Racjonalista - Strona głównaDo treści
Piraci cumują przy bibliotekach

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
28-01-2012 21:42Menel de Lux (3111 punktów)Piraci cumują przy bibliotekach
Ocena 12 na 12
Biblioteki kojarzą się nam z oazami szeroko pojętej kultury.
Niestety okazują się być nielegalnymi.
Wyczerpują w 100% definicję pirata- złodzieja wartości intelektualnych, (cokolwiek to znaczy według korporacji).
To nie żart- nie chcąc uchodzić za barbarzyńców traktujących wybiórczo literę prawa, musimy zamknąć te siedliska zła i występku.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..
#46
29-01-2012 23:27
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Arystyp z Cyreny
>Nie jest tak, że jednocześnie coś ląduje na sklepowych półkach i w internecie. Nie ma wydawnictw, które traktowałyby poważnie rynek elektroniczny i papierowy.

Aczkolwiek nie jest tak, że rzecz jest całkowicie w Polsce niespotykana. Można mieć nadzieję, że tego typu księgarnie będą coraz szybciej poszerzały ofertę.

Jump

setarkos (10757 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Almentyna
>.. Wydanie papierowe (..) ludzie je chętnie kupią, bo to jednak przyjemnie błyskać z biurka paskiem na obwolucie: "Nobel 2015".
Możliwe, że wartość klasycznych książek pozostanie tylko domeną snobizmu. Jeśli jednak będą cenione, to trudno jednocześnie twierdzić o ich dewaluacji.

>
Jest na świecie wiele cudownych rzeczy, ale cudów nie ma.

Więcej byłoby sensu w zajmowaniu się rzeczami niż w rozmyślaniu o cudach?

#48
29-01-2012 23:58
 Ocena 1 na 3
-jad- (18783 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
>Bardziej niepokoi mnie zjawisko braku oczytania wśród ludzi uważających się za inteligencję (np. uczestników naszego forum). Czasem wypisywane tu brednie, będące wynikiem braku podstawowego oczytania, są żenujące.

Ostatnio czytuję bardzo mało książek, bo nie daje mi to obecnie radości większej niż udział w forum, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi albo nawet z grą wideo. Nie wiem czy moje oczytanie jest wystarczająco podstawowe, bo lektury wybieram często przypadkowo i chaotycznie. Prawdę mówiąc, nigdy nie potrafiłem ogarnąć tego, co jest literaturą elementarną, klasyczną, a którą czyta się na wyższym stopniu wtajemniczenia. Kto o tym decyduje?

Do sedna- pisząc o bredniach wynikających z braku oczytania miałeś na myśli jakiś konkretny rodzaj bredni czy brednie w ogóle?


Jump

Almentyna (417 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Menel de Lux
>Biblioteka "dała" nam za darmo jej intelektualną wartość, zupełnie jak piraci.

Czy jednak w ACTA nie chodzi wyłącznie o nielegalny handel i zysk, a nie o "dawanie"? Nie ma korzyści materialnej, nie ma złamania prawa. Może by podzielić piratów na altruistów i ludzi interesu. Biblioteki publiczne zaliczmy do altruistów.


Jest na świecie wiele cudownych rzeczy, ale cudów nie ma.

Menel de Lux (3111 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Almentyna
>Biblioteki publiczne zaliczmy do altruistów.

Pojawia się pytanie:

jakie wydatki na biblioteki przewiduje budżet państwa/ samorządowy?

Może tu nie chodzi wcale o altruizm?

Almentyna (417 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi setarkos
>>
Jest na świecie wiele cudownych rzeczy, ale cudów nie ma.

>Więcej byłoby sensu w zajmowaniu się rzeczami niż w rozmyślaniu o cudach?

Jasne. Pod warunkiem, że są cudowne

Jest na świecie wiele cudownych rzeczy, ale cudów nie ma.

#52
30-01-2012 02:21
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Almentyna
> Pod warunkiem, że są cudowne
A nijak zgadnąć zawczasu

Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi setarkos
.
>>>>Pod warunkiem, że są cudowne
>A nijak zgadnąć zawczasu

Mąż wraca i delegacji i zastaje żonę w proboszczem w łóżku.
- Co on tu robi?
- Cuda kochanie, cuda!


