Racjonalista - Strona głównaDo treści
Plaga

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
28-04-2013 22:54Małyska (6054 punktów)Plaga
Ocena 12 na 12
"Wikariusz z jednej z inowrocławskich parafii, nauczający religii w gimnazjum, został aresztowany w związku z filmami pornograficznymi z udziałem dzieci, które posiadał. Policja podejrzewa, że ksiądz brał także udział w ich rozpowszechnianiu. Grozi mu od pół roku do ośmiu lat więzienia".natemat.pl(*)hnianie-dzieciecej-pornografii
RMF FM podaje, powołując się na nieoficjalne źródła, że to wikary jednej z Inowrocławskich parafii , katecheta pracujący w gimnazjum. Organizował przedsięwzięcia religijne dla dzieci i młodzieży.
Co chwilę słyszymy skandalach pedofilskich w polskim kościele. To już prawdziwa plaga. Część opinii publicznej ma już tego dość i pod każdym artykułem opisującym afery seksualne księży katolickich pojawiają się komentarze wyrażające zniecierpliwienie tą tematyką. Moim zdaniem to dobrze, że coraz bardziej otwarcie mówi się o pedofilii wśród duchownych, a prasa nie ulega połajankom biskupów.
Żeby było jasne, czyny pedofilskie zasługują na potępienie i reakcję wymiaru sprawiedliwości bez względu na jego sprawcę.
Ciekawe, ale dotąd nie zabrali głosu w tej sprawie "adwokaci" z urzędu...
Jakoś nie słychać Terlikowskiego, Hołowni czy Gowina, usprawiedliwiających czyn wikarego jako atak na kościół. Nic nie mówi bp. Pieronek. Czyżby uznał "postępek" wikarego za nieokięznaną namiętność? Może potrzeba dokumentu w stylu " Mea maxima culpa" emitowanego przez HBO, aby wypowiedzieć wojnę pedofilom w sutannach?
Na razie jest tak, że prasa donosi o kolejnych przestępstwach, a odpowiedzialni za nie chowają głowę w piasek. Prokuratura jest wyjątkowo wyrozumiała, ale już wie, że pedofil w sutannie to przestępca. Problemem jest dla niej jak oskarżyć księdza pedofila bez konfliktu z kurią i politykami.
Jedynym ratunkiem dla kościoła zostaje ks. dr. Oko. On udowodni, że to homoseksualiści są winni, a nie księża...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..
#76
30-04-2013 15:24
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi Mateusz Kożuch
>panbuka kopałbym po doopie przez całą wieczność, za to że pozwalał

Pozwolenie ludziom, by byli złymi ludźmi jeśli chcą, jest czymś dobrym, czy złym?

>Widzę, że dla Ciebie, w instytucji która "kocha bliźniego swego jak siebie samego", pedofilia nie jest problemem.

Pedofilia jest problemem w KK, tak samo jak jest problemem innych grup zawodowych, jak jest też problemem w ogóle. Chodzi mi tylko o obiektywne podejście do tematu.


bembergiem w berg

worek kości (2937 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi rafal73
>od ilu % pedofilia w krk bedzie dla ciebie problemem

Każdy przypadek pedofilii jest problemem.

bembergiem w berg

#78
30-04-2013 15:27
 Ocena 6 na 6
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości

>1. Najważniejsze jest to, żeby ludzie zostali zbawieni.

Czyli niebo bedzie pelne zgwalconych ale zbawionych dzieci I bedzie gitara, smiech, zabawa i sielanka
Zgwalcone dzieci beda grac w pilke ze swoimi gwalcicielami i beda im dziekowac, ze tuszowali pedofilie aby krk mogl zbawic ich dusze (bo jesli by nie tuszowali, to wstretny swiecki wymiar spraweidliwosci skazalby gwalcicieli na wiezienie a to by spowodowalo, ze ludzie zaczeli by odchodzic z krk a skutkiem tych odejsc byloby brak zbawienia)

Fajowy klub

rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości

>Każdy przypadek pedofilii jest problemem.

Jeszcze raz:

Od ilu % przestaniesz dazyc do porownywania pedofilii w krk z pedofilia cywilna???
Od ilu % napiszesz na racjonalista.pl " krk to bagno" i nie bedziesz porownywal tego bagna ze swiecka grupa kontrolna? 10%? 20%? 100%?

