Racjonalista - Strona głównaDo treści
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
02-10-2013 23:06kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki
Ocena 9 na 11
Cytat:
Amazon ma zamiar otworzyć w Polsce trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno w Poznaniu. Na stałe będzie tam pracować 6 tysięcy osób. Dodatkowe 9 tysięcy ma być zatrudniane w sezonie - kiedy sprzedaż jest największa.

Wszyscy się cieszą, że internetowy gigant, największy e-sklep na świecie, zatrudni u nas tyle osób. Ja też się cieszę, bo sześć tysięcy miejsc pracy, w porywach do piętnastu, nie zdarza się co dzień. Martwi mnie tylko jedna rzecz w całej tej sprawie: powód, dla którego Amazon przenosi centra do Polski.

Jak opisuje "Puls Biznesu", szefowie Amazona szukali po prostu... tańszego miejsca. Taniej tyczy się głównie pracowników, bo po pierwsze płaci im się w złotówkach, a po drugie - płaci im się po prostu mniej niż w Niemczech. Zdaje się to potwierdzać fakt, że w jednym z niemieckich centrów dwa tygodnie temu wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się wyższych płac. A w zasadzie - zrównania ich z takimi, jakie są w niemieckim sektorze dystrybucji.

Oczywiście, ja również się cieszę, że będzie tak dużo miejsc pracy, nawet jeśli tylko przy pakowaniu wysyłek. Ale czy powinniśmy się cieszyć z tego, że zostaliśmy wybrani, bo nasi pracownicy są tani? Czy naprawdę polska gospodarka ma być konkurencyjna wobec innych europejskich krajów tylko pod względem niskich zarobków?

Według niektórych polityków - owszem. Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, twierdzi, że w najbliższych latach to właśnie niskie płace zapewnią nam konkurencyjność i powinniśmy utrzymywać sytuację, w której wydajność pracy Polaków rośnie, a ich pensje stoją w miejscu albo rosną zdecydowanie wolniej, niż wydajność.

Słowa Bieleckiego, chociaż nie rozniosły się po mediach, są skandaliczne. Sytuacja, w której jeden z najważniejszych polityków w kraju - mający duży wpływ na kierunek strategii polskiej gospodarki - niemal zachęca pracodawców do płacenia mało (bo przecież będzie więcej inwestycji zagranicznych) pozostawia wiele do życzenia.

Jego wypowiedź jest tym bardziej szkodliwa, że we wszystkich badaniach i statystykach wychodzi jasno: wydajność pracy rośnie w Polsce szybko, a wielkość płac prawie w ogóle.

Oczywiście, politykom łatwiej jest stawiać w kwestii konkurencyjności na wykorzystywanie pracowników. Bo żeby na przykład Polska była bardziej innowacyjna, a to właśnie innowacyjność wskazuje się jako jedną z najważniejszych cech gospodarek w nadchodzącym czasie, trzeba by pomyśleć o tym jak porządnie zreformować edukację, dofinansować naukę na poziomie akademickim, doprowadzić do współpracy między środowiskami naukowymi i biznesem.

A to wymaga myślenia, ciężkiej pracy i zaangażowania większego, niż wizerunkowe politykowanie od wyborów do wyborów. Podobnie z warunkami prowadzenia biznesu: moglibyśmy kusić przyjaznym prawem, łatwością prowadzenia przedsiębiorstwa, czy przejrzystym i prostym systemem podatków. Ale wtedy trzeba by głęboko reformować, tworzyć sensowne prawo, a to, które jest, sprzyja politykowaniu - i koło się zamyka. (źródło)
Warto dodać, że niemieccy pracownicy Amazona nie tylko żądali wyższych płac, ale również skarżyli się, że są wykorzystywani przez pracodawcę, który stawiał im normy niemożliwe do spełnienia.

Od 1-10-2013 każdy, kto chce studiować drugi kierunek musi za to płacić. Kwoty zaczynają się od ponad 1 tys. do kilkudziesięciu tys. za semestr. Tak polskie władze państwowe rozumieją tworzenie kadr w "konkurencyjnej" gospodarce, a właściwie tak polskie władze gwarantują, że młodzi Polacy będą mogli liczyć albo na zatrudnienie w sortowaniach przeróżnych Amazonów, albo będą zmuszeni do emigracji.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Frank Holman (5897 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Barbiel
>Pojawia się często opinia, że ludzie nie mogą znaleźć pracy, bo mało potrafią.
>Uważam, że nie jest tak.
>Wyobraźcie sobie taką sytuację:
>1. Jest szkoła, która kształci beznadziejnych piekarzy. Wypuszcza 20 piekarzy którzy nic nie umieją.
>Właściciel piekarni szuka piekarza. Wybiera jednego i szkoli go.
>2. Jest szkoła, która kształci bardzo dobrych piekarzy. Wypuszcza 20 piekarzy którzy rewelacyjnie pieką chleb.
>Właściciel piekarni szuka piekarza. Wybiera jednego.
>W obu przypadkach piekarze są w identycznej sytuacji na rynku pracy.
>Oczywiście, to jest uproszczony przykład, który ma zobrazować ogólny poziom fachowości.
>Dobry fachowiec ma pracę nie dlatego, że jest dobrym fachowcem tylko dlatego, że jest lepszy od innych.
>A przecież nie mogą być wszyscy lepsi od innych.
Dokładnie tak jest.
Jest wielkie bezrobocie, bo nikt, z tych kto powinien, nie zajmuje się kreowaniem polityki je zmniejszającej, tj. podejmowaniem działań nakierowanych na tworzenie miejsc pracy. Władze np. takiego Wrocławia wydają miliony nie na tworzenie miejsc pracy (choćby przy niezbędnych inwestycjach remontowych), ale na przejęcie zawodowego klubu sportowego (niskiej klasy zresztą, nieprzynoszącego nawet dochodów).
www.gazeta(*)o-mozna-za-to-zrobic,id,t.html
Takiej durnoty nie da się nawet komentować.
Za podejmowanie takich antyrozwojowych dla miasta działań (co więcej sport zawodowy nie jest z tego co wiem nawet zadaniem publicznym gminy) władze powinny trafiać po prostu do więzień. Ale tak się nie dzieje, bo pozwoliliśmy zaślepiony ideologom, takim jak Pan Kulesza i jemu podobni, stworzyć system samorządowy nad którym nie da się zapanować, gdzie większa część polityków tego kraju będzie pozostawać zupełnie bezkarna (w takim Wrocławiu o przewałach mikstatu jeszcze pisze czasami prasa, ale w mniejszych miasteczkach i wioskach... tam ci kolesie robią co chcą bez zupełnie jakiegokolwiek monitoringu).