Pozdrawiam.

@@@
.

#54
30-01-2012 09:39
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi -jad-
.
>>>>Bardziej niepokoi mnie zjawisko braku oczytania wśród ludzi uważających się za inteligencję (np. uczestników naszego forum). Czasem wypisywane tu brednie, będące wynikiem braku podstawowego oczytania, są żenujące.
>Ostatnio czytuję bardzo mało książek, bo nie daje mi to obecnie radości większej niż udział w forum, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi albo nawet z grą wideo.
Różni ludzie w różnych rzeczach mają przyjemność i każdy ma prawo wyboru, ale nie zgadzam się tu z Leninem, że kucharka byłaby dobrym ministrem. Nie każdy, kto nauczył się pisać, musi swoje mądrości upowszechniać.

>Nie wiem czy moje oczytanie jest wystarczająco podstawowe, bo lektury wybieram często przypadkowo i chaotycznie.
Ja tylko wiem, że moje jest ciągle niedostateczne. Mam ogromne zaległości i stały niedosyt czytania nowych, stale wychodzących, ciekawych pozycji.

>Prawdę mówiąc, nigdy nie potrafiłem ogarnąć tego, co jest literaturą elementarną, klasyczną, a którą czyta się na wyższym stopniu wtajemniczenia.
Proszę sobie zestawić "Krytykę czystego rozumu" Kanta i "Całe zdanie nieboszczyka" Chmielewskiej. Obie pozycje wartościowe i warte polecenia.
Praktyczna definicja. Bardziej "klasycznym" jest to, co przeczytało (lub twierdzi, że zna) wiecej ludzi.

>Kto o tym decyduje?
"Krytyk i impotent z jednej są parafii, obaj wiedzą jak - żaden nie potrafi!" Są przeróżne krytyczne obracowania wydające, bardziej lub mniej absolutystyczne, opinie. Ja od dziecka błądziłem i sam sobie litraturę dobierałem. Czytałem np. Karolów: Maya, Marksa i Wojtyłę. Groch z kapustą i jak widać z moich wypowiedzi, że na starość mam w głowie pstro i pusto.

>Do sedna - pisząc o bredniach wynikających z braku oczytania miałeś na myśli jakiś konkretny rodzaj bredni czy brednie w ogóle?
Wielce Szanowny Panie, dla mnie brednią jest wszystko co nie posiada dostatecznego racjonalnego uzasadnienia, ale takie brednie są dosyć powszechne i jeszcze zupełnie dobrze je znoszę, dopiero od piramidalnych bredni (typu: "Ja nawet nie musiałem czytać owych panów, aby stwierdzić, że ...... "), pokrywanynych tupetem - robi mi się słabo. Cenię sobie inteligencję, wiedzę i kulturę, choć wiem, że właśnie te moje życzenia, dla niektórych, są tylko staromodną brednią.

Miłego dnia.

@@@
.

#55
30-01-2012 17:53
 Ocena 2 na 2
Dreamtigers (157 punktów)
(zablokowany)
Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
>Biblioteki kojarzą się nam z oazami szeroko pojętej kultury.
>Niestety okazują się być nielegalnymi.
>Wyczerpują w 100% definicję pirata- złodzieja wartości intelektualnych, (cokolwiek to znaczy według
>korporacji).
>To nie żart- nie chcąc uchodzić za barbarzyńców traktujących wybiórczo literę prawa, musimy zamknąć
>te siedliska zła i występku.