#80
30-04-2013 15:32
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi rafal73
>Zgwalcone dzieci beda grac w pilke

No nie, w katolicyzmie niebo wygląda chyba nieco inaczej.

bembergiem w berg

#81
30-04-2013 15:41
 Ocena 3 na 3
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości
>>Zgwalcone dzieci beda grac w pilke
>No nie, w katolicyzmie niebo wygląda chyba nieco inaczej.

Wiem, wiem. MEtafora i te klocki.
W katolicyzmie zawsze wszystko inaczej wyglada

worek kości (2937 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi rafal73
>Od ilu % napiszesz na racjonalista.pl " krk to bagno" i nie bedziesz porownywal tego bagna ze swiecka grupa kontrolna? 10%? 20%? 100%?

Skoro mam tylko te 3 opcje, to myślę, że gdyby już co 10 ksiądz był pedofilem, to bym się z tobą zgodził.


bembergiem w berg

#83
30-04-2013 20:35
 Ocena 1 na 1
Grey (2102 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości
>Wydaje mi się, że rozumowanie KK można by przedstawić w ten sposób:
>1. Najważniejsze jest to, żeby ludzie zostali zbawieni.
>2. Skoro zbawienie jest najważniejsze, to nawet gwałcone dzieci, chociaż ważne, są mniej ważne od zbawienia (które jest najważniejsze).
>3. Poza KK nie ma zbawienia (myślenie przedsoborowe).
>4. Jeśli KK okryje się skandalem, ludzie mogą z KK odejść.
>5. Jeśli ludzie odejdą z KK, to na mocy (3) nie zostaną zbawieni.
>Wniosek: lepiej jest ukryć skandal, niż doprowadzić do odejścia ludzi z KK.

Wiem, że wizerunek kościoła jest tylko środkiem do celu.
Zbawienie to jest oficjalna wersja, niektórzy pewnie w to wierzą.

>No ale to myślenie, powiedziałbym, starej, surowej szkoły KK. Dzisiaj jest już inaczej.

Czyżby?
No i od kiedy?

Grey (2102 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi Mateusz Kożuch
> panbuka kopałbym po doopie przez całą wieczność,

Ja rozważam oplucie go za całokształt

#85
30-04-2013 21:16
 Ocena 1 na 1
Grey (2102 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości
>Pozwolenie ludziom, by byli złymi ludźmi jeśli chcą, jest czymś dobrym, czy złym?

A czy wychowywanie dzieci jest czymś dobrym, czy złym?
Jak maja ochotę zamęczyć kota albo podłożyć nogę staruszce, to dlaczego im nie pozwolić?

worek kości (2937 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi Grey
>>Pozwolenie ludziom, by byli złymi ludźmi jeśli chcą, jest czymś dobrym, czy złym?
>A czy wychowywanie dzieci jest czymś dobrym, czy złym?
>Jak maja ochotę zamęczyć kota albo podłożyć nogę staruszce, to dlaczego im nie

Chodzi mi o taki eksperyment myślowy:

Czy gdybyśmy mieli urządzenie, które blokowałoby u ludzi zdolność do robienia złych rzeczy, czy chciałbyś aby był obowiązek zainstalowania sobie czegoś takiego?

bembergiem w berg

worek kości (2937 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi big_zyd
>>Nawet jeśli się różnią, to wciąż nie polegają na czytaniu w myślach i jasnowidztwie
>Jakże nie? A formacja, kierownictwo duchowe, spowiedź święta - do niczego już w kościele nie służą?

Na pewno nie służą telepatii i jasnowidzeniu.

>>a to jest potrzebne, aby wyłapać pedofila, zanim się ze swoimi skłonnościami ujawni.
>I zapobiegawczo przenieść do innej parafii...

Jeśli ktoś przejawia skłonności pedofilskie, ale jeszcze nie zdążył nikogo skrzywdzić, to przeniesienie go do placówki, gdzie nie będzie miał kontaktu z dziećmi wydaje się chyba rozsądne?

>>To, że ktoś sobie przypisuje "prawo" do mówienia w sposób nieomylny,
>...to w zupełności wystarcza .

Do czego?


bembergiem w berg

#88
30-04-2013 21:48
 Ocena 7 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości
>>>Nawet jeśli się różnią, to wciąż nie polegają na czytaniu w myślach i jasnowidztwie
>>Jakże nie? A formacja, kierownictwo duchowe, spowiedź święta - do niczego już w kościele nie służą?
>Na pewno nie służą telepatii i jasnowidzeniu.