#122
13-10-2013 18:19
 Ocena 1 na 1
hunbin (2274 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi kulka_na_mole
> Przeniosą swoje sortownie do Wietnamu, potem do Birmy (najnowszy trend!), a potem na jakąś wyspę zagrożoną zalaniem w ciągu 5-10 lat.
Wątpliwe na pewno w tej części świata będą chcieli utrzymać swoją sortownię, zatem uciekną do biedniejszego kraju UE - gdy tylko taki się pojawi, Ukraina/Turcja.

>Chodzi o maksymalizację zysku, o nic więcej.
dokładnie wysyłanie paczek z Birmy na teren UE byłoby znacznie droższe niż utrzymanie tu centrum wysyłkowego...

>Tylko co będzie, gdy zabraknie wysp zagrożonych zatonięciem, a udziałowcy nadal będą domagać się zwiększenia swoich zysków? Pewnie wprowadzi się na rynek albo roboty, albo cyborgi, które nie będą miały takich potrzeb jak nawet najbardziej zdesperowani (chętni do przeżycia) ludzie.
Na razie ludzie są tańsi od robotów, w tej branży, z drugiej jednak strony już w minionym wieku prowadzono prace nad automatyzacją takiego procesu i sądzę że należy się tego spodziewać.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

#123
16-10-2013 21:16
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi Selanos
>Tak więc wszystko sprowadza się do prawa podatkowego, tak jak napisałem :>
Nie. Napisałeś, że będziemy mieli z Amazona miejsca pracy. Te miejsca pracy są gówniane. Można je sobie w zasadze wsadzić w dupę...ale dobrze, że będą. Tylko nie ma co się ślinić nadmiernie.

Jeśli Polska sama nie zaiwestuje w highendową produkcję, to nikt, przenigdy nie przyjdzie z nią do Polski. Nasi włodzarze nie są tym jednak zainteresowani. Ciesza się, że Polacy będą mieli pracę przy pakowaniu paczek!

sabek (1444 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi romaro
>A no w taki sposób, że nie jeden rodzimy sklep internetowy padnie, gdy pod bokiem wyrośnie mu taki kolos jak Amazon - wirtualny supermarket ala Ikea. Częściej kupujemy w naszych sklepach ze względu na walutę i nie tylko, no ale jak już Amazon będzie miał tu filię...

Pozwolę sobie zauważyć metodologiczny błąd. Amazonu, firmy sprzedającej przez Internet, ta zasada nie dotyczy. Sprzedaż Amazonu w Polsce pod wpływem tej inwestycji zasadniczo się nie zmieni. U nas po prostu będzie się tylko pakować przesyłki do okolicznych krajów europejskich, w tym Polski. Żadna rodzima firma nie padnie przez Amazon, chyba że zajmująca się pakowaniem przesyłek - po prostu pakownia Amazonu może (nie musi) przyjmować zewnętrzne zlecenia na pakowanie i wysyłanie. Może ucierpią też firmy kurierskie, jeżeli Amazon będzie sam prowadził jakąś działalność tego typu. Ale zyskają przewoźnicy, którzy będą zapakowane przesyłki przewozić do innych krajów, aby tam nadać je poprzez firmy kurierskie tychże krajów. Będzie tego sporo.

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Biele
W odpowiedzi sabek
>>A no w taki sposób, że nie jeden rodzimy sklep internetowy padnie, gdy pod bokiem wyrośnie mu taki kolos jak Amazon - wirtualny supermarket ala Ikea. Częściej kupujemy w naszych sklepach ze względu na walutę i nie tylko, no ale jak już Amazon będzie miał tu filię...
>Pozwolę sobie zauważyć metodologiczny błąd. Amazonu, firmy sprzedającej przez Internet, ta zasada nie dotyczy. Sprzedaż Amazonu w Polsce pod wpływem tej inwestycji zasadniczo się nie zmieni.
Zmieni się mam nadzieję czas dostawy. Dziś kupując na amazon.de (towar sprzedawany bezpośrednio przez Amazon) czas dostawy to ok 2tyg. (1 tydzień trwa samo przygotowanie przesyłki). Ten sam towar klienci kupujący na amazon.de z krajów na zachód od Niemiec otrzymają w 2-3dni.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365