Biblioteki kojarzą się nam z oazami szeroko pojętej kultury gdyż od początku swego istnienia sprzyjały rozwojowi szeroko pojętej kultury i czynią to po dziś dzień.
Nie wiem jaka jest twoja szeroko pojęta definicja pirata ale wedle mojej obiegowej definicji pirat
  • nie troszczy się o starodruki
  • nie organizuje spotkań z autorami książek
  • nie pomaga uczniom, studentom i naukowcom w pracy badawczej
  • nie buduje nowoczesnych centrów kulturalnych
  • nie daje darmowego dostępu do internetu
  • nie organizuje pokazów filmowych
  • nie organizuje dyskusyjnych klubów książki
  • nie organizuje konkursów literackich
  • nie organizuje wieczorów poetyckich
  • nie organizuje ciekawych konferencji
  • nie nie dygitalizuje cennych i trudno dostępnych zbiorów literatury
  • nie tworzy katalogów ułatwiających wyszukiwanie
  • nie troszczy się o niewidomych czytelników
  • nie udostępnia czytelni czasopism
  • nie prowadzi działalności naukowej
  • itp.
  • itd.


#56
30-01-2012 17:57
 Ocena 1 na 1
Dreamtigers (157 punktów)
(zablokowany)
Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Menel de Lux
>Wątek powstał po to aby demaskować absurdy prawne a nie biblioteki jako piratów.
Absurdem jest porównywanie bibliotekarza do pirata.

#57
30-01-2012 18:00
 Ocena 1 na 1
Dreamtigers (157 punktów)
(zablokowany)
Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Menel de Lux
>Pojawia się pytanie:
>jakie wydatki na biblioteki przewiduje budżet państwa/ samorządowy?

Zbyt małe.

#58
30-01-2012 18:10
 Ocena 1 na 1
Dreamtigers (157 punktów)
(zablokowany)
Odp: Piraci cumują w bibliotekach
W odpowiedzi marcin1902
>Niby tak, ja w swojej nie byłem już ze dwa lata... nie mają nic ciekawego (jest popyt na romanse i kryminały), więc wolę jak kolega ściągnąć z chomika...

A tak przy okazji... czy kolega wie gdzie można sobie książki wydawnictwa racjonalista.pl ściągnąć za frajer? Jakieś linki by się przydało wkleić...

#59
30-01-2012 19:58
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
>Różni ludzie w różnych rzeczach mają przyjemność i każdy ma prawo wyboru, ale nie zgadzam się tu z Leninem, że kucharka byłaby dobrym ministrem.

Ja też się zgadzam. Przy okazji zaznaczam, że nigdy nie uważałem się za intelektualistę.

>Nie każdy, kto nauczył się pisać, musi swoje mądrości upowszechniać.

Ale może. Skoro idioci mogą pisać książki czy do gazety, to tym bardziej na forum internetowym, gdzie uczestnikowi nie stawia się wymagań większych niż sama umiejętność pisania. Sam uważam, że ma to więcej dobrych niż złych stron.

>Proszę sobie zestawić "Krytykę czystego rozumu" Kanta i "Całe zdanie nieboszczyka" Chmielewskiej. Obie pozycje wartościowe i warte polecenia.

Ani jednego ani drugiego nie czytałem ale dzięki, w pewnej wolnej chwili sobie zestawię.

>Praktyczna definicja. Bardziej "klasycznym" jest to, co przeczytało (lub twierdzi, że zna) wiecej ludzi.

Aha. Czyli według własnego uznania. Z tym, że własne uznania różnych autorytetów są bardziej popularne i udzielają się innym.

> Wielce Szanowny Panie,

Wypraszam sobie

>dopiero od piramidalnych bredni (typu: "Ja nawet nie musiałem czytać owych panów, aby stwierdzić, że ...... "), pokrywanynych tupetem - robi mi się słabo.

Rozumiem ale czy rzeczywiście wynika to z braku oczytania? Ludzie mają tendencję do szybkiego wyrabiania sobie mocnych opinii o sprawach, o których zupełnie nie mają i nie chce im się mieć pojęcia. Można nazwać ich idiotami ale z brakiem oczytania nie ma to chyba bezpośredniego związku.

>Miłego dnia.

Dzięki, wzajemnie.


Dodel up

Sylwek (15472 punktów)Odp: Piraci cumują przy bibliotekach
W odpowiedzi Anna Salman
>Te wyjaśnienia nie są tolerowane. Wymyśliłam więc coś lepszego (dla nowo poznawanych) - z przyczyn religijnych i ... nie ma dalszych pytań.

Mało kto dyskutuje z zupełnym nonsensem

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365