> Najstarsze rękopisy to fragmenty papirusowe, aktualnie znanych jest ok. 90 fragmentów papirusowych - potwierdzają one historyczną wiarygodność pism Nowego Testamentu i ich pochodzenie z I wieku.No i masz, znowu to samo. Chcesz powiedzieć, że te wszystkie papirusy pochodzą z I wieku? Przecie to łeż jest. pl.wikiped(*)papirusowych_Nowego_TestamentuTe najstarsze, z II wieku, nawet nie wyglądają tak dobrze, jak przedstawiony na fotografii w wiki Papirus 37. Oto Papirus Rylandsa (ze zdjęciem): pl.wikipedia.org/wiki/Papirus_RylandsRekonstrukcja tekstu bardzo prawdopodobna, lecz nie w 100 % pewna.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#29 1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Powstanie Ewangelii | > >Najstarsze rękopisy to fragmenty papirusowe, aktualnie znanych jest ok. 90 fragmentów papirusowych - potwierdzają one historyczną wiarygodność pism Nowego Testamentu i ich pochodzenie z I wieku.> No i masz, znowu to samo. Chcesz powiedzieć, że te wszystkie papirusy pochodzą z I wieku? Przecie to łeż jest.> pl.wikiped(*)papirusowych_Nowego_TestamentuZ I wieku pochodzą teksty, a nie papirusy. Już po raz drugi stosujesz ten sam nieczysty chwyt erystyczny. |
#30 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Powstanie Ewangelii | > Z I wieku pochodzą teksty, a nie papirusy. Już po raz drugi stosujesz ten sam nieczysty chwyt erystyczny.Bo świnia jestem  Ale czego w końcu ma dowodzić istnienie pięciu albo pięciu tysięcy kopii jakiegoś tekstu, bo nie rozumiem? Według mnie dowodzi to tylko popularności utworu, a nie prawdziwości zawartych w nim informacji, zwłaszcza że nie są poparte żadnymi innymi źródłami (poza tymi problematycznymi, już wałkowanymi po wielekroć). "Metamorfozy" Owidiusza były z pewnością bardziej popularne i powielane w tysiącach kopii, a czy ktoś uważa je dziś za prawdziwe opowieści?
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|