Widzeń Mistycznych a Objawień katolicy już nie miewają?

>>>a to jest potrzebne, aby wyłapać pedofila, zanim się ze swoimi skłonnościami ujawni.
>>I zapobiegawczo przenieść do innej parafii...
>Jeśli ktoś przejawia skłonności pedofilskie, ale jeszcze nie zdążył nikogo skrzywdzić, to przeniesienie go do placówki, gdzie nie będzie miał kontaktu z dziećmi wydaje się chyba rozsądne?

O ile tylko Opatrzność Boża delikwenta Darem bilokacji nie Ubogaci...

>>>To, że ktoś sobie przypisuje "prawo" do mówienia w sposób nieomylny,
>>...to w zupełności wystarcza .
>Do czego?

Do tego, by jako oczywisty fałsz zakwalifikować Twoje twierdzenie, że - cytuję - KK nic takiego (że tylko on wie, co jest moralne i co jest prawdą - big_zyd) nie ogłasza.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#89
30-04-2013 21:45
 Ocena 1 na 1
Grey (2102 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości
>Chodzi mi o taki eksperyment myślowy:
>Czy gdybyśmy mieli urządzenie, które blokowałoby u ludzi zdolność do robienia złych rzeczy, czy chciałbyś aby był obowiązek zainstalowania sobie czegoś takiego?

No dobrze, to inaczej.
Czy uważasz, że zamykanie niebezpiecznych przestępców w więzieniach jest czymś złym?

Co do Twojego pytania, uważam, że można tego używać zamiast więzienia, można nawet dać wybór skazanemu.
Nikt tu nie mówi o odbieraniu wolnej woli wszystkim ludziom.

#90
30-04-2013 21:54
 Ocena 1 na 1
Czarny (262 punktów)Odp: Plaga
W odpowiedzi worek kości
>4. Jak ktoś zostaje ministrantem, to już musi być wierzący ponadprzeciętnie.
>5. Jak ktoś wierzy ponadprzeciętnie, to często traktuje księdza jak guru.
>6. Ksiądz-guru, o ile ma skłonności pedofilskie, bardzo łatwo mógłby omamić takie dzieci - zaprosić na wspólną popołudniową indywidualną modlitwę itd.

Jeśli ksiądz faktycznie jest dla ministranta jakimś "guru" to łatwo mógłby tak namotać podatnemu na manipulację dzieciakowi, że ten zabrałby do grobu tajemnicę swojego molestowania. Jeśli faktycznie jest aż tak mocno wierzącym to może go boleć owa "nagonka na kościół", co powstrzymywałoby go przed dolewaniem oliwy do ognia.

>7. Nauczyciel nie ma tyle okazji, żeby pobyć z dzieckiem sam na sam, co ksiądz.
>8. Z badań wynika, że odsetek pedofilów wśród księży jest mniejszy, niż wśród nauczycieli.
>Mój wniosek jest więc taki - chociaż księża mają więcej okazji do krzywdzenia dzieci, i tak robią to rzadziej, niż nauczyciele.

Tylko pytanie ile przypadków molestowania przez księży i nauczycieli wychodzi na jaw? Jak sam wspomniałeś - ksiądz dla ministranta może być "jak guru". Natomiast ciężko się spodziewać by nauczyciel był tym samym dla swojego ucznia. Złożenie zeznań obciążających nauczyciela powinno więc przychodzić z większą łatwością.

Mój wniosek jest więc taki - nie wiemy czy wszystkie przypadki pedofilii wśród księży i nauczycieli wychodzą na jaw, ani tym bardziej jaki procent tego typu spraw ujrzał światło dzienne. Wiemy natomiast, że ksiądz ma większe szanse wyrobić sobie u ministranta autorytet nakazujący przemilczenie sprawy niż nauczyciel u swojego ucznia i to że kuratoria nie miały takiego zwyczaju tuszowania spraw krzywdzenia dzieci przez swoich podwładnych, jaki jeszcze do niedawna miał Watykan z niejakim Janem Pawłem II na czele, którego już mianowano błogosławionym i planuje się podnieść jego rangę do świętego. A tak na marginesie: to nie JP2 czasem powiedział, że ci którzy milczą wobec krzywdy bliźniego są współwinni. Czy to mnie się coś popierdzieliło?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365